'Ik wil mezelf zangeres bewijzen en niet alleen als mevrouw De Waart' als Toonkunstkoor: goed maar toegelicht1 I ...en gisteren 1 BAD COMPANY EN LABELLE TREDEN OP IN DEN HAAG 1 Toni Alexander debuteert bij Operastudio Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! [[^^programma TV morgen] VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 Or/eo" in Franse versie LEIDEN Voor een redelijk be zette Stadsgehoorzaal gaf het Toon kunstkoor Leiden gisteravond een concertuitvoering van een opera van de Boheemse componist Christoph Willibald Gluck (niet Von Gluck). In 1762 componeerde deze Orfeo ed Euridice, naar een libretto van Ra- niero Calzabigi, voor de Opera in en. Twaalf jaar later, toen Gluck in Parijs successen oogstte, produceerde hij de Franse versie, die gisteravond ten gehore werd ge bracht. Ik zou hier niet zo diep op ln zijn gegaan, ware het niet, dat de bezetting mij voor een raadsel stel de: in de Italiaans-georiënteerde lan den waren kastraten nog een tame lijk gewoon verschijnsel in de opera, in Parijs niet meer. Het was dus logisch, dat Gluck voor de titelrol de altpartij verving door die van een tenor. Gisteravond zong echter de alt Marianne Dieleman, dus waarom tóch die Franse versie? Hoe dan ook, deze Orfeo of Or- phée heeft op mij geen diepe indruk gemaakt. De opera's van die tijd wa ren meestal eerder bedoeld als een lust voor het oog dan voor het oor; vele beroemde doecorbouwers (on der wie een zekere Harms...) schie pen weergaloos suggestieve tonelen van hemel en hel, van aarde en on- derwegeld. Een concertuitvoering is echter een hachelijke zaak en eigen lijk alleen haalbaar met het beste instrumentale en vocale materiaal, om van de dirigent maar te zwijgen. Om met de laatste te beginnen: Gerard Akkerhuis had zijn koor uit stekend getraind en de resultaten waren er ook naar. Niets dan lof over deze zijde van de medaille. Aan de andere kant leek bijna niemand zich iets aan te trekken van de tekstinhoud: als de Franse belas tingalmanak zou zijn gezongen, had waarschijnlijk geen mens het ver schil bemerkt. Met hetzelfde onbe grip behandelde Akkerhuis de instru mentale gedeelten, voor zover die na de coupures nog overbleven. Zelfs de beroemde "Reigen seliger Geister" <in de partituur gewoon "No. 29-30, Ballet") kreeg een schommelend, hoog tempo, waar Koos Verheul met grote ervarenheid nog wist te redden, wat te redden viel. en van het R.O. te vinden, die ech ter toch met elkaar geen eenheid wist op te bouwen. Van de vocalistes was ik het meest getroffen door Chris tine Harvey, die de ziek geworden Gé Neutèl op overtuigende wijze ver ving. Marianne Dieleman deed erg haar best. maar kon haar enorme partij (nog) niet helemaal aan. Haar techniek was redelijk, haar timbre fraai, maar haar tekstinterpretatie was uitgesproken vlak. Rina Cornelis- sens tenslotte zong vlak en schel, en ik was blij dat de hoge c niet werd vereist. RON HARMS. Zangeressen uitgewezen BELGRADO Joego-Slavië heeft gisteren twee Amerikaanse opera zangeressen, die een tournee door Oost-Europa maakten, uitgewezen wegens het verspreiden van anti- Joegoslavische propaganda. Dit meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Het zijn mevrouw Gloria Bentley (50) en mej. Arana Waterman (31 Zij mogen vijf jaar lang Joego-Sla vië niet in. De twee vrouwen, die per auto uit Roemenië het land binnenkwamen, worden maandag aangehouden nadat zij 250 pam fletten hadden gepost. Zij hadden de adressen van Joegoslavische emi granten in Chicago, aldus Tanjoeg. Er is niet krachtiger tegen hen opgetreden, zo verluidt uit officiële kring, met het oog op het bezoek dat president Ford in de eerste helft van dit Jaar aan Joegoslavië zal brengen. Duits leren bij de tv UTRECHT Teleac begint op 1 maart met een cursus Duits onder de titel „Guten Tag*, wie geüt's?" Deze multimediale cursus bes taait uit 26 televisielessen, schriftelijk mate riaal, grammofoonplaten of geluids cassettes en studiebijeenkomsten. De uitzendingen zijn op zaterdag van 18.15 tot 18.45 uur via Neder- laaid I en worden herhaald op vrij dag van 18.15 tot 18.45 uur via Nederland 1. Gerda C. Meijerink en Peter Sanger hebben deze nieu we Teleac-cursus samengesteld. ADVERTENTIE NEDERLAND I i 8.15 Hoe is het gemaakt, herhaling les 6 (TELEAC) 18.45 Paul us de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Piste, circusprogramma (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Van Speyk Showof Dan liever de lucht in (KRO) 22.55 Interview met de minister-president (KRO) 23.05 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop presenteert de nationale Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Kung Fu, tv-serie (AVRO) 21.10 Muziek Mozaiek (AVRO) 22.25 Televizier Magazine (AVRO) 23.05 AVRO's Sportpanorama (AVRO) 23.25 Journaal (NOS) De sopraan Ingeborg Hallstein (hier op de foto) is een van de belangrijkste gasten van Willem Duys in diens 'Mu- ziek-Mozaiekdat door de AVRO-tv vanavond wordt uitge zonden via Nederland II. Behalve de presentatie van deze sopraan zal Willem Duys film- en balletmuziek bespreken met Jurriaan Andriessen. Leden van het Nationaal Ballet zullen dit onderwerp illustreren met een fragment uit het Zwanenmeer op muziek van Tsjai- kowski. Vervolgens staat de kijker een optreden te wachten van Nana Mouskouri, Liselore Gerritsen, Paul Ruys en Frans van Bergen. Door Frans Happel Van degenen in Nederland die Toni Alexander kennen, zijn er imaar weinigen die méér van haar weten dan dat ze de vrouw van di rigent Edo de Waart is. Toni en Edo ontmoetten elkaar tweeëneenhalf jaar geleden in Amerika. Sinds on geveer een jaar zijn ze getrouwd en bewonen ze een fraai huis in de Rotterdamse wijk Kralingen. Vanavond brengt de studio van de Nederlandse Operastichting in de Amsterdamse Stadsschouwburg een première uit. "La Cambiale di Matrlmonio". eersteling van Ros sini. Toni Alexander zingt de eerste sopraan-partij. Toni's debuut in ons land als opera-zangeres. Een spannende tijd voor haar. Want ze wil laten horen dat werkelijk een goede, ge schoolde stem heeft en dat ze niet een kans krijgt alleen omdat Edo toevallig relaties bij de Operastich ting zou hebben. Toni: "Dat zou kunnen, dat mensen denken: haar man zal wel een goed woordje voor haar hebben gedaan. Natuurlijk flauwekul, want op den duur moet je toch jezelf bewijzen. Zo wil ik het ook. Ik wil op eigen benen staan en zo weinig mogelijk ge bruik maken van het leit dat ik toevallig mevrouw De Waart ben". Ze is 25 jaar. Vanaf haar zeven tiende studeert ze zang. Eerst aan een kleine universiteit in Ohio, daarna aan de universiteit van Mi chigan, waar de muziekafdeling niet minder dan 2500 studenten telde. Tijdens haar studie zong ze in Amerika al in opera's. Maar ook Toni Alexander, in Nederland klinkt die naam meer naar lichte muziek, naar de hitladder. Bij de burgerlijke stand staat ze als Ro berta Alexander ingeschreven. Zou Roberta het niet beter gedaan heb ben in het programmaboekje voor bijvoorbeeld "La Cambiale di Ma- trimonio"? Ze lacht dat doet ze veel, echt vrolijk lachen dat het Toni is en blijft. "Mijn vader heet Robert en mijn moeder Roberta. Dus ik ook: Roberta. Maar diezelfde namen zullen in het begin nogal wat ver warring hebben gegeven en daarbij t (20.20- KRO Ned. I) VanSpeijk show Ja Toni Alexander: snel contact wie weet, wilden mijn ouders liever een jongetje hebben". Inmiddels is wel de aanduiding "lichte muziek" gevallen en dat doet Toni herinneren aan de tijd dat ze een paar dollars probeerde bij te ver dienen, omdat haar studiebeurs geen ruimte liet voor maar iets meer dan het hoognodige. Een kennis zong in een restaurant, als diner-entertai ner. Toni: "Bij ziekte, vakantie en zo mocht ik invallen. Ik heb dat werk met plezier gedaan. Nee, niet de rock of de felle pop. Wat je noemt "easy- listening"-muziek. Songs als "The look of love" en "Sunny", nummers van Carole King, dat genre. Het be taalde goed. Veel beter dan voor het zingen in de kerk. Dat heb ik name lijk ook gedaan. Voor tien dollar in de week. En toch was het fijn zingen in die kerk, erg dankbaar". Ze voelt zich thuis in Nederland. "In Amerika is alles zo groot en in al dat grote zijn de mensen zo op zichzelf. Hier is het vooral gezellig, men heeft aandacht voor elkaar, de mensen zijn bereid naar een ander te luisteren en zich te interesseren voor problemen ook al horen die Juist niet tot hun problemen". Ook al omdat zoals ze het zegt Toni "een goed oor" heeft voor talen en het Nederlands haar geen noemenswaardige moeilijkheden meer bezorgt, kan ze snel contact krijgen. Voelt ze zich niet alleen, zelfs niet nu Edo acht weken van huis is, dirigeert in ...Amerika. "Ik heb hem pas nog gezien, want ik ben vier dagen in Houston geweest. Dat brak die periode van zonder el kaar zijn precies doormidden. Maar verder heb ik het momenteel zo druk met de Operastichting dat de tijd vliegt". "La Cambiale di Matrimomo" wordt tien maal uitgevoerd. Zes voorstellingen in Amsterdam, twee in Den Haag Circustheater), één in Rotterdam i Rotterdams Phil- burg) en één in Utrecht. Toni Alexander: "Ik heb wel eens gezongen bij het Rotterdams Phil- harmoraisch Orkest in De Doelen een promenadeconcert met bekende stukken uit "Porgy en Bess", ik heb ook wel eens wat gedaan tijdens een paar concerten van het Nederlands Blazersensemble, maar nu begint het pas echt". Ze bedankt voor het interview. Van ster-allures zal ze waarschijnlijk nooit last krijgen. Ze wil alleen maar Toni Alexander zijn. Toni Alexander, de sopraan. De televisie had haar grote ogenblik gisteren voor het laatst bewaard, in „Het heilig vuur" van de TROS. Ook Hank Onrust die dit kunstprogram ma in beheer heeft, had deze unieke tien minuten als laatste onderdeel van zijn programma zolang mogelijk voor ons verborgen gehouden. En toen kwam het: een versleten pantoffel in beeld, rustend op de leuning van een rechte stoel. En een bedachtzame stem die zei, dat de groene stoel en het atelier de twee onmisbare dingen in zijn leven De liet VRIJDAG 14 FEBRUARI Hilversum I P-P.: 18.19 Rooms Katholieke Pair tij Nederland. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Edho. 18.50 Verkenningsociaal maatschappelijke informatie. 18.58 Marktberichten. 19.00 (S) Spr muziekprogramma met Jonge 19-30 In antwoord op uw schrijven verzoekplatenprogramma21.00 (S) De blanke top. 22.25 Overweging. 22.30 Nleuiws. 22.40 (S) Goal: sport en mu ziek. 23.55-24.00 Nieuwe. Hilversum H 18.00 Nieuws. 18.11 Vandaag dit. mor gen dat. 1820 Essaf. 18.30 Programma overzicht. 1821 Embargowekelijks themaprogramma. 19.30 Radio Vrij België. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 12.16 Vast m Zeker; uitzending van het Ministerie van Sociale Zaken en het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering. TR06: 12.26 Mededelingen t. b v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 124,1 Aiktua n. 13.00 (S) Tross-Coun- ïatle. 18.58 try- 1400 <S) Steiger B: gevarieerd Springplank: Programma. 15.30 Nieuws 15.33 (S) age artiesten. Als dat zou kunnen: verzoekplaten- Verdediging Augustin wil uitstel HANNOVER De verdedigers van de Nederlander Ronald Augustin hebben uitstel gevraagd van zijn proces om hun meer tijd te geven hun verdediging voor te bereiden. Dit is gistermiddag in het Westduit- se Hannover bekendgemaakt. Het pro ces tegen Augustin is vastgesteld op dinsdag 18 februari. De Nederlander wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan extremistische acties van de Rote Armee Fraktion, beter bekend als de Baader - Meinhof - groep. het 1 Nieuws, sra van dtokoor DEN HAAG In het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt op 22 en 23 februari een popweek end gehouden met concerten van Bad Company en Labelle. Bad Company treedt de eerste avond op. De Engelse formatie werd vorig Jaar uitgeroepen tot de meest belovende van het jaar, met de bes te single "Can't get enough" en met Paul Rodgers als de beste zan ger.- De groep wordt gevormd door Paul Rodgers, Simon Kirke, Mick Ralphs en Boz Burrell met als gast Bryan Haworth. De drie Amerikaanse dames ln futuristische kledij, Patty Labelle, Sarah Dasb en Nona Hendryx tre den 23 februari op. Zij deden er ja ren over om erkenning te vinden, die kwam met de hit "Voulez-vous coucher avec moi ce soir"?. klassieke muziek. 2355-24.00 Nieuws. Hilversum III 18.02 Joost mag niet loont achter: Nostalgie Journ. 20.05 Burengerucht. ;k made in Germany. 2152 De -Uur-Show. 22.02 Radiojournaal. (S) Superclean Dreammachine. 23.02 IS) Vanavond laat. 0.02 Radio- Journaal. 0.05 Weekend-Muziek-Maga zine. 1.02 Soultime U.S.A. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. kunnen: verzoekplaten- 17-30 Nieuws. 17J32 Akfcua. 17.50 De tijdmachine, science fiction serie (9). Hilversum II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 720 (S) Z O. voor alle kinderen die op zijn. 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag. 823 (S) Z.O. gaat verder voor iedereen (om 9.35-9.40 Wa terstanden). 10.30 (S) ZJ. muziek- en informatieshow met om 11.00 Nieuw 13.00 Nieuws. 13.11 (S) In de Rooie Haan: zaterdagmiddagcafé met veel b^erk en aktualiteLten. NOS: 15.00 (S) NOS-Jazz. 15.30 Gamma van en beta: nieuws uit de wereld tenschap en technologie. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Het Zwarte Schaap: een pro gramma voor Surniamers en AntilMa- nen in Nederland. 17.00 (S) Harmonie en fanfare ln Nederland en Europa. Voor BLmden en Slechtzienden. 1755 Mededelingen. Hilversum ril vervolgens zien wie er aan die pantoffel vast zat: de 75-jarige Haarlemse schilder Kees Verweij, die zich in de volgende minuten ontpopte als een ongekende, zeg maar gerust: gigantische persoon lijkheid, om wie ik in de meest letterlijke zin tranen met tuiten heb moeten lachen. Want wat gebeurde? Interviewer Piet Hoenderdos vroeg wat hij dan eigenlijk deed in die stoel? Pauze. „Slapen", antwoordde Verweij. Stilte. Onderuit gezakt, met die voet in de hoogte, richtte hij de blik op de keek. Keek terug dus. „I Vele seconden verstreken. Ook nog iets anders dan slapen, bijvoorbeeld denken, vroeg Piet Hoenderdos. Stilte. „Dat is te moeilijk, dat gaat te ver", zei Verweij en keek weer terug. Opeens stond hij op, hij had iets opgeschreven dat hij aan het slot van de opnamen wilde zeggen: hij wilde altijd de Parnassus bestijgen en nu heeft hy de top bereikt, kijkt naar beneden en de diepte is duizelingwekkend. De Juiste woorden weet ik niet meer, maar zoiets. Hij toont de camera de datum die hij heeft opgeschreven: donderdag 6 oktober 1975. De onzekerheid bij zijn tegenpartij groeit zienderogen. Hij stelt voor naar het atelier te gaan, en we komen in een grote riumte, gevuld met een chaotische chaos van voorwerpen. Wat vindt u van dit atelier, vraagt hij, en geeft zelf het antwoord: het is een rotzooi, het moet nodig opgeruimd worden, en hij pakt stoffer en blik, zwaait ermee in de rondte, schoonmaakgeluiden uitsto tend als ware hij Sjef van Oekel zelve en verklaart het atelier ver volgens voor opgeruimd. „Ik ben een spiegel die leeft", zegt hij, als Hoenderdos hem vraagt welke betekenis de spiegel voor hem heeft. Hij vertelt dat hij zijn portretschilderingen meestal terug kreeg, omdat de geportretteerden meenden dat zij niet leken. Een portret A'an hem geeft de mens weer zoals hij werkelijk is, zegt hij ongeveer. „Dat geldt dan ook voor uw zelfportretten", veronderstelt Piet Hoenderdos en Verweij beaamt dat: me dunkt dat ik er geen doekjes om heb gewonden, zegt hy, er aan toevoegend: „Ik wilde me nu als teddy-beertje lanceren". De camera richt de blik op het schilderij waarop een teddy-beertje staat afgebeeld, met een kwaadaar dige papegaai aan zijn voeten. Als de interviewer vraagt wat die papegaai betekent, stort het sarcas me als een lawine over hem heen, gevolgd door de opmerking: „Ik was onder deze mokerslagen allang verdwenen". Wat ik toen nog niet wist was, dat Kees Verweij het de jongens van het begin af aan al bijzonder moeilijk had gemaakt. Het eerste orientatiegesprek duurde ne gen uur en toen ze dan later kwamen om te filmen, wilde hij hen er eerst weer uitgooien, en later wilde hij alleen maar nonsensicale antwoor den geven. Het eindresultaat is hem eerst nog voorgedraaid, de eerste keer vond hij het maar niks, toen het nog een tweede keer voor hem was afgedraaid toonde hij zich toch erg tevreden, meldde Hank Onrust me. Maar die jongens hebben wel staan zweten bij de oude ongezegge- lijke schilder, die zijn bijdrage afsloot met een hautaine blik in de richting van zijn interviewer en mompelde: „Jullie brengen het er nu levend af, maar dit is toch geen partij voor mij, dit soort mensen". Ik hoop, voor al diegenen die dit unieke tv-interview gemist hebben dat „Het heilig vuur" het de volgende keer nog eens herhaalt. Tenslotte heeft Kees Verweij het zelf ook twee keer mogen zien. Minder fascinerend en ook minder om te lachen was het gesprek dat Henk van der Meijden in „TV-privé" met Liesbeth List had. Maar het was wel een goed gesprek, met de al bekende openhartigheid gevoerd, waarbij Van der Meijden zijn ook al bekende gretigheid naar pikant® details weer uitvoerig etaleerde: „Bijna blind?", „Waar is Je moeder aan gestorven?", „Wat had je voor ziekte?", „Hoe was het in het weeshuis?". Maar je hoort dan wel wat, tenminste. NICO SCHEEPMAKER nebenan, tv-serie. 19.60 (Z/W) ;rammaovereicht. WDR: 8.05-11.45 (K) isle. (10.06-1025 (K weekjournaal). 18.05 (K) Der L nebenan, tv-serie. 18.40 (K) Aktuali- De Nederlands voor buitenlandse werkne- - les 2 iherh.). 1120-12.00 De we- teiten. 1020 (K) Klein tv-spel). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (Z/ W) The tarnished angels. speelfilm. 21.45 (K) Der 7 Sinn. 21.50 kinderprogramma. oma. Ifllm 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Ma- - -azine voor Jongens en meisjes. 17.40 je boterham: IK) Aktualiteiten en muziek. 1820 (K) klassieke muziek. 10.03 Muziek bij dé (2.0 4.02 5.57 Radiojournaal) NCRV: 6.02-7.00 (S) Klaar wakker. ZATERDAG 15 FEBRUARI Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- bijtsoos. (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua I. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.00 (S) Wegwezen, met o.a. tips voor trips. 9.30 (S) Tien-om kinderprogramma. 10.00 (S) Atetua- sport: sport en muziek. (10.30 Nieuws), 17.00 Hartje Amsterdam: mensen-me- ningen-muziek. Overheidsvoorlichting: korresponden ten uit de hele wereld. 2015 <K> Der Kommissar, politieserie. 15 30-15.35 Verston van 21.15 (K) Journaal. 21.30 (K) H Gior- ,lla Clvetta Italiaans. Franse Ifilm. 23.36 (K) Journaal. uit 1944. NOS: 17.50 (K) W.K. Sprint Gothenburg (samenvatting). TE- uit Bonn. 22.15 (K) LEAC: 18.15 (K) Duitse les O (herh.). NOS: 18.45 (K) Paulus de Boskabou ter. 1855 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Zo vader, zo zoon. 19.30 (K) Do- ris Day in: Het Feestnummer, tv-fllm. NOS: 20.00 (K) Journaal. NCRV: 2021 (K) Tot. toi, tol. bij Ted. 21.50 (K) Mensenleven: gesprek. 22.15 (K) Far ce Majeure. 22.45 (K) Ruimte: Gees telijke liederen. NOS: 23.10 (K) Jour naal. NCRV'IKOR: 23 15-23.20 Het lied van de week. Nederland II 18.45 (K) Paulus DUITSE TV Duitsland I (K) Akti letje. 18. I. 19.26 (1 Kokki. 1920 (K) Kunt •urnaal. 18.30 (K) Aktualiteiten. 18.45 Nederland I NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 2020 (K) De grote musicals: Ég| mé" 1-fllm. ■55 (K)Nond- TELEAC: 10.30 (K) Engels voor het dokunïentaïre serie! NOS23 35-23 40 er* wil bedrijfsleven - les 7 (herh.) 11.00 (K) (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5