LEIDSCH DAGBLAD Eis ontvoerders: Baader-Meinhof- groep moet vrij Vijftien doden bij ongeluk in metro Londen vandaag Twee doden bij mislukte bankroof met gijzeling Pseudo-ingenieur licht Alpheuse op MILJOENEN [TEKORT OP RIDDERVELD Uniforme premie ziekte kosten bepleit ♦BS alles Vlieland Daders van overvallen in Leiden en Boskoop ingerekend Vrijdag 28 februari 1975 opgericht i maart i860 34565 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De anarchiste Angela Luther, ioie de Berlijnse politie een lopjacht heeft geopend. BERLIJN De ontvoerders van de Westberlijnse CDU- voorzitter Peter Lorenz eisen binnen 72 uur de vrijlating van zes gevangen zittende leden van de anarchistische Baa- der-Meinhof-groep, zo heeft een onbekende verklaard, die het Westduitse persbureau DPA vanochtend opbelde. Voorts willen zij een losgeld van tien miljoen mark (ruim tien miljoen gulden) te betalen door het Esso-concern en een bekentenis van Schleyer, de voorzitter van het werkgeversverbond, dat hij een "nationaalsocialistisch zwijn" geweest is. Slagers willen zaterdagmiddag winkels dicht DEN HAAG De slagerspa troons willen een wettelijk ver plichte winkelsluiting op zater dagmiddag vanaf één uur voor de hele detailhandel. De Fede ratie van Slagerspatroonsbon den stelt zich met deze verkla ring op tegenover de nieuwe winkelsluitingswet van staats secretaris Hazekamp (Econo mische Zaken), die meer vrij heid in de openstellingstijden wil en zeker geen verplichte sluiting Op zaterdagmiddag. Maar als die wet wordt aange nomen gaan de zelfstandigen sociaal gezien een belangrijke stap achteruit, zeggen de sla gers 28 PAGINA'S Al staat de woningbouw er niet best voor en al eist <*e oppositie zijn hoofd, bouwminister Grut ters denkt er niet over om af te treden PAGINA 7 Portret van de Leidse schilder Jan Zonneveld PAGINA 5 Australische rel rondom Stone- house PAGINA 9 Scylla is weer een eenheid PAGINA 13 Okker op voet van oorlog met scheidsrechter en lijnrechters PAGINA 15 Oecumenisch legerblad opgeheven PAGINA 17 i "Kind van de zon" tamelijk op pervlakkig uitgewerkt PAGINA 19 De foto i ntvoerders ureau DPA zonden. È.Lj Lorenz, die de het Duitse pers in een brief aan hetzelfde West duitse persbureau eisen de ontvoer ders bovendien vernietiging van de vonnissen, die in verband met de be togingen na de dood van Holger Meins en de aanslag op de Westber lijnse opperrechter Guenter von Drenkmann werden geveld. De ontvoerders van Lorenz eisen van de politie 'absolute wapenstil- ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe huwelijksgeluk, dat een Aiphense gescheiden vrouw zich had voorgesteld te vinden met 'n 41-Jarige „waterstaat-in genieur" uit Steenwijkerwold, is deze week wreed verstoord. De politie heeft hem ontmas kerd als een door de wol geverf de zwendelaar, ontsnapt uit de open gevangenis van Warnsveld. De man, van beroep oor spronkelijk machine-bankwer ker. was met de Aiphense vrouw in contact gekomen middels een advertentie. Door zijn beschaafd optreden werd hij grif geaccep teerd als de "ingenieur" van goede komaf voor wie hij zich uitgaf. Schermend met de naam van de als gefortuneerd bekend staan de Aiphense, wist de zwende laar bij drie plaatselijke gara ges een drietal dure auto's los te praten zonder ervoor te be talen. Op dezelfde manier had hij een bungalow "gekocht" in Middelburg, waar hij samen met de Aiphense wilde gaan wonen. De man, die al eerder was veroordeeld voor soortgelijke op- lichtingspraktijken, is inmiddels weer ingesloten. Zijn toekomsti ge echtgenote had op den duur zelf argwaan gekregen en de politie ingeschakeld. KLEUREN T.V. 67 CM GROOTBEELD van bekend merk. Alleen bij ons f 1498,- vraag demonstratie. OVERGAAUW Hi-Fi CENTRUM 6REESTRAAT 148 - LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Het ploitatie-tekort op Ridderveld I •,ou per 1 Januari '73 een be ug van f 27 miljoen belopen. Dat concludeerde het raadslid Strijker (Progressief Alphen) gisteravond in de raad, aan de hand van de tot dusver beschikbare gegevens. Strij ker vroeg naar de grondbalans voor Ridderveld I, voor nadere informa tie. Die balans is zojuist klaar geko men, bleek uit de woorden van wet houder Goedhart (financiën). De gemeentelijke financiële dienst zal er een nota over opstellen, zodat het tekort op de Alphens° nieuwbouw in april door de gemeenteraad bespro ken zal kunnen worden. Minder zonnig In de nacht en ochtend plaatselijk ■al In het noorden van minimumtemperaturen dag droog drie graden. Over- veaus wolkenvelden. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind Maximum temperaturen 8 yj^j^,j?ra(ien" Zon op: 7.28 uur; onder: 18.18 uur, maan op: 23.35 - Hoogwater laagwater te 1.19 dik te 5.25 én 17.43 LEIDEN De premie voor de komen de volksverzekering tegen ziekte kosten moet worden uitgedrukt in één percentage van de persoonlijke inkomsten. De inning kan aan de rijksbelastingdienst worden opge dragen. Dit is de mening van de tweede voor zitter L. de Graaf van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. Hij be pleitte zün visie vanochtend in Lei den op een bijeenkomst van het studiecentrum voor ziekenhuiswe tenschappen. Hoewei een gezin een groter ziekte risico loopt dan een vrijgezel, geeft de heer De Graaf de voorkeur aan een uniform premiepercentage voor iedereen. Zijn argumenten daarvoor zijn da£ de financiële draagkracht van een gezin kleiner is dan die van een alleenstaande, dat een solidariteitsbijdrage eigen is aan ons stelsel van sociale ver zekering, dat een gedifferentieerd heffingspercentage de zaak gecom pliceerd maakt en dat voor een groot deel van de bevolking de ziekenfondsverzekerden nu al een uniforme procentuele heffing geldt. Wel meent de heer De Graaf, dat moet worden nagegaan of van de alleenstaanden toch niet een te grote solidariteit wordt gevraagd. Als blijkt, dat zij er naar verhou ding bekaaid afkomen, zou volgens hem een compensatie moeten wor den gezocht in de belastingsfeer en niet aan de kant van de sociale verzekeringen. stand' gedurende de tijd, dat Lorenz vastgehouden wordt. Wanneer de po litie zich hieraan niet houdt of de ontvoerders poogt te misleiden is het mogelijk, dat Lorenz niet ongedeerd blijft, zo heet het in de brief van de ontvoerders. Maar bij nakoming van alle eisen is de vrijlating van een ongedeerde Lorenz gewaarborgd. In het andere geval is een consequentie zoals ln het geval van opperi-echter Drenkmann onvermijdelijk', aldus de brief. De ontvoerders hebben ook een fo to van Lorenz naar het Westberlijn se kantoor van de DPA gezonden. Op deze foto zit Lorenz zonder de bril die hij gewoonlijk draagt op de rand van een bed. Vóór hem bevindt zich een tekst die luidt: "gevangene van de 2-junibewegingH. De 2-Junibeweging, die Lorenz ontvoerd zou hebben heeft haar naam ontleend aan het feit, dat op 2 juni 1967 in West-Berlijn de stu dent Benno Ohnesorge werd doodge schoten tijdens een betoging tegen de Sjah van Perzië. De bril van Lorenz is teruggevonden in een der auto's die voor de ont voering zijn gebruikt. In de door de ontvoerders achtergelaten auto van Lorenz, waarin hij aanvankelijk weg gereden werd, is een injectiespuit aangetroffen en dit doet de West berlijnse politie vermoeden, dat de ontvoerders Lorenz een spuitje heb ben gegeven om hem buiten gevecht te stellen. De voorruit van Lorenz' auto was stuk en dit zou kunnen duiden op een worsteling tussen Lorenz en zijn aanvallers. De "harde kern' van de Baader- Meinhof-groep bestaat uit de gewe zen journalist Ulrike Meinhof, die 41 Jaar oud is, de 35-jarige Andreas Baader, de 31-jarige Gudrun Enss- lin en de 30-jarige Jan-Karl Raspe, die op 21 mei voor een rechtbank in Stuttgart moeten verschijnen. De vier werden in de zomer van 1972 gearresteerd. In november 1974 stierf de 34-Jarige anarchist Hol ger Meins na een wekenlange hon gerstaking 1n de gevangenis van Wittlich. In de gevangenis van Büc- keburg zit voorts de 25-Jarige Ne derlander Ronald Augustan, die als de pasvervalser van de anarchisten wordt beschouwd. Leden van de groep zijn voorts de 39-jarige Horst Mahler en de 23-jarige Verena Bec ker, van wie met name in de blrief aan DPA de vrijlating wordt geëist. Meer dan 500 vrouwen van Synanon-gemeenschappen in Californië hebben het hoofd kaalge schoren in een uiting van vrouwenbevrijding. De geschoren hoofden symboliseren het feit, dat Sy- nanonvrouwen een gelijke verantwoordelijkheid als Synanon-mannen aanvaarden in de stichting, die zich bezighoudt met de heropvoeding van druggebruikers, jeugdige delinquenten en andere mentaal ontspoorde mensen. De mannen schoren zich eerder in de week al kaal. Van de 14 miljoen inwoners die ons mudvolle landje rijk is, zijn er 3 miljoen klein. Dat zijn onze kinderen. Dat zijn grote mensen in wording. 5* 't Spel dat ze spelen is belangrijk. Daarom zie je ze altijd rennen en vliegen. En tollen, springen of ballen. Tenminste, laten we met z'n allen hopen dat u ze ziet als weggebruiker. Op tijd. De politie. LONDEN (ANP/AP) Jn de Lon- densc metro heeft zich vanochtend omstreeks kwart voor elf een ern stig ongeluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten zgn er zeker vijftien personen gedood en meer dan veertig gewond. Er werd echter rekening mee gehouden, dat het dodental aanzienlijk hoger zou ko men tc liggen. Het ongeluk gebeurde op het station Moorgate in het centrum van de stad. Een treinstel bestaande uit zes rijtuigen vloog door onbekende oorzaak met grote snelheid voor bij het station in een doodlopend tunneldeel, ramde de stootblokken en boorde zich in de muur. Het twee rijtuig drong volledig de voorste binnen. "In een ruimte, waar plaats is voor één rijtuig van de treih staan er nu twee", zo drukte een politiefunctionaris zich uit. In de wrakstukken zaten omstreeks het middaguur nog naar schatting vijftig personen opgesloten. "Maar het zal lang duren eer we zeker heid hebben. Eerst moet dat laat ste rijtuig eruit worden getrokken", aldus een politiewoordvoerder. Brandweerlieden en reddingsploegen zijn druk doende de ingesloten pas sagiers te bereiken. Een brand- zei: "We weten, dat Door het glas van de deur was te zien hoe de bankrovers hun eisen kracht bijzetten. Een van de vrouwelijke gegijzelden werd een revolver tegen het hoofd gedrukt. PARIJS Drie vrouwen en drie mannen die gistermiddag bij een overval op een bank in het centrum an Parijs werden gegijzeld, zijn na vele angstige uren vanochtend vroeg ongedeerd vrijgelaten. Van de bank rovers van wie er een tijdens het beleg werd doodgeschoten, wisten de overige twee te ontkomen. Behalve de ene rover verloor ook de kassier het leven. De bank schoot er twee miljoen frank (ongeveer ƒ1,1 miljoen) bij in. Toen de twee overgebleven bank overvallers om kwart voor drie in de vroege ochtend de bank verlie ten met de afgeperste twee miljoen frank en in de snelle auto stapten, die de politie hun ter beschikking had gesteld, lieten zij de drie gegij zelde mannen achter. De drie vrou wen die zij meenamen, zetten zij na een woeste rit van twee en een half uur af bij een cafe. Bij het begin van de overval had een van de rovers de kassier van korte afstand doodgeschoten, toen deze de alarmknop indrukte. De poli tie die snel ter plaatse was verwond de in een schietpartij een van de over vallers dodelijk Toen de overgebleven rovers na langdurige onderhandelingen met de arie gegijzelde vrouwen het bankge bouw verlieten, werden zij uitgejouwd door talrijke nieuwsgierigen. Ook waren er vele fotografen en film mensen dit het vertrek met veel blitzlicht vastlegden. Een minuut na dat de rovers waren weggereden, zet te de politie met vele auto's de ver volging ui. De overvallers beschikten echter over een zo snelle wagen dat zij hun voorsprong konden vergro ten. Na een half uur probeerden zij met wapengeweld een taxi te be machtigen. De chauffeur van dit voer tuig wist echter te ontkomen. Daar na trachtten de rovers in de buurt van de Champs Elysees zich mees ter te maken van een andere auto. Toen de eigenaar zich met succes verzette, kreeg hij een schot in een been. Pas een derde poging om van auto te wisselen gelukte. Na nog enige tijd kriskras door Parijs te heb ben gereden, zetten de rovers de drie vrouwen uit de auto. Ondanks alle inspanningen van de politie wisten de overvallers te ontkomen. LEIDEN De daders van twee mislukte overvallen, die vorige week respectievelijk in het postkantoor van Boskoop en het hulppostkantoor in de Leidse Johan de Wittstraat zijn gepleegd, zijn bekend. Het zijn een 26-jarige portier en een 22-jarige ge velreiniger uit Leiden, alsmede een 29-jarige sloper uit Waddinxveen. De overval in Leiden werd vorige week donderdagochtend om ongeveer tien voor half elf gepleegd. De portier ontpopte zich daarbij als de overval ler, terwijl de andere twee hand-en spandiensten verleenden. De man heeft tijdens de overval trachten te schieten, maar toen zijn pistool wei gerde, vluchtte hij met zijn maten in twee auto's. De Waddinxveense sloper werd een uur later aangehouden door de rijks politie in Leiderdorp, omdat hij in zijn auto voorwerpen bleek te heb ben, die een nacht eerder waren ontvreemd uit in deze gemeente opengebroken auto's. De Leider- dorpse politie nam vervolgens contact op met de collega's in Boskoop, o.a. in verband met de daar in dezélfde nacht gepleegde en mislukte kluls- kraak in het postkantoor, alsmede diefstal van twee auto's en een aan tal horloges uit een garage. De Wad- dinxvener bleek namelijk ook in het bezit te zijn van de horloges. Nadat deze zaken waren afgehandeld, werd de verdachte overgebracht naar Lei den, omdat daar de in Boskoop ee- stolen auto's onbeheerd waren aan getroffen. In de loop van deze week zijn daarna ook nog de twee Lei de naars ingerekend. Zij hebben, evenals de Waddinxve- ner bekend, en blijken ook betrok ken te zijn geweest bij de diefstallen in Leiderdorp en Boskoop. Ook is een 26-jarige koopman uit Leiden aan gehouden, die ervan verdacht wordt het bij de overval gebruikte pistool te hebben geleverd en een rol te heb ben gespeeld bij o.a. de diefstallen in Boskoop. De vier verdachten, goe de bekenden van de politie, zijn van daag voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. nog mensen levend in zitten dat er ook enige doden moeten worden geborgen. Maar nog nie mand heeft het voorste rijtuig kunnen bereiken." Een vloot van ambulances werd on middellijk gemobiliseerd. Buiten het station Moorgate stonden vele wa gens te wachten om gewonden te vervoeren. Medische noodteams waren terplaatse met apparatuur voor bloedtransfusie. De politie heeft een oproep voor bloeddonors gedaan. De straten in de omgeving waren afgezet. Het verkeer werd omgeleid. AAN 'T LIJNTJE VAN VLIELAND lopen alle honderassen, logisch IJZERSTERK leder. Alle maten, soorten en kleuren halsbanden of riemen - bij v^y^v&tv tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Ni Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Nieuwe Run 50 Tfn 200M (01710)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1