Abortus in West-Duits I and door hoogste hof verboden SPAANSE MINISTER ARBEID AFGETREDEN Volg ens Prawda willen minder Joden uit Rusland emigreren Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. N Leider van Zwarte Moslims overleden Britse beweging voor ontruimen van Ulster HULP VAN NAVO VOOR TURKIJE? En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom zit 16e nu zonder tegenstanders. fOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 15 BONN Het straffeloos stellen van abortus in de eerste twaalf weken van de zwangerschap is in strijd met de grond wet.Dit althans is de opvatting van het Westduitse con stitutionele gerechtshof in Karlsruhe. Gisteren heeft de eerste senaat van het Hof in een 20 bladzijden tellend vonnis ïitgesproken, dat algehele strafvrijheid zich niet verdraagt net de grondwettelijke opdracht tot bescherming van het nenselijk leven en handhaving van de waardigheid van de nens. Tussen ongeboren en geboren leven is volgens de senaat geen scherp onderscheid te maken. hoogste rechterlijke orgaan door deze uitspraak niet wordt bevorderd. Op zichzelf is het niét zo belangrijk dat de rechters hiermee een politieke uitspraak doen dat is onvermijdelijk voor een college dat eenmaal geroepen is de inhoud i wetten aan die van de grondwet )oor ■wout Jnase et oordeel heeft grote teleurstelling iwekt bij de regeringspartijen ociaal-democraten en liberalen), te toetsen. Maar wel wreekt~het zich op 15 juni 1974 in de Bondsdag hier dat de rechters van het hof tot )t desbetreffende ontwerp met 260 op grote hoogte wegens hun igen 218 stemmen tot wet wisten te partijgezindheid worden gekozen. De der eerste senaat van het Hof, die de en uitspraak deed staat bekend als „in door de CDU geregeerde meerderheid CDU", de tweede senaat eedstaitem droegen de wet toen ter daarentegen geldt in de populaire irnietiging voor. voorstelling als „rood". :st is voor de regarëttgspattjein - Voor het rechtsbewustzijn van vele honderduizenden verontwaardig- Westduitsers dreigen de uitspraken vrouwen een schrale troost van het Hof daard0or willekeuriger F"r* ï?8 teIlen<le en subjectiever uit te vallen dan hinderheid haar opvattingen deelt. wenseliJk is v00r een 0 n dat tot fce twee keren zich in een_elgen taak heeft zlch hoog boven het gedruis van de partijstrijd te fetogen dat juist die strafvrijheid gen bittere grap die op het ogenblik bk recht doet wedervareng [aardigheid en het leven [instaande moeder, die in et kn vertrouwelijk beraad ,fdreiging moet kunnen beslissen verwachten de ronde doet, wil dat tenminste u.. ran de beroepsgroep zich na deze uitspraak n sfeer jn de banden wrijft: de reisbureaus zonder die groten ge,tepie boskimig^ CHICAGO Elijah Moeham- mad, de leider van de naar schatting' 70.000 "Zwarte Mos lims" in de verenigde staten, is gisteren op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Chicago overle den. Hij was 30 januari in het ziekenhuis opgenomen toen bij een routinecontrole bleek dat zijn hart niet in orde was. Moehammad was de leider van de natie van de Islam, algemeen bekend als de Zwarte Moslims. Als "de boodschapper" riep hij zijn volgelingen op te bidden voor een totale scheiding van de "blanke duivels". Eén van zijn bekendste volgelingen was we reldkampioen zwaargewicht bok sen Mohammed Ali, die duizen den dollars in de schatkist van de beweging stortte. Elijah Moehaonmesr werd gebo ren als Elijah Poole, zoon van een baptistendominee in De troit. Hij hielp bij de bouw van de eerste tempel van de beweging in 1931. De beweging heeft nu 73 tempels over de Verenigde Sta ten verspreid en Moehaimmad be heerde het kapitaal van 80 mil joen dollar dat is geïnvesteerd, in supermarkten, restaurants en voedselverwerkende industrieën. Elijah Moehammad zei zijn vol gelingen dat de Amerikaanse re gering hun grondgebied zou moe ten geven met zelfbestuur als zij niet naar Afrika konden terug keren om daar een eigen staat te vormen. Direct na het overlijden heb ben lijfwachten van Elijah Moe hammad het stoffelijk overschot uit het ziekenhuis weggehaald Moehammad heeft bij züm leven geen opvolger aangewezen. p zij de vrucht wil uitdragen, Dezen zullen zich in Oostenrijk, President Ernst Benda van het Westduitse constitutionele gerechtshof leest de besUssüig van het hof voor, dat het plegen van abortus tijdens de eerste drie maanden van een zwan gerschap ongeoorloofd is en in strijd met de grondwet. Willis ter van Justitie Hains-Jochem Frankrijk, Engeland fogel, die zelf nog maar nauwelijks et omvangrijke vonnis had kunnen [zen, verklaarde gistermiddag op ontzegd, en persconferentie in Bonn, dat de [gering natuurlijk de uitspraak van e hoogste rechtsinstantie in de BLOEDBAD Vermoedelijk door [ondsrepubliek eerbiedigt, maar dat jaloezie gedreven heeft een boeren- ij daar eiigen opvattingen en. die knecht gisteren in het Westduitse |a u de minderheid van de rechters gehucht Ohrdorf (Nedersaksen) drie |og steeds voor de betere houdt, personen gedood, twee levensgevaar- politieke partijen zijn het Iverigens ïe bondsdag zich 0daarna zichzelf beraad het leven beroofd. De dader drong 's-avonds het huis binnen waar zijn rctsontwerp zal moeten buigen, dat vroegere vriendin met haar familie Ie door Karlsruhe geboden beperkte W00nde. Hij schoot daar in het wilde weg op j; de aanwezigen, van wie drie, onder wie een kind, op slag het oude dood waren. Na zijn daad vluchtte het huis uit en schoot zich h kogel door het hoofd. BUSONGELUK Op een weg op Rawalpindi in Pa kistan is maandag een autobus in ravijn terechtgekomen bij het jongetje. Twaalf |uimte ten volle uitbuit. Een terugkeer [etsartikel (vrijwel volledig abortus- de (erbod) is onmogelijk geworden", buiten fdus minister Vogel. En SPD-' tter Willy Brandt verklaarde: „We 48^n^eter de eit hun zorgen". niet alleen ontwijken fische kamp getuigen weliswaar inzittenden zijn daarbij om het leven ti0™' gekomen. Ook het kind le gedood. POLITIEKE MOORD Het 46- zijn overigens toch gedempt: steekhoudende argumenten var i rechterlijke minderheid laten Jarige parlementslid Jich ook voor de CDU niet zonder Abdoel Chaleque is in de buurt van (ïeer onder de mat vegen. zijn woning in Netrakona op 130 ki- pngeveer een maand geleden was lometer ten noordooosten van Dacca, thans officieel bekend geworden door een onbekend gebleven man fonnis m zijn hoofdzaken al doodgeschoten. Chaleque was het zes- litgelekt. Verscheidene commenta- de lid van het parlement van Bang- |en hebben »r toen op gewezen dat ladesj dat werd doodgeschoten sinds ie geloofwaardigheid dit de verkiezingen WASHINGTON De NAVO [verweegt militaire hulp aan Tur pi je te verlenen nu dat land is af gesneden van Amerikaanse steun, pit heeft secretaris-generaal mr. J. Luns gisteren meegedeeld. De heer Luns zei dat de NAVO peze zaak binnen twee weken zal ïmen indien het Amerikaanse tongres zijn verbod tot Ameri kaanse hulpverlening niet intrekt. Hij weigerde bijzonderheden mee te delen maar zei wel dat Turkije reen nieuwe wapens nodig heeft paar slechts reserve-onderdelen por zijn tanks, vliegtuigen en an dere uitrusting. De NAVO-secretaris-generaal gaf toe dat een dergelijke stap de be trekkingen van de verdragsorgani satie met Griekenland zou kunnen verscherpen. "Maar ik geloof niet dat de Griekse regering graag de defensieve situatie van Turkije je gens een gemeenschappelijke vij and zou zien verzwakkenzo voeg de hij er aan toe. Mr. Luns düie in Washington is voor besprekingen met president Ford, minister Kissinger van Bui tenlandse Zaken en de minister van Defensie, Schlesinger, zei dat zijn besprekingen o.m. de betrek- knigen met Griekenland, Turkije, Portugal en Oost-Europa betreffen. MADRID (AP) 8 De Spaanse minis ter van Arbeid en derde vice-voor- zitter van het kabinet, Licinio de la Fuente, is afgetreden omdat hij het met de andere leden van het kabinet niet eens was over het ontwerp voor een stakingswet. Hij heeft premier Carlos Arias Navarro zijrn ontslag aangebodien; Het is niet bekend of de premier het ontslag heeft aanvaard aldus de woordvoerder. Van de zijde van het ministerie van de premier is nog geen commentaar op het aftreden geleverd. De minister was volgens de berich ten gekant tegen de nieuwe wet, vol gens welke werknemers die aan een staking deelnemen ogenblikkelijk kunnen worden ontslagen. Sinds de Spaanse burgeroorlog die in 1939 eindigde, zijn stakingen verboden ge weest. Al een paar jaar worden sta kingen door de vingers gezien indien deze een zuiver economisch doel heb ben en niet politiek. Dit jaar is Spanje echter al door een record aantal stakingen geteis terd. De la Fuente (51) is de derde mi nister uit premier Arias'19 leden tel lende kabinet, die is afgetreden sinds de premier door generaal Franco tot opvolger werd benoemd van Luis Carrero Blanco, die in december 1973 werd vermoord. Minister van voorlichting Pio Ca- banillas trad in oktober af nadat hij door Franco was bekritiseerd omdat hij een te liberaal beleid ten opzichte van de pers voerde. Minister van Fi nanciën Antonio Bererra trad daar na af uit solidariteit met Calbanillas. Welk standpunt de premier in de controverse rond de statkingswet heeft ingenomen is nog niet bekend. Ook is niet bekend of mogelijk nog meer ministers zullen aftreden. De la Fuente werd in oktober 1969 tot minister van Arbeid benoemd. In januari 1974 werd hij ook nog derde vice-voorzitter van Arias' kabinet. De Spaanse politie heeft gisteren meer dan 25 verschillende organisaties voor drie maanden een vergaderverbod opgelegd, omdat zij verleden week uit protest tegen de in flatie hadden deelgenomen aan een boycot van de Madrileense voedsel- markten. Het directoraat-generaal voor de veiligheid verklaarde dat de vrou wenorganisaties tijdens de boycot verklaringen "van een subversief ka rakter" hadden ondertekend. De boycot van de 70 voedselmark- ten in de Spaanse hoofdstad ging ge paard met een oproep tot een alge mene staking in Madrid op 20 februa ri. Aan de oproep werd vrij regelma- Thorneycroft voorzitter van Conservatieven LONDEN De leidster van de Britse Conservatieve oppositie, Mar garet Thatcher heeft gisteravond de prominente zakenman en voor malig minister lord Thorneycroft aangewezen als de nieuwe voorzit ter van de Conservatieve Partij. Vice-voorzitter wordt Angus Maude, oud-hoofdredacteur van de in Sydney verschijnende Morning Herald. De 65-jarige lord Thorneycroft heeft verscheidene regeringsfuncties vervuld, o.a. als minister van Fi nanciën en van Luchtvaart en on der-minister van Defensié. Sinds hij in 1966 uit het Lager- zich met het zakenleven bezigge houden. Hij volgt William White- law op, die nu plaatsvervangend leider van de partij is. Thorneycroft en Maude zullen zitting nemen in het Conservatieve schaduwkabinet. tig gehoor gegeven, maar wel kwam het tot gevechten tussen d!e politie en stakende studenten. Meer dan 90 studenten werden op 20 februari ge arresteerd. Het vergaderverbod geldt meer voor de Spaanse organisatie van vrouwelijke academici, de Spaanse organisatie van gescheiden vrouwen en de Castilliaanse bond van huisvrouwen en consumenten. LONDEN In Engeland worden pogingen in het werk gesteld een soort amti-Vietniam-toeweging te or ganiseren om. de ongeveer 14.000 Britse soldaten uit Noord-Ierland terug te halen. Een Britse linkse organisatie, die zegt 1000 leden te bezitten en de steun te genieten van enkele parlementsleden van de La- bourpairtij, verwacht dat er iets der gelijks gaat ontstaan als de anti- Vietnam-beweging die zich tegen het eind van de jaren zestig over de Verenigde Staten verspreidde. Poli tieke waarnemers hebben onmiddel lijk al him scepsis geuit over de kansen dat zo'n beweging op dit mo ment in Engeland succes kan heb ben. Tijdens een persconferentie in Lon den, zei Alan Hayling, woordvoerder van de "Beweging trek de troepen terug", dat er plannen zijn in het gehele land bijeenkomsten te hou den, demohisitiraitii'es tie organiseren en pressiegroepen in actie te laten ko- In Belfast zijn gisteren weer twee personen het slachtoffer geworden van de sektarische strijd. EUTHANASIE In een euthana- sie-proces heeft een rechtbank in Pa rijs gisteren de 46-jarige André Lobry tot 2 jaar voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld, daarbij verzach tende omstandigheden in acht ne mend. Lobry had in oktober 1972 zijn in ernstige mate aan kanker lijdende en onder zware pijn gebukt gaande echtgenote met een pistool schot door het hoofd gedood om een eind aan haar lijden te maken. Ik was ervan overtuigd dat de dood een bevrijding voor mijn vrouw bete kende. Ze leed ontzettend en zware verdovende middelen konden haar pijn niet meer verlichten., verklaar de de beklaagde. Het eerste slachtoffer was een 25- Jarige katholieke vader van vijf kin deren. Een woordvoerder voor de "ctfftaiëlie' ''talk van heit Ierse repu blikeinse leger zei dat het slachtof fer, dat werd geïdentificeerd als Sean Fox, ten prooi is gevallen aan schutters van de Ierse republikeinse socialistische partij, die zich onlangs afWbeUdde van d^ "officiële" IRA Twee uur na de moord op l?ox werd in het industriegebied ten westen van Belfast een man gedood. Vogens de politie was in dit geval sprake van een roofoverval die ver teerd uitpakte. Brezjnew naar Midden-Oosten BEIROET De Sowjetrussische partijleider Leonid Brezjnew brengt eind maart of begin april bezoeken aan Egypte, Syrië, Irak, Libië en misschien Algerijë ,zo heeft het Ara bische persbflreau uit Beiroet meege deeld. Het haalde daarbij 'welinge lichte Arabische kringen' aan, volgens welke ook Koning Hassan van Ma rokko Brezjnew heeft uitgenodigd. Dat Brezjnew een bezoek zou brengen aan Cairo was al bekend. Het zou oorspronkelijk hebben plaats gehad in januari, maar het werd verschoven. Dit niet, zoals indertijd werd gezegd, omdat Brezjnew ziek was, maar aldus de Arabische krin gen, omdat het Kremlin dr. Henry Kissingers bemoeienissen in het Mid den-Oosten niet in de wielen wilde rijden. ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter) Er is een (drastische vermimdierig geconstateerd (in het aantal Russische Joden dat uitreisvisum voor Israël aan- ivraagt, zo staat in een artikel in het Moskouse partijblad Moskovskaya Prawda. Dat komt met name omdat de Joodse staalt op de rand van de af grond leeft. De tendens dat steeds |meer Joden uit Israël emigreren en dat de immigratie naar Israël af neemt toont een inzinking aan in de i steun van het wereld-Jodendom voor het zionisme, aldus Dimitri Stepanow jen kennelijk officiee/l geïnspireerd [artikel. Hij schrijft dat de visa-autoriteiten maandelijks minder dan 1.500 visa-aanvragen te behandelen krij gen. Die bewering is duidelijk in te- nistische organisaties in het Westen, die beweren dat meer dan 100.000 Jo den emigratie hebben aangevraagd. aanwijzing van de stroom van Rus- sisch-Joodse emigranten dit Jaar waarschijnlijk aanmerkelijk zal ver minderen. Stepanow merkt (zonder cijfers te geven) op dat in 1974 maar half zo de Sowjet- 1973 30.604 Russische Joden zijn ver- Uit al deze feiten blijkt, aldus de Moskouse Prawda, dat de zionistische opvatting die die Joden wil verenigen in één staat volkomen gefaald heeft. De Joodse massa's in de verschillende landen krijgen steeds minder waar dering voor hun „bijbelse vaderland". „De arbeidende Joden in de hele we reld raken er steeds meer van over tuigd dat de anti-nationale en avon- turieirspoliiltiek van de heersende zio nistische kringen van Israël de staat op de irand van de podilbieke en eco nomische afgrond hebben gebracht". De acht- a tienduizend Russische Joden,die de afgelopen drie jaar naar de Verenigde Stalten en Canada zijn geëmigreerd hebben het daar in maaltschappölijk en economisch op zicht moeilijk, zo concludeert een studie van het Israëlische bureau voor immigratie. Hét bureau heeft een onderzoek maar hun bevindingen verricht, gebaseerd op gesprekken met 400 van de Russische Jbden die zich de afgelopen drile Jaar in Noord- Amenika vestigden. Negentig procent van degenen met een universitaire apleadllmig werkt nöiet in het beroep, waar ze aanvankelijk voor gekozen hebben. Ze hebben ook grote moeilijkheden melt hun maat schappelijke aanpassing. „Als gevolg van hard werken, schulden, taalpro blemen en gezinsmoeilijkheden voort vloeiend uit spannigen zijn mensen prikkelbaar en zenuwachtig gewor den. Ze hebben het vertrouwen i!n zichzelf en in hun oordeels-vermogen verloren. Vele menen dat ze een ver gissing hebben begaan door te ver trekken uit de Sowjet-üniie", «Mus helt rappoait dat is voorgelegd aan het Joods agentschap. Dat waren de spelers van F.C. Schuttershoek. Die speelden samen in de Staatslotery. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2V2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Vfonneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9