LEIDSCH DAGBLAD Giro werkt niet Koning gekroond aan blokkade rekeningen mee Bacteriën-oorlog tegen plastic afval Regeling Kasjmir 'Palais de Danse' vannacht totaal uit gebrand LEIDSCH DAGBLAD Dronkeman aangehouden Treinstel uitgebrand VS LEVEREN ETHIOPIË MUNITIE BAANDAG 24 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34561 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In Scheveningen 18 PAGINA'S j SCHEVENINGEN (SP) Het Palais de Danse" naast het Kur- laus in Scheveningen, die al enke- e Jaren leeg staat, is geheel uitge- Irand. De brand ontstond vannacht |ven na één uur. Getuigen hebben ferklaard op dat tijdstip twee man ken op het dak van het gebouw te lebben gezien, maar over de oorzaak B nog niets bekend. Volgens de dienstdoend officier jar. de Haagse brandweer VanDas- fcorst was het "een linke brand". De lanbourw van het Kurhaus liep ge- Mist l\ erwegend droog Rngen. Zwakke enkele opklu- niatige noordooste- n temperaturen om iet vriespunt, maxima circa 8 graden, naar In mlstgebleden enkele graden ,ger (Opgtmaakt te 11.15 uur) Bij weinig wind en slechts in de \ogere luchtlagen wat bewolking laaide de temperatuur in de lacht van één tot drie graden on- ler nul, na gistermiddag nog ma- :ima van 10 tot 12 graden te lebben bereikt. Vanochtend lag Ie kern van een hoge-drukgebied ussen Schotland en zuid-N oor vegen. Verwacht mag worden, dat iet centrum zich morgen boven luid-Scandinavië zal bevinden. In iet huidige weertype komt vrijwel geen verandering, afgezien van •en groter wordende mistkans, voornamelijk in de noordelijke helft van het land. op: 7.3 25 FEBRUARI 18.11 Deze ruïne was vanochtend over van het voormalig 'Palais de danse' in Scheveningen naast het Kurhaus. Het al jaren leegstaan de pand was voor de sloop be stemd. vaar en daarom stonden twee brandweerlieden er op de eerste eta ge klaar met spuiten. Tussen het Kurhaus en de vuurhaard werd een watergordijn gelegd. Om kwart voor ar ie kwam de achtergevel van het gebouw naar beneden. Een kwartier later was men de brand meester. Een nabijgelegen souvenirwin kel kwam helemaal onder water te staan, waardoor de zojuist binnen gekomen zomervoorraad verloren ging. De eigenaar is verzekerd. De politie vermoedt, dat de brand is aangestoken. Toen de brandweer ar riveerde stond het gebouw al in lich terlaaie en men kon niet voorkomen, dat voor-, achtergevel en dak in stortten. Het Palais de Danse stond al vijf Jaar leeg. Alleen het souvenirwinkel tje, dat kon warden behouden, zat er nog in. Het gebouw is met het Kur haus en andere voormalige EMS-be- zittingen gekocht door het Bredero- concern. Bredero had sloopplannen voor het Palais de Danse. Japanse kunstmaan OESJINOERA Japan heeft van daag zijn derde wetenschappelijke kunstmaan gelanceerd. Zij heet 'Srats', :s achthoekig van vorm en weegt 86 kg. De Japanse kunstmaan draait in 1 uur en 56 minuten om de aarde op een hoogte, die varieert van 250 tot 2.800 km. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 11 maart 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen ean Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. VEENWOUDEN (ANP) Het mid delste treinstel van de trein Gro- ningen-Leeuwarden is gisteravond op het station Veeniwouden uitgebrand. De politie vermoedt, dat de brand is aangestoken en heeft een dronken man aangehou den. Hij was echter tezeer onder invloed om iets te zeggen en is voorlopig in het bureau Damwou- de vastgehouden. Er zaten vijf personen in de trein. Bij vertrek van het station Veen- wouden zag een employé van de Spoorwegen, dat de dieseltrein brandde. Hij zette het sein op onveilig en de trein kon nog op het emplacement tot stilstand ko men. Daar brandde het middelste gedeelte, waar zich ook de motor bevindt, uit. Het treinverkeer van Groningen naar Leeuwarden en omgekeerd liep ver- vertraging op, vooral omdat in Veenwoude enkelspoor is. Vanmor gen was het treinverkeer weer nor maal. KRO STOPT MET BINGO Hilversum (SP) De KRO stopt met het amusementsprogramma "Bingo" op de zateröovond. De laat ste uitzending is op 1 maart. De beslissing van de KRO-program- maraad houdt geen verband met de presentatie van Tony Berk, die over he* algemeen weinig grunstig beoor deeld werd. Het programma was te duur en bezuinigingen waren vol gens het produktieteam erg moei lijk De programmaraad heeft toen be sloten te stoppen. Het ontstane gat zal worden opgevuld met Ameri kaanse musicals uit de serie van tien afleveringen, waarvan er reeds vijf zijn uitgezonden. "Bingo" kwam voor het eerst in het nieuws toen de KRO van de AVRO eiste dat zij het programma van Mies Bouwman naar een andere avond zou ver plaatsen omdat sprake was van ge lijksoortigheid. Ook volgens de coör dinatiecommissie had de KRO de eerste rechten. Mies Bouwmans "Een mens" verhuisde naar de vrij dagavond en zal, zo vernamen wij vanmorgen, niet meer naar de za terdagavond terugkeren. UTRECHT (ANP) De girodienst weigert tot nu toe mee te werken aan de plannen van de provinciale besturen en andere "innende" in stanties van de milieubelasting om de girorekeningen te blokkeren van mensen die weigeren deze omstreden belasting te betalen. Een woordvoerder van de PTT deelde vandaag desgevraagd mee dat de rekeningen van de 100 weigeraars waarop de provincie Utrecht in eer ste instantie beslag had laten leg gen. inmiddels zijn "gedeblokkeerd" nadat ze overigens even geblokkeerd waren geweest. De betrokken reke ninghouders kunnen dus thans weer vrij over hun canto beschikken. De PTT-directie meent de blok kade-actie van de provincie Utrecht ■elf te moeten "blokkeren" omdat ze vindt dat Utrecht een oneigenlijk ge bruik maakt van de ten dienste staande rechtsmiddelen. Bovendien meent men om praktische bezwaren niet mee te moeten werken. De PTT deelt de vrees van staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Water staat die een chaos in het girover- keer voorziet wanneer de provincie inderdaad op grote schaal "giro-be slag" zou gaan leggen op rekenin gen van weigeraars. De PTT-directie laat haar opvat tingen ten aanzien van de rechtsgel digheid van de maatregelen van de provincie momenteel in overleg met het ministerie van Verkeer en Wa terstaat toetsen door Juristen. Men hoopt dat dit toetsingsonderzoek nog deze week kan zijn afgerond. Niettemin gaf ook vandaag een woordvoerder van de provincie Utrecht te kennen dat ook de Jongste beslissing van de PTT-directie voor de provincie geen aanleiding is op de eenmaal begonnen procedure te rug te komen. Inmiddels heeft een aantal weige raars eigener beweging al betaald, aldus de provincie. Om hoeveel men sen van de honderd het precies gaat kon mén vanmorgen nog niet mee delen. Tegen degenen die nog niet betaald hebben zal via de rechter een civiele procedure worden aange spannen. Daarbij wordt overigens niet de weigeraar zelf gedagvaard, maar de post- cheque- en girodienst. Of liever de Staat der Nederlanden, die als rechtspersoon voor de dienst optreedt omdat de dienst zelf geen rechtspersoonlijkheid heeft. NEW DELHI (AP) Premier Indira Gandhi van India heeft van ochtend aangekondigd dat haar re gering een regeling heeft bereikt met sjeik Mohammed Abdoellach, de leider van Kasjmir. Het conflict tussen de sjeik en de Indiase regering heeft 22 jaar ge duurd. "Voor de lol" Twee Jongens, een van 15 en een van 13 Jaar, zijn zaterdag gearresteerd en beschul digd van het doodslaan van een vierjarig jongetje met hun blote vuisten "alleen maar voor de lol", zo deelt de politie van Davie, Flori da, mee. Politiechef Dale Peterson verklaarde dat de Jongens interne leerlingen waren van een school voor kinderen met opvoedingsmoei lijkheden in Da vie maar dat ze vo rige week zondag uit dit instituut waren weggelopen. De 29-jarige Birendra Bir Bikram Sjach Deva is vanochtend in Katmandoe met veel oosterse pracht en praal tot koning van Nepal gekroond. Koning Birendra was al sinds januari 1972, toen zijn vader Mahendra stierf regent geweest. Birendra is de enige Boed dhistische koning ter wereld. Hij werd gekroond door de hogepriester tijdens een cere monie op de kleine binnen plaats van het koninklijke paleis, dat van gebeeldhouwd hout is opgetrokken. Meer dan 100 hoge verte genwoordigers uit het buiten land (onder wie de kroon prinsen van Engeland, prins Charles, en van Japan, prins Akihito) waren aanwezig. In Katmandoe, de hoofd stad van Nepal dat ligt in het bergland tussen China en In dia en dat 138.000 vierkante kilometer groot is, waren zeer ingrijpende veiligheidsmaat regelen getroffen. Birendra, die aan de Amerikaanse uni versiteit van Harvard heeft gestudeerd, is getrouwd met de 25-jarige koningin Aisj- waria Rajia Laxmi Devi Sjach (rechts op foto). Het echtpaar heeft een drie-ja rige zoonkroonprins Dipern- dra Bir Bikram Sjach Deva. De kroning geschiedde op een daarvoor door de hoge priester en hofastrologen be paald tijdstip. Precies om 8 uur 27 plaatste de hoge pries ter de met juwelen getooide kroon (waarde 5 miljoen gul den) op het hoofd van de met smaragden behangen vorst, die de tiende van zijn 200-jarig oude dynastie is. Op het hoofd droeg hij een tooi van paradijsvogelveren. De officiële iitel van de koning luidt: „Incarnatie van Visjnoe, koning der koningen, vijfvoudig goddelijk en dap per strijder en hemelse kei- Overigens was het lang niet allemaal goud, dat in Nepal blonk, want het is daar een monarchie bij gebrek aan beter... PAGINA 4 Leidend trio kon niet tot winst komen De drie toonaangevende ploegen in de eredivisie van het betaald voetbal hebben geen van alle kun nen winnen. Ajax verloor zelfs verrassend van FC Amsterdam. Ajax begon zeer sterk, had na tien minuten al een 2-0 voorsprong, maar viel daarna ver terug. De 4-2 nederlaag, die er het gevolg van was was het eerste verlies van Ajax op eigen terrein sinds 1967. Ruud Krol, die met een lies blessure aan de kant bleef: 'Ajax is aan zijn eigen arrogantie ten- onder gegaan.' Zwakte en speciali teit van de Rotterdamse aanval lers bepaalden de uitslag van AZ'67-Feyenoord. Aan de nog al tijd voort durende inzinking van alle spitsen kon de vice-koploper van de eredivisie het wijten dat een vaak goed opgebouwd veld- overwicht aanvankelijk slechts ne gatief werd 'beloond'. Aan de bijzondere gave van één van die frontspelers had Feyenoord uit eindelijk nog de 1-1 te danken: vlak voor tijd ging Peter Ressel in het Alkmaarse strafschop gebied onderuit en mocht Schnei der een penalty nemen. AZ-trainer Joop Brand: 'Ressel is niet aan geraakt. Hij kon alleen niet meer bjj de bai en hup dan volgt een fraaie zweefduik'. PSV kwam niet tot scoren bij FC Utrecht: 0-0. Weinig succesvol aas tennisser Louk Sanders, die in het ABN-toernooi de eerste set opeiste tegen de Australiër Bob Giltinan. maar daarna met verlies werd gecon fronteerd: 3-6, 2-6. Vr« spel ook voor de schaats te rs, van wie de Oostduitse Karin Kessow in Assen de opvolgster werd van wereld kampioene Atje Keulen-Deelstra. Op een laag peil stond de nationale titelstrijd indooratletiek ondanks drie records: twee van Mieke van Wissen en een jeugdrecord van Arno Koermeling. Opvallend produktief tenslotte was het micro-korfbalteam van De Danaïden, dat tegen DKOD tot de monsterscore van 28-4 kwam. PAGINA'S 11-17 DEN HAAG (SP) Koninklijke Verpakkingsindustrie Bernard van Leer investeert mil joenen in de vervaardiging van een plasticvreter, die de milieuvervuiling aanzienlijk zal kunnen verlichten. Het betreft een ontwikkeling van een bacterie die zich met plastic voedt. Men probeert een stam bacteriën te kweken die in de ovens wordt ge spoten waarin huisvuil tot compost wordt verwerkt en daar het plastic afval afbreekt. De proefnemingen worden ver richt in Wenen door de Oostenrijk se geomicrobioloog Herbert Schaden, die enkele jaren geleden op het spoor kwam van het wondermiddel. De chefbioloog van Van Leer, de Engelsman Roderick Weil, verwacht dat het zeker nog enkele jaren zal duren voordat zeker is of het mid del in de praktijk kan worden toe gepast. Een belangrijk aspect bij de proef neming is de veiligheid de bac terie moet onder controle blijven, want als hij zich ook buiten de com- postovens zou kunnen vermenigvul digen zou dat afschuwelijke gevol gen kunnen hebben. Herbert Schaden heeft de kunstof- etende bacterie door een toeval ont dekt een Weens frisdrankfabri kant klaagde dat zijn plastic fles sen poreus werden. Ook via andere methoden werkt men overigens aan afbreekbaarheid van plastic. De Canadeze hoogle raar Guillet heeft een middel ont wikkeld dat plastic afbreekbaar maakt door middel van ultraviolet te stralen. Plastic dat buiten wordt achtergelaten wordt dan op den duur door hert; zonlicht vernietigd. In etalages loopt het geen gevaar glas houdt ultraviolette stralen tegen. De Van Leer-groep past dit pro cédé - 'Eoolyte' al toe bij de ver vaardiging van plastic draagtassen In Japan heeft men een soortgelijk middel ontwikkeld. "Heel" Alkmaar wilde AZ '67 zien winnen van Feijenoord. Tot zelfs in de bomen zocht men een zetel. Het lukte net niet. Een strafschop bracht de Rotterdam mers op de valreep langszij. ADDIS ABEBA De Verenigde Staten hebben Ethiopië laten weten dat zij waarschijnlijk een noodleve- rantie aan munitie zullen doen zo dat Ethiopië de oorlog tegen de mo hammedaanse opstandelingen in de provincie Eritrea kan voortzetten, zo hebben regeringskringen in Addis Abeoa vanochtend meegedeeld. De munitie-luchtbrug zou over twee of drie weken kunnen beginnen verklaarden ae. Het is een moeilijk besluit voor Washington geweest, omdat de Eri- trese onafhankelijkheidsstrijd veel steun in de Arabische wereld geniet en zo dr. Henry Kissingers vredes missie in het Midden-Oosten in ge vaar zou kunnen worden gebracht. Bij wijze van voorzorg tegen mo gelijke vergeldingsmaatregelen als Amerika het Ethiopische verzoek zou inwilligen, heeft Washington al op ongeveer 30 na alle 300 Ameri kaanse staatsburgers die in de Eri- trese hoofdstad Asmara woonden, geëvacueerd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1