Leiden stapt uit regionaal bedrijf Gevaarlijke gaslekkages in de Alexanderstraat Dit jaar eerste nieuwe huizen in Haver en Gort VERZET TEGEN NOG MEER 3 ANKEN OP VUF MEIPLEIN Bungalows voorkomen tekort in Merenwijk Jniversitaire commisie gaat nieuwbouw AZL )estuderen LEIDEN De Leidse universiteits rad heeft gisteravond een 7 man tel- speciale commissie inge- eld die moet gaan onderzoeken op relke punten de universiteit bemoeie- is heeft met de nieuwbouwplan- in het Academisch Ziekenhuis leiden. Deze commissie zal vóór april a.s. een rapport uitbrengen aarin de vraagstukken rond de leuwbouw die de universiteitsraad angaan zijn geïnventariseerd. Vóór mei daar wordt althans naar streefd zal de commissie aan hand van dit rapport advies uit rengen over de manier waarop de miversi teitsraad de problematiek de nieuwbouw verder het beste behandelen. De commissie werd ingesteld in ïrste instantie op verzoek van de raste) commissie die zich bezig- oudt met ruimtelijke ordening en mwzaken. Deze commissie was tot conclusie gekomen dat de proble- n waarvoor de universiteit zal lorden geplaatst in verband met de leuwbouw, een veel breder terrein «strijken dan alleen de bouw zelf de daarmee gepaard gaande fi- anciële problemen. Een breder sa- lengestelde commissie, die dus nu ingesteld, zou o.m. kunnen onder- leken of er voor de universiteit een w ziekenhuis nodig is, wat er het bestaande ziekenhuis man- eert, wat de financiële, personele bestuurlijke consequenties zullen etc. De commissie is uitgerust et 5 leden van de universiteits- n 2 vertegenwoordigers van de edische faculteit, onder wie één feevaardigde van het faculteitsbe- Haver- en Gortbuurt: herstel van woonfunctie. LEIDEN Mogelijk zullen nog eind van dit jaar de eerste nieuwe huizen worden gebouwd in de Ha ver- en Gortbuurt. Die verwachting sprak wethouder Waal gisteravond uit in de Leidse raad, nadat vrijwel alle fracties him bewondering had den laten blijken over de plannen tot rehabilitatie van deze oude bin- nenstadswijk. Beijen (PSP/PPR/D '66) noemde het zelfs een hoogte punt in de gesöhiedenis van Leiden nu daadwerkelijk een begin wordt gemaakt met het herstel van de woonfunctie van de binnenstad. Pauline Buring (PvdA) zei erg gelukkig te zijn met het plan, dat op initiatief van de bewoners zelf tot stand is gekomen. Ze toonde zich voorstander van de rehabilita tie in fasen, maar vroeg zich af of de verbetering en vernieuwing van de riolering, die pas in de derde fa se is gepland, niet naar voren ge schoven zou kunnen worden. In zijn antwoord wees wethouder Waal erop, dat dit zou betekenen dat andere rioleringsplannen naar een later tijdstip verschoven zouden moeten worden, waarvan hij ge zien de urgentie geen voorstan der was. Van PvdA-zijde werd ver der aangedrongen op het bouwen van betaalbare woningen in deze wijk, waarbij toch ruimte wordt ge schapen voor een "privé-buiten". Vraagtekens plaatste Pauline Bu- rng bij de suggestie om de paikhui- zen en garalges te concentreren in Zaalberg-complex aan de Vestestr. Ze vroeg zich af of het niet beter zou zijn over de gehele stad ver spreid kleine gebieden te bestem men voor garages en pakhuizen, zo dat de overlast daarvan ook ge spreid wordt. Beijen (PSP,PPR,D'66) benadruk te, dat niet al te veel "hekjeswo ningen" in deze wijk zouden moe ten worden verheeld (twee kleine worJjukjes samen voegen tot één red.) omdat ze misschien in de hui dige grootte geschikte zouden kunnen zijn voor alleenstaande bejaarden. Volgens wethouder Waal zullen ook na "verheling" geen grote woningen ontstaan. Wat de vrees voor de ver mindering van het aantal wonin gen in de Haver- en Gortbuurt be treft, zei Waal te hopen, dat na de voltooiing van het rehabllitaiteplan evenveel woningen zullen staan als er nu zijn. "We hopen het verlies door "verheling" te kunnen opvan gen door het weer als woningin- richten van. pakhuizen", aldus de weihouder. Tenslotte ging d© raad akkoord met een motie van de PvdA waar in erop wordt aangedrongen de pro jectgroep die nog het rehabilitaite- rapport heeft opgesteld te laten voortbestaan en uüt te breide© met een coördinator voor sociale aspec ten en een vertegenwoordiger van de eigenaars van de woningen in de Haver- en Gortbuurt. LEIDEN Het viscollege De Nat aliën heeft een wedstrijd gehou- 'aarvan de eerste helft zich fspeelde in de Ringvaart te Oude fetering (zonder vangst) en de veede helft in de Koppoel te Rijp- etering. Daar was de uitslag als olgt: 1. D. F. B. de Wit 7 stuks, 2. de Wit Jr. 6 st., 3. W. de Wit sr. st., 4. G. Wagenaar 2 st en groot voorn 5. S. Springer 2 en groot- bliek, 6. W. v. d. Mark 2 st., 7. J. jardijn 2 st., 8. J. Helverstein 1 ?t. >verigen zonder vangst. LEIDEN De gemeente Leiden stapt voorlopig uit het streek- energiebedrijf Rijnland, dat sinds 1973 in oprichting is. Met 21 tegen 15 stemmen besloot de gemeente raad het aangaan van de gemeen schappelijke regeling, waartoe eerder werd besloten, in te trek ken. De raad gaf het college van B. en W. toestemming opnieuw in overleg te treden met de andere 21 deelnemende gemeente uit de Leidse regio. Pas wanneer zij ak- LEIDEN Onmiddellijk nadat de eidse raad met 21 tegen 14 stem- m amendement had aange- omen, dat was ingediend door DA-er Stroink, besloot het college eai W. het voorstel om grond it te geven voor de bouw van dag rinkels aan het Vijf Meiplein terug Het amendement was bedoeld om [ast te leggen dat in deze dagwinkels leen kantoren of banken worden ge- festigd. "Op het Bevrijdingspleinen Vijf Meiplein zijn er al voldoen- Meer zijn er echt niet nodig, aldus oink, diiie gesteund worden in zyn opvatting door de wijkveneniging Ac tief", die ook bezwaren heeft tegen nog meer bankfilialen in het win kelcentrum. Hij stelde in het amendement dan ook voor de eventuele vestiging van kantoren in de dagwinkels onmoge lijk te maken. Wethouder Van Aken kwam daarop, tot verbazing van Stroink, met de mededeling, dat aan een bankinstelling een toezegging is gedaan dat er een filiaal in een van de dagwinkels kan worden gevestigd. Deze bank zou volgens Van Aken destijds vrijwillig een winkelpand hebben afgestaan op voorwaarde dat stimorol kauwgom de smaak is raak een te bouwen dagwinkel beschik baar zou komen. Of een dergelijke toezegging destijds ondersteund is door een college-besluit wist hij niet te vertellen. Stroink: "Die bank komt nu plotseling tevoorschijn als een duveltje uit een doosje. Maar als ik nu zeg, dat ik geen kantoorruimte wil in de dagwinkels, dan heb ik niets met eventuele toezeggingen van Nationaal Grondbezit (de eigenaar van de dagwinkels) te maken", aldus CDA-er Stroink. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zullen morgen promoveren tot doctor in de geneeskunde L. B. A. van de Putte (verbonden aan de af deling rheumatologie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden) en G. F. Heremans (verbonden aan de afde ling kindergeneeskunde van het AZL). koord gaan met een aantal wij zigingen, dat Leiden in de rege ling wil zien opgenomen, zal Lei den weer tot het streekenergie- bedrijf toetreden. De fracties van CDA en WD met uitzondering van Wessels wilden een dergelijke ingrijpende stap op dat ogen/bik niet nemen. Stroink pleö-te ervoor eerst in overleg te tre den met de andJere gemeenten. „En mocht blijken dat, dat niet lukt, dan hebben we affltijd nog de mogelijkheid om ons terug ite trekken". Zijn mo tie in die richting werd echter ver worpen met 17 sternum em voor en 19 tegen. De kwestie waar het oon draait ts de vertraging, die door d© provincie is opgetredlein by de totstandkoming van het energiebedrijf. GS steilten namelijk als Cis, dat de muageflijkheid vaor de vorming van één provinciaal elektriciteitsbedrijf moest worden opengehouden. Dat Me© heeft men inimülalieüs IQJten varen. De meeste deelnemende gemeenten willen wu, dat de regeling alsnog met terugwer kende kracht tot 1 januari 1973 tot stand wordt gebracht, maar de ge meente Leiden voelt daar om diverse reden niets voor. Op z'n vroegst Wil men 1 januari 1976 beginnen. Adhesie Vcflgens wethouder Van Aken is de vrees niet denkbeeldig, dat wanneer Leiden de regeling goedkeurt de an dere gemeenten niet meer willen overleggen over eventuele wijzigin gen. Hij voerde daarvoor gister- avond de brief aan, die door de ge meenten Oegstgeest, Noord wijker- horut en Moerkapelle is geschreven en, die inmiddels is onderschreven door de gemeente Alkemade. Daaruit blijkt volgens Van Aken duidelijk, dat overleg wordt afgewezen. „En ik verwacht nog wel een paar van die adhesiebetuigingen" zei de wethouder gisteravond, nadat hij geconstateerd had dat Leiden en GS het erover eens zijn dat dé regeling gewijzigd moet wonden. "Het is een gebruik dat - gemeen schappelijke regeling niet met terug werkende kracht ingevoerd worden", aldus Van Aken, die vaststelde dat een aantal deelnemende gemeenten steeds in gebreke is gebleven om af gevaardigden te benoemen en het Leids gemeentebestuur, alvorens met een streekbedrijf in zee te gaan, eerst waarborgen wil voor het SLF-perso- neel. Burgemeester Vis nam binnen het college een afwijkend standpunt in. Het "intrekken van het besluit" om schreef hil als een "paardemiddel" en stelde vast, dat er geen zekerheid bestaat, dat er ooit nog een streek- energiebedrijf tot stand zal komen. "Ik voel mij persoonlijk gebonden aan hét streven, dat bet Leidse col lege lang heeft gehad, namelijk om de regeling te laten ingaan op 1 ja nuari 1973. Als er onvolkomenheden in de regeling zitten, en de anders gemeenten zijn niet bereid dat aan te passen, dan zullen we de wijzigingen via GS moeten zien te bereiken", al dus burgemeester Vis. Stroink verklaarde tegen een in voering van de regeling per 1 januari 1975 te zijn. Dan kan op zijn vroegst pas op 1 Januari 1976. Tegen de nu uitgestippelde methode had hij ech ter overwegende bezwaren. Hij vond dat Leiden als grote gemeente het goede voorbeeld moet geven en dat opzegging alleen in het uiterste ge val moet plaatsvinden. Van Duin (WD) omschreef het als een "ondemocratische eenzijdige behandeling en maakte bezwaar te gen de geheime informatieve bijeen komst van afgelopen woensdag met een teals hij het noemde "pres sieachtig karakter". PvdA-er Meijer daarentegen onderschreef het stand punt van het college: 'Overieg is goed, maar niet met de huidige re geling als zwaard van Damocles bo ven ons hoofd". Driessen (CDA) ten slotte, verklaarde bij de stemming over de voorstellen het standpunt van het college weinig elegant te vin den: "Ik houd niet van onderhan delingen met het pistool op d© borst en zeker niet als het schot al is ge lost." Vergadering over reorganisatie LEIDEN Volgende week maan dag wordt de tweede informatieve gemeenteraadsvergadering gehouden over de plannen tot reorganisatie van het ambtelijk apparaat. B. en W. hebben dit besloten in overeenstem ming met de meerderheid van de commissie voor algemene bestuur lijke aangelegenheden. Zoals bekend hebben CDA en WD in een vergade ring van deze commissie laten blij ken weinig in nog een informatieve vergadering te zien. Het is de bedoeling om maandag aan de hand van vragen en in de vorm van discussies nadere informa tie te geven over de ontwikkelings plannen voor de bestuurlijke en amb telijke organisatie en de nota's van PPR-raadslid Du Gar dijn en wet houder Van Dam, de gedachtenvor- ming over deze stukken verder op gang te brengen zonder een besluit te nemen en nader in te gaan op de consequenties van deze stukken. 1 Aanvang acht uur. LEIDEN Twee leden PSP/PFR/D'66-fractie in de Leid se raad, Anne van der Zande en Laurens Beijen, hebben gisteravond tegen de uitgifte van grond in de Me renwijk voor de bouw van bunga lows gestemd. Laurens Beijen zei niet gevoelig te zijn voor het argu ment, dat de uitgifte van deze "du re" grond de mogelijkheid opent tot de bouw van goedkope woningen in deze wijk. "Want die goedkope wo ningen zul je tevergeefs zoeken in de Merenwijk", aldus Beijen, die zich afvroeg waarom in Voorhout wel goedkope woningen gebouwd kunnen worden (huren van f 270 per maand) en in Leiden* niet. Wethouder Waal stelde vast, dat men met de verkoop van grond in de Merenwijk bijna aan het slot is. "Er sajn nog enkele kleine stukjes OBG-grond (openbare bebouwing en groenvoorziening red.) en zo genaamde "werkgelegenheidsterrein- tjes", maar het eind is in zicht". Vooral die laatste stukjes zullen vol gens Waal veel minder opbrengen, dan was geraamd waardoor een fors tekort dreigde te ontstaan in de ex ploitatie-opzet. "Het gaat hier niet om tonnen maar om een bedrag, dat niet zo ver verwijderd is van de tien miljoen". Hij erkende, dat de bungalow niet.direct past in het be leid op het punt van de ruimtelijke ordening, maar noodzakelijk is om 'n tekort te voorkomen. Verder voor zag hij extra kosten wanneer nu een andere opzet zou worden gegeven. "Het aantal kavels is bepaald en omschakeling geeft veel extra werk en kosten". Bezwaren -waren er van Beijen ook tegen de herziene exploitatie-op zet van de Merenwijk. "De toelich ting op de cijfers wordt groter naar mate de bedragen onbeduidender worden. Er staat bijvoorbeeld een bedrag van 17 miljoen in zonder na dere specificatie, terwijl bij de on derwijsbehoeften wel de prijs van een doosje punaises wordt gespeci ficeerd. Bezwaarlijk vond hij het dat de opzet vertrouwelijk was. "Ik kan aan mijn achterban daardoor niet duidelijk maken, waarom het nood zakelijk zou kunnen zijn akkoord te gaan met de bungalow-bouw". Ten slotte vroeg hij zich af of de opzet per se sluitend zou moeten zijn en of er geen mogelijkheden bestaan om aan Den Haag een subsidie te vragen. RUIDEN Vanwege aanzienlijke lekkages in de gasleidingen in de Alexanderstraat (Leiden-oord) heb- Brandweer en GG en GD afge- n vrijdagmiddag de onmiddel- evacuatie gelast van een twee- 1 gezinnen, Vermeer en Siera, wo nend op de nummers 17 en 19. )a+ is pas gisteravond bekendgewor- be beide families hadden de vorige »eek herhaaldelijk de gemeentelijke pstanties op dit gebied gewaar schuwd dat er in hun huizen een Ondraaglijke gaslucht hing die hen bnpasselijk maakte. Dit had echter pie* tot concrete maatregelen geleid, bas toen de wanhopige gezinnen de burgerraadsman in Leiden, mr. Frits Buadekker, inschakelden, kwam er bnige schot in de zaak. Hij waar- Ichiwde oa.. de brandweer, die met Speciale apparatuur ter plekke aan looi .de dat er sprake was van "ex plosieve gasvorming" en er onmid dellijk op aandrong dat de gezinnen blders werden ondergebracht. De fa milies Vermeer en Siera kregen tij- faelijk onderdak in de dependance ban Nieuw Minerva. Vrijdagavond verrichtte de Leidse gasfabriek reparaties en meldde dat Be lekkages, verholpen waren. Alvo rens zyn huis te betrekfloen, liet de lieer Siera. achterdochtig geworden, gisteren opniieuw de brandweer ko pen Deze constateerde dat er niets pas veranderd: de gasleiding lekte hog steeds Vanochtend is de Alex- fcnderstraa/t opengebroken in een nieuwe poging het euvel te ver relpen. pe heer W Siera (Alexanderstraat 19) vertelt de lijdensweg van een peek waarin hij verstrikt raakte in Ide instanties. "Vorige week maandag (heb ik de gemeentelijke Woning stichting gebeld omdat de gaslucht in het huis niet meer te harden was. Maar omdat het duidelijk was dat het hier niet om een gewoon gaslek binnenshuis ging, kon die er niets aan doen. Toen de gasfabriek er bij gehaald. Die mensen gingen het na en zeiden: het is geen aardgas, nee, het is rioolgas, die put moeten wor den leeggehaald en dat is werk voor Gemeentewerken. Maar die mensen van Gemeentewerken zeiden op hun beurt: geen sprake van rioolgas, het is wel degelijk aardgas. Toen was het Inmiddels donderdag. We voélden ons steeds zieker worden, de spanning in het gezin liep op, het werd moeilijk met de kinderen. Weer mensenvan de gasfabriek er bij. Een hele hoop snuivers en één oppersnuiver, zoals mijn vrouw zei .Want dat deden ze veel: snuiven en dan wat zeggen. Maar er gbeurde wéér niets." Mevr. Vermeer (Alexanderstraat 17, met precies dezelfde klachten) "Toen wisten we echt niet meer wat we moesten doen. In de krant las ik dat er een burgerraadsman be staat en die heb ik maar opgebeld. En ik moet eerlijk zeggen: die man heeft ons prachtig geholpen. Zonder hem waren we nog geen steek ver der geweest. Hij heeft allerlei men sen er bij gehaald, oa.. de brand weer." Onder-commandant van d© brandweer De Haas: "We hebben de zaak vrijdag gemeten met spe ciale apparatuur bij een rioolput en in de beide woningen. Zodra je op explosief gas stuit brengt dat apparaat een soort sirene op gang en dat gebeurde prompt. De situa tie was zo ernstig dat wij het uit veiligheidsoverwegingen en de GG en GD het uit gezondheidsoverwe gingen noodzakelijk vonden om de beide gezinnen onmiddellijk te eva cueren. Vrijdagavond is de gasfa briek aan de slag gegaan om de lekken te stoppen. Er ls toen weer gemeten en het apparaat sloeg nog iets uit, maar dat was begrij pelijk omdat er nog gas in de grond zat. Maar wat wij niet wisten was dat op het moment dat wij maten er geen spanning op de leiding stond. Er was geen gastoevoer". Siera: "De brandweer had ge zegd: ga nou maar niet in het weekend in je huis, laat het goed luchten dan kun Je er maandag weer in. Maar ik was wantrouwig gewonden. Ik ben zelf loodgieter en ik weet wel wat van leidingen af. De gasfabriek (want het bleek om aardgas te gaan, dat vla de riole- Door Ruud Paauw ring het huis binnenkwam) had het naar mijn gevoel wel erg gemakke lijk verholpen. Van mijn buurman hoorde ik dat er geen druk op het gas stond. Toen dat er weer was, bleek er niets te zijn veranderd. Ik heb meteen de brandweer er weer bij gehaald. Nou en die sirene begon meteen weer te gillen". Het verhaal wordt bevestigd door onder-commandant De Haas. Het gevolg van een en ander is, a. dat de families Siera en Vermeer nog altijd niet in hun huis kunnen en b. dat vandaag de Alexanderstraat is opengebroken. Wat vindt de burgerraadsman, Frits Quadekker, nu eigenlijk van de hele affaire? "Ik ben er drie dagen mee bezig geweest. Het was een soort gegoochel met instanties. Niemand wist wat, iedereen zei: 't is mijn pakkie-an niet. Het leek er veel op dat de gemeentelijke dien sten die het rechtstreeks aanging, zich achter elkaar verscholen. In elk geval klopte de coördinatie niet. Het lijkt mij zeer nuttig achteraf te bepalen wie nu eigenlijk verant woordelijk was. Verder kan ik niet anders zeggen dan dat ik verbaasd ben over de werkwijze van de gas fabriek. Ze hebben hun reparatie- werk kennelijk niet of niet voldoen de gecontroleerd, want anders had den ze toch moeten merken dat de lekken niet weg waren". "En wat de mensen betreft die aióh tot my gewend hebben: dfe waren werkelijk ten etode raad en de wanhoop nabij". De Leidse gasfabriek gaf vanoch tend op de gebeurtenissen het volgen de commentaar: "Wij bezitten geen apparatuur die het verschil aangeeft tussen riool- en aardgas. De moei lijkheid die zich hier bovendien voor deed was dat het aardgas via het riool naar boven kwam. Omdat er rioolwerkzaamheden plaatsvinden in de Anna Paulownastraat (achter de Alexanderstraat) meenden we dat er een verband bestond en het hier om rioolgas ging. De geur wees ook sterk in die richting. Controles op reparaties vinden zeker plaats maar niet ogenblikkelijk. Het wordt even aangekeken. Bovendien zat hier het weekend er nog tussen". Wat de situatie in de Ale xanderstraat betreft zegt de gasfa briek dat hier nog een zeer oude lei ding zit. In beide trottoirs zijn al nieuwe buizen aangebracht, maar die zijn nog niet verbonden met de hulsaansluitingen. "Daarmee had den we willen wachten tot de reno- Alexanderstraat: vanmorgen opengebroken. vatie van de buurt. Dan moeten de van een meter of 40 todh die aai mensen uit hun huizen en kun Je sluitingen aangebracht". Verwacht het allemaal rustig bekijken. Van- werd dat vanmiddag het karwei zc daag hebben we over een afstand zijn geklaard. Meer Leids nieuws elders in de krant NSDAG 18 FEBRUARI 1975

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3