Portugese strijdkrachten willen hun macht houden EUROPA WIL TOCH EEN KANAALTUNNEL Langdurig overleg over kernakkoord en handel Ethiopië kan ten gronde gaan aan Eritrea Ook bij burgerregering na verkiezingen Doorbraak in handel Engeland met Rusland Uw Kunstgebit FEBRUARI 1975 PAGINA 13 STRAATSBURG Het Euro pees parlement wil dat Engeland en Frankrijk zich tot de Europese Ge meenschappen wenden teneinde de tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk toch te ver wezenlijken. Het Europese parle ment nam gisteren in Straatsburg een resolutie aan waarin men er op wees dat belde regeringen de Euro pese Oommissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen- ichappen, moeten vragen verschil lende mogelijkheden voor financiële ■teua te onderzoeken om hen zo Het Kanaaltunnelproject werd begin dit Jaar tot onbepaalde tijd uitgesteld door een beslissing van de Britse socialistische regering. Volgens zeven Europese parlemen tariërs, onder wie Britse Conserva tieven en een liberaal en de Ne derlandse Christen-Democraat Scholten, druist de beslissing van de Engelse regering in tegen een be sluit van het Europese parlement, dat het er in december nog over dat oeververbindingen zaak waren. De Nederlandse Christen-Demo craat Scholten vroeg of er geen weg was om tot een oplossing te komen. Het is te betreuren dat deze zaak te elfder ure schipbreuk dreigt te lijden. Hij noemde het een licht punt dat het standpunt van de Bri/tse regering niet door politieke maar door financiële motieven werd ingegeven. Names de Europese Commissie, hoe het werk kan worden voortge zet. De Christen-Democraat Scholten wees er ook nog dat vele luchtvaart maatschappijen tegen de tunnel zijn omdat zij bang zijn voor de concurrentie. De KLM is evenwel van oordeel dat de luchtvaartmaat schappijen nog steeds het voordeel van de grotere snelheid zullen be houden. Ook zou de tunnel een aantrekkingskracht op terroristen kunnen uitoefenen, aldus de heer Scholten. regeringen zal worden opgenomen. Hij rekende het parlement voor dat de kosten van de tunnel geschat kunnen worden op ongeveer zeven tien en een half miljard gulden. De geïnvesteerde middelen zouden tus sen 16.5 en 17 procent kunnen op brengen, wat een bevredigend re sultaat zou kunnen zijn. De com missie zal echter onderzoeken of en LISSABON De beweging van de strijdkrachten, de huidige machthebber in Portugal, heeft gisteren na een verhit debat achter gesloten deuren besloten zich om te zetten in een perma nent regeringslichaam. Een woordvoerder van de beweging zei dat zij nu bevoegdheden "boven de wetgevende vergadering uit" bezat, maar hij weigerde te specificeren of dit betekende dat wetsontwerpen die door het parlement zijn goedgekeurd, met een veto van de beweging kunnen worden getorpedeerd. De woorvoerder verklaarde dat de beweging haar bestaande bevoegd heden het bezetten van ministersze tels incluis, zou behouden ook nadat een civiele regering is samengesteld. "Deze institutionalisering zal wor den gehandhaafd", zei hij. l de bijeenkomst delijke resultaat "V een compromis is. Nog geen week geleden heeft pre sident Francisco da Oosta Gomes bekendgemaakt dat op 12 april ver kiezingen voor een wetgevende ver gadering zullen worden gehouden. In het kader van het program van de BVDS moet de wetgevende ver gadering een grondwet voor een pre sidentieel bewind uitstippelen dat in november of december zal worden gekozen. De socialisten en de volksdemocra ten die links van het centrum staan, Politieke kringen verklaarden dat willen wei dat de beweging van de de overeenstemming alleen werd be- strijdkrachten een politieke rol blijft reikt na verhitte debatten tussen de spek». maar vinden dat zy te veel gematigde en linkse elementen on- nradht tot zioh trekt. Het schijnt der de 200 afgevaardigden op een dat de gematigde groeperingen bin- maasavergadering van de beweging 0611 de beweging van de strijdkrach- In een communiqué werd meege deeld dat de militairen het over alle fundamentele kwesties eens zijn ge worden, maar dat zij overleg zullen plegen met de drie politieke partijen in het coalitiekabinet alvorens hun besluiten te ratificeren. I MOSKOU (AP) De Britse pre mier Harold Wilson is gisteren na pen bezoek van vijf dagen aan de Sowjet-Uniie teruggekeerd naar (Groot-Brittannië. I Voor zijn vertrek verklaarde Wil son dat de besprekingen die hij in Moskou heeft gevoerd een nieuw be- betekenen in de betrekkingen de Sowjet-Unie en Groot-Brit- [De eerste Sowjet-Britse topconferen- sinds zeven jaar heeft een dui- ïlijke verbetering gebracht in de irhouding tussen beide landen, die jkoel is geweest sinds Londen in 1971 niet minder dan 105 Russen uitwees op beschuldiging van spionage. Het bezoek kreeg extra reliëf door pet feit dat partijleider Leonid Brezj- new na twee maanden afwezigheid W:tief aan alle besprekingen heeft (deelgenomen. De topconferentie werd afgesloten piet de ondertekening van vijf over eenkomsten, onder meer over (stimulering van de handel. 1 Verleden jaar beliep de handel tussen Groot-Bifttanniië en de Sow- Jet-Unie 505 miljoen pond maar. de balans was 4-1 in het voordeel van de Sowjet-Unie. Unie. Wilson verklaarde dat de nieuwe afspraken neer konden komen op ADVERTENTIE SNEL GELD NODIG BEL 01820—22222 Leeflang krediteplan Cronestein 45, Gouda de grootste doorbraak in de handel tussen beide landen uit de geschie denis. Verder zijn nog overeenkomsten afgesloten voor samenwerking op het gebied van wetenschap en tech nologie en op het gebied van medi cijnen en gezondheidszorg. Ten aanzien van het Midden-Oos ten werd in het communiqué gezegd dat de Geneefse vredesconferentie een belangrijke rol zal moeten spe len in het bereiken van een blijven de en rechtvaardige vrede en op korte termijn moet worden hervat. Ten aanzien van Cyprus werd ge zegd dat beide landen "de enige wettige regering van Cyprus, onder president Makanios erkennen". Ford komt niet naar Europa WASHINGTON President Ford van de Verenigde Staten heeft geen plannen voor een bezoek aan Euro pa in de nabije toekomst. Dit is gisteren gezegd door functionarissen van het Witte Huis naar aanleiding van persberichten als zou Ford kort na Pasen Engeland, Frankrijk en de Bondsrepubliek bezoeken. Gezonken Gisteren is een Ne derlands Jacht in de buurt van El Ferrol del Caudillo in het noord westen van Spanje na een botsing met de rotsachtige zeebodem ge zonken. De drie opvarenden van 't Jacht, onder wie twee heren Van Dijk, werden gered door zich in de buurt ophoudende vissers. Buspassagiers zoeken ach ter hun wagen dekking ter wijl politie achter eigen auto's stellingen bezet. Dit toneel speelde zich af in Montreal, waar twee gewa pende mannen na een mis lukte overval op een benzine station vijf mensen in gijze ling namen. Slechts dank zij de bemiddeling van een ra dioverslaggever liep het alle maal zonder bloedvergieten af. De daders gaven zich over en lieten de gijzelaars gaan, eerst drie en later de andere twee, met wie zij in een eigen auto, gevolgd door de politie, naar een politiebureau reden. van de strijdkrachten. Zusters Price niet naar de begrafenis van hun moeder LONDEN De zusters Ma rion en Dolours Price de twee IRA-activisten die tot levenslan ge gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens deelneming aan bomaanslagen in Londen in maart 1973 hebben van de Britse minister van Binnenland se Zaken Jenkins, geen toe stemming gekregen in Belfast de begrafenis van him moeder bij te wonen. In een gisteravond in Londen gepubliceerd communiqué ver klaarde Jenkins dat hij het ver zoek van de zusjes Price "ern stig" had bestudeerd, maar dat hij na overleg met de minister voor Nooid-Ierland, Rees, tot die slotsom was gekomen dat toe stemming niet te rechtvaardigen zou zijn geweest. Door de vaagheid van de verkla ringen van de woordvoerder is het militaire regering in Portugal te vor- ten tijdelijk een coalitie hebben ge vormd om te voorkomen dat een voorstel van links een permanente de vergadering van twaalf onduidelijk gebleven welke richting heeft gezegevierd, of dat het uitein- Vliegtuigongeluk Twee perso nen, een Nederlander en een Spanjaard, zijn gisteren om het le ven gekomen toen hun vliegtuig, 'n toestel van het type Cessna SS- 150, neerstortte in de omgeving van Cambrils, een plaats op ongeveer 20 km. van Tarragona. De slacht offers zijn de 38-Jarige Marlus Loo- ma, een in Ztirloh, Zwitserland, wo nende Nederlander en de 38-Jarige wordt aangenomen. Marokkanen zien ze vliegen Ze zijn er weer. De vliegende schotels. Gesignaleerd boven de Ma rokkaanse stad Casablanca. Honderden mensen hebben ze gezien. Gisteravond. Met het blote oog. Ze bleven ruim een half uur ten westen van de stad hangen. Meteorologen en vliegdeSkundigen kon den geen verklaring geven. Overigens waren de Marokkanen niet de enigen, die ze zagen vliegen. Ook in de Amerikaanse staten Pennsylvania en West Virginia hebban tientallen personen het ver schijnsel gezien. De astronoom John Stein had een verklaring: „Een uitermate dichte samenstand van Venus en Jupitier, de helderste planeten van het zonnestelsel, schept een beeld, dat gemakkelijk tot berichten over signalering van vliegende schotels aanleiding kan zijn". Kattegejank „Mtens ga slapen, het zijn kaibten, die mekaar achterna zitten". Dalt bram/de Julian Sanchez Martin zijn vrouw toe. toen die hem midldien in die nacht wakker maakte omdat ze zulke vreemde ge luiden in huö hoorde. Het gebeurde in hert Spaanse plaatsje Plasen- De vrouiw was haar man onderdanig en legde zich weer op één oor. Daarom onMefcte het echtpaar pas de volgende ochtend, dat een automobilist in de nacht de bocht verkeerd had genomen en de keuken van de Sanohezen was komen binnenzeilen. Hij was toen maar weggegaan om een sloper te zoeken. Maak het af Dat staat te taan in het familiewapen van de Britse markiezin van Reading. En de verhuizers hebben gemerkt, dat deze nazaat van de onderkoning van India ook leeft volgens dat motto. Want ze heeft die mannen in de gerechtelijke tang genomen omdat haar hemel bed piept. Het voor een ruim landhuis gebouwde bed moest in tweeën worden gezaagd can het door de deur van het nieuwe huis van Lady Rea ding iin Londen te krijgen. Hot ledikant werd weer aan elkaar ge lijmd, maar nu is er een irriterend gepiep ontstaan. En dat neemt de markiezin niet. Ze eist 250 pond sterling. Volgens haar het be drag nodlig can de piep te doen verstommen. Rokers op de zwarte lijst In de Westduiitse deelstaat Baden-Würtemberg zijn de rokers in het verdomhoekje gezet. Ze hebben een bijna formele oorlogsverklaring thuisgekregen. In alle publieke gebouwen is roken verboden. In al het openbaar vervoer. In alle vergaderingen van officiële colleges. We vrezen, dat er nog minder mensen op de vergaderingen zul len kamen. Maar de minister van Arbeid an Sociale Zaken in die deelstaat deelt onze vrees niet. Hij gaat onverdroten door, want hij wil nog verder gaan. Tot in restaurants, postkantoren en bij de Spoorwegen. We zijn benieuwd. Alcoholisme in Spanje Het medische tijdschrift „Tauta" dat in Madrid wordt uitgegeven, heeft wat oijfens gegeven over drankmisbruik in Spanje. Het kost het land elk jaar 19 miljard peseta's. Honderdduizend mensen zijn zozeer verslaafd, -dat ze niet kunnen werken. In psychiatrische zie kenhuizen verblijven tweeduizend alcoholisten. Op het werk en in het verkeer vallen resp. 150.000 en 36.000 gewonden door drankmis bruik. Spanje staat dierde op de lijst van wijnproducenten en vijfde op de wereldlijst van verbruikers. „Tauta" geeft ook de oorzaak van de toeneming: de invloed van de televisiereclame. Camilo Lamas Lopez uit Tarrago- Henry Kissinger heeft gisteren in na die het toestel bestuurde. ZIJ zi>n overleg van 9 uur met zijn Rus- eerder op de dag een reeks Buitenlandse Zaken komsten met de Sowjet Unie had den afgesloten. Van Amerikaanse functionarissen, voor de opzegging van de oude over eenkomst doordat het een openlijke toezegging over de Joodse emigratie het Kremlin wilde afdwingen. de enige inzittenden van het SU5che. «>Uega AndreJ Gromiko nieu- werd vernomen dat Kissinger met Wat het Midden-Oosten betreft, liet Gromiko diepgaand overleg heeft Gromiko zijn Amerikaanse ambt manieren om het Ame- genoot opnieuw weten dat de Sowjet- Treinbotsing Zestien personen verforen het leven en 40 werden gewond toen de sneltrein Kaapstad- Johannesburg gisterochtend vroeg we, geheime voorstellen gedaan de beperking van het nucleair wapen- o bezit en de handel tussen beide lan- rikaans-Russische kernwapen verdrag Unie groot belang hecht aan den Na zijn overleg met Gromyko i trok Kissinger naar Londen De in botsing kwam met een goederen- sprekingen met de Britse premier trein. Het ongeluk gebeurde bij Harold Wilson en diens minister van Potóhefst-room. Buitenlandse Zaken Callaghan, die spoedige hervatting van de vredes- conferentie in Genève en bovendien Amerikaanse bewindsman, wenst dat de Palestijnse bevrijdings- aMital tegenvoorstellen heb- organisatie PLO op deze besprekin- ■j gen wordt vertegenwoordigd. ben ingediend in antwoord op eerde re Russische voorstellen in de slechts langzaam voortschrijdende onder handelingen. De Russisch-Amerikaanse De Democratische senator Lloyd Bentsen (met echtgenote) die verklaard heeft gegadigde te zijn voor de Democratische kan didatuur voor het Amerikaanse presidentschap in 1976. Hij is de vijfde Democraat, die zich beschikbaar stelt. Kissinger zou Gromiko daarop hebben gezegd dat de Verenigde Staten oezwaar zullen blijven ma- komst die een looptijd van tien Jaar ken deelname aan de bespre- neeft en waarin een limiet wordt ge- kingen door de PLO tenzij de Pales- steld aan 't aantal raketben dat bei- tiJnse organisatie Israels bestaan en de landen in bezit mogen hebben, zou territoriale onschendbaarheid aan- nog voor Juni geheel gereed kunnen vaaxdt. zijn zodat de Russische partijleider Leonid Brezjnew en de Amerikaan se president Gerald Ford het kunnen ondertekenen op him komende top conferentie in Washington. Zowel Kissinger als Gromiko be schreven hun overleg als "vrucht baar". Vernomen werd dat Kissin ger met zijn Russiche collega onder meer heeft gesproken over de mo gelijkheid van onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag dat het uit 1972 daterende akkoord tussen beide landen moet vervangen. Dit akkoord werd verleden maand door de Sowjet-Unie opgezegd. Volgens de regering Ford draagt het Amerikaans Congres de schuld ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunst gebit heeft. Bij apotheken en drogiste rijen. Eritrea, dat in 1941 door de Engelsen op de Italianen is veroverd, bleef tot 1952 onder Brits gezag. De Verenigde Naties spraken zich uit voor een federatie met Ethiopië, waarbij Eritrea een i aanzienlijke mate van autonomie -j kreeg, met inbegrip van een eigen gekozen parlement i In 1962 echter annexeerde Ethiopië het gebied en maakte het tot een gewone provincie. Een groep natio nalisten zocht toen onmiddellijk haar toevlucht in de heuvels en vormde daar het Eritrese Bevrij dingsfront. Het was samengesteld uit mohammedanen en christenen, die elkaar in aantal ongeveer in evenwicht hielden. Thans echter is het Bevrijdingsfront overwegend mohammedaans. Daar- naast is er een andere organisatie ontstaan, het Volksbevrijdingsfront, dat meer marxistisch georienteerd is. De rivaliteit tussen beide bewegin gen was aanzienlijk. In november probeerden zij een gemeenschappe lijk front te vormen, maar na drie dagen ontaardde een ontmoeting die in de wildernis gehouden werd, in een vechtpartij, waarbij naar schatting zeker dertig personen om het leven kwamen. De dood in november jl. van generaal -ma j oor Michael Aman Andom, de Eritrese leider van de militaire Junta die in de plaats trad van keizer Haile Selassie, verhevigde de vrees van die Eritreers. Hij en 58 andere mensen werden gedood op last van de Dengue, het comité van 120 lagere officieren en andere militairen in de gewapende macht. Eritrese leden van de Dergue werden geexecuteerd of gevangenge zet. Veel Eritreers verlieten de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba en zochten hun heil in hun vaderland. Generaal Andom is gedood na een crisis binnen de Dergue, in hoofdzaak over Eritrea. Hij was voorstander van een regeling door overleg en was tegen het zenden van vijfduizend man troepen. Besprekingen die sindsdien zijn gehouden, zijn echter op niets uitgelopen en de militairen in Addis Abeba dreigden prompt de „bandie ten" te elimineren. Een zegsman van het Bevrijdings front antwoordde, dat als het Ethiopische leger een militaire oplossing zou trachten te bereiken, de strijd van een guerrilla in een complete oorlog zou veranderen. Dit is inmiddels gebeurd. Niemand gelooft meer in ernst, dat het Ethiopische leger een strijd in het bergachtige Eritrea kan winnen. Het Bevrijdingsront en het Volks bevrijdingsfront werken thans sa men. Terwijl zij vroeger wellicht genoegen hadden genomen met een terugkeer tot de federale status van voor 1962, eisen zij nu volledige onafhankelijkheid. De Ethiopische regeerders kunnen wat dit betreft niet toegeven. Eritrea bevat een groot deel van de rijkdommen van Ethiopië, waaron der minerale hulpbronnen, industrie en landbouw. Bovendien liggen Ethiopie's beide havens, Assab en Massawa, in Eritrea. Als Ethiopië die zou verliezen zou het nog gebruik kunnen maken van de haven Djibouti, waar de Fransen het voor het zeggen hebben, maar dat zou een kwetsbaar geheel zijn. Want de regering ln Addis Abeba heeft behalve met de opstandelingen in Eritrea ook met andere belagers te kampen. Het aangrenzende Somalië maakt aanspraak op Djibouti en bovendien op grote stukken van het oosten van Ethiopië. Een van de vier divisies van het Ethiopische leger is Er hebben gevechten plaatsgehad met guerrillastrijders van het Bevrijdingsfront van de Somali's in Ethiopië. Naar men aanneemt beschikt dit Somalische front thans over tweeduizend geoefende guerril lastrijders. Ethiopië koopt thans meer tanks van de Verenigde Staten om zijn defensie in de betrokken grensgebie den te versterken. Vlak ten zuiden van Eritrea bestaat er een ernstige dreiging van opstanden in de provincies Tigre en Begemder. De gouverneurs van beide provincies zijn naar Soedan ge vlucht, waar zij naar verluidt particuliere legers op touw zetten. Zij hebben reeds pogingen gedaan in de richting van de Eritreers om tot samenwerking te komen in de strij d tegen Addis Abeba. Ten zuiden van Addis Abeba is er de sluimerende bevrijdingsbeweging van de Galla's, die traditioneel gekant zijn tegen de heersende stam der Amharen. Deze beweging schijnt nu tot nieuw leven te komen. En alsof dit nog niet genoeg was, zijn adellijke figuren die ontkomen zijn aan de executiepelotons en detentie kampen, bezig hun particuliere legertjes in te richten. Op ongeveer 130 kilometer ten noorden van Addis Abeba werden in januari zeker zes soldaten gedood in gevechten met het particuliere leger de de aristocratische landeigenaars van Ethiopië. Het fijne spinneweb van stabiliteit en loyaliteit aan de kroon, gebaseerd op gunsten en ongeschre ven overeenkomsten, is doorbroken door het gedwongen aftreden van Naar verhouding zijn er in Ethiopië meer schietwapens in particuliere handen dan in vrijwel elk ander land ter wereld. In Addis Abeba kan men nog altijd een machinegeweer kopen en een aantal patronen. De militairen die nog geen jaar geleden Ethiopië bevrijdden van het juk van de keizer, zien zich thans gesteld voor de dreiging van oorlog op vele fronten. Als zij zich concentreren op de onderdrukking va n de guerrilla in Eritrea, dan stellen zij zich op andere fronten aan gevaren bloot. Zij hebben de grote tactische fout gemaakt de strijd in Eritrea te verhevigen. De mogelijkheid van uiteenvallen van Ethiopië, die iedereen vreesde na de verdwijning van de keizer, is thans inderdaad zeer reëel geworden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13