Breek met regime van Thieu Broeder Mattheus speelt barmhartige Samaritaan Confessionelen komen zelf met wetsontwerp NAAST HET NIEUWS Kabinet in knoei met verdeling van groei vermogen Linkse partijen pressen Vd. Stoel 1 HUUR WET JE AANGENOMEN Augustin weer uit rechtszaal WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 I erlaging vennootschapsbelasting OEN HAAG (ANP) De tweede-kamerfracties van de KVP, ARP en CHU hebben be sloten een initiatief wetsontwerp in te dienen om de vennoot schapsbelasting voor 1975 met één punt te verlagen. Reden hiervoor noemen de fracties de besluite loosheid van het kabinet inzake de belastingverlichting voor het bedrijfsleven. Bij de behandeling van het belas tingplan voor 1975 hebben de ka merfracties van de KVP, ARP en CHU een motie ingediend waar in zij aandrongen op betere be lasting! aciliteiten voor het be drijfsleven. De kamer nam de mo tie aan. Ondanks toezeggingen, van de regering de motie te be trekken bij de belastingnota heeft zij nog niet besloten op welke wij ze de belastingverlichting door gevoerd zou moeten worden, al dus een woordvoerder van de fracties. Afhankelijk van de maatregelen die het kabinet nog zal nemen, zal eind 1975 bekeken worden of verlenging van de voorgestelde belastingverlaging noodzakelijk is. Bet initiatief tot dit voorstel, dat de socialisten zeer onaange naam is ("het verhoogt alleen de winsten zonder aanwijsbaar ef fect voor de werkgelegenheid"), is uitgegaan van de KVP-er Van Amelsvoort. Hij zal hot initiatief wetsontwerp in de Kamer verde digen met de mede-onderteke naars oud-staatssecretaris Schol- ten van de CHU en Vermaat van de ARP. Als het wordt aangeno men gaat het de schatkist hon derd miljoen gulden kosten. Het komt hoogst zelden voor dat een kamerlid in het parlement een wetsvoorstel verdedigt. "Het is inderdaad hoogst ongebruike lijk, maar als de regering niets doet, moeten wij wat doen", al dus de heer Amelsvoort. Premier Den Uyl houdt op de foto, die werd genomen in het Haagse Nieuwspoort een exem plaar op van het boek, dat de journalist Hans van der Werf over zijn politieke leven heeft geschreven. Minister van staat, mr. J. A.W. Burger zei bij die gelegenheid dat Den Uyl zich naar zijn mening heeft bevestigd als minister-pre sident. Volgens Burger is Den Uyl bezig uit te groeien tot de vanzelfsprekende premier. In Burgers herinnering zijn er tweemaal eerder vanzelfspreken de minister-presidenten geweest: vlak voor de tweede wereldoorlog dr. H. Colijn (ARP) en erna dr. W. Drees (PvdA). Burger noemde het van bijzon dere betekenis voor een land als het een vanzelfsprekende minis ter-president heeft. Het boek over Den Uyl is ver schenen in de reeks 'Profielen van politici'. Eerder schreef Van der Werf boeken over Bas de Gaay Fortman en Hans Wiegel. I DEN HAAG De PvdA, PPR, PSP en CPN hebben bij minister van der Stoel van Buitenlandse Za ken aangedrongen op erkenning van Ie Voorlopige Revolutionarire Reu ring (VRR) van Zuid-Vietnam. De kommunist Marcus Bakker diende bij Ie behandeling van de begroting van Bu.'Cenlandse Zaken twee moties in: jn de een wordt erkenning van de 1TRR gevraagd, in de ander wordt fce regering gevraagd de diploma- >EN HAAG (ANP) Met 45 tegen 14 stemmen heeft de Eerste Kaïmer Isteren het 'huurwetje' van staats ecretaris Van Dam aangenomen. In de wet is opgenomen de plicht melding van huurverhogingen het toegestane maximum van 8 rocent overschrijden. I PvdA, ARP, PPR, D'66 en CPN, meerderheid van de KVP-fractie een minderheid van de CHU temden voor het ontwerp. Tegen stemden de fracties van WD Joerenpartij, SGP. zes leden van de en vier leden van de CHU- ractie. tieke betrekkingen met het bewind van president Thieu van Zuid-Viet nam te verbreken. PvdA'er Relus Ter Beek: "Van een uitvoering van de akkoorden van Parijs, die zowel voor Cambodja als vooi Vietnam van levensbetekenis zijn. is geen sprake. In Vietnam is het de regering Thieu die moedwil lig alle bepalingen van het akkoord aan zijn laars lapt. Er is geen Natio nale Raad van Verzoening en Een dracht gevormd, er zijn geen verkie zingen gehouden, de derde macht wordt door Thieu niet erkend, de po litieke gevangenen zijn niet vrij gelaten". D'66 is tegen erkenning, om dat het zou indruisen tegen de Pa- rijse vredesakkoorden. Woordvoer der Van Mierlo steunde wel de idee om te breken met het Thieu bewind. De confessionele partijen en de WD zijn tegen erkenning van de VRR. KVP. ARP en CHU menen dat erkenning volkenrechtelijk niet mo gelijk is. WD-woordvoerder De Koster verklaarde: "Wij zien geen verschil tussen Noord-Vietnam, de Vietcong en de VRR, ook al treden zij afzonderlijk op. Geen noemens waardig aeel van de Zuid-Vietnamese bevolking is onder gezag van de VRR". Voor de behandeling van de begro ting begon kreeg Van der Stoel van de Brede Vietnam Beweging in ons land drieduizend handtekeningen en adhesiebetuigingen voor erkenning, van de VRR aangeboden. Tien miljoen gulden extra DEN HAAG (SP) Staatssecre taris drs. M. J. van Rooyen heeft meegedeeld, dat de recente wijzi gingen in de wet op de motorrijtui genbelasting in januari ongeveer 10 miljoen gulden extra heeft opgele verd. Het aantal aangiften voor de motorrijtuigenbelasting lag in de eerste maand van dit Jaar ongeveer 100.000 hoger, dan op basis van de oude wetgeving mocht worden ver wacht. De staatssecretaris gelooft, dat de ze klim voornamelijk wordt veroor zaakt door de goede voorlichting via de media. Verder deelde hij mee, dat in "75 ongeveer 5.5 miljoen auto's worden gecontroleerd. Ook *s nachts. Hij wilde geen details van de nieu we strategie geven, maar vertelde wel dat geheel nieuwe technieken zullen worden gebruikt. Daaronder ook het inspreken van visueel verkregen ge gevens op banden, die later in een computer worden verwerkt en ver geleken met bestaande gegevens. ROTTERDAM (SP) Met een wettelijke regeling van de vermo- gensaanwasdeling zit het kabinet- Den Uyl moeilijk. Het heeft deze re geling beloofd aan de vakbeweging in ruil voor matiging van looneisen. Mi nister Duisenberg van financiën gaf gisteravond in een debat met oud minister mr. drs. H. Langman toe, dat het kabinet er niet uit is. Duisenberg weigerde in te gaan op Langmans vraag of vermogens ook worden aangepast aan de inflatie op de manier waarop lonen worden bij- getroken door prijscompensaties. Hij wees erop, dat een van de moei lijke vragen is: wie moeten er de len in gegroeid vermogen. Minister Duisenberg verzette zich tegen de suggestie van Langman dat vermogensaamwasdelmg te vergelij ken is met winstdeling, zoals die al in het bedrijfsleven wordt toege past. "Bij vermogensaanwasdeling wordt niet de liquiditeit van een on derneming aangetast, noch de rende mentspositie. Het gaat erom, dat de werknemers een deel krijgen van het bezit van de onderneming". Langman vond het overigens wat zinloos om uit te maken van wie het vermogen van een onderneming nu precies is: van de kapitaalverschaf fers, van de werknemers of van bei de groepen. Hij vond het belangrijker dat het op de Juiste manier in de on derneming wordt gebruikt. Vertegenwoordiger vervalste orders Een vijftigjarige vertegenwoordiger uit Weert moest een keer tegen de lamp lopen. Het was te doorzichtig. HU schreef tussen september en Januari diverse verkoparders uit, voorzag die van valse handtekeningen en inde de verkoopprovisie. Een bedrag van enkele duizenden guldens. Nu is hij aangehouden wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Zijn baas, een Roermonds garagebedrijf, zit met een flinke strop. Een tiental vrachtauto's ter waarde van zo'n zeven ton. Op papier verkocht, maar nergens te leveren Grutto's al weer terug Duizenden grutto's zijn op het ogenblik in de Flevopolders neerge streken Normaal gesproken zouden deze weidevogels pas in maart uit zuidelijke streken zijn teruggekomen, maar het zachte weer heeft ze enigszins in de war gebracht. In grote drommen wachten de dieren nu op het moment, dat het voorjaar echt doorzet. Want dan pas kunnen ze beginnen aan hetgeen waarvoor ze teruggeko men zijn: het paren. Normaal broeden ze vanaf half april, maar ook dat zal nu wel worden vervroegd. Koe door het dak Miodrag Ivanovic zat in zijn gemakkelijke stoel lekker zijn krantje te lezen, toen er plotseling een koe door het dak zakte. Het beest was ontsnapt uit het slachthuis van de Joegoslavische stad Kraljevo en was in zijn vlucht op het schuine dak van Ivanovic geklommen. De achtervolgers gaven de voortvluchtige koe in de huiskamer het genadeschot. Om het beest echter naar het slachthuis te krijgen moest het de voordeur door, maar die was te nauw om het koeielijf erdoorheen te trekken. Uiteindelijk lichtte men een raam uit de sponningen om de ongenode gaste uit te laten. Toen pas kon Ivanovic weer rustig zijn krantje gaan lezen. Dronken achter de kinderwagen De politie van het Franse Metz heeft een vrouw aangehouden we gens het voortduwen van een kinderwagen in staat van dronken schap. Voorbijgangers waarschuwden de verkeerspolitie toen zij de vrouw met haar kind in de wagen over het trottoir zagen zig-zaggen. De politie heeft de vrouw naar een politiepost gebracht en vervolgens haar echtgenoot gebeld. Er is geen aanklacht tegen de dame inge diend. Hof panfs Een Ierse vrouw van middelbare leeftijd is gearresteerd, omdat zij in de gevangenis van Portlaoise een IRA-gevangene bezocht en hem een staaf springstof overhandigde Zij had dit ontplofbare spul in haar slipje verstopt en zo het elek tronische bewakingssysteem gefopt. Wanbetaler De Amerikaanse schrijver Kent Sally is een eilandje in die Fidjl- archipel kwijt, dat hij 16 jaar geleden had gewonnen in een lime rick-wedstrijd. Shelby had in al die jaren de jaarlijkse huur van ongeveer 15 cent niet betaald. Ook had hij nooit contact opgenomen met de beheers raad van de Fidji-eilanden. Vandaar dat hem de huur is opgezegd en het eiland weer aan de oorspronkelijke bewoners is teruggegeven. Spechtenplaag Eigenaars van vakantiehuizen in de Japanse badplaats Atami heb ben tot hun schrik bemerkt, dat spechten de luiken van hun hui zen hebben „beklopt". Tal van luiken bleken letterlijk doorzeefd te zijn. De vogelkenner Teroeo Sasagawa geeft als verklaring voor deze .Jdopjacht": De specht is een zeer intelligente vogel die weet waar hij zijn voedsel moet zoeken, of dit nu in een boom is of niet.. Waarom zij nu in groten getaile op de luiken zijn afgekomen weet iik niet maar ik neem aan dat het een soort van wraakne ming betref t omdat zij op de een of andere manier hun eigen woon gebied zijn kwijtgeraakt". Enfin, de plaatselijke timmerlieden vinden het al lang goed BUCKEBURG Bij de hervat ting van het proces-Augustin, giste ren, is de 25-jarige Nederlander Ro nald Augustin, die als lid van de Baader-Meinhofgroep in Bückeburg terecht staat, opnieuw door de presi dent van de rechtbank, Gerhard Haack, uit de rechtszaal verwijderd. Bij het begin van de vierde zit tingsdag wilde Augustin weer aan de tafel van zijn verdedigers plaats ne men. Rechter Haack gelastte hem echter in het beklaagdenbankje te gaan zitten. Augustin reageerde hierop met de opmerking: "Ik blijf alleen hier als ik tussen mijn verdedigers kan zitten. U zult mij an ders aan mijn stoel moeten vastbin den". De officier van justitie, Walter Hunger, stelde daarop voor de ver dachte uit de rechtszaal te verwijde ren, hetgeen door de president werd ingewilligd. |Door iSybe Stamm DEN HAAG (SP) De behandeling de rechtszaak tegen Daan Denie, tantje Brouwers, de Algerijn ktohammed Koudache en de gevlo- Palestijnse verzetsstrijder Nuri tenmerkt zich als een langdurig en hard gevecht dat over de hoofden •an de verdachten heen met felle -erbetenheid wordt gevoerd tussen ie Haagse officier van Justitie mr. R Schimmel en de verdedigers. Mohammed Koudache houdt zich Bwijgend op de achtergrond, net als tijdens het gijzelingsdrama in de terkzaal van de Scheveniogse gevangenis. De officier noemt hem profiteur Uit de papieren verklaringen komt üuri als de koelbloedige leider te voorschijn. Jantje Brouwers was sijn rechterhand. Daan Denie komt er uit als de jongen die min of meer wankelmoe dig meedeed. Vooral nadat hij door de portofoon met zijn moeder had gesproken, leek hij geen zin meer te lebben. Maar hij durfde niet terug. Sprekend over Nuri en Jantje Brouwers zei hij letteriijk tot de gijzelaars: „ais ik nu probeer ze te weerhouden kan er een explosie volgen". Hij sprak verscheidene gijzelaars moe^in. In het vooronderzoek heeft Daan IDenie gezegd dat hij van meet af (aan bezwaar had gehad tegen het gijzelen van het koor, omdat er vrouwen en kinderen bij betrokken zouden worden. Daan stelde voor liever de directie van de gevangenis te overmeesteren. Ter zitting wenst Jüj zich hierover niet uit te laten. Jantje Brouwers verdedigt zich alleen tegen de hem tenlastegelegde bedreiging met moord. „Dat was alleen bedoeld voor de buitenwereld" zegt hij. „Maar pater De Bot en de anderen hoorden het, want zij stonden er bij", houdt mr. stolk hem voor. „Daar kan ik niks aan doen. Ik kon moeilijk zeggen: we dreigen wel, maar we doen het niet. Het stuitte mij zelf ook tegen de borst om die mensen te gebruiken als middel om vrij te komen, maar het was de enige mogelijkheid". Uit de rapporten blijkt dat de 29-jarige Daan Denie in de afgelopen zeventien jaar maar twee Jaar op vrije voeten is geweest en dat dan nog meestal als voort vluchtige, nooit meer dan enkele weken achter elkaar. „Ik heb het rapport an de psychiater niet zonder emotie kunnen lezen", zegt de president. Officier van Justitie mr. R. Schimmel laat zich in zijn vlijmscherpe requisitoir herhaalde lijk zeer sarcastisch uit. Over de vrijlating van vrouwen en kinderen: „Dat was aardig van ze, die zorg. Of waren ze bang dat die alleen maar last zouden ken?" Het commentaar van de officier op Daans tegenzin om vrouwen en kinderen te gijzelen: „Lang leve de romantiek". Fouten De officier erkent dat in de gevangenis fouten zijn gemaakt. Als er geen vuurwapens waren binnen gesmokkeld zou de gijzeling niet gebeurd zijn. Als de vier desperado's niet bij elkaar gelaten waren was er ook niks gebeurd. „Er zijn te grote risico's genomen", aldus mr. Schimmel, „maar dat spruit voort uit het streven om deze gevaarlijke gedetineerden toch als mensen te behandelen..." De eis tegen Brouwers en de afwezige Nuri luidt zeven Jaar. Mr. Schimmel eist vier jaar tegen meeloper Koudache en zes Jaar tegen Daan Denie, met de aantekening dat diens straf even tueel in een psychiatrisch rijksasiel kan worden renuitvoergelegd. Advocaat mr. N. A. M. Schipper zegt dat een dergelijke straf voor Daan Denie en voor de maatschappij rampzalige gevolgen zal hebben. Daans deelname aan de actie sproot Juist voort uit pure wanhoop over zijn uitzichtloze situatie. Hij is een mens die in zijn hele leven nog nooit een kans heeft gehad. Dat alles zo met Daan gelopen is kan men hem nauwelijks verwijten: de oorzaak ligt in het falen van de maatschappelijke systemen. De manier waarop Daan geïsoleerd wordt gehouden noemt mr. Schipper onverteerbaar. Niet alleen als advocaat maar ook als Nederlands burger spreekt mr. Schipper er schande van dat zo'n mensonterende Isolatie in ons land wordt toegepast. Mr. D. J. Schravendijk houdt de rechtbank voor dat Mohammed Koudache een ontspoorde Jongen is, die in Frankrijk op twintig Jaar gevangenisstraf kan rekenen wegens bankroof. Hij zal worden uitgewe zen, dus vluchten was zijn enige uitweg. Pleiter noemt het requisitoir van de officier „koud en klinisch." Mr. Schravendijk vindt dat hele maal geen straf moet worden Voor Jantje Brouwers zegt mr. P. Schmidt van Gelder dat met dit drama het failliet van ons strafsysteem is aangetoond. Het leven van langgestraften is uitzicht loos. Door een lange straf op te leggen wordt het nog uitzichtiozer. Geen klacht Jan Brouwers zelf zegt in zijn laatste woord dat hij na afloop van het gijzelingsdrama ernstig is mishandeld. Hij is met een bullepees bewerkt, waarmee hij onder meer op z^n geslachtsdelen zou zijn geslagen. Na afloop van de zaak antwoordt officier mr. Schimmel op onze vraag of er een onderzoek naar deze beweerde mishandeling zal worden ingesteld, dat er door Jan Brouwers geen klacht is ingediend. „En het valt me tegen dat het enige wat Brouwers van deze gijzeling te zeggen heeft, een jammerverhaal is overzidhzelf", aldus de officier. Verreweg die merkwaardigste ver dachte in ae gijzelingszaak is de Benediktijner monnik Broeder Mattheus (45), die voor Jan Brouwers de twee pistolen in de Scheveningse strafgevangenis heeft binnengesmokkeld. Onder zijn pij. De officier van Justitie eist twee en een half Jaar gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming tegen de broeder, die door een vergissing in de dagvaardingsprocedure tien dagen geleden op vrije voeten is gekomen. Zijn antiwoorden kenmerken zich door een onbeschrijfelijk gedraai, maar bij stukjes en beetjes krijgt de rechtbank er toch uit dat de monnik op verzoek van Jantje Brouwers de pistolen heeft besteld bij de Bredase prostituee Tineke en dat hij dius zeer goed heeft begrepen wat er in de pakjes zat die hij op 24 oktober aan Jantje heeft afgeleverd. Tevens erkent de monnik dat hij vroeger, ook al via Tineke, eens een ijzerzaagje heeft geleverd waarmee Jantje ontsnapte uit de Koepel te Breda. En een paar weken voor 24 oktober bracht hij Jantje namens Tineke een blikje sardientjes, dat eveneens een pistool bleek te bevatten. Broeder Mattheus bezweert de rechtbank dat hij overspannen was geraakt door de drama's waarmee hij als gevangenisbezoeker was geconfronteerd. Hij had zich zo vereenzelvigd met zijn in nood verkerende discipelen dat hij voor de smeekbeden van Jantje en Tineke was bezweken. „Maar Jan had gezegd dat met de wapens alleen gedreigd zou worden. Er zou geen munitie bij zijn. Ik heb nog speciaal aan de pakjes geschud om te horen dat er echt geen kogels bij zaten", zegt de monnik, die voorts ontkent iets van de gijzelingsplan nen te hebben afgeweten. „U stak uw hoofd in het zand" meent de president. Mr. Stolk verwijt de monnik dan verregaande trouweloosheid tegenover het staats gezag: „Men vertrouwde u om het kleed dat u droeg. Maar u was niet te vertrouwen". Onvermijdelijk Dat hem de toegang tot de Koepel te Breda was ontzegd op verdenking van smokkel van drugs noemt de broeder een groot misverstand. Hij zegt dat niet minister Van Agt, maar de toenmalige directeur-gene raal van het gevangeniswezen een afspraak met hem heeft gearran geerd met de directeur van de Koepel. Daarna kreeg hij weer vrije toegang. Officier van Justitie mr. Schimmel betoogt dat broeder Mattheus al zes jaar lang wist wat voor gewelddadi ge figuren Jan en Daan waren. Levering van twee pistolen impli ceert dus medeplichtigheid aan een misdadige aotie waarbij een of andere vorm van wederrechtelijke vrijheidsberoving onvermijdelijk zou zijn. Mr. Schimmel zegt dat er best andere motieven dan alleen hulp vaardigheid aan broeder Mattheus* activiteiten ten grondslag kunnen liggen. Dit valt niet te bewijzen, maar alle voorwaarden waren wel aanwezig. De broeder kwam eens in de veertien dagen in het bordeel van Tineke, waar hij onder meer sexfilms bekeek. Hij smokkelde drank de gevangenissen binnen, hij werd verdacht van smokkel van Tineke B., achter het raam van een politiebusje. drugs, de bewaarders noemden hem een ruigpoot en in zijn cel vond de politie kilo's homosexuele porno-fo to's, aldus de officier. Onmiddellijke gevangenneming eist mr. Schimmel omdat hij ongerust is dat deze zwakke broeder zich aan de justitie zal trachten te onttrekken. Advocaat mr. W. Meijer uit Breda schetst de monnik ais een man die jarenlang dag en nacht in de weer was om hulp en troost te brengen aan ontredderde mensen met wie niemand anders raad wist...ook de directeur van de Koepel niet. Broeder Mattheus deed te veel, omdat alle anderen te weinig deden, aldus pleiter, die de rechtbank verzekert dat de broeder zich ter beschikking van de justitie zal houden. Het verzoek om gevangen neming wordt na raadkamer afge wezen. De blonde bordeelhoudster Tineke ontkent iets van de inhoud van de pakjes met pistolen te hebben afgeweten. Zij heeft de monnik wel eens drank meegegeven voor Jantje, maar de pakjes waren haar bezorgd door een onderwereldfiguur van wie zij alleen de voornaam weet. Broeder Mattheus moet opdraven als getuige. Hij bevestigt dat hij Jantjes verzoek om pistolen aan Tineke heeft doorgegeven en dat Tineke tijdens de gijzeling liet blijken alles van de plannen to hebben afgeweten. Als hij scherp door Tineke's verdediger wordt ondervraagd zegt de monnik veron gelijkt „Ik ben zo'n toon als kloosterling niet gewend". Dat is te veel voor moeder Denie op de publieke tribune. „Je bent ook nog bij mij geweest om wapens, vuile zwerver", glillt zij. Moeder Denie moet van de president worden verwijderd. „Okay", roept zij bij het heengaan, ..maar hij is bij mij geweest voor wapens en nu speelt hij de barmhartige Samaritaan". Ook tegen Tineke valt een eis van twee en een half Jaar. Officier mr. Schimmel memoreert dat Tineke door Jan uit de gevangenis twee 'keer per week werd opgebeld. ..Het uitroepteken is van mij", voegt de officier er aan toe. Uit alle6 blijkt dat de bordeelhoudster precies van de plannen op de hoogte was, betoogt de officier. Verdediger mr. G. van Tricht acht dit nu juist niet bewezen. Overigens richt het betoog van deze pleiter zich voornamelijk tegen Broeder Mattheus en tegen minister Van Agt, die gezegd zou hebben dat hij de monnik toch een hoogstaand mens vindt. Pleiter steekt uitvoerig de draak met deze excellente mening over de monnik die in een bordeel als kind aan huls was. Mr. Van Tricht hecht meer waarde aan de verklaring van de bordeelhoud ster. Hij verzoekt haar onmiddellij ke vrijlating. De rechtbank wijst het verzoek af. Uitspraak in alle zaken op 11 maart. een miljoen gulden aan prijzen Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" In deze krant Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht PUZZEL MEEI

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7