LEIDSCH DAGBLAD Boeing en Albertz terug, anarchisten in Aden sm In Mors nog 3 sportvelden vandaag Dominee Sithole weer in arrest Noordwijk gaat een verzoek om casino indienen Overwerk voor tv en radio in Berlijn OPEC indexeert de olieprijzen DINSDAG 4 MAART I97S OPGERICHT I MAART I860 34568 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWIJK Het ziet er naar uit, dat het gemeentebestuur van Noordwijk in Den Haag een ver zoek zal indienen om in aanmerking te komen voor de vestiging van een casino in deze badplaats. Naast Palace schijnt ook Huis ter Duin zich als exploitant te hebben aan gemeld. Dit verzoek moet vóór 30 april binnen zijn bij de ministeries van Economische Zaken en van Justitie. Zo'n aanvraag wil echter nog niet zeggen, dat Noordwijk werkelijk een casino krijgt. Voorlopig denkt men aan zes van deze speelgelegenhe- den in ons land. Wat de kust be treft behoren Den Haag/Scheve- ningen en Zandvoort al tot de ge gadigden. In Noordwijk wordt het als geen bezwaar gezien, dat een eventueel daar te vestigen casino zo dicht bij die twee anderen ligt. Naar wij vernemen is men thans bezig met het verzamelen van ge gevens om de aanvraag in Den Haag zo aantrekkelijk mogelijk te kunnen presenteren. Dat zal in hoofdzaak geschieden op grond van de plaats, die de bloemenbadplaats in het internationaal toerisme nu al meer dan tachtig jaar inneemt en dat zij werd bezocht door vele groten uit de gehele wereld. Opnieuw een schiethamer ontvreemd VOORSCHOTEN - Van een bouw plaats in de Voorschotense Hoogka mer is gistermorgen tijdens de kof fiepauze een Tornado schiethamer ontvreemd. Behalve de hamer ver dwenen er ook ongeveer 200 patronen en spijkers. Schiethamers worden in de bouw gebruikt om bouten of spijkers in be tonnen of stalen wanden te schieten. Voor het gebruik ervan is echter niet voor niets een wapenvergun ning vereist, want het is mogelijk met het apparaat door een betonnen wand van 5 centimeter te schieten. Schiethamer, patronen en spijkers zaten in een zwart ijzeren kistje, waarop in gele letters het woord "Bu- kama" staat. In het afgelopen weekeinde werd ook een grote hoeveelheid schiethamer- patronen gestolen van een bouw werk in Leiderdorp. Nieuw Zeeland verrast Oranje hockeyteam: 2-1 KOEALA LOEMPOER HeC Nederlands hookey-elftaJ, houder van de wereldbeker, is vandaag het toer nooi om het wereldkampioenschap in Koeala Loempoer begonnen met een nederlaag. Nieuw Zeeland won de wedstrijd tegen Nederland met 2-1 na een eerste helft waarin niet werd gedoelpunt. Plaatselijk een bui Veel bewolking met plaatselijk bnlen. Radio en televisie in West-Ber- lijn hebben de klok rond gewerkt in de afgelopen vijf dagen om te voldoen aan een van de voor naamste eisen van de ontvoerders van Lorenz, namelijk dat alle contacten zouden geschieden via radio en televisie. De vijf anarchisten die zün bevrijd, de ontvoerders en de po litie hebben sedertdien radio en televisie gebruikt voor het doorge ven van boodschappen aan el kaar. Een woordvoerder van het ra dio en televisiestation SFB zei vanochtend: "Wij hebben nog niet kunnen uitmaken hoeveel uren en hoeveel zweet er in deze operatie zijn gaan zitten". SFB handelt vrijwillig op ver zoek van de autoriteiten om te helpen bij het sparen van men senlevens. De Westduitse omroep is volkomen autonoom en zou niet tegen zijn wil kunnen worden gedwongen tot het verlenen van diensten. Twee dagen geleden moest de televisie revolutionaire verklarin gen uitzenden en aanvallen op 't regeringsstelsel door de vroegere advocaat Horst Mahler. Kabinet wil ook voor zelfstandigen „minimumloon"' EINDHOVEN Het kabinet heeft momenteel een minimum-in komensgarantie voor zelfstandigen in voorbereiding. Ook wordt ernaar gestreefd om kinderbijslag in te voe ren voor het eerste kind van zelf standigen. Dit zei minister Boersma van Sociale Zaken gisteravond in Eindhoven tijdens een bijeenkomst van de NKOV-afdelingen in zuid-oost Brabant. De minister zei te hopen de beide regelingen nog tijdens de lo pende kabinetsperiode te kunnen rea liseren. De minimum-inkomensgarantie noemde de minister een tegenhan ger van het minimum-loon. "De in voering van een dergelijke garantie is een bijzonder moèilijke zaak, we zullen criteria moeten vinden waar binnen een dergelijke regeling van kracht kan zijn. De betrokkenen zul len onder meer een bijdrage moeten leveren in de vorm van een maat schappelijk produkt. De regeling zal ook niet van toepassing mogen zijn op bedrijven die niet levensvatbaar zijn", aldus de minister. "We zijn ermee bezig en we zullen een discussie zeker niet uit de weg gaan. Ik hoop dat een en ander nog deze kabinetsperiode kan worden af gerond maar als het eerder kan dan liever eerder", aldus minister Boersma. De invoering van de kin derbijslag ook voor het eerste kind van de zelfstandigen zal volgens hem plaatsvinden in het kader van een algehele herstructurering van de kin derbijslagregeling. Die herstructure ring zal onder meer ook inhouden dat vanaf achttien jaar een studiefi nancieringsregeling van kracht wordt. Het kabinet houdt zich mo menteel met deze herstructurering bezig en volgens minister Boersma zal de SER over deze aangelegenheid een advies moeten uitbrengen. ADEN/BONN (DPA/UPI) Met achterlating van de. vijf in West-Duitsland vrijgelaten anarchisten is de Boeing „Afrika" van de Lufthansa vanochtend uit Aden vertrok ken om via Addis Abeba de terugtocht naar West-Duits land te maken. Aan boord bevinden zich de begeleider van de anarchisten Albertz, de oorspronkelijke bemanning en een nieuwe bemanning, die in Addis Abeba is ingestapt. Het toestel werd vanmiddag tegen half vijf "thuis" verwacht, waarna de CDU-politicus Lorenz volgens de ontvoerders zou worden vrijgelaten wanneer Albertz voor radio en televisie een "wachtwoord" van de anarchisten bekend had gemaakt. Aan het eind van de ochtend tuas overigens nog geen nieuw levens teken van Lorenz ontvangen. In de boerderij van J. Meinders in de Noordoostpolder hup pelt sinds een aantal dagen een kalfje van 11 kg rond, een uniek exemplaar want normaal weegt een pas geboren kalf 70 a 80 kg. Volgens mevrouw Meinders vertoont het mini- kalfje (voorgrond) geen afwijkingen. Alleen krijgt het beestje om de vier uur moedermelk en dat is meer dan normaal. Op de achtergrond een ander kalf dat op dezelfde dag werd ge boren. delllke richtingen. turen rond 6, maxima morden ongeveer ALGIERS De Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) heeft in Algiers besloten het beginsel van indexering van de olieprijzen te aanvaarden. Dat betekent, dat ze afhankelijk wor den van de prijzen van andere goederen. Doel van de indexering is, de inkomsten van de olielan den te beschermen tegen een vermindering van de koopkracht van de dollar, waarmee de olie wordt betaald. Vain iwgi&wijiden im Algiers wend vernomen dat het besluit waar schijnlijk zal worden opgenomen in de "plechtige verklaring" aan het einde van de vandaag begon nen topconferentie van OPEC- landen. De leden van de OPEC hadden eerder besloten de prijzen gedu rende de eerste negen maanden van dit jaar niet te veranderen. Ze wilden daarmee tijd krijgen het op gang brengen van 'n dialoog tussen de olie-producer rende en de olieverbruikende lan den. Van Iraanse kant werd ech ter gewaarschuwd, dat een koers daling van de dollar op de wis selmarkten het besluit op losse schroeven zou kunnen stellen. Naar Algerijnse opvatting moet de dollar als betaalmiddel voor olie door iets anders worden ver vangen. Na vertrek uit Frankfurt gister ochtend heeft de Boeing een zwerf tocht van bijna tien uur gemaakt, tijdens welke Libië, Syrië, Frans So- maliland en vermoedelijk nog meer landen in Noord-Afrika en het Mid den-Oosten laoidingsverguimingen weigerden. Tenslotte gaf Zuid-Jemen toestemming tot een landing die plaats vond in Aden om 19.41 uur gisteravond. Het toestel had toen nog maar brandstof voor korte tijd aan boord. Daarmee was de zaak echter nog niet rond, want aanvankelijk wou dat land de anarchisten niet zonder m/eer opnemen. De gehele verdere avond hebben de Westduitse regering en de autoriteiten in Aden onderhan deld, waarbij ook de begeleider van de anarchisten Albertz betrokken was. De andere inzittenden van het toestel hebben in die tijd enige uren geslapen. Tenslotte stemde het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Jemen vanochtend vroeg in met de drin gende verzoeken van Bonn om de anarchisten gastvrijheid te verle nen. Dit ministerie deelde mede: "Het vliegtuig zal naar West-Duits land terugkeren met Albertz en een boodschap inzake Lorenz". Er werd overigens niet bij gezegd, wat er verder met de anarchisten zal ge beuren. Vanochtend vertrok de Boeing naar Addis Abeba waar een nieuwe beman ning aan boord kwam. Vanuit de Ethiopische hoofdstad werd de reis om tien uur vanochtend voortgezet naar Frankfurt. Vandaar brengt een militaire helikopter Albertz naar West-Berlijn waar hij zijn boodschap of wachtwoord moet uitspreken voor radio en televisie om de ontvoerde Lorenz vrij te krijgen. Volgens een Israëlische radiopost die gesprekken in het Midden-Oosten afluistert, luidt de boodschap "Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt opdat er weer zo'n mooie dag is als van- De meerderheid der Westduitsers is het volgens een opiniepeiling eens met het beleid van toegeven aan de eisen van de ontvoerders van Pe ter Lorenz. 'Stern', heeft 56 pet van de onder vraagden zich uitgesproken voor toe geven aan de eis tot vrijlating van gevangenzittende anarchisten. Een endertig procent verkoos "hard te blijven en daarmee wellicht de dood van Peter Lorenz op de koop toe te nemen". Dertien procent wilde geen uitspraak doen. M. J. Adriaanse uit Voorschoten is secretaris van het Monarchis tisch Democratisch Jongeren Ver bond, een landelijke vereniging bonden, een landelijke vereniging die zich bezighoudt met voorlich ting aan de jeugd over het staats bestel in Nederland. Met politiek wil het Verbond echter niets te maken hebben. Adriaanse: "Daar houden wij ons verre van" PAGINA 7 Morgenavond een door acteurs ge speelde documentaire over de Cu ba-crisis op de televisie. Duur: bij na twee uur PAGINA 5 Ralf Edström weet, dat hij op dit moment heel wat minder voetbalt. Waar het hem in zit? HU kan het niet zeggen PAGINA 9 Haagse binnenstad proeftuin voor de gezamenlijke kerken PAGINA 11 Leider van de Rhodesische Afrikaanse Nationale Raad Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 maart 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Wethouder Tesselaar Bewaking in Wassenaai DEN HAAG (ANP) Bij de resi dentie van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar is vannacht met pantserwagens en met politiemen sen uit Wassenaar en uit andere plaatsen in Zuid-Holland een zware bewaking ingesteld. De maatregelen houden verband met de bedreiging, die van Zuidmolukse zijde zouden zijn geuit jegens de Indonesische verte genwoordiging in ons land. LEIDEN De gemeente Leiden zal begin 1977 nog een drietal sport velden in het recreatieplan Mors- kwartier speelklaar kunnen hebben. Daarop komt het besluit neer dat burgemeester en wethouders van Lei den vanochtend hebben genomen en dat binnenkort ter goedkeuring aan de desbetreffende gemeenteraads commissies zal worden voorgelegd. B. en W. willen nu namelijk op korte termijn overgaan tot de verkoop van de twee Pamona-velden (gelegen aan Nachtegaallaan/Wassenaarse- weg) aan de Stichting Jan Mulder kliniek, die al geruime tijd geleden te kennen heeft gegeven daarop te willen bouwen. Uit de opbrengst van een deel van di egrondverkoop zul len drie nieuwe sportvelden in het Marskwartier worden aangelegd (kosten van aanleg worden geraaond op een kleine anderhalf miljoen gul den). Deze terreinen zullen dus gaan grenzen aa«i de velden die DO COS eind van dit jaar hoopt te betrekken. Wethouder Tesselaar van sport zaken verwacht, nu deze nieuwe vel den als het ware uit eigen middelen worden gefinancierd, dat zij begin 1977 gereed kunnen komen. "Porno- na" zal overigens niet eerder aan de Jan-Mulderkliniek ten deed vallen al vorens de vervangende speelgelegen- heid in het MorSkwartier klaar is. Gezien deze ontwikkeling vraagt wethouder Tesselaar zich wèl af of de 100.000 gulden die de gemeenteraad onlangs heeft uitgetrokken om hoog nodige verbeteringen aan het Po mona-complex aan te brengen nu hieraan nog moet worden besteed. SALISBURY (AP) Domi nee Ndabaningi Sithole, een van de leiders van de Rhodesische Afri kaanse Nationale Raad (ANC), is vanochtend in Salisbury gearresteerd zo is van overheidswege bekend ge maakt. In de verklaring werd gezegd dat Sithole van plan was geweest enke le van zijn politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. De voormali ge leider van de Afrikaanse Nationa le Unie Zimbabwe (ZANU) werd vo rig jaar december door de Rhodesi- sohe regering op vrije voeten ge steld. Volgens de regering voeren de guer rillastrijders van ZANU nog steeds oorlog ondanks het akkoord dat in december werd bereikt tijdens de be sprekingen in Loesaka. In een verklaring van de Rhodesi- siche regering stond: "We beschik ken over betrouwbare informatie die erop wijst dat dominee Sithole, nauwkeurige plannen heeft voorbe reid voor de moord op\zekere tegen standers, die hem in de weg staan, op weg naar het leiderschap in het Afrikaanse Nationale Congres". Toen dominee Sithole in decem ber werd vrijgelaten had hij 10 jaar in de gevangenis doorgebracht. Hij woonde de besprekingen in Loesaka bij die ertoe leidden dat de Rhode sische premier Ian Smith beloofde constitutionele besprekingen te zul len beginnen over de toekomst van Rhodesie. Een voorwaarde voor die besprekingen was echter dat een einde werd gemaakt aan de al twee jaar durende guerrilla-oorlog van de ZANU en de ZAPU (de Afrikaanse Volksunie voor Zimbabwe). Na de besprekingen fn Loesa ka maakten ZANU en ZAPU bekend zich te verenigen in de ANC onder leiding van bisschop Abel Moe zore- wa, die streeft naar overname van de macht door de Afrikaanse meerder heid in Rhodesie via vreedzame weg. De regering heeft bekend gemaakt dat de jongste zaak tegen Sithole niet via de normale weg zal worden af gehandeld. Hij zal niet voor het ge rechtshof worden gebracht, maar er zal een speciale rechtbank worden ingesteld onder leiding van waarne mend opperrechter MacDonald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1