HANS KUNG OF: ROME HEEFT - MILD - GESPROKEN Gereformeerde theologen over Uitbreiding centrale vuilverbranding duur M wr*IB .jj.ui.nmn. „Botswana" uitgesteld P.v.d.Hor$tb.v. interieur f 6795,- incl. b.t.w. Atletiek slecht bedeeld A „Gouden Medaille v? Verkoop Kom kijken naar onze gegarandeerde A1 winnaars! VRIJDAG 7 MAART 1975 Door Theo Kroon De voorspelling van de wereldver maarde Zwitserse katholiek theoloog prof dr. Hans Küng, dat het Vati- taan hem een publicatieverbod zou opleggen, is gelukkig niet uitgeko men. De prof, zouden we - maar dat weten zijn Tüblngse (WDufltel&nid) studenten beter dan ik - misschien kunnen missen, de auteur niet. Het Vaticaan heeft eieren voor zijn geld gekozen en de zaak - Hans Kümg ligt met name door zijn publikatlea over "De Kerk" in 1967 en "Onfeil baar?" in 1971 al jaren met "Rome" overhoop - niet op de spits gedreven. Ik ben daar ontzettend blij om, wantwant ik zou de auteur van bv. '•Onfeilbaar?" niet graag witlen mis sen. Glashelder, met een diepe be wogenheid ten opzichte van geloof en kerk probeert hij zijn lezers te helpen hun geweten te 1 Dat zijn boek "Onfeilbaar?" destijds en nu nog stof doet opwaaien spreekt voor zich. De auteut stelt nl. onom wonden, dat niemand buiten God zelf onfeilbaar is. De Paus dus ook niet. Hij ontkent dus het dogma fvan de pauselijke onfeilbaarheid. Küng baseert zijn opzienbarende uit spraak op een moderne theologie die "niets ten gelove wil voorhouden wat niet »s bewezen of niet is aan te nemen". Waar staat het in de schrif ten?. zo luidt zijn vraag. Weigering Aanleiding voor het schrijven van dat boek was de veelverguisde pau selijke encycüiek Humamae Vitae over de katholieke huwelijksmoraal. Küng voert aan dat hier een per- ïoonlijke mening van de paus voor rang kreeg boven het algemeen ge voelen van de kerk. De paus moet er naar zijn mening zijn voor de kerk en niet andersom. Meningen die er voor een katholieke profes sor in de theologie niet om liegen. Dat daar een proces uit zou voort vloeien was voor iedere ingewijde geen verrassing. Voor een proces, cat indertijd tegen hem werd aan gespannen, werd hij naar Rome ge roepen, maar hij weigerde te ko men. En niet zomaar omdat hij geen zin had. Op basis van zeer ge fundeerde argumenten - hem wend geweigerd de processtukken in te Lien, zijn eigen verdediging te kie zen en na het proces eventueel in hoger beroep te gaan - bleef hij thuis. een uitspraak uit de bus, die de euteur zelf als "zeer mild" om schreef. Tegen Küng werden nl. geen dtecipOlnaflre maatregelen ge troffen. "Rome" volstond met enige stellingen uit zijn eerder genoemde boeken te veroordelen als in strijd met de katholieke leer. Het betreft hier de volgende stellingen, die aan Küng worden toegeschreven: a. het leergezag van de keric is niet altijd en ln alles onfeilbaar, met andere woorden: er kunnen vergissingen voorkomen; b. de bisschoppen zijn niet de enigen die de geloofsleer op de Juiste wijze kunnen uitleggen; en c. in bepaalde gevallen kunnen ook christenen die geen priester zijn in de eucharistie voorgaan. Het "vonnis" moge mild zijn ge weest; het Vaticaan heeft met die uitspraak Hans Küng natuurlijk wel de wacht aangezegd. Hem wordt nl. verzocht het verspreiden van deze 'verwarring stichtende opinies" te beëindigen. "Rome" wijst erop dat ae opgesomde stellingen strijdig zijn met de leer van de kerk. Omdat Küng zelf niet uitsluit, dat hij na verdiepte studie na verloop van tijd zijn opvattingen in over eenstemming kan brengen met de leer van het kerkelijk gezag, ver maant het Vaticaanse departement voor de geloofsleer, het voormalige Heilige Officie in de Jaren van het Tweede Vaticaans Concilie vooral bekend geworden door zijn voormannen kardinaal Otta/vtamii en zijn dezer dagen overleden rech terhand pater Tromp s.j. in de af faires rond dr. Terruwe en pater Duynstee hem op aanwijzing van de paus om dergelijke stellingen niet verder te verkondigen. "Met deze verklaring is de procedure tegen pro fessor Küng afgesloten", aldus het Vaticaan. Conclusies Uit de gevolgde handelwijze van het Vaticaan ten opzichte van Hans Küng moge m.i. een paar duidelijke conclusies worden getrokken. Ten eerste is het kennelijk de paus zelf, die er bij het departement voor de geloofsleer op aan gedrongen heeft Küng niet harder aan te pakken dan noodzakelijk is. Dit blijkt uit de verklaring van de zijde van het Va ticaan duidelijk. Ten tweede mogen wij verwachten, dat er in de toe komst een minder strakke lijn zal worden gevolgd met betrekking tot soortgelijke gevallen. En dat is voor "Rome" al heel wat, want tot nu toe hebben dergelijke processen altijd nog geleid tot duidelijke veroordelin gen en maatregelen. En ten derde: "Rome" diurft het kennelijk niet meer aan, omdat ze in dit geval weet, dat Küng zich niet zou hou den aan het verbod en dus de conse quentie zou hebben aanvaard,- mee hij dan voor de Kerk zou zijn verloren. Ik baseer deze mening op de re actie van Küng zelf, waarin hij ver klaart dat hij bij zijn opvattingen blijft. "Ik zal niet ervan worden weerhouden mijn theologische dienst aan de mensheid te blijven vervul len in kritische solidariteit met de katholieke kerk in oecumenische geest", aldus Küng. Ter geruststel ling: Küng zal niet gauw de kerk uit lopen. Hij wil niet als ketter worden gezien, hij wil niet uit de Kerk worden gezet en hij wil er zelf ook niet uitgaan. Dit heeft hij dui delijk uiteengezet in zijn boek over "De Kerk". We kunnen ons vemheugen over de uitspraak van Rome, maar we moeten niet te hard Juichen. Want vergeet niet, dat met Küng op geen enkele wijze overleg is gepleegd, er is dus niet met hem gepraat. En dat wil toch wel wat zeggen, als je je die moeite niet getroost. Dat bete kent eigenlijk dat je in dit geval "Rome" vindt dat Je de baas bent en dat er weinig valt te over leggen. Nog steeds, alhoewel milder en opener dan vroeger, is het: "Ro me locuta, causa finita", oftewel: Rome heeft gesproken en daarmee is de kous af. En dat moet natuur lijk wel eens een keer veranderen. Iïn de gereformeerde synode die tot zaterdag bijeen is ligt een prognose op tafel van het aantal predikants- vakatures. Volgens deze prognose zijn in 1978 alle kandidaten nog net plaatsbaar. In 1979 zullen er 21 geen gemeente kunnen vinden en dat aantal loopt op tot 82 werkloze kandidaten in 1981. Daarbij is nog niet eens rekening gehouden met de grotere toeloop van vrouwelijke theologen. Er studeren thans zo'n vijftig vrouwen aan de theologische hogeschool te Kampen en nog meer aan de Vrije Universiteit. de traditionele oplei dingscentra van de gereformeerden. Aan de synode wordt voorgesteld dat vertegenwoordigers van de I opleiding, van de steun aa» hulpbehoevende gemeenten, van de evangelisatie en van financiële kerkelijk instanties spoedig samen met voorstellen komen om deze situatie het hoofd te bieden. Het gaat er hierbij niet zozeer om, dat werkloze kandidaten aan een baan worden geholpen, maar wel dat o.m. de ontwikkeling gestuit wordt waardoor predikantsplaatsen alleen om financiële redenen worden opgeheven. In vier Jaar is het aantal predikantsplaatsen met 80 vermin derd, vooral in de grote steden. In die ÜJd kwamen er maar 18 predikantsplaatsen bij. Voor de komende zes jaar wordt gerekend op een Jaarlijkse vermindering met per saldo 14 plaatsen in de Hervormde Kerk is dat aantal 32 per jaar. Het aantal predikantsplaatsen is ook verminderd doordat een groot aantal kleine gemeenten niet in staat is de kosten van zo'n man op te brengen. Er is wel een regeling waardoor kleine gemeenten gesubsi dieerd worden in o.m. de predi- kantskosten. Maar die regeling wordt alleen toegepast op kleine gemeenten die meer leden hebben dan 350. Voor een minder groot aantal wordt blijkbaar een predikant niet renda bel geacht, eigenlijk geldt dat ook al voor gemeenten met 400 of minder zielen. AJs <üe kleine gemeenten niet groeien krijgen ze dus nooit een predikant, tenzij de kerkleden zich blauwer betalen dan mogelijk is. Er zijn 77 van die te kleine vakante gemeenten, waarvan meer dan de helft in Groningen en Friesland. In Zuid-Holland zijn het er acht: Boven-Hardlnxveld. Krimpen aan d« Lek. Oudertoank aan den IJssel, Krallngscheveer. Aarlanderveen, Melis- Stappen Men kan in deze situatie een aantal stappen nemen. Om te beginnen zou mm de gnote-stadngemeeniten kun nen subsidiëren, zodat men daar alleen maar predikantsplaatsen op heft omdat er geen werk is, en niet (hmJb nu vaak) omdat er geen geld is. Verder zou men ook iets kunnen laten vaUen van de eis dat een predikant rendabel moet werken, dus in een gemeente van meer dan 350 of 400 zielen. Door ook kleinere gemeenten te steunen zou men de werkgelegenheid verruimen en tege lijk het pastoraat wat verstevigen (dit laatste behoeft overigens geen voordeel te zijn: er zijn vakante gemeenten waar ouderlingen en diakenen het er uitstekend van afbrengen ondanks of juist dank zij het leegstaan van de pastorie). Met een derde maatregel is de synode al bezig geweest: het beter afsluiten van de niet-universitaire toegang tot het ambt van predikant. Er zijn sedert 1969 niet minder dan 36 mensen tot het ambt toegelaten „wegens singuliere gaven", zoals de oude term luidt. De Indruk bestaat dat die gaven heus niet steeds zo geweldig bijzonder waren,maar dat meer het predikantentekort en andere omstandigheden tot deze toelating hebben bijgedragen. In 1969 kwamen er meer mensen via deze noodingang tot het ambt dan er door de Kamper Hogeschool werden afgeleverd. Het aantal vakatures in gemeenten met meer dan 350 zielen bedroeg in 1969 nog 220, het is nu gedaald tot 169 ondanks het feit dat sedertdien 72 predikanten door specialisatie als krijgsmachtpredikant of leraar e.d. plaats maakten. En het aantal vakatures zal in versneld tempo da len. Ook als de opheffing van predi kanteplaatsen zou worden stopgezet zou de gereformeerde dominees-ar beidsmarkt voor in de jaren tachtig verzadigd zijn. Salaris Tegen die tijd zal er wel een sterke neerwaartse druk op academische salarissen worden geoefend door het overcompleet aan universitair ge schoolden. Een commissie die dit overcompleet heeft berekend, meent dat er in 1980 net als in 1970 in totaal 4300 arbeidsplaatsen voor theologen zullen zijn (alle kerken samen). Het aanbod van theologen zal dan 5600 zijn volgens deze berekening. De moeilijkheid bij de gereformeer den is dat de predikantstraktemen ten zijn gekoppeld aan de leraarssa- larissen. Hter en dxuur wordt, niet el te hard op, gefluisterd over ontkoppeling. Of zou men willen wachten tot de overheid met de wedden van andere academici-amb tenaren ook de leraarssalarissen bevriest? Sommige jonge thelogen hoeven zo'n hoog salaris niet. Ze willen ook wel parttime werken, en voor de rest studeren; in de praktijk zal dan van dat „part time" niet veel terecht komen. Dat ligt anders als een dominee voor halve dagen er een betrekking bij heeft. Men kan dan denken aan een kerkelijk secretariaat, maar ook aan een niet-kerkelljke, misschien zelfs niet-theologlsche baan. Maar zullen die banen voor het opscheppen liggen als de afgestu deerden wel voor het opscheppen liggen? Men kan waarschijnlijk het beste naast theologie ook een echt ambacht gaan leren. Dan kan men altijd met bakker-op-non-actief Jan Schaefer zeggen: ik ben de enige (in de regering) die een echt vak heb geleerd. Hans Küng: geen ketter. JOHANNESBURG De conferen tie van ongeveer honderd kerkelijke leiders, die van 10 tot 17 maart in Gaborone in Botswana (zuidelijk Afrika) gehouden zou worden, is uit gesteld .De organisatrice van deze con ferentie, de AACC (conferentie van kerken voor geheel Afrika), heeft als voornaamste reden voor dit uitstel opgegeven, dat zij bang is, dat een dergelijke bijeenkomst van kerkelij ke leiders uitgelegd zou kunnen wor den als een steunverlening van de kerken aan de huidige ontspannings- poiltiek van de Zuidafrikaanse pre mier Vorster. Onder het thema "Bevrijding, ge rechtigheid en verzoening" zouden op de conferentie vtam Botswana vooraanstaande kerkelijke leiders uit praktisch alle staten van zuide lijk Afrika de Zuidafrikaanse vraag stukken bespreken. Daarbij zou het opstellen van richtlijnen voor de taak van de kerken bij het verwer kelijken van gerechtigheid en ver zoening centraal staan. Kerkelijke leiders uit Angola, Namibië. Zuid- Afrika, Zimbabwe, Lesetho, Bots wana en Swaziland zouden .aan de vergadering van Botswana deelne- RONDE PRIJZEN Zuiver scheerwol tapijt Zacht en ruig als een vacht is dit luxe geschoren berber tapijt. U kunt er op zitten en liggen zo hoog en veerkrachtig is de pool. Deze week voor de Ronde prijs van (normaal 215,400 breed per meter 140,- NIEUW IS ONZE GRANDIOZE SERIE OUD-HOLLANDSE KASTJES IN 7 VERSCHILLENDE UITVOERINGEN. 80 breed, vanaf 240,- Nostalgie viert hoogtij Ook bij ons zijn de ouderwetse gehaakte tafel kleden in rond en langwerpig binnen vanaf 69," VIJF MEIPLEIN 34, LEIDEN. TELEFOON 071-65947 prijzen vrijblijvend af Born KOREVAARGARAGE b.v. KOREVAARSTRAAT 19. LEIDEN TELEFOON 071—42146* Donderdagavond koopavond. Lezers schrijven Deze week stonden er verheugende berichten in het L.D.: „In Mors nog 3 sportvelden" (kosten ca. 1 mil joen) en „Nota P.v.d.A.: planning velden consequent toepassen" (kos ten nog niet bekend, maar zeker het tienvoudige. Het eerste bericht betekent prach tige accommodatie voor enige sport clubs op afzienbare termijn en het is hen van harte gegund! Het tweede bericht toont aan dat •en politieke party en nog wel de grootste zich weer eens voor de iport schijnt te interesseren en dat is lang niet gebeurd! Toch plaats ik by deze berichten enige kritische opmerkingen. In bei de gevallen ontkom ik niet aan de Indruk dat het voetbal en korfbal wel erg bevoordeeld worden. Uit by- na iedere buurt in Leiden zijn wel enige van deze clubs ontstaan, die allemaal hun eigen velden en onder komens moeten hebben en die ook krijgen. Niets op tegen, als het maar niet ten koste van andere sporten gaat! Ik ben van mening dat dit ten opzichte van de atletleksport helaas het geval is. Er ls maar één atletlekveld ln Leiden het Leldse Hout en daar maken 3 atletiek- clubs gebruik van met een gezamen- ïyk ledental van ruim 500! Iedere voetbalclub van die grootte beschikt wel over 2 4 3 velden. Gelukkig is de aard van de atle tleksport dusdanig, dat die 3 clubs het op dat ene veld wel rooien, ware de werkwijze van de Sportstichting door de Jaren heen niet geweest, dat het sintelbaancomplex als opvang centrum moest dienen voor .moei lijke gevallen" (wielrennen, schaat sers, paardesport, voetballers!) Nu zit men alweer enige Jaren „opge scheept" met rugby-ers en korfbal lers. waardoor de atletiek steeds maar wordt belemmerd tydlg mee te groeien met nieuwe ontwikkelingen en nu na 35 Jaar nog ver ver- wyderd is van een volwaardige ac commodatie. Móó/r: buil ben de atleten, rugby ers en korfballers wordt het complex ook zeer intensief gebruikt voor schoolsport, trimmers, ambtenaren en politie, waardoor het Leidse Hout het meest gebruikte recreatie-sport veld in Leiden is, maar tevens het meest verwaarloosde! Op meerdere atletiek- en school- sportdagen komt het voor dat zo'n 400 personen worden geperst in 4 kleine kleedkamers, ieder berekend op 30 personen. Per 200 mensen dient men dan gebruik te maken van één toilet, hetgeen het afgelopen Jaar al meerdere malen tot verstop ping en niet nader te omschryven on-hygiënische toestanden heeft ge leid! Het menseiyk afval belandt ln de sloot, de stank stygt op uit de afvoerputjes van de 3 douches (waar van 2 het er maar doen) en van waaruit af en toe dikke slakken om hoog kruipen Onbegrijpelijk dat de gemeente Leiden het zó ver heeft laten komen, een schande is het dat men dit recreatieveld als onderwijsvoorzie ning durft te exploiteren! Neen. wethouder Tesselaar behoeft niét ln z'<n maag tie zitten met die 100.000 gulden die hy misschien niet meer aan Pomona behoeft uit te geven en voor de P.v.d.A. is hier werkeiyk ruimte voor het co quente en modern progressieve be leid, dat men zegt voor te staan, maar dan toch niet op de manier van Tesselaar, die enige maanden geleden een forse streep haalde door voorgestelde verbeteringen aan het atletiekcomplex Leldse Hout! Carel van Venetlën, lid van A.V. „Holland" De Laat de Kanterstraat 9, Leiden. LEIDEN In maart 1973 besloot de algemene raad van de gemeenschap pelijke vuilverwerking voor Leiden en omstreken een krediet van elf miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de uitbreiding van de vuilverbrandingsinstallatie met een derde oven, een grofvuilverkleiner en een grofvuilbunker. Pas in Juni van het vorig jaar kon met de bouw wor den begonnen, ten gevolge van toen pas afkomen van de nodige vergun ningen. De kosten vaa de materialen, lo nen en dergelijke zijn inmiddels in aanzienlijke mate opgelopen, zodat de bouwkosten met f. 1.275.000 zijn opgelopen. De vergadering van de algemene raad besloot gisteravond in het ge meentehuis van Oegstgeest een aan vullend krediet van dat bedrag ter beschikking te stellen. Bij het verbrandingsproces van het vuil worden aanzienlijke hoeveelhe den drinkwater gebruikt. Dat water gaat verloren ofwel door verdam ping, ofwel via de riolering. Met de aankoop van water was ln 1974 een bedrag gemoeid van f. 118.000.- (dat betekent f. 2.20 per ton verbrand af val) Gezien de relatieve schaarste van het drinkwater en de hoge prijs die daarvoor zal moeten worden be taald (een prijs trouwens, die in de nabije toekomst zeker nog zal stij gen) is de mogelijkheid onderzocht om drinkwater door oppervlaktewa ter te vervangen. Dat onderzoek toonde aan dat het drinkwater dat gebruikt wordt voor het koelwater van het ovenblok en het water dat als transportmiddel van vliegas wordt gebruikt en dat lager op het riool wordt geloosd, kan worden vervangen door oppervlakte water, dat aan de Haarlemmertrek vaart kan worden onttrokken. Dat betekent dat er dan f. 1.55 per ton afval kan worden bespaard. Tegen over die besparingen staan echter extra lasten, die aan de benodigde investeringen zijn verbonden. De plannen werden echter ten de le doorkruist door de mededeling dat lozing van bedrijfswater op het riool aan banden zal worden gelegd, dan wel zal worden verboden. Voor de lo zingsrechten op het riool werden in 1974 door het Hoogheemraadschap Rijnland ongeveer voor f. 58.000 hef fingen opgelegd. Bovendien is van de gemeente Lei den vernomen dat Ti loztogsverorde- ning in het leven zal worden geroe pen, die zodanige kwaliteitseisen aan het afval stelt, dat loasimg op het riool zonder voorzuivering niet is toe gestaan. De oorspronkelijke plannen van de gemeenschappelijke vuilver werking komen daardoor op losse schroeven te staan en aanpassing bleek zo snel niet mogelijk te zijn. De wijziging van de waterhuishou ding zal daarom in twee fasen moe ten worden uitgevoerd. De uitvoe ring van fase 1 bestaat uit het leg gen van een aanvoerlelding in de Gabriël Metzustraat van de Haar lemmertrekvaart naar het terrein van de vuilverbranding. Met deze en nog enkele technische voorzieningen die nodig zijn, is een bedrag van on geveer f. 600.000 gemoeid. Ook dit be drag werd beschikbaar gesteld door de algemene raad. Koop zekerheid en wees prijsbewust. Niet goed, geld terug (na ANWB-keuring) FINANCIERING MOGELIJK TOT 36 MAANDEN FORD Cortina 1300 L 1972 FORD Escort 1100 1973 FORD Capri 2000 GTXL 1972 FORD Escort Sport 1300 1974 FORD Taunus 1300 L1973 FORD Taunus 2000 GXL 4-drs. 1973 FORD ESCORT 1100 1973 FORD TAUNUS 1600 L 1973 FORD Taunus 2000 GXL 1974 FORD Taunus 1600 L1972 FORD Escort 1100 1972 FORD Taunus 1300 L1971 TAUNUS 1600 L1971 FORD Taunus 1600 L4-drs. 1971 CITROEN 2 CV 1971 FORD Taunus 2000 GXL coupé 1972 FORD Taunus 1600 L combi 1972 FORD Taunus GXL coupé 1972 FORD Consul 2000, 4-drs. 1972 FORD Escort 1100 L 1971 FORD Escort 1100 Estate 1972 FORD Taunua 1300 1972 DATSUN Sherry 1972 FORD Escort 1300 1973 FORD Consul 1700 coupé 1972 FORD Capri 1600 GTR RENAULT R 12 TL CITROEN Dyane de Luxe FORD Taunus 2000 GLX coupé FORD Taunus 1300 L FORD Escort 1300 1972 FORD Consul 2300 GT coupé 1973 FORD Taunus 1600 L coupé 1972 1973 1972 1972 1974 1972 SPECIALE AANBIEDING OPEL KADETT 1972 f 4500,onder de nieuwprijs AUDI 80 1973 f 5600,onder de nieuwprijs FORD CAPRI 1300 1972 f 6500,onder de nieuwprijs VIJF MEILAAN 7 Leiden. Telefoon 24647. Geopend dagelijks van 8.3018.00 uur. Zaterdags van 9.00—18.00 uur. Na 18.00 uur telefoon 071-91137

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21