Grevelingen: j toekomstig {recreatieoord voor vermoeide randstedeling LEZERS SCHRIJVEN Na vier jaar eindelijk inrichtingsplan voor dit reusachtige binnenmeer Brief aan koningin Turkse journalist VERMOORDE KINDEREN ENKELE TIPS OVER BOTEN 5 VRIJDAG 7 MAART 1975 Onlangs werden in Helmond een aantal Turkse kinderen op nogal botte wijze uit hun school gezet wat een flinke rel tot gevolg had. De Turkse journalist Ilhan Ka- racay schreef over deze zaak een brief aan koningin Juliana die tiieronder, samengevat, wordt In Helmond werd tot voor kort school door drie Turkse vrijwil lige leerkrachten iedere zaterdag aan 72 Turkse en 40 Marokkaanse kinderen onderwijs gegeven in ïigen godsdienst en cultuur. Op ze kere dag werd de kinderen de toegang tot het gebouw ontzegd, omdat de kinderen volgens het schoolhoofd Boudewijns te veel kabaal maakten. Via bemiddeling van de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers werden de kinderen toch weer tot het school gebouw toegelaten week was ook dit omdat er volgens c wijns een bedrag de kinderen i beschuldiging den bewezen. Meer dan 300 Turkse en Marok kaanse werknemers namen na derhand met de leerlingen deel aan een protestbetoging die zou worden afgesloten met het aan bieden van een door de kinderen geschreven petitie aan burgemees ter Geukers van Helmond. Deze wilde de petitie echter niet in ont vangst nemen en stelde dat deze maar in de brievenbus van het gemeentehuis moest worden gede poneerd. Wat ons echter ernstig heeft gegriefd is dat burgemees ter Geukers tegenover verslagge vers heeft verklaard dat de de monstratie niet de minste indruk op hem had gemaakt en dat er niets mee bereikt zou worden. Wij menen dat de burgemeester zich discriminerend heeft gedra gen tegenover de buitenland se werknemers. En wij vragen Uwe Majesteit uw invloed aan te 1 wenden dat alsnog aan onze kinde ren de gelegenheid wordt geboden om gezamenlijk op de wijze, zo als in het verleden het geval was. Ijs te volgen over hun godsdienst en cultuur. eZou u aan stukken willen worden jereten of d.m.v. een sterke zout oplossing van binnen en van bui ten willen verbranden? Vindt u bet normaal menselijk, als onge wenste mensen in uw omgeving plompverloren van het leven be roofd zouden kunnen worden? En wat zou u ervan vinden dat, zo als in de 2e wereldoorlog alle be jaarden, gehandicapten, blinden, zieken, mongooltjes, enz. om het leven gebracht zouden worden? Om vooral maar geen ongewen ste mensen op de wereld te heb ben, want dat is zo lastig! Alleen een sterk en gezond Ger maans ras zou de wereld volgens Hitier mogen bewonen en bewer- Dit vorige ter inleiding op de gruwelijke moorden die er op hul peloze levende wenzentjes heden worden gepleegd, met voorbe dachte rade. Het Hooggerechtshof in Ameri ka heeft beslist, dat ongeboren mensen geen "personen" zijn uit het oogpunt van de grondwet (en niet uit het oogpunt van mense lijkheid). Zij kunnen worden ge dood op verzoek van hun eige naars (moeders), net zoals de slaven in Amerika. Deze werden vroeger gekocht, verkocht, ge bruikt of zelfs gedood, als zijnde een bezitting van de eigenaar om dat de negers niet werden geacht "personen" te zijn, net zoals be weerd wordt bij de abortus in de eerste 12 levensweken. Gelukkig werd deze wantoestand van het geen "persoon" zijn teniet ge daan in Amerika door het 14e kan worden? Nu van een kind wat al z'n organen nog niet heeft! Moet dan de abortus eerst gele galiseerd worden om misschien daarna weer te beslissen dat het niet goed is, en het dus verboden wordt te aborteren? Laten wij het gelijk niet toestaan te aborteren. Wist u trouwens dat: a) Zwangerschap als gevolg van verkrachting uiterst zelden voor komt? b; Anticonceptie het begin ver hindert van nieuw leven, maar dat abortus het nieuwe leven doodt dat reeds begonnen is. c) Abortus niet veiliger is dan een bevalling; in een vergevorderd stadium van de zwangerschap is abortus veel gevaarlijker. Zelfs als deze wordt verricht in de eerste 3 maanden, sterven er 2x zoveel moeders na een legale abortus, als na een bevalling. Wij moeten ons inzetten voor de totstandkoming van een maat schappij, waarin het streven naar stoffelijk gewin niet het einddoel dat zij een beroep doen op ons ver mogen tot liefhebben en tot be langeloze dienstbaarheid. gen, zouden wij een eind moeten maken aan die omstandigheden, die leven ondraaglijk maken. Dan zou ieder kind, onafhankelijk van zijn begaafdheden of van de omstandigheden waaronder het geboren werd, hartelijk verwel komd en liefderijk verzorgd kun nen worden. Geïnspireerd door publikatie van de Vereniging ter Bescher ming van het ongeboren kind. Adres: Postbus 81, Leusden-C. T. WESTRA Merendonk 58 Leiden. Als je zoals ondergetekende meer dan 28 jaar praktisch in de water sport werkzaam bent geweest is het haast onmogelijk dit ongetwijfeld zware maar mooie beroep los te Het is juist om die reden en met de komende Hiswa's in zicht dat ik mij vooral zou willen richten tot de man met de smalle beurs die met plan nen rondloopt op bovengenoemde tentoonstelling een bootje aan te schaffen om zich niet letterlijk en fir guur lijk in de boot te laten nemen. Dankzij de bereidwilligheid van dit blad ben ik in staat U een paar tips mee te geven om U een grote te leurstelling te besparen. Waar het in grote lijnen om gaat is het volgende: overtuig U beslist van de door de verkoper zo hoog gepre zen stabiliteit van de aan te schaf fen boot, ook de vaarcapaciteiten kunt u beter met een proefvaart be oordelen dan af te, gaan op het ge zegde, dit bootje stuurt als een mes. Het fabeltje dat polyester geen enkel onderhoud behoeft is uit de lucht gegrepen. Uiteraard is het on derhoud minder intensief dan hout of staal, maar daar staat tegenover dat een kleine stalen of houten boot beter vaart en stuukt. Ongetwijfeld zijn er verschillen in kwaliteit van polyester en over de levensduur lopen de meningen ook sterk uiteen; mijn praktische erva ring is dat na verloop van een flink aantal Jaren polyester boten zonder aanvaring of iets dergelijks scheur tjes en barsten gaan vertonen, een reparatie van polyester schepen is beslist geen dure zaak en kan met een beetje handigheid en gunstige werkomstandigheden door elke ama teur worden uitgevoerd. Het gebruik van een buitenboord motor kunt u door elkaar rekenen op een halve liter benzine per p.k. volop aan hun trekken kunnen komen. De recreanten (volgens een oudere prognose voor 1985: 15.000 dag- en 35.000 weekend- en vakantierecrean ten, ofwel 250.000 recreanten per jaar) kunnen zich vooral vermaken in het oostelijke en westelijke deel van en rond de Grevelingen: de per auto bereikbare Brouwers dam (waar een toeristisch centrum is gepland) en Grevelingendam met hun omge ving, en verder een groot deel van de oevers. Jachthavens, eventueel waterskibanen, lig- en speelweiden, kampeer- en caravanterreinen, zo merhuis-complexen, wandel-, fiets en ruiterpaden zullen zodanig -worden aangelegd dat het groot schalige, open en vooral door de natuur bepaalde karakter van de Grevelingen behouden blijft. Millieuischdk Nadat in 1971 met de sluiti de Brouwersdam de invloed getij uit de Grevelingen ve deed zich in de natuur ee milieuschok voor: de plan dieren die voor him voort juist afhankelijk zijn van vloed, stierven massaal i veelgeprezen veelsoortigheid alsmaar schoner geworden (die immers al in 1965 door van de Grevelingendam het Rijnwater buiten hield) Toch kan er nog heel wel een waardevol milieu ontstaan. In feite ontstaat ze al: een van de drooggevallen platen, de Hompelvoet bij Ouddorp, bijvoorbeeld telde in 1971, toen de nesten niet meer konden wegspoelen, 600 broedparen van de Grote stern, in 1972 1500 en in 1973 2100. Wat de vogels betreft, is het aantal soorten sinds de afsluiting overigens wel toegenomen. Op de Veermansplaat werden al 70 soorten wilde planten gevonden, die grotendeels spontaan zijn versche- Van de vissen zijn sommige soorten hard getroffen. Platvis kan in een afgesloten Grevelingen wel in leven blijven, maar zich niet voortplanten. Dat betekent dat de overvloedig toestromende sportvissers zich in acht moeten nemen anders vissen ze de Grevelingen binnen de kortste keren leeg. Pogingen om Jonge platvis van de Waddenzee naar de Grevelingen over te brengen misluk ten. Verstuiving Om te voorkomen dat er op de nieuwe zandplaten door verstuiving straks geen natuur meer te beschermen zou zijn, werd door Rijkswaterstaat gras en graan ingezaaid, werden stuifschermen van rijshout geplaatst en stuifduinen ingeplant met helmgras. Op de Kabbelaarsbank (Brouwersdam) en de Punt van Goeree werden proefbossen geplant en voorts laat men hier en daar schapen, runderen en fjordenpaarden grazen om een uiteenlopende begroeiing te laten ontstaan. In een onlangs door de regering aanvaard advies staat dat het „centrale platengebied" (1100 hecta re) van de Grevelingen zonder meer in aanmerking komt als nationaal park, maar dat de onzekerheden met betrekking tot de inrichting en de uiteindelijke beheersvorm een snelle realisering vooralsnog in de weg staan. De kosten (globaal geschat op 100 miljoen gulden aan investering en 2 miljoen jaarlijks aan onderhoud en afschrijving), die voor een zeer belangrijk deel ten laste van het rijk zullen moeten komen, kennelijk niet. Gezien de nationale betekenis van het Grevelingenplan moeten beide onzekerheden nu snel worden weggenomen. Als de inspraak over het inrichtingsplan, snel en doelma tig wordt georganiseerd, kan dat ook. Over de beheersvorm zou men zo langzamerhand uitgedacht moe ten zijn: de toenmalige regering bepaalde haar keuze op een schap, op grond van de Wet Gemeenschap pelijke Regelingen, van rijk provin cies en gemeentes reeds in 1971 Staatssecretaris Meyer De sportvisserij zal in de Gre- veltngen-recreatie een "bijzonder belangrijke plaats blijven inne men, alleen is nog duister uit wel ke soorten vis de toekomstige vangst zal bestaan. Experimen ten met het overbrengen van jonge platvis uit de Waddenzee zijn mislukt. 3 Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Vier jaar nadat in het kader v Deltawerken de Grevelingen afgesloten van de zee, is er allerlei oorzakei inrichtingsplan i binnenmeer dat eilanden voor de Door Jan Ottens deling i tiegebied op dag stand moet worden. Maar heel binnenkort gaat het er dan eindelijk toch van komen: deze maand nog waarschijnlijk kan door staatssecretaris Meijer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aan de betrokken provincies (Zuid een omvangrijk inrichtingsrapport worden aangeboden, een in vrij gedetailleerde vorm gegoten schets van wat er allemaal komen moet, wat er allemaal gedaan moet worden, wat het kosten moet en van het gewenste bestuur en beheer. Hengelaars zullen in Greve lingen volop aan hun trekken kunnen komen. Allemaal met het doel om te voorkomen dat de hoge waarde van de natuur in het Grevelingenbekken door wildgroei (van de recreatie!) naar de knoppen wordt geholpen, en bovendien om de wel degelijk aanwezige mogelijkheden van re creatie zo goed mogelijk te Vijandig Natuur en recreatie, twee begrippen die de laatste jaren in het Nederlandse buitengebeuren nogal eens vijandig tegenover elkaar hebben gestaan: waar teveel re creanten komen, wordt de natuur onder de voet gelopen. Meer en meer wint de gedachte veld dat zoiets moet worden voorkomen. Ook de gedachtenvorming rond een toekomstig Grevelingenbekken moest daaraan geloven. In het daadwerke lijk ter hand nemen van de inrichting stak al aanzienlijke vertraging. Reeds in 1967 bestond er een inrichtingsschets voor het gebied (of eigenlijk twee: een van verkeer en waterstaat en financiën, een stichting waarin het rijk, de twee provincies en de omliggende gemeentes deelnamen; beide schet sen ontliepen elkaar echter maar weinig maar uitgevoerd werd ze niet, voornamelijk omdat zaken als financiering en uiteindelijke verant woordelijkheid verzandden in het ambtelijk overleg tussen CRM, verkeer en waterstaat en financien, welke laatste via zijn Dienst der Domeinen, eigenaar is van de voormalige zee-arm. In december vorig jaar besliste het kabinet dat verkeer en waterstaat zijn beleids verantwoordelijkheid zou overdragen aan CRM. Vanwege een groeiende waardering voor de natuur, werd de inrichtings schets van 1967 in 1973 met de instelling van een commissie-Prille- vitz (ir. F. C. Prillevitz was toen werkzaam bij de Rijksplanologische Dienst, hij is nu hoofd van de directe natuurbehoud en openlucht recreatie bij CRM) aan een herwaardering onderworpen. Taboe En inderdaad: het nieuwe inrich tingsplan kent in vergelijking met het oude aan natuurbehoud en -ontwikkeling een heel wat zwaarder accent toe. Het betekent dat iedere aantasting van het natuurgebied onaanvaardbaar zal zijn, dat sommige gebieden min of meer taboe zullen zijn voor de intensie vere vormen van menselijke verpo zing, enkele gebieden zullen daarvan zelfs geheel gevrijwaard moeten blijven, maar intussen is de Grevelingen wel zo groot (het bekken zelf telt 11.000 hectare) dat watersporters, hengelaars, wande laars, fietsers, kampeerders en

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17