Bruno Mertens wil dorp stichten in Zuidelijk-Flevoland Van Duin Sport verraste Faasse ZAALVOETBAL NOORDWIJK Als ze me zien zit ik al in het schuurtje..." „Ik was radeloos" KAMPIOENEN VAN IJSCLUB WARMOND Diefstal Clubs laten het afweten in Lisse Zeker geen zomertijd INBRAAK Keukenhof opent in Amsterdam BODEGRAVEN Al enkele jaren bestaat bij Bruno Mertens, architekt in Bodegraven, het plan om met enkele anderen te komen tot de stichting van een ambachtsdorp", datg ebouwd zou moeten worden in de nieuwe polder Zui delijk-Flevoland. Het dorp zou ,,Tidorp" moeten worden genoemd. DONDERDAG 6 MAART 1975 Door Greetje A. Schoenmaker Een aanvraag werd door de stich ting Tidorp aan het bestuur van de IJsselmeerpolders gericht om: een deel bouwgronden, groot 50 ha waarvan op den duur 10 ha zal dienen voor de opbouw van het woon- en ambachtsdorp. Deze grond bij voorkeur langs open water gesitu eerd; een deel grond 500 ha. voor land- vrucht- en tuinbouw in optie aan de nog op te richten coöperatie Tidorp; eeen natuurgebied dat door de stichting zal worden aangelegd en be heerd* Dit gebied zou zo mogelijk moerassen- en plassengebieden moe ten bevatten en bij voorkeur gren zen aan de andere gevraagde gebie den. Via een nogal verward radio-inter view werden deze plannen in een grotere kring bekend, ook dart heit bestuur van de IJsselmeerpolders, afwijzend heeft beschikt, omdat de stichting niet voldoende financiële draagkracht zou bezitten. Ijskast Wij hebben de architekt in zijn wo ning aan de Zuidzijde in Bodegra ven bezocht en hem gevraagd wait hij nu beoogt met de stichting van een ambachtsdorp; Wat de uitvoer baarheid vam zijn planmen is: en of de plannen, na de afwijzing de Ijskast ingaan of niet. Ter geruststelling moge dienen: Bruno Mertens is zeker geen lucht fietser zoals hij weieens wordt ge noemd. Misschien wel een man te zijn die zijn tijd vooruit is: alhoe wel de plannen niet zo irreëel blijken als zij over de radio overkwamen. In zijn ruime zitkame,r waar zijn Zwitserse vrouw thee en koffie ser veert en de hond om de koekjes be delt, legt hij ten eerste uit waarom het ambachtsdorp Tidorp zou moe ten heten. "Kijk", zegt hij weloverwogen, zoe kend naar woorden, want een vlot te prater is hij in het begin zeker niet. Al pratend komt hij langzaam op stoom en wanneer hij eenmaal goed warm gedraaid is, kan hij uren doorgaan, zijn gehoor geboeid mee slepend, "tidorp is afkomstig van de oervorm van onze taal. Alle talen, blijken m.i. een zekere samenhang te vormen. De "tee" klank is afkom stig van het goddelijke; de "i" klank (in zijn oervorm nog het bes te terug te vinden in de hindoisti- 6che taal), komt overeen met geboorte, samenpersing. Het woord- Je "kiem" slaat hier nog duidelijk op. Denk aan 'Ti-bet" bed van de goden enz. Dus Tidorp is de prehis- torische betekenis voor wat wij zou den kunnen omschrijven als "hoogst scheppende kracht". Motivatie De motivatie voor het dorp komt in het kort hierop neer dat de mensen de weg gewezen wordt hoe zij hun creativiteit en energie, in goede banen geleid, ten dienste kunnen stellen aan de gemeenschap". Het scheppen dus van een leef- en werkkUmaat, waarbij de verantwoor delijkheid van de mens ten opzich te van de natuur, dus ten opzichte van zichzelf en zijn omgeving, de hoogste prioriteit heeft. Zuidelijke Flevopolder? Deze samenhang lijkt nu duidelijk. Men heeft voor deze polder gekozen omdat hier nog ruimte is, en omdat het symbolisch leek het dorp op nog maagdelijke grond te bouwen. "Het heeft weinig zin om op een stuk grond te beginnen dat geen uit- breidingsmogelijkheden kent", aldus Mertens die stelt dat het antwoord van het bestuur van de IJsselmeer polders voortvloeit uit het feit dat er een zeker wantrouwen heerst ten opzichte van de plannen. "Men zegt gewoon dat is zo'n idealistisch plan dat valt toch niet te verwezenlijken, en dat wij geen geld hebben, bewijst dat er wantrouwen heerst". Een een voudige oplossing lijkt meer te interesseren, dan komt er ook meer geld. Dat men geen zin heeft zo lang te wachten en toch op een andere wijze de nodige financiële draagkracht wil verkrijgen blijkt uit de volgende plan- Klooster Enthousiast vertelt Mertens dat er een leegstaand klooster in Zoeter- woude staat dat in een verschrikke lijke toestand verkeert. Onderhandelingen worden thans gevoerd met de oorspronkelijke eige naren om dit klooster in bezit te krijgen. "Het gebouw is gekraakt en verkeert in hopeloze toestand. Wan neer er niets gedaan wordt voorzie ik dat er aan het einde van het jaar een ruïne over is. Wanneer men ons de kans geeft dan kunnen wij tenminste met ons eerste project een "dome-huis" beginnen" is de me ning van Mertens. Dome-huizen Dit zijn huizen die spciaal in de huidige maatschappij een beschut tende functie hebben. Men gaat hier bij uit van het principe dat de con structie van de wanden in de bekle ding wordt ingebouwd. Min of meer het principe van de eierschaal. Het zullen dan ook huizen worden met gebogen vlakken. De Amerikaan Buokminster Fuller heeft op het gebied van het „dome- huis" (waarvan er in Amerika en Zwitserland al verschillende gebouwd en bewoond zijn) veel baanbrekend werk verricht. De stichting Tidorp ondervindt in Nederland veel medewerking vandr. ir. P. Huybers verbonden aan het Stevin Laboratorium van de T.H. in Delft, en van professor Peter Schmid verbonden aan de Hogeschool Eindhoven. "Wij kunnen deze huizen vrij ge makkelijk bouwen in het klooster. Wanneer wij er één klaar hebben kunnen wij de pers en alle andere belangstellenden uitnodigen. De hui zen zullen kant en klaar f. 20.000 per stuk gaan kosten, en kunnen dan im serie gebouwd worden. Ton Alberts architekt BNA, die o.a. ook het raadhuis in Zoetermeer bouwt, blijkt medebestuurslid van de stich ting Tidorp te zijn, en zal ook aan de bouw van de dome-huizen zijn medewerking verlenen. Bruno Mertens wil zelf in het kloos ter gaan wonen maar moet dan wel de zekerheid hebben dat hij daar eni ge jaren kan blijven wonen, voordat hij zijn woning in Bodegraven op geeft. Coöperatie Hoe denkt architekt Mertens over het financiële gedeelte van het dorp. Stel dat men genoeg leden heeft en financieel wel voor "vol" wordt aan gezien? Het lijkt of er bij deze vraag nog meer rimpels trekken in het ge zicht van Mertens. Hij legt zijn vin gers tegen elkaar, gaat eens verzitten en barst los: „Dan wordt het Tidorp in stand ge houden op coöperatieve grondslag, het liefst volgens het Wir-pionier project systeem. Dit systeem is enorm populair in Zwitserland en daar ook nog steeds groeiende. Het is daar opgericht door 'n poli tieke groepering die alleen in Zwit serland bestaat. Deze groepe ring veroordeelt het huidige maat schappelijke bestel van het verlenen enerzijds, en betalen anderzijds van rente. Men werkt nu volgens het sy steem dat de mensen onderling ken nis en/of producten uitwisselen. Daarom is het ook noodzakelijk dat de deelnemers van het Tidorp niet al leen in het dorp zelf wonen maar ook daar buiten. Ook "geïnteresseerde deelnemers" zijn nodig. Dit geeft dan een grotere uitwisseling van hulp/ kennis/producten. "Wanneer dit niet zou gebeuren dan zouden de burgers van het Tidorp een sekte gaan vor men in onze gemeenschap; iets wat de hemel verhoede, want die zijn er al genoeg", aldus Mertens. Deelnemers Thans zijn er ruim honderd deelne mers, waarvan ongeveer dertig pro cent pioniers. Met pioniers worden bedoeld mensen die elk moment kun nen worden opgeroepen en dan daad werkelijk klaar staan om aan het dorp te bouwen, terwjjl zij gedu rende de bouwperiode toch in staat zijn in hun eigen onderhoud te voor zien. Het begin kapitaal hangt af van het aantal deelnemers. Momenteel wordt dat geschat op f6.000,— per persoon voor het eerste jaar. Later zal dit bedrag ongetwijfeld minder worden. Een grote plaats in het Tidorp zal worden ingeruimd voor bejaarden. Speciaal voor bejaarde ambachtslie den die hun uitstervend beroep kun nen doorgeven aan de jeugd. Van de prille Jeugd zelf wordt ook een groot aandeel zelfwerkzaamheid ver wacht. Want behalve het schoolgaan er zullen basisscholen en ook scho len voor voortgezet onderwijs wor den gebouwd, zullen zij worden inge schakeld bij het werk in het dorp. Het helpen bij ambachten etc. be- hootr tot een dagelijks werk. Om dit ideale dorp te verwezenlij ken wil men niet overgaan tot het houden van inzamelacties e.d. Neen, men wil trachten op eigen kracht, dit ideaal te bereiken door bij veel vraag de Dome-huizen in serie te gaan bouwen. (De materiaal prijzen liggen op f 20 000,-) en de bouwkos ten zijn vrijwel te verwaartoaen. Wanneer men inderdaad de be schikking krijgt over het klooster in Zoeterwoude, kan men tenminste met het eerste huis beginnen, en ook met de verkoop van andere pro ducten zoals: biologische zeep en kaarsen. Allemaal met het doel geld bijeen te krijgen voor die bouw van Tidorp in de zuidelijke Flevopol der. Wanneer Je daarvoor Je gerieflijke woning aan de Zuidzijde in Bodegra ven moet verlaten en moet gaan wo nen in een voor afbraak rijp zijnd klooster in Zoeterwoude Ja dan moet je inderdaad een groot idea list zijn. Aanduiding cijfers: 1. recreatie en meditatieruimte; 2. gezondheidlshuis (normaal ziekenhuis meer positiever vindt men deze term)3. communicatieruimte (marktplein, win kels etc.) 4 huizen voor bejaarden; 5. Huizen voor jongeren; 6. scholen etc.; 7. zwembad met zout wa ter; 8. sportvelden 9. werkplaatsen 10. ten toonstellingsruimten II. park 12. hotelrestau rant/bistro/café etc. 13. parkeerplaats. Er loopt een ringweg om het dorp. Omdat in het dorp de afstanden op zijn hoogst 2 km zijn, het heeft een doorsnede van 2 km, wordt er voor openbaar vervoer in het dorp gezorgd. Personenauto's alleen in geval van nood (ziekenauto etc.) toegestaan. NOORDWIJK Competitie-'hekkesluiter' Van Duin Sport was gisteravond de meest verrassende ploeg' van het zaalvoet bal in Noordwijk. Faase, aan wie een niet al te zware over winning werd toegeschreven, ging de mist in met 4-5. DEN HAAG/NIEUWKOOP Niet voor niets was een extra par ketwachter in de zaal van de Haag se politierechter aanwezig, toen een 23-jarige straatmaker uit Nieuwkoop daar verscheen. Niet alleen vanwe ge het agressieve gedrag, dat hij meteen al tentoon spreidde, maar de reputatie van verdachte is zoals hij zelf getuigde beslist niet best en dat kon ook uit het strafblad wor den afgeleid. Herhaalde malen kwam hij in conflict met de politie in zijn woon plaats en omgeving. "Ik heb geen beste naam en als ze me zien, zit ik al in het schuurtje", aldus informatie. Het was op 27 sept, van het vorig jaar dan opnieuw zover. De Nieuw- koper kwam, onder invloed van drank, in een café. te Ter Aar en riep om nog meer bier. De caféhouder tapte een glas, maar meteen was het al mis. Ver dachte rukte de planken van de bar, vernielde de biertap, smeet met de glazen door het café, mishandelde bezoekers en de echtgenote van de caféhouder. "Het was Juist erg druk in de zaak en toen de stratemaker zo tekeer ging. verftet iedereen de zaak. Zoiets geeft de grootste schade en het koet Je naam", afldus de informatie van de caféhouder als getuige. De schade aan glaswerk en derge lijke viel nog wel mee. "Hij liegt dwars door z'n donder heen", aldus de repliek van ver dachte. Hij zou de bierpomp niet hebben beschadigd en geen klanten mishandeld. Verdachte zou hebben gedreigd de boel in brand te steken en had de telefoondraden doorgesne den. De officier van Justitie consta teerde, dat de Nieuwkoper reeds va ker met politie heeft gevochten en ook in een café in Noorden moeilijk heden had gehad. De eis luidde vier weken gevange nisstraf, waarvan een week voor waardelijk. 'Tk had op een maand of vier gerekend", aldus verdachte. De politierechter probeerde tot een rustig gesprek met verdachte te ko men en adviseerde om het wat kal mer aan te doen, vooral met het bier. Met dat advies, veroordeelde de rechter tot 250 gulden boete en voor waardelijk twee weken gevangenis straf met proeftijd van 2 Jaar. De eerste wedstrijd tussen Men ken Landbouw en De Lange werd in de eigenlijke wedstrijd een overwin ning voor Menken Landbouw. Ge rard van Rhijn, Gerard Tio en Jaap Plug zetten de doelpunten voor Men ken, terwijl Rudolf Pesschier scoor de voor De Lange. Het bord met de twee gaten van bloemenboutique Siemerink was voor Menken geen probleem. Dat was Menken; sterk op alle fronten. Driehoek Piet Hein speelde gelijk 3—3 tegen De Nachtegaal. Van de DEN HAAG/ALPHEN De prijs van de gestolen fiets, 150 gul den, legde de Haagse politierechter als boete op aan een 24-Jarige ver dachte uit Alphen aan den Rijn. "Ik heb het gedaan uit radeloosheid", aldus had hij de politie meege deeld. "Ze hadden van mij al drie fietsen gestolen en nou doe ik het voor de eerste keer en wordt meteen al gegrepen". De rechter kon dat allerminst als excuus aanvaarden, maar wilde wel rekening houden met het nog blan co strafblad, zodat genoemde boete werd opgelegd. WARMOND De Warmondse IJs club heeft deze week het clubkam pioenschap gehouden. De uitslagen waren: Senioren heren: T. Ouds hoorn, Junioren A: heren J. Korte- kaas, Junioren B: heren H. Korte- kaas, Junioren dames: A. Kortekaas. Op 9 maart organiseert de ijsclub als slat van het seizoen een grote schaats-recreatieavond op de Uithof. Leden hebben gratis toegang tot de baan en kunnen meedoen aan een ouderwetse koppel wedstrijd die om acht uur zal beginnen. Een uur la ter start een prestatietocht over 25 ronden. Deelnemers die de rit vol tooien krijgen een herinneringsvaan tje. LISSE Wederom werd in Lisse ingebroken, nu bij het Bloembollen- bedrijf Gebr. Biemond aan de Hee- reweg nabij de Derde Poellaan. Door het forceren van een deur wisten inbrekers zich toegang te verschaffen tot de kantoren, waar als buit meegenomen werden 3 tel machines, een rekenmachine. 3 schrijfmachines en een copieer-ma- chine, samen een waarde van rond f 15.000 vertegenwoordigend LISSE Drie teams, die gister- rvond moesten aantreden in de offi ciële zaalvoetbalstrijd van de KNVB in de TIIB Hal in Lisse lieten het afweten. Bij de aanvang van het duel tussen Oranje Groen en Taveerne Boys stonden de Boys uit Lisse te vergeefs op hun tegenstanders te wachten, terwijl daarna zowel Lisser Boys als Leiden niet opkwamen voor hun onderlinge strijd. In de THB Hal werd gisteravond desondanks toch gespeeld. Het Lisser 'lien in één was daarbij de meest succesvolle ploeg. Houtwarenhoek, werd met een duidelijke 7—0 neder laag naar huis gestuurd. Bij Tien in eén scoorden Theo Bon en John van Oosten beiden twee doelpunten en namen L. v. d. Voort, J. in 't Veld en C. Janmaat elk een treffer voor hun rekening. Bij de Lisser derby tussen SDS en SRV Boys was er verder weinig krachtsverschil. SDS was uiteinde- hjk de winnende ploeg met de on even goal verschil: 4—3 H. Heygersbergen (2x). H. Scholte en G. Versluis scoorden voor SDS; P. van der Laan, D. Prins en G. van der Laan namen de treffers van SRV Boys voor hun rekening. Gazelle—Hoogkamer Assurantiën, tenslotte leverde Gazelle een 6—2 ze ge op. Gazelle behield hierdoor de kleine kans op de titel in 3 A. J. Bet- gem. B. Noteboom (2x), S. Petit. J. Petit en een doelpunt van Frans Verheyen in eigen (Lisser) doel. brachten de Gazelle-produktie op het bord. Voor Hoogkamer, dat al leen in de beginfase goed stand kon houden, maar door de knieën ging toen de ploeg twee keer kort ach tereen met een man minder moest spelen, scoorden Piet Wassenaar en SJaak Verheyen. Driehoek scoorde Jaap Smit twee maal en het derde doelpunt kwam van Jan van Hattem. Joop Oostdam nam twee van de Nachtegaal-pun ten voor zijn rekening en de derde was van Ruud Oostdam. Rollygolf 't Stippie en Verhart deelden de punten broederlijk. Deze wedstrijd eindigde in 11, nadat Anton Wil van Zoelen 't Stippie op 1—0 had gezet en Bram Brandt de ploegen op gelijke voet bracht met het laatste doelpunt. Ook het bord- schieten eindigde in gelijk spel. Van Duin Sport schoot behoorlijk uit de slof met een overwinning op FC Faase. Na etn zeer spannende strijd werd het 5—4 voor Van Duin. Frans van Egmond scoorde drie maal en Albert van de Berg twee maal voor Van Duin. Voor Faase scoorden Ruud Bröring en Frans van Veen. ieder tweemaal. Kikkertje Diane was de tweede ploeg die de volle winst binnenhaal de. Het waren Jos de Haas. Henk van Kesteren en Peter Steenvoorden die Kikkertje naar een 3—1 winst sohoben. Het éne doelpuntje van Au- gustinus Vleespaleis kwam van Joop van der Zalm, die daarmee de eer van zijn club nog een beetje kon redden. Beach Club haalde gisteravond ook vier punten. In de wedstrijd werd DSSV met 3—1 verslagen (doelpunten van Anton van Asten, Piet Alders en Piet Chr. van Dijk) en het andere punt kwam van het bordschieten, waar Beach Club een maal raak schoot. De stand is na gisteravond: 1. Menken Landbouw (1—4), 2. Kikker tje Diane (1—4), 3. Beach Club (1— 4), 4. Van Duin Sport (1—3), 5. Nachtegaal (1—2). 6. Driehoek Piet Hein (1—2), 7. Rollygolf t Stippie (1—2), 8. Verhart (1—2), 9. Faasw (1—1), 10. DSSV (l—O), 11. De Lan ge (1—0), 12. Augustinus Vleespaleis (1—0), 13. H.H. Sporthuis (0-0). DEN HAAG Volgend Jaar be- hoeft niet gerekend te worden op in/voerlng van zomertijd in Nederland. Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris Meyer van CRM vandaag gege ven heeft op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid De Kwaadstemat (ARP). Een eventueel wetsontwerp over de zomertijd, in te voeren per 1 mei van het volgend jaar, zou omstreeks 1 mei van dit jaar het parlement moeten zijn gepas seerd. Dit acht de bewindsman uitgesloten. Omringende landen nemen, wat de zomertijd betreft, vooralsnog een afwachtende houding aan. Toch wondt er naar gestreefd am op korte termijn biranen de Benelux tot een gezamenlijk standpunt te komen. Al» over eenstemming bereikt is over de herinvoering van de zomertij 1 16 overleg noodzakelijk met an dere EG-lamdea aldus die staats secretaris. LEIDEN In de nacht van 4 op 5 maart is er ingebroken ln de Centramarkt aan het Dia mantplein. De indringers for ceerden een buitendeur en ont vreemdden voor een kleine f 350 aan rookartikelen. WORST Het Nederlands worst- makersgilde heeft met 60 inzendin gen 54 prijzen behaald op een inter nationale voedeelbeurs deze week in Kopenhagen, zo heeft de voorzit ter van het gilde de Amersfoortse sla gerij deskundige A. Coppoolse, gister avond meegedeeld. De Deense slagerspatroonsbond had voor deze beurs een vakwedstrijd, in het maken van allerlei soorten vleeswaren georganiseerd. De zestig Nederlandse inzendingen, kregen 19 gouden, 21 zilveren en 14 bronzen onderscheidingen. De heer Coppoolse noemt dit een bijzonder goed resultaat en een bewijs van het nut van het gilde. LISSE De opening van de 26e Keukenhof begint ditmaal in Amster dam. Daarmee wil 't Keukenhof be stuur een ode brengen aan de 700- Jarige hoofdstad. Er wordt ook een geschenk meegenomen: burgemees ter SamKalden zal een fleurig voor proefje op het bollenseizoen 1976 in entvangst mogen nemen De gasten van Keukenhof worden cinsdag 25 maar, 's morgens oni tien uur, ontvangen in de Wintertuin van hotel "Krasnapolsky". Lisses burge meester en voorzitter van Keukenhof Drs. A.J. Berends zal een welkomst woord spreken en het geschenk aan bieden. Daarna zal het bestuurslid F. Benningen iets vertellen over Keukenhof 1975 en zal de directeur un het Rijksmuseum Kröller-Müller R.W.D. Oxenaar een toelichting ge ven op de beeldenexpositie in de bloemenlushof. Met toeringcars gaat het gezel schap dan naar Lisse, waar in aan wezigheid van de Haarlemse bloe menmeisjes Keukenhof 1975 voor do 26e keer geopend zal worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4