PSV gelooft nog in return maar Benfica is sterk m wfa FC Twente tactisch erg sterk Dianne de Leeuw op drempel' van wereldtitel Opnieuw winst Transol in DONDERDAG 6 MAART 1975 EINDHOVEN PSV was na de teleurstellende 0-0, het resultaat van een uiterst matige tweekamp, kwaad. Kwaad op de Italiaanse arbiter Michelotti, die de Eindhovenaren zwaar zou hebben benadeeld. En kwaad op 't 'gerenommeerde Benfica,' dat zoals Kees Rijvers het uitdrukte 'door allerlei proftrucjes uit te halen en veel theater te maken PSV niet in zijn spel liet komen'. Maar de Rijvers-elf had meer reden kwaad op zichzelf te zijn. Omdat de formatie in feite had gefaald. Kees Rijvers was ook wel zo reëel om dit (gedeeltelijk) toe te geven. 'We hebben veel te gehaast en zonder overleg gespeeld. Veel passes vanachteruit gingen verkeerd en daar door ontstond er onrust in het elftal. De jongens lieten zich te snel uit hun ritme brengen. Bo vendien trapten we ik zei al zoiets te gretig in de provocaties van Benfica en daar door namen we onszelf in de boot'. Colorado Springs De Neder landse kampioene Diarone de Leeuw Iheeft een uitstekende kans zaterdag te worden gekroond als wereldkam pioene kunstrijden 1975. Bij de ver plichte figuren in Colorado Springs, (het op 2000 meter hoogte gelegen [wintersportplaatsje in Colorado, won pij met een overweldigende voor sprong de verplichte figuren. Na «ie eerste figuur had de Zwitserse Karen Iten nog een lichte voor sprong. Matir al in het tweede fi guur (de enkelvoudiige lus) ging Di anne de Zwitserse voorbij. Nog be langrijker was dat de huidige we igeld- en Europese kampioene Chris tine Errath deze figuur volledag verknoeide en ver terugviel. In de perde figuur (de paragraaf lus) breid- jde Dianne haar voorsprong nog ver- per uit, zodat zij thans bijna drie (punten voor staat op Karen Iten («net plaa/tscijfer negen. Dat wil zeg- Igen dat zij bij alle negen juryleden (op de eerste plaats staat. Niet al leen Christine Errath bleef ver ach ter, ook de 18 jarige Amerikaanse fcampioene Dorothy Hammill, die vo rig jaar vóór Dianne de Leeuw be- Blag legde op de tweede plaats, werd 'op achterstand gezet. Het Ameri kaanse meisje, dat in november aan Wie enkel werd geopereerd, staat vijf de. voor Christine Errath. Het kampioenschap wordt voort- (gezet met de verplichte kür, die *0 procent van de totale waardering oplevert, vrijdagavond gevolgd door de vrije kür, die evenals de ver- jplichte figuren wordt gewaardeerd imet 40 procent. De stand na de verplichte figuren Is: 1. Dianne de Leeuw (Ned.) plaats- cijfer 9, 73.58 pnt. 2. Karen Iten (Zwits) 31.5 en 70.83 8. Isabel de Navarre (W.Dld.) 35.5 en 70.18 4. Kath Malm berg (VS) 44.5 en 69 58 [6. Dorothy Hamill (VS) 43.5 en 69.63 16. OhrfLstine Errarth (O. Did.) 56 en 67.65 [STOCKHOLM TratisoJ/RZ heeft (gisteravond ook de tweede wedstrijd tegen de Zweedse kampioensploeg I Alvik Stockholm uit groep A van de kwart-finales van het Europese be kertoernooi voor landskampioenen basketbal gewonnen. Transol won in I Stockholm met 74—72 na een rust- J stand van 40—36 voor de Nederland- j se kampioensploeg. Het duel in Rot- I terdam was geëindigd met een over winning van 104-71. Er waren 700 toeschouwers in Stockholm. AZ '67 speelt in Voorschoten VOORSCHOTEN Als er niets tussenkomt bijvoorbeeld het over spelen van de bekerwedstrijd tegen IJsselmeervogels komt eredivi- 6ionist AZ'67 op Koninginnedag een i wedstrijd spelen tegen het Voorscho- tense elftal. De ontmoeting wordt ge speeld op het terrein van Randstad Sport, dat met SVLV de spelers le- vert. UEFA-team bij sparringpartner naar nederlaag Het UEFA-team (16-18 jaar) had gisteren geen slechtere generaier kuntnen bedenken voor de reüunn te. gen Frankrijk (13 maart) dan tegen de eerste diiVisieolub FC Vlaardtogen. Die notalbene aJs sparrimgpartaer moest fungeren, maar Jong Oranje leed desondanks een beschamende 2—0 nederlaag. Geen enkele maal kon dit team, dait ongeveer gelijk was aan het eerste duel tegen de Fransen voor het Europees kam pioenschap (00), imponeren'. PC Vlaardingen, zonder Don en Roelofs, was zelfs voor rust lange tijd sterker en honoreerde dat niet een' goal van Jan Roodbod na een slechte uittrap van doelman Frans Hoek (Volen- dam)Weliswaar had Oranje in Mul. kens (MW) en Frans Kok (Ajax) slimme knapen, maar de inzet van de Van Baaren-equipe was zo for midabel, dat Oranje ook snel na rust opgebrand was. Ver in de tweede helft werd een counter van Rob van der Bol de UEFA-jeugd fataal, toen hij langs Muikans stormde en John Carver de bal gemakkelijk in het doel kon lopen: 0—2. De Vlaardfngers opereerden, na rust met Hadide van der Meijden, John Carver en ex-Spartaan Rïnie Otta, die een dag eerder contractspeler van de Vlaardingse club was gewor den. De enige kans voor de UEFA- jeugd kwam vlak voor tijd voor Narel (FC Amsterdam), maar zijn schot raakte de paal. En Jan van Beveren, de Jarige Jan van Beveren (27): „We voetbalden precies zats Benfica het wilde hebben Constant in één en hetzelfde patroon aanvallen en drukken, maar gevaarlijk werden we daarbij zelden of nooit en kansen ontstonden er amper. Want we kunnen nu eenmaal heel moeilijk het spel maken. En het is ook gewoon een onweerlegbaar feit dat we de vorm, die we destijds in de Kuip tegen Feyenoord toonden, nu niet meer bezitten". Naast zelfkritiek ging er vanuit het Eindhovense ook lof in de richting van de tegenstander. Kees Rijvers: „Benfica bezit een goed, ervaren elftal met een zeer sterke verdedi ging". Rene van de Kerkhof: „Benfica heeft een grandioze ploeg. Ik heb hier in dit sportpark nog nooit een elftal zo sterk, zo goed, zien verdedigen". Jan van Beveren: „Dit Benfica is een team zonder echte sterren, maar het elftal vormt een geweldige eenheid en is fysiek sterk. Wat dat laatste betreft, is Benfica goed met zijn tijd meegegaan". Zoals gezegd faalde PSV gister avond. Had de verdediging, waarin Nordqvist en Krijgh een zwakke indruk maakten, de grootste moeite met de razendsnelle counters van de technisch bijzonder vaardige Portu gese spitsen (Nene en vooral Morinhos), de Eindhovense aanval bracht er nog minder van terecht. Lubse lijkt totaal uit vorm. Edström kon gisteravond in de lucht weinig klaarmaken tegen de geweldenaren Humberto en Messias. En de onbesuisde Rene van de Kerkhof rende zichzelf al te vaak voorbij. Middenveld Maar „de slag" verloor de thuisclub eigenlijk op het middenveld. Daar miste PSV een persoonlijkheid, een rustgevende voetballer, een speler met spelinzicht. Voetballers bijvoor beeld als een... Eusebio en Simoes. De beide ervaren rotten schitterden weliswaar niet oogverblindend, maar dank zij hun geraffineerde optreden drukten zij toch doorlopend hun stempel op de wedstrijd. De Joegoslavische trainer Milorad Pavic van Benfica: „Alle spelers van mijn elftal beschikken over een geweldige techniek. Maar zij zijn soms te nonchalant, te speels vooral. Met veel moeite héb ik dan ook wat je noemt elftaldiscipline in de ploeg gekregen. Nu zijn ze in staat om zich aan een opgedragen taktiek te houden. Maar zonder een Door Rob Vente Simoes en Eusebio zou me dit nooit zijn gelukt. Die leiden het elftal in het veld; „dragen" de ploeg via hun aanwijzingen en optreden. Kortom, zij vormen de hersens van Benfica". De wedstrijd. PSV startte agressief en al in de eerste minuten leverde dat schOben op van Willy van dier Kuylen (gisteravond overigens weer te week) en Gerry Deijkers. In de achttiende minuut leek een treffer tmaJbti. Grensrechter Camoind vergat voor buitenspel te vlaggen, waarna Willy van de Kerkhof vrij op doelman Henrique kon afstevenen. Een botsing Van de Kerkhof/Henri- que volgde. De gevolgen: de kans de mist in en Willy naar de kant. Groggy. Willy van de Kerkhof later: „Ik kreeg een klap in mijn gezicht. En toen ik weer was opgelapt, kreeg ik onmiddellijk daarna een tik tegen müo been. Daardoor raakte ik erg geïrriteerd. Met aUle gevolgen vanidien". Kees Rijvers: „Op het laatst was Willy zichzelf niet meer. Daardoor liep hij tegen een gele kaan op. Oke, die kreeg hij misschien terecht. Maar hij had een geldig excuus: ae hadden hem ook tweemaal vies gepakt". Willy van de Kerkhof weer: „En de scheidsrechter trad maar niet tegen die Portugezen op. Al vanaf de eerste minuut kreeg ik in de gaten dat we die man tegen hadden". Kees Rijvers: „Wat Michelotti ervan maakte, kon eenvoudig niet. Al ben ik ergens nog blij dat we zo'n artiest hier gehad hebben. Stel, dat Je hem dadelijk in Lissabon zou treffen... Ik moet er niet aan denken". Al floot Michelotti bepaald niet feilloos integendeel toch kon hij er ook weinig aan doen dat enkele PSV'ers lelijk over de schreef gingen. Eerst dus Willy van de Kerkhof, die in de clinch raakte met Artur en na rust broer Rene, die onbesuisd intrapte op doelman Henrique, die daarna vervangen moest worden door Bento. De familie Van de Kerkhof werd er met gele kaarten voor beloond. Ook Lubse werd nog op de bon geslingerd (aanmerkingen op de leiding) en aan de „andere kant" botsten Artur (tijdrekken) en Barros (te hard Ingaan) tegen het geel op. PSV-manager Ben van Gelder: „Gelukkig zijn dit voor Terug naar de wedstrijd. In de tweede helft bleef PSV onintelligent aanvallen en Benfica soms knap counteren. Beide teams kwamen daarbij in de buurt van een succes. Maar een kopbal van Nene ranselde Van Beveren magnifiek tot corner en Michelotti, die bepaald geen thuisclub-scheidsrechter was, wei gerde een penalty te geven toen Humberto in het strafschopgebied Rene van de Kerkhof vloerde. Rene: „Het was een geheide penalty". Vanaf de tribune gezien leek het daar ook bijzonder veel op. Tenslotte verloor het jachtige PSV, met Dahlqvist voor Willy van de Kerkhof, de race tegen de klok. De klok die twintig minuten stil werd gezet, omdat de Philips-lampen in een lichtmast hun werk weigerden. Maar ook na de „hervatting" bleven goals uit. Dus een „6-0 nederlaag" voor PSV. Jan van Beveren na afloop: „En toch kunnen we het dadelijk in Lissabon reddea Daar krijgen we dan ruimte en dat hebben we nodig". Na de botsing met René van de Kerkhof, waarvoor de PSV-speler met geel werd gehonoreerd, verlaat Benfica- doelman Henriquez met een van pijn vertrokken gezicht het veld. Willy van de Kerkhof: „Voor de wedstrijd zei ik: we krijgen nu weinig kansen, maar over veertien dagen wel. De helft van mijn voorspelling is dus al uitgekomen." Adrie van Kraay: „Ik blijf optimistisch". Maar Artur, de blonde crack van Benfica: „Ach, we hebben voor de Europa Cup eens in Rotterdam met 1—0 van Feyenoord verloren. In Lissabon werd het toen 5—1 voor ons. Ik bedoel maar". En trainer Milorad Pavic: „PSV gaat er van uit, dat ze dadelijk bij ons de ruimte krijgen voor hun counters. Tenminste, dat heb ik gehoord. We zullen ze maar even in die waan laten". Tenslotte Pleun Strik: „Iedereen bij ons doet nu wel zo optimistisch, maar 0—0 is beslist geen goede uitgangspositie". Pleun Strik heeft gelijk. Harry Lubse lost een schot op het doel van Benfica. Rechts op de foto Humberto, tn het midden René van de Kerkhof. Team van Kohn lijdt onnodige 1-0 nederlaag bij Velez Mostar MOSTAR Spitz Kohn ontleedde Velez Mostar in het competitietreffen met Radnicki Nis, afgelopen zondag. Twente's trainer wees aan de hand van zijn spionage zijn spelers op de sterke punten van Velez. Hij voorspelde het gevaar, dat van spits Dusan Bajevic uitstraalt en de voort durende bedreiging, die linker vleugelverdediger Hadziabdic vormt Spitz Kohn voorzag de problemen, die vooral in de lucht hingen en posteerde robuuste Niels Overweg in het hart van de afweer op kopgrage Pajevic, die bij absentie van de lange verdediger op mede-voorstopper Willem de Vries botste. Bovendien verschoof Spitz Kohn de ijverige Johan Zuidema naar de rechtervleugel om er Hadziabdic te binden. 'En heb ik gelijk gekregen?' sprak de trotse trainer na de onnodige 1-0 nederlaag. „Natuurlijk Is het een ver- eoor hetzelfde (eld pak je op deze zwakking voor je middenveld als manier de 00." je Overweg moet opofferen voor de verdediging. De druk van het Het gemis van een derde middenvel middenveld wordt geringer, maar der wireekibe voomaJl op Johan Zuddema Door Piet Ocks die zeilden toekwam aan aanvallen. Spitz Kohn: „Misschien heeft hij zich teveel op die verdediger toegelegd." Johan Zuidema zelf: „Ik moest hem toch afstoppen? De ellende was echter dat die Hadziabdic steeds binnendoor ging en daar was niemand om hem op te vangen. In de eerste helft had hij trouwens zijn kruit verschoten, want na rust heb ik hem niet meer gezien. Toen bleven we trouwens te angstig, want zet je die verdediging onder druk, dan is Vefllez t)e pakken1". Keihard De zekerheid, die Spitz Kohn boven -elk risico prefereerde, drukte even eens op de twee resterende middenvelders Arnold Muhren (voor rust ste.'k, daarna viel hij wat terug) en Kick ipn der VaU. „Ik moest keihard werken om het gemis op te vangen, want in wezen deden we samen werk voor drie. Jammer trouwens van die vrije trap. Ik dacht dat-ie er nog zou finidraalien." Een inzet van Van der VaU, vanaf de rand van het strafschopgebied, omdat Pahlplatz was vastgehouden door Topic, leek doelman Mrgan inderdaad te verrassen in de 35ste minuut van de tweede helft. De bal verdween evenwel rakelings over de verste kruising. Dat bleek een van de mogelijkheden voor Twente om alsnog naast het opdringende Velez te komen. Het drukte Twente voortdurend terug, het dreigde steeds, maar het kon nooit echt een vuist maken. Daarvoor was Velez' voetbal te veel gericht op de hoge voorzet richting Bajevic. Een patroon, dat Niels Overweg kordaat ontkrachtte, ter wijl Willem de Vries spelbepaler Vladic intoomde. „En daardoor analyseerde Spitz Kohn later, „heeft Velez praktisch geen kans gehad. Zelfs het enige doelpunt was geen uitgesproken kans." Te laait Zoals Velez er nimmer in slaagde om via een goed opgezette aanval de resoluut ingrijpende Epi Drost te ontmaskeren. De onnodige 1—0 bleef desondanks niet uit. Weliswaar ging er een fraaie actie van Bajevic aan vooraf, maar allang had Twente's afweer kunmen opruimen voordat Kvesic uiteindelijk de bal over de doellijn drukte. Niels Overweg: „Er werd veel te lang getreuzeld met wegwerken. In totaal werd de bal driemaal ingeschoten en iedereen stond elkaar aan te kijken wie er eindelijk eens iets zou doen. En toen Gross in actie kwam, was het al te laat." De 10 na 21 minuten in de tweede helft luidde meteen een nog agressiever Velez-kwartier in, dat Iwente ondanks een gevaarlijke kopbal van Kvesic. gemakkelijk ontzenuwde. Spitz Kohn wisselde in die periode geblesseerde Jan Jeuring (Ues) voor Eddy Achterberg in, waardoor Twente aanvallend nieuwe impulsen kreeg. Het offensief van Veler verflauwde duidelijk in de laatste tien minuten, met mogelijk heden voor Twente als gevolg. De overtuiging ontbrak evenwel. Twente Week te angstig om Velez onder druk te zetten. Niels Overweg: „Ik had de opdracht om, als het mogelijk was, het middenveld te versterken. Maar ik vond het risico te groot. Ik weet nog uit mijn tijd in Jong Oranje, toen ik ook eens tegen Bajevic stond, hoe gevaarlijk hij is. Daarom is Willem de Vries tegen het einde naar het middenveld opgeschoven." Tot opluchting van Muhren en Van uer Vall en tot tevredenheid van Spitz Kohn: „Toen al kon je zien aat, wanneer je Velez onder druk houdt, dat perspectieven biedt. Dan gaat die verdediging fouten maken. Maar als je Velez de vrijheid geeft ben je weg." Eddie Achterberg: „We hebben het goed gespeeld, daarom is het zo jammer dat je op zo'n manier een gelijkspel laat lopen". Een teleurstelling, die Velez-trainer Sule Rebac veel dieper ervoer. Verwijtend sprak hij over zijn spelers, die hij ervan beschuldigde niet te zijn doorgegaan na de 1—0. „Toen hadden we het karwei moeten afmaken. Niet over veertien dagen, want dan wordt het veel moeilijker."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13