LEIDSCH DAGBLAD EISEN: ZES EN ZEVEN JAAR: BOELGANIN OVERLEDEN Scheveningse gijzeling herleeft voor rechtbank vandaag Monteur uit =.5 Rotterdam spant een proces aan tegen lotto Ex-Sufa- directeur kreeg acht maanden Golf van arrestaties in Koeweit Met dit kammetjegaat zaterdag ietsbijzondersgebeuien. DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34562 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jan Brouwers Daan Denie »EN HAAG Zeven jaar cel voor Jan Brouwers en bij verstek de Palestijn kuri, zes jaar voor Daan Denie en vier jaar voor de Algerijn Mohammed Koudache. bat was na een lang requisitoir de eis van officier van justitie mr. R. A. Schimmel te len de vier gedetineerden, die zich vanmorgen voor de Haagse rechtbank moesten ver- ntwoorden voor hun aandeel in de Scheveningse gijzeling, eind oktober vorig jaar. De 26-jarige Daan Denie weigerde iets te zeggen. „Ik wens neen enkele verklaring af te leggen", zei hij tot tweemaal toe pan het begin van de zitting tegen de president van de recht bank, mr. C. Stolk. De afgestampte rechtszaal met een fikse Afvaardiging van Daans familie op de tribunes kreeg daarna echter nog genoeg dramatische woorden te horen. Op verzoek van de officier van justitie werd namelijk een band afgedraaid van de gesprekken, die tijdens de gijzeling in de gevangenis pver de portofoon zijn gevoerd. Daaruit bleek duidelijk, dat Idoor de vier gedetineerden met het doden van gijzelaars was riep Daan Denie nijdig, "dat maakt niets uit. U be grijpt helemaal niet waar het om gaat". Ook Jan Brouwers repte tijdens zijn verhoor over mishandeling na afloop van de gijzeling. "Meneer", De president van de rechtbank, (ir C. Stolk, las gedeelten voor uit lerklaringen die Daan Denie eerder fcgenover de politie en de rechter- bmmissaris had afgelegd. Steeds troeg hij of Denie bij die gezegden jleef. "Waarom vraagt u dat toch leeds, 'k ben toch niet doof?" vroeg )aan Denie zich geërgerd af, "Ik leg u toch dat ik alles intrek, om- lat ik tijdens die verklaringen ge- leeltelijk lichamelijk en geestelijk lek.veW ben. Tvaall ge?tlcMCT'ach- I» eten en sloegen en stonden steeds om mij heen* boor hen voelde ik mij bedreigd, lichamelijke dwang en geestelijke (welling, dat maakt alles wat ik ge- egd heb vals". derlandse commando's" had onder nomen. De gijzeling was gericht te gen Nederland, dat volgens Nuri "een tweede Israël was". De door de president voorgelezen - getuigenissen van een aantal gegij zelden maakten duidelijk, dat Brou wers op de bewuste zaterdagavond als eerste tot actie overging. "Dit is een gijzeling", brulde hü en schoot enkele keren in de lucht. Brouwers bleef ook daarna, samen met Nuri, de grote leider. Zo kon hij zelfs tegen Daan Denie uitvaren als hij vond dat Daan te weinig uitvoerde. Deze getuigenissen bevestigden ook dat Brouwers tijdens de actie heeft gedreigd twee gijzelaars (pater De Bot en bewaarder Kloosterman) te doden als Tamimah niet naar de kerkzaal komen. Daan Denie probeerde sprak hij emotioneel, "in de strafcel tijdens de spannende uren steeds de heb ik drie dagen lang Weesgegroet- zaak te sussen, terwijl Koudache zich afzijdig hield. Pater De Bot en bewaarder Kloos- de cel terman zeiden in hun getuigenverkla ringen er van overtuigd te zijn dat er hebben me alle hoeken .aten zien. Drie weken lang hebben ze me gesard met koude douches, in de kritieke fase op hen waar ik onder moest gaan staan./Als den geschoten, ze me verrot geslagen hadden moest ik daarvoor bedanken. Maar daar Officier hoor Je niemand over. Waarom, Ook de moeder en pleegvader van Daan Denie moeten zich legitimeren alvorens zij het paleis van justitie kunnen binnengaan. "Ook de verklaringen die in UW noor Je niemana over. waarom, ecu uaiiu vail bordeel zijn trekt u in?", vroeg de staan die bewaarders hier niet te- de gesprekken die tijdens de gijzeling die jon- Net als Denie wilde Brouwers niet Briefje zoek yr Rechtbe de portofoon zijn gevoerd, verdedigers van de verdachten maak ten bezwaar tegen het afdraaien die band, omdat de selectie Ingaan op de gebeurtenissen ta de gesprekken willekeurig zou zijn daarom een verkeerd beeld geven. Hun protest werd door de rechtbank genegeerd. "Sensatie-bak kers" riep Jan Brouwers de recht bank toe. Rechtbankpresident mr. C. Stolk, zitting in het zwaar be- gereohtegebouw met enkele ci taten uit het verslag over de Scheve- De bknd bevestigde daarna de drei- ningse gijzeling van minister Justitie Van Agt, zijn staatssecreta ris Glastra van Loon, en de minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Portman aan de Tweede Kamer. Daarna las de president enkele ver klaringen van andere gedetineerden uit de Scheveningse gevangenis voor, afgelegd tegenover de Haagse poli tie. Een gedetineerde had al weken lang de indruk, dat een gewapende actie op handen was. De andere ge vangenen voelden er niets voor en drongen er bij Brouwers op aan het vuurwapen buiten de gevangenis te krijgen. het doodschieten Kaping op de Filippijnen MANILLA Twee met revolvers en handgranaten gewapende mannen hebben vanochtend een Filippijns passagiersvliegtuig tijdens een bin- Een andere gedetineerde verklaar- nenlandse Ujnvlucht gekaapt. De kaping begon op het vliegveld - 7»- uuiucuj» w ua. v.® r«4n Cebu op het gelijknamige eiland, terdamse mantour A. O. EUgels- Palestijn Nuri en Jan Brouwers de 400 kilometer ten zuiden van Manil- advocaat in de arm ieiders van de actie waren. De op la. De kapers lieten elf schrift gestelde verklaring van Nuri inzittenden vrij het begin van de gijzeling be- loot Jeim gaat lemen om te kunnen nagaan op wel ke wijze hij nog recht kan laten gel de 31 dwongen de pi- de DC-3 koers te zetten ^fdprli! vestigde" dat! Nuri schreef dTt hij d7 hórf'd^tad^NldeTe'bïjtonderhëdèn E hEbtem m *in actle met behulP van twee "Ne- ontbreken. Inwonerswillen niet voor toren en brug betalen WOERDEN (ANP) De meerderheid van de inwoners van de dorpskern Nieuwerbrug tussen Woerden en Bodegraven voelt er niet voor om door een jaarlijkse bijdrage van tien tot vijftien gulden het onderhoud van de historische brug en klok- ketoren te garanderen. Op een druk bezochte, langdurige en zeer rumoerige vergadering werd dit voorstel gisteravond bij meer derheid van stemmen verwor pen. Die meerderheid vroeg in een aangenomen motie om het on derhoud van de brug en de to ren over te dragen aan de prov. Zuid-Holland en-of de gemeen te Bodegraven. Handhaving van de oudste particuliere tol van Nederland achtte men niet nodig Slechts wanneer de nieuwe be heerder eventueel niet bereid is te garanderen dat de brug in de dorpskern kan blijven bestaan moet er een nieuwe vergadering van de inwoners worden uitge schreven. De situatie moet dan opnieuw worden bezien. In de lotto 7 had hij als enige alle ijfers goed geraden. Daardoor, acht hij in aanmerking te komen [oor de hoofdprijs van een half mil- gulden. Op het lottobureau in >en Haag bleek het originele formu- echter zoekgeraakt te zija Waar Ijn formulier is verdwenen staat liet vast. Zowel de voetbalveren!- ing CVV, waarbij hij speelde, als afdeling Rotterdam van de KNVB [egt, dat het formulier op de gebrui kelijke wijze is behandeld en dus in pen Haag moet zijn aangekomen. I De directeur van het lottobureau, k heer P. J. C. Lut, redeneert ech- fer: geen formulier, geen uitkering. Hij acht de deelnemers zelf verant woordelijk voor de wijze, waarop het formulier naar Den Haag moet wor pen gestuurd. De heer Eijgelsheim neemt deze re- Idenering niet en Wil de zaak uitge kocht zien. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perloden. Matige tot vrU krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen om net vriespunt, maxima morgen rond 5 graden. Het ziet er naar uit, dat het hogedrukgebied langzaam in zuid tot zuidoostelijke richting zal trekken. Geleidelijk wordt drogere lucht naar onze omgeving ge transporteerd. In de nacht kan het plaatselijk weer enkele gra den vriezen, overdag zullen weer zonnige perioden voorkomen. 26 FEBRUARI MOSKOU (ANP) Het Sowjet- persbureau Tass meldt; dat oud-pre mier Nikolai Boelganin van de Sow- Jet Unie in de ouderdom van 79 jaar is overleden na een ernstige en langdurige ziekte. Boelganin werd in 1934 lid van het centrale comité van de commu nistische partij en in 1948 lid van het politburo. In de tweede wereld oorlog maakte hij naam als politiek functionaris in het leger. In 1947 werd hij tot maarschalk benoemd. In de laatste jaren van Stalins bewind was Boelganin vice-voorzit- ter van de ministerraad en van 1947 tot 1949 bovendien minister van De fensie. In 1953 werd Boelganin wederom minister van Defensie en na de val van Malenkof - in februari 1955 - werd hij voorzitter van de minister raad en met Chroesjtsjow de mach tigste man van de Sowjet-Unie. Veel prestige bezorgde hem een reeks buitenlandse reizen, die hij met Ohroesjtsjow ondernam. Het stel kreeg naam als de "heren B en In het voorjaar van 1957 sloot Boelganin zich bij de oppositie tegen Chroesjtsjow aan. Maar vrij spoe dig daarna behaalde Chroesjtsjow een overwinning in het centrale co mité en enkele maanden later werd Boelganin afgezet en gedegradeerd tot voorzitter van de Nadat hij door het centrale comité was gebrandmerkt tot lid anti-partijgroep werd Boelganin ten slotte als partijlid geroyeerd dert 1960 heeft hij een volkomen teruggetrokken leven geleid. 18 PAGINA'S Doris van Caneghem: vorm van "plezante" toneelimport PAGINA 5 Staatssecretaris Van Huiten heeft beslist, dat de PTT moet meewer ken. Beslag op giro wordt niet op geheven PAGINA 7 Griekenland is op het nippertje ontsnapt aan een nienwe rechtse dictatuur PAGINA IS tn kardinaal Alfrink conservatieve huize? PAGINA 11 i Als de mannen zich gaan kleden volgens de nieuwe mode zien ze er als heer uit PAGINA 12 ROTTERDAM Ex-Sufadirec- teur Albert B. is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van de drie maanden, die hij in Nederland in voorarrest heeft doorgebracht. Deze uitspraak was overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. De rechtbank oordeelde B. schul dig aan de drie ten laste gelegde feiten: oplichting, valsheid in ge schrifte en verduistering voof een totaalbedrag van negen ton. Albert B. werd begin vorig Jaar aangehouden. Tijdens het vooron derzoek kreeg hij toestemming om in Spanje enkele zaken te regelen. Hij had beloofd naar Nederland t® komen om voor de rechter te ver schijnen, maar dook in Spanje on der. In juli werd hij door de Spaanse politie aangehouden. Voor hij aan Nederland werd uitgeleverd, bracht hij bijna een half jaar in Spaanse cellen door. Die tijd kan niet van de Nederlandse straf worden afge trokken, maar de officier van jus titie had er bij zijn eis rekening mee gehouden. dl Auto vliegt uit sn- n bocht: 3 doden KOEWEIT (DPA) —Na het op duiken van illegale pamfletten waar in de regering werd aangevallen is in het olie-emiraat Koeweit een golf van aanhoudingen begonnen, zo werd vanochtend bericht in kranten in Koeweit. Terzelfder tijd heeft de regering van Koeweit het weekblad Al-Mauwakif, spreekbuis van de orthodox-religieu ze fractie in de nationale vergadering verboden. Deze groep heeft bij de jongste verkiezingen al haar parle mentszetels verloren. SCHOOL IN CAPELLE UITGEBRAND OUDE TONGE (ANP) - Drie Joe- Mettendn zitten goslaven, zijn vannacht om het Ie- Zltten ven gekomen, toen hun auto uit de bocht vloog bij Oude Tonge. De po- Partijen zijn in Koeweit verboden. Afgevaardigden kunnen alleen op persoonlijke titel worden gekozen. in het parle ment politieke groeperingen. Bij de verkiezingen in Januari heb- litie heeft de identiteit van de ben zowel de leden van invloedrijke slachtoffers nog niet kunnen vast- traditionalistische families als links- stellen. Een vierde man werd gewond georiënteerde intellectuelen verliezen overgebracht naar het ziekenhuis in geleden, ten gunste van jongere po- Dirksland. Zijn toestand is "rede- litici die als "hervormingsgezind" ta lijk". boek staan. ADVERTENTIE Bijna duizend liter bier stroomde gisteravond over het kruispunt Oranje Nassausingel/President Kennedylaan in Alphen aan den Rijn toen een vrachtwagen uit Leimuiden 162 kratten met hal- ve-liter-pullen verloor. Br werden 1954 flesjes vernield. Door de grote ravage was één rijbaan bij het kruispunt ongeveer anderüalj uur versperd.. Brandweerlieden werden ingeschakeld om de scherv&i op te CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) De scholengemeenschap "Prins Alexander" In Capelle a.d. IJssel is vannacht vrijwel geheel uitgebrand. Het vuur werd om half vijf ontdekt en woedde urenlang. In totaal zijn 24 lokalen uitge brand. De scholengemeenschap was een houten dependance van de ge lijknamige school in Rotterdam aan de Romanenhof. Vier lokalen ble ven behouden, maar die hebben ernstige waterschade. De oorzaak van de brand en totale schade is nog onbekend.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1