Leidse soldaten naar de Kamer Huurman B V verkocht Onzorgvuldigezo niet onbehoorlijke 9 Chanteur veroordeeld tot betaling van smartegeld mizu Voor brug Zuid-West anderhalf miljoen van rijk keukens Kies een goede auto, maar evengoed een garage die aandacht voor uheert. tlJPAG 7 MAART 1975 Generaal Van Eisen (KVP) kreeg 400 handtekeningen LEIDEN Een deputatie dienstplichtige militairen van de 'Doelenkazerne* in Leiden heeft gisteravond een lijst met ongeveer 400 handtekeningen aangeboden aan generaal Van Eisen voorzitter van de vaste commissie -goor Defensie in de Tweede Kamer. De soldaten uit Leiden eisen ingrijpende verbetering van de woonomstandigheden en sanitaire voorzieningen op hun kazerne. ADVERTENTIE De soldaten uit Leiden hebben enige weken geleden al langs de of ficiële weg teruggave gevraagd van de inhouding van wedde voor hulsves ting. Zij willen niet langer f. 50,- per maand betalen voor wat zij noemen •middeleeuwse woonomstandigheden', zolang er geen verbeteringen worden aangebracht. Generaal Van Eisen heeft de Leidse militairen toegezegd voor 1 april een bezoek te Zullen brengen aan de Doelenkazerne. Hij vroeg zich af of de werkgelegenheidspot van de regering niet gebruikt zou kunnen worden om de legering van militairen te verbeteren. De defensiespecialist van de KVP zal vandaag een gesprek hebben met de staatssecretaris personeel van De fensie, Van Lent, om met hem te spreken over deze affaire. Van Eisen noemde de aanbieding van de handtekeningen een school voorbeeld van hoe men kamerleden moet benaderen: niet met holle leu zen, maar met feiten en gegevens. In Leiden zijn ongeveer 300 dienstplich tige militairen gelegerd. Bij de hand tekeningenactie zijn ook een aantal sympathiserende verloofden betrok ken, aldus de WDM. De Nederlandse dienstplichtige be taalt f. 147,- inhouding huisvesting en voeding. Dit is een vast percenta- LEIDEN/DEN HAAG An derhalf miljoen gulden: dat is de extra financiële steun die 't rijk aan Leiden ter beschikking heeft gesteld voor de bouw van de Noord-Hoflandbrug in het kader van de werkloosheidsbe strijding. De totale kasten van de brug wordeng eraamd op een bedrag van zes miljoen gulden. Daarnaast zal men in Leiden nog een aantal kleinere projec ten kunnen uitvoeren met steun van het rijk. Daartoe be hoort onder meer het binnen- schilderwerk in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Het rijk neemt de totale kosten die begroot zijn op f165.000 voor zijn rekening. Voor de verbou wing van het clubhuis De Jeugdhaven (kosten f 561.389) kan Leiden rekenen op een be drag van f 421.042 zijnde 75 pro cent van de kosten. Voor her stelwerk aan de gevels van het complex Paardenmarkt is een bedrag van f12.000 beschik baar. Ook voor Oegstgeest en War mond heeft het rijk in de bui del getast. Oegstgeest krijgt f27.000 voor de verbetering van het wachtlokaal in het gebouw aan de Kwaaklaan en voor de restauratie van de toren en de ruïne van de kerk in Warmond is een bedrag van f283.200 be schikbaar. Dat is 48 procent van de totale begrote kosten van het herstel. ge van zijn wedde (20 procent). De WDM verzet zich er tegen, dat bij Iedere weddeverhoging de soldaat daardoor automatisch meer voor zijn huisvesting en moeding moet betalen. Daarbij vindt de WDM het on rechtvaardig dat bij de betaling van de voeding niet uitgegaan wordt van het werkelijke aantal maaltijden dat een militair op de kazerne nut tig. Veel soldaten eten buiten de ka zerne wanneer het eten slecht is. Zij betalen dan dubbel, aldus de WDM. De vereniging pleit daarom voor de invoering van een bonnen- systeem. LEIDEN De winkeliers van de Doezastraat zijn meer dan tevreden. Begin komende week wordt een begin gemaakt met de verhuizing van de iepen, die aan het Stationsplein staan nar de kale winkelstraat. De bomen komen op dè rand van het trottoir te staan, met eromheen een uitstulping van tegels. Tussen de bomen komen parkeerplaatsen met klinkerbestrating. Dat betekent dat de stoep niet wordt versmald. In het midden van de straat zal geen vluchtheuvel worden aangebracht. De noordzijde vah de Doezastraat (het gedeelte bij het Van der Werf- park) krijgt parkeermeters; het win kelgedeelte voorlopig nog niet. Aan makelaardij Hopman LEIDEN —Het personeel van de BV Huurman, gevestigd aan de He rengracht in Leiden, is vandaag of ficieel op de hoogte gesteld van het feit dat het bedrijf is verkocht aan de makelaardij Hopman BV uit Zoetermeer. De aandelen van het bedrijf zijn tegen betaling in contanten overgedragen. De heer T. Hopman die benoemd is tot com missaris deelde vanochtend mee, dat de situatie blijft zoals ze nu is. Het kantoor aan de Herengracht blijft gehandhaafd en er zullen geen ontslagen vallen. 'Slechts de top structuur wordt gewijzigd", aldus de heer Hopman. Huurman BV in Leiden heeft een onderhoudsaannemingsbedrijf en een beheerspraktijk van ongeveer 2500 huizen, winkels en dergelijk in Lei den en omgeving. Verder heeft het bedrijf een opdrachtportefeuille Yan verkoophuizen van enige omvang en een assuratiebedrijf. Er wer ken op' dit ogenblik 40 mensen in de verschillende sectoren. Ir B.J. Huurman zal op 31 mei van dit jaar aftreden als directeur. Daarna blijft hij als adviseur aan het bedrijf ver bonden. Als nieuwe directeur is be noemd de heer A.L. Reparon, tevens adjunct-directeur van makelaardij Hopman. Makelardij Hopman BV, met kan toren in Zoetermeer, Middelburg en Oegstgeest, heeft een omvangrijke beheerspraktijk van ongeveer 10.000 huizen, winkels etc. Volgens de heer Hopman is er een goedgevulde op drachtportefeuille van verkoophuizen aanwezig. Het bedrijf beschikt ook over ,een assurantie-afdeling. Er wer ken in totaal 55 personen verspreid over de verschillende sectoren. "De wettelijke bepalingen zijn bij over name in acht genomen, zo is in een gezamenlijke meededèling van de contractanten meegedeeld. Ontmoetingsdag van adventiste in Vredeskerk LEIDEN De Adventkerk in Lei den organiseert morgen een districts vergadering in de Vredeskerk op de van Vollenhovenkade. De sabbath- school begint om tien uur 's ochtends en de eredienst om kwart over elf. 's Middags is er nog een. dienst om half drie. Verschillende koren en kwar tetten zullen aan de diensten hun me dewerking verlenen, 's Avonds wordt er in de Apollosporthal een jeugd- deelname van teams uit Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Gouda en Leiden. ADVERTENTIE DIE KEUKEN DIE U ZOEKT DIE STAAT BIJ ONS! LEIDEN/DEN HAAG - „Mevrouw, ik geloof niet dat Uw man weet dat hij door U wordt bedrogen. Wilt U dat zo houden, dan brengt U mij morgenochtend om 10.30 uur duizend gulden op de plek waar U Uw auto 's middags van 14.30 uur tot 17.15 uur had geparkeerd." Dit briefje schreef een 42-jarige opperman uit Leiden op 3 september vorig jaar aan een Leidschendamse dame die door hem was waargeno men in wat hij meende te moeten uitleggen als „compromitterende omstandigheden". De Haagse politierechter maakte gisteren bekend dat verdachte de plank volkomen had misgeslagen. Want de vrouw had niets op haar geweten. Zij liet het briefje dan ook onmiddellijk aan haar echtgenoot zien, die er regelrecht mee naar de politie was gelopen. De opperman stond terecht terzake van poging tot afdreiging (art. 318 strafrecht), in de wandeling beter bekend als chantage, een feit waarop een maximum straf staat van drie jaar. In overleg met de politie was een enveloppe met een briefje van honderd gedeponeerd op de aange geven plaats. Toen de opperman korte tijd later werd gearresteerd, had hij het bankbiljet op zak. Met nadruk en bij herhaling stelde politierechter mr. A. J. O. baron Van Wassenaar van Catwijck gisteren ter zitting vast dat de dame in kwestie haar man in geen enkel opzicht ontrouw was geweest. „Maar zelfs al zou het wel zo zijn. dan nog doen de mensen zoiets meestal niet puur voor de lol. Want wie een gelukkig huwelijk heeft, gaat over 't algemeen niet vreemd. Dat doe je meestal uit ellende. En aan die ellende zou u dan nog meer ellende hebben toegevoegd door zo'n nare chantagepoging...", mijmerde de rechter hardop. De opperman stond er met een rood hoofd van verlegenheid bij. „Ik had pas mijn zoon verloren en sinds die tijd ben ik afwezig geweest," zei hij. „Van de kaart geweest". „Ja," zei verdachte. „En daar kwam bij dat ik al twee en een half Jaar zonder werk was." De opperman vertelde dat hij de vrouw was gevolgd naar haar woning en dat hij haar daarna met haar kinderen had gezien. „Dat gaf voor mij de doorslag," zei hij, „en het feit dat 't gebeurde terwijl haar man hard aan het werk was". „U hield haar dus voor een ontaarde vrouw." begreep de rechter. Verdachte knikte. Het requisitoir mondde uit in een twee weken gevangenisstraf, i een week voorwaardelijk, - -- boete van 300 gulden. Als bijzondere voorwaarde eiste mr. De Wit dat verdachte binnen een half Jaar 300 gulden zal betalen aan de vrouw die hij had geprobeerd te chanteren, als vergoeding van „immateriële schade". Verdediger mr. G. L. Kooy bepleitte vrijspraak op juridische gronden. Aan de opperman is namelijk tenlaste gelegd dat hij had gedreigd met openbaarmaking van een geheim. Maar dat kan alleen als het openbaar te maken feit echt waar is, aldus pleiter. En aangezien de vrouw helemaal niets had te verbergen, was er dus ook geen geheim. De politierechter verwierp het verweer met de overweging dat mevrouws onschuld pas later aan de verdachte was gebleken en dat dit dus moet worden beschouwd als „een omstandigheid buiten verdach- tes wil", die aan de strafbaarheid van zijn chantagepoging niets afdoet. De rechter gaf een straf van drie weken, geheel voorwaardeliIk, met een boete van 250 gulden. Als bijzondere voorwaarde legde hij op dat verdachte binnen drie maanden aan de vrouw 250 gulden smartegeld moet betalen. ADVERTENTIE Een goede auto, die vindt u in met 4 vestigingen in leiden de nieuwe generatie VW's en omgeving (er is er altijd en Audi's. één bij u in de buurt). De Golf, de Scirocco, de Passat, Kamsteeg koopt niets voor één- de Audi's. Concepten van de toekomst, met spreek woordelijke zekerheden van VW/AUDI, versterkt met de unieke computer-diagnose. Ze worden u van harte aanbevolen door Kamsteeg, malige verkoop-successen. Wel voor blijvend tevreden klanten. Vandaar extra aandacht, extra service, tot uw dienst: kamsteeg 1 Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, 071-9921S Hofweg 39, Voorschoten, 071-69307 Juridisch Adviesbureau beschuldigt overheid, huuradvies commissie, gemeente en bestuur De Eendracht LEIDEN Er kan gesproken wor den van een onzorgvuldige, zoal niet onbehoorlijke beleidsvoering door zo wel de centrale overheid, de Huurad viescommissie, het uitvoeringsorgaan van de centrale overheid, de gemeen te Leiden, als door het bestuur van woningbouwvereniging De Een dracht. Tot deze conclusie is het Juridisch Adviesbureau gekomen na een onderzoek dat het ingesteld heeft naar aanleiding van de omstreden huurverhoging voor zeshonderd wo ningen van De Eendracht in De Kooi. Het rapport, waarin het onderzoek is weergegeven, vervolgt: „AUe heb ben od een zodanige wijze en met verreeaande verwaarlozing van en zelfs voorbijgaan aan de belangen van de direct betrokkenen gehandeld, dat alleen al om deze reden de huur verhoging ongedaan gemaakt moet worden. Alleen dan is er kans dat tegenstellingen binnen de Eendracht zullen verdwijnen, dat de wijk tot rust zal komen en men gezamenlijk en waarlijk „Eendrachtig" aan een wjjk- en leefgemeenschap zal kun nen bouwen". Het rapport is samengesteld door Johan Leyder Havenstroom, mede werker van het Juridisch Advies bureau. Hij heeft alle gebeurtenissen op een rij gezet. De problemen be- giinimen in 1972, ails het bestuur (dan nog onder voorzitterschap van Ouds hoorn) de huren met zes procent en een percentage huurharmonisatie wil verhogen. Van de 600 rondge stuurde stencils worden er vervol gens 509 teruggestuurd met klachten van mensen, die zeggen geen huur verhoging te accepteren gezien de staat van onderhoud en de ouder dom van de huizen. Er ontstaat een actiecomité, dat zich tegen de huur verhoging keert. Het gevolg is dan dat een gedeelte van de huurders geen huurverhoging betaalt, een an der gedeelte alleen de zes procent verhoging, en een derde gedeelte zes procent póius harmonisatie. In a/pril 1973 treedt het bestuur af, omdat de bezwaren tegen de huurverhoging blijven bestaan. De ledenraad van De Eendracht kiest een nieuw be stuur (Mittelmeyer/Beekman)dat de huurverhoging geheel terugdraait. Maar degenen, die de verhoging wel al hadden betaald, krijgen him geld niet terug. Daarnaast neemt het nieuwe bestuur het besluit dat de ledenraad afgeschaft moet worden en dat de ledenvergadering (waaruit in het verleden de raad werd geko zen) weer de hoogste macht moet worden.-De leden gaan daarmee ak koord. Ook in 1973 worden de huren door het bestuur Mittelmeyer/Beekman niet verhoogd, op dezelfde gronden als in 1972: het onderhoud aan de woningen* vindt alleen in zeer drin gende gevallen plaats, bovendien zijn er serieuze renovatieplannen. Hot bestuur weet zich im goed ge zelschap, waait de gemeenteraad neemt eenzelfde besluit voor de voor oorlogse woningen van de Ledidse Woningstichting. Een besluit, dat in strijd is met de wet, zoals later blijkt. Vanuit Dein Haag wondt er op aangedrongen om die harmomisatie- plaimnen in te dienen, maar men ver. zuimt om het gemeenteraadsbesluit ter vernietiging bij de Kroon voor te dragen. Op grand van eigen onder zoek adviseert het bestuur van De Eendracht om het percentage voor 1972 en 1973 op nul te stellen. De minister stelt dan voor de Huurad- viescammissie een onderzoek te laten instelden. Dit leidt to 1974 tot het advies van de commissie, om de har. mondsatie achterwege te laten, maar wel in 1972 en 1973 een huurverho ging van zes procent toe te passen. Het onderzoek van de H.A.C. heeft zich volgens helt Juridisch Advies bureau beperkt tot zestig woningen, hoewel was toegezegd dat het er ne gentig zouden zijn. B. en W. hebben onlangs niet de waarheid verteld^ toen zij het raadslid Hoeven ant woordden, dat in de Kooi een bijna volledig onderzoek heeft plaats ge had. Volgens de HA.C. zelf en het ministerie is maar tien procent van de woningen onderzocht. Over de wijze waarop dat gedaan is door ambtenaren van buiten Leiden bestaan klachten. Vooral omdat geen rekening wend gehouden met de re novatiewerkzaamheden, die de bewo ners zelf en op eigen kosten haddein verricht aan hun woningen. „Een aardige premie op het meer aan J» huis doen dan je verplicht bent; dan mag je huurverhoging betalen", al dus het JAB. „Zou je alleen maar Je plicht hebben gedaan dan zou het huis er zo slecht uitzien, dat moge lijk zelfs zonder onderzoek een per centage van nul was vastgesteld". Welke handelwijze door staatssecre taris Van Dam bij enkele woningen is gevolgd toen hij een werkbezoek aan Leiden bracht In mei 1974 komt de ledenraad van De Eendracht de nieuwe sta tuten zijn door het ministerie nog niet goedgekeurd, daarom bestaat hij nog weer bijeen. Er wordt een ge deeltelijk vernieuwd bestuur gekozen, omdat in de plaats van ieder be stuurslid dat aftredend was een te genkandidaat de voorkeur krijgt. Voorzitter Mittelmeyer blijft to func tie. In juni 1974 wordt bericht ontvangen van het ministerie van Volkshuis- Van Dam, Verboom en Waal vJLrurcompromis gesloten. vesting, dat tegen de nieuwe statu- rige bestuurs. en andere leden ge- ten geen bezwaar bestaat. Deze brief heim gehouden. Het in december 1974 is echter slechts aan enkele bestuurs- afgetreden bestuurslid Brands is pas leden bekend en wordt voor de «ve- onlangs achter het bestaan ervan gekomen, aldus het rapport van het J.A.B. In september 1974 beschikt staatsse cretaris Van Dam de huurverhogin gen voor 1972, 1973 en 1974 op zes procent. Deze beschikking wordt noch in het bestuur, noch in de ledenraad serieus besproken. Eind oktober is de termijn, waarbinnen tegen het besluit van Van Dam beroep kan worden aangetekend, verstreken. Dan heeft er een gesprek plaats tussen die staatssecretaris en de federatie van woningbouwverenigingen. Van Daan blijft op de huurverhoging staan en het gesprek mondt uit in een impasse. De ledenraad wijst de beschikking van Van Dam in no vember af. De leden weten dan nog steeds van niets. In een bestuursvergadering in de cember 1974 stelt bestuurslid Brands dat volgens de nieuwe statuten ei genlijk de ledenvergadering een be slissing moet nemen. Ze zyn welis waar nog niet van kracht (nog maals: Brands wist niet van de brief die een half jaar eerder was bin nengekomen), maar hij vindt het niet fineer dan behoorlijk en ook da hoogste tyd om met de bewoners te gaan praiten Zyn motie, waarin te vens wordt gesteld dat de huurver hoging niet door moet gaan, wordt verworpen en Brands treedt af. De zelfde ochtend had er een gesprek plaatsgehad tussen het bestuur zonder Brands en wethouder Ver boom. Verboom, zijn collega Waal en de voorzitter van de federatie van wo ningbouwverenigingen, Stikkelorum, sluiten met staatssecretaris Van Dam dan het volgende compromis: de huurverhoging voor '74 gaat niet door. die voor '72 en '73 wel. Ze mag mat ingang van 1 januari geïnd worden, terugwerkende kracht is niet noodzakelijk. Op 14 december wordt dan eindelijk, drie maanden na de beschikking, een stencil naar de huurders gestuurd. Eventuele be zwaarmakers worden meteen 'oor oer- kraaiers' genoemd. Toch trekt er weer een actiecomité ten strijde. Van de 540 uitgereikte formulieren komen er 356 terug met klachten (inmiddels al meer). Half januari woiden de weigeraars gemaand snel te betalen. Brands wordt geschorst als ledenraadslid "gezien uw houding van de laatste tijd', door middel van een brief, die niet ondertekend is. In januari stuurt ook het college van B en W een brief naar de bewoners; 'tegen deze vaststelling is geen be roep meer moge lijk'. Dat klopt, om dat de termijn waarbinnen dat wel kan. was verstreken, zonder dat de huurders het wisten. Op 27 januari wordt de weigeraars de huur opgezegd per 1 maart, ten zij ze voor 15 februari alsnog laten weten dat ze zullen bladen. Door het JAB. „het allergrofste middel" ge noemd terwijl er ook een minder kosten vergende procedure via de kantonrechter mogelijk was geweest: een gerechtelijk bevel tot betaling. Waarmee het probleem blijft, dat er mensen zyn, die de verhoging wel hebben betaald diestyds, waarvan achteraf is vestgesteld dat ze niet gelild hoeft te worden. Het Juridisch Adviesbureu twijfelt ten slotte ook aan de rechtvaardigheid van de huurverhoging. Het argument van de stijgende exploitatielasten wordt ont kracht door het feit dat er in de huur wel een bedrag van onderhoud zit opgenomen, dat echter niet wordt gepleegd. De vraag is of van dat be drag de stijging van de exploitatie lasten niet kan worden betaald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3