LEIDSCH mDAGBLAD BLOEDIGE ACTIE IN ISRAEL Ronselaar in arrest mijnders Sinas ijpt dat evrije koffie beter voor u is... is de echte KOFFIE HUE Zes Palestijnen en veel burgers in hotel gedood vandaag PROMPT WRAAK Zo moet het niet Gemaskerd trio doodt politieman in Beieren Alsil GEWELD DONDERDAG 6 MAART 1975 OPGERICHT I MAART I860 34570 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BEIROET Rond 12 uur vanmiddag kort na het bloedige einde van de actie van Palestijn se commando's in Tel Aviv, is een Israëlische aanval begon nen op Palestijnse kampen in Badadaoci en Nahr el Bared, bij Tripoli in het noorden van Li banon, zo wordt in Beiroet ver- TEL AVIV (AP/Reuter) Vanochtend vroeg hebben Israëlische militairen na een zware beschieting een klein hotel aan de zee-boulevard in Tel Aviv bestormd, dat tegen middernacht bezet was door minstens zes Arabische com mando's die geland waTen met twee rubberbootjes. Tijdens de bestorming bliezen de belegerde commando's de derde verdieping op, waarin zij zich met een aantal gijzelaars hadden verschanst. Óver het aantal slachtoffers van het drama lopen de berichten nog uiteen. Vermoedelijk zijn er 15 doden, onder wie in ieder geval de zes commando's. Aan de bezetting van het hotel was een hevig vuurgevecht op de boulevard voorafgegaan. Op de boulevard, waar omheen zich het nachtleven van Tel Aviv af speelt, ontstond grote paniek toen de commando's in het wilde weg om zich heen schietend over het strand naar de straat renden. Daar ont stond een vuurgevecht met de mili tairen die zich daar bevonden en direct te hulp schietende collega's. Daarbij vielen de eerste gewonden. Na ongeveer een uur trokken de commando's zich terug in het Sa- voyhobeL Het is atet nauwkeurig be kend hoeveel gasten zich daar be vonden. Hun aantal werd geschat op ongeveer dertig, onder wie Fransen, I Engelsen en Duitsers. Er werd geruime tijd over en weer geschoten terwijl de Palestijnen in Beiroet hun eisen bekend maakten in ruil voor het leven van de gijze laars: vrijlating van tien gevange- in gevaar te brengen. De Ameri- nen onder wie aartsbisschop Capucci kaanse onderhandelaar gaat van die met een vliegtuig van de VN naar avond op weg naar het Midden O os- een Arabisch land zouden moeten ten om te pogen een nieuwe troepen- worden gebracht. De ambassadeurs scheiding tot stand te brengen, j van Frankrijk en Japan zouden naar Kissinger heeft de Arabische ter- de plaats van de strijd moeten ko- roristische aanval op het Savoy-hotel men om te onderhandelen. j De Israëlische autoriteiten voer- I den evenwel het gebruikelijke beleid, stelden zich niet met deze ambassa- i deurs in verbinding, deden geen po ging om met de commando's te pra- ten, maar zetten de aanval in met geschut, zware machinegeweren en tanks. Daarbij liep het hotel zware schade op. Vermoedelijk zijn daar- I bij ook doden gevallen. Op dat moment, dat de militairen hot gebouw na deze beschieting be stormden, was blijkbaar de munitie van de belegerden uitgeput. Zij be- schikten toen kennelijk nog over een zware bom, die zij tot ontploffing brachten. Daarbij kwamen alle com mando's, voor zover zij nog niet wa- I ren gesneuveld, om het leven, bene- j vens een aantal gijzelaars. In het be gin van de middag was men nog be- I zig met het puinruimen zodat geen definitief dodental was op te geven. Er zijn veel gewonden, zeker 23. De verantwoordelijkheid voor de j overval is opgeëist door de El Fa- tach, de strijdbare Palestijnse groep die uiteindelijk ressorteert onder de PLO van Jasser Arafat. De actie wordt door Arabische gezaghebben de kringen gezien als een poging de nieuwe missie van Henry Kissinger Een, monteur re-pareert een kapotte straatlantaarn (rechts). die tegenover het vernielde Savoy Hotel in Tel Aviv staat. De derde verdieping is totaal vernield door een explosie. Hoeveel doden er bij de actie van de Palestijnse terroristen vielen, is niet te zeggen. De berichten spreken elkaar tegen. LEIDEN Hoe het nou net niet moet, leert ons van daag een mevrouw uit Hoog- made. Gisteren belde ze vertwij feld de.Leidse politie met de mededeling dat haar witte Mercedes 200D vanaf de Ho ge Rijndijk was gestolen. Of mevrouw even het kenteken nummer wilde geven. Dat wilde ze best, maar ze kon het niet, omdat ze het num mer niet wist. Er stond haar iets bij dat de letters VJ erin voorkwamen, maar ja, ook daar was ze niet zeker van. Misschien had de politie iets aan het feit. dat de auto een trekhaak had? In elk ge val zou ze trachten zo snel mogelijk achter het nummer te komen. Niet veel later belde ze weer met alle gegevens. En nog een paar details: de sleutels zaten nog in het con tact, de verzekeringspapie- ren en het kentekenbewijs lagen op de achterbank en in de kofferruimte bevonden zich twee plastic emmertjes, die gevuld waren met kwart jes. Ongeveer tweeduizend gulden! Om kwart voor elf 's avonds bleek dat de auto was ge bruikt bij een diefstal van een caravan in Bodegraven en tegen elf uur werden twee mannen in IJsselstein aan gehouden, die er meer van wisten en kennelijk ook van de trekhaak gébruik hadden gemaakt. ledereen weer tevreden, de auto, die een waarde had van zesduizend guldenook terug en mevrouw een stuk wijzer. BRUSSEL (ANP) De rijks wacht van Antwerpen heeft een 32- jarige Nederlander aangehouden. De man (uit Den Bosch) wordt er van verdacht arbeiders uit Neder land geronseld te hebben om ze in België tewerk te stellen. Ernstig ziek De president vain Peru, de 64-jarige Juam Velasco Al- varado, is ernstig ziek als gevolg van een complicatie van een stoornis in de bloedsomloop waaraan hij reeds lang lijdt Velasco Alvarado kwam in oktober 1968 aan de macht by 'n militaire staatsgreep waarbij geen bioeö vloeide. Hoewel hij geen Mar xist is, volgt hij een links georiën teerd beleid. RODIER PE FRANCS Vrijetijdskleding KLAASSENS BBEESTliAT11411 LEIDEI Een gewonde Israëliër wordt weggedragen van het toneel van de strijd, waar militairen een einde maakten aan een actie van Palestijnse guerrillastrijders. Weer geen hockey KOEALA LOEMPOER Neder land - Spanje voor groep a van het toernooi om het wereldkampioen schap Hockey is vandaag in Koeala Loempoer opnieuw wegens zware rege val afgelast. Ook India - West Duitsland (groep b) en Pakistan - Nieuw Zeeland (groep a) moesten na 35 minuten worden gestaakt. Argentinië zowel als Pakistan stond met 1-0 voor. Uitgespeeld werden wel: Maleisië- Polen voor groep a: 3-1. land zou een onderzoek naar deze zaak zijn ingesteld. De vier Nederlanders zouden zo wel in Antwerpen als in Oud-Heus- óen in ons land er bemiddelingskan toren op na gehouden hebben. Via de bemiddelingskantoren trokken ze Ne derlanders aan, die of werklozen steun hadden of een uitkering mid dels de ziektewet. De aangeworven arbeiders werden in het Antwerpse industriegebied tewerk gesteld. Een Antwerpse aannemer alleen al zou op deze manier 52 Nederlanders in dienst gekregen hebben. De vier Ne derlanders zouden, door het ontdui ken van btw-betalingen, het niet be talen van sociale lasten en het ont duiken van belastingen, in een half jaar tijd een winst van 1,2 miljoen gulden hebben gemaakt. In dichte mist overval op benzinestation DEN HAAG (SP) Drie gemas kerde mannen hebben vanochtend \Toeg onder dekking van de dichte mist een gewapende roofoverval op het benzinestation van Auto West aan de Machiel Vrijenhoeklaan in Den Haag gepleegd. Nadat de da ders zich van f700 aan geld en een zelfde bedrag aan cheques hadden meester gemaakt, sloten zij de 52- Jarige pompbediende op. Deze wist zich na ongeveer een kwartier te be vrijden en alarmeerde daarop de po litie. Het onderzoek heeft nog niets opgeleverd. AUGSBURG (AP) De Beierse po litie maakt op het ogenblik Jacht op drie gemaskerde mannen, die een agent hébben gedood na een aanval te hebben ondernomen om een wacht post van het leger. De lezing van de politie luidt als volgt: rond 01.15 uur reden drie ge maskerde mannen in een gestolen sedan naar de poorten van de kazer ne van Landsberg aan de Lech, een garnizoenstadje in noord Beieren. De drie sprongen uit de auto, bedreig den de wacht met een geweer en dwongen hem zijn wapen af te geven. Vervolgens gingen zij er met grote snelheid vandoor. Kort daarna werd de BMW sedan teruggevonden op een parkeerterrein langs de auto weg in de buitenwijken van Augs burg. Toen een politiepatrouille een on derzoek bij de auto wilde instellen, werden deze plotseling beschoten. Hierbij werd de 31-jarige Augsburg- se agent Dieter Kraus doodgescho ten. Hoewel de twee andere agenten ogenblikkelijk toeschoten zagen de aanvallers kans te voet te ontsnap pen in de richting van de stad. Over het motief van de daders is niets bekend. Perioden met regen Zwaar bewolkt en perloden met regen. Matige tot krachtige, vannacht aan de kust enige tUd harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen circa 5 graden, maxima omstreeks 10 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN 14000 mi Lange Gracht 5 "(aan de City-Ring). Tel. 0'. 710-21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. 26 PAGINA'S Het Nederlandse voetbal heeft gisteren geen beste beurt gemaakt. En dan hebben we het niet over de matige resultaten PSV 0—6 tegen Benfica, FC Amsterdam met 51 door FC Köln wegge vaagd maar meer over de wijze, waarop de vaderlandse voetbal lers zich hebben gedragen. „Mis dragen" zou in enkele gevallen een beter woord zijn. Een gun stige uitzondering vormde FC Twente dat bij Velez Mostar met 1—0 wel beide punten, maar ook een goede indruk achterliet. Een een goede uitgangsstelling ver overde voor de thuiswedstrijd. Tot overmaat van malaise viel in Eindhoven een kwart van het licht uit. Lankmoedige scheids rechter Michelotti achtte verder spelen niet juist. Dus werd twintig minuten gewacht voor het oog van de televisiecamera's. En dat bü de Philips Sport Vereniging thuis. PAGINA'S 12-13 Cambodjaanse hoofdstad wordt Een 'huizenhoog' opzwie- van alle kanten onder vuur ge- pend Amsterdams been, een van nomen. PAGINA 9 pijn verwrongen Keuls gezicht, een beeld van de bikkelharde Lange lijst met wachtenden op te. wijze, waarop de Lieverdjes heb- lefoonaansluitingen blijft ge- ben gepoogd de schade beperkt handhaafd PAGINA 9 te houden. Het lukte niet: 5-1. De voorstelling die gisteren een aantal vertegenwoordigers van het Nederlandse voetbal gaven, wag ronduit beschamend. Een speler die als een dolle stier de doelverdediger van de tegen partij voor diens hoofd schopt, zou het eerste jaar niet meer tussen de krijtlijnen dienen te verschijnen. De gele kaart heeft door de veel vuldigheid waarmee ze wordt uitgereikt, alle afschrikwek kendheid verloren. Scheids rechters gaan hoe langer hoe meer gebukt onder het agres sief gedrag van de aanhang van de thuisclub en durven als het er op aankomt niet de be slissingen te nemen. Dat was ook gisteravond weer het geval: dus bleef de heer René van de Kerkhof na een actie die veel leek op een geslaagde poging tot mishandeling rustig in het veld. Een snel populair geworden tac tiek is ook het "bikkelen", een permanente sfeer van intimi datie opbouwen met bijna-inci- denten die vaak moeilijk te be straffen zijn, maar die elke wedstrijd verzieken en meestal in de bekende slachtpartijen eindigen. Scheidsrechters zijn te lankmoe dig, trainers hebben hun mond vol over geweld, maar ze poken in de praktijk het vuurtje op, inplaats van het te doven. Het vele geld dat de big business om reclame-redenen in de qua publiciteit lekker liggende voet ballerij en derzelver randver schijnselen stopt, zorgt voor de rest. Met zware overtredingen naar de strafrechter lopen is maar een gedeeltelijk antwoord op de snelle aftakeling van sportieve normen in het veld. De bewijs last is moeilijk in een woest treffen dat 22 mannen vrijwil lig aangaan en het is meestal ondoenlijk om aan te geven waar de loutere onbeheerstheid ophoudt en opzet om te mis handelen begint. Minister Van Agt zou dus ln heel duidelijke gevallen zijn officie ren van Justitie in stelling kunnen brengen, maar het is lang niet voldoende. Mentali teitsverandering ten goede zou bij de verantwoordelijke lieden in de clubs moeten beginnen, in de topclubs wel te verstaan, dan gaat er in de lagere regio nen op den duur misschien ook Iets veranderen, want ook daar lijkt het gebeuren vaak meer op een oefening in het benen breken. Vroeger was menige brouwer of koelkastenfabrikant tuk op een reclamebord langs het veld Het wordt nu langzamerhand pro fijtelijker om de boodschap maar te plakken op de emmers met, water en spons van de ver zorgers: de meesten draven bij Binnen één week tijd is de wereld geconfronteerd met twee voor beelden van georganiseerd ge weld: Berlijn en Tel Aviv. De aanpak was in beide gevallen geheel verschillend. Israël ls een land in oorlog. Het voortbestaan van de staat hangt rechtstreeks af van de slagvaardigheid bij het afwe ren van militaire acties aan de grenzen en gewelddadige infil traties daarbinnen. Het land blijft dus weinig keus: in een oorlogssituatie vallen er helaas onschuldigen als slachtoffer. Een land in oorlog kan geen ri sico's nemen. Een democratie in vredestijd zal dat moeten: an ders wordt het een politiestaat. Daarom deed men in Berlijn de enig juiste keus door te onder handelen en toe te geven aan de vérgaande eisen van de anarchisten. Er is momenteel veel te doen over het recht op leven en Integriteit. Het moet ieder die deze zaken ernstig neemt, tevreden stellen dat een leven gered ls, ondanks de nare nasmaak van de concessies. Zo kunnen binnen één week vol strekt verschillende beleidsfilo- sofieën ln de praktijk worden gebracht en ze kunnen beide in de gegeven situatie juist zijn. vruchtenlimonade literfles riu 79

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1