Leidse industrie heeft de meeste aandacht nodig De sfeer moet gewoon anders worden9 Nota Kamer van Koophandel: Drie broers raakten slaags met de politie Rust. En geen roest. Alurette [ÏDERDAG 20 FEBRUARI 1975 .EIDEN In het regionaal-economisch beleid moet de industrie in de Leidse agigfome- atie en het Leidse city-winkelcomplex de meeste aandacht krijgen. Op de tweede plaats s aandacht gewenst voor de handels- en dienstensector (waaronder de universiteit. )at blijkt uit de discussienota over de doeleinden voor het regionaal-economisch beleid die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft uitgebracht. Turfmarktbrug afgesloten LEIDEN De kans is groot dat binnen afzienbare tijd ook de Turfmarktbrug (verbinding tussen Turfmarkt en Nieuwe Beestenmarkt) voor autoverkeer zal moeten worden afgesloten. Wethouder Waal deelde dit gis teravond miee in de fractiever gadering van PvdA en PPR/ PSP/D'66. De uit 1896 dateren de brug - waar om. veel bus sen over rijden - heeft te veel geleden onder het zware ver keer en dreigt bij voortduring daarvan in tie storten. LEIDEN Huurders van wo ningbouwvereniging De Eendrach die niet aan hun financiële pliohtingen voldoen zullen gerech telijk worden vervolgd. De huur schulden van sommige zijn dus danig hoog, dat het niet langei verantwoord wordt geacht om nog langer geduld te betrachten. Wan betalers kunnen binnenkort 'n eis tot ontruiming verwachten. Na overleg met het ministerie heeft 't bestuur van De Eendracht voort besloten huurders die weigeren de door staatssecretaris Van Dam vastgestelde huurverho ging te betalen ook in rechte aan te spreken. Bij de rechtskundig ad viseur van de woningbouwvereni- Gerechterlijke vervolging van huurweigeraars zich aanvankelijk aan de zijde ging, Th. J. van der Heijden, zijn ongeveer 35 gelijkluidende formu lieren binnengekomen, waarin uit eengezet wordt dat de desbetref fende huurders blijven weigeren de verhoging te betalen. Volgens de heer Van der Heijden is een iets groter aantal huurders, die van de weigeraars hadden ge- sohaard, op hun standpunt terug gekomen. Zij hebben hun huur schuld aangezuiverd. Ook de elf huurders, die aange sloten zijn bij de Leidse Woning stichting, zullen gerechiterlijk wor den vervolgd, vanwege hun huur schuld. Zes van hen wonen in de Merenwiijk. Wethouder Verboom deelde dit gisteravond mee in de fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66 Het gaat daarbij, aldus Verboom en het LWS-be- stuurslid mevrouw Kerling, otn mensen, die op grond van hun inkomen de huur wel kunnen be talen, maar tot nu toe op geen enkele aanmaning hebben gerea- m de Leidse indus- worden uitgevoerd. (Zoate wij gis- winkelcomplex op et staat in de nota, teren meldden, wordt over enkele moment tn naar ontwikkeling. DaM- De prestaties ■ie blijven, z> ;r achter bij de ontwikkeling in de weken met irocincie Zuid-Holland en in het begonnen), iele land. Zelfs wanneer geen :ening wordt gehouden met de in- Leidse indhs' natie in de periode 1970-1974 haalt verhoogd, lie Leidse industrie in 1974 het pro- inciaal en landelijk prestatieniveau .n 1970 niet. Met name in de me al- en in de grafische industrie de prestatie bijzonder laag. dergelijk onderzoek Het investeringsniveau van de Leidse industrie dient te worden verhoogd. Binnen de metaal dient de na- oww m druk meer te gaan liggen op de Daarmee kan "de "n^a5evê"J£S' bij zijn de gevaren voor een uit eenvallen en minder waard worden van het complex bepaald groot. De Kamer van Koophandel is dan ook van mening dat als be langrijkste doelstelling t.a.v. het Leidse city-winikelcomplex geldt, dat het rendement en de investerin gen dienen te worden verhoogd. Deze lage arbeidsproduktiviteit is viteit mede een gevolg bijzonder Er dient aag investeringsniveau. Voor de hele te komen ten behoeve jeidse industrie was dat in 1974 !xtreem laag als in 1970, en in fei- heid, waarbij de "laagwaardige" in verband met de inflatie, zelfs beid overheerst. lager. Alleen de textielindustrie i een investeringsniveau dat jelijkbaar was met het provinciaal in landelijk niveau. cifieke Leidse industriële werkloos- rie ,r_ Concurrerende centra Structurele problemen De zwakte van het Leids indus- ieel complex hangt feit, dat Leiden als één ^te industriesteden met een groot - L - fe Ook het winkelcomplex in de Leidse city moet volgens de nota zeer veel aandacht krijgen in het regionaal-economisch beleid. Dit complex levert een belangrijke bij drage aan de regionale economie, en met Bovendien vervult het de oud- rende funètie. Binnen dit complex neemt het steeds lagere investeringen, ge ringere aantrekkingskracht van 't werkgelegenheid centrum, lagere rendementen, enz. worden doorbroken. De bereikbaarheid van het com plex dient ingrijpend verbeterd te worden en de bij de grotere bedrij ven aanwezige bereidheid tot in vesteren dient niet te worden ge dwarsboomd, maar juist te worden aangemoedigd. Aarwiedl in regio De nota pleit ook ^ttoïïe- aaiïdeel groter de handels- en diensten sector in de Leidse regionale eco- Omdat een ontwikkeling in ntal traditionele bedrijfstakken zit, grootwinkelbedrijf een oontaoleposi- d*® richting vrijwel alleen te stimu- jtiie nu kampen met structurele pro- tie hi. De grotere bedrijven tonen Iff®" is door het aantrekken blemen (metaal, textiel, voedingsmid- de bereidheid zioh te jd len). tegen de veelal verc ruggang van de Leidse city. Tegelijkertijd zijn de mogelijkhe- - t J J n tot aanpassing aan de ontwikke- "ordt bevorderd door de T ~'-3 Dingen gering. Dat is met gevolg van de geringe investerings- papaciteit in de metaal, waar nog fcijkomt het gebrek aan specialisa tie en een minder rationele arbeids verdeling. j Tenslotte is er in de Leidse in dustrie sprake van een ernstige ver storing van de arbeidsmarkt, waar bij vraag en aanbod van arbeid plecht op elkaar aansluiten. Volgens de nota van de Kamer lijkt het er (niet op, dat van de bestaande in dustrie veel te verwachten is m.b.t. herstel van het evenwicht op de ar beidsmarkt. De vraag van de bedrij ven is gericht op gespecialiseerd per soneel, het aanbod is juist niet of minder gespecialiseerd. En de animo van de Leidse bevolking om een be roepsopleiding te volgen is tamelijk klein, met name in de lagere sociale groepen. Doeleinden Op grond van het voorgaande moeten volgens de Kamer de vol gende doeleinden voor het indus trieel complex in de Leidse agglome ratie worden geformuleerd: Het is van het grootste belang dat het Leids industrieel complex wordt ontwikkeld in samenhang met |het industrieel complex in Alphen aan den Rijn en aan de Oude Rijn. De uitbreiding moet niet al leen kwantitatief, maar ook kwali tatief zijn. Omdat de ruimte voor indus triële uitbreiding ontbreekt in de Leidse regio, dient op korte termijn een onderzoek naar aanbod van en vraag naar bedrijfsterreinen te STEUNFRAUDE LEIDEN Een 31-jarige chauf feur uit Leiden is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van 120 gulden, terzake steun- fraude. Verdachte zou door zijn han delwijze de sociale dienst voor ruim 12000 gulden hebben opgelicht. Hij I gaf in het formulier op, dat hij geen werk had. maar intussen werkte hij voor een taxibedrijf. Verdachte be kende hetgeen ten laste was gelegd. te stellen drijven, met name in de handels- veronderstelde te- en managementsector, is de bouw van Die kantoren noodzakelijk, ren- Volgens de Kamer van Koophan- in Den del wordt door de beide kantoren op ook door het Schuttersveld en aan de Vondel- onbereikbaar laan plus de op stapel staande kan toren langs de Morssingel alleen nog maar voldaan aan de plaatselijke worden van de binnenstad. Volgens de nota staat het city- Kantoorflat op het Schuttersveld: over 5 jaar slechts voor lokale behoefte. behoefte aan kantoorruimte incl. ling van de canon uit te géven, rond- cierings-risico de universiteit) voor de komende uit funest is voor de ontwikkeling huurders vijf jaar. Er is echter nog absoluut van de handels- en dienstensector in wordt, geen ruimte voor vestigingen van Leiden. De nota noemt het Schuttersveld en nieuwkomers in de regio. Immers, aldus de nota, voorwaarde de Morssingel geschikte plaatsen, In dit licht is de Kamer van mening voor kantorenbouw is een juridische voor de bouw van kantoren, omdat dat het gemeentelijk beleid, om en financiële zekerheid voor de eige- deze in of nabij de city moeten staan grond voor kantoren alleen in erf- naar /verhuurder voor een lange en goed bereikbaar moeten zijn. pacht met een vijf-jaarlijkse bijstel- periode, omdat anders het finan- JOOP MAAT Liquidatie van gewest Leiden LEIDEN Hoewel binnenskamers al weer hard wordt gewerkt aan de totstandkoming van een nieuw ge west Leiden komt vanavond in het gemeentehuis van Rijnsburg de ge westraad bijeen voor een liquidatie- vergadering. Tijdens diie vergadering zullen zaken die nog afgewikkeld moeten worden aan de orde komen. Eé van de punten is bijvoorbeeld het viertal S02-mjeetpunten, dat onder verantwoording van het ge west is geplaatst. Het gewestelijk be stuur heeft de raad voorgesteld drie van de vier meetpunten op te doe ken, te weten de twee in Wassenaar en een in Voorschoten. Met de pro vincie is over deze zaak overleg ge pleegd. De meetpunten kunnen vol gens het voorstel zonder bezwaar worden opgeheven gezien de ver-i minderde "uitworp' van S02. Het meetpunt in Leiden wordt nog wel wenselijk geacht. Daarvoor wil het gewest een bedrag van 6000 gul den reserveren. Van dit bedrag kan het meetpunt tot 1 april 1976 in stand warden gehouden. Daarna zal de gemeente Leiden het meetpunt moe ten bekostigen, als er inmiddels geen nieuw gewest tot stand is gebracht, die de verantwoordelijkheid ervoor wil overnemen. De secretaris en zijn medewerker, die in dienst waren van het Gewest Leiden zullen na afloop van de li quidatie in diienst van respectievelijk de gemeente Ledden en Wassenaar Öreden. Het huurcontract voor een deel van het kantoorpand aan de Frinsenweg in Wassenaar, waar het secretariaat gevestigd was, wordt opgezegd, terwijl het gewestarohief bij de gemeente Leiden zal worden opgeslagen in afwachting van 'betere tijden.' ADVERTENTIE Leerlingetjes van de derde klas van de kleuterschool "Prin ses Marijke(Ant. Duycklaan) hebben gisteren een bezoek ge bracht aan bakker De Groot aan de De Kempenaerstraat. Ze zagen daar wat er allemaal moet gebeu ren voordat het brood op de plank komt. Het bezoek aan de bakker was onderdeel van een project waar de kleuters deze hele week mee bezig zijn. En dat project heet "De bakker". ELKE TWEEDE LITER GULDEN GOEDKOPER Bessenjenever per liter 7,95 Citroen Brandewijn per liter 7,95 Jonge jenever per liter 9,95 Gilde Pils 24 pijpjes 8,95 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN/DEN HAAG Drie broers een- 32-jarige melkslijtér uit Oegst geest, een 26-jarige loodgieter en pen 25-jarige bouwvakker, beiden uit Leiden - moesten zich verantwoor den voor de Haagse politierechter omdat zij in een hotel aan de boule vard in Noord-wijk moeilijkheden hadden veroorzaakt die waren uit gemond in een vechtpartij met de politie. Het trio vierde in het hotel een familiefeestje, maar zij maakten daarbij zoveel herrie dat de eigenaar hun verzocht zich te verwijderen, om dat andere gasten er hinder van zouden ondervinden. Het trio weigerde, zodat de politie werd ingeschakeld. In het hotel pleegden de broers al enig veraet en eenmaal buiten gekomen ontaardde dat in een forse vechtpartij waarbij de broers om. gebruik maakten van de techniek van het zg. kopstoten. Uiteindelijk werden zij door de poli tie overmeesterd, die vervolgens con stateerde dat het trio onder invloed van drank verkeerde. 'Wij houden niet van dit soort op treden tegen de politie', aldus de officier van justitie. Ook al waren verdachten nog niet eerder veroor deeld, de officier meende tooh dat gevangenisstraf moest worden opge legd. Hij eiste tegen ieder verdachten twee weken cel. "We zullen het wel verdiend heb ben, gaf het trio toe. De rechter constateerde dat zij zich tot dusve* echter als behoorlijke burgers hadden gedragen. Om die reden wilde hij da gevangenis er dan ook maar buiteD laten. Hij vonniste 300 gulden boete voor de melkslijter en 500 gulden voor ieder van de andere verdachten. LEIDEN Het Leidse Aktiekomitee tegen Werkloosheid roept alle werklo ze en werkende Leidenaars op deel te nemen aan de landelijke demon stratie op zaterdag 22 februari a.s., die door de vakbonden wordt georga niseerd. Het Leidse actiecomité zal een aan tal bussen huren om met zoveel mo gelijk mensen deel te kunnen ne men aan deze demonstratie. Voor kaarten, retour Leiden-Utrecht, a f5 kan men terecht bij J. Müller Korte Hansenstraat 7 en bij G. van der Steeg, Obrechtstraat 21 op beide adressen tussen 3 uur 's middags en 8 uur 's avonds. Vertrektijd zater dag 22 februari om 10.30 uur vanaf het Schuttersveld. Leerlingen Paulus Scholengemeenschap na project van Project '75: (ADVERTENTIE) Door Wilm Wirtz Geen hond komt er meer bij voor rotten, brokkelen of u in als u een hek om uw barsten. En zeker niet voor tuin'laat zetten. Dat dat niet roest, veel kosten bést mooi staat. U krijgt alleen maar rust. kunt u zien aan het Alurette- En mooi groen gras. hek. Van het bovenste nokjej totdiepinde grond van alumi nium. Zodat u niet bang hoeft te zijn t betere hekwerk voor particulieren Inlichtingen: tel. 02523 - 2141 - Noordwijkerhout. LEIDEN "Normaal moet je al les uit je kop leren. Terwijl je er nu zelf achter moet komen. Je bent er dus veel meer mee bezig. Je schenkt er veel meer aandacht aan". Deze noeste uitspraak is van één van de 90 leerlingen die giste ren in de aula van de Paulus Scho lengemeenschap voor Mavo en Leao (Surinamestraat) evalueerden over het zg. scholenproject van Projekt'75 in het kader van het 400-jarig be- bestaan van de Leidse universiteit. De Paulus Scholengemeenschap is één van de vele Leidse scholen voor voortgezet onderwijs waar dit scho lenproject gestalte kreeg. En dat ging dan als volgt. Een aantal leer krachten bereidde in samenwerking met Projekt'75 het project voor door een groot aantal onderwerpen bijeen te rapen die alle betrekking hadden op de stad Leiden, zoals toe risme. cultuur, politie-brandweer-GG en GD, gezondheidszorg, bevolking, pers enz. Vervolgens werden deze onderwerpen aan 90 leerlingen uit 4 derde klassen (1 leao-klas en 3 mavo-klassen) voorgelegd, die er 15 uithaalden en deze in 22 groepen begonnen uit te werken. Dat uitwer ken hield dan in de achtergronden van het onderwerp onderzoeken, ex cursies maken naar instellingen die op één of andere manier met het on derwerp te maken hadden, en ook in terviews afnemen. Daarna werden de bevindingen van een week (12 tot en met 19 februari) van nijver pro jectwerk neergelegd in een soort scripties. Op de laatste dag van de project- week werd het al spoedig duidelijk dat het groeps- en projectsgewijs werken uitvoerig geprojecteerd zou worden op het gangbare onderwijs systeem. Maar dat werd dan ook gretig aangekaart door enkele leer krachten en de directeur zelf, die ge zamenlijk een forumpje hadden ge vormd om van daaruit de evaluatie te leiden. Een vraag hoe dat allemaal dan wel had gefunctioneerd in de groep, leverde o.m. de volgende antwoor den op. "Er waren bij ons nog te veel meningsverschillen in de groep zelf. Als je iets zei dan werden ze kwaad en dan liepen ze weg. Maar ik vind wel dat ik veel geleerd heb". Of: "Iedereen had bij ons inspraak. En zo kwamen we er wel uit". En: "Ik kom eigenlijk nu pas tot de ont dekking dat we een leider hebben. Maar we hebben ook altijd goed sa mengewerkt". Forum f is het effect van deze week ten opzichte van een gewone week gelijk, minder of meer? Een leerlinge: "Zo'n projectweek bevalt beter, omdat je meer op Jezelf kunt werken en als dat nodig is je altijd een beroep kunt doen op één van de leraren". Een ander: "Als Je iets doet waar Je interesse voor hebt, dan gaat het altiijd beter. Maar je moet op school nou eenmaal ook dingen doen waar Je gèèn interesse voor hebt, zoals wis kunde bijvoorbeeld. En dat kan je toch niet zo makkelijk in een project doen". Forum: morgen is het weer alle maal normaal, heb je het gevoel dat Je nu toch weer anders in de klas zal zitten? Leerlingen: "Ja, dat zal tooh weer anders zijn'. Forum: kijk je nu ook anders tegen Je studie aan? Leerlinge: "Ja. Ik geloof toch dat Je de leraar beter moet leren kennen. Dat Je elkaar meer moet vertrouwen. De sfeer moet gewoon anders worden. Dan werk Je beter". De directeur van de school vat het samen: het werken in een groep is een kwestie van geven en nemen, "iets wat in de maatschappij ook ge beuren moet", de kennis van de stad is toegenomen en "in de klas zitten we nog te passief, we mc'^i er meer op uit". Leerlingen: "Ja". Ouders en school Vervolgens komt de reactie van de ouders aan de orde. Forum: wat zei den ze thuis van het project. Leer linge: "Ik heb het thuis wel verteld, maar ik kreeg helemaal geen com mentaar. Ze hadden gewoon geen belangstelling". Leerling: "De eerste reactie was vanwat is dat voor een school, dat heeft maar elke dag vrij. Maar toen ik ze had uitgelegd wat we deden, begrepen ze het wel". Een ander: "Mijn moeder wilde weten wat het project precies inhield. En toen m'n vader thuiskwam, leek het wel een algemeen verhoor: hij wilde pre cies weten wat ik die dag had gedaan en wat voor resultaat dat had opge leverd". De vraag krijgt een vervolg: Heb ben Jullie ouders belangstelling voor wat jullie hier op school doen? Leer linge: "Als ik blijf zitten, dan zou m'n moeder zeggen: dat is niet mijn schuld, dat is Je eigen schuld. En als ik geen zin heb om huiswerk te maken, dan gaat m'n moeder me echt niet achter m'n broek aanzit ten. Want ik moet het zelf doen". Deel drie: hoe kijken jullie ouders tegen de school aan? Leerling: "Zij hebben natuurlijk heel anders on derwijs gehad. En zo'n project, ja, daar snappen ze de ballen niet van". Een ander: 'Tk ben er wel voor dat de ouders meer voorlichting krijgen over'de school". Ten slotte stelt het forum de vraag hoe de groepjes van leerlingen wer den ontvangen als ze bij één of ande re instantie aanklopten voor Infor matie. Leerlinge: "Nou, bij de WV was het bar slecht. Ze wilden eerst helemaal geen informatie geven. Vol gens mij staan ze daar alleen maar foldertjes uit te delen". Een ander: "Wij belden op naar de tuberculose- dienst om te vragen of we even langs konden komen. En daar zat een vreselijk aardig mens. Dat was gelijk van: ja natuurlijk meid, dat is lollig en hoe heet Je". Het werd een anderhalf uur duren de evaluatie. Maar de directeur en leerkrachten keken na afloop dan ook zeer voldaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3