Schitterende sfeertekening maakt smartlap toch goed „MIJN MAN HAD MOEITE MET MIJN NAAKTSCÈNES" Bunuel weer boeiend met Le fantome de la liberté" om 'De Paul Verhoeven met Keetje Tippel: Lachen Kolos' VRIJDAG 7 MAART 1975 Monique over haar rol als Keetje Tippel TRIANON „My fair lady", een heerlijk kijk- en luisterspel met Audrey Hepburn en Rex Hanri- Tenig in Leiden CAMERA „c#y lights", een gouwe ouwe met Charlie Chaplin. Nachtfilms Kindermatinee CAMERA „Het zwaand van Zanro". REX „Nanu de Jungüeboy". „Bedfeest" Nou een feest la het in de bedjes op het witte doek. Het ene gerollebol is nog niet af gelopen, of het andere is al weer tot ongekende extase gestegen. Goede films in andere steden „Kind van de zon (René van Nïe), Kniteriom, Rotterdam. „Mariken van Nieumeghen", (Jos Stelling)TuscMnski 2, Amster dam. Haagse bioscopen APOLLO: "Moord in de Oriënt Express", dag. 2.30 en 8.15 uur, zo. 2.00, 5.00 en 8.30 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "Kind van de zon", dag 2.00, 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. ASTA: "Ransom", dag. 250, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 14 Jaar. BIJOU: "The nine lifes of Fritz the cat", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 Jaar. CAMERA: "Tropic of Cancer", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. CINEAC: "Chinatown", dag. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: "Robin Hood", dag. 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. A.L. CORSO: "De mokervuist", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00, 700 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. DU MIDI: "Pas opof we slaan d'r op", dag. 8.15 uur, za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee"De vrolijke pi raten van Schateiland1", za., za en woe. 2.00 uw. Ai. EURO: "Ben Hur", dag. 1.30 en 7.45 uur, za. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. Ai. Kindiermatinee: "De zeepkisten race", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL. FLORA; "Lustoord voor wilde meisjes", dag 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. In het voorprogramma: "The sexiest story ever told". 18 Jaar. KRTTERION: "Kind van de zon", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. METROPOLE: "The man with the godden gun", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. ODEON: "Biasing saddles", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 Jaar. OLYMPIA: "The good the bad and the ugly", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. PASSAGE: 'Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. REX: "Ontsnapt van Duivels eiland", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur zo. vanaf 1.30 uur. 18 Jaar. ROYAL '70: "Terugkeer van de sterkste mannen ter wereld", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 14 Jaar. ROYAL: "De bakster van Shantung", do. t/m. zo. 2.15, 7.00 en 950 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00. 18 jaar. STUDIO: "In Tirol gaat de on tucht vrolijk verder", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. STUDIO 2000: "Don't look now", dag. 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.00, 7.15 en 9.45 uur «M. beslo ten). 18 Jaar. Kindermatinee: "Tarzan en de Jungle-opstand", za. en woe. 2.00 uur. A.L. DE UITKIJK: "1001 nacht", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. AMSTERDAM In het Tuschinski theater in Amsterdam vond woens dag de première plaats van de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Keetje Tip pel" van het duo Paul Verhoeven - Rob Houwer. De film zal de Leidenaars bijzonder aanspreken, omdat een aantal scè- in deze stad is opgenomen. Zoals bekend hebben Leidenaars ook ge figureerd in de film, zoals tijdens het broodoproer" en de "socialistenop stand". Relatief veel is opgenomen in t rond het café "De Twee Spie- ghels". Na de première van de film schonk Rob Houwer Holland b.v. in samen werking met Tuschinski Film een drankje, waarbij gelegenheid bestond nader kennis te maken met de spe lers in de fitaL MONIQUE VAN DER VEN zei dat ze het bijzonder fijn had gevonden in Leiden te filmen. Ze kende Leiden niet beter dan welke andere stad, maar was vooral verrast geweest door het enthousiaste ont haal van de Leidenaars. Monique was heel gelukkig met het slot van Keetje Tippel, waarin ze niet, zoals m zoveel andere films het geval was, moet doodgaan. "Anders was het einde te logisch geweest". Ze windt zich op als ik haar vraag of er werkelijk zulke grote moeilijk heden tussen haar en haar man, ca meraman Jan de Bont, zijn geweest tijdens de verfilming van de naakt scènes. Monique: "Ik word ziek van al die verhalen die daarover de ronde doen. Alles is schromelijk overdreven. Jan en ik zijn buiten de film toeval lig ook nog getrouwd. Het lijkt me juist een goed teken dat Jan met de verfilming van die naaktscènes moeite heeft gehad. Maar verhalen sis zou Jan door zijn manier van ooen de produktie in gevaar hebben gebracht, Ja zelfs zo erg dat de hele film Keetje Tippel in het honderd dreigde ie lopen, zijn absoluut niet Ook aanwezig was HANNAH DE LEEUWE, die de rol van Mina, een zusje van Keetje speelt. Hannah: Het is mijn eerste grote filmrol en ik heb tijdens de première steeds op mezelf zitten letten. In de trant van: doe ik dit en dat wel goed, hoe zit mijn haar en laat er geen wimper los enz. Het is een hele ervaring als 1e jezelf opeens levensgroot ziet". Op de première was natuurlijk ook PAUL VERHOEVEN aanwezig, die nauwelijks tijd vrij kon maken voor allen die hem óf iets wilden vragen of iets wilden zeggen. Wat vindt hij nu zelf van Keetje Tippel? "Ik geloof dat het een goede film is. En dat zeg ik niet omdat ik hem toevallig zelf geregisseerd heb. Een grote verdien ste is bijv. dat wij weinig concessies gedaan hebben aan de commercie. Er zit gewoon géén reclame in de film, een etalage van een enkele Ju welier daargelaten. Dat is een sterk punt, omdat recla me in een speelfilm (zoals bijv. in TURKS FRUIT, dat er zich meer voor leende) soms zeer storend kan werken." "Een andere zaak is", aldus Paul Verhoeven, "wat de film gaat doen. Je kunt dat niet afmeten aan de ge sprekken die Je na zo'n première voert. De mensen die Je film goed vinden komen na afloop naar je toe cm dat te zeggen en de mensen die teleurgesteld zijn doen dat niet óf verbergen hun teleurstelling. Dat geldt ook voor de filmjournalisten". Paui Verhoeven was vol lof over de medewerking van de Leidenaars, in- zonderlijk van het café "De Twee Spieghels", die hij dan ook in het script "Mat Dank Aan..." vóór het begin van de film heeft opgenomen. Tijdens de première, die o.a. werd bezocht door de vader van Keetje Tippel, Jan Blazer, door de moeder Andrea Domburg en door andere spelers, zoals Cocki Boonstra, Paul Meyer en Jan Retèl, die een arts speelt, was er ook veel belangstelling van collega's: Jop Pannekoek, Caro- la Gijsbers van Wijk, Herman Em- mink, Wim v.d. Brink, Yoka Berret- V e.a. CARRY TEFSEN (bekend van "Blue Movie"), die in Keetje Tippel een ïabrieksvrouw speelt, vertelde iets ever haar samenwerking met Paul Verhoeven. "Op een gegeven ogen blik, als ik bijna dood ga, lig ik met een kaars tussen mijn vingers. Om mijn gekreun zo echt mogelijk te maken, heeft Paul echt, heet kaars vet op mijn handen laten druipen, zodat ik in die scène werkelijk pijn had'. GERARD SOETEMAN, die het sce nario voor de fUm heeft geschreven, zei tijdens de première, dat hij met Keetje Tippel veel moeite heeft ge had, omdat hij het autobiografische \erhaal van Neel Doff per se als lei draad wilde gebruiken. De film is gisteren in een groot aan tal theaters (waaronder Lido ,jn Lei den) in première gegaan. A. C. Koekebakker Jr. A Keetje Tippel steekt haar tong uit tegen iedereen, die haar vertrapt en vernedert. Titel: "Keetje Tippel"; voornaamste rollen: Monique van de Ven en Rut- ger Hauer; Regie; Paul Verhoeven; Theater: Lido. Keetje Tippel, indertijd een bestsel ler onder de "bakvissen", zoals meis jes toen nog werden genoemd, is door Paul Verhoeven aangegrepen om te verfilmen. Een ongelukkige keuze, Jammer ge noeg, want filmtechnisch is het weer een voortreffelijk staaltje van Ver- hoevens kunnen. Maar een "draak" als Keetje Tippel kan, hoe goed ook verfilmd, in deze tijd gewoon niet De schrijfster van het boek, Neel Doff, is op latere leeftijd haar her inneringen op gaan schrijven. Keetje Tippel, is louter autobiografisch. Ge boren m hot negentiende-eeuwse Nederland, groeide Neel op in de sloppen van Amsterdam, Antwerpen en Brussel. Vernederd, in armoede opgegroeid, bleef haar maar één wens: boven haar milieu uitgroei en. Het is haar gelukt en naast Keetje Tippel heeft zij nog andere verhalen en romans geschreven. Op 84-jarige leeftijd stierf zij in Brus sel. De tragische omstandigheden, waar in de negentiende-eeuwse arbeiders in de sloppen van de honger omkwa men, zijn op zich bedroevend ge noeg, maar door de gebeurtenissen daarna achterhaald. Was het een documentaire geweest, zonder franje, zonder romantische bijsmaak, dan zou het nog hebben gekund, maar juist het verhaal er- omaeen maakt het bijna lachwek kend. Nogmaals, het is ontzettend Jammer dat Verhoeven Juist dit boek heeft gebruikt. De opnamen in deze tot nu toe kostbaarste Nederlandse speel film, zijn van uitmuntende kwaliteit. De sfeertekening is schitterend, het camerawerk uitstekend. Een scène bijvoorbeeld als die in het washuis, is een lust voor het oog. Het acteertalent van Monique van de Ven is door de regisseur goed uit gebuit. Zij komt in de film tevoor schijn als de ontwapenende strijd lustige jongedame, die zich door het leven niet op haar kop laat zitten. De humor ontbreekt trouwens ook niet en juist in die scènes is Moni que van de Ven op haar sterkst. Verhoeven heeft gestreefd naar zo veel mogelijk authentieke beeldenen daarin is hij goed geslaagd. De moei te die hij hiervoor heeft moeten doen valt niet te onderschatten, want in Nederland zijn nog maar weinig plaatsen over die de negentiende- eeuwse rotte plekken in herinnering b^ngen. Dat is een periode geweest die men zo snel mogehJk heeft willen uitwissen. En terecht. ANNEMIEK RUYGROK 'City Lights verrukkelijk 'City Lights" film van Charles Chaplin Theater: Camera. Charles Chaplin, deze week oud en breekbaar in de adelstand verheven, maakte "City Lights" in 1931. Het gaat dus om het weerzien van een oudje. Maar wat een verrukkelijke, hernieuwde kennismaking is het! Chaplin heeft heel zijn komische en ontroerende pantomimetalent in deze rolprent gestopt, vooral omdat in 1931 de sprekende film ging door breken, waar hij het helemaal niet op begrepen had. (Zie de schitte rend ironische beginscène bij de ont hulling van een monument). In "Ci ty Ligths" scharrelt de zelf zo ge- sjochte Charley centjes bij elkaar om een arm, blind bloemenmeisje aan geld voor een oogoperatie te hel pen. Een sentimenteel gegeven, dat hem echter in staat stelt een weel de aan briljante invallen en situa ties ten tonele te voeren. De boks match waarmee hij geld probeert te verdienen, is werkelijk onbetaal baar. Zijn relatie tot een miljonair, die hem alleen maar herkent als hij (de miljonair) dronken is en niets van hem wil weten als hij nuchter is, is puntgaaf uitgewerkt. Kortom: een film als een dijk, laat geen film liefhebber hem overslaan. RUUD PAAUW De arbeiders komen in op stand. Het Opröv kraait. De opnamen voor deze sc'ne toerden hier in Leiden gemaakt rond de Hooglandse kerk. Titel: "Le fantome de la liberté"; legie: Luis Bunuel; Theater: Studio. Een film die schijnbaar als los zand aan elkaar hangt, maar die toch kop en staart blijkt te hebben met een logische opeenvolging van gebeurtenissen, waarin iedere ont moeting de schakel vormt met een volgend tafereel: dat kan alleen een Bunuel zijn. Met zijn surrealistische droom-wer kelijkheid, zijn symbolen, zijn sati re, heeft Luis Bunuel met "Le fan tome de la liberté" weer een crea tie op het doek gebracht, die men ondanks zichzelf weer geboeid be kijkt. Want ook in "het spook van de vrijheid" zijn er momenten waar op de toeschouwer zich vertwijfelt afvraagt: "ben ik hou gek of hoe zit het"?. Maar later blijkt dat de dingen toch een absurde loop krijgen waardoor Bunuel de vrijheid (of is 't de schijn vrijheid?) van de mensheid aan de feaak stelt. Bunuel suggereert meer dan hij laat zien - al blijft elke film van de mees ter een machtig schouwspel - en dat maakt hem voor velen moeilijk te begrijpen, zo niet onverteerbaar. Toch zijn het Juist deze produkten die het de moeite waard maken om te bekijken, want achter ieder beeld zit een suggestie, een symboliek. Over de films van Bunuel zal men wel nooit uitgepraat raken, evenmin els over een doek van Salvador Dali ol Jeroen Bosch. Angstwekkend, lu- Twee figuren rn een van de absurde situaties. guber, satirisch tegelijk, een mengel moes van waanzin en een groot in tellect. "Het spook van de vrijheid" bestoni werkelijk in het begin van de negen tiende eeuw, toen de soldaten van Napoleon de Spanjaarden voor het vuurpeloton zetten. Daarmee begint Bunuel zijn film en daarna verplaatst hij de gebeurtenissen naar onze tijd. De ene absurditeit na de andere speelt zich af: priesters die gokken, en drinken met een ongetrouwde juffrouw op een hotelkamer, een masochist, die ten aanschouwe van een reeks hotelgasten "boete doet", een kind, dat zoek is en niet zoek, een man die vanuit een flat in Parijs mensen neerschiet op straat, daarvoor de doodstraf krijgt en vervolgens weer vrij de rechts zaal uitloopt. Bunuel draait de wereld soms om: mensen, die op w.c. potten rond een tafel zitten en af en toe zeer decent zich afzonderen om te gaan eten. En tot slot een hoofdcommissaris van politie die in een nachtmerrie achtige 6ituatie terechtkomt, wan neer hij wordt opgebeld door zijn vieir jaar geleden overleden zuster. Als hij in haar grafkelder belandt, wordt hij door zijn eigen mensen op gepakt. Zij herkennen hem niet en brengen hemvoor de hoofdcom missaris van politie. Tenslotte zijn zij beide getuige van het eerste stu- dentenoproer in Parijs. De cirkel is gesloten AJL Luxor De Kolos van Rome An no 1975 kun Je het bioscooppubliek toch eigenlijk een film als 'De Ko los van Rome' niet meer voorzetten. De inhoud en acteerprestaties zijn zo verbijsterend onbenullig dat de schijnbaar toch serieus bedoelde film al gauw op de lachspieren gaat werken en het publiek in een sfeer van meligheid doet belanden. Wellicht dat de verrichtingen van da held Mucius een vorige filmgenera tie nog konden boeien, nu valt er eigenlijk alleen maar verveeld te lachen om ai z"n onwaarschijnlijke prestaties. Hij knuppelt in z'n eentje een half leger tegen de vlakte, hij tilt boomstammen op alsof het lu ciferhoutjes zijn en ook niet misselijk hij maakt een tiental len meters diepe smak op een rots blok zonder daar meer dan een paar bloedspettertjes aan over te houden. Kortom, Tarzan en Kung Fu zijn er niets bij. En rond al de ze 'kolossale' daden is een verhaal tje gedrapeerd dat zich afspeelt in het jaar 500. Rome is een belegerd veste en Mucius moet er aan- te pas komen om de stad uit z'n benarde positie te bevrijden. Dat lukt, uiteraard, maar voor het zover is valt er heel wat te lachen, pardon, te beleven. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19