'Eindelijk voor Roomburg aan reclame gedaan' Nieuwe club voor Lattek Vrij spel Meer aandacht voor het marathonschaatsen Damesteam maakt naam met stunt in zaalhockey-toernooi TDWS kan vanavond al zaalvoetbal- campioen worden... )INSDAG 18 FEBRUARI 1975 SPORT PAGINA 9 Portengen kampioen; Van den Hoorn (Ter Aar) vijfde ALKMAAR De KNSB heeft gis teren tijdens een persconferentie in Alkmaar een plan gelanceerd, dat de promotie van het marathonschaat sen beoogt. In het nieuwe schaats seizoen zuüen 25 wedstrijden worden georganiseerd, verdeeld over alle kunstijsbanen ook de door de ISU besmet verklaarde baan in Eindho ven waaraan door de gesponsorde ploegen verdeelde topgroep van de super-langeafstaradrijdens zaH wor den deelgenomen. Het plan van de KNSB moet overigens nog worden doorgesproken met de directies, die worden geacht hun banen gratis ter beschikking te stellen met vijftig procent van de recette als tegenpres tatie en met de rijders, die bereid moeten zijn zich in ploegen van ge lijke sterkte te laten opdelen en eveneens met de sponsors, die een bedrag van ongeveer 12.000 gulden in zo'n marathonploeg moeten steken. De schaatsbond heeft gemeend de promotie van het marathonschaat sen ter hand te moeten nemen, "om dat", zoals voorzitter jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford gisteren in Alkmaar zei "het grote nieuwe mo gelijkheden biedt voor nieuwe impul sen aan de schaatssport en omdat is gebleken dat er een grote publieke belangstelling bestaat voor deze tak van schaatsenrijden.' Henk Pontengein uit Diemem ds gister avond in Alkmaar Nediertianids kam pioen marathon schaatsen gewor den. De 25-jarige schaatser bleek de slimste in een kopgroep van vijf man die de slijtageslag op het Alkmaar- se kunstijs beheersten. Portengen hield in de slotfase de poort dicht voor sterk rijdende mannen als Wou denberg, Giling, Van den Hoorn en Weijs, die na de laatste bocht Por tengen niet meer konden passeren. Jan van dein Hoorn was de aanstich ter geweest van de grote ontsnap ping, maar hij kreeg al spoedig ge zelschap van Albert Weijs en nader hand van Giling, Woudenberg en Portengen. Het vijftal verwierf zich een ronde voorsprong die het gedun de peloton niet meer ongedaan bleek te kunnen maken. De beginfase van de wedstrijd ging in een hoog tem po, ten einde een snelle schifting in het peloton teweeg te brengen. Die opzet slaagde. Na 50 ronden waren er nog slechts 28 rijders van de bijna 100 gestarten in de race. Er waren ruim 300 toeschouwers bij dit kampioenschap. Uitslag: 1. Henk Portengen (Diemen), 2. Gerrit Wou denberg (Alkmaar), 3. Co Giling, (Berkhout): 4. Albert Weijs (Has selt). Bij de dames bleek Atje Keu len-Deelstra de sterkste. Zij beheer ste de strijd over 35 ronden volledig. Opvallend was dat drie oud-leden van de dameskernploeg op het ere podium kwamen. Uitslag: 1. Atje Keulen-Deelstra; 2. Christa Jaars- ma; 3. Truus de Koning-Dijkstra. ESSEN Uddo Lattek zal naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe trainer van Bundesliga- club Rot Weiss Essen worden. De onderhandelingen met de dit seizoen bü Bayern Münohen vertrokken Lattek waren giste ren in een beslissend stadium. Lattek toonde zich tevreden over de financiële aspecten en wilde, indien Rot Weiss dat zou vra gen, nog voor het begin van de volgende competitie zijn werk bij de nieuwe vereniging beginnen. De aanstelling zal evenwel niet eerder dan met ingang van het nieuwe seizoen te verwachten zijn. Pierre Stevenaart, de trainer van de zaterdag-eersteklasser IJsselmeervogels, zal zijn taak op donderdag 13 maart in de beker wedstrijd tegen AZ'67 in Alk maar toch waarnemen. Aanvan kelijk zou de trainer de ontmoe ting in de kwartfinale niet mee maken daar hfj als hoofd van 'n basisschool in Amersfoort geen vrij wilde vragen. Zijn chef heeft hem echter de dag vrij aangebo den, die Stevenaart heeft geac cepteerd. De scheidsrechterscommissie Ivan de FIFA heeft een voorstel van Schotland afgewezen om voor obstructie een directe vrije trap te geven en een lijn op ruim negen meter van de hoek- vlag te trekken binnen welke af stand zich bij een hoekschop geen tegenstander mag opstellen. De voorstellen staan nog wel op de agenda van de FIFA, die op 21 Juni in Schotland vergadert. De Braziliaan Paulo Cesar is na het aflopen van zijn va kantieverlof niet bij zijn huidige club Olympique Marseille terug gekeerd. Cesar had reeds laten doorschemeren bij de Franse eerste divisieclub weg te willen gaan, omdat zijn gezin nog altijd in Rio de Janeiro woont. Cesar had verlof gekregen om het Bra ziliaanse carnaval te kunnen bij- De 27-jarige Joegoslaviër Mikan Jovanovic heeft zijn con tract met de eerste divisieclub FC WV voor nog drie seizoenen verlengd. Jovanovic is topscorer bij de Venlose club. LEIOEN Een dag later kuininen ze er nóg mieit over uit. „Dat we van Amsterdam heb- en gewonnen was een sensatie. Dalt was bijna onmogelijk tegen zo'n team van louter ftternationals. Dat lukt je eens, maar verder waarschijnlijk nooit meer". Een paar van de pee.lsters van het damesteam van Roomburg speellden afgelopen zondag dlan ook „de vedstrijd van hun leven", volgens coach Nol van der Drift en de met hem verdoofde toomburg-hockeyster Jöke de Vrind. Hans van Duyn wint jeugd- titel van LSB LEIDEN Na een strijd van vijf randen heeft LeMhen-jeuigdsp. Hans van Duyn beslag gelegd op het Jeugd kampioenschap (tot 16 Jaar) van de Leidse schaakbond. Van Duyn werd daarmee de opvolger van John van der Wiel, die net een paar weken te oud bleek om zijn titel te mogen verdedigen. Samen met de als twee de geeindigde Katwijker Dirk v. d. Plas, mag Van Duyn nu in maart in Nijmegen een greep gaan doen naar de nationale titel, die nu nog in het bezit is van V. d. Wiel. In de strijd van de LSB ging Van Duyn goed uit de startblokken met enige vlotte overwinningen. Hij versloeg in de Leidse Jeugdschaak- societeit achtereenvolgens V. d. Plas en Vlasveld, waarna een remise te gen clubgenoot Hen v. d. Lucht vol doende was voor de eerste plaats. Op grond van weerstandspunten werd Dirk v. d. Plas tweede, terwijl V. d. Lucht derde werd (beiden met 3(4 pnt). Tot een totaal van 3(4 kwamen ook de Rijnsburger Wim Heemskerk en de oud-Jeugdkampioen Jeroen Se ller (Leiderdorp). In totaal bestre den achttien deelnemers elkaar. De eindstand luidt: 1. v. Duyn 4(4 uit 5, 15 weerstandspunten, 2. V. d. Plas 3(4, 14(4 w.p., 3, H. v. d. Lucht 3(4, 13(4 w.p.; 4. w. Heemskerk 3(4, 13(4 w,p.; 5. J. Seller 3(4, 13 w.p.; 6. H de Ruyter 3, 16(4 w.p.; 7. M. Vlas veld 3, 15(4 w.p.; 8. M. v. d. Kamp 3, 11(4 w.p.; 9. A. Hoek 3, 11 w.p. Speelverbod voor voorzitter taf eltennisbond )oor aul de Tombe De winst op het gerenommeerde nsterdam in de poule-wedstrijden n de strijd om de Nederlandse zaal- ickey-titel was een stunt van jewel- e. Een unieke prestatie van een "nie ge" Leidse (veld) derdie klasser die vaderlandse (veld) kampioene in zaal-ooaufantatle met 21 bla- ;rde. Afgereisd zonder enige illu- ("We worden laatste", had Joke Vrind de vrijdag voor het toernooi de Rotterdamse Energiehal nog ld) bestond het Leidse zestal het in de poule gelijk te eindigen met latere finaliste Amsterdam en :t Upward. Dat Roomburg vervolgens via een intal beslissende strafballen werd •uggezet naar de derde plek in de oep, kon de dames na de opzienba- nde zege nauwelijks meer deren, groeide toen wel de spijt over de rdere en onnodige 3—2 nederlaag Jpen Upward. "Ook die wedstrijd, idden we kunnen winnen, maar we toen nog te beschroomd. Want .ren naar Rotterdam gegaan, it de gedachte: de eerste drie wed- •ijden maken we toch niks klaar. wilden alleen persé geen zesde •den. Daarom ook hebben we de kansing tegen Groninger Studen- (13—2) bewust uit handen gege- In die wedstrijd heb ik", soleert d. Drift, "de beste speelsters aan k kant gehouden om ze te sparen, bor de laatste wedstrijd. We wilden fcrsé vijfde worden". handicaps Roomburg slaagde volledig in die reikte in de eindklassering n plaats hoger dan tijdens het toer- loidebuut in 1971/1972. Door 4—2 nst op Upward, een oostelijke irsteklasser met een sterk verjongd "De kampioene van de toe- )mst", voorspellen Joke de Vrind haar verloofde (beiden 25, bei- n studerend). Een uitspraak waar mee de Leidse prestatie onbewust meer reliëf wordt gegeven. Nog groter waarde krijgt die op het eerste gezicht zo bescheiden vijfde plaats als wordt bedacht welke han dicaps Roomburg "de anderen kwamen in clubtrainingspakken; wij liepen allemaal in onze eigen spulle tjes" moest overwinnen in de ra ce met de groten. Daar was in de eer ste plaats het beperkte aantal wissel- speelsters, over wie kon worden be schikt. Slechts twee. "En normaal heb je er in zo'n lang toernooi minstens viler nodig. Die hadden we niet. Ten minste, niet van hetzelfde niveau". Vervolgens sprak natuurlijk ook de wijze van voorbereiding mee. Al is Roomburg dan een van de wei nige clubs die in de zaal traint, op timaal zijn de omstandigheden daar in bepaald niet. "De vloer in de Groenoordhal, waar we elke vrijdag avond zijn is moordend voor de tech niek. De bal moet op de grond blij ven, maar die springt steeds weer weg op die vloer. Die is veel te ruw. In de gladde Energiehal hadden som mige speelsters dan ook vaak moei te overeind te blijven". Dat dat niettemin op alle fronten lukte, kwam doordat de Leidse zes, "vooral tegen Amsterdam, ver bo ven de kmohiten hep te spellen." Een geforceerde situiaitie die zo langzamerhand als normaal kan wor den beschouwd voor Roomburg. Im mers, sinds de invoering van de zaal- li ockey-competitie in het westen, doet het team niet anders. Nadat Roomburg op grond van toernooi- resultaten als enige veld derdeklas ser een zaal plaats ln de eerste klas se was toebedacht, moest de strijd met gereputeerde tegenstanders wor den aangebonden. "Omdat wij hier als een van de eersten met zaal hockey waren begonnen, hadden we in het begin wel een voorsprong", zegt Joke de Vrind, "maar die is inmiddels verdwenen. Nu er steeds meer eerste klasse clubs gaan zaal- hockeyen verwachten we ieder sei zoen opnieuw een stapje terug te zullen moeten doen." SIDEN De kans bestaat dat ti- verdediger LDWS zich vanavond de „nieuwe" zaalvoetbalkampd- n van de Leidse afdeling kan noe- sn. Dan moet de vorige week zo rrassend door De Tegelhandel ver gen koploper echter wel zelf win- n van het sterke Swift, terwijl ernink op zijn beurt het als twee- geplaatste Stormvogels een punt- zal moeten afsnoepen. :rste klasse "ift - LDWS (21 uur)Wemink - armvogels (20 uur) es. eerste klasse IC2- LDWS 2 (22 uur)Stormvo- ls 2 - Regenboog 2 (22 uur) iveede klasse a jnaburgse Boys - Godyla (20 uur) weede klasse b STA - Leiden (21 uur)Lugdunum - :SC (22 uur) es. tweede klasse a •C 2 - Katwijk 2 (20 uur); Wer- nk 2 - ASC 3 (21 uur)Tegelhan- £12- Oegstgeest 2 (20 uur). res. tweede klasse b VDON 2 - LFC 3 (19 uur); Unitas L. 2 - LISC 2 (19 uur); ASC 4 - Katwijk 3 (20 uur) derde klasse a Oranje Groen - LAF (22 uur) derde klasse b DERDE KLASSE C Van Dam GB - SVLV (21 uur); RHW - Unitas (22 uur). RES. DERDE KLASSE A ASC 5 - Stormvogels 3 (21 uur); B en T 2 - Gazelle 3 (21 uur)UVS 2 - Leiden 3 (22 uur) RES. DERDE KLASSE d Unites L. 4 - SVLV 3 (19 uur). JUNIOREN A2 LDWS - ASC (19 uur); LFC - Lug dunum (19 uur) Nol van der Drift en Joke de Vrind, met het vaantje van de Nederlandse titelstrijd zaalhockey. voorbaat al verslagen in de "strijd" om nieuwe leden. Clubs als LMHC, Forescate en Alecto beschikken over veel fraaiere complexen en oefenen dientengevolge meer aantrekkings kracht uit. "Bij Roomburg valt er steeds een hiaat bij de Jeugd. Het enige waardoor wij als club aan trekkelijk zijn is dat zaalhockey". Babies Vandaar dat een groot aantal van de 250 leden zich vol enthousiasme op die binnensport start. Zeven van de zeventien Roomburg-teams spelen in de zaalcompetitie huin thuiswedstrijden in de Voorschoten- se sporthal De Vliethorst, mede ge ïnspireerd door het succes van het dames team. De vraag is alleen hoe lang deze dames zich nog op dat ni veau kunnen handhaven, nu de ge middelde leeftijd al rond de 25 Jaar ligt. "Als er geen babies worden ge boren (vijf speelsters zijn getrouwd), nog zeker twee Jaar. Daarna zullen we Inderdaad hard meisjes van een Jaar of zestien, zeventien nodig heb ben". Eerste taak voor de huidige ploeg: de volgend Jaar te formeren weste lijke eerste klasse bereiken. Als de districten Zuid en Noord Holland en Gooi Utrecht één gezamenlijke eer ste klasse krijgen, wil de in Juli 40 jaar bestaande vereniging, het fu- sie-produkt van Siseo en Zuidwijck, daarin beslist een plaats hebben. Al was het alleen maar om de naam van de cliuib wat meer bekend te maken. "Iedereen stond zondag stomverbaasd teen ze hoorden dat Roomburg van Amsterdam had ge wonnen. Bijna niemand kende ons. Het zal ook wel nooit meer ge beuren. Als zo'n team nu nog eens tegen ons moet spelen is het ge waarschuwd. We hebben eigenlijk eens aan Roamiburg-promotian ge daan". Den Haag De voorzitter van de Nederlandse tafeltennisbond Dornre de Vries loopt kans een speelverbod opgelegd te krijgen van zijn hoofdcompetitieleider Karei Stap pers. In het laatste competitiebulle tin van de NTTB zijn de namen van een 66-tal spelers en speelsters afgedrukt die nagelaten hebben een geldig bewijs van de medische sportkeuring in te leveren en dit „ondanks herhaalde oproepen", aldus het bulletin. Dit aantal betreft alleen nog maar de spelers en speelsters die aan de landelijke competitie deelnemen. Onder de namen bevinden zich onder anderen de vroegere Wtbats- speelster en meervoudige kampioene Ursula Stuhlemeijer-Artz, tegen woordig spelend voor Interlance uit Deventer, maar ook die van NTTB-voorzitter Douwe de Vries die in het eerste team van Iduna Habe (Utredht) speelt. De vraag Is voorzat ter De Vries, die momenteel met de Nederlandse ploeg op de WK in Calcutta verblijft, tijdig terug is om zich medisch te laten keuren. Het speelverbod gaat namelijk 23 februari in. Verlies Okker BARCELONA Tom Okker heeft in de eerste ronde van het indoor- tennistoernooi van de groene WCT- groep in Spanje verloren van de Australiër Dick Crealy. De Neder lander won geen enkele set: 6—7, 4 —6. Okker was, achter Borg en As he derde geplaatst voor dit vierde toernooi van de profgroep dit seizoen. Bob Hewitt (ZAF) versloeg Juan Herrera (Spa) met 6—3, 6—3 en Adriano Panatta (Ita) won van Ba- lazs Taroczy met 7—6, 7—6. Tennis Nederland zal in de eer ste ronde van het toernooi om de Ga- leabeker van 17 tot en met 20 juli in een nog nader te bepalen plaats in Polen uitkomen tegen Mexico. Klasse-verlaging bleef tot nu toe evenwel uit. Sterker nog: in de sei zoenen dat de Zuidhollandse zaal- competitiie draait betekende een derde plaats al een negatieve uitschieter in de reeks van drie pro vinciale kampioenschappen. Hoewel "onze kern van vier, vijf speelsters zo sterk is dat ze ook op het veld best in de eerste klasse zouden kun- meedraaien", getuigt de successen- serie er toch ook van dat het zaal hockey nog in de kinderschoenen staat. "Dat is duidelijk als Je als derdeklasser nog steeds kampioen kunt worden". De groei naar volwassenheid is Inmiddels ook voor die spectaculai re sport begonnen. Vooral in het zui den. De (toonaangevende) clubs uit die omgeving namen "bussen vol supporters mee naar de Energiehal. Die mensen zorgden voor een schit terende sfeer. Een ongewone situa tie bij hockey-wedstrijden, maar het is dan ook een erg spectaculaire sport. Subliem om te zien; erg fijn om te spelen. Niet alleen om de tactiek en de snelheid, maar omdat Je veel meer dan bij veldhockey steeds bij het spel betrokken blijft. Je moet zowel verdedigen als aan vallen". Serieus Zo langzamerhand gaat ook de bond het zaalhockey wat meer als een serieuze zaak beschouwen. Voor die stelling pleit dat de aanvanke- lijek tegenstand is overwonnen en die winterstop word verlengd ten behoeve van de zaalcompetitie, die draait van oktober tot eind febru ari. Maar daartegenover staat toch nog dat Roomburg vlak voor be langrijke zaal wedstrijden veldcom- petitie- of bekerwedstrijden moest afwerken. "Zaterdag moesten we ook nog spelen, maar die wedstrijd hebben we afgezegd". Waarmee Roomburg voor de ver andering ook eens zelf verhinderde dat er op eigen veld zou worden speeld. Vaak namelijk is de toe stand van het terrein zodanig dat thuiswedstrijden moeten worden omgezet in uitwedstrijden. "Dat is één van de redenen dat we op het veld niet zo hoog spelen. Op ons eigen hobbelige veld kun Je niet be paald op tik-tak-spel trainen", we ten Joke de Vrind en Nol v.d. Drift (speler van het eerste herenteam) uit ervaring. "Ais Je dan naar an dere clubs toe moet die daarop we] hebben kunnen oefenen, ga je snel de boot in". Het spelen op de "knollentuin, waarop het vaak levensgevaarlijk is", is ook van invloed op de leden- aanwas. Roomburg weet zich bij

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9