„Om Sion's wil niet zwijgen... „Als je kan timmeren, kan je best molenmaker worden Molenmaker Van Beek uit Rijnsaterwoude onderscheiden: Alpheuse leraar schreef tweede boek over Israel in VRIJDAG 7 MAART 1975 Fietsen RIJNSATERWOUDE „Ineens was die snerpende pijn er. Alles deed me zeer en ik kon heel moeilijk ademhalen. M'n longen waren aangetast bleek later in het ziekenhuis. Aan werken was abrupt een einde gekomen". Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman Moeizaam komt molenmaker Van Beek uit zijn stoel omhoog. Op de glazen tafel staat een flesje met medicijnen. Ernaast ligt een wit le peltje van plastic. "Ik moet die rom mel innemen", verduidelijkt de acht enzestig jarige Van Beek, "als m'n maag gaat protesteren. Komt door de tabletten, die ik moet slikken voor die longaandoening". Al dertien weken ligt de molen maker uit Rijnsaterwoude in het academisch ziekenhuis. Maar sinds kort mag hij zaterdag en zondag thuis doorbrengen, 's Maandags moet hij zich weer melden. Hoe lang dit allemaal nog gaat duren weet hij niet. Van Beek hoopt kort want hij mist het dorpsleven. Toen Van Beek vorige week za terdag een vergadering bijwoonde van het Gilde van Vrijwillige Mole naars stond hem een verrassing te wachten. Samen met enkele colle ga's kreeg hij een certificaat van verdienste, omdat hij meer dan veer tig Jaar zijn beroep voorbeeldig heeft uitgevoerd. Spottend Wat spottend merkt hij over de onderscheiding op: "Ik heb dat ding in een lijstje met een stukje glas ervoor aan de muur gehangen. Het is leuk, dat ik zo'n certificaat heb gekregen. Verder betekent het echt niks voor me". Weer komt Van Beek omhoog om wat van de medicijnen in te nemen. Zijn maag "rommelt" en het kost hem zichtbaar moeite om oprispin gen te onderdrukken. Wat gaat de molenmaker doen als hij straks thuis is? Het wordt stil in de kamer van de professor waar het gesprek plaats vindt. Zegt dan: "Het is gewoon afgelopen. Werken kan ik niet meer. Ik heb het overgegeven. M'n zoon zet mijn werk voort. Hij is een goed vak man en ik ben blij, dat ik niet al tijd zelf alle klussen heb willen op knappen. De laatste Jaren deed m'n zoon het zware werk en ik keek toe of het goed ging. Als ik straks weer thuis ben ga ik af en toe eens op het werk kijken. Ik zal wat wan delen en vooral veel thuis zitten. Misschien doe ik ook nog wel eens een boodschapje voor moeder de vrouw. Ik zal me echt niet druk meer maken". lijke klussen gehad, dat we soms Boer Hoe is Van Beek In het molenma kersvak terecht gekomen? "Dat is gek gegaan", weet hij zich te herinneren. "M'n vader was boer, dus die wilde me wel op de boerderij hebben. Ik voelde daar niets voor. En op m'n vierentwintigste ben ik in het vak gegaan. Het molenma kersvak heb ik mezelf geleerd. Wel WAt was de mooiste opdracht, die hU ooit heeft gehad? "Ik heb veel mooie klussen ge had". ze-jt Van Beek. "Het aller mooiste karwei was toch wel de res- taurantie van een standaardmolen in Sint Annaland. Daar moest een neel nieuwe kop op. Thuis hebben we dat ding gemaakt, weer uit el kaar gehaald en in Zeeland gemon teerd. Maar we hebben ook moei lijke klussen gehad, dat we soms dachten hoe krijgen we het voor el kaar. Iedere keer lukte het toch weer Dat geeft voldoening" In de loop van het gesprek is Van Beek wat zachter gaan praten. Der tien weker ziekenhuis hebben aan iiem geknaagd. De verzwakte mo lenmaker wil desondanks verder praten Heeft iedere molenmaker een be paald gebied waarin hij molens op knapt? "Zo zou Je het kunnen stellen", knikt Van Beek. "Wij komen veel in Zeeland want daar is geen mo lenmaker. En ook in West-Brabant i nappen we wel eens wat op. Ne derland heeft ongeveer dertig mo lenmakers, die een even groot deel van de ce restaureren molens door Monumentenzorg krijgen toege- Ei volgt een korte interruptie. Een longarts rommelt wat in een boe kenkast en Van Beek zwijgt tot hij de kamer heeft verlaten. "Dat is helemaal geen punt. Er is enorm veel te doen. Maar er is niet genoeg geld voor een verantwoorde instandhouding van ons molenbe stand. Van de meer dan negenhon- oerdvijftig molens, die ons land telt, verkeren er honderdvijftig in slech te of zeer slechte toestand. Jaarlijks komt de restauratie gereed van veer tig of vijftig molens. Dat totaal zou eigenlijk zeventig tachtig moeten zijn wil het bestand niet teruglo pen". Een zaak, die Van Beek ernstig betreurt. "De molens worden zo slecht, dat ze niet meer gerepareerd kunnen worden. Zo raken we steeds verder achterop. Eigenlijk zouden er meer mensen lid moeten worden van de Rijnlandse Molenstichting. Dan komt er wat meer geld binnen en kun nen de tweeëentwintig molens, die de stiohting in beheer heeft, regel matig worden onderhouden. Van ie dere reparatie moet zij tien pro cent betalen". Je ziet zo hier en daar wel eens, dat er restaurants in molens zijn gevestigd. Is dat niet een goede op lossing om ze in stand te houden? Hierover maakt Van Beek zich werkelijk boos. "Dat is helemaal niks", roept hij met enige stemver heffing uit. 'Een molen is toch niet gebouwd om er een restaurant van te maken? Als ze nu de molen zou den laten zoals die was, nou jaZe maken er altijd dingen bij, die er helemaal niet horen. Reclameborden felle kleuren, allemaal flauwekul". Als Van Beek het voor het zeggen zou hebben, zou hij de molens ver huren. Aan een vrijwilliger of aan een molenaar, die er af en toe eens LISSE De toerafdeling van de Pen- en Toervereniging De Bollen streek begint zondag aan het twee- ae rywieltoerseizocn nieuwe styi met een korte tocht over 25 kilometer, waarvan start en finish in Lisse zün. Het vorige jaar heeft men de toer club, die een sluimerend bestaan leed en vrUwel geen leden meer tel- I de, nieuw leven ingeblazen met het organiseren van tochten in destreek. Het opnieuw activeren van de toerclub heeft ertoe geleid dat zo'n zestien leden een licentie aange vraagd hebben by de Nederlandse Rywiel Toer Unie en nu ook aan grotere toertochten in het land gaan deelnemen. Enkele bestuursleden van De Bollenstreek en een paar rywiel- enthousiasten hebben vorig Jaar de tochten gerund, maar nu is er uit de ryders een apart toerclubbestuur 1 van vUf man naar voren gekomen en dat gaat alles coördineren. Dit be- stuur zal by gestaan worden door ad viseur Piet de Koning, die op het gebied van organiseren zyn sporen voor De Bollenstreek wel heeft ver diend. Na Jarenlang het secretariaat te hebben waargenomen, heeft Piet de Koning zich de laatste jaren belast met het verzorgen van open rondes I en andere evenementen in de ver eniging. „Degenen die aan onze toe- tochten willen meedoen, hoeven be slist geen lid van De Bollenstreek te worden", laat hy weten, „iedereen die graag wil fietsen mag meedoen. Aan het eind van het seizoen krygen j de deelnemers een beker met daarin gegraveerd het aantal afgelegde kilo meters. Men moet er natuuriyk wel een bepaald aantal ritten voor ry- den". De start van de toertochten vindt elke zondagmorgen plaats tussen half negen en negen uur by het ge- meenteiyk sportpark aan de Spek- kelaan in Lisse. Komende zondag voert de eerste rit binnendoor naar die Kagerplassen en vandaar vip. j Warmond, Voorhout en achter Sas- senheim langs terug naar Lisse. Het inschryfgeld bedraagt elke keer f. 1.50. Molenmaker Van Beek voor de Leidse molen De Valk. ,J)aar heb ik ook weleens een klusje aan opgeknapt..." mee draait. "Het laatste is natuur lijk het mooist", meent hij, "want een stilstaande molen is maar een dood ding". Dreigt het molenaarsvak niet uit te sterven? "Als Je op vergaderingen komt zie je allemaal jonge geziohten. Een goede timmerman kan best in het vak gaan werken. De molenmaker vertelt hem wel wat hij moet doen". Een andere zaak die de laatste tijd in de belangstelling staat is het op wekken van windenergie. Is dat een haalbare kaart? "Het kan, volgens mij, best. Als er van Zeeuws-Vlaanderen tot Ro- deschool mollens worden geplaatst heb Je zat stroom. Je bent alleen afhankelijk van de wind want die waait niet altijd uit dezelfde hoek. Laten we echter niet vergeten, dat het opwekken van windenergie wel veel duurder zal zijn dan de manier waarop dit nu gebeurt. "De Traanroeier", een molen die i op Texel staat", vervolgt Van Beek, is al helemaal ingericht voor het op wekken van elektrische energie. Tien Jaar geleden al. Wanneer hij straks is hersteld, zal hij de klein ste electriciteits-centrale van ons land zijn". "Dat is toch helemaal niet nodig"? meent Van Beek. "Het kost handen vol geld. Als we energie willen op wekken door gebruik van molens zet ze dan maar gewoon op het strand. Bijvoorbeeld om de tweehonderd me ter. Wind kun je overal opvangen". Pakt dan zijn jas van het bureaiy zet z'n alpinopet op en zegt:"Kom, dan gaan we even naar "vijf". "Tien minuten later zitten we achter een bar aan de koffie in gebouw 5. Als het laatste stukje rondo is wegge werkt laat Van Beek zich voorzichtig van de kruk glijden en vergezelt me tot de uitgang. Drukt me daar de hand. Die is nog stevig. Draait zich om, legt de handen op de rug en schuifelt voetje voor voetje terug. Naar kamer 173 waar hy gaat uit rusten van de vermoeienissen. ALPHEN AAN DEN RIJN 'Een goede naam is beter dan goede olie': een bijbelcitaat, dat volgens Alphenaar Jan van Barneveld helemaal van toepassing is op de huidige situatie in de wereld. Al lijkt het er op dat in diezelfde wereld iedereen buigt voor olie, geld en chan tage. Dat is dan ook de reden, dat Van Barneveld in zijn half maart verschijnende boek 'Om Sions wil niet zwijgen', Nederland oproept zich 'ongenuanceerd naast Israël op te stellen, willen wij ons niet isoleren van Gods heilsplan met deze wereld.' •eld (39) ziet in de vrij "Ja. inderdaad, ik voel mij gedre- heb bijna wanhopige pogingen ge- ositie van Israël een ven door Gods geest. Ik kan bijna daan mezelf daaraan te ontworste- i de geschiedenis. "Ook niet anders". Van Barneveld is streng len. Het gebeurt vaak dat ik avond gereformeerd, calvinistisch opgevoed. avond door deze kamer (studeer kamer) loop te ijsberen. Op één van veel dlie momenten dat Je het byitje - „raël. erbij neer zou willen gooien, viel net Israel Co- Op <je achtergrond is die opvoeding mijn oog op de bijbeltekst: "Om bracht ze in een geïsoleerde positie. Het oude testament stond centraal: Hier ontwikkelt zich eenzelfde pa- "Misschien daardoor kan ik me veel troon", aldus Jan van Barneveld die makkelijker identificeren met Israël o.a. secretaris is van het Israël mité Nederland (ICN). "Isoleren het doen van valse beschuldigingen. richting geweest. Het stimulans in deze Sions wil niet zwijgen, om Jeruza- mijn i het CK zien hier een heel der goed doen dit te horen. "De beschuldiging Arabische paie8tijnen, die zyde dat Israël de oorzaak is alle spanningen is pure geschiedver valsing, teweeg gebracht door zeer knappe en effectieve propaganda. Dat is één van de redenen van het van "Om Sions wil niet de^God Ewijgea". dat Wat bedoelt U met de zinssnede: "Wij moeten ons ongenuanceerd achter Israël opstellen. Ik zou haast zeggen kritiekloos, maar misschien is; zonder reser ves, coin a more, een betere formule ring. Waarom Juist achter Israël? Is rael heeft recht op die staat. Israël J°den vervloot rijn' heeft de Paüostynen niet verdreven, Israël heeft de op haar gebied hui zende Palestijnen geholpen met lems wil zal ik niet rusten". Vindt u uw boek eenzijdig? "Het is grappig dat mij* eolle- voorstellen dat de ga - geschiedenisleraar op het Chris- waarachtig in telijk lyceum in Alphen, Van Bar neveld zelf is er natuurkundeleraar - die de politieke hoofdstukken van het boek heeft gecorrigeerd, dit ook Barneveld: "Dat is hun heeft gezegd. Aanvankelijk bezien het boek dan nog eenzijdiger, in Israël is, of die want op zijn advies heb ik er ver- geloven of niet. Dat schillende passages aam toegevoegd. Maar het was in de eerste plaats Jan goed recht, maar het feit blijft dat die mensen, is jammer ik redeneer van de objectieve fed- mijn bedoeling het standpunt ten uit. Je kunt alleen maar zeggen: Israël te belichten". Wat is dat verschrikkelijk tragisch voor die mensen. De tragiek van de Islam is dat de aanhangers geeste lijk helemaal op het verkeerde spoor Arabische kant zitten en dat de Koran leert dat Zou u niet geloofwaardiger over komen, wanneer u wat meer aan dacht zou hebben besteed aan de de zaak? Van Barneveld: 'Dat heb ik ook bedacht, maar ik geloof dat die an dere kant al voldoende wordt be- Ook voor de bepaald niet vrien delijke treorieën van de katholieke licht door de persmedia, met kerk heeft Van Barneveld weinig KRO, VARA, VPRO. Als zij een zijdig zijn, laat mij dan ook eens de hand eenzijdig zyn. De Evangelische Om- ciale en medische voorzieningen. Een waardering. De reden tweede reden is dat de God waarin vriendelijkheid ligt vo lk geloof zich de God noemt van Is- meent hij: "Als Jeruzalem de hoofd- roep is de enige die een aardig raël. Israël is de toetssteen van stad van Gods Rijk is. kan Rome het tegenwicht geeft aan de informatie Gods zegen. Ik hal eigenlijk een andere volg- orde in die redenen verwacht.amitó-Joodse sfeer opgevoed!. Ikzelf overloopt van de citaten. Gelooft i dat citaten zonder meer dingen be wijzen? "Als ik 7 citaten uit verschillen de (Arabische) bronnen gebruik, dan geloog ik dat het zaakje wel bewezen is. Het blijft een feit dat de Arabische landen het vluchtelingen probleem in leven hebben gehouden. De hele zaak is een intern Arabisch probleem. De Israëlische bombarde menten op de vluchtelingenkampen hebben veel kwaad bloed gezet, maar weet u dat die bombardemen ten zo uitgekiend waren dat alleen de huizen van de PLO-mensen ("een bende pure misdadigers") zijn getrof fen? Ik vertrouw de berichten aangaan de doden- en gewondencijfers uit Is raël. Israël kan gewoon niet liegen, ledereen weet wat er gebeurt. Als er gezegd wordt dat er twee Israë lische Jongens zijn omgekomen, en het zijn er in werkelijkheid drie, dan weet binnen een dag heel Israël het. Bovendien hebben de Journalisten er oen tamelijk vrije nieuwsgaring Israël zit tot aan zijn nek in de economische problemen. In Arabi sche kringen heerst de mening dat het land ineen zal sterten, ook al wegens onvoldoende militaire steun uit het buitenland. Be intellectuelen en geschoolde kraehten zullen het land verlaten en de nog steeds groeiende Arabische bevolking zal Israël overvleugelen. "Het is voor Israël inderdaad een tijd van grote benauwdheid, maar oaar zal Israël uit gered worden. Het volk is nog altijd gered. Ik dacht wel dat i oorlog zal ko- Jan van Barneveld komt in het po litieke gedeelte van zijn boek tot de conclusie dat voor het Palestijnse vluchtelingenprobleem "de beste op lossing nog zou zijn een wat meer formele, interne onafhankelijkheid, met een nauwe band met Israël. De Palestijnen buiten het gebied zouden dan misschien in etappes terug kun nen naar de Westbank en daar in- legreren met de bevolking. In feite zou dat neerkomen op een formalisa- tie van de bestaande toestand". In het tweede gedeelte van "Om Sions wil niet zwijgen", dat vooral een theologische benadering van de zaak geeft, komt hij tot de volgende slotconclusie: "In onze dagen staatt ons nog een geweldige openbaring van God te wachten. Naar mijn stel lige overtuiging mogen wij in deze tijd de komst van de Messias ver wachten". Waar leidt u dat uit af? "Hét teken", aldus Jan van Bar neveld, "ls het feit dat het Joodse voUc nu teruggegaan is naar zijn eigen land, en een eigen staat heeft ge kregen. Daarnaast zijn de politieke economische en sociale structuren in de wereld momenteel zo, dat ze wij zen op de komst van een Messiaans rijk. Weet U waarom Willy Brandt vorig Jaar moest aftreden? Niet vanwege een onbenullig ambtenaartje (één van Brandt's naaste medewerkers, Guil- laume, bleek een Oostduitse spion te zijn). Nee, West-Duitsland verzette zich tegen Amerikaanse wapenlevc- ïanties aan Israël, via Duitse havens. Direct daarop viel Brandt door een futiliteit buiten zijn schuld, als bondskanselier". Van Barneveld meent dat eenzelf de oorzaak ten grondslag ligt aan de val van Frankrijks grootste president in de geschiedenis, generaal Char les de Gaulle. Hij schreef onnodige verkiezingen uit. Dat gebeurde di rect na het wapenembargo waar Frankrijk de Mirages voor Israël vasthield, zo is de stellige overtuiging van Barneveld. "Het is ook niet voor niets dat Engeland een derderangs- natie is geworden. Ik zie hier een di rect verband met die rol die Engel and in 1948 ia het Midden-Oosten heeft gespeeld" voegt Barneveld er aan toe. "Mondiaal heerst er zo'n chaos, dat wil de wereld blijven bestaan. God zelf zal moeten ingrijpen". CHRISTA VAN HEES KYP Hazers- woude zoekt actieve jongeren HAZERSWOUDE Mr. L. H. Rem mer swaal, voorzitter van de Hazers- woudse KVP-ajfdJeling heeft tydens een vergadering de leden aange spoord om zich in de komende jaren actief in te zetten. Het ligt in de bedoeling dat een uit jongeren ge vormde werkgroep de activiteiten van de afdeling mede gestalte gaat ge ven. De heer Broekhuijzen uit Alphen besteedde op dezelfde byeenfcomst aandacht aan de totstandkoming van een ruilverkavelingsplan. Met name de problematiek van ruilverkaveling in Hazerswoude kreeg aandacht Broekhuyzen deed tevens de toezeg ging dat hy bereid is nog eens het ruilvenkavelingsplan, dat thans in voorbereiding is, te behandelen zodra dit voor de burgerij ter inzage ligt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4