Regering nu ook in metrozaak betrokken „WIJ BEMOEIEN ONS LIEFST NIET MET POLITIEK" Belastinggidsen veel duurder CHU woedend op Den Uyl I Kunstgebitten ,VVD moet beste deel AR en KVP overnemen' I DINSDAG 4 MAART 1975 Secretaris Adriaanse (Voorschoten) van het Monarchistisch Democratisch Jongeren Verbond Door Bert Paauw LEIDEN Tot de vele verenigin gen die zich in Nederland bezighou- uen met het nastreven van één of an der doel of het uitdragen van een ideologie behoort ook het Monar chistisch Democratisch Jongeren Verbond. Een naam die wellicht as sociaties opwekt met een groepje fa natieke jongelui die in deze boosaar dige, woelige wereld pal staat voor vorstin en vaderland. Een nadere kennismaking met de secretaris van het Verbond, de heer M. J. Adriaanse uit Voorschoten doet die aanvankelijke indruk snel ver dwijnen. Het Verbond blijkt al ruim twaalf jaar te bestaan en heeft in die periode zo weinig aan de weg ge timmerd dat maar weinig Nederlan ders de vereniging zullen kennen. Het ledental bedraagt dan ook slechts circa 200. Secretaris Adriaan se, 31 Jaar en hoofd afdeling bestuurs zaken van de gemeente Voorschoten, erkent dat er de afgelopen Jaren te weinig activiteiten zijn ontplooid. Na dat in 1962 het toenmalige CHTJ-be- stuurslid Jac Huysen, een als ta melijk progressief bekend staand politicus die de CHU overigens in middels heeft verlaten, het Ver bond oprichtte, deed de vereniging in de Jaren zestig onder meer van zich spreken met een landelijke op stelwedstrijd, de oprichting van het comité "Huwelijkscadeau Beatrix Claus" en de uitgave van het boek 'Vrij en Onverveerd" ter gelegen heid van het twintig-Jarige rege ringsjubileum van koningin Juliana. Hierna werd het stil rond het Ver bond, wat z'n weerslag had op het ledenbestand. En Juist dat ledenbe stand is van grote betekenis omdat de activiteiten vla de contributies en donaties moeten worden betaald. Adriaanse: "Als Verbond hebben en willen we geen binding met een politieke partij of groepering. Om elke schijn van politieke gebonden- neid te vermijden vragen we ook geen financiële steun aan politiek ge oriënteerde groeperingen. Wij hou den ons verre van de politiek". Dit alles om de doelstelling van het Verbond voorlichting over de staatkundige positie van de monar chie in Nederland zo goed moge lijk te kunnen verwezenlijken. Die voorlichting bestaat op het ogenblik uit het houden van lezingen op scho len en de uitgave van een driemaan delijks orgaan "Monarchia". Adriaanse: De monarchie zoals die nu functioneert achten we van groot belang. Aangezien we heel vaak con stateren dat er vooral bij de jeugd veei onwetendheid bestaat over deze zaak willen we voorlichting geven. En dat doen we niet omdat we den ken dat de monarchie wordt be dreigd. Daar zijn we wel gerust op. Uit een enquete die nog niet zo lang geleden is gehouden bleek dat negen tig procent van de Nederlanders voor stander van de monarchie is. Onder onze leden vind Je ook aanhangers van verschillende politieke partijen, variërend van PvdA tot WD al heb ben we wel meer leden uit de recht se dan uit de linkse partijen". Een voorname reden waarom de huidige monarchie in Nederland nau welijks ter discussie staat komt volgens Adriaanse omdat "het mo derne koningschap niet conservatief genoemd kan worden". Adriaanse: De koningin heeft een brede inte- ressekrlng en bemoeit zich met alle facetten van de samenleving". Bemoeit zij zich ook wel eens met het Verbond? Adriaanse daarover: 'Het koninklijk huis weet van ons bestaan af maar er zijn geen diep gaande of regelmatige contacten. De koningin wil zich niet mengen in aangelegenheden die haar eigen posi tie ter discussie kunnen brengen". Een standpunt waar het Verbond het volledig mee eens is. Secretaris Adriaanse: "Voor ons is de monar chie geen punt van discussie. Dat willen we buiten de politiek houden. Maar mocht de positie van het ko ningshuis ooit ernstig in het geding komen dan zullen we ons, naar ik verwacht, wel met de politiek gaan bemoeien. Dan moeten we wel". M. J. Adriaanse voorlichting geven DEN HAAG In de dreigende bot sing tussen het stadsbestuur en be woners van de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam over de aanleg van de Oostlijn van de metro is het kabinet gisteren direct betrokken geraakt. - D'66 raadslid A. Martini liet in een open brief aan partijgenoot mr. drs. J. P. A. Gruijters weten, dat „de acties zich via het gemeente bestuur voor een belangrijk deel richten op het beleid van de rijks overheid". - De tweede-kamerleden Franssen (PvdA) en Jurgens (PPR) stelden schriftelijke vragen aan de minister van Binnenlandse Zaken over het gerucht, dat de militairen ingezet zouden worden bij het handhaven van de orde. Martini wijst er in zijn open brief op, dat de rijksoverheid in gebreke is gebleven nu nog niet haar stand punt bekend is gemaakt over de verstedelijking (waarover een nota is aangekondigd), een samenhan gend vervoers- en verkeersplan en een sluitende financiële regeling voor het openbaar vervoer. ..Na vijf jaar tijd rekken is er nog geen centimeter duidelijkheid geko men", schrijft Martini. Jurgens wil weten of het 44ste pantser-infanterie bataljon Johan Willem Friso in gereedheid wordt gehouden. Dit bataljon zou onderdeel vormen van de groep militairen die bij de politiemacht van de Verenig de Naties kan worden ingezet. Het PPR-Kamerlid vraagt of aan de ge loofwaardigheid van de VN-taak geen afbreuk wordt gedaan als dit "bataljon tevens gebruikt wordt by ongeregeldheden in eigen land. T rekpleister De Amsterdamse Nieuwmarktbuurt kon gisteren als bezienswaardigheid zeker concurreren met de op steen worp afstand gelegen rosse wijk, per traditie de zwoele trekpleister van de hoofdstad. Honderden mensen (hielden zich de gehele dag door op in het trace Lastageweg-Rechtbooms- sloot. De bewoners brachten onder het oog van de menigte en de media tal van ingenieuze verdedigingsvoor zieningen aan om de verwachte po litie bestorming het hoofd te kunnen bieden. Ramen werden met staal platen geblindeerd, of uitgerust met moltondekens om eventuele traan gasgranaten tegen te houden, balkons kregen geïmproviseerde omheinin gen van badspiralen en ijzeren sta ken. Vele toeschouwers gingen tus sen de bedrijven door een discussie aan met de bewoners van de Nieuw marktbuurt. De bereidheid om hun panden tot het uiterste te verdedi gen, straalt van hun gezichten af. Dat velen van hen beslist niet tot de "echte" Nieuwmarkters gerekend kunnen worden (de zachte g is een geregeld waarneembaar fenomeen in de gesprekken) deert hen niet. "Wie (hier woont is automatisch Nieuw- ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, be- hoeft meer op een kritiek moment in 1 verlegenheid te raken, omdat zijn kunst gebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende onge mak. Een weinig Dentofix-poeder houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op jzijn plaats. Dentoflx geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog vandaag. Bij apotheken en drogisterijen, fl. 2,83. Onder gejoel van omstanders arriveert wethouder Han Lammers hij het Amsterdamse stadhuis. markter", luidt de stelling. Dat ve le Amsterdammers het c^aar niet mee eens zijn bleek wel duidelijk uit de soms verhitte straatdebatten die te beluisteren vielen. "Ik woon hier al vijf Jaar", riep een Jongen, waarop 'n oudere Mdkummer scham per verklaarde van dit gegeven "bij na van zijn stokkie" te gaan. In de namiddag arriveerden enke le van de tv bekende figuren als Wil lie en Willeke Alberti. Hans Bos kamp, Piet Romer, Adèle Bloemen- ciaal, Donald Jones en Maxim Ha mel In de bedreigde buurt om de be woners morele steun te verlenen. Na enige tijd vertrokken ze weer met de belofte terug te keren als de po litie zou optreden. In de middaguren zag het er wel even anders uit, toen enkele hon derden demonstranten via de Dam «net spandoeken naar het stadhuis trokken. "We gaan niet uit ons huis. want Lammers is een luis", zong de menigte om eenmaal binnen gehoorafstand van het stadhuis ge komen over te gaan op een ge scandeerd "Han", we komen d'r an"! De aldus aangeroepen wethouder van publieke werken, waaronder de metro valt, zat op dat moment in 'n belendend koffiehuis te lunchen. Eenmaal ontdekt liep hij, bezweren de handgebaren makend, door de Joelende menigte de poort van het stadhuis binnen, die daarop weer op slot ging. De aldus opgeladen sfeer van spanning en angst (want men moet nooit vergeten dat de betrokkenen met het angstzweet in de handen de barricades opwerpen) werd in de vroege avond vrij verrassend ont kracht door een nogal raadselachti ge verklaring van B. en W., dat men "de ontruiming zal laten plaats vinden op een tijdstip, dat overleg mogelijk maakt". Tevens lieten Samkalden en de zij nen weten "een paar dagen" hier voor uitgetrokken te hebben. Wat dit aanbod van de gemeente precies inhoudt weet niemand van de Nieuwmarkters. Dat kan ook haast niet anders, omdat men niet met B. en W. wil praten over de manier van ontruiming en sloop en überhaupt pas tot overleg bereid is als de op schorting van alle metroplannen voor de buurt is afgekondigd. Zo bezien is de huidige fase niet meer dan een uitstel van executie, een adempau ze. De Nieuwmarkters zijn immers niet bereid te ontruimen (dat een van de betrokken pamden gisteren todh vrijwillig door de bewoners werd verlaten is een geval op zichzelf) ter wijl de gemeente, gezien de gevor derde bouw van de metro, ook niet meer terug kan. UTRECHT Van de 1000 tot 3000 mensen die gedurende een epidemie in Nederland aan influenza overlij den, zouden er 500 tot 2400 kunnen worden gespaard wanneer zij tijdig werden gevaccineerd. Dr. N. Masurel, directeur van het nationaal influenza centrum in Rot terdam, schrijft dit in 'Medisch Con tact' in een reactie op een hoofdar- - tikel in dit blad waarin een paar we ken geleden werd gesteld dat griep een onschuldige ziekte is. Dr. Ma surel vindt dat misleidende voorlich ting. Bescherming tegen influenza wordt pas twaalf dagen na de vaccinatie verkregen. Dat moet volgens dr. Ma surel een aansporing zijn om de 'ri- sicodragers' en anderen bijtijds en niet tijdens een epidemie te vaccine- Vragen over mishandeling Jan Brouwers DEN HAAG Het tweede ka merlid Roethof (PvdA) heeft staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) om een onder zoek gevraagd naar de bewering van Jan Brouwers, dat hij in de Scheveningse strafgevange nis zou zijn mishandeld. Brou wers deed zijn verklaring vori ge week, toen hij terechtstond voor zijn aandeel in de Scheve ningse gijzelingszaak. MEPPEL Als de boedel van de KVP en de ARP by de volgende verkiezingen verdeeld moet worden, dan zil de WD gedwongen zijn het beste deel uit die boedel over te ne men. Dit zei mr. H. van Riel. de VVD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in het Drentse De Wijk. De WD zou anders in haar plicht tegenover niet-socialistisch Neder land tekort schieten. Mr. Van Riel zei het te betreuren dat de liberalen tegenover vroeger goede bondgeno ten deze weg op moeten gaan. Dat ligt volgens de liberaal echter uit sluitend aan het onzekere beleid van de heren Aantjes (ARP) en Andries- sen (KVP), "die de eenmaal fiere nekken hunner partijen hebben moe ten buigen voor de dictator drs. Den Uyl". Mr. Van Riel zei verder o.m., dat de vakbonden geen invloed moeten hebben in ondernemingen en er geen Investeringscontroles moeten be staan. DEN HAAG In een woedende ver klaring heeft de CHU-tweede-kamer- fractie gereageerd op uitlatingen van minister-president Den Uyl. Inzet is de ingezakte bouwmaiflot en de grote werkloosheid die daarvan het gevolg is. De CHU heeft vorige week van mi nister Gruijters geëist, dat hij zijn aftreden aan de orde zou stellen in een vergadering van de ministerraad. Gruijters is volgens de CHU de hoofdschuldige van de malaise. De minister meent, dat de terugge lopen economische bedrijvigheid de hoofdoorzaak is. AR-fractieleider, Aantjes heeft de aanval op Gruij ters ongerechtvaardigd genoemd. Hij wees erop, dat het aantal afgegeven bouwvergunningen twee jaar geleden nu in de bouwcijfers zichtbaar wordt. Twee Jaar geleden was CHU-minis ter Udink nog verantwoordelijk voor de bouw. Minister-president Den Uyl heeft de aanval van de CHU afgedaan met de opmerking: "Een losse flodder op een willekeurig tijdstip". De CHU-fractie vraagt thans in een verklaring om een reactie van de re gering op haar voorstellen. Deze zijn 1. invoering aftrekbaarheid onder houdskosten eigen huis; 2. sterker richten van werkgelegenheidsgel den op arbeidsintensieve projecten in de middenstand en in de land- en tuinbouw; 3. opruiming van ambte lijke rompslomp ter bevordering van d'e bouw by die kleine dorpen en ste den; 4. meer gerichte bouwprojecten voor bejaarden, gehandicapten en al leenstaanden; 5. sterke bevordering van de bouw van het eengezinshuis; 6. versnelling van uitvoering van bouwprojecten in de gezondheids zorg en 7. verhoging investeringsaf trek in het bijzonder in die streken met de grootste werkloosheid in de bouw. Bas de Gaay Fortman hekelt confessionelen BRUSSEL Minister Boersma van Sociale Zaken heeft volgens PPR- fractievoorzitter De Gaay Fortman bevestigd dat de PPR met haar stra tegie op de juiste weg is. Vorige week zei de bewindsman tijdens een spreekbeurt te Aalten. dat verdwij ning van de PPR uit de regering- geen ramp zou zijn. Uit deze uitspraak van een anti revolutionaire minister mag wel ge concludeerd worden dat de confessio nelen het wel een klein rampje vin den dat de PPR regeringspartij is en blijft", aldus De Gaay Fortman gis teravond tijdens een rede voor bet "Nederlands politieke gezelschap" te Brussel. "Kennelijk wordt de PPR als de meest hinderlijke dwarsligger beschouwd tegen het confessionele streven het kabinetsbeleid steeds weer naar rechts te trekken". Dat streven krijgt vooral gestalte in de verzoeken van de confessione len om meer geld voor wapens en voor hogere inkomens, zei de PPR- fractievoorzitter. "Het nieuwste staaltje van activiteiten ten behoeve van de hogere inkomens is het voorstel de winstbelasting te verla gen met een punt". Vele Nederlanders moeten deze maand fiscaal huiswerk maken Door Koos Post Belastinggidsen blijken in een gro te behoefte te voorzien. In indruk wekkende stapels liggen ze weer in de kiosken en boekwinkels. Het lijlft of die stapels elk Jaar hoger worden. Geen wonder, het invullen van het aangifteformulier voor de inkom stenbelasting is geen eenvoudige zaak. Wie het nog nooit heeft ge daan en er dit jaar voor de eerste maal aan moet geloven, zal erva ren, dat het goed lastig is. Er zijn heel wat wegen, die naar het fis cale Rome leiden en het is zaak de weg goed te weten. Wie er echter een niet al te inge wikkeld financieel huishouden op na houdt kan een heel eind komen met de toelichting, die de beflastiing- dienst met het aangifteformulier meestuurt. 'Voordat u de vragen be antwoordt" is de weinig originele en inspirerende titel van het klei ne boekwerkje. Maar laat dat ge brek aan oorspronkelijkheid nie mand afschrikken. Het is een re delijk leesbare toelichting, waarin men heel wat kan vinden over het fiscale klimaat, waarin talloze Ne derlanders deze maand hun huis werk moeten verrichten. Want Juist die leesbaarheid dat ge makkelijk brengen van een bij zonder ingewikkelde materie, is een zaak waarin de meeste in de winkels te krijgen belastinggidsen beslist niet uitblinken. V ARA-bijdrage Wait dat betreft is de extra bij dage, die de VARA-gids al enkele jaren aan zijn abonnees verschaft nog het beste verzorgd. Een bijlage, geheel aan de belasting gewijd. Een heel handzame handleiding, waarbij de samenstellers vooral hebben gelet op het eenvoudig pre senteren van de lastige stof. Na tuurlijk moet iemands inkomen niet al te gecompliceerd in elkaar zitten. Dan levert die bijlage niet voldoende gegevens. Zo zal men er bijvoorbeeld vergeefs in blade ren op zoek naar "Winst uit on derneming". De makers van de VARA-toelichting gaan er ons in ziens terecht van uit, dat de on dernemers wel andere bronnen kunnen en Sullen aanboren. Maar met een "gewoon" inkomen is er veel te versieren met deze gids, die overigens niet in de handel is. Jn de winkels komt men terecht bij de gidsen, die telkenjare verschij nen en ook telkenjare duurder worden. Een duidelijk beeld van de inflatie. De ABC, die vorig jaar ƒ4,90 kostte, moet nu 6,90 op brengen. Kluwer rekent voor zijn gids nu 8,50 (vorig Jaar nog 6,50). Samsons vragenlijstje koopt men nu voor 6,50, wat zes tig cent meer is dan vorig jaar. O- verigens is dat wel de geringste verhoging, want de grote Elsevier Almanak is van 8,90 op 11 gul den gesprongen. Men ziet het. Prijsverhogingen van tien tot veer tig procent. Heit liegt er niet om. Laten we de verschillende gidsen voor zover ze ons hebben bereikt eens de revue laten passeren. Drie uitgaven De Amsterdamse uitgeversmaat schappij Annoventura beweegt zich het drukst op deze markt. Met maar liefst drie uitgevan. Voor drie gulden heeft men de al- lereenvoudigse Belastingkrant. In feite niet zo bar veel verschillend van de toelichting, die de belas tingdienst gratis geeft. Hier en daar alleen wat andere accenten en wat nadere informatie. Flinke stukken tekst uit deze belas- tlnglknant vindt man ook terug in het Belasting-ABC van dezelfde uit- geversmaatsohappijNatuurlijk gaat ook die gids het leven door onder het motto: "Verlaag zelf uw belasting". Dengeiyke kreten vindt men nagenoeg in alle gidsten ter-ug. Zoals ook vrijwel aüe gidsen de vra gen van het aangifteformulier op de voet volgen. Dat is ook het ge makkelijkst. Het maakt de leidraad duidelijker. Hoewel dat met het ABC nauwelijks nodig is. Het werkje is redelijk populair geschreven en goed bruikbaar voor weer niet al te ingewikkelde inkomens. Die populariteit ontbreekt gebeed in de bekende Belasting Almanak van Elseviers Weekblad, het fis cale vlaggeschip van Annoventura. Wellicht zal de faam, die deze gids Belastinggidsen te kust zich in de loop der jaren heeft verworven, ertoe bijdragen, dat de samenstellers zich verre houden van welke vereenvoudiging dan ook. Bijna monumentaal van taal met lange, loodzware zinnen en een overdaad aan Informatie. Met boven dien talloze verwijzingen. Om tu- aw reluurs van te worden. Zie pagina zoveel, ga door naar pagina zus en verder op pagina zo. Door die ver wijzingen dreigt men opnieuw te verdwalen in het doolhof waaruit de Almanak zijn klant Juist wil ha len. Deze Almanak wil dan ook een leder van dienst zijn. Derhalve viinidlt men er lm nagenoeg aMe ge vallen meer in don men kon ge bruiken. Een ieder kan zijn keus maken. Dat is nu eenmaal het nadeel van zo'n "standaardwerk". Het bestu deren van deze Almanak kost heel wat tijd, maar in de meeste geval-' len kan mm zich don" wel belasting besparen. En dat is toch de reden, waarom men zich door zo'n fisca le gids laat leiden. Ja of neen Wie echter wat of misschien zelfs veel minder bedreven is in het de weg vinden tussen al die belas tingtechnische problemen, die met het aangifteformulier opduiken, die kan zich wellicht beter bepalen tot de door Saansom in Alphen uitge geven leidraad. Daarin wonden de punten van het aangifteformulier ook op de voet gevolgd, maar in de tekst teruggebracht tot vragen, waarop men alleen met „ja" of „neen" behoeft te antwoorden. Hier en daar lijkt het wat al te kinder lijk. Wat te simplistisch. Maar in de praktijk werkt deze me thode uitstekend. Een collega, die zich eens van dit werkje had be diend, zei nooit meer anders te willen. Dan hebben we nog de door Kluwers Uitgeverij in Deventer verzorgde Belastinggids. Weinig minder imposant dan de Almanak van Elsevier. Ook erg interessant als Je veel van belasting-betalen moet of wil afweten. De meeste mogelijke en vele schijnbaar on mogelijke gevallen staan er wel in Je grijpt niet vaak mis. Maar dat Je er nu met rode konen van spanning geboeid in zult lezen wa gen wij te betwijfelen. Nogal in gewikkeld van stijl en samenstel ling. Maar wat wil men? Het aangiftefor mulier invullen behoort tot het verplichte corvee. En het is geen sinecure Elke fout kost geld. Men kan er zich derhalve niet met een Jantje van Leyden van afmaken. Het loont dik de moeite er flink aandacht aan te besteden. En dan kan het zijn, dat men één van de genoemde of andere net zo taaie en saaie boekwerkjes moet door worstelen. Sterkte ermee.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7