Spaanse premier wil zeer ver gaande hervormingen SPANNINGEN SYRIE-EGYPTE NAAST HET NIEUWS Groeiende ontgoocheling in Portugal Ontlast Franco van verantwoordelijkheid Vechten om voorzitterschap van het Europese parlement FRANSE VISSERS BLOKKEREN ALLE HAVENS AAN KANAAL Cyprus morgenavond in Veiligheidsraad ONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 MADRID (UPI) Premier Carlos Arias Navarro van Spanje ïeeft in een vraaggesprek met UPI verklaard, dat de politieke lervorming in Spanje 'zeer ver en zeer hoog' moet gaan en dat lij geen reden ziet waarom christendemocratische of socialis- ische groeperingen geen rol zouden kunnen spelen in het poli- ieke leven in Spanje. Navarro zei ook, dat de 82-jarige Spaanse eider Franco nog steeds de Spaanse politiek leiding geeft, fear de Spanjaarden zouden hem moeten „ontlasten van de ■erantwoordelijkheid voor politieke vernieuwing" en deelne- nen aan de vorming van 's lands toekomst. De 66-jarige premier zei verder, it zijn regering niet zal toegeven ,n de huidige golf van stakingen politieke protesten. Dergelijke ac- zouden het democratiserings- >ces slechts kunnen vertragen. Volgens Navarro is het program voorzichtige politieke hervor- ling, dat hij aankondigde nadat de vermoorde premier Luis Car- Blanco een jaar geleden ad opgevolgd, nog maar een begin. 'De eerste stap toont altijd de chting waarin men wenst te gaan. idien deze stap het begin bete- m een lange reis, zou ik wil- n zeggen, dat wij zeer ver en zeer oog willen gaan. Er is geen eind de lange reis van een natie die jmarcheert". Navarro, die hoofd is geweest van veiligheidspolitie en zes jaar urgemeester van Madrid, legde er irhaaldelijk de nadruk op, dat olitieke hervorming orderlijk tot and dient te komen. Ook druk het buitenland om politieke ■rvormingen af te dwingen zou- geen resultaat hebben. "Spanje wil op één lijn staan de overige Europese landen, eografisdh, biologisch, historisch i cultureel maakt het deel uit ,n dit Europa. Maar het zal Politici van de oppositie hebben er de nadruk op gelegd, dat de strijdkrachten moeten worden be schouwd als een steunpilaar van 't bewind van Franco. Zij zeggen, dat er hoegenaamd geen mogelijkheid bestaat, dat de militairen in Spanje het voorbeeld zouden volgen van 't leger in Portugal, dat vorig jaar het rechtse bewind aldaar in een bloed loze staatsgreep omver wierp. Enkele dagen geleden heeft gene raal Angel Campano, de bevelheb ber van het belangrijke militaire gewest Madrid, gewaarschuwd, dat het leger geen pogingen van burgers om het bewind door "ondermijning" ten val te brengen, zou dulden. Franco's opvolger Prins Juan Carlos (rechts) woonde in de huurt van Madrid leger- oefeningen hij. Hij heeft de rang van kolonel voor alle onderdelen van de. krijgs macht. niet naapen en het zal zich it op wegen laten duwen, die niet jn gekozen door dq Spanjaarden elf als hun eigen lot. In Spaanse regeringskringen zijru, 'steren Spaanse persberichten be- •stigd, volgens welke twee officie- i, die bekend staan om hun ge- itigde politieke opvattingen on- _r arrest gesteld ztfn in het fort in Figueras, in de provincie Bar- flona. Het zijn majoor Julio Busquets, universiteitslector en auteur ten boek getiteld "De beroeps- fficier in Spanje", en kapitein Jo- Julevez. Beiden maken deel uit an de genietroepen. De politie in San Sebastian heeft ïeegedeeld, dat nog zeven personen Ijn aangehouden, die ervan ver acht worden te behoren tot een uiten de wet gestelde linkse sepa- atistische organisatie. Alle arres- inten zijn studenten in de leeftijd m 17 tot 20 Jaar. Er is geen officiële bevestiging m berichten, dat groepjes officie- ■n vergaderingen hebben gehou- en over de toekomst van Spanje. BEIROET (ap) Arabische diplo maten en journalisten te Beiroet zijn van oordeel dat als gevolg van de laatste snelle 'vredesreis' van mi nister Kissinger een zekere spanning is ontstaan tussen Syrië en Egypte, de voornaamste tegenstanders van Israël in de zomeroorlog van 1967 en de oktoberoorlog. Volgens hen is de regering te Da mascus van mening dat president Sadat van Egypte bereid is tot een gedeeltelijk Israëlische terugtrek king in het bezette schiereiland Sinai Vrouwen in leger De West- uitse krijgtmacht gaat zich voor et eerst in haar geschiedenis open ellen voor vrouwen, die dienst illen doen als artsen en verpleeg- en geen wapens dragen. Ook uilen zij vrijwilligsters zijn, maar el worden onderworpen aan de- ilfde krijgstucht als de mannen. Vonnissen Een rechtbank in lelfast heeft gisteren drie jeugdige rouwelijke leden van de provisio- IRA veroordeeld tot gevange nisstraffen van vijf tot tien jaar egens bomaanslagen in het Noord- rse kustplaatsje Portrush. Onassis De Griekse scheeps- ïagnaat Aristoteles Onassis is ver fden week in een zuurstof tent ge- laatst nadat hij een galsblaasope- atie had ondergaan waarbij de gal- laas werd weggenomen, aldus heb- t de artsen die Onassis behande- in het Amerikaanse ziekenhuis Parijs dinsdag in een medisch lulletin bekend gemaakt. Fachmi wil internationale status voor Jeruzalem CAIRO "De kwestie van Jeruzalem is zeker het netelig ste probleem van het conflict in het Midden-Oosten. Ik ben van oordeel, zoals ook presi dent Sadat al heeft gezegd, dat de internationalisering van de heilige stad het enige middel is om dit vraagstuk te regelen". Dit heeft de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ismail Fachmi, in antwoord op een vraag uit het parlement verklaard. De Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres heeft meegedeeld dat om de stad Je ruzalem heen een hele gordel van industriële vestigingen en ondernemingen zal verrijzen, waaronder een vliegtuigfa briek. Israël heeft herhaalde malen doen weten het hele gebied van Jeruzalem niet meer te zullen afstaan. toe te stemmen in weerwil van de in Caïro afgestoken verklaringen die het tegendeel beweerden. De Syriërs zijn bang dat men hen In de kou heeft laten staan, aldus verklaarde een diplomaat gisteren. 'Kissinger heeft hen nagenoeg niets beloofd tijdens zijn recente bezoek aan Damascus, maar Damascus heeft wel een hoop te horen gekregen over de kansen van een Israëlische terug trekking in Sinai'. In verband met die stemming zou president Assad van Syrië zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Ab- d'al Haliem Chaddam naar Saoedi- Arabië en andere olielanden hebben gestuurd onmiddellijk nadat Kissin ger het Midden-Oosten had verlaten op weg naar Europa. Assad zou naar men zegt steun zoeken van de an dere Arabische landen voor zijn be leid dat erop is gericht dat elke nieu we gedeeltelijke Israëlische terugtrek king in Sinai gelijk moet geschieden met iets dergelijks in het bezette heuvelland van Golan. Sadat zou willen dat zulk een te rugtrekking in Sinai moet worden gevolgd door een in Golan alvorens de Arabische landen naar Genève wil len gaan voor het hervatten van het vredesoverleg. In Damascus zou men daarente gen vinden dat dit een te traag pro cédé was dat kon bijdragen tot het nog meer ophouden van pogingen een uiteindelijke vredesregeling te bereiken. Volgens in Beiroet rondgaande be richten zou koning Feisal van Saoe- di-Arabië trachten de presidenten As sad en Sadat bijeen te brengen op dat zij hun problemen kunnen rege len. Daartoe zou, in Amman of in Ri- aad, en nog voordat Kissinger een nieuw bezoek gaat brengen aan het Midden-Oosten in maart, een bijeen komst kunnen worden gehouden van de koningen Feisal en Hoessein, de presidenten Assad en Sadat en de Palestijnse leider Jasser Arafat. Koning Feisal zou zeer bezorgd zijn over tussen Syrië en Egypte be staande spanningen en dan ook al les willen doen om de in oorlogstijd gesmede Arabische eenheid te be waren op zijn minst totdat het vrede is geworden. DUINKERKEN Stakende Fran- Nederland en België tegengehouden vissers hebben gisteren met hun en de ladingen van de wagens wer- reilers alle grotere Kanaal-havens in den op de weg gedeponeerd, frankrijk geblokkeerd. Als gevolg STRAATSBURG Achter de po litieke schermen van het Europese parlement is deze week een specta culair gevecht aan de gang over de opvolging van mr Cees Berkhouwer (Lib.) als voorzitter van het Euro pees parlement. De Nederlandse VVD- parlementariër heeft twee jaar lang' de hamer gehanteerd en volgens de regels moet er nu een nieuwe voor zitter komen. De socialistische fractie in het Europese parlement heeft een kan didaat gesteld, de Fransman Georges Spenale, en gisteren volgden de Christen-democraten met de kandi datuur van de Belgische volksverte genwoordiger Alfred Bertrand. Dan zijn er nog de kandidaten Peter Kirk (Brit) namens de conservatieven en de Ier Michael Yeats namens de Europeanen voor de vooruitgang (Gaullisten). Er is een groep parlementariërs die de Brit Kirk als voorzitter graag ziet, omdat daarmee en invloed zou kunnen wórden uitgeoefend op de uitslag van het Britse referendum en waardoor Engeland lid zou kun nen blijven van de Europese ge meenschap. Aan de andere kant blijkt dat de conservatieven min of meer actie voeren voor him tegenvoeters de socialisten, en dus voor Spenale. Dit laatste is niet zo onbegrijpe lijk, omdat wanneer Engeland lid blijft, bij die volgende presidentsver kiezingen ongetwijfeld een Brit voor zitter van het parlement zal worden. Wanneer nu de socialisten het pleit winnen, dan z&l het zeker geen la bour-man zijn, omdat de socialisten dan al twee jaar op de voorzitters- stoel hebben gezeten. De Britse con servatieven zouden dan min of meer verzekerd zijn van de benoeming. De vraag blijft nu wie in de komen de maand genoeg steun kan verwer ven van de diverse fracties. Het personeel van het Europese parlement heeft gisteren geeist dat hun reis- en verblijfsvergoeding met meer dan tien procent omhoog gaat. Gebeurt dit niet binnen een maand, dan zijn zij van plan tijdens de maarzitting (de week van 10 maart) op de dag dat de nieuwe parlements- Vooorzitter gekozen wordt in staking të gaan en verder te weigeren nog langer naar Straatsburg en Brussel te retéen. Het merendeel van de ambtenaren werkzaam bij het Euro pese parlement woont in Luxemburg. ,Het Europese parlement vergadert om politieke redenen zowel in Lu xemburg als in Straatsburg, terwijl parlementaire commissies regelmatig in Brussel bijeenkomen. NEW YORK De Veiligheids raad zal morgenavond om 21.00 uur onze tijd bijeenkomen ter bespre king van de kwestie-Cyprus. Dit heeft de voorzitter, de Chinees Huang Hua, meegedeeld na overleg met de leden van de raad. De raad zal de vertegenwoordigers van de twee gemeenschappen op het eiland en van Griekenland en Tur kije horen. De Griekse premier Karamanlis heeft secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties ge waarschuwd dat de situatie op Cyprus zich tot "een tweede, maar erger Palestina" zou kunnen ontwikkelen als de Turkse bezettingsplannen op het eiland geen halt wordt toegeroe pen. Lege kluis uit muur gehakt Als de inbrekers, die dezer dagen met veel moeite een kluis uit het filiaal van "Boek en Plaat" in Rotterdam hebben gehakt en hebben weggesjouwt, hun buit nog niet hebben geïnspecteerd, dan kunnen ze het beter laten om zich niet dood te schrikken. Al hun urenlange arbeid was namelijk vergeefse moeite. De kluis was leeg. Volgende keer beter, Jongens. Ongedeerd na val van 10 meter De artsen in het Rotterdamse Dykzigtziekenhuis keken een beet je ongelovig. De 21-jarige E. Meivogel werd binnengebracht, nadat hy van tien meter hoogte uit de dakgoot was getuimeld. Hij was een vensbertje aan het maken. Hij kwam op een binnenplaatsje terecht. Maar hóe de artsen ook zochten, ze konden geen letsel ontdekken. Monter stapte de timmerman weer op. Geheel onbe- Eenzame kruistocht tegen auto Een mens z'n lust is een mens z'n leven. Maar als dae lust voor de één een last wordt voor de ander, tja dan wordt het wat anders. Zoals bij die 50-jarige vrouw uit Bilthoven, die in haar eentje in Den Haag op strafexpedities uitging. Eerst bekladde zij de Amerikaanse ambassade in de Residentie met rode verf. Dat, mag natuurlijk niet. Maar nog erger maakte zij bet, toen zij op het Binnenhof de daar geparkeerde auto's met een mes te lijf ging. Dertien banden had ze al lek geprikt, toen de politie met stevige hand ingreep. "Autorijden is verspilling van olie, metaal, land- sdhap en gezondheid", zei de vrouw. "Dat kan best", zei de politie, maar droeg haar over aan de psychiatrische dienst van de GGD. waaT ze zullen uitzoeken of zulke gedragingen wel normaal zijn. Alarm ie lasiig Van de 28 schilderijen, die begin deze week werden gestolen uit het museum van moderne kunst ia Milaan, ontbreekt nog elk spoor. Overigens begreep de politie er aanvankelijk niets van. Waarom had het zeer gevoelige alarmsysteem gefaald. Tot de aap uit de mouw van de bewakers kwam. Dat alarmsysteem was zo gevoelig, dat het bij het minste zuchtje wind in werking trad. En daar het kennelijk daar nog wel eens tochtte moesten de bewaker* herhaaldelijk voor niks opdraven. Dat waren ze beu. Toen hadden ze het alarm maar afgezet. Hersenwerk is zwaar werk Prof. Albert Porter, die aan de universiteit van San José in Californië bedrijfswetenschap doceert, heeft het h£«l mooi gezegd, dat hersenwerk zwaar werk is. "Ter verlichting van spanningen en zorgen, die het leven in een prestatiemaatschappij met zich meebrengt, moet men niet langer dan vier uur hersenwerk ver richten." Nu horen de zakenlieden het ook eens van een ander. Want volgens prof. Porter herkennen die zakenlieden niet "de geva- rensignalen van de moderne maatschappij". En de spanningen nemen vaak zulke extreme vormen aan, dat zij leiden tot hartaan vallen of zelfs zelfmoordpogingen. Porter heeft met heel wat men sen gesproken. "Concentreer Je buiten Je werk op je gezin. Doe aan sport. En neem waarschuwingen als hoofdpijn en rugpijn ter harte. En als alles toch te zwaar wordt: ga naar een psychiater", aldus de bezorgde hoogleraar. Alleen ongetrouwde prosfifutie Prostitutie? O.K. Maar dan alleen door ongetrouwde vrouwen. Dat heeft het gemeentebestuur van Wenen besloten. Het oudste beroep ter wereld staat in de muziekstad alleen nog open voor ongetrouwde en gescheiden vrouwen van negentien jaar en ouder. Een maximum-leeftijd wordt niet genoemd Nomen est omen De voorzitster van de bevolkingscommissie van de Verenigde Naties is herkozen. Ze komt van de Philippijnen. Haar naam: Mer cedes Concepcion. Hoofdpijn in Lagerhuis We hadden het net over zakenlieden. Maar het vak van politicus in Engeland blijkt ook niet alles te zijn. De mannen en vrouwen, die zich in het Lagerhuis met de zorgen van de natie bemoeien, lijden bijna driemaal zoveel en zovaak aan hoofdpijn als de rest van de bevolking. Dat heeft de Migrainestichting uitgezocht. Gezinscode op Cuba Ook op Cuba zal de man best wel eens bij de afwas hebben ge- holpen.Maar dat is met ingang van 8 maart geen hulp meer maar een plicht. Op die dag wordt namelijk ter gelegenheid van de internationale dag van de vrouw de gezinscode afgekondigd, die tot stand is gekomen na uitvoerige discussies op massa-bijeen komsten. Echtparen zullen voortaan op Cuba gezamenlijk voor het huishouden zorgen "elk naar gelang zijn mogelijkheden en be kwaamheden". Zij moeten gezamenlijk de kinderen vormen "over eenkomstig de principes van de socialistische moraal". Overigens maakt de code ook echtscheiding mogelijk. Maand op zee gedreven De 38-Jarige Portoricaanse visser Fundadar Vasquez heeft plech tig gezworen nooit meer naar zee te zullen gaan. De schrik zit er bij hem goed in. Geen wonder. Vijfentwintig dagen heeft hij in een open bootje van vijf meter op de golven gedreven. Op 25 januari begaf de motor van zijn sloep het. Hij heeft geleefd op een dieet van rauwe vis en beetjes water uit de Oaraibisohe Zee. Zijn 40- Jarige metgezel stierf op de dertiende dag in het zicht van een pas serend schip, dat het dobberende bootje niet opmerkte. Ook andere schepen en een helikopter van de kustwacht zagen hen niet. Pas na 25 dagen werd hij opgepikt. "Nooit meer naar zee", zei Fundador. Braziliaanse huurmoordenaars In de Braziliaanse staat Pernambuca zijn elf leden van een mis daadsyndicaat aangehouden. Ze ruimden op verzoek vijanden uit de weg, zo verklaarde de politie. Tegen betaling zouden zij al een fabrikant, een bankemployé, twee advocaten en een directeur van een radiostation hebben vermoord. moesten alle veerdiensten ussen Engeland en Frankrijk wor- i afgelast, met uitzondering van hovercraft-dienst vanuit Boulog- De vissers eisen hogere visprij- en een tegemoetkoming voor gestegen olieprijzen. De vissers begonnen dinsdag hun ilokkade in Boulogne en breidden ie aotïe gisteren in de loop van de uit tot Duinkerken, Dieppe, Le ?report en Calais. Ze maken ook tegen de invoer van goed kopere vis uit Nederland, Engeland m België. In de buurt van Calais werden vrachtwagens met vis uit Dode in Ierland BELFAST Twee gewapende man Hen hebben gisteravond in Lurgan op 40 kilometer ten zuidwesten van Belfast de 45-jarige rooms-katho lieke Journalist James Breen dood geschoten. Hij was op hun bellen naar de voordeur gekomen. LISSABON Provocerend optre-zoveel woorden noemde, was zijn den van uiteenlopende communisti- boodschap duidelijk genoeg. Want sche bewegingen in Portugal leidt in de laatste weken hebben de kran- in de militaire regering tot een ten vol gestaan met beschuldigingen tegenreactie die volgens sommige dat de communisten macht probeer- politici uiterst links in de verkiezin- den te veroveren voordat de natie gen van 12 april zou kunnen scha- de kans had gehad haar stem uit te den. brengen. Duidelijkste teken van ontgooche- Minister van Buitenlandse Zaken ling in de miltaire regering over het Mario Soares, leider van de socia- optreden van de communisten, kwam listische partij, leidde de aanvallen in de toespraak waarin president op de communistische partij PCP. Francisco da Costa Gomes, een land- Hij zei dat de communisten een kli- machtgeneraal-b.d.. de verkiezings- maat van burgeroorlog schiepen door datum bekendmaakte. Hij waar- te proberen zich meester te maken schuwde het publiek op zijn hoede te van de massamedia en de arbeiders- zijn voor ideologieën die Portugal op- beweging door "anti-democratische richting van een totalitair bewind. manoeuvres". Hoewel de president de commu- De militaire regering, die brede nisten in deze samenhang niet met steun geniet, nam nota van de klach ten van Soares, maar deed niets tot dat extreem links een NAVO-oefening ter hoogte van de kust met Ameri kaanse kanonneerboot-diplomatie begon te vergelijken. De militairen, die de als een erezaak steunden, gaven en kele kille verklaringen uit die ex treem links aanrieden de zaak te la ten varen. Hun afkeuring werd onder streept met een verbod op marsen en bijeenkomsten voor de duur van het verblijf van de NAVO-vloot in Portugesehavens. Een goed-georganiseerde commu nistische splintergroep negeerde het verbod en organiseerde een protest tegen werkloosheid en de NAVO en probeerde op de dag dat de vloot bin nenliep naar de Amerikaanse ambas sade op te marcheren. Deze demonstratie tweede aan vechting van militaire verboden in evenzoveel weken werkte als een katalysator om de verdeelde ge matigden in de beweging van de strijdkrachten (MFA) te verenigen. Deze verschuiving in de machts structuur sorteerde vrijwel meteen effect. Binnen enkele dagen na de mars namen de militairen in stilte de redactionele controle op de na tionale televisie over, in antwoord op socialistische klachten dat program mering en nieuwsuitzendingen in communistische handen waren. Deze stap eerste tegenslag van betekenis voor uiterst 1i-nks sinds de i 25 april ging ge paard met een maatregel binnen de MFA, haar linkerlobby te isoleren. De verschuiving werd weerspie geld in de rede van de president tot de natie. Nog geen drie weken ge leden zou zo'n veroordeling-bij-im plicatie van uiterst linkse filosofieën niet mogelijk zijn geweest. Politici in Lissabon speculeren dat de eerste van een reeks maatre gelen zijn genomen waarvan libera le en gematigde stromingen zullen profiteren. Een vooraanstaande figuur in de be weging van de MFA heeft in een dag- blad-interview gewaarschuwd dat maatregelen kunnen worden over wogen tegen degenen die "contra revolutionaire laster" verspreiden over het gevaar van een burgeroor log in Portugal. "Deze voorspellin gen zijn pure laster, die de MFA langzamerhand als misdadig gaat beschouwen en die vragen om maat regelen. De waarschuwing is duidelijk ge richt tegen de socialistische leider Mario Soares en tegen Francisco Carneiro van de PPD (democrati sche volkspartij), die herhaaldelijk voor het gevaar van een burgeroor log hebben gewaarschuwd. Volgens hen werd het klimaat daarvoor rijp gemaakt door de communisten. De proletarische Maoïstische bewe ging MRPP heeft bij het Portugese hooggerechtshof een verzoek tot wettelijke erkenning als politieke par tij ingediend. De partij wil aan de komende verkiezingen meedoen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9