DS'70 SPAT UITEEN Eerste 'Sprinter' voor de NS Amsterdams college moet beschuldiging rechtzetten prêtien Wellicht uitstel reis naar Saoedi-Arabie Van der Stoel n Minister Pronk had auto ongeluk TARIEF VAN OPENBAAR VERVOER AAN B ANDEN Kamer eist snellere telefoonaansluitingen Gezien bij zelf zien bij VRIJDAG 7 MAART 1975 Vier leden van de fractie van DS'70 in de Tweede Kamer zijn van plan hun kamerlidmaatschap op te geven. Dat zijn vJ.n.r. K. Keuning, mr. S. Keuningmr. De Brauw en J. J. A. Berger. Verschil van inzicht met fractie-voorzitter Drees is de reden van hun opzien barende voornemen. AMSTERDAM (ANP) Het toen reeds gearresteerde vermoe- college van B. en W. van Am sterdam moet een rectificatie publiceren op ztfn verklaring delijke daders.' De toeïidhting die burgemeester Samkalden op 19 februari 14 februari, waarin liet actie- gemeenteraad gaf op de verkla- DEN HAAG (SP) Vier van de zes tweede-kamerleden van DS'70 zullen binnenkort uit de Kamer verdwijnen. Ze zijn van plan uit de fractie te treden, vanwege de al maandenlange heer- iende meningsverschillen met fractieleider dr. W. Drees, die een andere partijpolitieke koers Iwil volgen. De vier uittreders zijn oudminister Jhr. mr. M. L. De Brauw, tevens partijvoorzitter, ud-DS'70 fractievoorzitter J. Berger, mr. K. A. Keuning en S. Keuning. Het conflict heeft zich vooral toegespitst op de toekomst van de tanende partij. Drees wenst alleen de partijcontacten open te houden opperde hij naar de PvdA. Hij wordt hierin partijdiscussie gesteund door een deel achterban. De Brauw en Berger voelen veel meningsverschil gewoon doorgaan. Een tweede mogelijkheid was geleide lijke afvloeiing van de vier. Verder idee om een de politieke lijn te houden en tenslotte stelde hij om zelf af te treden. Dit laatste echter wel op voorwaarde i gematigder opstelling, dat partijsecretaris Nijhof die op kunnen komen. Ook zijn zij bereid De bezwaren tegen Drees als de partij te laten opgaan in fractievoorzitter zijn al ongeveer i „middenpartij". Officieel moet de half jaar geleden door prof. dr zaak via. een gisteravond verzonden Heertje, een van de partij-ideologen brief nog in het hoofdbestuur Van het eerste uur, naar voren worden besproken, maar het conflict gebracht. De fractieen de partij ls voortijdig uitgelekt. Vanavond hebben getracht om, ondanks de vergadert het hoofdbestuur. Afgelo- steeds scherper wordende tegenstel- ARNHEM (APA) Minister lingen, achter drees blijven Lr„._. pen dinsdag heeft fractievoorzitter Ontwikkelingshulp'heeft Drees de vier betrokken Kamerleden staan omdat iedereen inzag dat i de nacht van dinsdag op woens- mevrouw van Veenendaal is ziek scheuring voor de slinkende groep ^in auto tot.» gereden toen alcoholgebruik op weg Onder Nuns peet reed de bewinds man de berm in, waarop zijn auto legen een boom botste. De wagen fcerd geheel vernield, minister Pronk mankeerde niets. HU zelf riep de politie er bU. die I Constateerde dat de heer Pronk niet I fcrij van alcohol was. Een proef met het blaaspijpje wees uit dat hij meer Ban de toegestane hoeveelheid had Cedronken. Op verzoek yan de mi- pis ter is vervolgens een bloedproef fcenomen. De officier van Justitie in Ewolle, mr. J. W. M. van Buuren, zal kan de hand van de uitslag van de bloedproef en de processen verbaal beslissen of al dan niet een vervol ging wordt ingesteld. Suriname- detachement vervroegd naar huis DEN HAAG De 52 dienstplich tige onderofficieren, korporaals en joldaten van wie de uitzending naar Buriname niet meer doorgaat, zul len de militaire dienst kunnen ver laten. Minister Vredeling van De fensie heeft ermee ingestemd dat lij, indien zij dat wensen, worden bestemd tot buitengewoon dienst plichtige, waardoor zij hun dienst tijd in andere kl-onderdelen dan de (en hoeven volmaken, zo deelt de pgervoorlichtingsdienst mede. I Zij kunnen echter ook hun dienst tijd In ander kl-onderdelen dan de troepenmacht in Suriname voltooi en indien zij daaraan de voorkeur keven. De algemene vereniging Neder landse militairen juicht het besluit kan de regering om de laatste Suri name compagnie vervroegd met groot verlof te sturen, toe, zo zegt zij m een gistermiddag uitgegeven communiqué. DEN HAAG De prijzen van het openbaar vervoer mogen niet meer stijgen dan de gemiddelde kosten van het levensonderhoud. Verhoging van de tarieven voor het openbaar vervoer mogen maar één maal per Jaar plaatsvinden. Deze eisen druk ten de linkse partijen gisteren met opmerkelijke steun van de WD, het GPV en de KVP^er Peynenburg door de Tweede Kamer. De eis was vervat in een motie van Jaap van der Doef (PvdA) en Nelie Smit- Kroes (WD). In de motie werd bij inmistetr Westerbenp aangedrongen op het ontwikkelen van een nieuw tarievenbeleid voor het openbaar ver voer. De bewindsman moet daarbij letten op harmonisatie van de ta rieven in de verschillende streken in ons land. De bezwaren van Westerterp te gen deze eis werden uitstekend ver tolkt door zijn partijgenoot Corne- lissen (KVP): "Het betekent dat het openbaar vervoer in werkelijk heid goedkoper wordt. Voor het vol gend Jaar moeten we op het open baar vervoer dan belangrijk meer dan 1,5 miljard gulden toeleggen". Een onverantwoorde uitgave, oor deelde Cornelissen. DtmltrU van Toren en de zange ressen Shusa en Lari Lieberman gaan op tournee door Nederlaaid. EMI/Bo- vema stuurt het drietall met de eigen begeleidingsgezelschappen nog deze maand op pad. Zondag 23 maart zijn Ddmitri, Perzische Shusa en Ameri kaanse Lori onder meer te zien in het Hofplein Theater in Rotterdam. opttrden van Drees heeft veel kwaad bloed gezet. Zo was bijvoorbeeld de Proloogzaak nooit in de fractie besproken. Deze ongeluk kige affaire werd door mevrouw Van Veenendaal alleen met meeweten van Drees in de publiciteit gebracht. Nu de scheuring een feit is, zien de vier vertrekkende Kamerleden ook geen heil meer in lijmpogingen. Zelfs al zou het hoofdbestuur Drees royeren, dan houdt men volgens hen „een doodlopende weg" over. Drees wenste gisteravond geen commen taar te geven op het gebeuren. Hij zei alleen: „Ik vind een compromis niet uitgesloten. Je weet nooit wat er gebeurt, voordat er definitieve besluiten vallen". Meer over DS'70 op de pagina Binnenland. ADVERTENTIE groepen in de Nieuwmarktbuurt verantwoordelijk stelde voor de verijdelde bomaanslag op de me- trowerken in die Bijlmermeer. De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. W. J. Borger- hoff Mulder, heeft het college na kort geding van het sociaal-cul tureel wijkcentrum .d'Oude Stadt' en drie personen veroordeeld tot uitgave van een persbericht. Daarin is opgenomen de zin snede dat 'de burgemeester ten onrechte de indruk heeft gewekt al» zouden in het Nieuwmarkt- kwartier werkzame groeperingen en actiegroepen verantwoordelijk moeten warden gesteld voor da verijdelde poging tot gewelddadige aanslag op installaties van de me trowerken". De president van de rechtbank overwoog dat de verklaring van 14 februari zonder meer bele digend is te achten voor d'Oude ütadt, de actiegroep Nleuwmark: en het buurtcentrum De Boom- spUker. 'Gedaagde wist gelijk door haar wordt erkend op het moment dat deze verklaring werd uitgegeven, dat bedoelde drie groeperingen met de poging een bomaanslag te plegen op metro- werken niets te maken kon heb ben gelet op de identiteit van de ring neemt volgens de rechter wel de indruk weg diart de actie groepen met de aanslag te maken hadden. 'Gedaagde neemt echter geenszins terug en versterkt eer der het verwijt dat de sfeer van geweld, die volgens gedaagde in de afgelopen maanden is ont staan en gegroeid, te wijten Li aan het optreden van de Nieuw- marktgroeperingen.' Het ooilege van B. en W. heeft inmiddels aan de opdracht van de president van de rechtbank voldaan. Het gewest Amsterdam van de PvdA beeft gisteravond besloten er by B. en W. op aan te dringen gedurende de onderhandeling met actiegroepen in de Nieuwmarkt buurt de eventuele sloopwerk- tamheden op te schorten. Over het raadsbesluit de koop avond weer in te voeren en over de 'verklaring van 14 februari' van B. en W„ inclusief de nasleep daarvan, zal het gewest zich in twee speciale vergaderingen de Komende weken beraden. Het ge- west bestuur heeft een motie ge presenteerd waarin drs. C. de Cloe wordt gevraagd af te treden als wethouder voor economische en sociale zaken, dit in verband met zijn aandeel in het koop- avondbesluit. Dit is de persfoto van het jaar: "Suffer Little Children". De foto is gemaakt door de Amerikaan Ovie Carter van de Chi cago Tribune. De bekroonde foto werd genomen in de door droogte geteisterde Sahei-gebieden in Afrika. DEN HAAG (ASP) Staatsse cretaris Van Huiten (Verkeer) heeft gisteren een gevoelig gezichtsverlies geleden in de Tweede Kamer. Een meerderheid van de Kamer eiste van Van Huiten, dat hij er voor zorgt dat de PTT sneller telefoon aansluitingen aanlegt en het beleid over de plaatsing van de buitenbrie venbussen wijzigt. De staatssecreta ris had zich eerder fel verzet tegen beide eisen, neergelegd in moties van De Beer (WD), Beekmans (D'66) en Tolman (CHU). Tolman had de staatssecretaris gevraagd versneld de aanvragen (110.000) voor een telefoon weg te werken, omdat dit mede de werkge- DEN HAAG (SP,ANP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken heeft gisteravond laten door schemeren dat zijn reis naar Saoedi- Arabië wellicht wordt uitgesteld in dien blijkt dat dat land t.a.v. Jour nalisten die mee willen reizen dis criminatie toepast. Eén van de Jour nalisten is een jood. De ambassade van Saoedi-Arabië in Den Haag heeft gisteren een ver klaring gepubliceerd waarin de aan tijging als zou de Saoedi-Arabi- sche regering zich schuldig maken aan rassendiscriminatie van de hand wordt gewezen. Deze verklaring is een reactie op een "bericht in "Vrij Nederland", als zouden joodse Journalisten minis ter V. d. Stoel niet mogen verge- seUen op zijn bezoek aan Saoedi-Ara bië van j2 tot 25 maart omdat Saoe di-Arabië visa weigert. [AKEN De Westduitse wagonfa- Ibriek Talbot in Aken heeft gisteren de eerste "Sprinter"-trein officieel a-'verge dragen aan de Nederlandse Spoorwegen. Deze vormt de eerste luit een proefserie van 15 Sprinters, idle de NS bij het Akense bedrijf be steld heeft, en die in de loop van idit Jaar afgeleverd zullen worden. |De Sprinter is een volkomen nieuw fcreintype. Met deze "snelle stopper", jzoals NS de trein noemt, krijgen de spoorwegen de beschikking over een Itreinstel, dat speciaal ontworpen is Ivoor het buurtverkeer. De Sprinters pijn namelijk bestemd voor het kor- Ite afstandsverkeer tussen grotestads- Icentra en de omringende voorsteden, j Een eerste eis voor het- vervoer op |korte afstanden is: snel optrekken len afremmen. Daarom werd het ac- icedleratievermogen van de trein zo [hoog mogelijk opgevoerd. De topsnel heid van de Sprinter bedraagt 125 kilometer vor de reizigers (de (stilstand in 70 seconden bereikt wor- IHet treinstel is ook ontworpen met het oog op de eis, dat de wachttij den op de stations kort moeten zijn. Niet alleen voor de reizigers (de jbeiaea zullen kort na elkaar rijden), maar ook voor de trein. Dit laatste station mag wachten, is er bij de die tot nu toe kennen: zoals al eer- om ondanks het grote aantal tussen- Sprinter ruime aandacht besteed aan der bekend is geworden ontbreken stops de lange afstands intercity-trei- het in- en uitstappen: per rijtuig zijn in de Srpinger toiletten. Die zijn nen op een bepaald traject voor te er drie balkons. volgens NS niet nodig omdat een rei- kunnen blijven. Overigens zijn er nog een aantal ziger nooit langer dan 30 a 40 minu- Omdat de trein maar kort op een verschillen met de trein zoals we ten in de korte-afstandstrein zal zit ten. Verder ontbreekt de harmonica of vouwbalg tussen de rijtuigen, zodat het niet mogelijk is van de ene naar de andere treinhelft door te lopen. Een andere vernieuwing is dat er geen deuren zijn tussen het zitge deelte en het balkon in de tweede klas. De eerste klas heeft wel deu ren tussen zitgedeelte en balkon. NS-directeur ir. J-C.W. de Jong zei gisteren dat de nieuwe Sprinters omstreeks september van dit jaar zullen gaan rijden op de lijn Rot terdam-Hoek van Holland. Voorlo pig bij wijze van proef. Daarna gaan de nieuwe treinen dienst doen op de nieuwe lijn Den Haag - Zoetermeer die begin 1977 klaar zal zijn. Zonodig kunnen op grond van er varingen uit de proefperiode nog diens veranderingen worden aangebracht in de vervolgseries van de Sprinter, de komende jaren denkt te bestel len. Die Sprinters zullen worden in gezet op de lijn Amsterdam-Zaandam maar ook op de lijn Den Haag-Lei den en Den Haag - Rotterdam. NS-directeur De Jong zegt te ver wachten, dat er de komende jaren nog ongeveer 150 Sprinters worden gekocht. Daarmee is een bedrag ge moeid van ongeveer 400 miljoen gul den. JOOP MAAT In de verklaring staat o.m.: "Uit de ervaringen van de afgelopen 27 jaar is steeds gebleken, dat Joden, ongeacht waar zij zich bevinden, sterk vasthouden aan een dubbele loyaliteit Jegens Israël en de staat waartoe zij behoren. En aangezien het koninkrijk Saoedi-Arabië zich principieel verzet tegen het beginsel van dubbele loyaliteit en ook was gekant tegen de oprichting van de joodse raciale staat, is het niet meer dan logisch dat Joden op deze grond niet tot Saoedi-Arabië worden toege laten". Gisteravond verzekerde de minis ter dat hij onder geen beding dis criminatie zou aanvaarden. In poli tieke kringen in Den Haag wordt het uitgesloten geacht dat Van der Stoel alsnog besluit geen journalis ten mee op reis te nemen, zodat een weigering van een van de deel nemers het ministerie zou dwingen de reis voorlopig niet door te laten gaan. "Er zijn bepaalde principes waar van je in geen geval afstand mag doen', zo zei mr. Max van der Stoel gisteravond. "Dus geen onderscheid maken tussen Joodse en niet-Joodse medeburgers". De minister ontken de ten stelligste dat zijn ambtenaren bij 't samenstellen van de lijst mee reizende journalisten zich aan "zelf censuur" zouden hebben onderwor pen door joodse Journalisten af te wijzen. Als Saoedi-Arabië discrimineert, zouden Nederlandse Journalisten de reis van minister Van der Stoel naar dat land niet mee moeten maken. Dit is de mening van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van •Tournalisten, Max de Bok. De heer De Bok zal een motie van die strek king voorleggen aan de verenigings raad van de NVJ, die morgen in Utrecht bijeenkomt. Het Nederlands Palestina Comi té reageerde met: "De minister moet niet zwichten voor voordelige han delstransacties die door de reactio naire machthebbers in Saoedi-Arabië in het vooruitzicht worden gesteld. Strijd voor gerechtigheid in het Midden-Oosten houdt ook in strijd tegen het anti-semitisme'. legenheid zou stimuleren. Van Hul- ten: "Daar heb lk de middelen niet voor. Als dat doorgaat betekent dat, dat de tarieven omhoog moeten." De meerderheid van de Kamer kon hl) er niet mee overtuigen. Alleen de drie progressieve regeringspartners en de PSP verzetten zich tegen de motie Tolman. Van Huiten werd door de Kamer gemangeld voor zijn gevoerde "bui- tenbussen-beleld". Een toezegging om begin september te laten onderzoe ken hoe de bussen worden ervaren vermurwde de Kamer niet. Ook niet zijn toezegging om bestaande klach ten te onderzoeken en waar moge lijk op te lossen. De liberaal De Beer hechtte geen enkele waarde aan Van Hul tens toezegging. Zijn mo tie, waarin werd geelst dat alle bus sen op het eigen erf moeten worden geplaatst kreeg alleen de steun van PSP en PPR niet. De toezegging van de staatssecre taris was een reactie op de motie Beekmans, waarin werd gevraagd het plaatsen van de laatste hon derdduizend bussen stop te zetten, totdat de klachten en de algemene problemen van de bussen zouden zijn opgelost. Volgens Van Huiten is stopzetten onmogelijk: "De bussen zijn geproduceerd, de contracten lo pen. Het technlach proces moet voortgaan. We zouden de bussen wél pas ln gebruik kunnen nemen als er overeenstemming ls met de gebrui kers". De Kamer geloofde niets van die mededeling en schaarde zich met uitzondering van ARP, SGP en DS ■70 achter Beekmans. i de Préoatal-famiBo op het gebied van (vrije-tljds) kleding voor kinderen van 3 tot 10 jaar.deze vreseliik leuke kombinaties Sportief, blauwrood oor jaarstrui. In dun acryl, voortreffelijke kwaliteit. Maten 104-140, VA 16,25 stikte verscha lende kleuren blauwe denim. Maten 104-140, Lief klokkend denim rokje. Met afknoopbaar zakje. II Rotterdam - Uiten - Utrecht - Hilversum-Almeta Leiden: Haarlemmerstraat 57 telefoon 071 22498

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7