'Ik wist niet dat ik Aage M. in huis had" Pleidooi Vredeling voor de Europese vliegtuigindustrie NAAST HEI NIEUWS Meeus bedreigd met boycot 'Ik heb 'u olie gekocht" Diensttijd verkorting MIORITSA 1 itrijdag 14 februari 1975 )oor ybe Sta mm haag et verborgen houden van meester- Aage en de verkoop van en pistool zullen, als de officier n justitie zijn zin krijgt, de aannemer Jan van der Z. imen te staan op een totaal van ven maanden gevangenisstraf met trek. der Z. (43) heeft de verkoop het pistool nooit ontkend, maar houdt stijf en strak vol niet ■weten te hebben dat de geheim- nnige huurder van zijn huis aan Schenkkade de veelgezochte Aage ?oen ik mijn intrek nam bij mijn iendin in Voorburg heb ik mijn an de Schenkkade via een jnnis verhuurd aan ene Gerrit van Later heb ik de man irhaaldelijk ontmoet. Hij stelde tor als Van Veen en ik wist iet beter of hij heette zo. Pas na lijn arrestatie hoorde ik dat het vas", beweert de aannemer, aak was gedeeltelijk al handeld op 16 januari, dezelfde ig dat ook de Rijswijkse recher- Helma V. zich moest rantwoorden voor het onderdak rlenen aan haar minnaar Aage. nemer verraste de rechtbank jlkomen met zijn onverwachte ontkenning en de zaak moest tot gisteren worden aangehouden voor het horen van getuigen. Aage M. zelf is de kroongetuige. De gebaarde en gesnorde inbreker verklaart vrolijk lachend dat hij zich tegenover zijn huisbaas inder daad constant is blijven uitgeven voor Gerrit van Veen. „Of die het doorhad daar weet ik niks van", zegt Aage., „maar hij stond me wel eens verdacht aan te kijken..." De geroutineerde crimineel ant woordt gladjes op alle vragen die hem gesteld worden, zonder dat de rechtbank er veel wijzer van wordt. Hij erkent dat Van der Z. en diens vriendin regelmatig warme maaltij den hebben gebracht voor hemzelf en voor zijn eveneens ondergedoken vriend Jantje W., hij geeft toe dat hij alleen de telefoon opnam als eerst een paar keer volgens een vaste code de bel had gerinkeld en hij spreekt ook niet tegen dat in het huis aan de Schenkkade vrijwel dag en nacht werd geluisterd naar een ontvanger die automatisch alle gesprekken van de politieradio opving. Maar hij ontkent dat de aannemer met dit alles iets te maken had of dat Van der Z. aan de radio heeft gezeten om de mobilofoon te bedienen waarmee Jantje W. moest worden gewaarschuwd voor even tueel onraad tijdens het plegen van een inbraak aan het Piet Heinplein. Aage zegt de telefooncode te hebben afgesproken omdat hij steeds werd lastiggevallen door een vrouw. Daarom was er voor de deurbel ook een code. „En die radio had ik alleen maar staan ter bescherming van m'n vrijheid. Maar helaas, ze hadden het door....ze waren weer iets slimmer", lacht Aage. De ondergedoken inbreker betaalde aan zijn huisbaas 750 gulden per maand. Officier van Justitie mr. Van Steenderen wil graag weten waar Aage dat geld vandaan haalde. De meesterdief lacht breder dan ooit als hij antwoordt: „Dat geld kreeg ik voor een interview in de Nieuwe Revue. Daar heb ik zeven ruggen 7000) voor gevraagd en ze hebben keurig netjes betaald." Ook van der Z.'s vriendin Ans (38) wordt geducht aan de tand gevoeld. Zij heeft in het vooronderzoek toegegeven op den duur best begrepen te hebben wiens potje zij steeds kookte. Aan de politie vertelde zij ook dat haar vriend Van der Z. voor Aage een partij gestolen schilderijen had gekocht. Het huis aan de Schenkkade stond er vol Maar voor de rechtbank krabbelt Ans terug. Zij weet niks meer. Als zij zich in het nauw gedreven voelt gaat zij zitten zuchten of barst in tranen uit. De rechtbank krijgt nauwelijke enige concrete aanwij zing los uit deze zenuwachtige vrouw, die steeds maar herhaalt dat zij met dergelijke toestanden niet is opgegroeid en dat zij er niets mee te maken wil hebben. Jantje W. (25), een oude vriend van Aage, heeft samen met de meesterdief ondergedoken gezeten in het huis van Van der Z., die tevens de werkgever van Jantje is geweest. Het blijkt dat Van der Z. de gestolen schilderijen heeft aange kocht met het spaargeld van Jantje: 3.100 gulden, plus nog eens duizend gulden van Jantjes ouders. Jantje heeft zijn drie mille nog steeds niet terug en hij steekt zijn woede hierover ter zitting niet onder stoelen of banken. „Vuile kanker- dief!" roept hij tegen zijn ex-werkge ver. De president maant Jantje tot kalmte. Jantje blijft boos. Maar toch verklaart hij onder ede dat hij zijn oude vriend Aage in bijzijn van Van der Z. heeft aangesproken als Van Veen. Officier van justitie mr. C. van Steenderen acht niettemin bewezen dat Van der Z. opzettelijk dé beruchte voortvluchtige inbreker Aage M. verborgen heeft gehouden voor de nasporingen van de justitie. Het „Van Veen-verhaal" wordt door de officier bestempeld als „volstrekt onaanvaardbare onzin, die we in redelijkheid niet voor waar kunnen Mr. Van Steenderen verbaast zich erover dat Van der Z. het verborgen houden van Aage zo hardnekkig ontkent hoewel hierop slechts een maximum straf van zes maanden staat terwijl hij zonder meer toegeeft een pistool te hebben verkocht, hetgeen kan worden bestraft met maximaal - vier jaar. Voor beide feiten samen eist mr. Van Steenderen dan een gevange nisstraf voor de tijd van zeven maanden met aftrek. Verdediger mr. H. G. T. J. Jansen wil weten hoeveel de eis is voor elk feit afzonderlijk. De officier wenst zich daarover niet uit te laten, want de feiten zijn tezamen tenlastege- legd. De advocaat concludeert daarop in een hecht doortimmerd betoog dat zijn cliënt van het verborgen houden van Aage moet worden vrijgesproken. Het is logisch dat Van der Z. in het begin niet heeft geweten wie Aage was, .zegt de raadsman, want de voortvluchtige inbreker zal dit niet van de daken geschreeuwd hebben. Ten tweede is het verhuren van woonruimte nog geen verborgen houden. Aage heeft zichzelf verbor gen gehouden, dat deed niet Van der Z. En tenslotte: als Van der Z. gedurende de laatste weken wel geweten heeft wie hij in huis had, dan nog heeft hij Aage niet voor de politie verborgen gehouden, want de politie wist het ook. Die luisterde immers de telefoon af. De rechtbank zal uitspraak doen op 27 februari. Bij het verlaten van de zaal zei Van der Z. tegen Aage: „Dag Van Veen!" 'rins Bernhard erug uit Z-Amerika: SOESTERBERG 'Er werd me I jevraagd: weet u dat wij hier in Me- jico dit jaar voor het eerst met ex- jort van onze olie zijn begonnen? Ik i fei dat ik er geen flauw idee van lad. Toen werd me gevraagd of Ne- [erland die olie zou willen hebben, pat weet ik niet, antwoordde flc, haar ik zal het in Nederland vertel en. Het leek me een goede zaak: Mexico koopt onze tankers en wij lopen olie.' [Met deze korte verklaring heeft [rins Bernhard gistermiddag in loesterberg, gereageerd op het ru- poervan vorige week, dat hij in Me- pco olie voor Nederland zou. heb- len gekocht. I Prins Bernhard keerde gisteren met |e regerings-Fellowship terug van een Kis, die hem in Venezuela, Colombia, Costa Rica en Mexico bracht. Ook [erbleef hij enkele dagen in New ïork. Als ik naar een land reis, waar foor ik officieel ben uitgenodigd,'al- lus zei de prins, 'dan heb ik altijd jnin of meer een opdracht bij me, al ftaat die dan niet op een papiertje leformuleerd. Ik bekijk zo de kan ten voor verhoging van de Neder- kndse export. Ik stel vragen en men ftelt mij vragen. Ik antwoord dan foms dat ik geen flauw idee heb en hat ik het zal doorgeven als ik thuis fop een vraag of prins Bernhard pch in New York nog had bemoeid pet het conflict dat de KLM met de Lmerikaanse luchtvaartdienst heeft, lei hij er met verschillende Ameri kanen over gesproken te hebben. I 'Het gekke was dat van alle men- fen, die ik sprak niemand op de hoogte was van enig conflict. De Amerikaanse pers wil het kennelijk piet op de voorpagina hebben. De pensen, die ik van het conflict ver- lelde, waren verbaasd. Ik heb ze al lemaal een exemplaar gestuurd van Be brochure, die de KLM-directeur In Amerika heeft geschreven over jde zaak.' I Prins Bernhard ontkende dat hij plannen zou hebben gehad om ook Chili te bezoeken. 'Ik had in deeer- pte plaats geen uitnodiging en voorts pok helemaal geen tijd,' zei hij. 'Er was een gerucht over, maar ik weet hran niets.' Staatssecretaris Van Lent Defensielichtte de Kamer over de diensttijdverkorting in. DEN HAAG Het schema van diensttijdverkorting is als volgt: Bij de landmacht: bij de lichtingsploegen die voor 1 fe bruari volgepd jaar opkqmen: voor officieren en onderofficieren acht tien maanden en vooïr korporaals en soldaten zestien maanden, voor de ploegen van na 1 februari 1976: respectievelijk 16 en 14 maan den., Bij de luchtmacht en marine: bij de ploegen die voor 1 juli dit jaar opkomen: voor officieren en onderofficieren 21 maanden en voor korporaals en soldaten 18 maanden, bij ploegen opkomende tussen 1 juli 1975 en 1 februari 1976 respectievelijk 20 en 17 maanden, bij ploegen tussen 1 februari 1976 en 1 juli 1976: 19 en 16 maanden, tussen 1 juli 1976 en 1 Januaril977: 18enl5maanden, tussen 1 juli 1976 en 1 januari 1977: 18 en 15 maanden, na 1 januari 1977: 17 en 14 maan den. tussen 1 juli 1976 en 1 januari 1977: 18 en 15 maanden, na 1 januari 1977: 17 en 14 maan den. den HAAG Voor minister Vredeling van Defensie blijft de tijdige vervanging van de Starfighter voorop staan. Het progressief regeerakkoord 'Keerpunt '72' is voor hem, als hij op een kruispunt staat, geen richtingaanwijzer. 'Er is geen weg terug', aldus de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de laatste termijn van het defensiedebat. De minister vindt, dat bij het Centraal-Europa (MBFR) volgens doen van de keuze rekening gehou- plan worden doorgevoerd. Dat bete den moet worden met het belang kent dat de diensttijd v. korporaals van de Europese vliegtuigindustrie, en soldaten bij alle krijgsmachtdelen Mevrouw Van Leeuwen (ARP) had trapsgewijze wordt teruggeschroefd eerder op de dag gezegd dat zij een tot 14 maanden met ingang van nieuwe dimensie ontdekte bij de Januari 1977. De huidige duur bewindsman, toen hij de Eu- deze categorie is 16 maanden in het ropese vliegtuigindustrie sprak. "De leger en 18 maanden bij luchtmacht Kamer kent mij langer dan van marine. Kaderleden blijven twee daag", zei minister Vredeling over tot drie maanden langer dienen. De de vraag of hier sprake is van een bedoeling is dat de diensttijd voor nieuwe dimensie. Hij doelde daar- gewone dienstplichtigen, als er schot mee op zijn jarenlange actieve lid- komt in het MBFR-overleg, verder maatschap van het Europese parle- wordt bekort tot een Jaar. ment. KVP'e dat het In het algemeen toonde de Klam er Van Eisen had gezegd, zich ook gisteren weer erg mild nieuwe toestel ondermeer tegen Vredeling. Er werd voorname- als voorwaarde moet hebben, dat 't uj* wat gebekvecht in de zijlijn van niet beperkt is in de mogelijkheden het veelomvattende defensieterrein. het verkrijgen andere De bewindsman schiep daarop wat meer duidelijkheid op enkele Het 'Jaar van de vrouw* is gisteren officieel geopend. Dat gebeurde, in het bijzijn van koningin Juliana, in de Haagse Ridderzaal. Bij haar binnenkomst werd de ko ningin onmiddellijk gecon fronteerd met de actiegroep Dolle Mina. Twee Dolle Mina's boden haar het boek 'Meid wat ben ik bewust ge worden' aan en ook een pam flet waarop te lezen stond 'Geen jaar, maar een leven voor de vrouw.' Tijdens de bijeenkomst werd ook een film vertoond o.m. over het leven van de Leidse vakbondsvrouw Toos Harteveld. bestemming. „De toestellen, wij thans evalueren, kunnen niet punten alles en zullen niet alles kunnen. En toch zullen zij twee decennia het leger krijgt gedurende deze meegaan". kabinetsperiode geen toestemming Minister Vredeling ontraadde de Lance-raketten dïe aangeschaft wor- Kamer sterk het aannemen van de den om te bouwen voor 't gebruik v. motie- Waltmans (PPR) over het een atoomlading. De Lance kan in niet betrekken van de vliegbasis enkele uren voor dit doel worden Gilze-Rijen in de Europese basis- omgebouwd, maar het daarvoor planning van de Amerikaanse benodigde materiaal en de bouwte- luchtmacht. "De afspraak is ge- keningen zullen niet klaar worden maakt dat Amerika alleen in tijden van internationale spanning en in ternationale conflicten van Gilze- Rijen gebruik mag maken. Het tijd- stip, waarop de Amerikanen het de sUatecommissle voor defensle "rijgt een geschakeerder karakter, gelegd; de reging houdtt vast aan oefenterreinen in het Lauwersmeer- gebied. de staatscommissie voor defensie overleg met de Nederlandse KamVrieden regering vastgesteld", aldus de be- ^„wSgerf windsman, De eerste fase van de eveneens beloofde diensttijd verkorting zal ondanks de sombere gang van za ken bij het overleg tussen Oost West sleven, werknemers en wetenschap pelijke instellingen in dit „klank bord-college" worden opgenomen: aanvragen voor erkenning van troepenvermindering in gewetensbezwaarden zullen sneller Vredeling: 'Als ik op een kruispunt sta, is Keerpunt '72 voor mij geen richting-aanwijzer worden behandeld: binnen 6 tot 9 maanden. Nu duurt dat nog 15 tot 18 maanden; ter bevordering van de werkgele genheid zal de duur van het bouwprogramma van de krijgsmacht worden teruggebracht van 7 tot 5 jaar. Over de amendementen en de begroting zal pas over enkele weken worden gestemd. De Kamer wil eerst met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken debatteren over de NAVO. DRONKEN MAN PLEEGDE OVERVAL Een dronken, Duits sprekende man heeft gistermiddag een 'overval' gepleegd op een juwelierszaak aan de Kruiskade in Rotterdam. De man, die een nylon kous over zijn hoofd had, kwam de winkel binnen wandelen en eiste geld. De juwelier vol deed niet aan deze eis, maar viel zijn bezoeker aan en stelde hem bulten gevecht. De politie, die de dronkaard ter ontnuchtering in een cel heeft geplaatst, weet nog niet of er sprake was van een echte overval of dan wel van een misplaatste grap. SCHAAP VLUCHTTE DE STAD IN Gisteravond heeft een schaap voor wat opschudding gezorgd in de Eindhovense binnenstad. Het beest was ontsnapt en was daarna achtervolgd door zijn Turkse eigenaar de binnenstad Ingevlucht. Met assistentie van de politie kon het schaap tenslotte worden gevangen. De politie acht het niet uitgesloten dat het dier bestemd was voor een rituele slachting. De eigenaar ontkent dit. In de afgelopen maanden zijn in Eindhovense plantsoenen meerdere malen kadavers en slachtafval van schapen aangetroffen. JACHT OP LETTERZETTER Het Bosschap zal boseigenaren de plicht opleggen maatregelen te nemen tegen twee keversoorten de Ips Typographus of letterzetter en de Ips Cembrae, die in deze streken zo nieuw is, dat hij nog geen Nederlandse naam heeft. Deze kevers zijn bijzonder schadelijk voor het naaidbomenbestand. De grootste overlast bezorgt de letterzetter, die het vooral op fijn- sparren heeft voorzien. De tweede soort verkiest de lariks. De ellende met de drie keversoorten is pas goed begonnen na de boosaardige stormen van '72 en '73 toen grote hoeveelheden om gewaaide bomen bleven liggen; een luilekkerland voor de kevers. STEUN VOOR KONINGIN ELIZABETH Koningin Elizabeth van Engeland heeft enige verlichting gekre gen van haar financiële moeilijkheden, waarvan de Britse pers mel ding had gemaakt. By een bezoek aan een kinderdagverblijf in Lon den bood de vierjarige Jesse Hill de vorstin een muntstuk van 10 penny (ongeveer 60 cent) aan met de woorden"Houdt u dit maar, koningin, het is bedoeld om u te helpen bij het onderhoud van uw paleis." De koningin accepteerde deze financiële bijstand en dankte de gever hartelijk. Het 'Jaar vcun de Vrouw', bouwpakket van de meest uiteenlopende activiteiten, heeft de Voorschotense ontwer per Rudi Augustinus tot een penning geïnspireerd. Konin klijke Begeer brengt de penning, 60 milimeter in doorsnee, uit. Op de voorzijde, hier afgebeeld, heeft Augustinus het naar voren komen van de vrouw uit haar achtergestelde positie willen symboliseren. (ADVERTENTIE) NEDERLANDS CONGRESGEBOUW VRIJDAG 21 FEBRUARI - 20.15 u de befaamde folklore-groep uit Moldavië Een spectaculaire en kleurrijke show 50 dansers, zangers en musici EIGEN ORKEST Prijzen 7.50 - 15.- b.l. MAANDAG 17, DINSDAG 18 FEBR. - 20.00 l Cyrano de Bergerac UTRECHT De vervoersfedera- tie NW-NKV heeft het transport bedrijf Meeus in Bergen op Zoom een ultimatum gezonden, dat maan dagmiddag om twaalf uur afloopt. Indien het bedrijf voor die tijd de verlangens van de bonden niet heeft ingewilligd en zich dus niet akkoord heeft verklaard met de bemiddelings voorstellen van de zogenaamde com missie van wijze mannen, zullen zij tot actie overgaan. Aan het personeel van de bedrijven waarmee Meeus zakelijke relaties heeft, zal worden gevraagd "het transport van dat bedrijf te bemoei lijken". Jan Schroer, voorzitter van de vervoersfederatie, voegde hier gis teravond aan toe, dat het heel goed denkbaar is dat het transport ook nog onderwg gehinderd kan worden. Verder wilde hij over de aard van de actie geen nadere mededelin gen doen. De bonden hebben Meeus Trans port gistermiddag per brief van het ultimatum op de hoogte gesteld. Woensdagavond had de heer Meeus het voorstel van de commissie van wijze mannen verworpen. In dat voorstel werd o.a. gesteld, dat het ontslag van de 25 stakende chauf feurs ongedaan moest worden ge maakt. Het conflict was enige tijd geleden ontstaan, omdat de chauf feurs toepassing van de cao eisten. Die terugkeer tot de normale ar beidsverhoudingen blijft voor de ver- voersbonden het uiteindelijke doel. Naast het voeren van acties zal het daarom weer de kwestie van de ont slagen aan de rechter voorleggen. Bij een vorige gerechtelijke uitspraak waren de bonden in het ongelijk ge steld, omdat zij de vereiste zorgvul digheid niet in acht zouden hebben genomen. De rechter had in zijn overwegingen echter wel gesteld, dat staken geen reden tot ontslag is. Ondernemers, die een lid voor de commissie had aangewezen, staat eveneens niet achter het besluit van de heer Meeus. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de actie van de vervoersbon- den zich zal uitbreiden. Ook uit an dere bedrijfstakken is reeds drang uitgeoefend om sympathie-acties te organiseren. De vervoersfederatie heeft tevens de internationale vak bond, die al in een eerder stadium op de hoogte was gesteld, verzocht te be kijken welke maatregelen in het bui tenland tegen de firma Meeus kun nen worden ondernomen. De heer Meeus verklaarde gister avond, dat hij nog steeds niet bereid is de 25 ontslagen chauffeurs op nieuw in dienst te nemen. De conti- nuiteit van en de goede verstand houding in het bedrijf zouden daar niet mee zijn gediend, zo stelde hij. Deze twee punten waren in de op dracht van de commissie verwerkt. DEN HAAG De koningin heeft gratie verleend aan dr. O. de Ber- kelse arts die tweemaal tot levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld wegens gifmoorden. Voorwaar den aan de gratieverlening zijn dat hij zich zal laten begeleiden door de reclassering en dat hij nimmer meer een artsenpraktijk zal uitoefenen. Dr. O, die nu tegen de zestig loopt, is al enkele weken geleden ontsla gen uit het Rijksasiel te Avereest. Hij woont op een privé-adres en heeft een betrekking in de admini stratieve sector gevonden. In '54 werd dr. O. ,die bleef ontken nen, schuldig bevonden aan moord op zijn echtgenote. Hij kreeg levens lang. Dat gebeudre ten tweede ma le wegens moord op zijn medege vangene Adri Lodder in de gevange nis van Leeuwarden. Reeds in 1966 heeft O. een gratie verzoek ingediend, dat echter werd

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7