Doezastraat: nog een week Historische maaltijd en Lyra Academica Snel bonwen in de Leeuwenhoek Routes voor bromfietsen en fietsen in binnenstad Stadhuis als een bouwval Damlaan-Vondellaan: (nog) geen voorrang Verkeers lichten bij Marnix- straat keukens HNSDAG 4 MAART 1975 LEIDEN Amderhallf uur lang hebben die Leidse gemeente raadsleden gisteravond in kleur kunnen zien hoe hun stad er op film uitziet. Die impressie kreeg de raad na afloop van de verga dering in de Burgerzaal voorge schoteld door Henri van den Berg, medewerker van de SLP en in zijn vrije tijd een bijzonder enthousiast filmer. Helaas liep het geluid niet helemaal gelijk met de beel den en zo kon het gebeuren dat de stem uit de speakers het stad huis aankondigde en op het witte doek een uiterst bouwval lig slooppand verscheen, en het geluid van de veerplank in zwembad De Vliet hoorbaar werd op moment dait de zwem mer al lang en breed in het wa ter lag. Ook de aankondiging va een oude beuk bij de ingang van de Hortus had een komisch ef fect, omdat op dat ogenblik juist een dahlia in beeld werd ge bracht. Daarmee is overigens niets miszegd over de kwaliteit van de film. want de rolprent is on getwijfeld het bekijken waard. Zo geeft het een vrij compleet beeld van de historische gebou wen die Leiden binnen zijn sin gels heeft en niet te vergeten het grote aantal kroegen (60?). Jammer is alleen dat de buiten wijken, met uitzondering van een Merenwijk in aanbouw nau welijks in beeld komen en het geheel geweld wordt aangedaan door een duidelijk detonerende en langdurige presentatie, van modehuis Waals. LEIDEN Er zal deze week op-verplanten te beginnen. Dergelijke Hieuw een gesprek worden ge- werkzaamheden dienen in het voor- voerd tussen vertegenwoordigers geschieden Jf In dit geval in het voorjaar, omdat van de winkeliersvereniging Doe- op korte termijn waarschijnlijk met zastraat en van de gemeente. Dan de uitbreiding van het station (in zullen er spijkers met koppen ge- verband met de komst van de Schip- slagen moeten worden, anders hollijn) zouden willen beginnen, zo nog langs deelde wethouder Waal mee. De winkeliers, die vorig Jaar de Italiaanse populieren uit hun straat zagen verdwijnen (zij dreigden om vertegenwoordiger vam de te waaien), willen de bomen graag zullen de bomen, die het Stationsplein staan, niet de Doezastraat verhuizen. plantsoenendienst verteldte gitaren hebben. in de vergadering co.nmissie, dat er nog tien dagen de tijd is niet op de plaats, de verkeers- waar de gemeente ze gepland (maar week nog niet geplant) heeft. Zij vinden met het dat er op geen enkele wijze reken- ning is gehouden met het karakter van de winkelstraat die de Doeza straat nu ee maal is. Hetgeen blijkt uit het feit dat in de gemeentelijke opzet het trottoir voor sommige winkels met twee meter wordt ver smald. Ook zijn er bezwaren tegen het aanleggen van een vluchtheu vel en verder vreest men, zo bleek in de vergadering van de verkeers- commissie, het verlies van een aan- ■tal parkeerplaatsen. De gemeente zou de bomen namelijk tussen nog te markeren parkeervakken willen zetten. De winkeliers hebben vorige week een gesprek gehad met wethou der Van Aken (economische zaken) die hen uitnodigde om met alterna tieve plannen te komen. Zij hebben de nacht daarop doorgewerkt om aan deze wens te voldoea In eerste instantie bleken de par tijen elkaar gisteren echter nog niet te hebben gevonden. In het plan dat de voorkeur van de winkeliers heeft, wordt het wegdek aan weerszijden juist versmald (met 30 cm) en worden de bomen op het trottoir (30 om. van de huidige stoeprand) geplaatst. De plantsoenendienst wees die suggestie bij monde van de heer Connet gisteren af, vamiwege feit dat de auto's op de wortels van de bomen geparkeerd zouden wor den hetgeen schadelijk zou zij a Hij tilde niet zo zwaar aan het ver loren gaan van parkeerplaatsen (de opzet van de winkeliers biedt aan zeventig auto's - of iets minder - een plaats; die van de plantsoenendienst aan 52). Men kwam er gistermiddag niet uit. Daarom volgt er deze week nog een gesprek. "U kunt de bo men krijgen, maar het is wel: graag of heel niet", zei wethouder Waal nog tegen de winkeliers. Een aan tal commissieleden noemde het Mors- kwartier als alternatieve plantings plaats; de plantsoenendienst blijkt in dat geval in de richting van de Kooilaan te denken. LEIDEN De route Diamantlaan- verkeersdrempels. Tegen het voorstel Damlaan-Vondellaan wordt voorals- om de Diamantlaan, Damlaan en nog geen voorrangsweg, zoals van ondellaan tot voorrangsweg te gemeentewege is voorgesteld. Op ini- promoveren" zijn protestbrieven tiatief van wethouder Waal besloot geschreven door de onderwijzers en de verkeerscommissie gistermiddag oudercommissie van de Pacelli- om de zaak nader te beziea Er zal school (Damlaan), de oudercommis- ln overleg worden getreden met de- sie en de onderwijzers van de Jan genen, die tegen deze voorgenomen Ligthartschool (Damlaan). de ouder- maatregel hebben geprotesteerd, commissie van de Mr. Groen van Prinstererschool (Storm Buysingh- DaarbiJ zal niet alleen de vraag of straat) en de wijkvereniging Het ceze route een voorrangsweg moet Muiderslot. Zij vrezen dat de route worden, aan de orde komen maar ook een racebaan zal worden, met alle maatregelen zoals het aanleggen van gevaar voor de overstekende voet- beveiligde oversteekplaatsen van gangers. MAATREGELEN GEVRAAGD LEIDEN Brandweercommandant Rijndijk linksaf naar Leiderdorp te Broeshart, gesteund door politiein- gaan, omdat het verkeer Zoeterwou- specteur La Rivière, drong er gister- de-Leiden voorrang heeft. Broeshart middag in de vergadering van de vroeg "met de meest grote nadruk" verkeerscommissie op aan dat de ge- om maatregelen, in de vorm van een meente Leiden stappen zal onderne- verkeerslichteninstallatie. Daartoe men om te komen tot een betere be- zal overleg met de provincie moeten veiliging van het kruispunt Hoge worden geopend; volgens ambtenaar RIJ ndijk -Leide»dorpse Brug, waar Van der Weyden zouden Leiden zich vorige week een dodelijk ongeluk en Leiderdorp de kosten van een der- heeft voorgedaan. Het probleem is gelijke installatie waarschijnlijk vooral dat tijdens de spitsuren het moeten delen. Wethouder Waal zegde vrijwel niet mogelijk is om vanaf de toe een en ander na te zullen gaan. LEIDEN Kijk, wij weten ook wel, dat de integratie van het onderwijs maar door gaat. En dat het modern is om kleuter- en basisscholen te integreren (samen te voegen of zoiets). Maar let dan wel een beetje op je woorden. Deze foto is genomen in de Merenwijk, waar het met de scho lenbouw toch al zo'n ellende is. Lees het bord maar eens goed. Heel educatief. LEIDEN Wethouder Waal heeft goede verwachtingen dat in de Leeu wenhoek snel met de woningbouw kan worden begonnen. Hoe snel zal afhangen van het Volkshuisvestings plan, maar volgens een eigen taxa tie van de wethouder zal de Leeu wenhoek wel eens een van de eerst volgende woningbouwplannen van Lelden kunnen zijn. Hij antwoordde dat gisteravond in de raadsvergade ring op vragen van het VVD-lid El- zenga, die nieuwsgierig was om te horen hoe het college denkt over het initiatief, dat hij samen met het PvdA-raadslid Duijvesteijn en nog twee personen heeft genomen om in de Leeuwenhoek koopwoningen te bouwen tegen betaalbare prijzen. Als voorbeeld daarvoor dient het complex van de stichting Eigen Huis in de Merenwijk. Elzenga kondigde de raad aan dat binnenkort de acte van de stichting "Onder eigen dak" zal worden gepas seerd. Op de vraag hoe lang het col lege erover zou doen om een pré-ad vies over de plannen van de stichting uit te brengen antwoordde wethou der Waal: "Het is op dit ogenblik nog niet helemaal duidelijk hoe de pro- Elzenga cedure wordt, maar we zullen eerst in de commissie Ruimtelijke Orde ning bespreken hoe we de Leeuwen hoek gaan aanpakken". Zoals bekend zal door een grond- transactie met de universiteit een deel van de Leeeuwenhoek beschik baar komen voor de bouw van onge veer driehonderd woningen. LEIDEN De Verkeerscommis sie is akkoord gegaan met 't voorstel om in een aantal ééhrichtingsver- keersstraten in de binnenstad fiet sen en bromfietsen toe te staan in twee richtingen rijden. Het gaat hier om de volgende straten: Van der Werfstraat, Oosterdwarsstraat tus sen Munnikenstraat en Zijlsingel, de oostelijke ventweg van de Lammen- schapsweg tussen Zoeterwoudsesin- gel en Lorentzkade, P.J. Blokstraat tussen Fruinlaan en Kernstraat, Ou de Singel tussen Pelikaanstraat en Houtmarkt, Houtmarkt, Lege Werf- steeg, Geréstraat, Caeciliastraat, St. Ursulusteeg, Slons teeg tussen kloos ter en Caeciliastraat, Sionsteeg tus sen klooster en Haarlemmerstraat, Dolhuissteeg, Vrouwenkerksteeg tus sen Korte St. Agnietenstraat en Haarlemmerstraat, Vrouwenkerk- koorstraat tussen Vrouwenkerkhof en Haarlemmerstraat en Hazewind- steeg. De bedoeling van deze maatregel is uiteraard om de binnenstad aan trekkelijker te maken voor het fiets en bromfietsverkeer. Het commis sielid Ham (CDA-raadslid> vroeg zich af of het in smalle stegen niet beter zou zijn om fietsers wel, maar bromfietsers niet toe te staan in twee richtingen te rijden. "Brom fietsen zie je in de binnenstad min stens even hard rijden als auto's. Ik denk dat er nu veel meer onge lukken zullen gebeuren". Een der gelijke scheiding is juridisch wel mogelijk, maar zal volgens inspec teur La Rivièra van de politie in ce praktijk nauwelijks controleer baar zijn. "Ik ben bang dat het een. papieren regeling zou worden", zei hij in de vergadering van de ver keerscommissie. Volgens Van der Weyden, chef Bureau verkeersza ken van de afdeling stadsontwikke ling is er door de vorige verkeers commissie sterk aangedrongen op het beter bereikbaar maken van de binnenstad voor (brom)fietsen. Er is vervolgens een lijst opgesteld, waar ja tegen gezegd is. "Elke maat regel is erg afgewogen. We zetten 8 Heen nog een vraagteken bij de Van der Werfstraat. De rest durven we wel aan. Je moet af en toe durven experimenteren. Tenslotte maakt het bromfietsverkeer een groot per centage uit van het totale verkeer". Ook Van Zijp (CDA-raadslid) wilde ae proef op de som nemen. "Hoe drukker de straat, hoe minder on gelukken er gebeuren", meende hij. Ook Ham ging tenslotte akkoord: "Ik ben niet vies van experimenten". Wel zal met de maatregel voor de Caeliastraat gewacht worden tot de restauratiewerkzaamheden aan de' schouwburg zijn voltooid. SCHOOLHOOFD LEIDEN Met algemene stem men heeft de Leidse raad gister avond de heer Q. Boeije benoemd tot hoofd van de openbare lagere Drie Oktoberschool. De functie was vacant sedert 1 februari 1974 en werd in die tussenliggende periode volgens B. en W. op voortreffelijke wijze waargenomen door de onder wijzer Boeije. Op voorstel van het college kreeg hij gisteravond de aanstelling tot hoofd der school. LEIDEN Op het kruispunt Mar- Tiixstraat-Willem de Zwijgerlaan zal, aansluitend op de ventweg, een door verkeerslichten beveiligde over steekplaats worden aangelegd. Dit esluit is gistermiddag genomen door de Verkeerscommissie. Zoals be kend hebben de bewoners herhaal delijk aangedrongen om maatrege len. nadat zich meerdere malen do delijke ongelukken op dit kruispunt hadden voorgedaan. De leerlingen san de Dr Van Voorthuijsenschool o.m moeten er dagelijks meerdere malen oversteken. De verkeersdes- kundigen van de gemeente hadden een voorkeur voor een installatie bij de Julianakade omdat daar ook voor fietsers en bromfietsers een vei lige oversteek kan worden gereali seerd maar op een buurtvergade- ïing is gebleken, dat de bewoners duidelijk de Marnixstraat prefereren. Dao heeft in de besluitvorming uit eindelijk de doorslag gegeven. Al blijft er sprake van een "noodop lossing", aldus wethouder Waal. Uit eindelijk is alleen een tunnel een ga rantie voor veiligheid. Maar daar is vooralsnog geen geld voor. Parkeren Drie Oktoberstraat LEIDEN De winkeliersvereni ging Herenstraat heeft bezwaren te gen het door de gemeente voorgestel de parkeerverbod in de Drie Octo- berstraat-zuidzijde, vanaf de Heren straat tot pand Drie Octoberstraat 2 (geldend van maandag tot en met vrijdag, van acht tot zes uur). Na mens de wiWkediersverienigiing zat te de heer Aniba aan de verkeers commissie uiteen dat een dergelijke maatregel het laden en lossen voor de Vivo-winkel aanzienlijk zou be moeilijken. Een betere oplossing is volgens de winkeliers het instellen van een parkeerverbod aan dezelfde kant van de straat, maar dan vanaf nummer 2 tot de Duivenbodestraat. Wethouder Waal beloofde dat die mogelijkheid nagegaan zal worden. ^Assendetftstraas Oegstgeest «50392 Als u die zelfde keuken nou 20% goedkoper kunt krijgen door 'm zelf op te meten? Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN Op de Varken markt (bij het Noordernde) wor den momenteel drie meidoorns en dertien esdoorns zoals die ook in de Kaiserstraat staan) geplant. Er zullen tevens parkeervakken en parkeermeters worden aange legd, om een einde te maken aan de chaotische toestanden die zich op de Varkenmarkt veelal voor deden. Kort parkeren, zo luidt het streven. En tijdens de werkzaam heden ook de gas- en elektrische leidingen worden meteen even be keken) helemaal niet parkeren, zo is de bedoeling. Vandaar dit bord. Lees de datum maar. Van daar de auto's. Verwacht wordt dat de zaak voor 9176 geklaard is. Personeel De Waard elders aan het werk LEIDEN De economische terug gang bij het bedrijfsleven in het al gemeen deed zich, zoals te verwach ten viel, onlangs ook voelen bij de toeleveringsbedrijven "De Waard" (onderdeel van de Dienst Sociale Wenkvoorzienlinig)die het voor hun orders voornamelijk van dat be- arijfsleven moeten hebben. Daarom heeft de leiding van de bedrijven in oveileg met het gemeentebestuur en de werknemers getracht het gebrek aan orders te compenseren door plaatsvervangende objecten te zoe ken Als gevolg daarvan zijn deze week 22 medewerkers van "De Waard" onder leiding van eigen per soneel tijdelijk ingezet bij verschillen, de gemeentelijke bedrijven en instel lingen, zoals bijv. de reinigingsdienst en de Leidse Woningstichting. Zodra u? orderportefeuille van "De Waard" hiertoe aanleiding geeft zal deze tijdelijke oplossing echter wor den beëindigd. LEIDEN De eeuwfeestcom missie van de Leidse universiteit vestigt nog eens de aandacht op een tweetal manifestaties, die tijdens de eeuwfeestweek in mei gestalte zullen krijgen. En wel de historische maaltijd en de Lyra Academica. De historische maaltijd, wordt op maandag 19 mei van 17.00 tot 19.00 uur gehouden in de Bree- straat, waarbij het de bedoeling is dat de deelnemers zo veel mo gelijk gekleed gaan in een zestien de -eeuws kostuum. De kosten van deelname bedragen drie gulden. Maar daar wordt men van vrij gesteld wanneer men verschijnt in een kostuum dat volgens het knip patroon van Trijntje Cornehs, (waarvan nog enkele exempla ren verkrijgbaar zijn bij Projekt '75) in elkaar is gezet. Overigens is een historisch kostuum niet verplicht, het gaat er in de eer ste plaats om van de historische maaltijd een groots samenzijn te maken. Bonnen voor deelname, kunnen tot 5 april op de volgende adressen worden verkregen: sec retariaat eeuwfeestcommissie Ra penburg 4; Pom-Pom (De Bak), Kaiserstraat 25; Projekt'75, Le vendaal 150 (3-hoog) en VVV-kan toor, Stationsplein 3. Girodt orkesJt De organisatie van Lyra Aca demica bundelt tijdens de eeuw feestweek de muzikale activiteiten waarvoor zij een aantal grotere en kleinere instrumentale zowel als vocale ensembles heeft ge formeerd. Er is ook een groot or kest, dat is samengesteld, uit Leidse amateur-musici, al dan niet studerend. Elke maandag avond repeteert dit orkest op het Mineralogisch Instituut, Garen- markt lb (aanvang 19.30 uur). Op maandag 19 en dinsdag 20 mei zal het orkest in de Pieterskerk het muziekstuk "Wat Baet de Vry- heid" van de Leidse filosofie-stu dent/componist Wim Laman ten gehore brengen. Lyra komt voor het orkest overigens nog instru menten te kort: 1 hobo, 2 fagot ten, 3 hoorns, 1 trompet, 3 trom bones, 1 alt-saxofoon, 1 tenor-sa xofoon, 1 es-tuba, 1 bes-tuba, 3 slagwerkers en vele strijkers. Ook zijn er nog koorleden nodig (de koorrepetities zijn elke dinsdag avond in het LAK-theater). In samenwerking met Projekt'75 en het Leids Studenten Kamer Orkest (LESKO) zal op dinsdag avond 20 mei en de woensdag avond en donderdagmiddag daar op een "goeie ouwe tijd revue" voor bejaarden worden opgevoerd. Ook voor dit doel heeft Lyra nog medewerkers nodig, die de vol gende instrumenten bespelen: slag werk, piccolo en saxofoon. Voor het toneelfeuilleton van Projekt '75 zoekt Lyra nog een gitaar, een viool, een accordeon, een fluit en een trompet. Het toneelfeuilleton speelt op alle avonden van de feestweek. Projekt'75 zoekt voor de scènes op dinsdag 20 mei een cello en een draaiorgeltje. Voor woensdag 21 mei heeft Projekt'75 nog een cabaretpia nist (e) nodig en voor donderdag 22 mei een pianist(e) die bereid is diverse stukjes te spelen. Behalve deze activiteiten zal Lyra Sterk karikaturaal, maar verder duidelijk genoeg geeft deze tekening een beeld van hoe de deelnemers aan de his torische maaltijd geacht worden er ongeveer uit te zien en zich te gedragen. ook de muzikale omlijsting verzor gen van de academische zitting op 21 mei met koperblazers en barokensembles, die in histori sche kledij op oude instrumenten Hollandse muziek van omstreeks 1575 zullen vertolken. Wie wil meedoen aan het Lyra Academi ca kan zich aanmelden op het sec retariaat van de eeuwfeestcom missie, Rapenburg 4, telefoon: 071—46686 Of 41583.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3