'Geen boetepot: edereen heeft t naar zijn zin" Filippo: He zal nu echt knokken worden AZ-trainer Joop Brand geen materialist Alkmaar Het lijkt buiten kijf dat het voor AZ'67 van het allergrootste belang is dat Joop Brand als trainer aan de Noordhollandse voetbalstioh- tlng blijft verbonden. Het is ook geenszins overdreven om te stellen dat Brand in zijn soort zo uniek is, dat het de belangen van het totale Nederlandse voetbal zou schaden wanneer, hij zou bedui ten om zijn ideeen voor aanzienlijk veel meer geld over de grens te verkwanselen. den dat in Belgie werkzame collega's als Hans Croon, Han Grijzenhout en Cor van der Hart op hun voorhoofd beginnen te wijzen zodra het netto-salaris in Nederland alleen maar ter sprake komt. Brand zegt afkomstig te zijn uit een Rotterdams arbeidersmilieu en dien tengevolge nooit van zijn leven op de VVD te zullen stemmen. Niettemin vraagt hij zich af of de politiek, zoals die vandaag hier te lande wondt gevoerd, nu wel de juis te is. Brand noemt als afschrikwekkend voorbeeld de situatie in Denemarken en zegt voorts dat het er meer en meer op begint te lijken dat zij, die zich in dit leven nog bepaalde inspanningen willen getroosten, eer der beboet worden dan beloond. Het voorgaande kan niet los worden gezien van de uitgelekte geheime besprekingen, zoals Brand die met Anderl echt-best uurderen heeft ge voerd. In het bijzijn van AZ-mana ger Gerrit Hartiland mag Brand die contacten ontkennen, vervroegde gesprekken tussen het AJkmaarse bestuur en Brand wijzen in een andere richting. Joop Brand is geen materialist en zijn vlucht naar het belasting-technisch veel mildere Belgische klimaat lijkt dan ook nog geenszins een absolute zekerheid. In het kort is de situatie zo, dat Brand en AZ '67 contractueel nog twee Jaar hand in hand dienen te gaan, maar dat beide partijen wel degelijk ontsnappingsmogelijkheden hebben. De eisen, die de idiealist Brand op tafel heeft gelegd, raken ook niet zozeer het financiële vlak, maar veel meer het werkklimaat voor de volgende vier jaar. Kortom, wanneer het bestuur van AZ '67 bereid is die spelers aan te trekken, die Brand op zijn verlanglijstje heeft staan, dan maakt de trainer het werk af waaraan hij begon. Anderzijds zegt Brand op te zullen stappen wanneer het antwoord negatief zal zijn. De Noordhollandse dagbladen betogen sinds eind vorige week roerend eensgezind dat Brand moet blijven. Dat is niet zo vreemd. Want er begint iets mooi te bloeien in Alkmaar. ERDAG 15 FEBRUARI 1975 A.S. ZONDAG DE COMPETITIEWEDSTRIJD ROODENBURG-XERXES Sportpark Noord. Aanvang 2.30 uur. Pfrommer ziet Harm Kuipers hoog eindigen GOTHENBURG De Nederland se schaatscoach Leen Pfrommer heeft redelijk hoge verwachtingen van Harm Kuipers bij diens eerste op treden tijdens het wereldkampioen schap sprint, vandaag en morgen in Gothenburg. De wereldkampioen bij de all-rounders, een van de weinige klassementerijders die zich nog in deze specialiteit begeeft, zou door middel van goede klasseringen op bel die 100 meters (Pfrommer: „vier de of vijfde") betrekkelijk hoog in het klassement kunnen eindigen. All- rounders, die in Gothenburg van de partij zijn zijn verder de Amerikaan Caroll (Kuipen tegenstander op de eerste 500 en 1000 meter) en de Ja panner Kawahara. De Zweed Goe- ran Claesson is dit keer niet van de partij. Hoeren veen Aitje Keulen-Deel stra, die tot zondag 23 februari nog ln het bezit is van de wereldtitel, heeft gisteren op de Thialfkunstijs baan in Heerenveen andermaal be wezen een toprijdster te zijn. Tij dens de vierde wedstrijd voor het zes- banentoernooi imponeerde de 36-ja rige Irnsumse met winnende tijden van 1,33.5 op dte 1000 meter en 5.00,4 op de drie kilometer. Vooral de laat ste verrichting is knap te noemen gezien de zeker niet ideale omstan digheden (de lucht had een hoge vochtigheidsgraad, die het Us wat „kleverig" maakte). Bij de heren won Hans van Hel den de 1500 meter en werd de 3000 meter een prooi voor Daan Gom- pen. André Kraayeveld zegevierde op de 500 meter voor sprinters en Piet de Boer won de duizend meter. Record voor José Damen op 800 meter PARIJS José Damen heeft gis teren tijdens internationale zwem wedstrijden in Parijs het Nederlands record op de 800 meter vrije slag in 25 meterbaden verbeterd. De Bos sche zwemster maakte een tijd van 8 minuten 59,29 seconden. Het record was sinds 2 maart 1973 (Bremen) met 9.06,58 in, het bezit van Hansje Bunschoten. José Da men eindigde op de 800 meter als vierde, Ada Pors werd vijfde met 9.04,69. De uitslag van de 800 meter da mes is: 1. Heather Greenwood VST) 8 minuten 46,22 .seconden, 2. Cornelia Dörr O.dl.), 8.52,01, 3. C. Verbauwen (Bel) 8.54,94 (Belgisch record), 4. José Damen 8.59,29 (Ne derlands record), 5. Ada Pors (Ned) 9.04,69. Robin Woutering en Hans Elzer- man hebben de finale bereikt op de 200 meter wisselslag persoonlijk. Woutering en Elzerman kwamen als zevende en achtste de eindstrijd bin nen na de voorwedstrijden, zij had den beiden overigens ruim een se conde „voorsprong" op nummer ne gen uit de series, Gribanov uit de Sowjet-Unie. ZONDAG A.S. 14.00 uur namiddag LUGDUNUM-VERBURCH Terrein aan de Oegstgeesterweg XMAAR Zelf drinkt hij geen sherry. Aanvankelijk geeft hij als reden op „al dat pht hem zo vlak voor de training niet lek ker zit", later blijkt dat hij zo nu en dan een ntje na, geen. alcohol te gebruiken. Mesjogge is hij wel. Van voetbal wel te verstaan, ïttemin is hij geen vakidioot, wel een vakman met een wat idealistische inslag. Waar deren, die vierentwintig uur per etmaal voetbal eten en drinken, in het gesprek gefor- :rd overkomen, daar blijft Joop Brand altoos boeien. )e trainer van AZ'67 zegt in tegenstelling tot een groot al topspelers, voortdurend te ■en dat hij het voetbal grote verschuldigd dient te zijn. dat voetbal, houdt hij \J, zelf alsmaar voor, zou hij zijn n op een Rotterdams scheep- ■tkantoor hebben moeten slijten. Brand heeft zich ook groen en t„ e geërgerd aan uitspraken, zoals rron Nederland die uit de mond van Ahead Eagles-speler Jan van ateJisen optekende. Wanneer dat me de orde komt, schreeuwt Joop ees nd plotseling. „Meneer Van t z ïsen moet zonodig zeggen dat chi< voor 30.000 gulden per jaar zijn balschoenen niet meer aantrekt", kont later. „Schandalig. Hoe ets over op de man die anks al zijn sappelen lang niet dat bedrag komt? Wat denk je vens van het merendeel van de 1 liga's van Van Deinsen? Ik kan erzekeren dat er bij AZ niemand lan 30.000 gulden komt", zijn ook niet zozeer die schijnselen, die Brand meer en tot de conclusie brengen dat Nederlandse voetbal op de lerde weg is. „In weerwil van feit dat in dit land de spelers, [trainers en het publiek optimaal lopen de recettes toch alsmaar meent hij. „Voetbal is hier immer een. Voetbal leeft. Na WK-voetbalvolksfeest, schaarden dan vijf miljoen zich itend rond de buis toen de an Feyenoord en Benfica i aan het voetballen sloe- jteminn", zegt Brand, „twinkelen ogen van de spelers niet langer plezier. Doen trainers met lende vingers aan kettingroken schuiven bestuursleden nerveus de ene bil op de andere", zie al tijden niemand meer jhen. Ik kan ze uittekenen, die grijnige gezichten. De speler is voor de trainer. De trainer rekening houden met zijn nager. De manager kan door het tuur op zijn vingers worden ikt, dat op zijn beurt weer heeft maken met een ledenraad. En die lenraad tenslotte, doet het ln de r het publiek. Tpjknneer we de zaak weer gezond len krijgen zullen we het op eten kunnen brengen om met allen te zeggen, we hebben de dstrijd verloren. Zal het zo >eten zijn, dat we een wedstrijd allen winnen en niet een paalde figuur. Dan ook zullen we n nederlaag kunnen bekennen, hebben verloren. Met het gnemen van die angst zal het rsoonlijke initiatief terugkeren, het publiek weer waardering de wedstrijd kunnen opbren- Anderzijds is het vandaag de g helaas nog altijd zo dat mr. ernkamp Frans Derks op zijn demieter geeft wanneer die een {dstrijd als AZ'67—Telstar met een rnavalstoetertje afblaast." loet je nagaan. Geen begrip voor show opbrengen en dat wat het bliek wil, negeren. Maling hebben zoiets als klantenbinding, maar ar volgens de principes te werk Of wij van AZ'67 het niet leuk bben gevonden na die 8-1 erwinning. En of Telstar de ids tri jd al niet lang en breed had rloren". AZ'67 heeft men inmiddels gezien dat het anders moet. Bij Z'67 staat de collectieve gedachte 'hfcorop. AZ'67 doet ondanks het feit niet over een speler als >han Cruyff beschikt kwa speltrant al denken aan de Ajax-ploeg, i3l>als die Jaren geleden alweer, het 0.fgenaamde totaal-voetbal speelde, ij is een bescheiden mens, houdt niet van vaak in de picture te aan, maar het moet duidelijk ezegd. Joop Brand heeft wat dat etreft een enorme inbreng. Brand fysiotherapeut Ted Troost zijn er geslaagd om bij AZ'67 een netamorfose teweeg te brengen via psychologische aanpak, n&rand hoedt zich er angstvallig voor Drie spelers van LFC geschorst LEIDEN LFC zal morgen in de uitwedstrijd tegen EBOH ln Dord recht drie spelers missen, die in het duel tegen DHL op 12 Januari in Delft een officiële waarschuwing op liepen. Het bestuur van de Leidse eersteklasser kreeg gisteren bericht dat Peter Slingerland één wedstrijd is geschorst en dat Paul Pijnakker en René Holswkler ieder twee wed strijden aan de kant zullen moeten blijven. Slingerland en Pijnakker waren opgeschreven nadat zij in de ogen van de scheidsrechter te forse overtredingen hadden begaan. Hols- wilder werd genoteerd, omdat hij de arbiter na afloop toevoegde: „Ga maar snel douchen, misschien staat er nog wel een kerstpakketje voor je klaag". naar buiten te dragen wat die nieuwe aanpak precies inhoudt. Maar wanneer een als moeilijk bekend staande speler als Rob Meister de bal tegen Telstar zonder nadenken aan de nog beter opgestelde Vredenburg toeschuift, dan is dat een opvallend verschijn sel. En als Kristen Nygaard beweert dat hij heeft leren denken, dat hij inmiddels de bal in de diepte alleen dan geeft wanneer hij zeker weet dat hij een medespeler bereikt, dan is dat evenzeer een gevolg van Brands nieuwe aanpak. Brand zegt het zo: „Wanneer je vandaag de dag een woord als gemeenschap hoort noemen, dan denkt iedereen onwillekeurig aan sex. Wij bij AZ'67 zijn een gemeenschap. In deze ploeg komen zeven spelers voor, die vorig seizoen in de ogen van velen nauwelijks op eredivisie-niveau thuishoorden. We hebben een linksbuiten, die geen poot links kan. Dat wordt geaccep teerd zolang de man er blijk van geeft dat hij bereid is dat gemis op een andere wijze te compenseren. Gebeurt dat niet, dan straft de groep hem. Bij AZ'67 kennen we geen boetepot. Dat is ook niet meer nodig. Iedereen beleeft vreugde aan het spel. Iedereen wil het alleen maar goed doen. Gerrit Vooys maakte zondag bij een 7-0 voorsprong een foutje. Het had niets met zijn gemiste taart te maken, maar geloof me, die man is doodziek geweest. „En niemand die hem een verwijt maakte". Alzo begint er in Noord-Holland iets moois te bloeien. Brand: „Bij Feyenoord zijn duurloop en kracht training mode geweest. Wanneer zo'n ploeg bovenaan staat, vindt zoiets alom navolging. Daarbij wordt vergeten dat Feyenoord louter full-profs heeft en dientengevolge op de dag kan werken. Wanneer ik dat hier zou doen, zou ik aan een Joop Brand (links) tijdens een trainersbijeenkomst naast Castenmülert v. d. Meent en Van Eek. aantal elementaire dingen niet meer toekomen. Wanneer ik een voetbal ler met een gewicht bezig zie, bespeur ik altijd die merkwaardige blik in zijn ogen. Wissel dat af. Geef die jongen een bal. Zorg dat hij conditie opdoet en geef ze iets om de verveling te verdrijven. Het bevordert de spelvreugde. Van de topclubs van vandaag de dag, straalt de matheid af. Een speler als Moulijn en ook Van Hanegem zou je in feite anders moeten benaderen. Bij de ene moet Je je afvragen van: moet dat nou met dat lichaampje? en bij de anderemoet dat in godsnaam met zo'n lichaam? Trainer van een topclub, ik redeneer altijd van, is die club kampioen geworden dankzij of ondanks die of die trainer. Wanneer ik de trainer van het jaar zou moeten aanwijzen. dan heette die Frits Korbach. Of misschien wel Leo Steegman, omdat die Sparta weer geleerd heeft zichzelf te zijn en niet voortdurend naar Feyenoord op te kijken. Ik vind het ook geweldig dat Lo zich heeft verbeterd. Het heeft ook te maken met een zakenman, die per se een miljoen wil verdienen, terwijl hij weet dat er maar acht ton in zijn firma zit". Hoeveel zit er bij AZ'67 in voor 't volgend seizoen? Brand: „Ik heb mijn eisen wat het spelerspotentieel betreft, kenbaar gemaakt. Iets anders is de trainingsfaciliteit. Maar zegt het bestuur nee, dat zou het oneerlijk zijn om aan te blijven. Vergelijk het eens met een huwelijk. Wanneer het slecht gaat tussen vader en moeder worden de kinderen de dupe. De kinderen vertaal ik in deze met de spelers. Maar nogmaals, wanneer mijn eisen worden ingewilligd is AZ'67 klaar. Want ik heb enorm veel plezier. Ik denk wel eens aan de uitspraken, zoals die ooit uit de hoek kwamen van Ajax en Feyenoord. Het heette dat de topclubs blij zouden zijn wanneer andere clubs een werkelijke concurrentiestrijd zouden kunnen aangaan. Ik weet echter dat ze dat niet meenden. Aan de andere kant ben ik zoveel realist dat ik durf te stellen dat het het Nederlandse voetbal in zijn totaliteit ten goede zou komen". Joop Brand tot slot: „En dit was dan een van de lastige onderdelen van mijn beroep. Straks, wanneer ik train, hoef ik niet meer bang te zijn dat ik iets teveel zeg. Straks komt er een plezieriger klus". Herman Filippo: 'In de tweede klasse hoor ik niét meer thuis'. Door Jain Pneonen LEIDEN Herman Filippo rekent er op dat begin volgende week post bU hem wordt besteld, waarin hem zal worden meegedeeld dat hij zich eersteklasser mag noemen. Eigenlijk had hij afgelopen zondag al de mon delinge toezegging moeten krijgen nadat hij in de Vijf Meihal nationaal kampioen in de tweede afdeling was geworden. Door tijdgebrek is daar vooralsnog niets van gekomen. Ge- wiohfcheffer Filippo tilt er bepaald niet zwaar aan, er van uitgaande dat zijn totaal van 255 küo in de licht- zwaargewichtklasse wel promotie moeit opleveren. D3t keer zal die bond hem moeilijk kunnen passeren. Twee jaar geleden legden de 240 kg waarmee Filippo de titel in Maas tricht greep nog niet voldoende ge wicht in de schaal om die bevorde ring te kunnen afdwingen. Coach Thomas Brandt: 'Herman voldeed toen ook al aan de limiet, maar er werd geadviseerd om hem in de tweede klasse te houden. Dat advies was van Piet v.d. Kruk, die toen nog bij Herkules Dordrecht zat waar hij volgens mij Frans van Puffelen wilde beschermen. Filippo zou een te grote concurrent in de tweede klasse zijn geweest'. Vorig Jaar dacht Filippo revanche te nemen, maar een maand voor het persoonlijk kampioenschap liep de nu 26-jarige Leidenaar een blessure op. Uitgerekend in de com petitiewedstrijd tegen Herkules Dor drecht. In de derde tirekbeurt voelde ik de halter naar achteren gaan. Ik wilde 'm terughalen, maar dat g&&t natuurlijk niet als je 115 kilo boten Je hoofd hebt. Ik hab het geweten. Mijn arm raakte uit de kom en ik was voorlopig uitgeschakeld.' Niet alleen kon Filippo zijn titel wel ver geten, maar bovendien verspeelde zijn club, De Spartaan, er het kam pioenschap van Nederland door. 'Ik was juist lekker in vorm. Tij dens de training had ik al 130 kilo gestoten en 110 küo getrokken. Ik was zonder meer weer kampioen ge worden in de tweede klasse.' Dat het geen loze kreet is werd afgelopen zondag in de Vijf Meihal bewezen. Met een voorsprong van 37,5 kilo degradeerde hij zijn tegenstanders tot figuranten. Füippo mag daarom in staat worden geacht om Van Puffelen goed partij te geven. Tn de tweede klasse hoor ik duidelijk niet meer thuis. Als ik inderdaad promo veer dan zal het echt een strijd worden. Ik aal ook meer gespannen zijn, omdat het dan om 2 H kilo kan gaan. Het zal in ieder geval knokken worden'. Höt toeval wül dat vlak voor het gevecht van de eersteklassers (even eens in de Vijf Meihal en wel op Eerste Paasdag) De Spartaan voor de competitie moet aantreden tegen Herkules Dordrecht. Filippo: 'De vraag is of Van Puffelen er dan ook bij zal zijn. De vorige keer ontbrak hij en werd opgegeven dat hij een blessure had.' In de weken, die aan de seizoentoppers voorafgaan zal Herman Filippo nog de nodige kilo's verwerken. 30 d. 40 ton per week schat hij. Sinds 1969 traint hij vijf maai per week. Een jaar eerder meldde hij zich aan bij De Spartaan. In het kleine wereldje van de gewichthef- fers bereikte hij al snel de subtop van Nederland, de top van de tweede klasse. In 1970 werd h« derde ln het middengewicht ('Ik woog toen 72 kilo nu 82 küo'), een Jaar later mocht hij De titel in de lichtzwaargewicht- klasse kwam dankzij hem in 1972 en '73 en nu in 1975 naar Leiden. Maar Füippo wil meer. Vandaar dat hij, met uitzondering van het weekend, iedere avond in het clubgebouw in de Groenesteeg is te vinden. "Eentonig is het niet. Door allerlei oefeningen is er variatie genoeg. Toen we nog aan <ie Oude Vest zaten deden we aan volleybal. Daar kreeg Je een ge weldige conditie door, maar de zaal hier is er niet hoog genoeg voor. Bij wijze van warming-up gaan we nu voor iedere training tafeltennissen.' Herman Filippo zegt veel voor zijn sport over te hebben. Hij lacht echter als hem wordt gevraagd of hij een "T'c* eet gewoon wat de pot schaft. Ik neem wel eens gg| meer niet. Je En clubgenoot hebt prachtige n, maar die zijin te diuur'.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11