Financieel jasje Lakenhal te krap [NOLET KLEEDDE DE CHIQUE" IN LEIDEN Onderzoek naar toewijzing woningen in T MUSEA IN STICHTING mïzu keukens Kunst naar Krefeld xmzu keukens Nieuw bouwplan van 'Nieuw Groenhoven' mizu keukens DENSDAG 26 FEBRUARI 1975 LEIDEN De Leid.se musea gaan nog nauwer samenwerken. Binnenkort zal een stichting worden gevormd, waarvan onder meer de in Leiden gevestigde rijksmusea. De Lakenhal, molenmuseum 'De Valk', Hortus-Botanicus en Meermans burg deel zullen uitmaken. Mr. Sprey bereidt op dit ogenblik de statuten van een dergelijke stichting voor. Men hoopt op die manier een vuist te kunnen maken wanneer bij rijk en povincie om meer subsidie wordt verzocht. Vooruitlopend daarop zullen de Leidse musea gezamenlijk meewerken aan de Keukenhof in Lisse. Er komt een flinke ruimte waar aandacht wordt besteed aan hetgeen de Leidse musea te bieden hebben. )00T ïram van Leeuwen LEIDEN De exploitatie van het gemeentelijk museum De Lakenhal' wordt van jaar tot jaar moeilijker. Het ruimte gebrek wordt steeds nijpender, bepaalde interne verbouwingen moeten hoognodig gebeuren en bij het restaureren van het oude 'gunstbezit is een forse achterstand ontstaan. Bovendien is het financiële jasje, waarin het museum door de gemeente wordt gestoken, de laatste jaren steeds krapper geworden. drag bijzonder beCtarngrijk". HU wees op het grote aantal noodzakelijke uitgaven dat het museum jaarlijks moet doen. "Per Jaar geven we f 2000,- uit aan lampen en f 1000,- aan closetpapier. "We kunnen toch moeilijk besluiten om in de toiletten maar geen papier meer op te han gen. Er komen hier tenslotte Jaar lijks zo'n 50.000 bezoekers". Tijdens de rondleiding door het museum, die aan de vergadering vooraf ging, had hij al gewezen op een aantal noodzakelijke vernieu wingen. Voor een aantal namen in het museum hangen bijvoorbeeld gordijnen, die al meer dan twintig Jaar oud zijn en hoognodig vervan gen moeten worden. Het ruimtege brek is ook een onverteerbare zaak. Volgens directeur Wurfbain kan op dit ogenblik geen schilderij daterend van later dan de 17de eeuw in het museum geëxposeerd worden. Vele kaslübaine kunstwerken zyn reeds opgeslagen in de Witte Poortkazer ne. Een opslag die het museum Jaar lijks ook nog weer eens een flink be drag kost. Lakenhal-directeur M. L. Wurf- ain stelde gisteren in de vergade- an de gemeentelijke commissie lit museum vast, dat het de omende jaren ontzettend moeilijk al worden om de zaak te kunnen u. Dit ondanks een zeer zui- lig beleid. De kosten stijgen elk jaar En daar staat slechts een ge- inge stijging van de gemeentelijke lijdrage tegenover. In 1973 en 1974 reeg helt museum oog 4% meer .ar, maar voor dit jaar zal dat neer dan 2.5% zijn. Met de ngrijpende inflatie is wel duidelijk lat "De Lakenhal" Jaarlijks flink noet interen. 'We mochten in 1975 weliswaar Inet zes procent stijgen, maar die n- Jtijging is bijna volledig opgesoupeerd *>r Öoor Gemeentewerken die dit jaar bepaalde werkzaamheden aan de bebouwen zal verrichten, zoals het opschilderen van de buitenkant", al- pus directeur Wurfbain, die consta nt leerde dat daardoor een aantal be- n, slist noodzakelijke uitgaven niet ge- 21 Haan kunnen worden. Deze werkzaamheden vergen vol- kens Lakenhal-directeur Wurfbain °- ten bedrag van 28.000 gulden. "Het *2» baat dus helemaal niet om grote be- pragen, maar voor ons is zo'n be- ,_vanAssendetftstraat2 Oegstgeest lef50392 ,,Nog 3 nachtjes slapen en dan Een interne verbouwing waarschijnlijk van CRM een bijdra ge kan worden verkregen ligt uiterst "moeilijk ondanks h"et feSIt dat een architect heeft aangeboden gratis een schetsontwerp te maken. Ge meentewerken heeft namelijk becij ferd dait het bestekklaar maken van de plannen zo'n drie ton gaat kosten. Ook hebben B en W bepaalde be grotingsposten geschrapt, zoals de noodzakelijke verhoging van de ver zekering van het kunstbezit (nu 12 mijoen), die verhogSng van het aankoopbedrag voor kunst- en his torische voorwerpen van 45.000 baar 50.000 gulden (sinds 1969 niet meer verhoogd) en het beknotten van de post "accountantsdienst". Hoe groot de problemen zijn, blijkt wanneer in een ruimte waar- krijgt onder meer LEIDEN Krefeld, de Duitse gemeente waarmee Leiden een internationale uitwisseling heeft, is niet onder de indruk van de collectie 'moderne kunst', die Leiden van plan was naar Krefeld te zenden. Lakenhal-directeur Wurfbain, die onlangs een bezoek aan de Duitse zustergemeente heeft ge bracht, vertelde gistermiddag dat er meer belangstelling bestaat voor een collectie 17de eeuwse schilderijen. Krefeld heeft namelijk zelf een zeer uitgebreide collectie moderne kunst. In vergelijking daarmee is de Leidse collectie wat povertjes. Wethouder Oosterman zegde toe dat de kwestie nog eens doorgenomen zal worden met de Culturele Raad. Overigens heeft het ministerie van CRM inmiddels in prin cipe een subsidie toegezegd voor de kunstuitwisselino met Krefeld. De kunsttentoonstelling in Krefeld zal in september van dit jaar plaatsvinden tijdens de zogenaamde 'Leiden- woche'. in men op dit ogenblik bezig Is met de verbouwing en waarin cement ge stort wordt en Stenen gemetseld wor den een schilderij tegen de muur staat. En dan ls er nog de restauratie van de oude schilderijen. In 1967 werd bij een onderzoek vastgesteld dat in de derij kwam men tot een bedrag van periode van 1968 tot 1983 ongeveer 300.000 gulden. Gezien de stijgingen driehonderd van duizend schilderijen vain de saftariissem en andere ko6- daterend van voor 1900 gerestaureerd ten zou de volledige restauratie nu zouden moeten worden. Rekening zeker een bedrag van ruim zeven ton houdend met een gemiddelde van vergen. duizend gulden aan kosten per schil- Wat is er in de afgelopen zeven jaar gebeurd? "Er zijn ongeveer vijftig schilderijen gerestaureerd maar de zaak is vertraagd door een tweetal factoren: het gebrek aan deskundige restaurateurs en aan de benodigde gelden. Dat eerste pro bleem is inmiddels grotendeels op gelost maar de financiën vormen op d:<t ogenblik een ernstige rem mende factor. Om de achterstand in te halen zou het noodzakelijk zijn dat jaarlijks ongeveer 25 schilderijen worden gerestaureerd. Becijferd is dat daarvoor een bedrag van 55.000 gulden nodig is. De realiteit is dat minder dan de helft beschikbaar is. Directeur Wurfbain heeft oim enli'ee financiële verlichting te krijgen het verzoek aan B. en W. van Leiden gericht om de entreegelden te mo gen behouden.' Volgens wethouder Oosterman is het voorstel daartoe inmiddels B. en W. gepasseerd maar CDA-raadslid Bleijie meldde giste ren dat met name bij de gemeente lijke commissie voor financiën be zwaren bestaan. Ook wethouder Van Dam zou er niet voor zijn. WD'er Schouten vond dat wethouder Oos termans zich binnen het college maar eens wat sterker zou moeten maken voor bepaalde zaken. De wethou der repliceerde dat op tal van pun ten gevochten wordt om meer geld van de gemeente te krijgen. Ondanks dit wat directeur Wurfbain noemde "sombere beeld van De Lakenhal zijn er ook wel een paar positieve punten. Zo is er een bedrag van 75.000 gulden beschik baar om de woning van de huis meester van het museum (Oude Singel 28) te verbouwen tot biblio theek, kantoorruimte en een onder komen voor de educatieve dienst. Die verbouwing, waarbij het wach ten nog is op de bouwvergunning, is onder meer mogelijk geworden door een particuliere bijdrage. Alleen de brandveiligheidsvoorzieningen die in de woning moeten worden aange bracht vergen al een bedrag van 25.000 gulden. Inmiddels wordt er ook hard ge werkt aan de ingrijpende verbouwing van de scfcilderijenzalen. Er worden nieuwe vloeren gestort, nieuwe door gangen gemaakt en andere dichtge metseld om straks te kunnen be schikken over betere expositieruim ten. Aan de buitenzijde van de Har- teveltzaal wordt een heel nieuwe bui tenmuur gemetseld, terwijl de gla zen dakconstructie zal worden aan gepast aan de eisen van de tijd. Di recteur Wurfbain hoopt dat deze ver bouwing eind mei voltooid zal zijn. Verder zal door een interne ver bouwing ruimte geschapen worden voor een unieke tegelvei;zameling, die het museum ten geschenke heeft gekregen, mits er een goede exposi tieruimte door zou worden gecreëerd. Tenslotte worden de voorbereidin gen getroffen voor de uitgifte van een nieuwe catalogus over de bezittin gen van het Leidse museum. De ca talogus, die een omvang krijgt van 448 pagina's, krijgt een oplage van 2000 exemplaren en zal voor het pu bliek rond de dertig gulden gaan kosten. De vorige Lakenhal-catalo gus dateerde uit 1949 en is inmiddels sterk verouderd. Voor de uitgaven hoopt ddrecteur Wurfbain onder meer financiële steun te krijgen van het Prins Bernhard Fonds, het Cultureel Fonds van de Vereniging van Nederalndse Gemeen ten en van de provincie Zuid- Holland. \rar\ Assende)flslraat2 Oegstgeest tel 50392 „Wij kunnen óók bijna niet tot zaterdag wachten!" LEIDEN De Stichting Nieuw Groenhoven is bezig met helt maken van een (nieuw plan voor het gebied tussen Heren gracht, Zuidsingel, meelfabriek De Sleutels en de Oosterkerk straat voor de bouw van onge veer tweehonderd woningen bestemd). Zoals bekend is een eerste bouw plan vorig jaar door de gemeen teraad afgekeurd. Inmiddels heeft de stichting een andere ar chitect in de arm genomen. De eerste architect was de heer Klarenbeek, die in opdracht van de ontwikkelingsmaatschappij Projekt 5 werkte en ook het be stemmingsplan Herengracht- Zijlsingel heeft gemaakt. Vol gens het raadslid Bosch (CDA), is er van gemeentewege te veel iwang op die stichting uitgeoefend om naar een andere architect uit te zien. Ook vond hij het on juist, dat bij besprekingen met Nieuw Groenhoven termen als „goodwill" van de stichifcng zijn gevallen, waar het gaat om een zakelijke beoordeling door de gemeenteraad van de plannen. Duivesteijn (PvdA) sloot zich bij deze opvatting aan. Anne v. d. Zande (PPR/PSP/D'66) drong er op aan om af te zien van hoogbouw tegenover de Korte Langestraat. "Ik denk niet dat die mogelijkheid bestaat, wil je nog een aanvaardbare exploi tatie-opzet kunnen maken", ant woordde wethouder Verboom. [Vijftig jaar herenmode aan Botermarkt van de vijftig die Nolet nu aan de Botermarkt zit, heeft hij alleen ge werkt, de vijfenveertig daarna met zijn Twentse echtgenote, die met hem in de moeilijke Jaren dertig de zaak op poten hield. Ook in het pand aan de Boter markt, dat was gestoffeerd met ro de pluche en wollen lopers, heeft Nolet eerst alleen nog hoeden en petten aan de man gebracht. Later is daar de echte herenmode bijge komen. Want de herenmode zoals we die nu kennen is nog niet zo oud. Kostuums voor de welgestelden werden vroeger op maat gemaakt en de gewone man kocht zijn kle ding in een manufacturenwinkel. De eerste echte overhemden, zoals we ze nu in alle kleuren, dessins en maten kennen, verschenen pas vijf enveertig Jaar geleden in de zaak van Nolet. Als Je over het karakter van de mode praat zegt Nolet. "De chique van vroeger is verdwenen, er is een vervlakking ontstaan. Maar toch vind ik voor de jongelui de huidige mode leuk. Ik zal niet met een bloe metjesoverhemd gaan lopen maar ik kan me voorstellen dat de Jeugd dat leuk vindt". Nolet heeft in zijn tijd de upper ten van Leiden "gekleed" de rijke studenten, de professoren. Sommigen, zoals de inmiddels over leden directeur van de Nederland- sche Bank Unie, van zijn studen tentijd tot n dood klant bij hem LEIDEN Het was niet de ver- krulling van zijn hartewens toen de jtwa«lfjarige Ton Nolet bij zijn va- Jder in de zaak stapte. "Eigenlijk (had ik graag willen studeren en dokter worden", zegt de nu vier- a enzeventlgjanige Nolet, "maar r Idaarvoor was geen geld. Ik moest wel aan heit werk". Dat werk bete kende voor Ton Nolet de eerste passen zetten op het pad van de perenmode. Eigenlijk geen goed Voord want in het begin bestond de handel aan de Haarlemmerstraat E06 uit petten, hoeden en hemden. rHet was hard werken maar toch Wpeelde ik het klaar als vijftienja rige jongen vier diploma's op zak te [hebben. Ik heb onder andere les ge- r thad van mr. Knoll. Spijt dat ik niet fkon gaan studeren heb ik nooit ge- had. Ik ben opgegroeid tussen het •Volk" ik weet welke armoe er aan 6 [de grachten en in de sloppen en (stegen werd geleden. We hebben 't Izelf ook moeilijk gehad. Toch is die [Jeugd aan de Haarlemmerstraat 't Imooiste deel van mijn leven ge- fWeest". Toen Ton Nolet van zijn laatste ispaiargeld als vierentwintigj anige dan ook de deftdeg zaak aan de Bo termarkt kocht, voelde hij er zich (als een kat In een vreemd pakhuis", „Gelukkig had ik goede ad v iseurs en de zaak ging goed lopen. Zo goed zélfs dat mijn vader er naar ver loop van tijd wel een bedrag van f6000 in durfde te steken". Vijf Jaar geweest. "Er komen nog veel studen ten", vertelt Nolet, "laatst hoorde ik er nog een paar zeggen als die ouwe er nu zelf maar is. Wat voor voor delen dat voor ze heeft?, nou ik laat ze gewoon overal in rommelen als ze de boel maar weer opruimen: Dat doen ze, en ze vinden het nog leuk ook." Nolet blijft ondanks zijn hoge leef tijd zelf zeer actief in de zaak. Als hij niet achter de toonbank te vinden is, zit hij bij agenten in Amsterdam, op de beurs in Keulen of in Parijs. "Parijs is een heerlijke stad, ik kom er heel graag. Waarom zou ik ophou den met werken als ik er plezier aan beleef, nee stilzitten is niets voor mij." Net als zijn vader zal Nolet, die vindt dat de mensen wel meer bezit hebben gekregen maar er niet vrien delijker en gelukkiger op zijn ge worden, in zijn zaak blijven werken. Het doet hem plezier de zeven met kleding volgestouwde kamers te la ten zien, voor zijn klanten iets uit de overvolle vakken te halen en met zijn echtgenote in het "deftige" ge deelte vam zijn zaak te poseren. "Ik ben eng blij met maar niet trots op mijn zaak. In de oorlog heb ik ge leerd hoe betrekkelijk bezit is en als ik dood ga kan ik dat bezit toch niet gaan, of aan de normen van Bureau Huisvesting is voldaan. Ik zou haast durven beweren, dat dit niet het ge val is, want het gaat hier om vrij la ge huren". Ook de toewijzing van het woning bestand van De Tuinstadwijk ge schiedt op fifty-fifty-basis: vijftig procent wordt rechtstreeks via Bu reau Huisvesting toegewezen, de an dere helft wordt door de woning bouwvereniging voorgedragen, en (b.v. de hoogte van het inkomen) van Bureau Huisves ting getoetst. Verboom: "En als er een woonvergunning afgegeven is, voldoet men aan de normen". Maar daar wordt door sommige mensen aan getwijfeld: dus komt er een on derzoek. "Als ik maar feitenmate riaal heb", zei Verboom nog. Houtman (SGP/GPV) zei de klach ten over gebrek aan voorlichting over de renovatie overigens veel be langrijker te vinden. "De voorbe reiding daarvan is niet alleen een zaak van de woningbouwvereniging. Als wethouder heeft u eigen be voegdheden en de plicht om daar op toe te zien", zei hij tot Verboom. "Daar hebben we de Welzijnsraad voor ingehuurd", antwoordde de Wethouder. "En ik heb begrepen dat het zo goed loopt". ADVERTENTIE _vanAssendefflstraat2 Oegstgeest lel.50392 „Neemt u maar alvast de maat van uw keuken voor zaterdag!" LEIDEN Van gemeentewege Henriette van der Hoeven zaA nagegaan worden of aan bestuur ders van woningbouwvereniging De Tuinstadwijk inderdaad op onrecht matige wijze woningen in de Ko- ninginnelaan zijn toegewezen. Dit naar aanleiding van klachten, die leden van de woningbouwvereniging in ingezonden brieven in deze krant en tijdens de Jaarvergadering van maandagavond hebben geuit. "Ik wil het nagaan, als ik concrete na men en huisnummers krijg", aldus wethouder Verboom. Hij zei dit gisteravond in de ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. De commissiele den Anne v. d. Zande (PPR/PSP/ D'66)Ham (CDA) en Duivesteijn (PvdA) drongen sterk op dit onder zoek aan, zonder overigens te wil len beweren, da* de klachten van de leden ook Juist zijn. Wethouder Verboom voelde er aanvankelijk niet veel voor ("ik vind dat dit een zaak is van de ledenvergadering; ik pas er voor om op de stoel van de be stuursleden te gaan zitten"), maar ging later toch door de knieën voor de argumenten van de commissiele den. Ham: "Een groep bewoners heeft klachten. Als er een fout is gemaakt, dan moet dat openlijk ge zegd worden, als er geen fout is gemaakt, dan ook. Anders blijft zoiets doorvreten in de buurt". Duivesteijn: "Het is beet interessant om na te Eén van de drie opleidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, het m.s. 'Prinses Irene' meerde gisteren af in de haven nabij de Grote Havenbrug om belangstellenden 's avonds een blik te gunnen in de gaarkeuken van de opleiding voor de Rijn- en binnenvaart. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart verzorgt op de drie vaartuigen verschillende opleidingen die alle een basis opleiding hebben van vier jaar. maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3