Liedjes die je nooit vergeet... Bob Dylan: volwassen mildheid JAMES LAST STOEIT MET KLASSIEKEN rfcfflfirfflg Players gaan in rook op... Stephane Grappelli: 'La grande reunion van Zijp Nieuw pakje Middle of the Road DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 Op deze pagina bijdragen van: Ruud Paauw Paul de Tombe Jan Preemen Wim Wirtz Bram van Leeuwen Eindredactie: 'René Vos Blood on the tracks Bob Dylan CBS 69097. De kracht van het werk van Bob Dylan is. zo wordt vaak omschreven, dat hij zijn luister aar het privilege verschaft mee te helpen zijn songs te oreëeren. Dylan zelf schept aan de basis wel de teksten, maar die zijn zo vol symboliek, toespelingen en beeldspraak dat voor de betrok ken toehoorder de ruimte over blijft zelf in/aan te vullen wat is weggelaten. Dylan's composities heten om die reden „democra tisch". wekken daardoor een be paalde spanning en scheppen in ieder geval een grote mate van betrokkenheid. Dat geldt natuur lijk vooral voor de mensen die zijn „taal" spreken, maar aan de andere kant wordt het oeuvre van Dylan als zo universeel ge richt beschouwd dat hij de „taal" van velen spreekt. Zeker nu hij niet langer de moeilijke Jongen is, die waarschuwend het vin gertje heft, maar is gegroeid naar een volwassen mildheid, waarin hij naar simpele zekerheden grijpt. Op zijn nieuwe LP „Blood on the tracks" doet hij dat her haaldelijk. Soms mild, dringend, vaak melancholiek. In gehouden woede spuit Dylan al leen in een nummer als Idiot Wind (die nivellerend rond waait en alles alledaags, onbeduidend maakt in een maatschappij waarin je zo wordt geleefd „dat het een wonder is dat we ons zelf nog kunnen voeden"). Dy lan heeft zich daaraan onttrok ken: „Ik ben voor de laatste keer beduveld; ik ben eindelijk vrij" en blijft de man die zelf creërt. De dichter, de troubadour, die eenvoudige, maar toch beladen love-songs en melancholieke bal laden tegenover elkaar zet met een stem vol spijt. Ruimte over latend om in te vullen wat ont breekt om aldus bezit te nemen van het werk. Woorden zijn daarom essen tieel bij Dylan (als Je die niet „hoort" klinkt zijn werk snel ge woon en monotoon): het is dan ook des te merkwaardiger dat op de binnenhoes de song-teksten ontbreken. Want niet iedereen „verstaat" Dylan. P.d.T. "Max van Praag zingt liedjes die Je nóóit vergeet" - Philips 6343247. Max van Praag, die opgewekte troubadour van het Nederlandse lied, zingt niet meer. Tien Jaar geleden, toen hij met het Accor- deola-orkest van Jan Gorritsen nog een grote luisterdichtheid ge noot, zette de broer van Jaap er ineens een punt achter. Hij vond dat zijn tijd gekomen was en heeft alle verzoeken voor een come-back, waar maar al te velen gretig op zouden zijn ingegaan, naast zich neergelegd. Alle, op één na. Want hij is nu terug om een oude wens te reliseren: een plaat te maken „met liedjes die je nooit vergeet". Liedjes uit de tijd van Pisuisse, Dirk Witte en Louis Davids. Waarmee Max van Praag als zanger meteen „ge plaatst" is: in de zwierige wereld van voor de oorlog. Na de wereld brand is naar zijn smaak kenne lijk geen liedje meer gecompo neerd dat recht had op de kwali ficatie „onvergetelijk". Voor het overige moet worden gezegd dat Max van Praag een beeldige elpee heeft volgezongen, vol sfeer en melancholie uit de Ja ren van weleer, waaraan de ar rangementen en orkest begeleiding van Ruud Bos niet weinig bij dragen. De tien onvergetelijke liedjes van Max van Praag zijn: Toch ben ik dol op jou, omdat ik Je niet kan missen, M'n eerste, De kleine soubrette, Het is mal maar toch hou Je van mij. Mens durf te leven, Had je niet die mooie blauwe ogen, Liedje van verlan gen, En tochWeet Je nog wel oudje. Voor wie nog even de tranen aan de wimpers wil laten kleven, is dit dé plaat. Hij verdient ook zeker een ereplekje. r Max van Praag In concert 4 James Last Polvdor 2489 515. James Last is en blijft zonder enige twijfel een van de best ver kopende orkestleiders in ons land. Zijn broer Werner Last, die om verwisseling te voorkomen maar zijn naam veranderde in Kai Warner, heeft ook in Nederland platen uitgebracht van zijn or kest, maar nooit die roem ver gaard als James. Even snel ge teld heeft James al zo'n zestig elpee's op zijn naam staan waar van in ons land de twee nationale „James Last op klompen" en „On der moeders ^raplu" zeer popu lair zijn. Maar minstens even <?oed verkocht worden de platen waarop hij populaire arrangemen ten speelt van klassieke werken. Hij begon aan deze succesformu le met de platen „Classics up to date" en zette die later voort met de serie „In concert" waarvan de zer dagen de vierde aflevering ver scheen. Het recept is zo langza merhand bekend. James pakt een aantal populair klassieken en be gint daarmee te stoeien totdat er een modern ritmisch werkje uit tevoorschijn komt. De echte lief hebbers van klassieke muziek spreken meestal hun afschuw uit over deze muzikale „verkrach ting", maar de liefhebbers van wat pretentieloze achtergrondklan ken zijn er getuige de verkoopcij fers enthousiast over. Ter infor matie: op de nieuwste Last-el- pee prijken onder meer: Matti- nata van Leon Cavallo, Fanta sie Impromptu van Chopin, O- rientale van Cesare Cui, Surprise van Haydn, In mir klint ein Lied van Chopin, Feuerwerkmusik van Handel, Traumerei van Schu mann, de overbekende Liebes- traum van Liszt, Solveigs Lied van Grieg, de Slavische mars van Tsjaikowski en Vavatine van 'Joachim Raff. B.V.L. Speciaalzaak grammofoonplaten Lange Pieterskerkchoorsteeg 11 Leiden, telefoon 071 22184 La grande reunion. Stephane Grappelli Baden Powell. Fes tival FLD 634. Violist Stephane Grappelli heeft na de dood van zigeuner- gitarist DJango Reinhart, met wie hij een hoofdrol vervulde in de toenmalige, wereldbefaamde „Hot Club de France", verschillende „reunions" gehad met musici van een zeer uiteenlopend ge halte. „La grande reunion" is om die reden dan ook niet schokkend. Ze heten op dit moment Ame- rika's top soul-formatie te zijn. En de in 1973 echt doorgebro ken Ohio-players willen hun faam nu ook in Europa bevesti gen. In het kader van een pro- motie-toernee werd eind januari Holland aangedaan en werd de nieuwe Players-single („Fire", van de gelijknamige LP) opge nomen voor Top pop. Als het hier in Nederland hetzelfde gaat als in het vaderland van de zeven mans-brigade dan hoeven de Players zich nergens zorgen om te maken. In Amerika immers kunnen de heren bogen op een gouden LP (van Skin Tight wer den een miljoen exemplaren ver kocht) en een gouden single, met dezelfde titel. De in 1968 opge richte formatie sloeg de laatste twee Jaar zelfs zo aan, dat ze door Marvin Gaye werd uitgeno digd voor een grote toernee. Je verwacht dus heel wat van de nieuwste LP „Fire", maar eerlijk gezegd is die langspeler een te genvaller. Hoewel de Ohio Pla yers overal een hechte muzikale eenheid blijken en voor een di versiteit van knappe klanken zor gen (elk lid van de groep be speeld een overvloedig aantal instrumenten) spreekt het werk toch bepaald niet altijd aan. Dat geldt dan voornamelijk voor het materiaal op kant twee, die in ieder geval veel minder boeit dan kant één. Het lijkt dan ook moei lijk te verwachten dat de Ohio Players alleen aan dit produkt voldoende zullen hebben om ook Nederland te veroveren. Of de wèl opwindende single „Fire", moet de vlam in de pan doen 'slaan. Wat ongetwijfeld interessanter is. is de combinatie van de „swin- gin' violin" en de warme gitaar- klank van bossa nova-adept Ba den Powell, waarin Je niet alleen de ongeëvenaarde tandem Grap- pelli-Reinhart even ziet opdoe men maar waarin je ook het be wijs vindt dat viool en gitaar el kaar te allen tijde goed kunnen verdragen. Toch moet worden gezegd dat op deze plaat het spel vin Ba den Powell wat concessief over komt, onder het motto van: ach, de oude baas Grappelli mot nou eenmaal zonodig, dus waarom niet Uit de plaat spreekt enigszins de sfeer die Je ook bij Jubilea we) aantreft: enige terughoudendheid bij de omstanders om de Jubila ris (lees Grappelli) goed uit de verf te laten komen. In dit ver band komt dat zonder enige twij fel voort uit een gevoel van res pect voor de oude meester. En dait is niet ten onrechte. Met zijn nimmer aflatende energie, tech niek en aimabele klankkleuren mag Stephane Grappelli wat mij betreft nog jarenlang laten horen hoezeer de oneigenlijke combina tie van vioolspel en swing een waar luistergenot kaïn opleveren. W..W. Aretha Franklin richt zich op ouder puhliek Aretha Franklin With everything I feel in me. Atlan- tic-ATL 50077. Aretha Franklins nieuwste el- pee vertoont veel overeenkomst met de vorige langspeler van de Amerikaanse „Let me in your life". Ook ..With everything I feel in me" bevat naast een aantal pittige nummers een behoorlijke portie luistermuziek. Kwaliteit is weer voldoende aanwezig. Toch mag worden betwijfeld of Are tha met deze schijf aan de (ab solute) top zal terugkeren. De „Lady of soul" hééft de gouden tijd met superhits als Respect, Since you've been gone en Chain of fools duidelijk achter de rug. Dat donkere Aretha terrein heeft moeten prijsgeven is natuurlijk niet zo vreemd. Ze is allang niet meer de popster, ze is wat sjieker geworden en richt zich op een wat ouder publiek. Aan die groep presenteert ze zich op de hoes van haar laatste elpee in een „onthullende" bontjas: sexy, uitdagend. De plaat sluit er in zoverre op aan dat Aretha in sommige nummers zwoel over komt. Voor die songs heeft ze opnieuw de steun gekregen Van Burt Bacharach en Hal David, die Don't go breaking my heart en You'll never get to heaven voor hun rekening namen. Ivory Joe Hunter, James Cleveland en Stevie Wonder. Voor de titelsong tekende Aretha zelf. Traditiege trouw is de voortreffelijke bege leide Aretha achter de piano te vinden, zodat het ook nu aan zelfwerkzaamheid niet ontbreekt. J.P. STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL 071—24010 Amesbury: geen slecht debuut Jus' a taste of the Kid Bill Amesbury Casablanca Records Negram) NBLP 7003. Je zou je een minder best ge slaagde onderneming kunnen voorstellen dan Jus' a taste of The Kid. Bill Amesbury, Cana dees van geboorte en dinsdien voornamelijk in Amerika werkend als sessiemuzikant, opname-tech nicus en arrangeur, die zichzelf als zijn „eerste grote onderne ming" betitelt, heeft met opge- melde LP de stap gedaan naar algemene erkenning. Mede door het succes van zijn eerste single Virginia, die natuurlijk is onder gebracht op de 33 plusser, moch ten de verwachtingen hoog ge spannen staan, wat betreft de kwaliteit van zijn LP. Amesbury heeft die verwachtingen ten dele ingelost. Hij valt hier en daar wel wat terug met zijn zelf ge schreven en gearrangeerde songs, maar over het algemeen blijkt hij veelzijdig genoeg om te kun nen boeien. En niet alleen om de gevarieerde keuze van zijn reper toire (waarin zijn folk-verleden duidelijk heeft meegesproken), maar meer nog omdat hij zelf gitaar, bas en mandoline ter hand heeft genomen om voor de begeleiding te zorgen. Amesbury blijft echter bovenal zanger, die als zodanig het best op dreef is in het Simon en Garfunkel-ach- tige Virginia en het soepel golven de Sailin. Bepaald geen slecht debuut. P.d.T. De Schotse groep Middle of the Road, die in Nederland na een periode, dat ze ontzettend popu lair waren, wat op de achter grond is gedrongen, heeft een dui delijke gedaantewisseling onder gaan. Dat blijkt uit de klanken, die zijn vastgelegd op de nieuwe door Ariola uitgebrachte elpee „Postcard". De melodieuze klank van vroeger is nagenoeg verdwe nen en heeft plaatsgemaakt voor een hardere roek-sound. Waarschijnlijk heeft men tij dig willen overschakelen op een nieuw „pakje" omdat het effect van lea<f-zangeres Sally's hotpants wat was uitgewerkt. Het enige nummer, dat nog helemaal de sfeer ademt van de oude „Middle of the road" is Bonjour ca va. Verder staan er nog twee num mers op die afwijken van het rockpatroon van de groep. Daar in komt het aparte stemgeluid van Sally wat duidelijker tot uit drukking dan in de overige com posities en is het tempo ook wat langzamer. Het gaat om „wri ting on the wall" en „Thank you lord". Ik vind de kracht van deze groep uit deze beide nummers spreken en minder uit de overige negen rock-nummers. Want daar in is eigenlijk weinig exclusiefs te horen. De prestaties die ze daar leveren behoren tot de over bekende dertien-in-een-dozijn- klasse. En het grappige van Middle of the road in de begin jaren met hun successen als „Sa cramento", „Soley, soley" en „Yellow boomerang", was, dat ze juist dat beetje exclusiviteit kon den claimen dat uitmaakt of een groep bekend wotdt of niet. Midd le af the Road heeft trouwens toch een merkwaardige carrière achter de rug, want de Schotse groep werd in feite in Italië ont dekt en brak daarna door in Ne derland. In eigen land heeft de groep nooit hoge ogen gegooid. Een pluspunt van de groep blijft dat de composities van eigen hand zijn en geen goedkoop succes be reikt wordt met bekende num mers van anderen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19