Latijnse school: om de koorknapen te bekwamen Waar moeten de kinderen in de Merenwijk spelen? Leiden in loop der historie (deel 10) Schooljeugd zat op stro op de grond LEIDEN Wat eens de Broek en Simont j espolder was wordt steeds meer de Merenwijk. De be bouwing van t opgespoten lainid gaat onverdroten voort, huizen verrijzen, het verkeer wordt intensiever en straks zullen er zo'n achttienduizend mensen wonen. Meer dan in menig dorp. Een stadswijk waar zeker de eerste jaren jonge gezinnen zul len wonen en het kindertal naar een relatief hoog percentage zal reiken binnen de totale populatie. Logische vraag van zo maar een bewoner: waar blijft dé (speel) ruimte voor de jongste Jeugd? Een jaar geleden keerde het ge zin W. A. B. van der Pluijm het Morskwartier de rug toe. Het uit licht om een leven lang door te bren gen op een flat in die Topaaslaan was niet aanlokkelijk en daarom waren Van dier Pluijm en echtgenote blij dat ze een huis van de woningbouw vereniging Ons Doel in de Peppelro de konden bemachtigen. De Meren wijk dus. Het echtpaar voldeed aan de norm: vader en moeder zijn van twee kinderen. En ze zijn best te vreden met hun ruime woning in de PeppeLrode, met een tuin voor en achter. Maar waar het aan ontbreekt is speelruimte voor hun zoon van zes en dochter van negen. een miljoen gulden aan prijzen Toen de familie Van der Pluijm in de Merenwijk ging wonen, rekende ze erop dat straten als de Peppelrode voor het autoverkeer zouden worden afgesloten. „Toen de plannen voor de wijk gepresenteerd werden, was dat duidelijk de bedbeMng", zegt Van der Pluijm. „Het moet trouwens nog kunnen. Is het niet mogelijk om meer parkeerruimte bij de randweg te maken? Zo erg is het niet om honderd meter naar Je huis te lopen. Laat men' er in ieder geval met de verdere afbouw van de wijk rekening mee houden. Nu is het zo, diat mijn dochtertje steeds aan de deur komt en vraagt of ze binnen mag spe len, want ze weet niet wat ze bui ten moet doen. Laat de gemeente er iets aan doen. Ik weet zeker dat vele ouders het met mij eens zijn". Lezers schrijven Advertentie voor politie In de krant van 13 februari maakte dte Led'dss politie („Hij waakt op dat zij Slapen") middels een ad vertentie bekend dat diezelfde avond politie-ambtenaren (in groepjes!) de verlichting van voertuigen zouden controleren. Een weinig verandering in de tekst geeft het volgende: Aan de politie Leiden Vandaag zult u tussen 0.00 en 24.00 uur op vele plaatsen in de stad auto's aanibreffen, die in groep jes fout geparkeerd staan te wach ten op een bon van de politie. In de afgelopen jaren is namelijk in toenemende mate geconstateerd dat er bijzonder weinig aandacht wordt besteed aan het fout geparkeerd staan van voertuigen (tenminste, van de zijde van de politie!). Met deze advertentie willen wij u alleen maar van dienst zijn. Voor de leef baarheid van de binnenstad (dus ook voor die van u) raden wij u aan uw parkeerwacht eens na te (laten) kij ken. Dat kost wat durf en energie. Vandaag kijken anderen die na. Dat kost veel: uw prestige. B. VAN DER MEIJ J. BRAND Janvossemisteeg 5, Leiden LEIDEN Een van de drie oplei dingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart, het motorschip "Prinses Irene" zal op dinsdag 25 februari ligplaats kie zen in de haven vlakbij de Grote Havenbrug. Op dit vaartuig wordt instructie gegeven aan leerlingen van de opleidingsscholen voor de Rijn- en binnenvaart. Geïnteresseer den voor de vakopleiding voor deze bedrijfstak kunnen dit speciaal ge bouwde vaartuig bezichtigen van 's avonds 7 tolt 9 uur. Gymnasium De Latijnse school bleef zonder in grijpende wijzigingen aan de Lok horststraat tot 11 m 1838. Op clie datum viel helt gedenkwaardige be sluit van het gemeentebestuur om tot een grondige reorganisatie over te gaan. Het was op die dag, dut de ge meenteraad „gezien de voordracht van curatoren der Latijnsche scho len, gelet op den zeer ongunstigen staat derzelve scholen, met aanwij zing der middelen hoedanig dezelve zouden kunnen worden verbeterd door dezelve op een andere wijze in te rigten en in een gymnasium te herscheppen, alsmede de grondslagen van zoodanige nieuwe organisatie door curatoren voornoemd ontwor pen, besloot de tegenwoordige inrig- ting te ontbinden". In de loop der Jaren hebben nog enkele wijzigingen in het leerplan plaats gevonden (de splitsing in een A- en B-afdeling, de afsplitsing na dien van de HBS, enige wijzigingen in hiet aanbal leerjaren en de split sing in een alpha- en beta-afdeling) en bovendien nog twee verhuizingen. In 1883 verhuisde het gymnasium naar de Doezastraat en op 8 Januari 1938 naar zijn huidige plaats aan de Fruinlaan. Na het verlaten van het gebouw aan de Lokhonsfcsbraat heeft het pand ook nog dienst gedaan als dependan ce van de aan de Pieterskerkgracht gevestigde school van meester Door- neveld en als Indische Pestschool. Thans zal daaraan vermoedelijk na een grondige restauratie weer een andere bestemming worden ge geven. Aan Leiden de taak dit his torische gebouw voor het nageslacht te bewaren. LEIDEN Deze paaltjes tus sen de Telderskade en de Rijn en Schiekade zijn een bron i discussie. Ze zijn enkele ma) den geleden geplaatst tijdens de werkzaamheden, die een einde moesten maken aan de over last voor de bewoners van de Rijn- en Schiekade ten gevolge van de demping van de Trek- vliet. De buurtweg werd geas falteerd, de Rijn- en Schiekade aangesloten op de Groenhoven- straat werd verlengd naar de Witte Singel, tot voor het ge bouw van het Leidsch Dagblad en aan de zijde van de Telders kade werden beltonnen paaltjes neergezet. Maar er werd er één vergeten. Gervolg: de auto's wisten hun weg toch te vinden en de bewoners bleven klagen. Sinds kort is echter ook het laatste paaltje aangebracht. Ge volg: andere bewoners klagen, want ze kunnen er met hun auto niet meer door. Kortom: het dilemma van een gemeente bestuur. Vrijetijdsbeurs Groenoordhal LEIDEN Van woensdag 16 april tot en met zondag 20 april wordt in de Leidse Groenoordhal de Zuidhollandse ideeënbeurs voor de vrije tijd gehouden. Het gaait om een nieuwe beurs, die als er be langstelling voor blijkt te besbaan. een jaarlijks terugkerend evenement zal worden in Leiden. Op deze beurs zal onder meer de aandacht wor den gevestigd op de watersport en de handenarbeid. Voor de hengel sportlief hebbers zal er in de Groen oordhal een castingbaan worden aangelegd van twintig bij zes me ter. Bezoekers van de beurs krijgen de gelegenheid zich te oefenn in dit steeds populairder wordende facet van de hengelsport. De beste wer pers komen zondag 20 april in de finale, waarbij om prachtige prij zen zal worden gestreden. Overi gens krijgt iedere deelnemer een prijsje en een diploma. LEIDEN Burgemeester en Wet houders van Leiden hebben beslo ten een werkgroep te vormen die voorstellen zal doen om de waren markt beter te beveiligen. Verder heeft de werkgroep een taak voor de beveiliging van de gebouwen die aan dé marktstraten liggen en voor de bezoekers van de markt. Op een dergelijke werkgroep is aangedrongen door de directeur van de dienst voor de reiniging, havens- en warenmark ten alsmede door de commandant van de brandweer. In deze werk groep zullen worden benoemd de webhouder van Econ. Zaken (voor zitter), die directeur van de dienst voor de reiniging, havens en waren markten, een vertegenwoordiger van de marktkooplieden, de commissaris van politie, de directeur van Ge meentewerken en de commandant van de brandweer. Links het gebouw van de voormalige Latijnse school aan de Lokhorststraat in de huidige staat. De Leidse universiteit heeft er belangstelling voor. Rechts de Latijnse school naar een gravure uit het midden van de achttiende eeuw. dn ddle dagen streng gestraft. Dr. L. Knappert zegt daarover in zijn ge schiedenis over de Latijnse school het volgende„Twee leerlingen. Barend en Augustijn Jansz, waren door eene sloot in een tuin gegaan om aldaar naar hunne gewoonte appelen en pe ren te stelen. Ten omwille van dien eygenaar, vindt de klerk van sche penen nog nodig er bij tie voegen. De Jongste stond gewoonlijk op schild wacht, terwijl de oudste zijne zakken vulde. Gesnapt en gepakt worden de dieven voorgebracht. Daar een vriend (vermoedelijk de rector) een goed woord voor hen doelt, krijgen zij eene lddhte straf. Eene straf, die in de school wordt toegepast. Barend ende Augustijn sullen aldair malcander milt roeden gheseten tot discretie van den gerechte die daer bij wesen sullen alzoe dait den oudsten, meest broeckich. meest geslagen worde". Werkgelegen heid in de regio Leiden-Katwijk LEIDEN Het Chr.Nationaal Vak verbond houdt donderdag om acht uur in "De Openhof" te Katwijk aan den Rijn een rayonvergadering waar in gesproken zal worden over de werkgelegenheid in de regio Leiden- Katwijk. Na een inleiding van de ad junct-directeur van het Geweste- ilijk Arbeidsbureau te Leiden wordt een forum gehouden waarin met de heer Schipper zitting hebben de he ren Grasmem, secretaris van het CNV, Van Leeuwen en Van der Windt, dis trictbestuurders van deze vakbond en Van der Heide, districtsbestuur der van de Alg.Bond Vervoersperso- amL ATERDAG 15 FEBRUARI 1975 Door Saim Platteel gemeente in het land waar men ge bruik maakte van de nieuwe wette lijke regelingen op onderwijsgebied, volgens welke een schooltype van het gymnasium met gemeentelijke middelen kon worden gefinan cierd. Korte tijd na deze Leid se primeur volgden andere gemeen ten, o.m. Den Haag. Deze reorga nisatie bracht mee. dat in het on derwijs meer aandacht besteed ging worden aan wiskunde, geschie denis en aardrijkskunde. Zelfreinigende grills van Moulinex. elke week te winnen in onze puzzelaktie Het ten dele dichtgespijkerde en in verval geraakte historische gebouw van de voormalige Latijn se school aan de Lokhorststraat - Leyden let op uw saeck! - krijgt vermoedelijk een andere bestem ming. De Leidse Universiteit heeft er in het jaar van haar 400-jarig bestaan de aandacht op laten vallen. Momenteel worden met de gemeente onderhande lingen gevoerd om aan het ge- bouw een universitaire bestem ming te geven. De geschiedenis van dilt gebouw in 1324 wordt voor het eerst melding gemaakt van het bestaan van de school gaat terug tot in het be gin van de veertiende eeuw. Het was uit die tijd, dat de historicus Van Mieris zegt over het toen gegeven onderwijs „dat de schooien kweek hoven van weetenschappen zytn, in welken de grondslagen ter bestierimge van stad, staat en kerk worden ge legd". In het prille begin van haar ge schiedenis was de Grootof Latijnse school verbonden aan de parochie van de St. Pie ter en was zij vooral opgericht met het doel „koorknapen te bekwamen". Zo behoorde t tot de eerste verplichtingen van de rector Jeugdige zangers tot de koorzang op te Leiden. De rector was en bleef vóór alles kerkendienaar, die de parochie verder tal van andere kerkelijke dien sten bewees. HU moest aanwezig zijn op de dagen als er processies werden gehouden. Als rector moest hU dan mede wandelen in de stoet. Dit gaan met brandende kaarsen op klaar lichte dog wekte bij velen ergernis op. O.a. bij een zekere Geld'enhauer, die schreef aan hertog Karei van Gelder, dat „erop klaarlichten zoo vele honderden kaarsen werden aan gestoken en onderüusschen mist zoo menig arm vrouwke een lichtje om tot in den nacht b« te wenken". Eenvoudliig schooltje In de beginjaren moest men ztóh van de school, die altijd op haar hui dige plaats gevestigd is geweest, niet te veel voorstellen. Zij bestond in die tijd uit een gebouwtje van één ver dieping zonder zoldering, slechts af gedekt door een met riet bekleed diak. De leerlingen zaten in de school op stro op de grond. In 1421 werd dit onderkomen zo bouwvallig en uit de tijd, dat er een nieuw gebouw tot stand kwam. Inmiddels waren er echter allerlei moeilijkheden gerezen rond de monopoliepositie van de school, waaruit in de Jaren 1560 zelfs een actie voortvloeide tegen de ..bij scholen", die geleidelijk aan een be langrijker functie waren gaan bekle den. Die moeilijkheden waren in hoofdzaak een gevolg van de een zijdige oriëntering van het onderwijs tn de klassieke letteren. Na enkele kleinere herzieningen kwam er wel enige tijd een opleving, maar er was toch weer een nieuw gebouw nodig om deze inzinking ge heel te overwinnen. De mogelijkheid daartoe deed zich voor op het einde van de zestiende eeuiw en was in feite hst gevolg van wanbetaling. Wat tech was helt geval? Het hoekhuis langs dte Lokhonststraat en Schoolsteeg behoor de „in eigendom" tee aan professor Gerrït Bomtius, hoogleraar in die ge nees-, kruid- en ontleedkunde, die 't pand voor f750,- van die stad had gekocht, maarnooit betaalde. Bij diens overladen in 1599 vervfeü. het erf wetder aan de stad. die er een nieuwe Latijnse echoed deed bauwen en in 1600 was voltooid. Van Mieris verhaalt ons nog, dat op de zolder van de school ten pleziiere van de teerlingen een trukitofeü (biljart) was neergezet. In later Jaren (1613) is er langs de PteterskeTkgmcht nog een woning bijgebouwd voor de rector en de kostschooljongens. Het gebouw gaf toegang via een fraaie rectorspoort. Hoewel de rectorswoning ondier Slo- Dershanden is gevallen is de poort bewaard gebleven en nog terug te vinden bU het 's Gravensteenoomplex tier hoogte van de Houtstraat. De Leidise vroedschap, die reeds in 1357 van de burggraaf het recht had verkregen tot de benoeming van rec tor en stafleden, besloot in 1602 tot het aanstellen van „aohtbaare en ge teerde lieden om een waakend oog op alles te houden". Men gaf ze de maaim van scholorchen (curatoren). Aon deze sohoHarchen werd jaarlijks een bedrag van honderdvUftig gulden uitgekeerd voor het houden van „eenen vrolyken maaltijd en tot on derhouding van eendragt en vriend schap". Voor de Heeriimgen bestond de ver plichting am zelfs in hun speeluren Latijn te spreken. Ondeugd onder dte leerlingen werd

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3