Textratein mag geen kunstvlees heten Zoeterwoude groeikern? PAASVEBO MET 170 PAARDEN Maak kennis met Joegoslavië in Reisbureau 'Jansen' DIGROS-DISTRIBUTIE- CENTRUM Assistenten Gericht adverteren efficiënt adverteren AUTOMARKT Studierapport in PPD: TOEGANG VRIJ Voor welke jonge vrouw wordt deze interessante baan in de mode! SECRETARESSE RECEPTIONISTE Huur een rondvaartboot voor een o-.'-M, DONDERDAG 6 MAART 1975 Produkt van eerste Europese eiwit-fabriek Door Jan Koes Kokke AMSTERDAM Kunstvlees - Jaren geleden onder de naam TVP door een Amerikaans con cern via Vroom en Dreesmann in ons land geïntroduceerd - is nooit aangeslagen bij de huisvrouw. Het werd een totale flop. Het produkt - gemaakt uit soja - is dan ook snel weer uit de markt genomen. Het kunstvlees, een voor Neder land indertijd gloednieuw pro dukt, had over gebrek aan publi citeit niet te klagen. De kranten stonden er toentertijd vol van. Het warenhuis sprak overigens niet direct van kunstvlees, maar van het nieuwe plantaardige voedings middel. „Om TVP te bereiden wordt het in heet water geweekt. TVP-hamsmaak gedurende ca. der tig minuten, de baconsmaak ca. tien minuten". Ondanks die totale mislukking van TVP, komt een soortgelijk produkt binnenkort weer op de markt. Want met een week of wat gaat in Amsterdam een gloednieuwe fabriek draaien, waarbij uit sojabonen, plantaardig eiwit zal worden gewon nen. Het zal het eerste bedrijf van dit soort in Europa worden. In Amerika is men op dit gebied al langer bezig in een achttal fabrieken. Aan de Amsterdamse Vlothaven, vlak bij de Coentunnel heeft Cargill Soja Industrie BV, (een zelfstandige Nederlandse dochter van het gelijknamige Amerikaanse concern), het bedrijf zo goed als startklaar. Cargill Food Protein Plant staat erop. De naam kunstvlees zal Je echter niet tegenkomen. „Want we maken hier helemaal geen vlees", zegt de heer P.W. Biesheuvel (39), directie-secretaris van Cargill. „Wat wij hier maken is een plantaardig eiwit uit sojabonen". Voorlopig heet het produkt Textra tein. Het is een korrelige, lichtbrui ne substantie, die nauwelijks enige smaak heeft. Het kan echter uitstekend dienen als vervangings middel voor vlees in bijvoorbeeld snacks, kant- en klaar maaltijden, salades, hamburgers, croquetten, pizza's en dergelijke. Het is een uiterst zuiver produkt, dat zonder toevoegingen gemaakt wordt uit de eiwit-rijke sojaboon. „Ach, het is allemaal niet zo revolutionair", zegt de heer Biesheu vel. „Sojabonen zijn ouder dan aardappelen. En het eten van soja-produkten is ouder dan deze westerse beschaving. In China bijvoorbeeld wordt het al veel langer gebruikt". De sojaboon werd oorspronkelijk verbouwd om het vet, wat erin zat. De rest, het sojaschroot, werd weggegooid. Totdat iemand ontdekte dat koeien en varkens, die met dit afval werden gevoerd, heel snel groeien. Dat komt door de eiwitten en de aminozuren, die in het sojaschroot zitten. Het vee zet dit eiwit om in vlees, melk, eieren. „Textratein", legt de heer Biesheuvel uit, „is eigenlijk hetzelfde produkt als soja. Er worden alleen dingen afgehaald, het wordt gemalen en gekookt. Je krijgt een zeer constant produkt. En dat is voor de Textratein, gemaakt uit eiwitrijke sojabonen. machinale voedingsmiddelenindus trie weer erg belangrijk". Vanuit kringen van reformhuizen en dieetkeukens schijnt er grote belangstelling te bestaan voor het plantaardige eiwit Textratein. Waarom is TVP, toch eigenlijk hetzelfde produkt. indertijd mislukt? Biesheuvel: „Omdat ze bij de mtroduktie de kapitale blunder hebben begaan om het kunstvlees te noemen. Maar het is helemaal geen vlees. Bovendien werd TVP te vroeg 1 1) 100 years, Joey Dyser 2 3 Saiior, Sailor 3 2) Rosamumde. Dennie hristian 4 6) Secrets that you keep. Mud 5 (10) Shame shame shame. Shirley Company 6(4) Down down. Status Quo 7 5) Sugar candy kisses, Mac Katie Kissoou 8 7) Purely by coincidence. Sweet Sensation 9 (20) Ce Soir, Golden Earring 10 9) Listen to the music, Doobie Brothers 11 (24) I wonder. Jack Jersey 12 (16) New York City here I come, Albert Hammond 13 (22) Hard to be friends, The Cats 14 8) Voulez-vous choucher avsc moi oe soir, Labelle 15 (13) Magic, Pilot 16 (17) Pappa Peppcme, Classics 17 (12) My special angel, Octopus 18 (18) I'm sorry sir, Mike Rcndeli 19 (11) Shout, The Tramps 20 (27) Can't get it out of my read, Eii.O. 21 -) Fire, Ohio Players 22 (26) Mit eiiniem bumten Blumem- strauss, Freddy Breck 23 (23) Tessie I love you, Ledft Side 34 (15) Get dancta', Disco Tex and his eex-o-let- fbes 25 (28) Roll on down the highway, Overdrive 26 -) Queen Jacula, Lemming 27 -) Norman Jean, Cunningham 28 (29) Some kind of wonderful, Grand Funk 29 -) Dinge dong, Teach-in. 30 -) I'm her fool, Billy Swan. op de markt gebracht. Het was amper ontwikkeld, toen het al werd gebracht als de vervanger van vlees. Dat is natuurlijk apekool. Kijk, m'n vrouw heeft wel wat recepten om het klaar te maken, in salades bijvoorbeeld of in spagetti -schotels. Maar ik geloof niet dat ik er ooit zo verknocht aan zou raken, dat ik nooit meer biefstuk eet". „Wij willen Textratein op de markt brengen als een goede, redelijk geprijsde eiwitgrondstof, waar zoals bekend een groeiende behoefte aan bestaat. Wij leveren dus een half-fabrikaat voor de voedingsmid delen-industrie. Het is niet zo dat we zakjes van dit produkt in de supermarkten zullen leggen". Cargill Soja Industries is overigens niet het enige bedrijf dat zich met de produktie van plantaardige eiwitten bezighoudt. Unilever is al bezig om een dergelijke fabriek in Zwijndrecht op te zetten. En in Maassluis kocht het Amerikaanse concern Archer Daniels Midland ongeveer een jaar geleden de oliefabriek De Ploeg om er een soortgelijk bedrijf op te zetten. Tot dusverre is het daar bij plannen op papier gebleven. Als alles meeloopt draait het nieuwe bedrijf van Cargill in het Amster damse Coenhavengebied in februari nog. De fabriek zal niet uitsluitend voor de Nederlandse markt draaien, maar met name ook voor Groot- Brittannie en de Scandinavische landen. Daar is men al veel verder met de introduktie van dit produkt. Cargill importeert zijn sojabonen voornamelijk uit de twee voornaam ste produktiegebieden. Noord-, en Zuid-Amerika. Ook China produ ceert sojabonen, maar Afrika speelt nog nauwelijks een rol van betekenis. V oedselprobleem Biedt dit soort fabrieken geen goede mogelijkheid voor het oplossen van het voedselprobleem in de ontwikke lingslanden? Biesheuvel: „In eerste instantie zeg ik ja. Maar dan kom je tot de conclusie, dat ze zelfs dat niet kunnen betalen. Bovendien moet je er ook een levensmiddelen-industrie naast hebben. En die is er niet. Maar persoonlijk zeg ik, geef ons een paar jaar en ik ben ervan overtuigd dat het wel die richting lefoon 32224 uit zal gaan". loon 31904. Geen aanleiding dodenherdenking te verplaatsen DEN HAAG (ANP) De regering ziet geen aanleiding om dit jaar de nationale dodenherdenking op zon dag 4 mei aanstaande een dag te vervroegen. In overleg met het comi té nationale herdenking is hiertoe besloten, aldus heeft minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) gisteren namens het kabinet geantwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Jongeling (GPV) en Abma (SGP). Beide kamerleden wilden de ko mende herdenking laten vallen op 3 mei omdat naar hun mening grote aantallen landgenoten op zondag in verband met erewachten en optoch ten verplicht worden van hun norma le dagbesteding af te wijken en ar beid te verrichten. Minister De Gaay Fortmann is ook niet bereid de ge meentebesturen aan te bevelen als tijdstip voor de dodenherdenking de avond te kiezen van zaterdag 3 mei, zo blijkt voorts uit zijn ant woord. Buurtorganisatie voor de Zijlwijk LEIDEN Een zich stuurgroep Zijlwijk noemend groepje van Me- renwijkbewoners wil voor de Zijlwijk een buurtorganisatie oprichten. Daartoe zal op maandagavond 17 maart een oprichtingsvergadering v/orden gehouden, waarbij o.m. het doel, de organisatievorm en de werk wijze uit de doeken zullen worden gedaan. De vergadering wordt ge houden in de kantine van Volker/ Bohan, Zwartemeerlaan. Het secre tariaat van de stuurgroep is geves tigd Gloxiniadal 24. tel. 49319. Con tactadressen zijn Dotterbloem 6. te- Punterwerf 4. tele- DEN HAAG/ZOETERWOUDE Op dinsdag 11 maart wordt in de commissie ruimtelijke ordening van de provincie Zuid-Holland een stu dierapport besproken, waarin wordt nagegaan welke dorpen in de wes telijke Randstad ruimte kunnen bie den voor woningbouw. De studie dateert uit oktober 1974, werd in december herzien en in fe bruari 1975 opnieuw in de Planolo gische Dienst besproken. Gedeputeer de Staten van Zuid Holland hebben er nog geen oordeel over. Zij willen het rapport wel hanteren als een basis voor gesprekken met een aan tal gemeentebesturen in de Haagse en Leidse agglomeraties. "Het rapport is een soort potentie- kaart, die aangeeft waar eventueel nog mogelijkheden zijn voor nieu we vestigingen van een zekere om vang. Daar moeten wij nu eenmaal voortdurend op studeren, want de bevolkingsgroei in de Randstad, blijft doorgaan", zei ons vanmorgen prof. ir. N. A. de Boer, directeur van de Provinciale Planologische Dienst. In het rapport worden als mogelij ke groeikernen genoemd Zoeterwou de, Pijnacker, Nootdorp, Wateringen en Naaldwijk. Proces tegen Augustin voortgezet BüCKEBURG In het proces te gen de 25-jarige Nederlander Ro nald Augustin in de gevangenis van Bückeburg in de Duitse Bondsrepu bliek, heeft de 35-Jarige Westduitse grenswacht Horst Fabian gisteren verklaard dat Augustin op 24 Juli 73' in de sneltrein van Oldenzaal naar Bentheim na de passencontrole "bliksemsnel" een ontzekerd pistool uit zijn reistas had getrokken en op hem bad gericht. Het pistool van het kaliber 9 mm was een dienstpistool van de Neder landse militaire politie. In een twaalf bladzijden tellende verklaring, die Augustin op de tafel van de verdediging had neergelegd, noemt de Nederlander het proces een "marionetten toneel". Toen hij weigerde in de verdach- tenbank plaats te neimen werd Au gustin opnieuw uit de rechtszaal ver wijderd. LEIDEN De jubileu gende week donderdag wordt gehouden belooft 'n groot vaarden- spektakel te worden. Was aanvankelijk rekening ge houden met een bescheiden inzending paar den, nu staat al vast, dat die dag meer dan honderdzeventig paarden van de meest uit eenlopende rassen in de Leidse hal aan wezig zullen zijn. Het aantal runderen dat op de Vebo aan wezig is ligt op 275. Er zijn weliswaar iets minder inzenders dan vorig jaar, maar de inzendingen zijn over het algemeen wat groter dan in 1974. Bovendien is volgens plaatvervangend Groenoordhal-directeur André de Jong een duidelijke verschuiving waar te nemen van de vette koeien naar het jongvee. De grootste aantrekkingskracht voor het publiek zullen echter wel de paarden zijn. Zo komen er bijvoorbeeld uit de hele pro vincie Zuid-Holland niet minder dan 63 Shetland pony's en daarnaast nog eens 37 New Forest pony's. Ook de inzending rij paarden en geregistreerde WPN-fokpaarden is wat omvangrijker dan aanvankelijk in de bedoeling lag: er komen er 41. En dan is er het shownummer waaraan dekhengsten deelnemen, die dit jaar ter dekking staan. De deelnemers aan deze klasse zullen zowel aan de hand als onder zadel gekeurd worden. Op de lijst prijken 1 Shetlander, 5 welsh, 1 hackney, 8 New Forest pony's, 1 haflinger, 1 apaloosa en wel de kampioen van Nederland John Reed Charge van de heer De Vroomen uit Lisse, 6 volbloed arabieren, 2 halfbloed arabieren, 2 anglo-arabieren, 1 lipizzaner en 4 concours en tuigpaarden. De paar denkeuring en vinden vanaf negen uur 's ochtend op drie monsterbanen gelijk tijdig plaats. De bekende speaker W. Spoel- stra uit Leeuwarden zal tijdens de keurin gen de nodige toelichting aan het kijkende v publiek geven. De uitslag van de keuringen sen twee en drie uur plaats. prijsuitreiking vindt 's middags KATWIJK op vrijdag 7 maart Sporthal Cleijn Duin (Kleine Zaal) van 20.00 tot 22.30 uur via "de wegen van Joegoslavië" en ontdek uw eigen plek in de films over: Slowenië met kust en karst - Kust van de 1000 eilanden - Montenegro en Bosnië- Festivals en folklore - Het befaamde plaatsje OHRID in Macedonië. Voor aanvullende Inlichtingen: Nationaal Joegoslavisch Verkeersbureau Vijzelstr. 4 - Amsterdam. Tel. 220483/220484 VOOR AL UW REIZEN. Cleyn Duinplein 20, Katwijk, telefoon 01718—15000. Zij moet jong zijn (1823 jaar) en representatief, 'n behoorlijke opleiding hebben en een acceptabele kennis van de moderne talen, met Engels in het bijzonder. Heeft zij ook nog interesse in de mode, dan kan zij verzekerd zijn van een geweldige baan als Bel voor meer inlichtingen 017175915. Schaffersen Chads b.v. Textielgroothandel Woelwijklaan 23 Voorschoten^ Zandslootkade, Sassenheim vraagt: van ca. 25 tot 35 jaar. Taken: zorgvuldige controle op binnenkomende goederen; klaarmaken van orders voor de DIGROS-vestigingen; evt. heftruckwerkzaam heden. 5-daagse werkweek van 8.00 uur tot 17.00 uur. Indien u belangstelling hebt voor genoemde funktie en meer wilt wetenover salaris, etc., maak dan even een afspraak met de heer Van Santen: telefoon (02522) 10310. TE HUUR GEVRAAGD AUTOBOX Brieven onder InL: iederij - Triton Katwijk Telefoon 02522—14144 of 01718-13228 uw auto-advertentie op de SPECIALE ADVERTENTIE PAGINA In deie krant: Verschijnt iedere vrijdag. Sluit: woensdag 15.30 uur. Advertenties voor deze rubriek kunnen ook telefonisch (voor zakenman en par ticulier) worden opgegeven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17