Griekenland weer een modecentrum Informatie en discussie Wikkelkini van Warner Vrouw moet van haar politieke rechten ook gebruik maken MARINA VOLOCHINE, EEN NIEUWE FABERGE ZIJWIJZER DINSDAG 4 MAART 1975 Een nieuwe visie op de klas sieke Griekse mode is dit avond ensemble van Myrtto Stamatatou. De sexy etagejurk van de slangengodin van Knossos be paalde vierduizend jaar geleden de Griekse mode. ATHENE Vierduizend jaar geleden stuurden de Egyptische farao's afgezanten naar Kreta om er voor hun vrouwen, dezelfde sexy etagejurken van dunnen fijn geweven wol te laten halen, als die door de priesteressen van de slangengodin van Knossos werden gedragen. Aan het begin van de jaartelling was de Griekse mode nog zo „in" dat de Egyptische vorstin Cleopatra gehuld in een smaragdgroen Griekse tuniek met doorzichtige sluier Julius Ceasar verleidde. Het was Jean Desses, een wereldbe kende Griekse ontwerper, die in de jaren vijftig van Athene weer een mondain modecentrum maakte. Maar tijdens het bewind van de kolonels kwam de klad in de kledingindustrie, omdat puriteinse dictator Papadopoulos niets van minirokken moest hebben. Na de val van het militaire regime, besloten de talrijke bijzonder talentvolle leerlingen van Jean Desses, de oude traditie weer voort te zetten. En vorige week werd in Athene dan ook de eerste Griekse modeweek gehouden. Het werd een geweldig sukses. Inkopers van de Bijenkorf, C en A Vroom en Dreesmann, het postor derbedrijf Wehkamp, Essimex Fas hion, de Inkoopcombinatie Neder land, Prenetal en bijna twintig andere firma's plaatsten orders voor bijna twaalf miljoen gulden. En men was unaniem zo enthousiast over de kwaliteit van de Griekse confectie, dat dit jaar door Nederlandse bedrijven waarschijn lijk voor ruim dertig miljoen gulden aan Griekse kleding zal worden gekocht. Bovendien zal er, zo verwacht men, voor drie miljoen gulden aan bont en voor zes miljoen aan schoenen uit Griekenland worden geïmporteerd. En daarmee wordt de nieuwe republiek van premier Karamanlis voor ons land als modecentrum in een klap belangrijker dan Israel en Spanje. Gesponsord Westduitse en Franse warenhuisin kopers plaatsten trouwens ook indrukwekkende orders, waardoor Griekenland als internationale mo- demogendheid, binnen afzienbare tijd waarschijnlijk een geduchte concurrent van Italië wordt. De directeur van het Griekse Mode Instituut, George Koutsoumbelis, en voorzitter Elly Abravanel werkten maandenlang bijna dag en nacht om dit eclatante sukses te bereiken. De modeweek, voor een belangrijk deel gesponsord door de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways sinds kort door de staat overgenomen van Onassis werd in het Carnaval Hotel gehouden. De ondernemende scheepsmagnaat Yannis Theodor aoopouloswiens schepen bijna dagelijks de Rotter damse haven aandoen, had het pas gereedgekomen meest luxueuse hotel van Athene in een compleet modepaleis veranderd. In de royale conferentiezalen zorgde de Franse dansgroep van René Goliard en Denise Sarrault voor de shows, terwijl 160 fabrikanten in de kamers, van het negen etages tellende hotel, individuele exposities hielden. Een stukje massaregie, waarin niets mis ging, vooral dankzij de aanwezigheid van vele tientallen assistentes, hostessen en tolken. „Een geweldige prestatie voor een land, dat nog maar net weer een beetje op orde is," aldus Bijenkorf inkoper F. Knappe. De Griekse textielfabrikanten lieten een zeer gevarieerd modebeeld zien, dat uiteen liep van de, voor dit voorjaar favoriete „robe-housse look" bij Calbari en Tseklenis, tot kleurige folklore bij Nikos en Takis en Roula Stathis. Ionisch Voor een totaal eigen stijl zorgde Mvrto Stamatatou. Ze lanceerde een zeer moderne variatie op de antieke Griekse kleding en showde gastvrouw rokken, elastische oollpul lover en t-shirts die met goudkleurige gestileerde Ionische bloemmotieven waren bedrukt. Franse, Duitse en Zwitserse boetiek- inkopers zagen er "bestsellers" voor kerstmis" 75 in. De flatteuze bijzonder origineel gedessineerde Calbari jurken, die lange tijd in Nederland niet meer verkrijgbaar zijn geweest, zullen binnenkort weer in de rekken van de betere Nederlandse modezaken komen te hangen. En wel voor de plezierige prijs van om en nabij de 85. De Calbari-creaties worden door de Amsterdamse frima Essimex Fashion geïmporteerd. Directeur van den Berge is er zeker van, dat de overhemdjurker^ en pakjes uitge voerd in banlon en polyester het in ons land geweldig zullen doen, omdat er een enorme behoefte aan voordelige modieuze kleding is. Prenetal legde bij Fseklenis beslag op de leukste positiejurken, die ik ooit heb gezien. Subtiel gebloemde „housse-Japonnen" een nieuw soort tentjurken, die op zo'n charmante manier het figuur verhullen, dat je gewoon zwanger zou willen worden, om ze aan te kunnen. Een enorme aanwinst, want met de positiekle ding is het tot dusver in Nederland nogal hopeloos gesteld. Maar Yannis Tseklenis is dan ook niet voor niets, de favoriete mode-ontwerper van Jacky Onassis. Buiten Griekenland Weer terug naar het luiertijdperk? Nee. zo erg is het nog niet, maar de luier heeft Warner wel geïnspi reerd bij het ontwerpen van de nieuwste bikini. De wikkelkini zoals Warnerspecialisten het noemen. Het is een bikiniebroekje dat bestaat uit een grote lap met aan de vier uit einden bandjes. Omdat het model goed gesneden is, het is niet zomaar een lap, past de „luier" perfect mits vanachteren en vanvoren netjes ge strikt. Hoewel het broekje vrij klein is. ziet het geheel er beschaafder uit dan de tanga-look. Het model is ook bij de inkopers erg aangeslagen want de Jurkjes die er oorspronkelijk bij gemaakt zouden worden, gaat men nu verwerken tot wikkelkini's. De prijs van deze nieuwigheid op bad- gebied is f 69,50. Voor het zwemmen, op het terras of de boulevard heeft Warner een prachtig soepelvallende Jurk met hal- terlijn, die opzij een grote split heeft. Dit lange gewaad kost f 298.- terwijl de deux-pieces die bij de bi kini's passen zo rond de f 198,- móe ten gaan kosten. De dessin van alle badpakken, bi kini's en jurken zijn exclusief voor Warner gemaakt door de Italiaanse ontwerper Daniel Massa. We zien .daarom dit Jaar naast het millefleur 'dessin, de vijf tiger Jaren strepen en de unikleuren dessins die aan een perzisch tapijt doen denken, olifan- IJes, palmen en negertjes in het oer woud. Al deze dessins zijn zo geraffi- De wikkelkini, tegenhan ger van de Tanga uitgebracht door Warner (f69,50). neerd verwerkt dat achter en voor zijde precies hetzelfde dessin wor den gesierd. Ook op de bh-tjes van de bikini is dat het geval, iedere cup heeft hetzelfde dessin. Voor de bad- serie gebruikt Warner heel zachte elastische materialen. H.v.d-H. Folklore gastvrouwrok van Roula Stathis. heeft Tseklenis ook nog boetieks in Londen (bij Harrods) en in New York. De Bijenkorf, Vroom en Dreesmann, en C en A zullen de komende maanden vol liggen met Griekse truitjes, t-shirts en vesten, maar er werden ook enorme hoeveelheden spijkerbroeken en bikini's gekocht. Maar behalve verrassend goede massaconfectie, kon men op de beurs ook echte Griekse haute couture zien, o.a. bij Nikos en Takis, die de meest beeldschone op Byzantijnse gewaden geinspireerde met de hand geweven en geborduur de avondjurken toonden. Modellen waarvan er al heel wat aan Amerikaanse millionaires zijn ver kocht. Verrassing Op het gebied van de couture-con- fectie, zorgde Roula Stathis voor de grootste verrassing. De charmante boetiekontwerpster van Athene, reis de met haar man wekenlang Griekse bergdorpjes, oudfe kloosters en pitoreske vissersplaatsjes af om er dessins voor haar modern gestileerde folklorekleding te vinden. Haar voor het merendeel dunne wollen stoffen worden allemaal, volkomen kleurecht, met de hand bedrukt. En het resultaat is zo schitterend dat de Franse Voque een speciale reportage aan Roula Stathis, de nieuwe Lanvin, wijdde. De staatssecretaris voor industrie Dimitrios Karaiskakis toonde zich na afloop van de Eerste Griekse Modeweek bijzonder verheugd over het geweldige sukses van de manifestatie. Hij zij te hopen dat de tweede modebeurs, die half september wordt gehouden, net zulke goede resultaten zal afwerpen, zodat Griekenland de kans krijgt om dit jaar voor een paar honderd miljoen gulden aan kleding en textiel te exporteren. Wij hebben het hard nodig aldus de onderminister Karaiskakis, want het militaire regime heeft de staatskas volkomen leeg geplunderd. Op het ogenblik werken er ongeveer 35.000 arbeiders in de Griekse textielindus trie. Door de toenemende export, kan het aantal arbeidsplaatsen binnen afzienbare tijd wellicht worden verdubbeld, waardoor men in staat zal zijn om de vele, nog in het buitenland werkende Griekse arbeiders, die na het vertrek van de kolonels dolgraag weer naar hun land terug keren, goed op te vangen. ATHENE Onze ambassadeur in Athene, dr. Carl Barkman hoeft er nooit over na te denken als hij voor een speciale gelegenheid een bijzon-' der cadeau nodig heeft. Hij belt een voudig MarinaAthene 831 971. Marina Volochine, een charman te bijzonder begaafde kunstenares, die door kenners terecht de nieuwe Fa bergé wordt genoemd, maakt de meest beeldschone juwelendoosjes en schatkistejes bezet met halfedelste nen, die evengoed als sigaretten- of speelkaartendoos kunnen worden ge bruikt. Iedereen die maar een beetje meetelt in de Griekse „Jet Set" heeft wel 'n juwelenkistje, een poeded'oor- je, oorbellen, een ceintuurgesp of een toiletspiegel van Marina. Ze is Russische van geboorte en kwam na allerlei omzwervingen, waarover Tolstoi als hij nog leefde, een veelbewogen roman zou schrij ven, via Tunesië en Cyprus in Athe ne terecht, en begon er een volko men nieuw leven. Geïnspireerd door de schitterende oud-Griekse en Byzantijnse sieraden in het Nationale Museum van Athe ne, waar ze vlak bij woont, begon ze zilveren byoux en juwelendoosjes te maken. De Parijse mode-ontwerpers Pierre Cardin en Marc Bohan, die ze toe vallig tijdens een lunch bij vrienden ontmoette, gaven haar het advies om in plaats van de kleurige kralen die ze aanvankelijk gebruikte, halfedel stenen in haar sieraden en schatkist- jes te verwerken. Het werd zo'n succes dat Marina's doosjes die op ongeveer tweehonderd tot duizend gulden komen regelma tig door Vogue en andere interna tionale modebladen worden gefoto grafeerd. DEN HAAG Voor wie op de hoog te wil blijven va nde activiteiten die in het kader van het Jaar van de Vrouw overal in Nederland worden georganiseerd is tijdens de perscon ferentie ter gelegenheid van de ope ning van dit Jaar door mr. Helvi Sipila, secretaris-generaal van het Internationaal comité Jaar van de Vrouw, het informatieblad Zijwijzer geïntroduceerd. Zijwijzer is geen maandblad maar een informatie krant. Het ligt in de bedoeling van de redactie, die wordt gevormd door Trix Betlem, Hans Fortuin, Anja Meulenbelt, Evelien Salden-Camp- fens, Ageeth Scherphuis en Liesbeth van Vessem, dat dit blad, de eerste editie kwam februari uit, in maartN gratis aan iedereen die daarom vraagt wordt toegezonden. Voor de april en ■iei-nummers die verschijnal zal een gulden moeten worden betaald. Zijwijzer geeft naast informatie ook een discussiethema aan. In het eerste nummer staat de instelling Jaar van de Vrouw ter discussie. In het februari-nummer stelt de redactie van Zijwijzer zich al kritisch op tegenover het Jaar van de Vrouw „Zijn we blij met het Jaar van de Vrouw? Natuurlijk niet. Blij (te vreden) zijn we pas als er geen Jaar voor de Vrouw meer nodig is. Tot zo ver lijkt het ons het beste alles te ne men wat we krijgen kunnen". Over de Emancipade, vanaf het be gin al een twistpunt „Natuurlijk kun je kritiek hebben op de manier waarop de 2 miljoen subsidie wordt uitgegeven. Niet iedereen is blij met de Emancipade in Utrecht. Ons lijkt het verstandiger (opportunistisch als we zijn) zoveel mogelijk van onze wensen te realiseren in plaats van ruzie te maken over de manier waar op de subsidie moet worden besteed. En we zijn helemaal nog niet in een positie om te kunnen roepen dat een Jaar van de Vrouw onzin is". Een groepering die beslist niet mee zal doen aan de Emancipade is Dolle Mina. „We hebben ook een oproep gedaan aan alle vrouwenbe wegingen om niet mee te doen, maar druk uit te oefenen dat het geld ge bruikt wordt om daadwerkelijk de po sitie van de vrouw te verbeteren" zegt Loes Bieneman in Zijwijzer. Dolle Mina zou het geld veel liever besteden aan crèches, overblijfmoge- lijkheden, realiseren van het kinder ziekteplan, ontmoetingscentra voor vrouwen, en tal van andere zaken die al vijf jaar op de lijst van Dolle Mina staan. Deze maand staat in Zijwijzer soli dariteit centraal, in april de huis vrouw en in mei de Emancipade. De activiteiten van het Jaar van de Vrouw worden in Zuid-Holland ge coördineerd door de twaalf vrouwen organisaties. Het centrale thema van de acties zal zijn Educatie en Eman cipatie. Het centrale secretariaat be rust bij de Culturele Raad, Oude Delft 169, Delft, tel. 015-141681. DAMESMODE ioexclusief jonge stijl... DEN HAAG „Er is momenteel geen enkel land ter wereld waar de vrouw naar evenredigheid van hun aantal zeggenschap hebben in de po litieke besluitvorming op welk niveau ook. Toch zijn er maar weinig lan den meer waar de vrouw het niet althans theoretisch recht daartoe heeft. Het Internationaal Jaar van de Vrouw betekent daarom ook een beroep op de vrouw zelf. Er is geen enkkele reden waarom de vrouw po litieke rechten zou genieten zonder de daarbij behorende verantwoorde lijkheden op zich te nemen", zei mr. Helvi Sipila, secretaris-generaal van het Jaar van de Vrouw, toen zij het jaar voor Nederland officieel opende. De Finse Juriste, die als een van de eerste vrouwen in haar land in 1943 een zelfstandige advocatenprak tijk begon en die in 1972 door haar regering bij de Verenigde Naties werd aangesteld, drong allereerst aan op nationale actieplannen. „Van dit In ternationale Jaar van de Vrouw wordt de totstandkoming van een we zenlijke verandering verwacht." Zij wees op de onderlinge samenhang van tussen status van de vrouw ener zijds en de verschillende nijpende vraagstukken van economische en so ciale ontwikkeling anderzijds. "Men is de noodzaak ervan gaan inzien dat de vrouw volledig deelneemt aan de planning en besluitvorming op na tionaal en internationaal niveau." Dit Jaar van de Vrouw zal dan ook moeten worden gezien als een aanzet voor de komende Jaren. In Mexico, waar de Wereldconferentie Internationaal Jaar van de Vrouw in Juni-Juli wordt gehouden zal een mondiaal actieplan moeten worden aanvaard om de doelstellingen van het Jaar van de Vrouw: gelijkheid van vrouw en man, volledige integra tie van de vrouw in de ontwikke lingsinspanning en een toenemende bijdrage van de vrouw aan de we reldvrede. Bij de actieplannen zal rekening worden gehouden met de bijzondere behoeften van Azië, Afrika, Latijns- Amerika en West-Azië. In deze plan nen wordt op vrouwen en mannen een beroep gedaan. „Mannen en vrouwen moeten elkaar als partners gaan beschouwen". Op de vraag waarom dat dan alle maal van bovenaf moest warden .ge regeld" zei Helvi Sipila, blij te zijn dat vele regeringen zich bewust wa ren geworden van de achtergestelde positie van de vrouw en dat zonder de medewerking van de regering geen wetten zouden kunnen worden gewij zigd, geen gezondheidsdiensten zou den kunnen worden opgericht. Samensteflliinig Heniriëttte v. d. Hoeven Tom Westen Kapsalon-parfumerie Breestraat 45, Leiden Telefoon 071—23851. Parfumerie schoonheidssalons Breestraat 147, Leiden. Telefoon 071—42470 1 UUR VAKANTIE Onze schoonheidsspecialistes zorgen dat U zich een vol uur op vakantie voelt. Na zo'n heerlijk uur relaxen stapt u met een nieuwe huid de realiteit weer in. Complete behandelingen met Estee Lauder of Clinique producten vanaf f 25,— t koningin Juliana tijdens de opening van het Jaar van de Vrouw tn

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15