'Regering heeft geen invloed op voorstellen van onze commissie' Utrecht gaat door met beslag giro's SASSENHEIM IS TEVREDEN MET DOORSTROMING Brisantbom wordt tot ontploffing gebracht Door Greetje A. Schoenmaker Foto Jan Holvast Dit zegt Paula Wassen-van Scha veren, een beetje peinzend aan het einde van ons interview. Wie zij is, zal na veel publikaties en interviews, nu wel algemeen be kend zijn. Zij is immers degene, die, als voorzitter gezicht geeft aan de Nationale Adviescommissie Emanci patie. Nadat op 17 december 1974 deze commissie werd geïnstalleerd werd door haar al veel voorbereidend werk verricht. Gevraagd naar de juiste doelstelling van de commissie komt van haar voorzitter vlot het antwoord: "De commissie heeft tot taak de regering te adviseren bij het voeren van een beleid dat tot resultaat zal hebben dat de emancipatie van de vrouw in de maatschappij volledig wordt geaccepteerd". Dit komt in het kort neer op het wegwerken van de belemmeringen die de vrouw, zelfs in Nederland nog, ondervindt bij het deelnemen aan de maatschappij. Gedacht wordt aan een beter on derwijssysteem, speciaal voor de vrouw; en aan een doorbraak in de starre man/vrouw/verhouding. Invloed Dat de regering invloed zou heb ben op de commissie wordt resoluut van de hand gewezen. "Immers", zo betoogt Paula Was sen, "wü zijn onafhankelijk van de regering. Wij adviseren en daardoor kan de regering geen invloed hebben op onze voorstellen." Onze vraag blijft dan natuurlijk; •'Wat als de regering deze voorstel len naast zich neerlegt?" Een van de eerste onderwerpen die de Commissie ter hand zal nemen is de opname van de vrouw in het wetsonttwerp "arbeidsongeschikt heid". "Dit zou een van onze eerste voor stellen kunnen worden. Bovendien moeten wij ons haasten omdat wij anders te laat zouden zijn. Neem nu eens vrouwen die in het huishouden een ongeval krijgen, dat is momen teel nog voor ieder huisgezin een ramp" aldus de voorzitter, die zich duidelijk ergert aan de huidige vorm van het wetsontwerp waarin het woordje "vrouw" niet eens voor komt. Secretariaat Momenteel is men nog steeds be zig met het oriënteren en verdeling van de taken, doch zeer spoedig zal de commissie een secretariaat heb ben, waar de diverse voorstellen van de commissieleden kunnen worden uitgewerkt. Dit zal een Job worden voor "full time" werkers voorziet Paula Was sen. De commissieleden zelf hebben te weinig tijd om dergelijke voor stellen grondig uit te werken. Hier- wror is een dagelijks secretaraat broodnodig. Te verwachten is ook dat een an der probleem waar de commissie snel in zal springen is: het huidige onderwijssysteem. 'In ons huidiee systeem wordt speciaal voor de vrouw de weg naar boven te snel af gebroken, wanneer zij b.v. door een huwelijk en/of kinderen krijgen of welke reden dan ook, enkele Jaren la ter haar studie wil hervatten, vindt zij haar weg geblokkeerd", is de me ning van de toch wel energieke voor zitter, die als haar ideaal ziet: een betere taakverdeling in de maat schappij. Wanneer men b.v. de mogelijkheid zou hebben om te kiezen zoveel uur betaald werk en zoveel uur onbe taald werk, want werk is werk of het nu betaald wordt of niet". Hierbij, denkt zij speciaal aan de vele arbeid wat momenteel nog niet als volwaar dig wordt beschouwd, omdat het niet gehonoreerd wordt. Het sociale werk, hulp aan bejaarden, hulp van vrouwen en mannen in schoolbiblio theken, speeltuinen, kruisverenigin gen etc. Zoveel vormen van sociaal werk, dat, omdat het niet betaald wordt, geen werk zou zijn in de ogen van velen. Trouwens <.en algehele maatschappijverandering waarbij een vrouw wordt geaccepteerd om wat zij kan en niet om wat zij is; waarbij man en vrouw beiden kunnen kiezen voor het vak waarin zij zich het gelukkigste voelen; zou een wel haast ideale situatie zijn. Werkloosheid Op de vraag of men niet bang is dat er meer vrouwen werkloos zullen worden dan mannen die beiden het zelfde beroep uitoefenen. Denkende aan België waar in de onderwijssec tor meer vrouwen dan mannen werk loos zijn, komt het verrassend eerlij ke antwoord: "Maar deze situatie is nu al zo." Het aantal werklozen wordt door mevrouw Wassen al op een half mil joen geschat. "Ik denk hierbij aan het officiële Aijfer van 200.000, maar ik schat het aantal versluierde werklozen vrou wen hoger, nl. op 300.000. Er is nl. een groot aantal vrouwen dat niet voorkomt op de officiële lijsten van de arbeidsbureaus omdat een vrouw met een part-time job daar veelal niet staat ingeschreven. Mijn mening is dan ook dat spe ciaal deze improductiviteit tot grote ontevredenheid zou kunnen leiden. "Daarom ook" (en hier glimlacht ze even van hier gaan we weer), is een herstructurering van de maatschap pij noodzakelijk. Zodat men zou moe ten kunnen kiezen tussen bv. 5 uur gehonoreerd werk en drie uur vrij willig, in bv. bestuursfuncties, sociaal werk enz. Gezien de huidige arbeids markt zijn wij hier toch wel aan toe". Jaar van de vrouw Het internationale jaar van de vrouw, uitgeroepen door de Verenig de Naties, werd door Paula Wassen met instemming begroet. "Het is natuurlijk een groot pro bleem in de wereld de positie van de vrouw, waarbij wij in Nederland dan Drs. P. C. J. Wassen-van Schaveren (32), pscychologe, heeft in Leiden gestudeerd Was drie jaar lid van de Eer ste Kamer voor D'66, nu lid van de Partij van de Arbeid ("noodgedwongen, omdat er in D'66 niets meer gebeurt"). Zij werkt bij het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Paula Wassen woont in Boskoop. WOERDEN —Waarschijnlijk rond twaalf uur dinsdagmorgen zal een 65 cm lange brisantbom, een Engel se raketbom uit de Tweede Wereld oorlog, tot ontploffing worden ge bracht. Middenstand in gesprek over centrum van Katwijk KATWIJK Gisterenavond had in het Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat een samenkomst plaats van de middenstand en afgevaardig den van de gemeente. Besproken en toegelicht werden de plannen voor het centrum. Niet iedereen was het met de bouwplannen eens, vandaar dat het bestuur van de Middenstand een beroep op haar leden had ge daan aanwezig te zijn bij deze be spreking. Nauwkeuriger zullen de za ken besproken worden op donderdag 6 maart in Hotel Restaurant "Riche' Om half acht zullen de belangheb benden om de tafel plaats nemen om met veel overleg deze materie te onderzoeken. Tevens zal ook een be stuursverkiezing plaats hebben, af tredend en herkiesbaar zijn de voor zitter en de heren M. Guyt en J. v. d. Does. Aftredend en niet herkies baar is de heer D. Parlevliet. Als tweede belangrijk punt zal ter discussie worden gesteld de "Her groepering Ondernemers.' Na de be spreking die plaats heeft gehad tus sen bestuur en gemeente gisteravond verwacht men donderdag zeker een goede opkomst. nog relatief goed af zijn, gezien de vrouw in de ontwikkelingslanden. Ieder land interpreteert dit op eigen wijze. Wanneer wij in Nederland kunnen bereiken dat in kantoren en bedrij ven of waar dan ook de vrouw meer betrokken raakt, dan zijn wij op de goede weg. Er wordt veel geschreven en gesproken, hetzij spottend, hetzij reëel over "dat Jaar van de vrouw", Wanneer dit genoeg gebeurt, dan wordt er toch over nagedacht en be reiken wij misschien toch resultaten op langere termijn". Een goede samenwerking bestaat ook met het "Nationaal Comté voor het jaar van de Vrouw", een groep men sen die opdracht heeft de bewust wording van de vrouw te stimuleren. Een comité ook, dat aan het eind van het Jaar ontbonden zal worden. Van 20 mei tot 7 juni zal door dit Comité een beurs in Utrecht gehou den worden "De Emancipade". Het is de bedoeling dat vrouwen uit heel Nederland deze beurs zullen bezoe ken en er met elkaar van gedach ten zullen wisselen over die dingen die tot bewustwording van de vrouw zelf zullen leiden. Resultaten Resultaten van de Nationale Ad vies Commissie Emancipatie, ver wacht de voorzitter dit Jaar nog niet. Wél voorstellen, en toch ook de ver wachting dat de opdracht die de Commissie meekreeg, nJ.: Binnen vijf jaar met zoveel voorstellen bij de regering te komen, die aangeno men worden, dat wij onszelf overbo dig maken" in een korter tijdsbestek uit te voeren. De bom werd zondagmiddag gevon den door twee jongens uit Papekop, een gehucht bij Woerden. Ze vertel den thuis niets over hun vondst. Wel vertelden ze er maandagmiddag over op school, waarna de onderwijzer de Jongens naar de politie stuurde. De politie heeft onmiddellijk de ex plosievenopruimingsdienst gewaar schuwd. Men durfde echter de bom niet meer te demonteren. In de om geving van de plaats waar de bom ligt is geen bebouwing. Voor de ontploffing zal het treinver keer bij Woerden en het verkeer op rijksweg 12 tijdelijk moeten worden stilgelegd. De bom ligt vlak bij de plaats waar de spoorlijn onder de rijksweg doorgaat. J. Salman van NKV Hillegom nam afscheid HILLEGOM Voorzitter J. Sal man van de Industriebond NKV in Hillegom heeft gisteren afscheid ge nomen. Hfj werd opgevolgd door J. Spreeuw, die in het bestuur penning meester was. Voor deze open plaats moet nog iemand worden benoemd. Het NKV Hillegom kwam gister avond bijeen voor een algemene ledenvergadering in huize 'Welte vreden'. Het waren niet allemaal tevreden klanken, overigens, die daar vernomen werden. J. Salman zei, op de valreep voor zijn afscheid, dat er nog heel wat moet gebeuren voor de ontwikkelingen op sociaal-economisch zover zijn doorgetrokken dat bijvoor beeld iedereen werk heeft. Teveel mensen, aldus Salman, zijn niet ge organiseerd. Hij riep hen toe: 'Sluit de gelederen HAARLEMMERMEER Dins dag 18 maart spreekt prof. Piet Steenkamp, motor van het CD A., over aktuele zaken binnen deze partij voor het C.DA... Haarlemmermeer en Omstreken (Bollenstreek, Aalsmeer en Leimiuiden)De bijeenkomst wordt gehouden in het centraal gelegen Hoofddorp, namelijk in de ontspan- niiingszaal van De Schuitse. aan ae Hoofdweg. De avond begint om 8 u. Medewerking verlenen the Trumpets of the Lord o.l.v. Rob van Dijk en bekend van radio en televisie. KATWIJK De gemeente Kat wijk zoekt naar een oplossing, om de stukken strand op de grens van twee gemeenten net zo schoon te houden als het overige strand. Op het ogen blik komen er veel klachten binnen dat op de grens van Katwijk met Wassenaar en met Noordwij k de stranden vuil zijn, ook wat betreft de afval van de bezoekers. Ook het vrije strandbij de Zuid-Boulevard, dat vooral bezocht wordt door be zoekers van het kampeerterrein en leden van de 'Schuytevaert' is vaak 6merig. Tijdens de begrotingsbehandeling In Katwijk werd hierover gesproken en men besloot toen dat de pachters hun eigen gebied moeten schoon houden, terwijl de gemeente het vrije strand voor haar rekening neemt. Men overweegt een samenwerking met de drie gemeenten, om samen te komen tot een betere oplossing. Praalwagens voor Rijnsburgs corso zijn al verdeeld RIJNSBURG LEIDEN Alle der tien praalwagens, die in het bloe mencorso 'Duizend jaar Rijnsburg" op zaterdag 2 augustus zullen mee rijden, zijn reeds bezet. Dat is in jaren niet voorgekomen. Hoewel de belangstelling voor de tekeningen show gisteravond in het restaurant van de bloemenveiling "Flora" niet zo groot was, had men er beslist geen moeite mee liefhebbers voor de wagens te vinden. Cees Leeuwen burg, voorzitter van de stichting Rijnsburgs Bloemencorso," was daarover zeer verheugd. Uit gesprekken met arrangeurs is wel gebleken, dat het voor hen niet zo eenvoudig zal zijn dit min of meer historische corso in de bloe men te zetten. De opbouw van de praalwagens en de aard van de onderwerpen, die ze uitbeelden vra gen een bijzondetre aanpassing Drie van de dertien wagens gaan naar het Comité "1000 jaar Rijns- burg". Dat zijn „Rijnsbiwg 1000 jaar" met de toren van de Grote Kerk, "Floris V" en de "Abdij". De gemeenten Rijnsburg en Hüt- tental kozen het wereldberoemde Spi- nozahuisje uit. "Flora" komt met "Bloemen over heel de wereld" voor- stelienden een wereldbol, de West- landse veiling C.C.W.S. koos de "Trekschuit" en de kwekers van Noordwijkerhout en De Zilk "Trans port met juk en manden". De andere wagens worden onder de andere gegadigden verdeeld. Zo is het onder meer reeds bekend, dat de Rabo-bank meedoet en dat de gemeente Katwijk, de V.V.V.'Kat- wijk" en de Joegoslavische Lucht vaartmaatschappij "J.A.T." ook pre sent zullen zijn Utrecht (ANP) Gedeputeerde Sta ten van Utrecht gaan door met het beslag laten leggen op bank- en gi rorekeningen van personen, die wei geren de milieubelasting te betalen. Nog deze maand zal men wederom op de rekeningen van ongeveer hon derd girorekeninghouders en van en kele tientallen weigeraars met een bankrekening beslag laten leggen, al dus zei een woordvoerder van de pro vincie vandaag. Van de eerste honderd giroreke ninghouders, die wat beslaglegging betreft het spits afbeten, heeft in middels volgens de provincie meer dan de helft fcetaald. Betalingen zouden thans nog binnendruppelen. Maar deze week is de wettelijke ter mijn verstreken en dan zal de pro vincie zoals al was aangekondigd de post-, cheque- en girodienst dagvaarden, of liever de Staat der NOORDWIJKERHOUT Ter op luistering van de afsluiting van de Interne Voetbal Competitie van het Psychiatrisch Centrum Sint Bavo, werd vorig najaar een ballonnenwed strijd voor kinderen gehouden waar van nu de uitslag bekend is ge maakt. Er zijn 84 kaartjes terugge stuurd komende uit vele windstreken. Patsy Semp, Helmstraat 30 won de eerste prijs. Haar ballon werd gevon den bij Karlsbad in Tsjechoslowakije. Tweede en derde werden Eric van der Holst en Nathalie van der Geest. Hun ballonnen werden opgeraapt in Drente. DINSDAG 4 MAART 1975 Doodgeschoten De chef van de veiligheidscLnest van de Ariamer-uni versiteit te Teheran is gisterochtend toen hij zijn huis verliet doodgescho ten. Hij werd door elf kogels geraakt. Kapitein Norozi werd aangevallen, aldus een officiële bekendmaking, ooor drie jongelieden die daarna in In witte auto vluchtten. Kapitein No rozi was sinds zes maanden belast met de rust en veiligheid op de uni versiteit waar zich al enige stakingen hadden voorgedaan. „Kerncentrales zonder gevaar" DEN HAAG De drie wetenschap pelijke bureaus van KVP, AR en CH zijn tot de conclusie gekomen, dat kerncentrales geen risico voor bevolking of milieu opleveren. De studie, die uitgebracht is onder de naam: „nergiebeleid", is ver richt door een aantal vooraanstaan de deskundigen. Bij normaal bedrijf leveren kern energiecentrales geen gevaar op, voor de bevolking of het milieu door dat de hierdoor verkregen verhoging van de natuurlijke straling ruim schoots ligt binnen de variatie die in Nederland reeds aanwezig is. Bo vendien zijn kernreactoren zodanig beveiligd dat ook in het uiterst on waarschijnlijke geval van een ern stige reactorstoring geen ramp voor de omgeving ontstaat. AR Rijnsburg vergaderde met „forum' aanwezigen mochten, na de pauze, iMirnamem. Vianen en c. xNuuru. «i» werd kritiek geleverd op de schade die door Jongeren wordt aangericht in het dorp. terwijl ook de "eeuwig tode stoplichten" het moesten ont gelden. Hierover kon het forum mee delen, dat er gewerkt wordt aan een betere oplossing. Wat de Jeugd be treft: er zal scherper optreden moe ten komen van de politie. Al met al was het een zinvolle vergadering met veel discussies en vragen, die door voorzitter A. van Delft tot een goed einde werd ge bracht. Nederlanden, omdat de PCGD geen rechtspersoonlijkheid bezit. Waar schijnlijk voor de rechtbank in Den Haag zal dan een civiele procedu re worden aangespannen. Voordat de zaak dient zal er nog wel de nodige tijd overheen gaan want het aan hangig maken van een civiele pro cedure is een tijdrovende affaire, al dus de woordvoerder van de provin cie. Tot nu toe zouden volgens de pro vincie de enkele tientallen bankre keninghouders bij wie beslag is ge legd altijd wel hebben betaald, zodat het nog niet nodig is geweest de ban ken te dagvaarden. Mocht de "twee de serie" bankrekeninghouders niet zo makkelijk over de brug komen, dan zullen ook de banken worden gedagvaard. LISSE Lisse heeft er gis teren een nieuw hotel bijgekre- gen. Tenminste: een nieuw ge bouw, want het bedrijf van "De Duif" bestaat al vijfenzeventig jaar. Het nieuwe pand is gebouwd aan de Westerdreef en ziet er van binnen en van buiten bijzonder goed verzorgd uit. Er is plaats voor heel wat gasten en er is ook een goed restaurant, waar het ge zellig toeven zal zijn. Het hotel werd gistermiddag officieel ge opend door burgemeester Berends die opmerkte dat met de Witte Zwaan een beroemd, maar bedui meld stuk verleden is onderge gaan en dat hij blij was dat er nu eindelijk weer een goed hotel is verrezen in het bloemendorp. De opening werd bijgewoond door vele genodigden en belangstellen- Duizend jaar Rijnsburg komt in TROS-programma RIJNSBURG Het duizendjarig bestaan van Rijnsburg zal ruime aandacht krügen. Dat staat nu reeds vast. De T.R.O.S. wijdt er ook een televisie-uitzending aan. "Losse groeven op lokatie" zal namelijk zaterdagavond 26 juli vanuit Rijnsburg komen. Het bestuur van de bloemenveiling "Flora" heeft voor dit doel wederom de nieuwe aanvoerzaal beschikbaar gesteld. De opnamen zullen plaatsvinden op 23 en 24 juli. Het gehele pro gramma, ook de décors, zal worden afgestemd op het feest, dat het bloemkwekers- en handelarendorp gaat vieren. De Leidse bloemsierkunstenaar Niek van der Voort zal de arrange menten van de bloemen in de zaal verzorgen. Hij is de vaste arran geur van de T.R.O.S. en siert nagenoeg alle programma's van deze omroep op met bloemen. den. Paula Wassen, voorzitter Nationale Adviescommissie Emancipatie: LEIDEN/BOSKOOP „Wat ik zou willen is dat iedereen meer de gelegenheid krijgt om uit te zoeken wat hij werkelijk wil, en bij welk werk hij zich gelukkig voelt. Dit zo wel voor vrouwen als mannen.. Paula Wassen SASSENHEIM De opzet va a het Sassenheimse gemeentebe stuur om de 99 nieuwbouw premiewoningen in het in de laatste fase van uitvoering ver kerende plan Teijlingen te be stemmen voor de doorstroming is geslaagd. Van de 67 waningen in de koop-sector zijn er 48 gegaan naar 'doorstromers' en in de ca tegorie huurwoningen zijn het er 18 van de 32. In totaal dus 66. De nieuwbouw in plan Teijlin gen heeft ook gunstige gevolgen voor de wachtlijst voor woning zoekenden. Deze lijst kan, nadat de laatste woningen in gebruik zijn genomen, met 22 namen wor den verminderd. In de koopsector vonden 19 woningzoekenden -uim- ten in de huursector 3. Eén huur woning to Teijlingen is voorts be stemd voor krotontruiming, twee zijn er toegewezen aan gemeente - personeel en vijf aan onderwij zend personeel, terwijl drie per soneelsleden van het ministerie van Defensie woonruimte toege wezen hebben gekregen. Al met al een doorstram ings- resultaat waarmee het gemeente bestuur bijzonder gelukkig is. Trein moet wachten

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4