Vredeling zet de Belgen onder druk Schadefonds voor slachtoffers misdrijven Bij NS liggen ze echt niet wakker van de „zwartrijders" 'LEUGENS VAN SAMKALDEN' e- Grafische bond boos over eendaagse staking Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. Dragen van autogordel wordt verplicht op 1 juni KEUS AMERIKAANSE STRAALJAGER Opel Swinqer al gezien?le zien op stand 302 Amstelhal. Firenza alqezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 )oor |an Kees Kokke trecht/Leiden De conducteurs »n de Nederlandse Spoorwegen jeffen per jaar zo'n 20.000 reizigers de trein aan zonder geldig aatsbewijs. Maar het werkelijke intal .zwartrijders" Is ongetwijfeld onzienlijk groter. Toch ligt men bij NS niet wakker van dit jrschijnsei, dat sinds de controle de in- en uitgangen van de [ations in 1966 werd opgeheven, wel toegenomen. „Het is echter een iak. die ons geen zorgen baart", >gt men op het hoofdkantoor van NS in Utrecht. 9e meeste zwartrijders zijn men- n, die geen tijd hadden om een oartje te kopen en hijgend nog net de treeplank konden springen. betalen prompt bij de conducteur, die daarvoor een gulden extra rekent. De anderen, mensen dus zonder geldig excuus, of die helemaal geen geld bij zich hebben, krijgen een nabetalingsbewijs, waar van de extra kosten vijftien gulden bedragen", zegt de NS-woordvoerder. „We hebben wel een middel tegen het zwartrijden. Dat is onze controleploeg, een club van 46 man, die in rouleerdiensten overdag en 's avonds door het hele land de treinen controleert. De een begint voorin, de ander achter en zo werken ze naar elkaar toe. Het toilet slaan ze zeker niet over, want daarin verdwijnen nogal wat mensen zonder kaartje. Iedereen die geen geldig plaatsbewijs kan tonen moet vijftien gulden extra betalen". Sporadisch komt zelfs een zwartrij der in de gevangenis terecht. Een jongeman uit Wageningen, die voortdurend weigert een kaartje te kopen als hij met de trein reist, werd vorige week door de rechter tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Deze Jongen behoort tot de groep mensen, die vindt dat openbaar vervoer gratis moet zijn. Principieel. En zolang het dat niet is, zal ik het gratis maken, zo redeneren ze. Geheel onafhankelijk van de Nederlandse Spoorwegen wordt op de Universiteit van Lelden een onderzoek verricht naar het gebruik maken van het openbaar vervoer zonder te betalen, het .zwart rijden" dus. „Ik denk dat een vrij constant percentage van de reizigers er misbruik van maakt", zegt drs. A. R. Hauber (psycholoog en verkeerseco- noom), die als wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Crimino logisch Instituut van de Leidse universiteit dit onderzoek leidt. Enkele voorlopige conclusies, die hij uit het nog niet afgeronde onderzoek trekt, zijn: Jongeren doen het meer dan ouderen. Mannen meer dan vrouwen. Een belangrijk motief dat de zwartrijders aanvoe ren is dat zij vinden dat het openbaar vervoer gratis moet zijn. „Maar dat kan bij velen ook een excuus zijn", aldus drs. Hauber. „Het financiële motief speelt in een aantal gevallen wel een rol, maar niet overwegend". „Sommigen beschouwen het zwart rijden ook als een kick. Het oproepen van een spanning in een vrij spanningsloos bestaan. Dat motief speelt kennelijk ook wel eens mee. Anderen proberen er hun agressie mee af te reageren. Bijvoorbeeld tegen de hoge belastin gen. Op die manier proberen ze de staat terug te pakken". Drs. Hauber startte zijn onderzoek al een paar jaar geleden. Hij hield toen een internationale enquete onder honderd openbare vervoersbe drijven in Europa. De meeste zwartrijders bleken gepakt te worden in Zurich. De minste in Kopenhagen. Daar waar het aantal betrapte zwartrijders het hoogst is, is vaak ook het zelfbedieningssys teem in het openbaar vervoer het verst doorgevoerd. Soms zijn er zelfs clubjes, die samen gratis trachten te reizen, zoals in Denemarken is aangetroffen. De eerste man uit het clubje rekt ingeval van controle het gesprek met de controleur tot de volgende halte, zodat zijn collega's zonder kaartje nog net kunnen uitstappen. Hauber verrichtte ook een onderzoek onder de reizigers van het openbaar vervoer in Amsterdam. Daaruit bleek dat een niet onaanzienlijk deel ongeveer elf procent —de laatste vijf Jaar weieens zonder betalen gebruik had gemaakt van het openbaar vervoer in de hoofdstad. Hauber verdeelt de zwartrijders in vier groepen: De mensen, die het per ongeluk overkomt, die bijvoor beeld hun abonnement zijn verge ten. De mensen, bij wie het idee spontaan opkomt. De ménsen, die het van te voren toch wel bewust plannen. En tenslotte de mensen met echte geraffineerde methoden. Vindt drs. Hauber zelf, dat het openbaar vervoer gratis moet zijn? Genuanceerd antwoord hij: „Als we het in het totale verkeersgebeuren beschouwen, zou ik er wel een voorstander van zijn. Zowel het openbaar vervoer, als het particulie re vervoer functioneert op het ogenblik niet optimaal. Als Je nu zorgt dat je een van beide systemen op een hoger plan brengt, dan betekent dat ook een grotere garantie voor een optimale verplaat singsmogelijkheid. Het gratis maken van het openbaar vervoer maakt voor de staat in feite niet zoveel uit als we zouden vermoeden". „Denk maar aan de besparingen op personeelsgebied en de verliezen, die de staat nu al moet bijpassen". „Ik ben dus een voorstander van beter openbaar vervoer zonder contante betaling. Op deze wijze zou de individuele vervoersmiddelen- keuze in een aantal geval spontaan kunnen veranderen. Het openbaar vervoer systeem zou dan beter benut worden en het wegverkeer zou op deze wijze ontlast worden". „Toch zie ik ook wel problemen. Het wordt tenslotte via de belastingen op iedereen verhaald. En ik denk dat een boer in Groningen er meer de pest over in heeft, dan iemand uit de stad in het westen, die veel vaker gebruik maakt van het openbaar vevroer. De realiseirng ervan is dus nog niet zo erg eenvoudig", aldus drs. I ALMELO Het dagelijks bestuur ten de Nederlandse Vereniging van air na listen heeft gistermiddag bij rade van voorzitter Max de Bok, actie van de redactie van het egblad van het Oosten (een een- agse staking om de identiteit van krant te behouden) geslaagd ge- lemd. drukbezochte persconf eren- waarvoor os. ook burgemeesters, itenleden, raadsleden en vakbonds- lunotianantosen waren uitgenodigd, Td met vreugde gememoreerd dat uitgave van een nood-editie was 'komen. Zou er wel een nood- nt zijn uitgekomen, dan was de verlengd, gaf de NVJ-voor- itter te kennen. Voor de derde maal in de ïfèder- indse journalistiek heeft een redac- de eerste maal ieft die staking geleid tot het niet -ijnen van een krant, zo oon- teerde Max de Bok. Naar zijn ddit voornamelijk te dan- n geweest aan de weigering van de actie van het Deventer Dagblad, te werken aan een nood-uitgave lie directie en grafici wilden uit ingen. De redactie van Tubantia/Henge- dagblad heeft gisteren verklaard •ip te hebben voor de strijd van het Dagblad voor Oosten voor het voortbestaan van krant, maar weinig waardering hebben voor de begeleiding van Nederlandse Vereniging van Jour deze affaire. De redactie Tubantia/Hengelo's dagblad wil it de collega's van het Dagblad in het Oosten tot overleg en even- iele samenwerking komen. Het standpunt van de redactie van iTuoantia/Hengelo's Dagblad werd eer.at in een motie, die gistermid- pag tijdens een drukbezochte redactie Vergadering werd aangenomen. Tij dens de vergadering werd een ge detailleerde uiteenzetting gegeven (van de posten die voor alle dertig redacteuren van het Dagblad ran Oosten aanwezig zijn, resp. ge creëerd zullen worden en die ver fee ld zijn over de centrale redactie, buitenposten en de hoofd rubrieken. Plaatsvervangend voorzitter Den oer van de algemene grafische bond Heeft gisteren verklaard dat er onder net niet-redaotionele personeel van ïilarius' coumntenbedrijf grote ver bolgenheid heerst over de wijze waarop de eendagsstaking van de re dactie is gevoerd. *De bezwaren richten zioh vooral tegen de wijze waarop onder verantwoordelij kheid de Nederlandse Vereniging van Journalisten eenzijdige informatie de buitenwereld is verstrekt over achtergronden van de hele zaak.' commentaar op de verkla- de heer Den Boer heeft bestuur van de NVJ meegedeeld: |"De heer Den Boer zegt namens het le niet-journalistiek» personeel spreken. Het NVJ-bestuur be niet hoe de heer Den Boer dat i, omdat de heer Den Boer glste- •n hooguit telefonisch contact heeft met een lid van de onder- lingsraad. Hij was gisteren niet lin Almelo. Er ls geen personeelsver- gaxiering geweest. In zijn communique spreekt de heer pen Boer over een verklaring na mens de bonden, maar het NVJ- bestuur weet niet namens welke bon den. Het NVJ-bestuur verwijst in verband hiermee naar de resolutie ting van 1973 werd al welke gisteren werd aangenomen op gulden beschikbaar gesteld Prinses Christina heeft gisteren in het Catshuis in Den Haag in aanwezigheid van koningin Ju liana en prins Bernhard haar verloofde Jorge Guillermo aan het kabinet voorgesteld. Op de foto de koninklijke gasten met links premier en rechts vice-premier Van Agt. AMSTERDAM De actiegroep Nieuwmarkt beschuldigt burgemees ter Samkalden ervan, dat hij, door de identiteit van de verdachten van de aanslagpoging op de metro ach ter te houden, de wethouders heeft gebruikt om op een strategisch mo ment bewuste leugens en verdacht makingen in de publiciteit te bren gen. De dag er op (16 februari) zou er Immers een demonstratie tegen het metrobeleid van B. en W. worden gehouden, aldus de actiegroep. Deze reageert op de verklaring, die het Am sterdamse gemeentebestuur (met uitzondering van wethouder Van Duyn) vrijdagmiddag naar aanlei ding van de aanslagpoging heeft uit gegeven. Volgens de actiegroep was de bur gemeester er o.m. van op de hoogte, dat een van de verdachten bekend is door zijn verbindingen met de Boe renpartij en de Binding Rechts-groep van Max L. toen hij vrijdag in de vergadering van B. en W. over de kwestie sprak maar heeft hij deze feiten bewust verzwegen. De door de politie verijdelde bom aanslag op een metrostation in de Bijlmermeer moest anti-metrogroe- peringen, met name de actiegroep Nieuwmarkt, in diskrediet brengen, zo ls uit het rechercheonderzoek ge bleken. Het tijdstip van de aanslag was daarom kort voor de anti-metro- demonstratle van afgelopen zaterdag gekozen. DEN HAAG Defensieminister Vredelimg heeft gisteren in Brussel alles gedaan om de Belgen rijp te maken voor de keus van de Amerikaanse F-16 straaljager als vetrvamger van de Starffghter. Vredelings Noorse en Deense collega's zullen niet veel moeite hebben met die keus. De Belg Van den Boeynanits staat echter nog steeds onder zware druk ten gunste van de Mirage F-1E. Van den Boeynants kan volgens ingewijden alleen met goed fatsoen onder die druk uit, als hij zeer overtuigende argumenten heeft. Vredeling zou hem hebben voorge houden dat dit argument gevonden kan worden in de prijs van de Mi- rage. Uit het rapport van de groep deskundigen uit de vier landen, dat gisteren voor het eerst door de be trokken ministers gezamenlijk werd besproken, zou blijken dat de prijs van de Mirage, gerekend over era periode van 15 tot 20 Jaar, ongeveer 25 procent boven die van de Ame rikaanse concurrent ligt. Het officiële communique na af loop van het Brusselse gesprek ver meldt niets van dit alles. Het zegt dat de vier ministers opnieuw hun wens hebben benadtrutot om tot een gezamenlijke keus te komen, die beantwoordt aan de NAVO-eisen op het punt van de vervanging van de Starfighiter. Verder werd gecon stateerd dat de drie kandidaten (de F-16, Mirage F-IE en Saab-Viggen Eurofighter) aan die eisen voldoen, "zij het niet allemaal in dezelfde mate". Aan de andere kant, zo wordt ge zegd, bestaat er nog behoefte aan nadere informatie over financiële en economische voorwaarden. Daar om is besloten, de Amerikaanse, Franse en Zweedse regeringen te vragen op korte termijn op deze punten opheldering te geven. Begin maart zullen de ministers dan weer bijeenkomen om die reacties te be spreken. Minister Vredeling ontkende na zijn terugkomst op Ypenburg dat hij al besloten heeft de F-16 te ne men en daar ook al de steun van andere kabinetsleden bij zou heb ben. "Er zijn nog te veel onduide lijkheden. Teohnische punten hoe ven niet altijd de doorslag te geven op defensiegebied", zei hij. Uit zijn woorden kon verder worden opge maakt dat vooral een Amerikaanse garantie ten opzichte van de dol larkoers wordt gevraagd, waar Was hington tot nu toe niet aan wil. Bij het politieke spel om de Bel gen over de streep te trekken heeft Vredeling ook nadruk gelegd op 't feit dat Nederlanders en Belgen nog meer belang hebben bij een zelfde type straaljager dan de No ren ej| de Denen. "Wij hebben te maken met een totaal vliegtuig- program, omdat wij geïntegreerd zijn in de Allied Forces Central Eu rope. Dat is een wat wijder verband dan waar de Noren en de Denen in zitten", zei hij op Ypenburg. Eventueel uitstel van een beslis sing door bijvoorbeeld de Denen zal volgens ingewijden weinig nadelige invloed hoeven te hebben op de prijs en 't oompensatie-pakket.'t is voldoen de als de Denen "een letter of in tent", een afspraak op termijn, te kenen, VredeWmg zelf schatte de SCHIPHOL 'Wij willen Nederland aannemen, kans om tot een gezamenlijke keus waarschuwen. Als men Suriname lijkheid Vrees voor Creoolse overheersing te kcraen gisteren in elk geval onafhankelijk maakt "nog heel behoorlijk". met de gewone meerderheid laat is er alleen anafhanke- de creolen gecreëerd, grondwet Wij willen ,dat die grondwet met twee-derde meerderheid aange nomen zal moeten worden, waarbij dan ook de andere groeperingen in Suriname aan bod zijn gekomen'. Dit zei de heer Salam Somohardjo, statenlid in Suriname voor de Na tionale Partij Suriname, die gistera vond samen met vier andere Javaan se Surinamers op Schiphol aan kwam om de belangen van de 60.000 Javaanse Surinamers te bepleiten. Men wil proberen in audiëntie door de koningin ontvangen te wor den. Voorts wil de delegatie be sprekingen voeren met de voorzit ter van de vaste commissie van de Tweede Kamer, met fractieleiders van verschillende politieke partijen en met de vaste commissie belast met de Surinaamse en Antilliaanse zaken. DEN HAAG Het dragen van autogordels zal vanaf 1 Juni wettelijk verplicht zijn. De plicht geldt voor de bestuurder en de voorste passagier van alle personenauto's die na 1 ja nuari 1971 op de weg zijn gekomen Minister Westerterp heeft de in voeringsdatum van de wettelijke ver plichting toegegeven aan het ANP. In België wordt ook per 1 juni de draagplicht van autogordels inge voerd. Volgens de stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) worden bij het dragen van de autogordel ln alle personenauto's 300 tot 350 mensenlevens per jaar bespaard. De overlevingskans bij verkeersongelukken wordt met zes tig procent vergroot. len het eerst te helpee. Het ls niet de bedoeling dat het fonds alle geleden schade eergoedt. DEN HAAG Op de Justitiebegro- kabinet-Biesheuvel ging het wetsont- het schadefonds er al was voordat de geweldpleging komt te overlijden, ter. Er is namelijk met geen moge- miljoen werp weer in de ijskast. de wet door het parlement was ge- kunnen de nabestaanden - zij die lijkheid te zeggen hoe groot de ber oor het Zo kwam het dat siaChtoffers van KaarL 111 was eind 12 alles in in hun onderhoud afhankelijk zijn hoefte aan uitkeringen zal zijn en het congres van het NKV in Tilburg, schadefonds geweldsmisdrijven. Dat brute geweldplegingen voorlopig in kannen en kruiken. Men kon het van de overledene - een beroep doen tot welke bedragen. Daarom spreekt Daarvoor ontbreken de financiële Het NKV-congres verklaarde zich bedrag kon voorlopig in kas blijven, de kou moesten blijven staan. De ,onds echter met In werking stellen op het fonds. men ook van een "voorlopige rege- middelen. De uitkeringen betekenen solidair met de stakende journalisten. want met het verdwijnen van het hulp enk moest men en moet men voordat beide kamers er hun fiat De uitkeringen zullen ten hoogste ling", waarbij het in de bedoeling hoogstens een aanvulling een lenl- nu nog - zelf maar zien op te bren- aan hadden gegeven. 25.000 gulden voor materiële schade ligt om de meest schrijnende geval- ging van de ergste nood. gen als men niet ls verzekerd. Van De" wee" de Tweede Kamer en 5.000 gulden voor immateriële de financiële bult was - zo men de de voorlopige regeleling schadefonds schade bedragen. Hoewel het natuur- advertentie daderTtegakken- «Zi* geweldsmisdrijven eindelijk kunnen lijk mogelijk is dat de Kamer deze ADVERTENTIE weinig of niets meer over Hoewel behandelen. bedragen, die in 1972 werden vast- a. arrondissementsrechtbanken in Het 211 6611 schuchter begin zijn. gesteld, optrekt tot de huidige trend. inniE^ meer en mMr een Me" heeft namelijk geen idee hoe- Slachtoffers die de geleden schade od vergoeding van de scha- vee' uitkeringen er gedaan zullen zelf kunnen dragen, krijgen geen uit- het slachtoffer gingen leggen, *222? 5=5 *2* bleef het een onbevredigende maat regel ten aanzien van degenen die hun vonnissen accent op vergoeding letterlijk de klappen opliep. Van een kale kip pluk je nu eenmaal geen veren. Het is de KVP-er Van Schalk ge weest, die een regeling voor de slachtoffers onder het vorige kabi- gedaan aan ieder die tengevolge net bij minister Van Agt, die ook een opzettelijk gepleegd geweldsmis- toe Justitie had aanhangig maak- drijf zwaar lichamelijk letsel heeft te. Zo kwam het dat het geld Engeland gekeken, waar Een verzoek om financiële steun 'n dergelijke wet al sinds 1964 geldt, moet binnen zes maanden na het Daar werden in de periode 1 april ongeval bij een daarvoor speciaal 1971- 31 m aart 1972 bijna 10.000 benoemde oommissie liggen, die uit verzoeken om uitkeringen gedaan, vijf man zal bestaan. Verkeersde- terwijl er in 8000 gevallen tot uit- lieten vallen buiten deze wet. Hier bij ontbreekt meestal het element van bewuste aggress ie, bovendien be staat voor dergelijke schade de W. A.-verzekering. Met dit fonds doet het ministerie opgelopen. Indien 't slachtoffer door van Justitie een sprong in het duis-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7