Wilnis heeft het maar moeilijk met 'die nieuwen' is "DE GOOCHELAAR SPRINGLEVEND" POLITIEKE CHAOS IN 'N KLEIN UTRECHTS DORP ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 Een paar jaar geleden was alles nog rustig op het politieke front van het Utrechtse dorpje Wilnis, een nauwelijks opvallende plek in de buurt van de Vinkeveense plassen, halfweg tus sen Amsterdam en Woerden. Met dezelfde regelmaat waarmee hij de koeien melkte of de gewas sen des velds kweekte, bracht de landman, in dit gebied sterk in de meerderheid, bij verkiezin- gen zijn stem uit op een van de confessionele partijen, al naar gelang de religieuze overtuiging die hem op het eigen erf was bijgebracht. De zetelverdeling in de gemeenteraad was bijgevolg jarenlang van grote gelijkvormigheid: 5 zetels KVP, 3 voor de AR, 1 of 2 voor de CH (wanneer de vreze Gods onder de bevolking toenam maakte een Historicus tijdelijk plaats voor een SGP-er) en tenslotte, voor de anders denkenden, een zetel „Wilnis Belang", een schimmige groepering die tenslotte uitkristalliseerde in de solitaire figuur van boer Kool. Glashelder allemaal, geen ingewik keldheid met andere politieke kleu ren. P. v. d. A.. PPR, WD, CPN en bestonden in Wilnis niet. De ge meenteraadsvergaderingen kabbel den aldus naar een vredig einde, de volgende dag stond de wethouder weer achter de ploeg. Alles was rus tig. Nu, in februari 1975, is het dorpje politiek een chaos. Een wethouder krijgt een motie van wantrouwen naar zijn hoofd en wordt door zijn eigen partij geroyeerd. De burge meester en de andere wethouder lig gen, door ziekte geveld, te bed. Raadsleden verlaten de vergadering om stemming onmogelijk te maken, er wordt gekonkeld om belangrijke functies en in de KVP is een locaal schisma ontstaan dat niet meer te helen va». Onbestuurbaarheid dreigt, en er wordt een telegram naar Den Haag gezonden waarin wordt gevraagd om „een onderzoek naar de noodzaak van een rege ringscommissaris". Een dergelijk uit hoge nood geboren verzoek van een gemeente bereikt de regering maar zelden. In de ruim anderhalve eeuw Koninkrijk der Ne derlanden is er maar vijf keer een ambtenaar uit de hofstad afgereisd om ergens in den lande met dictato riale volmacht orde op zaken te stel len, want daar komt het dan op Door Alexander Münninghoff Wat is er aan de hand in Wilnis? De wortel van het kwaad wordt gezocht in de sterke bevolkingstoe name van buitenaf, die het plaatsje de laatste paar Jaar heeft gekend. De massale trek naar het platteland van de Amsterdamse) stadsbevol king heeft ook op Wilnis haar effect gehad. Een horde jonge, dynamische derti gers streek in de vlakke polder neer toen daar een nieuwe laagbouwwijk verrees: de Veenzijde, ressorterend onder de gemeente Wilnis. Geogra fisch van de oude dorpskern ge scheiden door een ringvaart met een enkele voetgangersbrug als verbin ding. In mentaliteit en sociaal gedrag is die kloof echter veel en veel groter. Van een werkelijke symbiose tussen de honkvaste landbouwer en de fo rens die zich 's ochtends in de auto naar zijn stadse kantoor scheert is niet veel terecht gekomen. Met de komst van het nieuwe volk veranderde ook de politieke struc tuur van de gemeente. Het oude Wilnis (3000 inwoners) zag zijn con fessionele eensgezindheid aangetast door het afwijkend stemgedrag van de 1300 erbij gekomen dorpsbewo ners. De partij Progressief Wilnis (een in 1973 opgerichte vergaarbak voor mensen die „normaal" PvdA e.d. zouden stemmen) behaalde in de laatste gemeenteraadsverkiezingen 2 zetels, de WD eveneens. Nieuw geluid Het nieuwe geluid deed de raadszaal wakker schrikken. De oppositie bleek op 5 van de 11 stemmen te kunnen bogen, mede doordat het KVP-raads- lid mevrouw Roling dissidente nei gingen begon te vertonen. Er moest opeens werkelijk aan poli tiek worden gedaan. Boer Tijsseling (39) al Jaren raadslid voor de AR, vat het aldus samen: „Vroeger, toen Je alleen met de oude bevolking te maken had, lette Je niet precies op wat ze zeiden in de raad. Je kende elkaar van haver tot gort en Je wist toch wel wat de ander bedoelde. Maar nu is er een klimaat ontstaan waarin Je opeens op je woorden moet gaan passen. Dat waren we helemaal niet zo gewend". Frits van Schaik (30), ex-Journalist en thans persvoorlichter bij de zie kenfondsraad in Amstelveen, heeft als raadslid voor progressief Wilnis de politieke koerswijziging van het dorpje mede gestalte geven. Aan het functioneren van typisch eigentijdse werkgroepen als voor milieu, ruimte lijke ordening, demokratisering en voorlichting werkt hij energiek mee, samen met een „harde kern" van een stuk of twintig partijgenoten. „Het voorlichtingsblad over gemeen tezaken bezorgen wij zelf huis aan huis", zegt hij, „want er Is bepaald behoefte aan. Net als aan het vra- genhalfuurtje voor de burgerij aan het begin van de gemeenteraadsver gadering dat wij overigens met steun van de AR erdoor hebben weten te drukken. Allemaal dingen waar ze hier nog nooit van gehoord hadden. Openbaarheid bestond hier niet: zonder enige aankondiging kon het Je gebeuren dat de gemeente een boom voor je huis wegkapte of dat de gebruikelijke vuilnisbakken werden vervangen door vuilniszak ken." „Alles gebeurde na onderonsjes waar de bevolking geen zicht op had, en daar willen wij nu verandering in gaan brengen. Dat slaat wel aan, geloof ik. Ook bij de oudere bevol king, waar we bij de verkiezingen toch aardig wat stemmen van heb ben gekregen." De bewering uit de mond van het oudere bestuurskader, als zouden de slaapstadbewoners door hun geringe betrokkenheid bij het „werkelijke" dorpsleven geen recht hebben op al te veel invloed, acht Van Schaik door deze gegevens voldoende ont kracht: „Ik kom er bij de allerhan de-winkel van Bot genoeg uit het oude dorp tegen die het best vinden dat er nu eens een frisse wind gaat waaien." In grote lijnen gaat het om het vol gende. KVP-wethouder Brey blijft in september 1974 aan, hoewel hij gezien de stemverhouding eigenlijk plaats had moeten maken voor een progressieve (Van Schaik). Al spoe dig moet Brey meestemmen over de benoeming van een nieuwe direk- teur van de Dienst Gemeentewerken, een instantie die door Wilnis en het aanpalend Mijdrecht gemeenschappe lijk wordt onderhouden. Omdat beide gemeenten een eigen kandidaat hebben staken de stem men; Brey stemt tenslotte in met het compromis, dat de kandidaat van Wilnis, een meneer uit Wad- dinxveen, de functie krijgt terwijl de kandidaat van Mijndrecht ad- junct-direkteur wordt, een functie die qualitate qua echter aan de Wil- nisser gemeente-architect Dormaar toekomt. Als de benoemingen bekend gemaakt worden en Dormaar tot zijn verba zing merkt dat hij gepasseerd is, doet Brey alsof hij van niets weet, en laat merken de genomen beslis sing onjuist te vinden. Pas in de cember geeft hij toe indertijd tegen zijn eigen dorpsgenoot gestemd te hebben. Terwijl Dormaar de zaak voor de ambtenarenrechter gooit, laaien de gemoederen in de Wilnisser gemeen teraad hoog op. De Progressieven dienen een motie van wantrouwen in tegen Brey, die met 5 tegen 1 bij 5 onthoudingen wordt aangenomen. Brey legt deze motie echter naast zich neer omdat hij haar „op on juiste gronden" en „in een emotione le sfeer" genomen acht. Een stemming op 14 januari over het ontslag van Brey wordt getorpe deerd doordat de raadsleden Tijsse ling, boer Kool en Samson (CH) de vergadering verlaten, waardoor het quorum niet gehaald wordt. Tijsseling"De andere wethouder was ziek voor lange tijd, en ik zag een wethouderloos tijdperk niet zo zitten .Daarom wilde ik die beslis- Boer Tijsseling (AR): "Op je woorden passen". sing even uitstellen, omwille van de bestuurbaarheid." Gevolg was, dat Van Schaik en de zijnen het telegram om een rege ringscommissaris aan minister De Gaay Portman Stuurden Van Schaik: „De giemeeobe was sowieso- onbe- teipalMdetk. stuurbaar met zo'n wethouder." Op 5 februari tenslotte werd Brey door het afdelingsbestuur van de KVP als lid geroyeerd. Reden: hij had zijn funktie tegen de stemver houding in geaccepteerd, hij had geen overleg met het bestuur ge pleegd en was niet ingegaan op de konsekwenties van de bemiddelings pogingen van het kamerlid Van Zeil, naderhand. De politieke carrière van Brey be lande hierdoor definitief in de wil gen. De week verdween uitde gemeen - Vooral door deze laatste, verrassen de coup in de eigen gelederen van de KVP is de kans dat Van Schaik nu wethouder wordt vrij groot ge worden. Zijn voorwaarde, dat min stens 8 raadsleden zijn benoeming zullen steunen, lijkt haalbaar nu een oud-Wilnisser zo duidelijk ge desavoueerd is. Mochten de overige confessionele Wilnissers tegen de stroom van de tijd in willen opgroeien door open baarheid e.d. af te wijzen, dan wordt Van Schaik geen wethouder. In dat geval komt de regeringsdic tator uit Den Haag voor de zesde maal in onze koninklijks geschiede nis in aktie. tie. In ieder land bestaan wel een aantal verenigingen die bij onze fe deratie aangesloten zijn. In Neder land zijn al 22 verenigingen van goochelaars". „Iedereen kan de techniek van het goochelen leren, maar om een pu bliek te boeien heb je iets meer no dig. InbelMigeaiitite vanzelfsprekend, maar ook de eigenschap het publiek, geestelijk af te leiden, zodat de illu sie compleet is. Krijg ik zo'n per soonlijkheid hier, dan kom ik in ac tie. Daar gaan we dan een hele gro te van maken. Tel Smit bijvoor beeld. Tien jaar geleden kwam het ventje uit Dein Haag hierheen ge fietst om een trucje bij me te ko pen. Ik liet hem eens wat doen en had al vlug in de gaten, dat er wat in zat. Zijn moeder, nogal ongerust over de vreemde hdbby van haar zoon, kwam eens bij me met de vraag wat ze met het geval aan moest. Ik heb haar toen gezegd: moedertje, laat dde jongen zijn zin doen en hij be reikt de top. Dat ventje van toen heeft nu een jaarcontract bij Sarra- sani in zijn zak". Bangmakerij Henk Vermeyden praat zo honderd uit over zün hobby dait zijn vak geworden is, „Goochelen is al zo oud als de mensheid. Men zegt ook wel •ens dat goochelen het op een na oudste beroep is. Maar, de gooche laar is niet dood, hij is springlevend. Wel zal de goochelaar van vandaag zijn programma moeten aanpassen. Houdini kon in zijn tijd rustig een kwartier achter een gordijn verdwij nen om zioh van zijn boeden te be vrijden. Een tijdje geleden hebben we iets dergelijks ook gedaan. Alleen hing de man, Paul Denver, toen on der een helikopter die boven de zee vloog. Sensatie dat wil men vandaag de dag". „Ook de truc van het doorgezaagde meisje is aangepast. Geen handzaag meer, maar een gewone Black en Dekker". Echte kunst Niet alleen de hulpstukken maken het goochelwerk tot een imposant schouwspel, de goochelaar zelf zal ook aan veel eisen moeten voldoen: „Ik wil dat iedereen begrijpt dat goochelen een echte kunst is. Een kunst die beoefend wordt door men sen die eikaars vrienden zijn. Kijk maar eens op een vereniging, daar zit de postbode naast de dokter. Er is geen klasse verschil. Men heeft respect voor eikaars kunst. Zijn er klungelaars en charlatans op zo'n vereniging dan worden die niet uit gesloten. Die vallen vanzelf wel door de mand". Door H. J. Oolbekkink In een keurig grachtenhuis aan de Amsterdamse Kloveniers- wal is een doorgezaagd weesmeisje geboren. Ook de dame die haar fraaie, in diverse kubussen Verpakte lichaamsdelen let terlijk naast zich neerlegt, werd hier leven ingeblazen. Het brein achter deze opzienbarende, open monden verwekkende goocheltrucs is Henk Vermeyden voorzitter van de Neder landse Magische Unie en secretaris van de Federation Inter national de Société Magique. De 63-jarige Amsterdamse Rot terdammer doceert het goochelen als een wetenschap. Aan de wand in zijn studio hangen twee foto's van oud-leerlingen: drie voudig wereldkampioen Fred Kaps en de man die deze titel twee keer behaalde, Richard Ross. „Ik kan u nog vele namen noemen, maar die zeggen u toch niets. Als er iemand uit mijn stal, zo als ik dat vaak noem, optreedt, zit er altijd iemand In de zaal die een natte broek krijgt en met water in zijn handen zit. Dat ben ik". Henk Vermeyden mag dan het ge heim achter iedere goocheltruc ken nen, toch heeft de meester nooit zelf op de planken gestaan: „Dat heeft me nooit getrokken. Ik heb ook nooit applaus willen oogsten. Ik was een mannetje dat uitsluitend de achtergronden wilde weten". Larette Het was deze zelfde Vermeyden die tóch een halve eeuw geleden via de portier van het Rotterdamse Casino toegang verschafte tot de kleedka mer van de destijds bekende goo chelaar Larette: „Alles wat ik toen over goochelen wist, had ik uit een boekje dat ik in een feestartikelen zaak had gekocht Maar ik wilde meer. Die Larette bleek een heel aardige kerel te zijn, die me enige trucjes liet doen en me een paar kleine dingen voordeed. Maak van een mug een olifant, was de wijze raad die hij me meegaf. Deze raad, namelijk kleine dingen belangrijker laten schijnen dan ze werkelijk zijn, is in de goochelkunst inderdaad ontzettend belangrijk". „Toen ik begon was er geen goo- chelwereldje. Je had ook geen ver enigingen. Onderling kontakt was er dus ook niet. Ik wilde dat hebben en begon wat mensen bij elkaar te zoeken. Dat is uiteindelijk uitge groeid tot een internationale federa- Henk Vermeyden

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21