DOORZETTEN IN WAT JE GELOOFT 'Niet verder ontgronden' Abortus kan oorzaak worden van val kabinet 'Samenwerking met Leiden hoeft voor mij niet meer' Zanger van levensliedjes Bart Holland in Zwammerdam: PAGINA 4 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 ALPHEN AAN DEN RIJN (ZWAMMERDAM) Het naambordje op de deur van 't Hemeltje, een eeuwenoud huisje in het hart van Zwammerdam vermeldt Bart Hol land: zanger. Zanger van levensliedjes, zo karakteriseert Bart Holland zijn werk. Het is voor de buitenwacht wat stil geworden rond Bart Holland, na zijn eerste single ruim een jaar geleden. Maar achter de schermen wordt waanzinnig hard gewerkt, aldus Bart Holland. Door Christa van Hees Foto Will Dijkman "Te mooi om waar te zijn', op de plaat gezet door Polydor en an derhalf Jaar later uitgebracht door Dureco, heeft uiteindelijk niet de erkenning gebracht. Ondanks de goe de promotie onder andere in "Op Losse Groeven". De plaat heette niet commercieel genoeg te zijn. Steeds opnieuw zou de commercie Holland in zijn carrière weer de das omdoen. "Ik weet maar een heel klein beetje van die hele grote puzzel van het leven, maar dat kleine beetje wil ik overbrengen. Het voornaamste dat steeds weer terugkomt is de enorme eenzaamheid van mensen. Eenzaam- Gistermiddag heeft Bart Hol land in Brussel van de Bel gische maatschappij Decca een contract aangeboden gekregen om een LP met eigen liedjes te maken. Het is de bedoeling dat de opnamen eind april worden gemaakt. heid die steeds sterker wordt naar mate de uiterlijkheden groter wor den. Er wordt een hele cultuur van uiterlijkheden opgebouwd, zoals bij voorbeeld door de TROS. waar de mens zélf niet meer aan bod komt. Ik wil de mensen duidelijk maken dat het om andere dingen gaat dan uiterlijkheden". "Het is de vraag hoe belangrijk Je het vindt om door te zetten in wat je gelooft. Of op te schuiven in de gelederen van figuren als Ron nie Tober etc." Bart heeft voor het eerste gekozen. Met het risico dat een grote doorbraak misschien nooit zal komen. Voorlopig heeft hij zich helemaal toegelegd op de studie voor arrangeur. "Als je de pech hebt nog niet zo bekend te zijn als Je zou willen hebt je de tijd om te stude ren". De studie voor arrangeur duurt via het conservatorium zes tot ze ven jaar. Bart wil die echter in drie tot vier Jaar achter de rug hebben. Daarna is hij begonnen met het ne men van orgel- en pianolessen. (Het gitaarspel was hij al machtig). 'Een bewust aansturen op een toekomst waar ik alles zelf in de hand kan houden: zelf teksten schrijven en arrangeren". Wat zijn ambities als zanger betreft: Net zo lang blijven doorleuren tot ze gaan denken: die jongen is toch niet gek, daar moet toch iets inzit ten....." Kogelbaan Bant Hofllanld (27) geboren en ge togen Hagenaar bracht zijn HBS- tijd door op een Jezuïteneollege, waar het een vanzelfsprekende zaak was dat je vervolgens ging studeren. In zijn geval werd het een blauwe maandag economie en daarna de dienst. Zijn officiersrang paste hele maal in zijn al uitgestippelde car- Een verkeerde kogelbaanbereke ning bracht de grote ommekeer. "Ik kon opstappen". Bart werd gewoon soldaat. Een "val" die hij nooit heeft betreurd. "Ik kwam daar in een keiharde we reld terechit en werd daar volledig door elkaar gehutseld. Wat eerst onder had gezeten kwam nu boven: ik begon opeens te zingen.Je zou kunnen zeggen dat ik door de min der fraaie kanten van het leven tot iets ben gekomen. Bart Holland werd ontdekt door Jan de Winter, directeur van Chap- pell Nederla.r.i De ganger kwam do:.r toedoen van Pim Jacobs, zonder aan de voorronden te hebben deel genomen. terecht in de finales voor Knokke. Een en ander was geregeld op de finale-dag zelf. Tot verrassing van zanglerares Bep Ogterop, die daar volkomen onverwacht haar leerling op het podium zag verschij- ïien die bovendien een daverend succes oogstte. Met namen mede-ju rylid Jan de Winter spreidde groot enthousiasme ten toon. Bart Hol land eindigde als eerste, maar. werd niet uitgezonden naar Knok ke. Opnieuw was het de commercie die overwon. Die eerste plaats le verde echter wel een internationaal contract bij Chaippeli op. Hij trad vooral op in Duitsland, Frankrijk, maar vooral in Engeland, waar hij de Argentijnse Marthe ontmoette, sinds een Jaar zijn wettige echtge note. Hij had intussen om zijn zangstudie te kunnen bekostigen al de nodige baantjes achter de rug. Onder meer als kruier, bouwvak ker, chauffeur, schilder, rij-instruc- teur, barkeeper, disc-Jockey en fo tomodel. Bokaal Engeland bleef trekken, ook al vanwege het feit dat zijn zusje daar als fotomodel en actrice triomfen vierde, en een zeer bekende per soonlijkheid was in Londen. Zij is getrouwd met een BBC-regisseur die onlangs uit handen van prinses Ann een bokaal ontving voor de beste dierenreportage van het Jaar. Broer Bart: "Zij organiseerde spe ciaal voor mij een grote party waarvoor ze al hun vrienden en [kennissen uitnodigde, ontzettend schaititig". Holland zingt in Nederland in principe alleen maar Nederlandse teksten. "Het is waanzin om in Ne derland in een buitenlandse taal te zingen". De drie of vier Engelse liedjes die hij zelf schreef zijn dan ook een uitzondering. "Een uitzon dering waar ik het recht toe heb", '■•indt hij. "Ik heb een tijd gehad dat ik alleen maar Engels sprak met mijn vrouw (die als Argentijn se geen Nederlands kende), en ook helemaal in het Engels dacht. In zo'n periode zet Je ook Je gedachten en gevoelens in het Engels op pa pier". De band met Argentinië lijkt een heel bUzonüere. Mijm „vooroudere behoorden tot een beroemde circus familie: hun circus brandde in Ar gentinië af". Hun kleinzoon Bart is inmiddels getrouwd met een Argen tijnse. Er bestaat in Argentinië dan ook een vertaling van 'Te mooi om waar te zijn" op de plaat (evenals in Duitsland trouwens). Een plaat, die overigens nog niet is uitgebracht, maar nog in portefeuille zit zoals dat heet. "Als zanger moet je er zelf zijn om je plaat te promoten. Van daar dat men er in Argentinië wei nig haast mee maakt die plaat uit te brengen". Over niet al te lange tijd is het echtpaar Holland echter van plan een bezoek van drie maan den aan Argentinië te brengen. Des ondanks blijft het zelf promoten van een plaat in het buitenland een moei lijke zaak. "Je loopt zelf het risico, nieuwe single uitkomt; bij succes de want zelfs het verblijf in het goed- springplank naar een l.p. Het gaat koopste hotelletje kost ontzettend om een Nederlandse vertaling van veel geld". een Engels liedje. Bart Holland: Er bestaat echter een gerede kans "Ilja Gort van Phonogram ziet er dat er in Nederland toch weer een veel in. Hart verpand aan Zivammerdam ALPHEN AAN DEN RIJN (ZWAMMERDAM) Vijfjaar Zwammerdam was voor Bart Holland genoeg om er met hart en ziel aan verpand te raken 'Sinds ik hier ben komen wo nen ben ik zoveel gaan zien, heb ik zoveel inspiratie opge daan Ik ben hier vreselijk veel van Holland gaan houden.' Dammenaren zijn buitenge woon prettige mensen om mee om te gaan. Bart Holland: 'Ik héb hier nog nooit een onver togen woord horen vallen. Ik heb alleen maar redenen om blij te zijn dat ik in Zwam merdam woon.' De verknochtheid aan Zwam merdam uit zich onder meer in het bestuurslidmaatschap van de Belangenvereniging Zwammerdam. De Belangen vereniging helpt duidelijk mee aan het mondig maken van de problemen van dit buiten- gebica, vindt Bart Holland. 'De vereniging kan ook een steun zijn voor de bestuurderen in Alphen.' Zijn gedachten over de taak van de belangen vereniging: 'Datgene wat je wilt moet een zekere realiteit hebben. Ik geloof dat dat nu zo langzamerhand wel bekend is, en dat daaruit voortvloeit dat de belangenvereniging se rieus wordt genomen.' Voor de Alphense wethouder Haanstra (o.a. ruimtelijke or dening stadsontwikkeling en woningbouwniets dan lof: 'Een fantastisch man. Boor devol wil om openheid te be trachten. Hij geeft eerlijke informatie op de voorwaarde dat wij dan ook die informatie op een verantwoordelijke ma nier brengen.' Bart Holland: 'Blij zijn met de aandacht van gemeentezijde voor het groen Artiestennaam Zwammer dam Holland is overigens een artiesten- laam zoals het 'n goede telg vam ten artiestenfamilie betaamt; een ran zijn zusters is bijvoorbeeld con certpianiste. Zijn familienaam De Lange zullen maar weinigen kennen. Bart zelf klinkt de naam De Lange nog nauwelijks bekend in de oren. "Als iemand "De Lange" riep zou ik niet eens omkijken". Trudy Henstra (raad Sassenheim) tegen nieuwe vergunning: SASSENHEIM OEGSTGEEST WARMOND Hoewel niet hele maal ontevreden over de toezegging van het Sassenheim se college van B. en W. om in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land nog eens aandacht te vragen, voor de ontgrondingen zoals deze de laatste acht jaren in de Klinken bergerpolder en de Voorhofpolder te Oegstgeest, Warmond en Sassen heim hebben plaatsgevonden, én daarin tevens aan te dringen de laatste ontwikkelingen op mi lieugebied nauwkeurig te volgen, zal "binnenskamers" in Sassenheim toch nog nader beraad over dit on derwerp volgen. Progressief Sassen heim, dat deze zaak op het aller laatste ogenblik nog bij de gemeen teraad aankaartte, zal zich vóór 5 maart nogmaals bezinnen en de mo gelijkheid onder ogen zien om alleen of eventueel als afzonderlijke par tijen (PvdA, D'66 en PPR) een be zwaarschrift bij GS in te dienen en hetzelfde geldt voor de KVP. De ontgrondingen in de Klinken bergerpolder en de Voorhofpolder, zijn begin februari weer actueel ge worden, toen de heer J. H. Menten (Warmond) om een (nieuwe) ver gunning voor de ontgronding van de ze gebieden vroeg. Van 1 februari 1967 tot 1 Januari 1975 had de heer Menten van Gedeputeerde Staten, van Zuid-Holland al vergunning om het gebied in de Voorhof polder en de Klinkenbergerpolder ten zuidwes ten van de spoorlijn te ontgronden tot een diepte van 30 meter. Aan de vergunning waren enige voorwaar den verbonden. Met name naar aan leiding van een bezwaarschrift van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat bang was voor verzilting van het water. Trudy Hensttra-Bruigom, die namens Progressief Sassenheim het onderwerp in de gemeenteraad aan kaartte: "Het chlaridegehalte zou regelmatig worden gecontroleerd en de put mocht geen verbinding krij gen met het boezemwater. Uit de sta tistieken blijkt inderdaad dat het chloridegehalte tot nog tot niet verontrustend is. De put in de Voor hofpolder is tot nu toe 10 tot 18 me ter diep ontgrond. De oude zandput in de Klinkenberg er polder op Sas- senheims grondgebied, welke inmid dels overigens zeer visrijk is, is nog mei verder geëxploiteerd". Tot 1980 Warmonder Menten heeft nu een nieuwe vergunning aangevraagd om tot 1 Januari 1980 door te mogen gaan, 'met de mededeling dait de re denen tot ontgronding en de bestem ming welk men aan 't te ontgron den terrein en water aan de afko mende grond wenst te geven, dezelf de zijn als die welke golden ten tij de van het verlenen van de al eerder genoemde oratg rondingsvergunning, tot 1 januari 1975 te weten: zandwin ning enerzijds en recreatie ander zijds". Een bestemming die ogen schijnlijk logisch is, want het bestem mingsplan en het streekplan geeft voor de gronden (wateren) recreatie Trudy Henstra-Brulgom valt dat laatste ook niet aan, al heeft zij haar twijfels over de haalbaarheid ervan. Zij zegt: 'Wat ons verontrust is het feit. dat er reeds enkele Jaren in tijdschriften en kranten artikelen verschijnen, waarin wordt geprotes teerd en wordt gewezen op de ge varen die zijn verbonden aan ont grondingen dieper dan 6 tot li me ter. Het gevolg van deze ontgrondin gen zou desastreus zijn. Het biolo gisch evenwicht wordt dermate ver stoord, dat men op den duur dood water krijgt, met bovendien grote temperatuurveschillen, waardoor ge vaarlijke golfbewegingen ontstaan'. Trudy Henstra wijst naar een pu- blikatie van o.m. prof Maas die stel ae: 'Zand zit ov^er het algemeen pas voorbij 12 meter diepte, terwijl wa ter dat dieper dan acht meter gaat ongezonde tendensen vertoont. Het onderwater staat stil, wordt erg koud en gaat rotten. Bij mooi weer, juist als de meeste mensen op en aan het water zitten, kan dat wa ter naar boven komen en een erg gezonde situatie opleveren.' Trudy Henstra aanvullend: 'Het resultaat is duidelijk. Dit water wordt volko men ongeschikt voor welke vorm van recreatie dan ook. Het gevaar bij de putten in de Voorhofpolder en de Klinkenberger polder voor deze verschijnselen is extra groot, omdat zij afgesloten zijn, waardoor het wa ter minder kans krijgt tot verver sing dan ir. open boezemwater'. Verleiding Trudy Henstra heeft zich met de fractie van Progressief Sassenheim uitputtend in de materie verdiept. Zij zegt: "Wij hebben bij diverse in stanties inlichtingen ingewonnen. Bij Rijkswaterstaat i s bijvoorbeeld een commissie aan het werk over dit onderwerp. De voorlopige conclusie is, aat de zandwinning van nu af aan uit zee dient te geschieden. J. Goudswaard, een deskundige op dit gebied, komt tot de slotsom dat in principe nergens meer vergunningen mogen worden verleend voor dit soort otitgrondigen. Prof. dr. C.J.F. Böttcher zegt om. dat het moeilijk ste bestanddeel van een geïntegreerd milieubeheer is, niet te bezwijken voor de verleiding beslissing te ne men die op korte termijn aantrekke lijk zijn, maar op langere termijn nadelige of zelfs rampzalige gevol gen hebben". Trudy Henstra: 'We hebben con tact gehad met instanties als het ministerie van Landbouw en Visserij afd Staatsbosbeheer, het Zoölogisch lai>oratorium van de Leidse univer siteit. de provinciale griffie, 't Hoog heemraadschap Rijnland, de Stich ting Zuidhollands landschap, die o- verigens ook een bezwaarschrift voor bereidt, gemeentewerken Leiden, het CBS in Den Haag. de Stichting Na tuur en milieu. We kwamen tot de conclusie, dat het op de weg van de Sassenheimse gemeenteraad zou liggen om bij Gedeputeerde Staten een bezwaar in te dienen tegen het verder ontgronden van dit gebied. De legale mogelijkheid immers werd ons immers nu geboden. Het doel van het bezwaarschrift: een gezond visrijk en vogelrijk gebied te behou den en daarnaast eventueel recreatie mogelijk te maken'. Holland West is. Want in het streek plan staat ook onder nummer 1.2.1.3: 'ln de toekomst kunnen ontgrondin gen ten behoeve van de zandwinning slechts bij hoge uitzondering worden toegestaan, n.l. wanneer zij in de re gionale zand behoefte voorzien en een functie vervullen voor recreatie, waterhuishouding of natuurbeheer'. Functies die volgens de deskundi gen zeker niet door ontgrondingen wo een bevorderd. Klandestiene zender ontdekt LEIDEN Een 35-jarige Lei denaar werd op heterdaad betrapt, toen hij gisteren bez:g was met 'n kflamdies- Metnien zender in zijn wening aiam de Stuyvesanthof. De politie heeft de zendapparatuur in beslag genomen. De man is aangehouden nadat er klachten van omwonenden waren binnengekomen over storing op zo wel de radio als de televisie. Burgerlijke Stand van Leiden Fablenne Lisette Oud-premier De Jong in Boskoop: 99 BOSKOOP Oud-premier De Jong acht het niet uitgesloten, dat het a- bortus-vraagstuk zeer binnenkort de directe oorzaak zal worden van de val van het kabinet Den Uyl. "Dan zifltwn we meteen weer middenin de verkiezingen. WeUAcht zou het CDA het abortus-vraagstuk in zijn ver kiezingsleus kunnen gebruiken", zei hij gisteravond op een bijeen komst van de KVP, CHU en ARP in Boskoop waar men tot een samen werking van de drie politieke groe peringen wil komen. De Jong was het met de aanwezi gen eens, dat het CDA niet moet te rugdeinzen voor een regeringscrisis als het gaat om de abortus aan ban den te leggen. "Hoe zwakker men ls des te sterker moeit de bescher ming zijn. En wat is nu zwakker dan het ongeboren kind?". Over de vakbonden merkte De Jong op, dat het CNV het meest betrouw baar is. Het NKV en NVV noemde hij twijfelachtige organisaties. "Voor al het NVV is niet meer wat het vroe ger was", stelde de oud-premier. In dit verband vertelde De Jong, dat uit een onderzoek van vier Jaar Jongens raakten van de weg met gestolen auto LEIDEN Bij de Leidse politie, kwam in de afgelopen nacht een telefonische melding binnen dat in de Merenwijk een personenauto van de weg was geraakt. Bovendien had den volgens deze melding twee jon gens, die de wagen weer in het rech te spoor probeerden te zetten, plot seling de benen genomen. Surveille rende agenten troffen de twee Jongens even later in de omgeving van de IJsselmeerlaan aan. Ze bleken de van de weg geraakte auto te heb ben gestolen. Eén van de Jongens had bovendien kort voor zijn aan houding nog geprobeerd een tweede auto uit de Merenwijk te ontvreem den. De twee aangehouden jongens, zijn Leidenaars, in de leeftijd van resp. 17 en 15 Jaar. geladen was gebleken dat dertig pro cent van de NW-leden op de WD stemt. Ten aanzien van het landelijk sa mengaan in de CDA wees De Jong er op, dat men niet mag vergeten, I dat twee vtn de drie partijen <5e huMige regering "gedogen" en er aan deel nemen.. De CHU daar is buiten gebleven. Natuurlijk geeft dit vaak moeilijkheden, hoewel de frac tievoorzitsters toch regelmatig contac ten met elkaar onderhouden en met elkaar vergaderen. Al lijkt de toena dering langzaam tot stand te komen naar mijn mending te langzaam, er is toch in de afgelopen Jaren wel veel bereikt. Vooral godsdienstige ver gaderingen hebben 'n belangrijke rol gespeeld. Tal van problemen worden al op internationaal niveau behan deld". "Voor de CDA is er veel te doen", aldus De Jong die stelde dat de oude partijen schijnbaar alles hebben be- reikt, vandaar dat de CDA een ant woord wil geven op de uitdaging. Veel moeilijkheden zijn ontstaan uit het gescheiden optreden van de po litieke partijen. Een van de opdrach- 1 ten die men als werkelijk Christen heeft uit te voeren, is dat men de hulpbehoevende medemens de hel- pende hand dient toe te steken". De Jong merkte nog op dat Bos- koop zich met haar afdeling gevoegd I heeft bij de bijna 300 andere gemeen- ten in ons land die al een CDA rijk j zijn. Hij noemde dit aantal een op merkelijk succes. De Jong wees er voorts met nadruk op dat alle plan- nen direct grondig moeten worden geregeld en zwart op wit moeten worden gezet, om onnodige misver standen te voorkomen. J. A. den Res, Menno Comp: romis De gemeenteraad van Sassenheim nam het voorstel niet over. Trudy Henstra: 'Ons voorstel, dat inder daad pas op de laatste dag door onze lr act ie was ingediend, was door de andere fracties niet of nog nauwe lijks bestudeerd'. Het college kwam toen met het compromis van de brief aan GS. Een compromis, dat moge lijk de komende week nog gevolgd zal worden door een 'echt' bezwaar schrift vam de in PS samenwerkende drie partijen van em de KVP. Eem bezwaarschrift, dat overigens geheel in de lijn van de nota plan doelen voor het streekplan van Zuid OVERLEDEN: IL^Kranenbuig (78) i Smead LISSE —Na drie maal verkeers controle met een radarinstallatie te hebben gehouden met een aantal van tegen de 100 verbalisanten per keer gaf de laatste verkeerscontrole een heel ander beeld. Nu werden bij de gehouden controle door de Rijks politie slechts 30 automobilisten ver- baliseerd! Een belangrijke verbete ring voor de verkeersveiligheid, doch er blijven toch nog snelheidsmaniak ken en die zullen er op hun beurt ook wel aan geloven, want de radar zet ze onverbiddelijk op de bon! 1 Raadslid Van Duijkeren uit Alkemade: ALKEMADE/LEIDEN "Wat mij betreft komt er nooit meer enige samenwerking met de gemeente Lei den", merkte het Alkemadese raads lid v. Duijkeren (Gemeentebelangen) op tijdens de raadsvergadering van deze week toen de stichting van een st roekenergtebedrij f nog even ter ke kwam. De Leidse raad veegde het stel om een streekenergiebedrijf in ht leven te roepen van tafel. "Ik ben ontdaan", aldus Van Duijkeren. "over de manier waarop wij door de raad van Leiden aan de kant zijn ge zet". De raad van Alkemade besloot om de raadsleden van Leiden de notu len toe te zenden van de Januarl-ver- gadering waarin het streekenergie bedrijf ter sprake is geweest. Ambulance een ambulance in Alkemade. "Er is een voorstel", zei burgemeester Smol ders, "om dit in regionaal verband te regelen. Hier ls Leiden ook bij be trokken. Er zijn al diverse brieven naar dit gemeentebestuur gestuurd maar het maakt geen haast met de beantwoording daarvan". Gezien het belang van deze ambu lance overwegen burgemeester en wethouders van Alkemade Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in te schakelen om de zaak te regelen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4