A.O.W. en pensioen Wachtlijst telefoon gehandhaafd Stakers Meeus weer aan de slag ^TKatja— WEINIG PROBLEMEN VOOR VAN DER STOEL Fel verzet tegen aanleg rijkswegen Uit in de Randstad Van Huiten Geen versnelde wegwerking LEIDSE SPAARBANK Surinaamse Javanen bang voor toekomst Bruine Figuren Vier jaar geeist voor miljoenenzwendel olie DONDERDAG 6 MAART 1975 DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is er niet ln geslaagd om de Tweede Kamer te overtuigen van de noodzaak van de aanleg van de rijkswegen 14 en 19. Vooral in linkse hoek wordt steeds sterker aangedrongen om de aan leg van rijksweg 14 voorlopig op te schorten, terwijl de aanleg van rijks weg 19 zou moeten worden stopge zet. Tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat diende de PvdA-woord- voerder Van der Doef een motie in, waarin hij vroeg de aanleg van rijks weg 14 (verlenging landscheidings- weg) opnieuw te bezien. Eerst zou dan moeten worden bekeken hoe de verkeerssituatie rond Den Haag zich ontwikkelt. Het uitstel zou voor lopig moeten gelden voor vijf Jaar, waarmee ook Drees (DS'70) zich ge heel kon verenigen. Minister Wes terterp daarentegen verzette zich opnieuw fel tegen uitstel. Wel ver klaarde hij het standpunt van be trokken gemeenten (Den Haag, Voor burg, Leidschendam) bij zijn defini tieve beslissing te willen bezien. Het was voora le KVP'er Connehssen, die hierom had gevraagd. Wester terp weigerde echter toe te zeggen, dat hij zich zou laten leiden door het standpunt van de gemeenten. De bewindsman wees ook opnieuw stopzetting van de werkzaamheden aan rijksweg 19 (Rotterdam-Den Haag), die inmiddels is gevorderd tot Schipluiden, van de hand, ondanks een motie van Leo Jansen (PPR) waarin daar om wordt gevraagd. Volgens Jansen moet ook hier eerst met de betrokken gemeenten worden overlegd. Ook moet worden uitge zocht of rijksweg 19 wel kan, door het recreatiegebied Midden Delf land. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 7 en 12 maart 20.00 uur, Nederlandse Operastich ting met 'Rodelinda', 8 maart 20.15 uur, Publiekstheater met Vondels "Gijsbrecht van Amstel": 9 maart 13.30 uur, optreden van Het Nationaal Ballet; 9 maart 20.15 uur. Marijke en Sieto Hoving met 'Jij en ik en 700 jaar'; 10 maart 20.15 uur. Toneel groep Theater met "Wat een gekke man en z'n vrouw dan'; 11 maart, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Boven water, onder water'; 1 maart, optreden van het Nationaal Ballet (aanvangs tijd onbekend). Carré: 7 t'm 13 maart 20.15 uur. André van Duin's nretmachfne. DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat voelt er niets voor de wachtlijst voor telefoon aansluitingen (110.000 aanvragen) versneld weg te werken. Volgens Van Huiten zou niet alleen de PTT hiertoe technisch niet in staat zijn, maar zou ook de toeleverende industrie te veel worden opgejaagd. Daarnaast zou personeel, dat nu voor het aanleggen wordt opgeleid over vijf tot zes jaar weer moe ten worden omgeschoold. De staatssecretaris heeft ddit mee gedeeld op vragen van het tweede kamerlid Tolman (CHU), die een uitspraak van de Kamer heeft ge vraagd, Van Huiten alsnog te dwin gen tot versnelde aansluiting. Staatssecretaris Van Huiten heeft de provincie Utrecht laten weten, dat de girodienst niet kan meewer ken aan grote aantallen giiro-beslaf leggingen. Van Huiten verdedigde gisteren in de tweede kamer het be leid dat hij gevoerd heeft bij de be slaglegging. Hij verklaarde te willen meewerken, maar wees de Kamer op zijn verplichting te zorgen, dat de giro-dienst goed functioneert. De kamerleden Koning (WD) en Cornelissen (KVP) verweten Van Huiten een zeer dubieuze rol. Cor- helissen wilde weten waarom de staatssecretaris in de brief die hij de Kamer vorige week stuurde niets had verteld over een telefoonge sprek met een Utrechtse gedeputeer de. Nadat Van Huiten had verklaard, daarvan geen melding te hebben ge daan, omdat hij vele gesprekken' ever de zaak voerde, liet de KVP'er weten dat het vertrouwen in de staatssecretaris niet was toegeno men. Koning maakte twee weken geleden al op ondubbelzinnige wijze duidelijk dat Van Huiten maar be ter kon opstappen. Buitenbussen Van Huiten (Verkeer) haalde zich de ongenade van de WD op de hals door weinig rekening te houden met VVD-wensen over plaatsing van bui tenbrievenbussen. De liberaal De Beer, die im een motie had gevraagd de bussen, waar mogelijk, op eigen erf te plaatsen, kreeg van de staats secretaris te horen, dat dat al zo veel mogelijk gebeurt en dat de motie voor hem dus geen probleem was. Van Huiten hield de Kamer daar bij voor dat er maar weinig proble men zijn: tot nu toe zijn er ruim een half miljoen bussen geplaatst, terwijl er 3.000 klachten zijn bin nengekomen. De Beer vond dat Van Huiten er zich al te makkelijk van af maakte en wijzigde zijn motie. Het besluit uit 1972 over plaatsing moet zodanig worden gewijzigd, dat de bussen op het eigen erf komen, terwijl er geen eisen meer mogen worden gesteld aan de weg, die naar het erf leidt. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor Ettelijke peuters hebben gisteren, geholpen door hun moeders, minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ingepakt. Ze wikkelden 'die meneer' i3 een hele lange tekening en vroegen geld voor speelzalen die anders dicht moeten. Eenmaal bevrijd door de moeders verklaarde de minister geen goede verdeelsleutel te hebben voor het kleine beetje geld dat er beschikbaar is waarop de moeders aanboden hem te helpen bij het vinden van de sleutel. DEN HAAG De Surinaamse Ja vanen zijn niet gerust op de toe komst van Suriname. Een delegatie van Javanen, waaronder drie van de vier Javaanse statenleden heb ben de afgelopen weken in Neder land gepleit voor meer zekerheid voor hun bevolkingsgroep bij de ko mende onafhankelijkheid. In een manifest dat zij hebben ge richt aan Koningin Juliana, de Ne derlandse regering en het parlement wijzen zij ondermeer op "de sterk gestisgen racial!© spannTing-em in Su riname die op ieder moment kun nen uitbarsten in het grootste bloed bad dat Suriname ooit heeft gekend". Het zou hierbij voornamelijk gaan om tegenstellingen tussen de Cre olen en de Hindostanen, maar de Ja vanen zouden, zo vrezen zij, hiervan het slachtoffer kunnen worden. Op een persconferentie in de Tweede Kamer in Den Haag verklaarde de legatieleider S. Somohardjo desge vraagd dat niet alleen de Creolen en de Hindostanen trainingskampen hebben in Suriname. Zij gaven toe dat ook die Javaanse groiep over (ge heime) trainingskampen beschikt. "We zijn voorbereid", aldus So mohardjo. "We willen echter geen strijd, maar harmonie. Door de Cre oolse politiek worden we echter in ©en hoek giednevan!". De uitnodiging van de Surinaam se minister-president Henck Arron aan de oppositie in zijn land voor een gesprek wordt door de Javaan se statenleden in Nederland als een succes gezien van de missie. BERGEN OP ZOOM Gisteren zijn bij het internationale transport bedrijf Meeus B.V. in Bergen op Zoom iüa alle stilte z>es van de 25 sta kers weer aan het werk gegaan. Dat is het gevolg van het overleg dat dinsdag heeft plaatsgevonden tus sen directeur Meeus, zijn Juridisch adviseur, mr. H. VreJJling, de heer B. Hoekstra, secretaris van de vervoers- federatie NW/NKV en met de Juri disch adviseur van de banden, mr. M. Steenberghe. Het is de bedoeling dat vandaag nog drie bijrijders aan het werk gaan en morgen drie bui tenlandchauffeurs. Het is de bedoeling dat in de loop van veertien dagen alle 25 stakers weer aan het werk gaan. Daarvoor is een faseplan opgesteld. Coornhertliga vaste boete winkeldiefstal DEN HAAG Winkeldiefstal bene den de honderd gulden moet worden bestraft met een vaste boete van honderd tot honderdvijftig gulden. Dat is de mening van de Coornhert liga, een groep juristen, die alter natieven stelt voor juridische aan gelegenheden. De Liga -stelt voor de politie voor deze misdrijven een transactiebe voegdheid te geven, waardoor ver volging door het openbaar ministerie en veroordeling door de rechter ach terwege kunnen blijven. De Liga vindt dat het grootwinkelbedrijf zelf mede schuldig is aan het plegen van winkeldiefstallen doordat de goe deren te aantrekkelijk worden uitge stald. ADVERTENTIE lekkere drop van Langenberg AMSTERDAM De rechtbank ln Amsterdam zal in de komende veertien dagen moeten uitmaken of de 33-jarige ex-garagehouder Bern- hard L. uit Hilversum zich door het plegen van valsheid in geschrifte en oplichting met miljoenen heeft rijkt of alleen heeft ontdoken. De officier van J. C. Habermehl, het eerste de accijnsen justitie, mr. A. F. ras overtuigd, vroeg gistermid dag vier jaar met aftrek tegen de Hilversummer. Diens raadsman, mr. B. Simon, echter zei overtuigd te zijn dat zijn cliënt alleen maar de accijnsen heeft ontdoken. Vast staat dat de Hilversum mer, die zijn garagebedrijf kwijt was geraakt, in 1973 had geprofiteerd van de omstandigheid, diat Judst in dat Jaar by t verhandelen van olie een overgangsregeling gold. Met in gang van 1 jan. 1973 waren er twee accijnstarieven voor diesel- of gas- olie ingesteld. Het tarief voor olie voor het wegverkeer werd gebracht op f 16.87 per hectoliter, het tarief voor de andere (dezelfde) olie bleef gehandhaafd op f 3.26 per hl. Om het verschil in tarief te kunnen bepalen, werd vastgesteld dat er verschil in kleur tussen de beide olieën moest komen. Maar om technische rede- aen kon die toevoeging van een ro de kleurstof aan de Olie voor 't weg verkeer pas op 1 Januari 1974 Ingaan. De Hilversummer maakte daarvan gebruik. Hij kocht in vijf maanden tijd, liefst ruim 54.000.000 liter tegen het goedkope tarief en verkocht ze tegen het dure. Dat leverde een totaal ac- cijnsverschil in zijn voordeel op van ruim 7,5 miljoen gulden. Hij zei ter zitting daarvan zes tot zeven ton zelf te hebben behouden. De rest had hij overhandigd aan zijn "contactman". De rechtbank zal op 19 maart uitspraak doen. De metro-zaak hield gisteren in Amsterdam op nieuw de gemoederen bezig. Een stoet van circa 300 per sonen marcheerde 's middags naar het stadhuis om daar bij de aanvang van de ge meenteraadszitting te de monstreren tegen afbraak voor de metro. Vit voorzorg had de portier van het stad huis de ijzeren hekken ge sloten zodat de demonstran ten zich geen toegang tot de publieke tribune konden ver schaffen. Tijdens het ge meenteraadsdebat werden twee moties, die beide een opschorten van de afbouw van de oostlijn behelsden, verworpen. Als enig lid van het col lege van B. en W. stemde wethouder Roel van Duyn voor beide moties. Concertgebouw Grote zaal: 8 maart 15.00 uur Radio Philharmonisch Orkest m.m.v. het Groot Omroepkoor: 8 maart. 20.15 uur. Ne derlands Kamerorkest; 9 maart, 14.15 uur en 12 en 13 maart 20.15 uur. Concertgebouworkest; 11 maart 20.15 uur Amster dams Philharmonisch Orkest. Kleine zaal: 8 maart, vanaf 10 uur vm., finale Oscar Back con cours: 9 maart 11.00 uur vm.. Koffieconcert; 10 maart 20.15 uur. Fons Jansen: 11 maart 20.15 uur, concert: 13 maart 20.15 uur. Concertgebouw-Kamermuziek. Klein Belle we; 7 en 8 maart 20.30 uur. ka baret "Tête Tpd". met Ted de Braak en Sylvia Alberts: 12 en 13 maart. 2030 uur. kabaret Tweeter. Shaffv Theater: 7. 8. 11. 12 en 13 maart, 20 30 uur. Tcn^groep Baal met „De dame met de camelia's": 7 m 8 maart 20.30 uur ..The first church of the pha/nitom captain"; 7 en 8 maart. 24 00 uur. Aimrter,damns? Mitmeliga met ..6x1—6" en ..Vliegende steeg": 7 en 8 maart 24 00 uur. R4et Hemius „Fly-a-wav": 8 maart. 14.30 uur. kindervoorstelling ..Piccolo en de darataboemain": 9 maart 14.30 uur. Stempeleer t: 11. 12 en 13 maart. 20 30 uur. Harle- klln Toneel met „Palloeter"; 11 maart 22.00 uur. Z'geune-kapel KabanS: 12 maart. 14.30 uur. Poipp^iwoorStellin?: 12 maart. 22 00 uur. jazz. 13 maart. 22 00 uur. Dlxie-Jazz o'Matie Nieuwe de la Mar Theater: 7. 8 en 9 maart, 20.15 uur. „Wim Kan met Coraie aan zUn zilde": 11. 12 en 13 maart. 2015 uur. Wffly Walden en Ptet Muysekmr „Waar WUft de tijd". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 7 maart 20.15 uur, Publiekstheater met Vondels „GUsbrecht van Amstel": 8 maart. 20.15 uur, Stads- toneel Rotterdam met ,De wilze kater" van Herman Heyermans. Oroote Schouwburg: 8 maart, 20 00 uur, „Victoria und.ihr Husar". De Doelen: Grote zaal: 7 maart. 20.15 uur, Rotterdams Philharmo nisch Orkest olv Jean Foumet, mmv Claude Helffer, plano: 8 maart, 20.15 uur, Orgelconcert door Anton Heilier: 9 maart. 2015 uur. Nederlands Kamerorkest olv David Zinman. mmv EdSIth Math is. sopraan; 11 en 12 maart. 20.15 upr. Rotterdams Philharmomsdh Orkest olv Edo de Waart, mmv Paul Schenley. piano; 12 maart. 12.45 uur. Koffieconcert. Kleine zaal: 7 en 9 maart. 2015 uur, „Een kilein concert", met Liseüane Gerritsen, Laurens van Rooyen en Harry Sacksüoni; 11 maart. 20.15 uur, Bartok Kwartet: 13 maart, 20.15 uur Solistenconcert. Piccolo Theater: 8, 11, 13 en 13 maart. 20.15 uur. Caimera Obscure met .Mary«en Projekt"; 9 maart 13.00 uur. Kindertheater Wie. dus met 3eit Liegbeest". Hofpleintheater: 7, 8, 9, 11 en 13 maart. 20.15 uur. Theatergroep Funhouse met „Classics". Luxor Theater: 7, 8, 9 en 12 maart, 20.00 uur. Hoofdstad Operette met „Grafin Maritza" van Emmerich Kalman. Theater in den Twijfelaar: 7 en 8 maart. 20.30 uur, optreden van Dimitri van Toren; 9 maart, 1430 uur. Kirvderthetater: 9 maart 20 00 uur. Folkmuziek; 12 maart, 14.30 uur. Poppenkast; 13 maart. 12.45 uur. Lunch theater, DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 8 en 13 maart. 20.15 uur en 9 maart 14 00 uur, Haagse Comedie met „Wat een geweldige rotzooi" van Iouesco; 9 maart, 20.15 uur, Haagse Comedie met .Don Juan", blijspel van Molière: 10 maart, 20.15 uur. Publiekstheater met .Jwanow" van Tsjedhow; 11 maart 20.15 uur. Toneelgroep Cen trum met „Overstekend wild" van Frans-Xaver Kroétz; 12 maart 20.15 uur, Toneelgroep Centrum met .De babyfoon". HOT-Theater: 7 maart, 2030 uur, Toneelgroep Centrum met „In verwachting" van J. Bernilef; 8 maart 20 30 uur. Residentie- Orkest olv Daniël Chabrun mmv Roswiitha Trexler. sopraan: 9 maart. 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Metromaam''; 9 maart 2030 uur, The Chris Hinze Combination: 13 maart, 20.30 uur, Haagse Comedie met de generale repetitie van „Trijntje Car melis" biyspél van Canstantym Huygems. Diligentia: 7 en 8 maart, 20.15 uur, Cabaret HonoloeQoe met „Leufee vent"; 8 maart 14.00 uur Toneelgroep Randstad met de kin dervoorstelling „De wonderbare avonturen van Prof. Filarsky"; 6 maart 1430 uur, concent door Jean-Rodolphe Kars. piano; 11 maart, 20.15 uur, concert door Gilbert» Mumguia, cello. 12 maart, 12.45 uur, Lunchprograimma „Pan" trto: 20.15 uur. Kykconoert door violist Theo Olof en ensemble; 13 maart. 20.15 uur, concent door Stephen Marnes, piano. Theater in de Steeg; 7 en 8 maart, 20.30 uur, Toneelgroep Conse quent met „Plaiza suite" van Neil Simons; 9 maart 14.30 uur. Haags Sprookjes Toneel met „Spotje en de verdwenen goud stukken"; 9 maart: 2030 uur Old Movie „Dead end" met o.a. Humphrey Bagard; 10 maart, 20.30 uur, Fan tana-ensemble. Congresgebouw: 7, 8 en 9 maart, 20.00 uur. Wiener Volksoper met „Die Fledermaus"; 10 maart, 2030 uur. Nederlands Kamerorkest olv David Zintaan. Frank Kooman: 8 maart, 1430 uur. Poppenspel voor die jeugd „Swaf- fie <te zeehond"; 12 maart, 1430 uur, Poppenspel voor de jeugd „De pantoffels van Koning Koukleum". Guido van Deth: 8 en 9 maart 14.30 uur, poppenspel voor de jeugd, „IJsvriJ"; 8 maart, 2030 uur, poppenspel voor volwassenen .JDe Ufeem". LEIDEN LAK-Theater: 12 maart: 20.15 uur, laatste voorstelling ln de serie Poëzie Hardop „Een man kwam die hoek om". Hartebrugkerk: 9 maart, 15.00 uur, Alma Materkoor met een uit voering van het Passiespel van Hendrik Andrtessen. Stadsgehoorzaal: 9 maart, 11 uur vm, Koffieconcert K en O. mmv Airijan Blanken, tenor en Rudolf Jansen, piano. Nederlandse volk krijgt Israëls hoogste onderscheiding AMSTERDAM Het Nederlandse volk staat ingeschreven ln het gou den boek van het Keren Kayemeth Le Israel, het Joods Nationaal Fonds (JNF), in Israël, als een getuigenis van eerbied en waardering aan het Nederlandse volk, dat achter het Joodse volk stond in de periode van de nazi-vervolging en tevens voor zijn ononderbroken vriendschap en verbondenheid met de staat Israël. Ambassadeur G. J. Jongejangs heeft op de Nederlandse ambassade de on derscheiding, de hoogste die Israël kent, in ontvangst genomen- Voor het eerst in de Israëlische ge schiedenis is de onderscheiding naar een bevriend volk gegaan. Tot nu toe stonden alleen prominente per- soonUjkheden zoals Roosevelt, Chur chill. Einstein, koningin Juliana en prins Bernhard ingeschreven. PvdA vindt buitenlands beleid niet vooruitstrevend genoeg DEN HAAG Zonder veel pro blemen Is minister Van der Stoel er gisteren in geslaagd de be groting door de Tweede Ka mer te lqpdsen. Wel moest de bewindsman een kleine strafexpedi tie van zijn eigen PvdA slikken, cmdat zijn Vietnam-beleid te weinig vooruitstrevend wordt gevonden. De PvdA-fractie stemde voor een motie van De Gaay Fortman (PPR) waarin werd geeist, dat de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam en het bewind van president Thieu op een lijn worden geplaatst als voorlopige vertegenwoordigers van het Zuid- vietnamese volk. De motie was door Van der Stoel ontraden, omdat er volgens hem maar van een regering sprake san zijn: het bewind van Thieu, dat volgens zijn inlichtingen het merendeel van het volk zou vertegenwoordigen. De toezegging van de minister, dat hij wel contact zou opnemen met het Hideu-bewind en de VVR, om uitgaande van de Parijse vredesakkoorden een oplos sing voor het conflict te vinden, vond behalve bij de PvdA en de PPR ook bij de PSP weinig sympathie. De motie werd echter cloo** de meerderheid van de Kamer verworpen. Twee andere moties over Vietnam, een om te breken met Thieu en een om de VRR te erkennen, ingediend door de CPN, erkennen, ingediend door die CPN'er Bakker, werden met ruime meerder heid verworpen, omdat het overgrote dieeH van de Kamer voldoende ver trouwen toonde in Van der Stoel's liplomatiieke oplossing. De kamer aanvaardde wel een motie van Dankert (PvdA) om de commissie „uitdagingen moderne maatschappij" van de NAVO bij andere instellingen (OESO, Raad van Europa) onder te brengen, legen stemden alleen de CPN en de Boerenpartij. Een verzoek van De Koster (WD) om een nieuwe, meer bij de tijdse nota over de internationale culturele betrekkingen kreeg de steun van alle partijen -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7