cAnlieR. \V ar monder hek het einde nadert Gezondheidszorg: gebouw in een bloemperk met wildgroei Gewest Leiden opgeheven Leiden-noord krijgt opbouwwerker Geen subsidie CRM voor onderwijswinkel 29e Antiekbeurs GOUDA Alarminstallaties in scholen STAATSSECRETARIS HENDRIK S IN LEIDEN if? IIJDAG 21 FEBRUARI 1975 Iet Gewest Leiden is opgeheven. De droom van tien burgemees ters is een hard ontwaken ge worden. Ruim zes jaar geleden besloten burgemeesters uit de regio Leiden om te trachten wat meer over eikaars gemeen tegrenzen te gaan kijken. Tien gemeenteraden vonden het een aardig plan en zo werd er een studiegewest Leiden gevormd, waarin naast de burgemeester van de deelnemende gemeente ook raadsleden zitting kregen. Dmdat 'iedere gemeente meer po litieke partijen had dan er ze tels voor die gemeente in de Gewestraad voorhanden waren, werd besloten de politiek te ver geten en steeds de gemeente te vertegenwoordigen Dmdat raadsleden via hun poli tieke partij de gemeentepolitiek ingedoken waren en burgemees ters door de Kroon benoemd worden en geacht te worden bo ven de partijen te staan, ken merkten zich de eerste verga deringen door een strijd tussen de burgemeesters enerzijds en de raadsleden anderzijds. Op het moment dat de burgemees ters "wijn" in hun spraakwater val deden, begonnen de raads leden met elkaar te kibbelen en er kwamen blokken van pro gressieven en confessionelen met daar tussen in een zeer voorzichtig WD-blok. De poli tieke verhoudingen waren vol komen zoek en daarnaast be stond er een groot verschil tus sen een confessioneel raadslid uit de kuststreek en een raads lid van dezelfde politieke groe pering uit Lelden, Leiderdorp, Voorschoten of Zoeterwoude. De gewestraad was slechts eens gezind in de afkeuring over het door de VNG gehouden onder zoeken naar de leefbaarheid en de samenhang van de regio Lei den. Dit onderzoek wees kei hard de gebreken van iedere gemeente aan en dat viel hele maal niet plezierig. De gewest raad is dan ook nooit tot een bespreking van die onderzoe kingen gekomen. De gewestraad heeft bijna zes Jaar lang zich bezig gehouden met het opstel len van reglementen. Uren, da gen, maanden. Jaren ls er ge praat en moest er eindelijk een daad gesteld worden. Die daad was het voorstel tot liquidatie. Niemand zal er spijt van heb ben en niemand van burgers in de elf deelnemende gemeenten (Sassenheim sloot zich halver wege de rit aan) zal er iets van merken. Misschien dat er nog in diverse gemeenteraden eerf beetje nagekaart wordt. De burgemeestersdroom is defini tief voorbij. JOOP PEETERS en Ben Wagner: contact met de ouders directer stellen. Koffieshop op Stationsweg LEIDEN In het leegstaande benedengedeelte van het hoekpand Stationsweg- Rijnsburgersingel zal een koffieshop gevestigd worden. Het pand wordt tijdelijk verhuurd door de gemeente. Wat er precies in de toekomst met het huis zal gebeu ren. staat nog niet vast. Plannen uit het verleden geven afbraak, aan maar het is de vraag of het zover zal komen. Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN RLJNSBURG Gisteravond werd tijdens de ge westraadvergadering in het Rijnsburgse gemeentehuis het Gewest Leiden officieel opgehe ven. Het gebeurde niet met toe spraken. zwijgend hoorden de gewestraadleden voorzitter A. Vis van Leiden aan, die de ver gadering opende zodra 21 van de 40 leden aanwezig waren. Er viel niet veel te liquideren. De beide medewerkers van het Gewest zijn inmiddels in dienst getreden van de gemeente Lei den en Wasenaar. Ex-gewest- secretaris C. C. Beelaerts v. Em- michoven is sinds 1 december vorig Jaar Leids ambtenaar en assistent A. van der Linde Was senaars ambtenaar. De gewestraad heeft enige ja ren terug vier S02-meetpuntten geplaatst. Twee in Wassenaar, één in Voorschoten en één in Le den. De meetpunten in Wasse naar en Voorschoten zijn opge heven en het meetpunt in Lei den gaat over naar de gemeen te Leiden. Hoewel in het liquida tie-besluit de deelnemende ge meenten gewaarschuwd worden voor eventuele financiële tekor ten, die per inwoner zullen wor den omgeslagen over de gemeen ten, kon voorzitter Vis alvast mededelen dat er grote kans i6, dat het Gewest zelfs misschien nog een beetje geld over ban houden-omdat o.a. het voorma lige personeel al eerder de ge- westdienst verlaten heeft. Met dank aan Rijnsburg voor de ge noten gastvrijheid, sloot voor zitter Vis de liquidatievergade ring. Formeel zal de gewestraad nog eenmaal moeten samenko men in verband met de zgn. slot-uitkeringen of betalingen. LEIDEN In Leiden-noord zal binnen afzienbare tijd een algemeen opbouwwerker aan de slag kunnen. De gemeente heeft daarover een ak koord bereikt met het ministerie van CRM. Ook heeft het ministerie zich bereid verklaard de kosten van een administratieve kracht voor haar rekening te nemen. Onderhandeld moet nog worden over onderwijsop- bouwwerker. De mogelijkheid be staat dat deze man gedurende één jaar gefinancierd zal worden door het Koningin Juliana Fonds De vraag die nog beantwoord zal moe ten worden is of de kracht verbon den zal moeten zijn met het wijk team van de Schooladviesdienst die op het ogenblik al aan het werk is in Noord. Wethouder Teeselaar sprak gis teravond in de onderwijscommissie zijn bevreemding uit over het feit, dat CRM nu weer niet betaalt voor de Onderwijswinkel in de Sophia- straat. Vorig jaar was dat wel het geval. Het wijkcollectief kreeg toen van CRM een subsidie van f 15.000, waarvan een bedrag van f6000 ter beschikking werd gesteld aan de on derwijswinkel. Verder wordt er volgens wethouder Tesselaar een poging in het werk gesteld om de cursus "Ouders op her haling" die al enige tijd loopt in de ze wijk bij het ministerie van Onder wijs onder te brengen voor subsidie. (ADVERTENTIE) Home Centre haagse schouw ADVERTENTIE Zaterdag 22 en zondag 23 februari a.s. Schouwburg Kunstmin - Boelekade. zaterdag en zondag II tot 19 uur CONFLICTEN STAPELDEN ZICH OP Door Wim Wirtz LEIDEN/WARMOND Er lijkt een einde te komen aan "War monderhek". Na een lange periode waarin conflicten zich opstapel den en tegenstellingen werden verscherpt, is er niet veel meer heel van dit riant gelegen huis voor zwakbegaafde jongens. Waar drie jaar geleden bijna zestig jon gens er nog hun onderdak had den, is er nu sprake van nog slechts negentien kinderen die met ouders, plaatsende Instanties en groepsleiders al bezig zijn om te zien naar een nieuwe bestem ming. Van de twee resterende groepen heeft er inmiddels één bij de ge meente Leiden aangeklopt voor huisvesting. De zeven pupillen en twee groepsleiders tellende groep, die zich "De Astronauten" noemt, wil doorgaan waar ze mee bezig was. Alleen op een andere manier. In plaats van de zg. internaatsgedach te verkiest de groep de idee van een gezin. Een zoveel mogelijk op een normale gezinssituatie lijkende structuur in een even zo normaal lijkende woning. Intussen is de toekomstige be stemming van "Warmonderhek" formeel onderwerp van gesprek in het zg. landelijk vooroverlegorgaan van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming. Een overlegor gaan waarin verschillende instan ties (zoals het ministerie van Justi tie. de Belangengroep Minderjari gen etc.) participeren en waarin vóór 27 februari a.s. een definitief advies moet zijn geformuleerd om duidelijkheid te scheppen in de si tuatie van het Jongenshuis. Het ad vies zou wel eens het definitieve einde kunnen inluiden van "War mander hek", omdat al eerder een werkgroep van dit vooroverlegor gaan na grondige studie tot de con clusie kwam dat het Jongenshuis dicht moet. Verschillen van inzicht De conflictueuze situatie op "War monderhek" heeft zich in het be trekkelijk korte tijdsbestek van drie Jaar gevormd. Verschillen van inzicht tussen de groepsleiders en de directie en tussen de groepslei ders en het bestuur van de Fren- trop Stichting die het huis ex- poiteert als ook meningsverschil len onderling, scheurden het beleid, zo dat er was, aan stukken. Ben Wagner, met Chris Poelman groeps leider van "De Astronauten": "Er Kwamen mensen in "Warmonder hek" die niet alles pikten van de di rectie. En de directie had ook zelf al moeilijkheden met het bestuur. De groepsleiders hadden bepaalde wensen die eenvoudig niet werden ingewilligd. Bijvoorbeeld, om de groepen op een bepaalde manier te Degeleiden. Dat kon niet, want daar was geen geld voor, werd er dan gezegd". Chris: "En het bestuur deed daar verder niet zoveel aan". De conflicten tussen de groepslei ding en de directie laaiden zo hoog op. dat de directeur al dan niet onder druk ontslag nam. Volgens Ben Wagner ontstond er vervolgens een volstrekt onduidelijke situatie waarin van enig beleid nau welijks sprake was. "Bij verschillen de groepen gingen steeds meer men sen weg en kwamen er weer nieuwe mensen aan. En steeds meer groepsleiders begonnen te klagen, zo van: als ik hier zó moet werken dan ga ik maar liever weg. Daardoor kwamen er ook op een gegeven ogenblik ontzettende conflicten in de groepen zelf". Indoctrwiatiie? Het bestuur van de in Lisse geves tigde Frentrop Stichting zag met de groepsleiders in dat de situatie uit de hand dreigde te lopen en dat dit ten koste zou gaan van de pupillen. Het schakelde de Stichting Project ontwikkeling Welzijnszorg in, die naar de situatie een onderzoek in- telde en vervolgens concludeerde, dat er een tweebenige directie moest komen: een directeur en een ad junct-directeur. Ben Wagner: "Maar ook die twee kwamen met el kaar in conflict. Bovendien vond de directeur dat de zaak door de groeps leiding politiek geïndoctrineerd werd. Hij was niet zo voor moderne ideeën. Hij kwam van de Pompe-kli niek en van Dennendal. En daar had hij er al te veel van gezien". Ook deze directeur nam al dan niet on der druk ontslag en opnieuw was er althans formeel sprake van een onthoofd team van werkers dat al zigzaggend zijn koers trachtte te be palen. Wat niet erg lukte. Ben Wagner en Chris Poelman wijten dit aan een volstrekt ongeïn teresseerde houding bij het bestuur van de Frentrop Stichting. Maar de directeur van deze stichting, de heer W. H. G. A. de Graaff, speelt het balletje terug naar de groepsleiders wien hij een consequente weigerach tigheid toedicht om op "Warmonder hek" besprekingen bij te wonen. Kort na het ontslag van de laatse directeur vorig jaar begon de situa tie op "Warmonderhek" snel te ver slechteren, als gevolg waarvan de groepen inkrompen omdat de plaat sende instanties (voogdij- en gezins voogdijverenigingen) het steeds min der aandurfden om op "Warmonder hek" kinderen te plaatsen. Daar kwam nog bij dat de gebouwen op het rijkelijk van groen voorziene terrein in een uiterst deplorabele staat verkeerden. Zodat een herbe zinning op de totale situatie van het Jongenshuis noodzakelijk werd. Die kwam nog vorig jaar toen bin nen het vooroverlegorgaan van de Nationale Federatie voor de Kinder bescherming een werkgroep werd ge formeerd die vervolgens naar de si tuatie op "Warmonderhek" een on derzoek instelde. De Belangengroep Minderjarigen, die eveneens van deze werkgroep deel uitmaakte, ont hield zich van stemming. Maar een flinke meerderheid adviseerde uit eindelijk het Jongenshuis maar te sluiten. Vertrouwen Van de twee groepen die de con flicten hebben overleefd, is er in tussen één bezig zicht langzaam op te splitsen. Hetzij door herplaat sing van de kinderen in andere in ternaten, hetzij door terugplaatsing in het ouderlijk huis. De andere groep - "De Astronauten" - wil door gaan. "We hebben n.l. een erg hechte groep met een groot on derling vertrouwen", zegt Ben Wag ner. "De Astronauten" wil los van het huidige bestuur van de Frentrop Stichting een leefgemeenschap vor men waarin de zwakbegaafde pupil-, len zouden moeten functioneren via een situatie die de structuur van een gezin zoveel mogelijk benadert. Ben Wagner en Chirs Poelman heb-., ben over hun plannen inmiddels van gedachten gewisseld met de plaatsen- de instanties, die er in het algemeen en in principe enthousiast tegenover zouden staan, en ook met de ou-> ders van de zeven pupillen met wie:, zij een leefgemeenschap willen or-- men. Ben Wagner: "We hebben aanJ de ouders verteld hoe de situatie nu r is. En wat de alternatieven zijn: een. ander tehuis en dan waarschijnlijk met een internaatsvorm. Of een leef- gemeenschap. We hebben ook gezegd, dat bij ons het contact veel directer, zou zijn. Je kunt het zo zien: de kin-, deren die we hier hebben, zijn vaak van huis weggegaan omdat ze thuis, niet verzorgd konden worden. Als nou de ouders hier komen en ze zien dat^ hun kind er onverzorgd bijloopt, dan gaan ze eerst naar het bestuur of naar de directie en dan pas krijgen de groepsleiders het te horen. Bij - een leefgemeenschap kun Je het" contact met de ouders directer stel-, len. Zodat Je naar de plaatsende in- stanfcies toe kunt zeggen: wij ouders, en leiders - vinden dat en dat". Zegen De ouders van de zeven pupillen hebben volgens de twee groepsleiders positief op de plannen gereageerd. Het bestuur van de Frentrop Stich-. ting heeft evenwel nog niet laten ho ren. Volgens de directeur van de stichting wordt er gewacht op het. advies van het vooroverlegorgaan.' De heer De Graaff: "Maar wij heb ben al wel gezegd: wij hebben geen bezwaar tegen dit initiatief, mits de. plaatsende instanties daar hun zegen aan geven". Het was overigens aan de heer De Graaff niet bekend hoe de ouders er over denken. "Ze heb ben hier geen bepaalde opstelling in genomen", aldus de directeur. Ben Wagner en Chris Poelman hopen op een pand in de directe omgeving van "Warmonderhek", omdat er in de Leidse regio grote behoefte zou zijn aan een opvangcentrum voor- zwakbegaafde kinderen. Ben Wag ner: "En ik denk dat als bijvoor beeld de gemeente Leiden tegen het ministerie van Justitie zou zeggen: wij hebben een woning beschikbaar, dat dat wel zou helpen om subsidie, te krijgen". LEIDEN Binnenkort zal in Leiden een proef worden genomen met het aanbrengen van alarminstal laties in schoolgebouwen. Op die manier hoopt men de vernielingen enigszins te beperken. Gisteravond werd in de onderwijscommissie mee gedeeld dat Jaarlijks voor een be drag aan 2 ton aan openbare school gebouwen wordt vernield. Commis sielid J. Bosch (CDA) vroeg zich af om omwonenden van bepaalde scholen niet belast zouden kunnen worden met het toezicht. Home Centre Haagse Schouw Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bü Leiden)' LEIDEN Staatssecretaris J.P.M. Hendriks (Volksgezondheid) is niet voor nationalisering van de gezond heidszorg, zo liet hij gisteravond we ten tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de sub-faculteit psycho logie aan het Stationsplein. De staats secretaris deelde dit mee in een re actie op een inleiding van de Rotter damse huisarts H.J. Lamberts, met wie hij door het Vormingswerksen- trum van de Leidse universiteit was uitgenodigd om in het kader van het 6tudium generale "Kruis of munt" over de gezondheidszorg) te spre ken over de zg. eerste lij nagezond- heidszorg. Eerste lijnsgezondheidszorg ofte wel het eerste echelon moet volgens de staatssecretaris en blijkens zijn omstreden structuurnota gezondheids zorg inhouden dat er in het gehele land samenwerkingsverbanden ko men waarin "multi-disciplinair" d. w.z. door de huisarts, de maatschap pelijk werk (at) er. de fysiotherapeut etc. - wordt samengewerkt. Daar bij moet de „ongedifferentieerde vraag van de patiënt evenwel goed worden vertaald oftewel: er moet iemand zijn die de patiënt in dit sa menwerkingsverband op weg helpt "Welnu", aldus Hendriks, "daar ligt een taak voor de huisarts. Hij zal de weg, de koers uitzetten voor de patiënt". Hendriks ging uitvoerig op de or ganisatie van de gezondheidszorg in alvorens hij zich bepaalde tot het eerste echelon. Hij vergeleek de ge zondheidszorg met een gebouw dat midden in een bloemperk staat waarin zo langzamerhand een soort wildgroei is ontstaan. "De overheid heeft naar mijn stellige overtuiging te laat ingegrepen waardoor wild groei, een ongeordende groei is ont staan, wat wij een lappendeken zijn gaan noemen", aldus de staatssecre taris. Hendriks zag in de eerste lijnsge zondheidszorg behalve een samen werkingsverband tussen huisarts, tandarts, maatschappelijk werker, apotheek etc. ook een onderbrengen van laboratoria en röntgeneenheden in wijkgezondheidscentra. Menu Dokter Lamberts, die met nog ze ven huisartsen werkzaam is in het gezondheidscentrum in de Rotter damse wijk Ommoord, vergeleek de structuurnota gezondheidszorg die na Pasen in de Tweede Kamer komt) met een menu van het restaurant Hendriks. "Er staan wel lekkere din gen op. Maar er is één grote teleur stelling: het keukenpersoneel is er niet Dus moet je terug naar huis om opgewarmde prak van gisteren op te eten". Overigens vond Lamberts de nota een goed stuk dat hij nochtans zou willen aanscherpen. Met name wilde hij af van de centrale rol die de huis arts wordt toegedicht. "De huisarts monopoliseert in de huidige situatie de communicatiestructuren", aldus Lamberts, die daarmee bedoelde a at de samenwerking met andere dis ciplines, so die er is, ten onrechte via de huisarts loopt. Lamberts zag het liever zoals het gebeurt in het Ommoordse gezondheiscentrum waar Iedere discipline weliswaar een stuk- Je voor zichzelf houdt, maar waar het overigens toch allemaal inel kaar grijpt. Kritiek had Lamberts op de ver schillende gezondheidszorgorganisa ties die steeds maar hun best doen om hun bestaansrecht te verdedigen, zoals de kruisverenigingen dat doen. De Rotterdamse arts werd daar ech ter in gekapitteld door de staatsse cretaris, die stelde dat Lamberts dan voorbij ging aan de grote ver diensten die deze instituten tot Bus- ver hebben gehad. In de erg makke discussie met de zaai aan het eind van de avond stelden een toehoorder de vraag of Hendriks eigenlijk niet machteloos tegen de organisatie van allerlei tak teen van gezondheidszorg zit aan te kijken, en of er met zijn structuur nota eigenlijk wel wat verandert. De staatssecretaris volstond slechts met. de mededeling dat hij de Nederland se Maatschappij voor de Geneeskunst: 'n zeer machtige maatschappij vindt Overigens vroeg hij zich af waarom er 40 organisaties naar de vaste ka mercommissie zouden zijn gehold als er niets veranderd zou worden. "Als de grote wijziging zie ik de regionali satie. de echelonnering en de kwes tie van de bestuurlijke organisatie en geldstroom naar de regio toe te brengen", aldus Hendriks, die er ver der op wees dat de kosten van de gezondheidszorg wel eens worden vergeten. "Vandaag de dag is er geen mens die zich daarvoor interesseert", aldus een teleurgestelde staatssecre taris. TYPISTES BEL LUBA geroutineerde typistes Ned. en M.T. vinden snel werk bij Luba voor hele en halve dagen. Bel even of kom langs. Leiden: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071 40341. Alphen ad/ Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645. De grootste en meest veelzijdige kollektie lederen zitmeubelen. Moet u gezien hebben! Hendriks: ,fie overheid heeft te laat ingegrepen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3