Thailand zendt Amerikanen binnen anderhalf jaar weg NAAST HET NIEUWS „Lorenz belangrijker dan straffen'1 Engeland verkocht Sjah 800 inferieure tanks MAROKKO STELT VERKIEZING UIT John Kennedy vond Nixon „goedkope rotzak" 25.000 militairen en 350 vliegtuigen Weer dood punt in Rhodesie PIM8PAO j MAART 1675 Ao Boom htedüao de ministers vaai «nnwilftDdse Zaken en Justitie, liatbofer en Vogel, gisteren een pereooof«rentte, waarin zij zeiden, da» de beaohenntog van het leven van Peter Lorenz bij alle genomen be- *niten van regering en BerUJnse se naat, die de uiteindelijke verant woordelijkheid heeft, zwaarder had gewogen dan het belang van de straf voltrekking aan de vijf vrijgelaten anarchisten. De» beslissing was door de verte genwoordigers van de centrale rege- jdng en die der deelstaten eenstem mig genomen eG als onder de om standigheden enig mogelijke oplos sing aanvaard. Dat besluit is ongetwijfeld Juist geweest. De "2 Juni-beweging" waar toe de ontvoerders van Peter Lorenz behoren, bestaat uit een naar schat ting 30 tal keiharde en koelbloedige beroepsanarchisten, die het bewijs hebben geleverd voor terreur en moord niet terug te schrikken. Een "verrader" uit eigen rijen, Ulrich Schmucker werd vorig jaar zonder omhaal geëxecuteerd, en ook heeft deze "2 Juni-beweging" onmiddel lijk de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de moord op de Ber- lijnse rechter Gunter von Drenk- mann, toen vorig Jaar november een poging deze te ontvoeren wegens Drenkmanns verzet was mislukt. De „2 Juni-beweging", geldt als nog linkser en radicaler dan haar voorgangster en voorbeeld, de Baader Meinhofgroep, waarvan verreweg de meeste prominenten sinds enkele jaren in Duitse gevangenissen ver blijven. Naar de opvatting van vele door het gebeurde zeer verontwaardigde Duitsers, zou de politie er goed aan hebben gedaan na de ontvoering van Peter Lorenz 't geografische beperk te stadsgebied van West-Berlijn huis voor huis uit te kammen. Dit is een weinig realistisch verlangen. In het stadsgebied vol hoogbouw is een doel matige zoekactie in feite uitgesloten. Zelfs in de 2e wereldoorlog hebban anti-Nazi's, die door de Gestapo werden gezocht, kans gezien zich van 1933 tot 1945 in Berlijn schuil te houden. Bovendien zouden de ont voerders allang voor de nadering van de politie daarvan de lucht hebben gekregen ein met hun kamikazemem- taliteit vermoedelijk er niet vow hebben teruggedeinsd tezamen met hun slachtoffer ten onder te gaan. Het Berlijnse stadsbestuur kon niet anders doen dan door uiterst behoed zaam opereren te proberen voor Pe ter Lorenz de vrijheid te herwinnen, waarna ongetwijfeld een grote en langdurige klopjacht op de daders zal beginnen. Velen vrezen overigens dat als kwalijk gevolg van het besluit om met de ontvoerders te onderhan delen, deze zullen worden aangemoe digd om in de naaste toekomst meer kidnapacties te ondernemen: op 21 mei begint zoals bekend het grote Baader-Meinhofproces in Stuttgart. Boze Franse vissers hebben gisteren op een belangrijke autoweg in het westen van Parijs onge veer 40 ton vis uitgestort, aangevoerd met tien vrachtwagens. Het was een protest tegen het voor nemen, om aan één onderneming het monopolie voor de kustvisserij te geven. Nadat de gemeente reiniging de vismassa aan de kant had geschoven, kwamen sommige Parijzenaars een gratis maaltje halen. Londen - Lagerhuisleden hebben felle kritiek op het Britse ministerie van Defensie nu bekend is gewofrden dat Britse legertanks met veel zwakkere motoren zijn uitgerust dan volgens NAVO-bepalingen is toege staan. Het gaat om tanks van het type Chieftain, die in gebruik zijn bij de Britse landmacht. De motoren zijn gebaseerd op de vliegtuigmotor van een Duitse bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog. Het Britse JOHANNESBURG De 'Afri kaanse Nationale Raad" (ANC) van Rlhodesië heeft zijn voor 8 april ge organiseerde eerste congres voor on bepaalde tijd uitgesteld. De algemeen secretaris, Gordon Sjvoendoeka, noemde In Salisbury "administratieve moeilijkheden" als oorzaak voor het uitstel van de bij eenkomst die in Oemtali bij de grens met Mozambique zou worden gehou den. minister van Defensie heeft ongeveer 30 miljoen gulden voor deze, volgens militaire deskundigen waardeloze motoren uitgetrokken. De sjah van Perzie is woedend op de Britten; onlangs heeft hij 800 Chieftain-tanks besteld. Hij zal een eis tot schadevergoeding indienen Arrestaties De officier van Jus titie van Belgrado heeft gisteren be kendgemaakt dat een rechtbank de aanhouding heeft bevolen van ze ven personen die worden verdacht, van het bedrijven van staatsonder- mijnende activiteit. Volgens het psersbureau Tanjoeg zijn de aan houdingen al verricht. Onder de ver dachten is het vroegere hoofd van de veiligheidspolitie in Bosnië-Herzego- wina, Selimovic, die in 1950 werd ont slagen wegens misbruik van bevoegd heden. bij de Engelse regering. Andere bronnen zeggen dat de sjah al besloten zou hebben om de order te annuleren en om nu zaken te gaan doen met de Westduitse regering die de veel snellere Leopard-tank levert. Deze tank is bij de meeste Europese legers in gebruik. Politiek kan Engeland zich geen ruzie met de sjah veroorloven. Deze heeft onlangs grote leningen aan Engeland toegezegd. De ontwikkeling van de Chief tain- tank begon onder de Conservatieve regering van Sir Anthony Eden in 1955. Sindsdien hebben militaire technici voortdurend gesleuteld om het vermogen van de Chieftain-mo- tor op te voeren. Er zijn in totaal acht versies uitgebracht. Maar de huidige versie is nog altijd 100 pk minder krachtig dan een tank van het gewicht van de Chieftain volgens de NAVO minimaal nodig heeft. Ehrlichman verder vrijuit LOS ANGELES In Los Angeles heeft gisteren een rechter besloten de 49-Jarige John Ehrlichman niet te vervolgen wegens meineed in verband met de inbraak in het prafkttffchuis van de psychiater van Daniel Ells- berg. De voormalige adviseur van pre sident Nixon op het gebied van het binnenlandse beleid is wegens het BANGKOK De nieuwe regering van Thailand is van plan de Amerikaanse luchtbases, die de grootste concentratie van Amerikaanse strijdkrachten in Azië vormen, binnen anderhalf jaar te sluiten. Minister Surin Masdit die verbonden is aan het bureau van premier Seni Pramoj, verklaarde dat het plan zo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd, maar uiterlijk binnen 18 maanden. De terugtrekking van de 25.000 Amerikaanse mili tairen en de 350 vliegtuigen zal enige tijd vergen, omdat er een oplossing moet worden gevonden voor de werkgelegenheid van de 25.000 tot 30.000 Thailanders die nu op de vier Amerikaanse bases werken. De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh wordt bevoorraad met vliegtuigen die in Thailand zijn ge stationeerd. De bekendmaking van minister Masdit houdt, volgens waarnemers, verband met het feit dat de nieuwe regering donderdag a .s. haar pro gram aan het parlement moet voor leggen. Linkse groeperingen wensen sluiting van de Amerikaanse bases. Communistische opstan dal togen hebben gisteren de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh en het na bijgelegen vliegveld opnieuw met raketten bestookt. Tenminste 19 per sonen kwamen om het leven en on geveer 20 mensen werden gewond. Het was het grootste aantal slachtoffers in de twee maanden dat de Rode Khmers de geïsoleerde Cambodjaanse hoofdstad met ra ketten beschieten. De stad is over land en water al niet meer te bereiken en is voor de Dan, aldus McCloskey, kan Ameri- kan zijn steun stoppen en zijn mi litair personeel volledig terugtrek ken. De Democratische afgevaardigde van New York, mevrouw Bella S. Abzug, zei het er mee eens te zijn dat de aanvoer van voedsel en medi cijnen voor de vluchtelingen in Pnhom Penh moest doorgaan. Zij zei echter tevens dat de aanvoer van munitie moest worden stopge zet. Winzer overleden De voormali ge Oostduitse minister van Buiten landse Zaken Otto Winzer is giste ren na een langdurige ziekte op 73- jarige leeftijd overleden. Hij was minister van 1965 tot januari jl. toen hij zijn functie om gezondheidsrede nen opgaf. .Schrijf je moerstaal" De talrijke ambtelijke stukken, die In feite onleesbaar zijn hebben een groepje Arnhemse ambtenaren ertoe gebracht die „Groep 4 x a" op te richten. Die a's staan voor: anonieme anti-ambtelijke ambte naren. Deze stijlgroep staat een moeilijke strijd te wachten. Waait ze wil het overbodig ambtelijke gebruik van de moederstaai te lijf. Terecht zijm deze taalminnende ambtenaren uit de Gelderse hoofdstad verbolgen over de wijze, waarop het Nederlands vaak wordt misbruikt. Zij achten vooral de „ambtenarij im het taalge bruik" een sluipend kwaad. „Soims heb je de indruk of het nog aangewakkerd wordt ook. Zo in de geest van: schrijf die nog maar eens over. Maak hem dan wat gewichtiger, de zinnen wat langer. Anders lijkt het niet of het niets voorsteït, wait je schrijft". Alsof het allemaal niet erg genoeg k. „Viermaal a" doet dan ook d» suggestie voortaan onder elk concept te laten drukken: „Dait 1® bijzonder interessant. Maar snapt de lezer het nog wel We vrezen, dat die vraag al te vaak ontkennend zal moeten worden beantwoord. In de rij voor vrouwtjeseend Wat precies de oorzaak is weeit men niet. Wellicht zijn de omwo nenden wat te royaal met voedsel Maar feit is, dat die woerden (mannetjeseenden) in de grote vijvers van de Ediese wijk Velthulzen duidelijk oversekt zijn. Ze staan gewoon bij de vrouwtjeseenden in de rij. Die hebben het dusdanig zwaar, dat zij verlamd raken. De heer Liieftinik heeft in Bemnekom een particulier vogelasiel. Daarin heeft hij al twee uitgeputte eenden onder zijn hoede. Hij verwacht, dat het aantal wei tot twintig zal oplopen. Maar na herstel vliegen de vrouwtjes echter hoogstwaarschijinflijk weer terug naar het strijd toneel. Normen voor Europees bier De Europese Gemeenschap gaat weer proberen normen vaat te stellen voor een „Europees bier". Men wil dlus trachten te bepalen, waaraan in Europa gebrouwen bier aan moet voldoen. Dat hebben ze in Brussel al eens eerder geprobeerd, maar die plannen zijn de mist in gegaan Voor de een was het teveel, voor de ander te weinig en een derde vond, dat hij niet genoeg had mogen zeggen. Maar hoe bet ook wordt niemand behoeft bang te zijn zijn oude, ver trouwde pilsje te moeten missen, want aan de nationale dranken zal niet worden getornd. Maar goed ook, anders had er helemaal niets van diie Europese eenwording terecht gekomen. Mens moef eens stoom afblazen De Oostenrijkse politie heeft twee mannen gearresteerd, die bom men hadden geplaatst in het hoofdpostkantoor van Steyr en op een parkeerplaats in een buitenwijk van de stad. Er werden geen perso nen gedood of gewond, maar de schade was aanzienlijk. De man nen waren ook nog van plan een aanval te doen op een elektrische centrale. Ze liepen bij toeval tegen de lamp. Eén van hen een 36-Jarige onderwijzer op een vakschool zei tegen de politie: "Ach, ik leid een zeer rustig leven. Maar ik zit vol agressie. Door die ontploffingen wilde ik daar eens vanaf raken." Immens lange huwelijkstrouw Het echtpaar Bill en Plo Andrews uit noord-Londen heeft een Brits record gevestigd door 77 Jaar te zijn getrouwd. Andrews is 99 Jaar, zijn vrouw 92. Ze hebben elf kinderen, veertien kleinkin deren en elf achterkleinkinderen. voedsel en munitie af hankelijk van een Amerikaanse luchtbrug. In Zuid-Vietnam hebben 27 par lementsleden van de oppositie ge zegd dat eventuele nieuwe Ameri kaanse steun niet ten goede moet komen aan de regering van presi dent Nguyen van Thieu, maar aan een nieuwe regering, die de steun van het volk heeft, in eerlijke ver kiezingen aan de macht is gekomen en werkelijk naar vrede streeft. Inmiddels is de groep Amerikaan se Congresleden, die de afgelopen week een bezoek aan Zuidoost-Azië heeft gebracht, weer in Washington teruggekeerd. Een van hen, de re publikeinse afgevaardigde Paul Mc Coskey, zei vóór verdere Ameri kaanse steun aan het bedreigde be wind van generaal Lon Nol in Cam bodja te zijn. McCloskey zei dat de Amerikaan se steun zou moeten worden voort gezet tot rond het begin van juni in Cambodja het regenseizoen begint. Sorry Ko Spoor, maar je mag alleen onder de 20 gratis mee op een gezinskaart Leuk geprobeerd Ko. Maar het kan echt niet. Dan zou zo'n gezinskaart helemaal voor nop zijn. Die f 50,- per jaar is nu al erg schappelijk. Mag het hele gezin nota- bene op twee kaartjes de trein in. Anders gezegd, kinderen onder de 20 betalen niets. En bovendien mogen ze met z'n allen één dag hele maal gratis reizen. Gezinskaart. Het hele gezin op twee kaartjes de trein in. RABAT (UPI) Koning Hassan de tweede van Marokko heeft gisteren bekendgemaakt dat de parlements- 'erkiezingen die hij eerder voor ok tober van dit jaar had aangekondigd, T oor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. De vorst die voor radio en televi sie een rede hield ter gelegenheid van het feit dat hij 14 jaar geleden op de troon kwam, zei dat Marokko eerst de 'bezette gebiedera' terug moet hebben, zoals de westelijke Sahara en de enclaves Ceuta en Melilla op de kust van Noord-Afrika, alsmede de fsts ten oosten van Melilla gelegen Chafarina-archipel. Deze gebieden verdoezelen van het Watergate- sohandaal al veroordeeld tot een ge vangenisstraf tussen de tweeëneen half en acht Jaar. Voor zijn rol bü de inbraak bij de psychiater van Ells- berg heeft Ehrlichman al een ge- vangenistraf van 20 maanden gekre gen. Ellsberg was de man die de ge heime stukken van het Pentagon in zake Vietnam in handen speelde van de pers. Dit is de vierjarige Alli son Kay Brannon uit New York met haar hondje: Zij is uitgekozen als model voor een poster, waarop om hulp wordt gevraagd voor kinde ren met speciale longajwij kingen, waaraan zij ook zelf lijdt. zijn nu in Spaanse handen. Volgens Hassan zal het tijdstip voor d«e verkiezingen gunstiger zijn als Ma rokko wen- in het bezit is van de?e gebieden. Hij zei te hopen dat dit in de zeer nabije toekomst het geval zal zijn. De koning nodigde de politieke paav tijen uit aan de regering deel tene- o.tn Op het ogenblik behoort gein van de ministers tot een politieke Fartij. Vorig jaar september had Hassan ou con u-kconferentie aangekondigd dat hij een nieuw parlement; wens»* voor oku ber van dit Jaar. Verongelukt De Chileense minis ter van Defensie, generaal Oscar Bonilla, is gisteren om het leven ge komen toen een hefschroefvlieg- tuig in de buurt van Romeral, 150 km ten zuiden van Santiago, neer stortte. Bonilla had zijn vakantie be sloten en wilde naar de Chileense hoofdstad terugkeren. Behalve de minister zijn de piloot, de tweede piloot en vier burgers om het leven gekomen. Politieke waarnemers vermoeden echter dat meningsverschillen binnen de leiding van de ANC over de hou ding Jegens premier Smith op de voorgenomen Rhodesisohe grondwet gevende conferentie de eigenlijke re den zijn. De moeilijke onderhande lingen tussen de regering en de zwar te Afrikaanse nationalisten hebben na harde verklaringen vaai beide zij den weer een dood punt bereikt. Militante nationalistische leiders eisen naar verluidt de onmiddellijke vorming van de meerderheidsrege ring terwijl gematigde politici, zoals ANC-voorzitter bisschop Moezorewa tot tijdelijke concessies bij het over nemen van de macht bereid schijnen te zijn. CHICAGO (Reuter) President John Kennedy vond dat Richard Nixon geestelijk gestoord en een 'goedkope rotzak' was, aldus een boek over wijlen de president dat gisteren is verschenen. Het boek bevestigt dat Kennedy vloekte en dat hij er althans by één gelegenheid blijk van gaf oog te heb ben voor de vrouwtjes. Het boek is geschreven door Ben jamin Bradlee van de Washington Post die een vriend van Kennedy was en in het begin van de jaren zestig werkte voor het weekblad Newsweek. Hij hield aantekeningen by van hun gesprekken, met de over eenkomst dat daarvan niets zou wor den gepubliceerd vóór Kennedy min stens vijf jaar uit het Witte Huis weg zou zijn. Kennedy noemde Nixon 'geestelijk gestoord' nadat deze eind 1962 was verslagen in de strijd om het gouver neurschap van Californië. 'Ziek. ziek. ziek', zei hij bij een andere gelegen heid over hem. Op Bradlees vraag of hij Nixons 'Six crises' had gelezen, antwoordde president Kennedy: 'Alleen maar wat ie schrijft over de campagne van 1960 (toen Kennedy Nixon in de race naar het Witte Huis klopte). Dat is ook alles wat ik eruit lees. Ik kan niet uitstaan dat hij alles in Tri cia's (een van zijn dochters) mond legt. Ik word er onpasselijk van. Hij is een goedkope rotzak, meer niet". Op een bal dat Kennedy bijwoon de zei de president tegen Bradlee na diens opmerking dat de aanwezige vrouwen uit New York 'spectaculair' waren: 'Als we nou 'ns op de ver siertoer konden gaan, Benji'. Met een verjaarsfeestje voor de president in zicht vroeg mevrouw Jacqueline Kennedy aan een arts om een injectie, die de president voor de duur van het feestje zou vrijwa ren van de pijn in zijn rug. Zij zei tegen haar man dat er zo'n injectie bestond, maar dat alle ge voel in het onderlichaam erdoor zou verdwijnen. "Dat kunnen we niet hebben, Jacqueline", heeft Kennedy volgens het nieuwe boek geant woord. In juni 1962 kritiseerde de presi dent 'n bericht volgens hetwelk zajn jongste broer Edward tijdens een campagne voor de Senaat 'cynisch' had geglimlacht. "Bobby (Robert) en ik glimlachen cynisch. Teddy leert het wel over een jaar of twee, drie, maar nu kan hij het nog niet", aldus Kennedy. Volgens Bradlee verdroeg de presi dent het niet dat hy geen gevoel voor vreemde talen had, zoals anderen en dat een vriend had gezegd dat zdjn vrouw Frans sprak "met .een slecht Cubaans accent". Vlak voor zijn reis naar Berlijn in juni 1963 heeft Kennedy bijna een uur gedaan over het beheersen van de zin die later beroemd werd: "Ich bin ein Berliner", aldus Bradlees boek over wijlen de president.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13