KVP Alphen: kritiek op Werkgroep Milieubeheer Wensen in Leiden-noord WIM HERMSEN ZET STREEP ACHTER NEDERLANDS TEAM Hier was Al Capone PAGINA 4 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 Na 127 interlands geen tijd meer KOUDEKERK "Ons probleem is dat we een erg jonge ploeg, waarvan de gemiddelde leeftijd nog bene den de 21 jaar ligt, hebben. In december vorig jaar werd HZC/Robben al weer jeugdkampioen van Nederland. Die jonge ploeg hoeft in de competitie ook nauwelijks te knokken. Een echte taktiekbespreking is haast niet no dig. Nu draaien we volledig op mandekking en reactie snelheid. Meer hebben we niet nodig om te winnen". Aan het woord Wim Hermsen, de 27-jarige topspeler van HZC/De Robben, die onlangs een punt achter zijn inter landloopbaan zette, en op dit moment topscorer is in de nationale competitie. Na 127 keer voor het Neder lands team te zijn uitgekomen, melde Wim Hermsen bonds coach Trumbic, die zich na af loop van de competitie helemaal op de WK-voorbereiding voor Cali (Columbia) gaat storten, dat hij niet langer beschikbaar was. De beslissing kwam voor Trumbic hard aan. Wim wetenschappelijk ambtenaar aan de RK Universi teit in Leiden, heeft eenvoudig geen tijd meer. Over een paar jaar hoopt hij te promoveren in de natuurkunde op het onder werp kosmische straling'. De drs. Hermsen houdt zich nu bezig met een ruimtevaartproject, lancering van een sateliet. Over zijn af scheid van het Nederlandse team zegt hij ogenschijnlijk laconiek: "Internationaal gezien hoef ik he lemaal niet te stoppen. Als Je 27 bent is dat zelfs vroeg. Ik voel me dan ook nog steeds sterker worden. Maar met Evert Kroon ben ik dit jaar de oudste speler in het Nederlandse team. Nu is het zover dat je anderen 'als ge lijke" kunt beschouwen. Dan stop je". Dan is Wim Hermsen de man die zich nadrukkelijker dan voor heen toewerpt op zijn maatschap pelijke carrière. "Ik speel nu he lemaal voor mijn plezier", zegt hij. Gat Hermsen is in hart en nieren Robbenspeler. Geboren en getogen in Hilversum, klopte hy als kleu ter al bij de vereniging aan. Hij volgde daarmee het voorbeeld van broers André en Henk. Nadat eerst het zwemmen de (noodge dwongen) voorrang kreeg, begon Hermsen op tienjarige leeftijd met polo. In die tijd, zeventien jaar geleden dus, steldde de bond daarvoor eigenlijk een minimum leeftijd van dertien jaar vast. Maar toen speelde Wim al in het vierde, een Jaar later in het tweede en met zijn vijftiende Jaar maakte hij al zijn debuut in het eerste. Hermsen kwam snel aan de top. Niet alleen als speler, maar ook als trainer. Omdat hij in zijn beginperiode zelf met oude ren, sommigen waren vijftien jaar ouder, in één team speelde, besloot hij om het 'gat' tussen de Jeugd en senioren te dichten door zelf een groep jongens te gaan begeleiden. Hermsen: "Ik heb niet eens in de adspiranten gespeeld. Wel met jongens die 10 tot 15 jaar ouder waren. Er zat dus een enorm gat. Met mijn zestiende ben ik begon nen om jongetjes te trainen. Die heb ik tien jaar lang begeleidt. Het zijn allemaal jongens die nu in het eerste spelen. Gijs Stro- boer, Nico Landeweerd, Gerard Keetelaar. noem ze maar op". Die jonge ploeg staat nu voor de taak om het grossieren van de Hilversummers in landstitels te continueren. Gedurende de laat ste acht Jaar toonde HZC/De Rob ben zich zeven keer Neerlands beste waterpoloclub. Ook dit sei zoen stevende Wim Hermsen en de zijnen ongenaakbaar op het landskampioenschap af. Zaterdag, tegen Zian/Vitesse, dat door het auto-ongeluk van Jan Evert Veer en Hans Stam nogal ongeluk kig naast de tweede plaats, waar de Hagenaars gewoon recht op hebben, dreigt te grijpen, komt die titel al heel dichtbij. Hoe ziet de toekomst er voor de nationale competitie uit? Dreigt HZC/De Robben niet een te grote overheer sende rol te gaan spelen en hoe lang zal dat met al die talentvolle Jongeren, die nu al de toon aan geven, duren, vraag Je Je af Allersterkste Wim Hermsen, sinds november ingezetene van Koudekerk: "Het is een gevaar voor de nationale competitie, ja. Dit seizoen hebben we er weer twee jonge spelers Hans Schmidt en Hans de Gruyl) bij gekregen. Kort geleden kwam ook weer één van Nederlands al lersterkste spelers bij ons aan kloppen, omdat hij moeilijkheden had by zijn vereniging. Onze voc/- zitter heeft gezegd dat het beter was dat hij niet kwam, met zijn eigen club maar in het reine moest zien te komen. We zijn ons bewust van het gevaar. Ik hoop dat er ■sterke ploegen naar voren zullen komen, maar welke dat zijn zie ik ook een-twee-drie niet. Aan de andere kant zitten we met de handicap dat we na de zomerpe riode (met internationale wed strijden), waarin we naar een ni veau groeien waarop alles beter is, weer terug moeten vallen op het competitieniveau". Na de com petitie zouden we iets internatio naals moeten opzetten. Dat hebben we de bond altijd wel voor gehouden. Nu zouden we er wel toestemming voor kunnen krijgen. Maar het is haast niet mogelijk omdat Trumbic zijn internationals dan volledig opeist. We moeten er in Nederland wel naar toe, meer internationaal contact. Een voordeel is wel dat de Europa cup 2 er al is. Nu zie je ook dat een ploeg als Neptunus Arnhem vecht voor de tweede plaats Onzeker Heeft de suprematie van HZC/ De Robben in vaderlands compe titie tot gevolg dat 'de rest' op eer biedige afstand moet volgen, inter nationaal gezien spelen de Hilver summers een rol van betekenis - twee keer de finale in de Europa cup - en het Nederlands poloteam plukt ook duidelijk vruchten van de bundeling van talenten bij De Robben. Hermsen: "Nu al zeggen we: denk vooruit. De Europacup van volgend jaar is belangrijk. We moeten ons niet op Nederland oriënteren, maar internationaal. Met name op Oost-Europa. De jongens hebben hard en veel ge- Wim Hermsen: geen tijd traind. De meesten zitten bij de centrale training. Een onzekere factor is: hoe lang houden ze het vol? Het systeem van Trumbic is er op gericht dat alle trainingen centraal plaatsvinden. Van de periode na de competitie tot aan het einde van dewereldkam pioenschappen, moet er elke dag getraind worden, de hele zomer door. Nogmaals, houden ze dat vol Harry Vriend en Jan Bultman hebben iets dergelijks ook al eens geprobeerd. Ik ben van mening dat je het eigenlijk regionaal moet doen. Trumbic is full-prof, dat is gunstig en ik heb er ook voor ge pleit. Maar waarom zou hij dan niet kunnen reizen? De ene dag een training in Rotterdam, de andere keer in Den Haag etc. Dat afgewisseld met centrale trainingen, is voor de jongens veel plezieriger. Ze hoeven dan niet elke dag naar dezelfde plaats, want voor sommigen is het iedere keer weer een flinke afstand." Het internationale contact brengt Wim Hermsen op het punt van de arbitrage. "Ik ben zelf niet tevreden over de arbitrage in Ne derland. Als je zegt dat we vier goede scheidsrechters hebben, zit jé al aan het maximum. Vol gens mij denken de scheidsrech ters te veel, er wordt zwak geflo ten. En voor ons is de arbitrage nog wel eens nadelig ook, want je merkt dat ze tegen ons makke lijker iets toelaten. Ze denken dan dat het voor ons niet zoveel uit maakt. Zelf zou ik graag een re gel verbeterd willen zien. De regel voor overtreding tijdens dood spel (dus een man er uit), wordt in Nederland niet toegepast. Wordt dat wel gedaan, dan is het 'gesjor' en 'getrek' afgelopen. Niet dat het spel nu zo hard is, dat valt nogal mee. Het aantal blessures is over het algemeen dan ook klein. Maar het spel wordt bedorven door hard trekken. Bovendien is het zo dat je merkt dat een speler in het nationale team zo op de kant zit, omdat hij in Nederland zijn handen niet omhoog hoeft te doen." Wim Hermsen, die momenteel één keer in de week bij het Al- phense AZC traint, omdat hij het op en neer reizen een beetje beu begint te worden, speelt volgend Jaar in ieder geval weer bij HZC/ De Robben. "Zolang de sfeer in het team goed is", zegt hij. ALPHEN AAN DEN RIJN Zaterdagavond zal Ada Kok. eens wereldkampioene vlinderslag, ac te de presence geven bij het wa- terpoloduel tussen AZC en AZPC in De Dillen. Zij komt met een speciale bedoeling naar Alphen want voor de reis naar Grieken land, die AZC binnenkort maakt, hebben de Alphense spelers van de oadpakkenfabrikant Speedo .zwembroeken aangeboden gekre gen. Ada Kok zal deze zaterdag om zeven uur aan de Alphense ploeg overhandigen. Schaatsen op Wordt Proloog ook "De Uithofal een avondje uit? ALPHEN AAN DEN RIJN De Al phense KVP-fractievoorzitter Win ninghof heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering scherpe kritiek ge uit op een recente brief van de Werkgroep Milieubeheer van de Leid- se universiteit, over de problema tiek van een nieuwe rijksweg 11 (Lei- den-Alphen-Utrecht). De brief werd eind januari verzonden aan de vaste commissie van verkeer en water staat in de Tweede Kamer. "De manier waarop deze actie groep - want al tooit zij zich met de dekmantel van de naam van de universiteit en al is zij bereikbaar via twee telefoonnummers op de uni versities ik noem het een actiegroep - zich ook nu weetr opstelt tegenover Alphen, is een ergerlijke zaak", al dus Winninghoff. Dwars zit tem In een nota van '73 stelde de werk groep nog dat rijksweg 11 wense lijk zou zijn, merkte de KVP-frac- tievoorzitter op. In de brief aan de vaste kamercommissie wordt een zui delijke randweg voor Alphen thans als zinloos voorgesteld, omdat Al phen een 4-baansweg dwars door de bebouwde kom zou aanleggen. Win ninghoff noemde deze voorstelling van zaken een ernstige verdraaiing van de feiten". De gemeente legt geen vierbaans- weg door de bebouwde kom aan, zei hij, zich afvragend wat voor reden de "actiegroep" heeft om Alphen "dwars te zitten" bij de aanleg van een rondweg, die de bewoners langs de doorgaande route zou moeten ver lossen van het verkeer. Als die "feiten-verdraaiing" be wust is geschied, moei er een scher pe brief van het gemeentebestuur overheen, vond Winninghoff. Is het onbewust gebeurd, dan zou hier een brevet van onvermogen moeten wor den afgegeven. Winninghoff zei de Leidse universiteit in elk geval te willen condoleren met zulke weten schappelijke medewerkers. Ook Strijker (Progressief Alphen) had een bemerking op de brief van de Werkgroep Milieubeheer, en wel op het punt dat een rondweg ten zui den van Alphen niet meer nodig zou zijn gezien de ontwikkelingen binnen de gemeente. Strijker meende dat de werkgroep verzuimd heeft om de plaatselijke bottlenecks in de beschou wing te betrekken, daarbij doelend op o.m. de Prins Bernhardlaan in Alphen: "alles moet worden aange wend om de burgers minder verkeers lawaai te bezorgen". Een nieuwe rijksweg 11 kan dat soelaas brengen. Toch gaf Strijker over de brief als geheel een positieve waardering af. De werkgroep slaat de spijker precies op de kop, zei hij, door te stellen dat een nieuwe rijksweg 11 niet als één groot project moet wor den gezien, maar als stukken met uiteenlopende functies. Het PvdA-raadslid Peeters tenslot te, toonde zich verbaasd over Win- ninghoffs ontstemming. Hij bestreed dat er sprake zou zijn van feiten verdraaiing. Hij sprak verder van een "serieuze werkgroep". Overigens wilde Peeters liever de dicussie over de rijksweg 11 opschorten tot a.s. dinsdag. Dan bespreekt de Al phense gemeenteraad de knelpun ten van B en W. Marsjenko gearresteerd MOSKOU (AP) De Russische veiligheidspolitie heeft de 'dissidente' auteur van een roman over het leven In gevangenkampen in de Sowjet- Unie. AnaitJoly Marsjenko. gearres teerd. Vrienden uit de stad Taroesa. waar Marsjenko in ballingschap woonde sinds hij in 1971 uit een dergelijk kamp was ontslagen, hadden dir. nieuws doorgebeld en gezegd dat Marsjenko woensdagavond was mee gevoerd nadat zyn huis grondig was onderzocht. LEIDEN Vorig jaar november zijn in De Kooi en het Noorderkwar tier acht inspraakavonden gehouden voor de bewoners, die daarop hun zeg je konden doen over de voor deze wijken gemaakte rehabilitatieplan nen Dat waren zeer slecht bezochte bijeenkomsten er was zelfs één avond bij, waarop slechts één bewo ner kwam opdagen waarop niette min toch tal van wensen zijn geuit. In een dezer dagen uitgebracht ge meentelijk rapport zijn ze op een rij gezet. Voor Noorderkwartier zijn dat o.a. de volgende - parkeergelegenheid voor grote be drijfsauto's tijdens het weekeinde: een brug voor voetgangers en fiet sers naar de Herenpoortsbrug - de buslijn moet minstens twee hal tes krijgen: - afsluiting van straten, die tot speel straten zijn bestemd: - maatregelen voor de Os- en Paar- denlaan, waar het parkeren de si tuatie bij de uitgang van de Leidse Apparaten Fabriek levensgevaar lijk maakt, - de Sophiastraat moet een woon straat worden en de Bernhardkade een doorgaande straat; - verkeersdrempels in de Sophia- etraat; - een kinderboerderij bv. op het Spoortje; - groen rondom de Prinsenstraat; - de speelweide in het volkstuincom plex moet op peil worden gebracht: 's winters als ijsbaan te gebruiken; de muur van de Prot. Chr. school aan de Os- en Paardenlaan moet weg; - brandgangen achter de huizen; - woningen voor grote gezinnen. Op de inspraakavonden in De Kooi zijij o.a., de volgende wensen gedaan: - parkeergelegenheid voor bedrijfs auto's; - de Javastraat niet afsluiten; slechts verkeersbelemmerende maat regelen; - het parkeren in de Sieboldstraat indammen; - de Form as astraat bij het transfor- materhuisie afsluiten: - tunnels onder de Sumatrastraat; DEN HAAG/KATWIJK "Hier was Al Capone, ha, ha, ha", stond er op de muur van een winkel aan de Varkevisserstraat in Katwijk, na dat er 's nachts was ingebroken. Het visitekaartje was afkomstig \an een 19-jarige Katwijker, die zich kennelijk graag vereenzelvigde met de beruchte onderwereldfiguur van die naam. Tijdens het carnaval presenteerde hij zich als zodanig, uit gedost in bijbehorende kleding, laar zen en zelfs een buks. die hij zich middels een postorderbedrijf had weten aan te schaffen. Dit alles was slechts een klein stukje van de gebeurtenissen waar bij de Jongeman was betrokken en waarvoor de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste. De grootste "stunt" werd door ver dachte en enkele ook minderjari ge kornuiten uitgehaald op 13 de cember, toen hij en een vriend twee politiemannen op een afrit bij het strand bedreigden. "Geef Je pistool, anders schieten we je overhoop," riep een neef van verdachte, toen twee politiemannen in een auto een achtervolging had den ingezet, nadat er gealarmeerd ren sporthuis aan de Voorstraat, waar een winkelruit werd vernield. Het "rovertje spelen" vond ook plaats in de buurt van het Renes- plein, toen een rustig wandelende man door verdachte en een vriend werd achtervolgd onder het geroep: "Sta of ik schiet." Volgens de rapporten speelt het bier een funeste rol in het leven van verdachte. Wel verklaarde hij bereid te zijn een psychiatrische behande ling te ondergaan, teneinde een an der levenspatroon te gaan volgen. Daarvoor voerde ook de verdedigster een pleidooi en zij vond de gevorder de straf daarvoor te hoog. Vonnis over 14 dagen. aparte rijstroken langs de Suma trastraat voor het langzame verkeer; - eenrichtingsverkeer op de Suma trastraat; - het. zware verkeer omleiden ov zyidUk; - groen opnemen in het bestem mingsplan voor de hoek Lage Rijn dijk Kooilaan; een voetbalveld in het Kooipark - de vijver in het Kooipark dicht gooien (vanwege de stank) - uitlaatverbod van honden in he Kooipark; - het gebied van de B.T.S. tot ei met het badhuis te zyner tijd kaal- slaan ten behoeve van groen en speel- gelegenheid - de brandpoort Medusastraat'Ja vastraat moet gemeenschappelijk be zit worden; - een andere naam voor de wijk; - een centraal antennesysteem; - meer brievenbussen en telefoon cellen. Grondverkoop afgestemd Artsen kunnen praktijk niet uitbreiden HAZERSWOUDE - De doktoren Bosch en Uhlentoeok kunnen de grond ten westen van hun praktijk aan de Haaerswoudse Dorpsstraat nfiet ko pen van de gemeente. B. en W zien een uitbreiding van de artsenpraktijk namelijk niet zitten. CHU-er Van Elderem meende dat de stort van een groepspraktijk van beide artsen moet worden gesteund tn de vorm van de verkoop van de grond. Het alternatief (bouwen in zuidelijke richting) was, voorspelde hij, niet bruikbaar. Hij citeerde uit de meest recente brief van dokter Bosch, dat de uitbreiding van de praktijk in zuidelijke richting (op ejgan, dus artsengrond) du under zal wonden voor betrokkenen. En die ex tra koeten zullen worden verrekend op de patiënaen in de vorm van ho gere tarieven PvdA-er P. Oost erh off noemde in williging van het verzoek van de artsen een „zigzagbeleid" van B en W. Hij vond het overigens wel sneu voor de CDA-wethouders dat hun politieke vrienden hen nu aanvielen. De opmerking van dokter Bosch dat miet-inwilligiing van het verzoek tot de verkoop van de grand zou kun nen leiden tot verhoging van de ta rieven deed hij af met: ,hJJ chan teert!'. Burgemeester Ten Heuvelhof bleef bij het coülege-standpunit. Instemmen met het verzoek van de artsen zou sociale onrechtvaardigheid betekenen ten opzichte van bijvoorbeeld een persoon, die vroeger grond wilde ko pen en toen evenmin zijn wens zag vervuld. Artsenpraktijkuitbreiding in westelijke richting is, volgens Ten Heuvelhof, geen noodzaak. En pra ten met de artsen willen B. en W. ook niet meer. gezien de aard van da correspondentie. .Ben onjuiste zaak aldus de burgemeester, „om de beoefening van adequate gezond heidszorg te laten afhangen van ce verkoop van een stukje grond". Maitze meende dat de patiënten van ae artsen de gewenste uitreiding toe juichen. Ten Heuvelhof: .We willen best medewerking verlenen op hun eigen grond volgens een ex-artikel 19 verklaring". Het college bleef bij zijn standpunt omdat inwilliging van het verzoek in de toekomst een mogelijke doorbreking van de straatwaod in de Dorpsstraat onmogelijk zal worden. De raad aanvaardde een motie naar aanleiding van de onhoudbare si tuatie. die het caravanbedryf Jupi ter veroorzaakt op de Rijndijk door caravans en trailers te parkeren op een strook tussen de Bruggestraat en Zonneveldstraat. Ln de motie wordt er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen maat regelen te treffen, zodat de onveilige verkeerssituatie wordt opgeheven. De gemeenteraad besloot ook om het ereburgerschap in te stellen. Alleen mevrouw Van der Lecq (PvdA) stemde tegen het voorstel. NOORDWIJKERHOUT Bij vol doende belangstelling organiseert de ljsclub Noordwijkerhout op woens dagavond 12 maart een bustocht naar de Haagse Kunstijsbaan "De Uithof" waar dan de slotwedstrijd zal worden gereden om de Heineken Trofee. Na deze marathon schaatswedstrijd iedereen de schaatsen aantrekken voor een recreatieve prestatie tocht. De avond wordt besloten met ljscarting. Heta vertrek zal woensdag 12 maart om 18.30 uur zijn, vanaf de Witte Kerk. Kosten bedragen zes gulden per persoon en belangstellen den kunnen zich opgeven bij M. van der Burg (Bremstraat 31) of bij Ijzerhandel Van der Voort, Dorps straat 50. Voor nadere inlichtingen is "2685" het goede nummer. LEIDEN Wordt Proloog ook al een avondje uit? Dit vraag je Je af, als blijkt, dat de helft van het pu bliek in de apuze verdwijnt na de voorstelling van deze groep. Proloog was namelijk niet zomaar in Leiden, zij was er in het kader van een avond georganiseerd door het actie comité Breed Chilifront Leiden. Helaas, als het onderwerp Chili aangesneden wordt door een van de uit dit land afkomstige politieke vluchtelingen, is de belangstelling nog maar matig, zodat de geplande discussie maar achterwege gelaten wordt. Aan Proloog kon deze sfeer van vrijblijvende progressiviteit niet hebben gelegen. Door middel van el kaar snel opvolgende korte scènes plaatste de groep het gebeuren-Chi- li in een bredere context, waarbij het leger als onderwerp centraal stond. Het leger dat de opstanden in Griekenland neerslaat: dia's van tanks in de straten, schreeuwende mensen, geknal van schoten, Viet nam, Angola. Tussendoor "komische" stukjes, die zich in de kazerne afspelen. "De on dergeschiktheid is de ziel van het leger. Je kan er gewoon jezelf blij ven, maar je moet wel Je plaats we ten", zegt een officier tegen een vroegere schoolvriend. Daarnaast onderonsjes tussen het gepersonificieerde kapitaal, het leger en de staat, met haar twee gezich ten. Proloog kreeg veel bijval ln zijn analyse van de hedendaagse situa tie. Na de pauze sprak Rodrigo Aran- ja, die het effect van het leger niet alleen van de tv-filmpjes kent, maar in eigen land heeft ondervonden. Hij vertelde hoe sinds september de on derdrukking toegenomen is. Dank zij of misschien ondanks deze ontwik kelingen groeit het massale verzet van de arbeiders. De junta raakt steeds meer geïsoleerd. De socialis tische Partij probeert het verzet te bundelen en te reguleren, maar de terreur neemt toe. Politieke activis ten worden gevangen gezet en ge marteld. Het verhaal van Rodrigo Aranja was kort, waarschijnlijk zou hij nog wel uren door hebben kun nen gaan. Hij beperkte zich echter tot een oproep aan de Nederlanders de waarheid over Chili te verbreiden, op scholen, in collegezalen en be drijven. Op nationaal niveau moet de Nederlandse regering alles in 't werk stellen om de junta te boycot ten. Op dit moment kan allen soli dariteit Chili helpen. PATTY MULLER. Een avondje Proloog en Chili.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4