'Wassen en föhnen': humor en tragiek in een kapsalon toegeficht I ...en gisteren 1 Stijgende verkoop van Nederlandse tv-programma's Dick Walda schreef nieuw televisiespel {Z(fyf)vandaaq Zdenek Kraus naar Noordercompagnie dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! C/li\^gygjm7a) TV morgen] DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 Het aantal Nederlandse tv-program ma's dat de aandacht van het buiten land trekt, vertoont een licht stij gende lijn. Dit blijkt uit de papieren van de afdeling "Sales", de verkoop afdeling van de NOS. Deze afdeling verzorgt voor de gehele omroep de verkopen. In het Jaar 1974 zijn er 123 tv-pro gramma's van Nederlandse make lij verkocht. Hierbij zijn de uitwis selingen met België en de West, waarmee culturele akkoorden be staan niet meegerekend. Zo werden voor zover het de NOS betreft, een flink aantal kunstpro gramma's verkocht aan het buiten land. Ierland kocht de "Enigma- Variaties" van Elgar, "3e Hobo- concert" (Maderna) en "Pulcinella" (Strawinsky), alle drie geregisseerd door Wilhelmina Hoedeman en het Zeeuwse gedeelte uit "Jubiliana" van regisseur Jurriaan Andriessen. Het tweede Duitse net en Denemar ken kochten het ballet Twilight' van Hans van Manen. Dit werd geregis seerd door does Odufré. Israël kocht de door Fred Bosman gemaakte "Paganini-Varaties" van Rachma- ninaw. Binnenkort zal de Canadese tv waar schijnlijk ook deze registratie kopen in verband met de komende tour nee van het Nationale Ballet naar Canada. Verder worden met een zekere re gelmaat actuele "items" verkocht uit de actualiteitenrubrieken van de omroepen en programmas' als NOS- Panoramiek. De WDR is een ta melijk groot afnemer van archief materiaal ten behoeve van de Duit se actualiteitenrubrieken. Voorts worden af en toe ook pro gramma's in de documentaire sfeer verkocht zoals "Moile, moile" dat door dr. Reiman Schefold is ge maakt voor de NOS. Spanje en het tweede Duitse net kochten deze do cumentaire over de Sadukei-stam op één van de eilanden bij Sumatra. De verkopen beperken zich door gaans tot de Europese landen. Een enkele maal wordt er wel eens iets verkocht aan de Aziatische, Afri kaanse of Midden-Amerikaanse lan den. BU hoge uitzondering wordt zelfs weieens een programma of een deel van een uitzending naar de V.S. ge- Dick Walda schreef vorig jaar voor de NOS „De Wolvenman", een televisieserie in dertien afleveringen, waarin de auteur de problemen schetst van alledag: hoe het gaat met een man en een vrouw die boven de 65 zijn, hoe zij worden benaderd door hun kinderen en wat die kinderen van hen verlangen. Een sociaal drama waarin vele kijkers zichzelf konden herkennen, een sober relaas over het bestaan van gewone mensen dat tot nadenken stemde. Dick Walda leverde een professioneel werk stuk af waarvan met name de dialogen sterk geschreven waren. Regisseur en acteurs werden er kennelijk zo door geïnspireerd dat zij tot opvallende prestaties kwamen, zonder de traditionele houterigheid, amateuristische tekstlezerij en zonder het over bodige effectbejag, kenmerkend voor vele andere Nederlandse produkties. „De Wol venman" werd door de televisiecritici goed ontvangen. Naarmate de serie vorderde stegen de gemiddelde waarderingscijfers van 67 naar 76. „Wassen en föhnen", een nieuw 60 minuten durend televisiespel van Dick Walda via Nederland 1 van 20.35 tot 21.50 uur). „Wassen en föhnen" is, hoe simpel 't gegeven ook moge zijn, 'n klein meesterwerkje. Los van de voortref felijke rolbezetting is 't stuk vakkun dig in scène gezet. Mede dankzij flitsende, op de handeling toegespit ste dialogen slaagde regisseur Rob van der Linden er in de vaart er in houden waardoor ook de snel wisselende locaties prachtig in elkaar overvloeien. Er staat geen woord te veel in de tekst en omdat ook in de regie de kunst van het weglaten goed is toegepast „draaft" het spel in een voorbeeldige cadans het einde. Hoofdpersoon van het stuk is Barend Stoorvogel, eigenaar van een kleine kapperszaak. Zijn vrouw Betty en bediende Koos delen de vreugden en verdrietige ervaringen, waarvan de laatsten zich pijnlijk veelvuldig manifesteren. Het kleine bestaantje roept klemmende vragen op als: Blijven wij de klanten uit de beurt bedienen of wordt de zaak verbouwd tot een haarveraorgings- paleis? Wordt de huur van ons pand verhoogd? Zullen wij de Gouden Wensdroom Kwis winnen? Heer Kooten en Heer Bie heb ben vorige week aangekondigd dat zij hun Simplistisch Ver bond dreigen te ontbinden. Dit zou het gevolg zijn van verre gaande meningsverschillen tussen beide heren over de ideologie en strategie van het simplisme, waarvan de VPRO zegt de consequenties niet te kunnen overzien. De uitzen ding van vanavond gaat, waar schijnlijk nog wel door, maar de VPRO overweegt om in dien de moeilijkhelen onover komelijk zijn twee afleve ringen van Beertje Colorgol op die avond uit te zenden. Wij zien beide heren al vergaderen over dit onderwerp. „Weet je wat we doen? We ontbinden de zaak. Daar verbinden we dan een nieuwe filosofie aan. Bo vendien geven we het bericht door aan de pers. Of laten we zo duidelijk blijken dat het on zin is? Dat we opnieuw een po ging wagen het Simplistisch Verbond levend te houden?" Wie twijfelt aan de inhoud van dit bericht wordt vanavond misschien wijzer. Dick Walda koos de kapsalon, niet alleen om een beeld te schetsen van de kleine, door zorgen achtervolgde middenstander, maar ook omdat de kapsalon een sociaal ontmoetings punt is voor velen. In de kapsalon ontmoeten wij de buurtbewoners met hun eigen zorgen, herkennen wij een aantal specifieke typen zoals we ze dagelijks ontmoeten in ons eigen wereldje. Dick Walda heeft zijn vroegere kapper in de Amsterdamse Kinkerstraat als voor beeld genomen. De humor en de tragiek die daar op hem afstormden verwerkte hij in zijn spel dat oer-Nederlands is. De rol van Barend wordt gespeeld door Piet Römer, e ensohitterende creatie, die alle accenten meekreeg typerend voor een buurtkapper. Dat or Wim Kouwenhoven in a de hulpkapper Koos, Gorp als de vrouw van Joeki Broedelet die de n Koos speelt. Hoewel 3 föhnen" geen vrolijk onderwerp behandelt valt er veel te lachen in talloze komisch opgebouw de scenes en dialogen. Het is blijmoedig te constateren dat aan het gering aantal vakkundige tv-schrijvers een nieuw talent is toegevoegd. Overigens gaat de NOS de rol Corry y Barend moeder „Wassen NEDERLAND I 18.15 Hoe ls het gemaakt, les 7 (TELEAC) 18.45 Paul us de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.15 Culemborg bijvoorbeeld (VPRO) 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 Les Carabiniers, speelfilm (VPRO) 22.00 Zendtijd van het Simplifies Verbond (VPRO) 22.30 Zorg vliedt een Nederlands landschap (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND U 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp, kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Herkent u deze tijd, spelprogramma (NCRV) 21.15 Muziek en mensen in uw straatje (NCRV) 22.05 Hier en Nu (NCRV) 22.45 Vroomheid in hout en steen, minidokumentaire (NCRV) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.15 Journaal (NOS) it Kick Stokhuyzen presenteert vanavond (2020 uur, Neder land II) weer Herkent u deze tijd', een spelprogramma met drie teams uit drie famüies. Als gasten treden in dit programma op Mini en Maxi ('Het aspirinelied'), Don Qui- shocking ('De oude school'), Teach-in ('It's a beautiful day') en de Leidse Dansgroep van Marjolein Briër. Wat deze laatste groep betreft, door een foutje van de NCRV en een onoplettendheid van het LD is er in de krant van zater dag jl. een verkeerde foto afgedrukt. De op deze foto afge beelde figuren zagen er in hun charlestonjurkjes erg mooi uit, maar het waren beslist geen leden van de Leidse groep De 'echte* balletgroep uit Leiden komt vanavond met een tapdance voor het eerst op het scherm. Veel 'Muziek en mensen in uw straatje' vanavond op Ne derland II om 21.15 uur. Aan Gerard van den Bergs pro gramma verlenen ditmaal medewerking tekstschrijver Mi chel van der Plas, Frans Halsema ('M'n Vlaand'renland' Luc Lutz, met begeleiding van de pianist Daniël Wayenberg en de violist Theo Olof ('Ohne Worte'), de groep Fungus ('Kaap'ren varen'), Ria Valk ('Ballet'), Lily Kok ('Kar- lijntje') en Thérèse Steinmetz. Piet Römer en Wim Kouwenhouven als Barend de kapper en Koos, de hulpkapper. door opdrachten te verstrekken Nederlandse auteurs voor schrijven van eenacters aan personen uit de lagere socio-econo- het mische niveaus, onder- In het onderzoek stond o.m. de Kitty Knappert naar de TROS HILVERSUM De free-lance re gisseuse Kitty Knappert zal half mei een vast dienstverband met de TROS Kitty Knappert heeft sinds 1960 een groot aantal programma's voor de NCRV gemaakt. In dat Jaar trad zij op in een aantal shows onder regie van Fred Benavente. Na twee jaar werd zij door Dick van Bommel uitgenodigd om als regisseuse te ko men werken. Zij regisseerde sindsdien om.: „Studio Anno"; „Ik hou van Holland"; „Muziek in uw straatje"; filmprogramma's als de „Urkerzan gers en die zee" en enkele program ma's rond Therèse Steinmetz. De Groningse auteur Simon van Wattum uit Winschoten heeft gis teren op de gedenkdag van de een wording van stad en provincie Gro ningen de culturele prijs voor de provincie Groningen ontvangen. De commissaris der koningin, mr. E. H. Toxopeus noemde hem een polimist tegen al diegenen die het Gronings discrimineren en de Groningse cul tuur willen tegenwerken. De culturele prijs bestaat uit f 1500 en een penning. ONDERZOEK Tijdens de voorvertoning werden ook de resultaten bekend gemaakt van een uitvoerig onderzoek dat onder de kijkers werd ingesteld naar de serie „De Wolvenman". De belangstelling van de kijkers is in loop van de 6erie duidelijk voorkomende antwoord op de expliciet voorgelegde motieven niet zozeer te kennen geeft dat dit de belangrijkste reden was om te gaan kijken, maar dat men dit als de „Het „belang" dat men hecht aan belangrijkste waarde van „De het meer probleemstellende element Wolvenman" is gaan ontdekken. van de serie, verwoord in het motief „omdat duidelijk werd gemaakt hoe in samenleving oudere vaak verkeerd behandelen", uitdrukking kunnen zijn van neer verborgen wellicht niet zo totegenómen tot een kUkdlchtheids- bewust geworden motiet". Aldus (ADVERTENTIE) niveau van om en nabij de 20 zinsnede uit het rapport. Een procent. Onder de kijkers bevonden aangesproken schuldgevoel? Wellicht zich vooral veel oudere personen i met dit meest Als artistiek leider De NCRV bracht gisteren de tweede aflevering van „Die jeugd van tegenwoordig". Met de eerste waren nogal wat kijkers niet zo erg gelukkig, blijkbaar, want Henk Mochel kreeg veel verontwaardigde telefoontjes. Vermoedelijk minder omdat de cijfers uitwezen dat nu twee maal zoveel jongens en meisjes met elkaar naar bed gaan als zes jaar geleden, toen het weekblad Margriet een soortgelijke enquete hield ,maar omdat enkele deskundi gen in zijn programma daar niet bezorgd genoeg op reageerden. „De heftige reacties van een aantal kijkers hebben mij oprecht ver baasd. Ik heb uitsluitend de kille cijfers willen laten spreken", zegt Henk Mochel nu. Maar behalve de kille cijfers spraken ook professor Kooy en theoloog De Haas, het soort autoriteiten dus waaraan verontrus te ouders zich dachten te kunnen vastklampen. Maar wat gebeurde? Zij waren er niet zo kapot van, van die kille cijfers, zij vonden het geen onnatuurlijke gang van zaken en dergelijke, dus geen wonder dat de ouders die nog met God en gebod zijn opgevoed zich door de uitzending weinig gesteund voelden in hun strijd tegen de uitwassen van hun kinderen. In plaats dat zij tegen hun dochter kanden zeggen, „Nou hoor Je eens wat professor zegt", konden de dochters zeggen: „Nou hoort u eens wat professor zegt". Henk Mochel betaalde leergeld en liet vertegenwoordigers opdraven van de vereniging algemene bond voor ouders en opvoeders, die in afwisseling van die Jongeren ook af en toe wat mochten zeggen. Sterker nog: zij waren voor mijn gevoel langer aan het woord, alles bij elkaar, dan de jongeren om wie het ging. Dat vond ik nu ook weer te ver gaan, tenslotte is het een programma over „de Jeugd van tegenwoordig". Aan de andere kant was het onnadenkend dat men de muzikale intermezzo's uitsluitend door Lenny Kuhr en Rick van der Lindens „Tracé" liet verzorgen, zodat de ouders verstoken bleven van hun Kilima Hawaians. Nog beter zou natuurlijk zijn om discussies die net een beetje op dreef raken, niet langer af te breken voor een nummertje muziek, want als het om zulke essentiele zaken gaat als seksualiteit, drankgebruik en de verhoudingen in het gezin, zijn zelfs de meest afgestompte jongeren nog wel in staat om veertig minuten lang belangstelling voor het gesprokene op te brengen, zonder dat Lenny Kuhr aldoor om de hoek komt kijken. De cijfers waren intussen nog steeds niet bemoedigend. Er is sprake van een toenemend alcoholgebruik onder de jongeren. Van alle jongens en meisjes van 16 en 17 Jaar heeft 40 procent wel eens te veel gedronken, tegen maar 15 procent in 1968. Peter Benning Bolt van de Jellinek-kliniek vertelde dat er zelfs een klein vissersdorp in Noord-Hol land is waar kinderen vanaf 12 jaar met toestemming van hun ouders eens per week in een kraakpand bijeenkomen om zich te bedrinken. Sommige verstandige ouders in dat dorp geven hun oogappels slechts toestemming om zich eens in de veertien dagen te bezatten. Het dorp werd niet genoemd, maar moet ongetwijfeld Volendam zijn, waar kinderen van 12, 13 jaar vooral in de kermisweek inderdaad lallend over straat schijnen te lopen. In Aktua van de TROS werd gemeld dat voor het lepradorp Agua de Dios nu anderhalf miljoen gulden is binnengekomen. We zagen een dankdienst in het dorp met een spandoek: „Gracias pueblo de Holanda". De vertaling ervan laat ik graag aan uw eigen fantasie of talenkennis over. Het geld zal in eerste instantie besteed worden aan een betere watervoorziening en aan een eigen apotheek.' NICO SCHEEPMAKER. delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Aktua-magazlne. 13.15 irogramma 15 (S) Rouite-A: ge- (K) Die Melch-lors, 18.56 (K) Nordsohau magazine. 19.26 (K) Eln Fall fur M&nndll, tv-serie. 1950 (Z/W) Programim aoverzicht. 8.20-11.45 (K) Schooltelevisie -serie. 18.40 (K) GRONINGEN (ANP) De al Ja ren in Nederland werkende Tsjechi sche regisseur Zdenek Kraus is be noemd tot artistiek leider van het toneelgezelschap De Noorder Com pagnie. Kraus zal de artistieke lei ding met ingang van 1 september 1976 geheel voor zijn rekening nemen, maar begint reeds dit Jaar bij de Noorder Compagnie en zal eerst sa menwerken met de huidige artistieke leider Jaap Maarleveld. De 36-Jarige Zdenek Kraus werd in 1968 benoemd tot regisseur bij de NOS. Daarna regisseerde Kraus ze ven drama's voor de televisie. Ver volgens was hi) als regisseur werk zaam voor o.a. het Rotterdams To neel (1969—1970), de Noarder Com pagnie (1970—1972), het Amsterdams Toneel (1972—1973) en de Haagsche Comedie (1974). Wat Jaap Maarleveld gaat doen ls nog niet bekend. Hy heeft-plannen Komiek Bob Hope zal op 1 april optreden als ceremoniemeester bij de 47ste Jaarlijkse uitreiking van de Oscars van de Amerikaanse filmin dustrie. Hope zal worden bijgestaan door Sammy Davis Jr. en Frank Si natra en actrice en schrijfster Shir ley Maclaine. voor een zwerftocht door Europa zioh op de hoogte te stellen van 1 toneel in andere landen. Actualiteiten. 19.20 (K) Eln Fall mentsprogramma. 21.00 (Z/W) Film- moderne muziek. 17.00 <S) reportage. 22.16 (K) Weitere Aussich Joost: aerlehoorspel (18). Overhelds- voorllcht. 17.20 Tekst en Uitleg, drie- ■n het Ministerie Wetenschappen. Nieuws. 17.32 (S) Hier vooriicnt. 17.20 tok wekelijkse rubriek van Onderwijs ei NCRV: 17.30 Nleuv ymnaetiek. 7.20 (S) In de Roode t nieuwsprogramma 1 ak- onden, kommen- taren en muziek. 8.Ö0 Nieuws. 8._. In de Roode Cirkel (vervolg). 9.w (S) Licht orkest met zangsollsten. 9.35 Journaal. Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nieuws. 11.03 Jazz uit het Historisch Archief. 11.30 Spiegel van Duitsland: Informa tie en muziek uit de Bondsrepubliek. VARA: 12.00 Oosterwolde Centraal. 18.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje Stoom- hm_,i qoon 0ai. radio: gesprekken en muziek. 16.00 Nieuw,, 16.03 (6) Stiefmoeder Aaide. •v-sped. 23.00-23.20 (K) Journaal en weerbericht. Duitsland II 17.00 (K) Journaal. 17.10 IX) In formatief programma. 17.40 (K) Ak- tualitelten en muziek. 18 20 (K) Man- nerwirtechaft. tv-serle. 18.55 (K) Bar- bapapa. 19.00 (K) Journaal. 19.B0 (K) Fantomas gegeu Interpol. Frans- Italiaanse speelfilm. 21.00 (K) Jour naal. 21.15 (K) Informatief program- 22.00 (K) Filmnleuws. 22.45 (K) Katholieke Muziekbonden sleke muziek. 23DO Babel/satlre. 2365- rekonstruktle. 20.02 S Nashville. 21.02 blues. 22.02 (S) (Plop- Help! voor werkers en verzorgende beroepen 4. een programma voor vraotitws> chauffeurs. KRO: 6.00-7.00 (S) Een vrouw, een vrouw. Een projekt over man. vrouw en samenleving. VARA: 17.55 Mededelingen. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. KRO: 7.02 (S) Drie op Je boter- (S) Pep op drie. raait op verzoek. 12.03 i») de middag. KRO's pauze- p-kontakt: de Theo Stok- 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.06 Lijdensmeditatie. 20.20 (S) Kom- ponlst en radio VI. 21.10 Wie heeft mijn onsterfelijke ziel gedood? of: WOENSDAG 19 FEBRUARI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- bijt-soos. (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de hulsvrouw). 9.00 (S) Wegwezen: tips voor trips. 9.30 Van heinde en verre: licht muziekprogramma. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Sphinx: progr. voor de vrouw. 11.45 -chantant: liedjes en muziek kink-show. 16.03 (S) De Hitmeesters: Engelen show. DUITSE TV Duitsland I 9.30-10.00 (K) Sesamstrasse. 18.00 (K) Klassenstrijd ln de wijk Woolwich, uit de goede oude tijd. 12.26 Mede- Nederland I NOS/NOT: 9.40-11.36 (ged K) Schooltelevisie. TROS: 15.30 Roy Ro- ?ers- .d- ,5.ln8?nde cowboy. 16.40 De Boef jes. 17.00 (K) Ren Je rot, Jeugdspel- show. 17.25 (K) Snater. 18.00-18.05 iK) TROS Penalty Bokaal. TELEAC: 18:5 Eenheid ln eenheden - les O. NOS: keken. NOS: 22.50-22 55 (K) Journaal. Nederland U NO: 18.46 (K) Paulus d« Boska bouter. 18.55 (K) Journaal. 19.05 (K) mOsge- Gewest. SOCUTERA: ng Nederlandse Vrlj- -0D0 (K) Journ. PP: 20.20 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. N06: 20.30 (K) Trekking Staatsloterij. 20.36 (K) Waaeen en föh nen. tv-spel. 2150 (K) Kijken naar kinderen. 22.15 (K) Panoramlek. 22.30 (K) Studio Sport. 22,55 Den Haag vandaag. 23.10-23.16 (K) JournaaL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5