)ok beroep doen op oklust van publiek Ziekenhuis Lugdunum 5meenk uit brand bij willems man doodde Leidenaars echtgenote en zichzelf apport werkgroep accommodatie en marketing betaald voetbal DNDERDAG 20 FEBRUARI 1975 ZEIST De werkgroep accommodatie en marketing betaald oetbal heeft een rapport uitgebracht dat zaterdag a.s. in het [NVB-sportcentrum in Zeist in discussie zal worden gebracht ls algemene conclusie komt hierin naar voren dat al die be- ►idsbeslissingen die de wedstrijden aantrekkelijker maken de oogste prioriteit verdienen. Een tweede plaats in de prioriteit ient er te zijn voor de maatregelen die de sfeerbeleving be- orderen, met name de versterking van de clubbinding. Voorts rordt de aandacht gevraagd voor verbetering van accommo- aties en voorzieningen. het najaar van 1973 machtigde algemene vergadering van de rfsedtde heit bestuur ©en lam- ijk onderzoek in te stellen naar redenen van het teruglopen van toeschouwersaantallen bij de wed- fijden van die sectie. Socmar BV Rotterdam, die eerder een voor- derzoek verrichtte, heeft in de anden maart en april van vorig deze uitgebreide enquete gehou- het licht kwam onder meer .mannen uit relatief Jonge ge inen minder vaak naar wedstrij- j gaan kijken. Ook werd vastge- 1 dat 63 procent van de "trouwe" loekers uit de lagere welstand- iepen komt. Van de totale neder- dse bevolking behoort vijftig pro- it tot deze groep. ■Jen groot aantal adviezen werd teven. Een aanmerkelijk aantal jarvan werd overigens al gerui- fc tijd in de kring van het betaal- I voetbal onderkend. Eo wordt aanbevolen bij de NOS te Jjven aandringen op een vergoe- hg voor het radioprogramma van ïdagmiddag "langs de lijn". Ook aanbeveling ervoor te zorgen dat bezoekers overdekt zitten en liefst tribunes die verwarmd worden, imt uit de tijd dat Jos Coler nog orzitter van het betaalde voet- 1 was.. Hetzelfde geldt voor de Hing dat het gehele gezin bij het (taalde voetbal moet worden betrok- n. Er zouden recreatiemogelijk- (den in de buurt van de stadions beten komen waar vrouwen en kin ken zich kunnen verpozen. Aanbevolen wordt zoaJls in di- rse landen het geval is een so- jteit op te richten in het centrum Lar iedereen toegang heeft tegen n lage vergoeding. Dp enquête wijst uit dat de meer- Lrheid de zondagmiddag het ge- [hikste tijdstip vindt om de wed- fijden te spelen. Geadviseerd jardt de interesse voor de thuis- pdstrijden te vergroten door de tonde van Andalusië Schuiten weer vat dichter |)ij toppositie ISEVILLA De Belg Eddy Peel- (an heeft gisteren de vierde etap- n de Ronde van Andalusië 'n 'er 155 kilometer van Cordova Sevilla gewonnen. Peelman eg in de eindsprint Roy huiten, die evenals in de derde lappe, als tweede eindigde. De (rde plaats was voor de Westduit- Thurau. De drie renners noteer- dezelfde tijd: 3 uur 41 minu- en 32 seconden. De Spanjaard ningo Perurena behoudt de iing in het algemene klassement. Roy Schuiten, kwam door een fcnificatie van 15 seconden weer kt dichter bij de leider. De wereld- kmpioen achtervolging, die als de pte favoriet voor de tijdrit van kterdag geldt, schoof op naar de fcrde plaats op 34 seconden achter p Spanjaard. Uitslag: 1. Peelman (Bel). 3.41.32 (met bo- Ificatie), 2. Schuiten (Ned) 3.41.47 biet bonificatie). 3. Thurau (WD1) 142 06, 4. Seis (Bel), 5. Maertens Bel), S3. Taba (Ned), 34. Raas Bel), 33. Tabak (Ned), 49. v. d. (eeuw (Ned), allen dezelfde tijd Ds Thurau. Algemeen klassent: 1. Perurena (Spa) 11.51.54, 2. kaertens (Bel) 11.52.24, 3. Schuiten |Ned) 11.52.28, R. Raas (Ned) 11.52. I, 5. Viejo (Spa) 11.52.58. AMSTERDAM De voormalige BS eiden-speler en huidige trainer- an Gerard de Lange, Rob neenk, is dinsdag ontslagen uit Amsterdamse Wilhelmina Gast huis Smeenk lag daar in totaal 19 (dagen ter observatie nadat hij bij )en lichte training voor de derde I dit seizoen zijn knie had ver- iraaid. Smeenk hoopt zo gauw mo- slijk zijn taak bij Gerard de Lange r te hervatten. uitspelende club te laten delen in de verkoop van kaarten aan zijn sup porters. Daartoe zouden bij thuis wedstrijden loketten moeten zijn geopend waar toegangsbiljetten ver krijgbaar zijn voor de eerstvolgen de uitwedstrijd. Tevens zou een verkoop- en reisorganisatie moe ten worden ontwikkeld. De werkgroep is voor handhaving van de per i odekampioenschappen en vraagt de kwaliteitsgelijkheid op een zo hoog mogelijk niveau binnen eer. divisie te bevorderen. De klan tenbinding zou kunnen worden be vorderd door invoering van gezins- kaarten en kaarten voor echtparen, alsmede door zo laag mogelijke prij zen voor seizoenkaarten voor de goedkoopste rangen. Wars is de werkgroep van resul taat-voetbal en hard spel. Een be roep moet worden gedaan op de goklust van de toeschouwers, die zouden moeten kunnen raden wie het beslissende doelpunt scoort en in welke seconde bijvoorbeeld de eerste treffer valt. Ook verlotingen op het nummer van het pro gramma zijn daartoe een mogelijk heid. Centraal staalt in het rapport dat de bezoeker het verblijf in een sta dion ais aangenaam aanvaardt, daartoe zouden de verkooppunten van consumpties moeten worden uitgebreid en zou het publiek voor de wedstrijd creatief bezig moeten worden gehouden. Dit laatste is mo gelijk door community-singing, voorwedstrijden en majorettes. Ook zou de man op de tribune beter op de hoogte moeten worden gehouden over het scoreverloop bij andere wedstrijden. Een groot probleem bezoeker van wedstrijden zich veel al ziet geplaats is het parkeren van zijin auto in de omgeving van het stadion. In het rapport wordt op gemerkt dat per auto gemiddeld 2.5 bezoeker wordt aangevoerd en dat daarom het streven naar voldoende parkeergelegenheid in de directe omgeving een hoge prioriteit heeft. De mogelijkheid wordt aangegeven in samenwerking met het openbaar vervoer het de toeschouwers gemak kelijker te maken het speelveld te bereiken. Dat zou onder meer kun nen door busverbindingen tot voor de poorten van het stadion. Dat publiciteit een voorwaarde is voor goed gevulde tribunes wees de enquete eveneens uit. Slechts 34 procent van de bezoekers die altijd komen kent het competitieprogram ma. De overgrote meerderheid heeft zijn informatie over komende wed strijd verkregen via de publiciteits media. Vijftien atleten in Formia in trainingskamp ARNHEM In het kader van de voorbereidingen op de Olympische spelen in Montreal gaan vijftien Nederlandse atleten van 17 tot 28 april voor een trainingskamp naar het Italiaanse Formia. Van de voor lopige Olympische selectie zullen vier atleten de Italiaanse trip niet meemaken. Voor de lange- en mid- denafstandlopers Jos Hermens en Haico Scharn worden andere voor- bereidingswijze nuttiger geacht. Dis cuswerpster Ria Stalman en speer- werpster Elly van Beuzekom zulllen een stage volgen in West Duitsland. De vijftien Italië-gangers zijn: An- nemieke Bouma, Ciske Janssen, Mir jam van Laar, Trudy Wunderink, Toine van Gooi Berg, Frans van der Ham, Rein van de Heuvel, Bert de jager. John de Noorlander, Frank Nusse, Harry Schulting, Eitje Schut ter, Fred Schrijnders, Jan Struyk en Aad Veldhoen. ASSEN De Nederlandse da mes-schaatsploeg heeft gisteren getraind op de kunstijsbaan van Heerenveèn. Volgens trainer Ge rard Maar se was het ijs in het 'Drenthe-stadion' van Assen, waar het komende weekeinde de wedstrijden om het wereldkam pioenschap worden gehouden, van te slechte kwaliteit om naar be horen te kunnen werken. Ook de Russische ploeg was niet te spre ken over de baan. IJsbaan-directeur Zoet: „Dat het ijs momenteel niet zo goed is komt door de grote temperatuur verschillen. We vriezen niet zo hard om de ijslaag dun te hou den. In het weekeinde hebben we er dan meer vat op, als de om standigheden wisselend zijn". Op de foto de Russin Liudmilla Akudimova, die onder leiding van de voormalige Russische crack Boris Stenin op het inderdaad slechte ijs haar baantjes trekt. Spelverruwing (1) Als we Jos Coler mogen geloven is niet het voetbalspel harder ge worden, maar de berichtgeving daarover. "Die nare tv-beelden, vertraagd en wel, had je vroeger niet", verzucht de wijze meester, die Kung Fu noch minister Van Agt onder zijn leerlingen telde, vanuit zijn Spangense Kasteel. "Iedereen kijkt nu mee (dat is natuurlijk wel even jammer), maar die hardheid wordt over dreven." Lang niet "iedereen" deelt ove rigens die "omgekeerde nostalgie" van Jos Coler, want het voetbal wordt harder de spelverruwing neemt met de week toe en wie daar zijn ogen voor sluit (of de knop van zijn tv-toestel om draait) bedriegt zichzelf. Zo is het zondag, bij FC Twen teAjax weer goed raak geweest. "Het was soms", bericht de Twentsche Courant, "een regel rechte voetbalvendetta. Het aan tal aanslagen op de gezondheid van de tegenstanders was legio. Aan Twentse kant was de hoofd rol weggelegd voor Eddy Achter berg die privé-oorlogjes uitvocht met John Dusbaba en Henk van Santen en ook Piet Schrijvers niet spaarde." "Ik had het gevoel, dat ik vogelvrij was verklaard zei Piet Schrijvers (evenmin een lieve jongen) achteraf. Verbaasd constateeerde de Twentse Cou rant "dat het allemaal wonder boven wonder zonder ongelukken is afgelopen, maar dat dit beslist niet mag worden gezien als een verdienste van scheidsrechter P1Mef'het in de wei sturen van deze fluitist, die vorig seizoen van de internationale lijst werd afgevoerd en dit seizoen al "naam" maakte vanwege zijn to lerante leiden van belangrijke wedstrijden, heeft de scheidsrech- terscommissie van de kjnvb lichtzinnig gehandeld en om moeilijkheden gevraagd meent de Twentsche Courant. Waarvan de sportredactie (en dat op zon dagavond) zelfs de moeite heeft genomen om in Koenens woor denboek voor de Nederlandse taal de betekenis van het woord "pijper" op te zoeken: "fluitspe ler bij de marine De in Enschede "gezakte Pij per (welke scheidsrechter slaagt daar wel?) wordt ook nog even door Epi Drost op de snijtafel ge legd "Pijper had niet de conditie om het spel te volgen. Hij nam al zijn beslissingen vanuit de middencirkel en vertrouwde blin delings op zijn grensrechters Geef mij maar een scheids rechter als Frans Derks. Mis schien ls hij een feestnummer, maar in het veld staat hij wel altijd op de goede plaats." En via Epi Drost belanden wij dan weer bij Jos Coler, de UEFA- penningmeester, die, zoals hij gis teren In deze krant vertelde, het verlenen van grotere bevoegdheid aan de grensrechters een com plete misser noemt en Frans Derks nooit een "grote" ziet wor den, omdat die teveel de popu laire bink wil uithangen Spelverruwing (2) Zoveel zinnen, zoveel gedach ten. Zoek het maar uit- Maar in tussen zit scheidsrechter Henk Pijper nog steeds met de "zwarte Piet" in handen. Tenslotte ook al heeft hij niet vlijtig met gele en rode kaarten gezwaaid kon hij het niet helpen, dat FC Twen te voor zijn laatste titelkans moest vechten (en dat ook in let terlijke zin deed), dat er nog "oud zeer" zat van de eerste wedstryd tussen Ajax en FC Twente (die in Enschedese ogen een onregel matig verloop had) en dat die ri valiteit nog eens extra was aan gewakkerd door het "overstapje van Piet Schrijvers en René Not- ten naar het keurkorps van Hans Klfaten we daarom liever luiste ren naar de verstandige woorden van AZ-trainer Joop Brand, die weliswaar nooit op de WD zal stemmen (omdat hij in een ar beidergezin is geboren) maar zo wel voetbal- als belastingtech nisch toch aardig liberaal kan denken. Joop Brand dan stelt vast, dat het klimaat waarin de scheids rechter in het betaalde voetbal vandaag de dag moet werken, on middellijk dient te worden verbe terd, omdat het spelplezier van de arbiter dreigt te verdwijnen. "De meeste voetballers", con stateert Brand, "zijn georgani seerd en alleen daar al om zou je denken dat er wederzijds res pect is voor elkaar. Maar inplaats van het besef dat de spelers el kaar nodig hebben om hun brood te verdienen schoppen ze elkaar ongelukkig. Provoceren ls een normale zaak geworden en wan neer de arbiter dan de gele kaart trekt loopt hij de kans onder de voet te worden gelopen Het stemt de AZ-trainer bitter, "want", zegt hij, "ik vind het lo gisch dat een scheidsrechter een fout kan maken, maar en je kunt ln dit land alles zeggen nog nooit in mijn leven ben ik hier een arbiter tegengekomen die niet eerlijk is. Wij zullen er voor moeten zorgen, dat de scheidsrechter zijn werk weer met plezier gaat doen en stoppen met het oorlog voeren, want an ders kunnen we de WCS beter opdoeken "De hardheid wordt overdre ven" (Jos Coler). "Wij moeten stoppen met die oorlog" (Joop Brand). Twee meningen Maar het ls duidelijk, dat de trainer van AZ ("de woorden bloed aan de paal stemmen me triest") zich ten opzichte van de spelverruwing realistischer opstelt dan de ex- leider van het betaalde voetbal, le heer J. Coler. Spelverruwing (3) Ook de Afd. Gelderland van de KNVB heeft zich het hoofd f gepeinsd om de oprukkende spel verruwing tegen te gaan. - ij heeft een plan ontworpen dat "e- tuigt van een bijna ontroerend idealisme. Het ziet er in p- e 'rekken zo uit: elke club benoemt een funcf i- naris die bij thuiswedstrii' n alle scheidsrechters ter zijde staat; 2) deze begeleider stelt iedere arbiter voor aan de aanvo r- ders van de elftallen die onder zijn leiding zullen spelen. Ver volgens maakt de scheidsrech ter in de kleedkamer kennis met alle overige spelers, 3) de arbiter mag tijdens de wed strijd de aanvoerder vraercn een speler te vervangen als r' door zijn gedrag of ruw spel daar aanleiding toe geeft. De Gelderse bond wil deze scho ne regels zes weken in de prak tijd brengen bij wijze van proef en daarna de scheidsrechters rap port uit laten brengen. Hoe loffelijk ook opgezet, het plan zal naar onze mening sch o- breuk liiden. Vooral in het lage o voetbal plegen elftallen no"al eens op het laatste ogenblik (e komen opdagen, dus van die vor"'- stellingsceremonie hoef je Je niet al te veel voor te stellen. De verenigingen, die over het algemeen toch al kampen met een tekort aan goed kader, moeten een man benoemen die de scheidsrechters bijstaat. Dat ka derlid mag zeker geen lichtge wicht zijn, integendeel. Hij moet een warm hart en een heider hoofd hebben; een man boven dien die verder kijkt dan de v r- enigingsneus lang is. De ervar '1 heeft ons geleerd dat die niet d k gezaaid zijn. Waar zeker gerommel o"er komt is het verzoek dat de scheidsrechter aan de aanvoerder mag doen om een speler die zich onjuist gedraagt te laten vervan gen. Je ziet zo'n discussie al voor je: Scheidsrechter: "Zeg aanvoer der, die linksback van jullie loopt te schaven als een pelikaan, zou je die niet eens vervangen, want dat loopt goed fout, hoor." Aanvoerder: "Ach, dat moet u een beetje ruim zien. Piet is een beetje wild, maar hij meent het niet zo rot. En u wou toch nl"t zeggen dat die lui van de tegen partij er als een stel vredesdui ven bijlopen, hè. Moet u eens let ten op die rechtsbuiten, die doet ook allerlei dingen die z'n moe der hem niet geleerd heeft. Nee, hoor, Piet blijft, we hebben trou wens niet eens een reserve bij ons Al geloven we dan niet zo in de Gelderse plannen, de gedachte die er achter zit is zeer goed: voor het eerst wordt de verant woordelijkheid voor het goed ver lopen van een wedstrijd niet al leen in handen van de scheids rechter maar óók in die van de spelers gelegd. IJSSELSTEIN Motorcrosser Peter Willems, die als fabrieksrijder uitkomt voor de Zweedse firma Husq varna, is ernstig gedupeerd. Bij een brand in zijn werkplaats in IJsselstein zijn vier motorcross ma chines, waarbij twee gloednieuwe, volledig verwoest. Bovendien ging bij de brand de totale monteursappa- ratuur verloren. De schade, die niet door de verzekering wordt gedekt, bedraagt 70.000 gulden. WATERPOLO - De Alpheuse waterpolo hoofdklasser AZC, die ge traand wordt door de Arnhemmer George Geurtsen, gaat van 25 maart tot 1 aipil naar Athene om als spar ringpartner te fungeren van het Griekse nationale zevental. IJshockey Het Nederlandse ijshockey team heeft gisteravond in Utrecht voor 1400 toeschouwers de tweede wedstrijd tegen de formatie van St. Clair College uit Canada ge- met 9-3. ADVERTENTIE) een miljoen gulden aan prijzen Twee prijzen: een verlichte globe met dubbel-effect kaartbeeld; Ned. tekst, de gebergten in voelbaar re liëf, boldiameter 25 cm, winkelwaar de 85,-. Een geschenk van de Eerste Ned. Globe Industrie. Veeral- toe 5. Zwolle. pUZZELMEE1 Omdat het zilveren jubileum van het K.W.F. samenvalt met het 25-jarig jubileum van de Eerste Ned. Globe Industrie, bieden wij iedere puzze laar gedyrende de puzzelaktie een jubileumcheque aan van 25,- die kan worden verzilverd bij aanschaf opbovenstaand adres). 960 Christina en Jorge weer in New York SCHIPHOL Prinses Christina en haar verloofde Jorge Guillermo zijn gistermiddag van Schiphol terugge keerd naar New York. De prinses en haar verloofde maakten de reis in een lyntoestel van de KLM, dat om kwart over één volgens sche ma van de luchthaven vertrok. Het paar heeft in volkomen stilte Neder land. waar enkele dagen geleden de verloving bekend is gemaakt, weer verlaten. Vlak daarvoor was de zus ter van prinses Christina, prinses Irene, die dinsdag in ons land was aangekomen om vermoedelijk de ver- Jaardag van prinses Christina bij te wonen, ook van Schiphol vertrokken naar Parijs By aankomst in New York kregen verslaggevers en fotografen geen kans het Jonge paar vragen te stel len of te fotograferen. Van het vliegveld werden zij rechtstreeks naar hun appartementen in de stad gebracht. Gevangenisstraf van tien jaar wegens moord DEN BOSCH Het gerechtshof te Den Bosch heeft gisteren de 49-Ja- rige B. B. uit Schijndel wegens moord veroordeeld tot tien Jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Het vonnis is gelijk aan dat van de rechtbank in Den Bosch en de eis van de advocaat-generaal. B. stond op 5 februari >1 in Over boek terecht, ervan beschuldigd dat hij op 9 april 1973 de 20-jarige Willie Liffmann uit Amsterdam met een klauwhamer om het leven heeft gebracht en heit lichaam daar na, verzwaard met een betontegel in de Zuid-Willemsvaart heeft ge worpen Schmidt ziek Bondskanselier Helmut Schmidt. die al sinds maandag met longonstekilng te bed ligt, heeft nu ook last gekregen van pleuritis. Schmidt's lijfarts zal zijn patiënt volgende week in het Bundeswehr-Lazarett te Koblenz 'n groot röntgenonderzoek laten onder gaan. Beschuldiging Tien oud-ss-ers, onder wie een vrouw die door de Verenigde Staten is uitgeleverd, zijn woensdag in staat van beschuldi ging gesteld wegens medeplichtig heid aan de moord op tenminste 250.000 gevangenen in het concen tratiekamp Maidanek. Honden uit pot Doelenkazerne LEIDEN Lege flessen heb ben ln de Leidse Doelenkazer ne een bijzondere betekenis, 't Statiegeld dat deze flessen op brengen wordt namelijk in een speciaal potje gestopt en op ge zette tijden worden daaruit be dragen gehaald op blindegelei- de honiden te kopen. Al eerder konden drie van deze honden aan het Nederlands Blindenin stituut worden overhandigd. Vanochtend was het weer zo ver. Rond elf uur konden ver tegenwoordigers van het insti tuut twee blindegeleidehonden in ontvangst nemen. Daarmee werd het totaal op vijf ge bracht. De actie zal nog wor den voortgezet. En wat dat aangaat is het te hopen dat de Doelenkazerne nog lang in Lei den gevestigd zal blijven. HARDENBERG De politie in Hardenberg heeft gisteravond in een schuur met kuikens achter hun woning de levenloze lichamen aange troffen van de 45-Jarige fabrieks arbeider G. de N. en zijn 38-jarige echtgenote A. M. de N. S. De politie vermoedt dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering eerst zijn vrouw van het leven heeft beroofd en vervolgens zichzelf met een mes in het hart gestoken heeft. De man was eind Januari ontslagen uit een psychiatrische inrichting. Het echtpaar laat zes kinderen ach ter van wie de oudste 17 en de Jong ste 10 Jaar is. HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN TABELLEN STATEN Witte Singel 1, Leiden. Telefoon 07125041, toestel 33. »mmm»?TT?»TTTTTTmTTmTTTTTTTmTTmTT in cel wegens vervalsingen LEIDEN/DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank moesten zich ver antwoorden een 27-Jarige huisschil der en een 23 jarige losarbeider, bei den uit Leiden, wegens oplichting van de Rijkspostspaarbank, door het plegen van vervalsingen. Op 3 oktober van het vorig Jaar bood de schilder de lokettiste van ie spaarbank in een warenhuis te Lei den een spaarbankboekje aan en vroeg uitbetaling van 3000 gulden. Het stempel voor de inleg was ech ter vals. De losarbeider had op 30 september 1000 gulden als geschenk aangenomen, welk bedrag door ver valsing van een spaarbankboekje was verkregen. Bovendien had hij in Lei den een paspoort vervalst en onder tekend. Ook in Utrecht waren beide man nen met hun oplichtingen bezig ge weest. De rechtbank veroordeelde de schilder tot zes maanden en een ween gevangenisstraf, waarvan één week voorwaardelyk met aftrek van het voorarrest, en de losarbeider tot tien maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardelyk met een proeftijd van twee jaar. Leidse soldaat haalde flipper kasten leeg ARNHEM Wegens de diefstal van bijna 600 gulden uit flipperautoma- ten in de kantine van een kazerne in Ede, heeft de krijgsraad in Ara hem de dienstplichtig soldaat John Q. (23) uit Leiden gisteren veroor deeld tot 300 gulden boete. "Ik deed het om een hoge barreke- ning en de afbetaling van mijn auto te kunnen vereffenen", aldus John, die inmiddels al met groot verlof uit de dienst is. Samen met een maat ging de soldaat in mei en juni 1973 de flipperautomaten met een schroe- vedraaier te lijf. De kwartjes en gul dens in de flipperautomaten behoor den aan de welzijnszorg van de ka zerne, welke organisatie het gestolen geld tot nu toe nog niet terugbetaald had gekregen. De auditeur militair, mr. P. M. Roelse, vond dat maar een kwalijke zaak. Hij hield er echter rekening mee, dat de diefstal zich al geruime tijd geleden had afgespeeld. Hij eiste 300 gulden boete en de krijgsraad vonniste conform.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15