Uitval Augustin tegen advocaat Varende polikliniek voor Bangladesj Kans dat PPR uit regering treedt ACTIEGROEP MEEUS MOET 5LIJVEN' Ga weg van deze tafel PROVINCIE UTRECHT BLOKKEERT GIRO REKENINGEN Greep op bedrijven ondanks verzet Kamer Uit in de Randstad Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. Kaija VRIJWILLIGERS VERVULDEN HARTEWENS VAN EVA DEN HARTOG Mengdrop ONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 DEN HAAG Als het kabinet niets doet aan de machtsverhou dingen binnen de ondernemin gen, zal de PPR vermoedelijk uit de regering stappen. Het PPR-tweede kamerlid Van Gorkum heeft clit in een vragge- sprek in "De Groene Amster dammer" verklaard. De toets steen komt met de behandeling van het komend wetsontwerp op de ondernemingsraden. "Op so ciaal-economisch terrein is er bij dit kabinet geen sprake van een nieuwe bandering. Dat vind ik zeer teleurstellend", zei Van Gorkum. Hij ziet weinig verschil tussen het huidige regeringsbeleid en dat van de WD. "Heeft het nog zin om twee jaar door te emmeren? Ik ben daar zeer pes simistisch over", laat Van Gor kum zich citeren. Zijn PPR-collega en waarne mend voorzitter Dolf Cop- pes heeft als reactie op dit inter- vieuw 'gezegd dat Van Gorkum slechts een persoonlijke stand punt geeft. Van Gorkum meende verder dat de overheid zelf iets moet doen aan de toenemende werk loosheid door maatregelen te ne men. Hij wil directe overheidsin vesteringen voor dingen die de gemeenschap nodig heeft. Verder wenst hij een wettelijke greep van de werknemers op de inves teringsbeslissingen. Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft gisteren aan het begin van de gemeenteraads zitting meegedeeld dat B en W er niet aan denken de verklaring in te trekken over de mislukte bom aanslag op een metrostation zo als die vorige week is uitgegeven. De mededeling heeft een actie groep uit de Nieuwmarktbuurt en het wijkcentrum d'Oude Stadt doen besluiten B en W van de hoofdstad wegens smaad voor de rechter te dagen. De groepen zijn van mening dat de schuld van de mislukte aanslag in de schoenen van de bewoners van de Nieuw marktbuurt wordt geschoven en dat, aldus de groeperingen, terwijl B en W hadden kunnen weten dat er ultrarechtse figuren voor deze daad zijn gearresteerd. Wij voe len ons in deze omstandigheden vogelvrij verklaard. BERGEN OP ZOOM Uit de ergen op Zoomse bevolking is een üatiefgroep ontstaan die actie gaat (ren om het transportbedrijf Meeus te behouden, het motto van nog nader te bepalen actie luidt: eeus moet bijven". De groep be aat voorlopig uit mevrouw Jet Kor- kaas- Van Riesen, huisvrouw, Bert in de Stoel, student en raadslid •or de VVD en Peter Bruys stu- int. Het initiatief is ontstaan om it de leden de indruk hebben dat 'er de ruggen van de werknemers i hun gezinnen een bedrijf kapot maakt wordt, dat Bergen op Zoom kan missen. De groep wil ook (t publiek informatie geven over standpunten van Meeus-zijde in conflict. UCKEBURG Is de Amsterdammer Ronald, Augustin, die terecht staat wegens ver- jioed lidmaatschap van de Baader-Meinhof groep, na maandenlang isolement in het huis fan bewaring in Hannover en na 1 45 dagen van hongerstaking lichamelijk en geestelijk rezond genoeg om een proces te doorstaan De drie advocaten van Augustin te spreken. de te stikken en r fidden dinsdag, tijdens de eerste In het verloop van het vragenspel geruime tijd teken bcesdag, gevraagd om een medisch werd duidelijk dat wel degelijk een lamming vertoonde. hderzoek, in te stellen door een pkter waarin de 25-Jarige verdach- l vertrouwen heeft. Dit verzoek was bewezen, in plaats daarvan dag- u hardde de rechtbank in Bückeburg te maken moet hebben gehad p gevangenisarts, die prompt naar Ijn beroepsgeheim moest verwij- pn. omdat Augustin hem daarvan Iet. ontslagen had. Middelpunt én mikpunt werd gis- maakte Bauer, toen hem het ren een tweede getuige, de direc- aan de schenen werd gelegd vraag echter hoe luidde werd door president Haack ga's geniet t ontoelaatbaar verklaard. De die nocih het vertrouwen van identiteit Augustin nocih dat van de drie collie- zelf niets liever zou willen dan van zijn nutteloze plicht Een duidelijk weifelende indruk ontbonden te worden. De redhtbank lur wees "s-oöhtends het verzoek van - de Croissant es. af om Blaser buiten het huis van bewaring in enkele malen in Hannover toegepas- gehoorafstand te plaatsen, opdat hij Götz Bauer (38), proto- te gedwongen voeding, nadat Augus- de behoedzame ambtenaar, tin in hongerstaking was gegaan, deren niet |e bijter weinig vreugde moet heb- beleefd aan het kruisvuur n. dat de onzeker schijnende beweerde daarom niet gezien kunnen doorkruisen. Bauer was er wel een keer bij ge- Augustin onderstreepte zijn afkeer weest, maar niet de hele tijd. Hij door Blasers dossier op de grond te metionaris plotseling in het hélle ben, dat i heb- smijten: "Denk maar niet, dat maagson- vertegenwoordigt, ga weg van deze de internationale open- de een te dikke voedingsbrei toedien- tafel". Maar Blaser moest blijven, in de, zodat Augustin, die zich overi- opdracht de rechtbank, UTRECHT Het provinciaal be stuur van Utrecht is begonnen met het blokkeren van de girorekeningen van mensen die weigeren milieube lasting te betalen. Tot nu toe zijn de rekeningen van 100 weigeraars ge blokkeerd, aldus een woordvoerder van de provincie, maar zo nodig zal men nog meer rekeningen blokkeren. "We hopen dat er van deze maat regel een preventieve werking uit gaat en dat de mensen nu uit zich zelf zullen betalen". Het gaat bij het giirdbeslag om mensen die niet in loondienst zijn en bij wie dus niet de mogelijk heid bestaat om loonbeslag te leg gen. Dat laatste is inmiddels ook al op grote schaal bij werknemers gebeurd, aldus de woordvoerder van de provincie. De postgirodienst bevestigt de me dedelingen van het provinciaal be stuur van Utrecht over het blokke ren van 100 girorekeningen. Wij hebben deze medewerking ech ter niet vrijwillig verleend, aldus een woordvoerder van de girodienst, "want wy mogen niet zonder meer blokkeren. In dit geval is het ons echter afgedwongen via de deurwaar der. DEN HAAG Binnen enkele maanden krijgt de rijksoverheid greep op het bedrijfsleven in de ge hele Randstad. In het Rijnmondge bied via een stelsel van vergunnin gen voor het doen van investeringen in nieuwe gebouwen en installaties in de open lucht. Buiten de Rijn mond via een meldingsplicht voor investeringen van een bepaalde grootte. De meldingsplicht komt er, on danks verzet van een meerderheid van de Tweede Kamer. De ministers Lubbers en Gruijters gaven gisteren duidelijk te verstaan, dat zij niet be reid zijn voor dit verzet te buigen. De enige tegemoetkoming die zij deden is het voeren van een gesprek met de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland in Utrecht, voordat zij tot de invoering van de meldingsplicht overgaan. Het is bekend, dat deze provinciale bestu ren wel oren hebben naar zo'n mel dingsplicht. De drie christen-democratische fracties KVP, ARP en CHU hebben in een motie de regering verzocht "op dit moment af te zien van in voering van de meldingsplicht voor het gehele gebied buiten Rijnmond". Deze motie maakt een goede kans in de Tweede Kamer te worden aan genomen. De christen-democraten menen, dat zo'n plicht de animo tot investeren negatief zal beïnvloeden dat dat dit onvoordelig is voor de werkgelegenheid. De ministers Lubbers en Gruijers verwachtten geen negatieve werking. Bovendien wezen zij er op, dat het er om gaat de congestie in de Rand stad te bestrijden. Zij tilden niet zo zwaar aan de huidige stagnatie in de bedrijvigheid. Minister Gruyters presenteerde de meldingsplicht vooral als noodza kelijk instrument voor het voeren van een ruimtelijk beleid. De rijks overheid moet het beslag op de ruimte van ondernemers afwegen te gen andere belangen, zoald de ruim te nodig voor wonen, het verkeer en recreatie. De meldingsplicht in de Randstad en het vergunningenstelsel in het Rijnmondgebied worden ingevoerd op basis van de wet selectieve inves teringsregeling, waar de Tweede Ka mer al bijna anderhalf jaar geleden akkoord mee is gegaan, maar die nog steeds niet in werking is getreden. Op grond van deze wet zullen straks ook heffingen worden gelegd op de bouwkosten van gebouwen in het Rijnmondgebied een heffing van tien procent. Op de kosten van instal laties in de openlucht (bijvoorbeeld raffinaderijen) komt in de gehele Randstad, inclusief het Rijnmond gebied, een heffing van drie procent te rusten. Nixon op bezoek Oud-presi dent Richard Nixon is gisteravond aangekomen op het woestijnland goed van miljonair Walter Annen- berg, oud-ambassadeur in Londen, voor een verblijf van een kleine week en een weekendfeestje met beroemdheden uit o.a. Hollywood. Het is voor het eerst dat Nixon, vergezeld van zijn vrouw Pat, zijn huis in San Clemente voor langer dan een paar uur verlaat sinds hij werd ontslagen uit het Memorial Hospital van Long Beach. AMSTERDAM I feb., 20.30 uur, „Tête Ted', Klein Relict ue: 22. 23. 24, 25 kabaret. Van de overige theaters in Amsterdam ontvingsn wij geen op gaven, AMSTELVEEN Cultureel Centrum: 21 feb., 20.15 uur, „De dag waarop de Paus ge kidnapt werd", met oja. Enny Mols de Leeuwe, Lex Goudsmit e.v.a.; 22 feb., 20.15 uur, optreden van Ramses Shaffy en Liesbeth List; 23 feb., 20.15 uur, het Stadstoneel Rotterdam met „De wyze kater" van Herman Heyermans; 24 feb., 20.15 uur, „Mioritsa", Russisch folkloristisch dans- en muzïekensemble25 feb. 20.15 uur, Herman van VeeD „En nooit weerom". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 en 22 feb., 20.15 uur. „Cyrano de Ber gerac" van Edniond Rostands, regie Ko van Dijk; 25 feb.. 20.15 uur, het Nederlands Dans Theater. Hofpleintheater: 21, 22 23, 25 en 27 feb., „De sunshine boys", blijspel van Neil Simons Be Doelen: Grote zaal. 21 feb, 20.15 uur en 23 feb. 14.30 uur, con cert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest oXv. Bernard Haitdnk; 2 2feD., 15 00 uur. Matinee op de vrije zaterdag, mm.v. het Vara Omroeporkest o.I.v. Hans Vonk; 24 feb., 20.15 u. con cert door de Koninklijk Orkestvereniging Symphonia; 25 feb.. 20.15 uur. „Meestereerie" Rudolf Fidrkusny, piano; 26 feb., 12.45 uur, Koffieconcert. Kleine zaal: 22 feb., 20.15 uur, Mandolinefestival, m m.v. alle Rot terdamse MandoHneorkesten; 24 feb., 13.45 uur, St. Raad van Maatschappelijk Welzijn, leerlingen van het Rotterdamse Conser vatorium. Groote Schouwburg: 22 feb., 20.15 uur, het Operagezelschap Forum met „Die Zarewitsch" van Léhar; 24, 25, 26 en 27 feb,, 20.15 uur, Perspekt met „De val van Ratoenshalle". Luxor-Thcater: 21, 22, 23, 25, 26 en 27 feb., 20.00 uur, René van Vooren en Piet Barnbergen met hun show Mount!es Maximaal". Piccolo-Theater: 23 feb.. 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met "Het Liegbeest": 24 feb., 20.15 uur, Rotterdams Danscentrum met "Oog op dans II"; 25 en 26 feb., Toneelgroep De Appel met "Onder het Melkwoud' van Dylan Thomas. St. Laurenskerk: 24 feb., 20.16 uur, Orgelconcert; 27 feb.. 20.00 uur, zang- en orgelat'ond. Theater in den Twijfelaar: 21 en 22 feb., 20.30 uur, cabaret Hans Otjes. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 22 feb., 20.15 uur, de Haagse Comedie met „De zee" vam Edward Bond; 23 feb., 14.00 uur, de Haagse Comedie met „Don Juan", blijspel von Molière; 23 feb., 20.15 uur, de Haag se Comedie met „Boven water, onder water" van Edward Albee; 24 feb., 20.15 uur. uitvoering door het Nederlands Eurythmie En semble o.I.v. Werner Barford; 25 feb., 20.15 uur, „Ik slaap wel op de bank" blijspel van Ray Cooney en Gene Stone, regie Alan Ba/rlow: 26 feb., 2015 um, Toneelgroep Theater met „Wat een gekke manen z'n vrouw dan?" van Alan Ayckbourn; 27 feb., 20.15 uur de Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Carlo Goldcni. HOT-theater: 21 feb, 20.30 uur, de Nieuwe Komedie met „Jungle Opera', musical van Jaap v. d. Merwe; 22 en 23 feb., 20.30 uur, de Haagse Komedie met „Onderweg" van David Storey; 23 feb.. 14.00 uur. Kindertheater met „Piccolo en de Metromaan"; 25, 26 en 27 feb., 20.30 uur, de Nieuwe Komedie met „De uitzondering en de regei" van Bertold Brecht. Circustheater: 21 en 22 feb., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting mot „II Maestro ai Capella" van Cimairosa en „La Cambiale di Matrimonio" van Rossini, mm.v. solisten en het Utrechts Sym- lonie Orkest o.I.v. Hans Vonk; 23 feb., 20.15 uur, Orkestvereniging Musica o.I.v. Jan van Out. Congresgebouw: 21 feb., 20.15 uur, Russisch ensemble Mioritsa, Mol- daivische dansen er. liederen; 24 feb., 20.30 uur. Nederlands Ka merorkest ol.v. David Zinman25 en 26 feb., 20.00 uur. „Cyrano de Bergerac" van Edknon-d Rootonds, regie Ko van Dijk. Diligentia: 21 en 22 feb., 20.15 uur, Marijke en Sieto Hoving in „JU en ik, u en wy allemaal"; 23 feb., 14.30 uur, Miriam Fried, viool; 24, 25. 26 en 27 feb., 12.45 uur, Lunchprogramma mm.v. Leerlingen Koninklyk Conservatorium voor Muziek; 25 feb., 20.00 uur, Guar- neri© Trio. werken van Rarvel; 26 feb., 20.15 uur, Hilda Harris, mezzo-sopraan, Rudolf Jansen, piano en Herejan Stegenga, cello; 27 feb., 20.15 uur, Hélen Watts, als en John Streets. Theater Pepyn: 21 feb., 20.30 uur, Flater Te ja/ter. I'rank Kooman: 22 feb., 14.30 uur, Poppenspel voor de Jeugd „So- phanjjnus het wyee konijn"; 26 feb., 14.30 uur, Poppenspel voor de jeugd „De Muziekmannetjes". Guido van Deth: 22 en 23 feb., 14.30 uur, Poppenspel voor de jeugd „De Smeeuwfami"; 22 feb., 20.30 uur, Poppenspel voor volwassenen „De drie pauweveren". LEIDEN LAK-Theater: 22 feb., 20.30 uur tyn Huygens; 27 feb., 20.15 ui Hingen" van James Joyce. Stadsgehoorzaal: 21 feb., 20.15 Orkest. o.I.v. Willem van Otterloo; 24 feb., 20.15 mermuziek van Fredric Meinders, piano. Dorpskerk/Leiderdorp: 23 feb., 15.00 uur, concert by Kaarslicht door de Chris Hinze Combination. ADVERTENTIE adeling van hun cliënt in Hanno- de indruk deed ontstaan, dat Augustin, maar directeur Götz in de beklaagdenbank was ge- Dat was dan ook precies wat verdediging (Croissant, Groene- ld, Koencke) ten overstaan van de journalisten beoogde. Recht- ipresident Gerhard Haack die irritatie en ongeduld slechter de voorgaande dag verborgen ild, liet de advocaten overigens be- n, ook als de vragen niet recht reeks meer betrekking hadden op gezondheidstoestand van de Am- Tdammer. Haack, met het oog op de véle be kers uit Nederland; "Meneer de fficier, ik laac liever deze vragen dan de indruk te wekken, dat er 'ets verzwegen wordt...". dus gingen de verdedigers on- irdroten voort met hun spervuur te- :n Bauer. Het was vooral geconcen- ird op de vraag of en zo Ja welke leimzinnige krachten achter de (staatsveiligheidsdienst, di- ;vangeniswezen, ministerie justitie) Bauer de aanwijzingen Iden gegeven voor de strikte isole- raan Augustin in Hannover iderworpen was. Het strenge regi- gaf destijds niet alleen mede landers van de Baader-Meinhof- troep aanleiding van "isolatiefolter" lekkere drop van Langenberg AMSTERDAM Over de weer spannige wateren van Bangladesj vaart over ongeveer anderhalve week een Nederlands schip. In een door oorlog en natuurrampen verwoest land zal de koers noordelijk zijn, richting Rangpur. Aan boord een polikliniek, medicijnen en voedsel; een reddingboot voor vele duizenden zieken en verhongerden. "Hope" is de Engelse, bijna overbodige naam van het schip. De rivierboot is een hartewensvan majoor Eva den Har tog (uit Alphen aan de Rijn) van het Leger des Heils, diö al een kleine drie jaar opbokst te gen de bagger en ellende in Bang ladesj. Zij krijgt het schip cadeau van een dertigtal arbeiders op de scheepswerf Damen in Hardinxveld- Giessendam, dat op eigen initiatief overuren maakte om de drijvende polikliniek in elkaar te timmeren. De overtocht per vliegtuig naar Dac ca wordt betaald uit een collecte on der leden van de Evangelische Om roep, die totnogtoe al honderdtien duizend gulden opbracht. "Natuurlijk is het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat", zegt brigadier Jan Mast, coördina tor in Nederland voor de hulp van het Leger des Heils aan Bangladesj. "maar dat betekent nog niet. dat Je het niet moet doen. Als er in Neder land jaarlijks vijftig mensen ver drinken en je ziet iemand in het water vallen, zeg je ook niet: daar doe ik niets aan. want het haalt zo weinig uit op het totaal. Misschien is het wel een druppel olie op het wa ter, die zich uitbreidt. We hopen dat dit initiatief anderen aanzet om meer aan hulpverlening te doen". "Bangladesj is een waterland" zegt brigadier Mast. "alleen in het zuiden al heb Je een deltagebied zo groot als Nederland. Men kan het water van de rivieren niet aan. Wij zijn al driehonderd jaar bezig met dijken bouwen, maar daar heb je nog vrijwel niets. Vijfentachtig pro cent van de export in Bangladesj be staat uit Jute, maar vrijwel alles gaat verloren. Het is bittere ellende daar". De bevolking van Bangladesj sopt massaal naar Dacca, verwacht er het paradijs, maar vindt er de hel. een wanordelijke opeenhoping van mensen. Zo hokken in het kamp Mirput bij Dacca, waar majoor Eva den Hartog werkt, al tweeduizend wanhopigen bijeen. In een ander kamp, Jessore, is het Leger des Heils ook vertegenwoordigd. Eva heeft met acht heilsmensen, zes ver pleegkundigen en twee technici, de beschikking over zes, zeven wagens, twee klinieken, een ziekenhuisje en een kinderhospitaaltje. "Maar het gaat er vooral om hulp naai de mensen te brengen" zegt Jan Mast. "het is net als met ont wikkelingswerk. Je moet naar de mensen toe. Je moet ze niet om hulp laten vragen, want dat neigt zo gauw naar bedelen. Wij zoeken de mensen liever op en geven daar hulp". Vandaar het rivierschip, de "Ho pe", dat straks door oeverloos leed naar Rangpur vaart, "een spontaan gebaar van die mensen bij de scheepswerf Damen", zegt de legerbrigadier, "ze vroegenwat kunnen wij nou eens doen, zou er met al dat water geen behoefte zijn aan een schip? Wij hebben toen contact gezocht met majoor 'Den Hartog. Na wat moeilijkheden bleek dat het Leger in samenwerking met de Engelse organisatie "Save the children", die hongerende kinderen over de hele wereld helpt, een boot heel goed kan gebruiken. Die samenwerking is nodig, want zo'n schip kost ook weer mensen en de hulp moet doel matig blijven". De vrijwilligers op de werf offer den begin dit Jaar vrije uren op om de boot te bouwen. Het scheepje, acht meter lang en ruim drie me ter breed, is voorzien van douche, toilet en slaapgelegenheid voor twee verpleegsters en de stuurman. Een tentzeil over het dek achter de kajuit en ariconditioning be schermen de polikliniek tegen zon en hitte in tropisch zuid-Azië. Vorig weekeinde werd de "redding boot" officiéél aan het Leger des Heils overgedragen. "We hebben nooit een rekening gehad", zegt Mast, "een actiecomi té op de werf zamelde geld in. Ver der we^d door zeker dertig toeleve ringsbedrijven veel gratis gedaan. Motor voor niks, schroef voor niks en ga zo maar door". Volgende week woensdag of don derdag wordt de heilsboot overge- lemaal, maar daar komen we wel vlogen naar Dacca. Twee deskundi- uit". gen van de scheepswerf Damen be- Het is één van de nu al Dijna geleiden het transport. "De rest van twintig vluchten, waarmee het Le- het toestel wordt volgestopt met ger des Heils in de noden van Ban- voedsel" zegt Jan Mast, "de op- gladesj voorziet. Een schip dit keer. brengst van de collecte van de EO Er is nog "Hope" voor een in veel aekt de totale kosten nog niet he- opzichten verslagen volk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7