Duingebied bij De Zilk in toekomst "nationaal park' Westfriese flora in het teken van Amsterdam Bloembollen als geschenk voor Amerika Bollenvak in afgaande lijn Wanneer plannen van de regering doorgaan BOLBLOEMEN DUURDER Verkeer in Voorhout VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 PAGINA NOORDWIJK/DE ZILK De regering wil het unieke duingebied bij De Zilk, dat behoort tot het territoir van Noordwijk, tot nationaal park aanwijzen. Dat heeft staats secretaris Meijer van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in een nota aan de Tweede Kamer bekend gemaakt. Het behoort tot de twintig gebieden, die in de toekomst als zodanig zullen gaan fungeren, wanneer deze plannen de instemming van de Kamer krijgen. Het gaat om een duingebied van ongeveer 2000 hectare. Door Cees Combee voornemen heeft het grootste deel van dit gebied tot nationaal park te verklaren. Een gelukkige greep zouden we zeg gen al hoeft men geen angst te heb ben. dat er op dit gebied bouwsels en Dat duingebied onder De Zilk met kampeerterreinen. woningbouw, zijn flora en fauna is een zeer uniek transport- en energieleidingen natuur-reservaat. Het is er goed toe- militaire oefenterrein zullen ven Men kan er heerlijk wandelen rijzen. Dat is de Amsterdamse in de ongerepte natuur. Hoewel er waterleiding tot nu toe altijd tegen jaarlijks zo n 250.000 wandelaars één gegaan als eigenaar van dit 3600 hec- van de negen toegangen passeren tare grote gebied. Het beschouwt merkt men ze nauwelijks op. Vooral het als een "troetelkindje", maar op zonnige weekeinden in alle Jaar- heeft nooit de wandelaars en natuur- getuden komen de liefhebbers van liefhebbers geweerd, de datuur er n«r toe «n w* op Genieten In dit duingebied, dat zich uitstrekt van het Noord wij kse Langevelder- slag tot Zandvorort, kan men al Ja renlang naar hartelust van de natuur genieten tegen een minimaal bedrag aan entree. Er zijn ook persoonlijke en gezins-jaarkaarten te verkrijgen. Bij de negen ingangen, die dit gebied telt, zijn over het algemeen ruime parkeerterreinen aanwezig. Echte duinbegroeiing vindt men aan de hoge zee reep en meer oostwaarts treft men fraaie bossen aan van naald- en loofhout. Prachtige wan delpaden doorkruisen dit gebied. Men kan er ongestoord wandelen. Al is het nog zo druk. Zittend in een duinpan of tegen een bospartij kan men ge nieten van de vele vogelsoorten, die deze duinen tot him territorium en broedgebied hebben gekozen. Vogels, die men nergens anders meer ziet. Ook vele soorten andere dieren treft men er aan: eenden, konijnen, fa- men er aan: eenden, konijnen, fa zanten, marters en zelfs reeën. O- een vroege zondagmorgn hebben we er zelf een koppel van een stuik of vijf. zes gezien. Precies hebben we ze niet kunnen tellen, want toen zede 'reuk' sïgnaleerden waren ze pijlsnel in de dichte bosbegroeling verdwe nen. Men moet wel geluk hebben om reeën te kunnen gadeslaan en er rus tig dé tijd voor nemen om ml die fauna te observeren. In dit gebied kan men een onge kende plantengroei bewonderen: duindoorn, wilde viooltjes, braamstrui ken, distels, allerlei planten en wat al niet meer. Er zijn prachtige wan delpaden uitgezet, waarover men wandelingen van verschillende af standen kan maken door de on gerepte natuur. Begrijpelijk mag men niet overal i dit gebied komen. Bepaalde gedeelten zijn in verband met de waterwinning afgesloten. Die moet immers worden veilig gesteld. Daarnaast mag men op sommige stukken niet komen; omdat deze ter bescherming van de natuur en om de groei van de flora gespaard moeten blijven. Er blijft echter meer Beschermd Het duingebied tussen Noordwijk en Zand voort is in totaal ongeveer 3600 hectare groot. Het staat be kend als de "duinen van de Amster damse waterleiding", omdat het een beschermd waterwingebied is en Amsterdam er zijn leidingwater uit betrekt. Men wint er zo'n tachtig mil joen kubieke meter water per Jaar. Ruim tien miljoen kubieke meter daarvan wordt geleverd door de neerslag - regen - die er op valt. Het overige wordt via pijpleidingen aangevoerd uit de Rijn. Dit rivier water wordt in het infiltratiegebied in de bodem gebracht en na een verblijf van ongeveer twee maanden in deze bodem weer opgevangen in kanalen, die door het duinterrein lopen. Dat Rijnwater wordt door biolo gische zelfreiniging in de grond al belangrijk beter van kwaliteit. Maar nog niet volgoende om direct als drinkwater te gebruiken. Dat wordt latei gedaan. Het opgevangen ri vierwater wordt namelijk samen met het neerslagwater in reservoirs verder gezuiverd en bereid tot drink water. Door de stringente bescherming en bewaking van dit zo kostbare wondermooie duingebied - men komt er geen motorisch verkeer tegen, hoogstens een dienstauto van de Ge- meentewatertieidiiingen van Amster dam en dit dan nog alleen op werk dagen - en de invoer van het water is er in dit brede en immens gro te duingebied 'n natuurreservaat ont staan van ongekende waarde. Geen wonder dan ook, dat de regering het Aan de zeekant wordt al het mogelijke gedaan om de dui nen te beschermen. Dat geschiedt door het maken van prikkeldraad afzettingen, waardoor de strand- bezoekers niet in de gelegenheid zijn de zeereep te betreden. Overal zijn op- en afgangen ge maakt. HILLEGOM De Bloembollenraad in Hillegom, het samenwerkingsorgaan van kwekerijen en handel, zal de Verenigde Staten één miljoen bloembollen schenken ter gelegenheid van het tweehonderd-jarig bestaan in 1976. Alle Amerikaanse steden die over een eeuwfeest comité beschikken, kunnen bij het Netherlands Flower- bulb Institute in New York een aanvraag voor bloem bollen indienen, welke dit najaar vanuit Nederland worden verzonden. Met deze gift wil het Nederlandse bloembollenvak extra luister bijzetten aan de handelsrelatie tussen beide landen. Reeds in 1815 werden er bloembollen vanuit Holland naar Amerika verscheept. De gezamenlijke gift van bloembollenkwekerijen en -handel is tot stand gekomen na overleg met het Comité Celebration Bicentennial USA, dat is ingesteld door het Ministerie van Buitenlandse Zaken en onder voorzitter schap staat van de Nederlandse oud-ambassadeur dr. J. H. van Roijen. dan genoeg ruimte over om volop te kunnen recreëren en van al het moois, dat de natuur biedt, te profi teren. Ruat Werkelijk, men kan zijn rust niet op in dit waterwingebied. Na een wandeling van enkele uren keert men als een ander mens huiswaarts. Met de plattegronden van het duingebied •van de Amsterdamse Wateleiding in de hand kan men kostelijke wande lingen maken. Van één, twee of drie uur. Die routes zijn aangegeven door paaltjes met een gele of blauwe kop. Ook vrij wandelen is mogelijk. Daarbij wijzen de door de ANWB op belangrijke kruispunten geplaat ste paddestoelen onschatbare dien sten. Loopt men in het wilde weg door dit immense duingebied, dan kan het voorkomen, dat men het spoor bijster raakt. Vooral als men geen richtinggevoel heeft. Overal zijn banken geplaatst en bovendien zijn er schuilplaatsen tegen de regen. Aan alles is gedacht. Streng verbo den is het afval weg te werpen. Daar om zijn er prullebakken gplaatst. Voorts mag men in geen geval op de taluds van de kanalen, die door dit duingebid lopen, en van de al leraardigste duinmeertjes komen. Zwemmen in die knalen en meren is eveneens verboden. Een zeer dui delijke zaak, want het water moet strakts voor consumptiegebruik die- Wie meer wil weten over de flora en fauna van dit Amsterdamse Wa terleiding-duingebied moet eens de moeite nemen de Oranjekom, niet ver van de ingang "De Oase" in Vogelenzang, te bezoeken. Daar be vindt zich een biologisch centrum met de veelzeggende naam "Duyve- til". Een van hout opgetrokken ge bouwtje, waarin objecten worden ge- exposeerd, die de bezoekers van dit natuurreservaat op hun wandelingen tegenkomen. Bij de Oranjekom is voorts een uniek natuurpad uitgezet met tableaus aan weerszijden, waar op men kan lezen welke flora en fauna er w«ar te nemen Is. Het is prettig, dat de regering dit duingebied - althans het overgrote deel ervan - wil bestemmen tot natio naal park. Ergens is het onbegrij pelijk, dat vele-mensen uit de regi o's Leiden en Alphen aan den Rijn nog nooit een bezoek aan dlt( natuur gebied hébben gebracht. Dat merkt men maar al te vaak uit gesprekken over het recreatieve karakter van de kuststreek. In alle Jaargetijden is het er goed en heerlijk toeven. Al tijd ziet men er weer wat anders. Vandaag dit en morgen dat. In het voorjaar het ontwaken van de na tuur en in het najaar het "afster ven" van bomen, planten en bloe men en de ongeëvenaard mooie herfsttinten. Een bezoek aan dit mo gelijk toekomstige nationaal park is nu al meer dan de moeite waard. Er behoeft niets, van te worden ver anderd. Dat staat wel vast. LISSE Drs. A F. Slootweg, di recteur van de Rijkstuinbouw Voor lichtingsdienst Bollenstreek sprak gisteravond op uitnodiging van de Streekcommissie I Bollenstreek voor het Streekplan Bollenstreek in de Pauluskerk over het bloembollenvak en alles wat ermee verband houdt. Drs. Slootweg beschouwde de be drijfsresultaten in de Bloemhollenbe- drijven, welke in 1972 goed waren, in 1973 veel minder, doch nog re delijk en in 1974 zonder meer slecht te noemen zijn en.... waar zal het einde zijn (1975). Het gaat in de Bollenstreek zei Slootweg, steeds in een afgaande lijn. De kostenstijging is groter dan de bedrijfsresultaten. Het totale aantal land- en tuinbouwbedrijven, inclu sief de bollenbedrijven is van 2183 in 1972 teruggelopen tot 2038 in 1974. Opgemerkt werd door Slootweg, dat de oppervlakte van de bollenbedrij ven vrijwel gelijk 'is gebleven. In de (oude) bollenstreek wordt"'nog al tijd de grootste oppervlakte hyacin- thencultuur aangetroffen. De tulpen teelt is vrijwel gelijk gebleven, al hoewel van de totale tulpencultuur wegens uitbreiding de cijfers anders liggen. Slootweg wees op de slechte renta biliteit van vele bedrijven. De reële prijzen van tulpen zijn gedaald van f 72.- tot f 55 - per 1000 in 1974. Vroeger waren er vele lege uren in de winter. Het is bekend, dat uit de bollenstreek <le beste schaatsers en klaverjassers kwamen vanwege de vele vrije tijd in de winter. De win termaanden moeten opgevuld worden met het trekken van bolbloemen. Het „glazen stad" worden van de bollenstreek valt nogal mee. De gra fieken tonen aan. dat er weinig stij ging is in de bolbloementrekkerij. In de toekomst zal wel een aan tal bedrijven verdwijnen, doch de teeltoppervlakte moet op peil blijven. Wal de bollenstreek betreft, zei Sloot weg. dat van de totale export van bloembollen 80 procent vanuit de ou de bollenstreek weg gaat. De arbeids intensieve "doosjes-pakkerij" geeft vele handen werk. We zijn gebaat met een gode inrichting en en ge coördineerd beleid in de streek. LISSE Op de vrije Bloemen- vetttrag HBG in Lisse liepen de prij zen van de blobloetnem (tulpen en narcissen) iets op. De aanvoer van chrysanten loopt op zijn eind. Een greep uit de prijsnoteringen: Anjers 20-40, Trosanjers 225-300, Troschry- santen 150-210, Freesia's 220-160. Harvest 110-140, Dutch Master 120- Hyacinten op bol 25-50. Tulpen: A- peldoorn 150-210, Lustige Witwe 160- 200. Prominence 160-190, Christmas Marvel 150-190, Gladiolen (import) 25-40, Narcissen van buiten: Golden Harvest 45-65, Jos. Mcleod 45-55 per bos. Op de gladiolen-leverbaarveilingen van H.B.G. begint de aanvoer thans merkbaar minder te worden, terwijl de vraag onverminderd blijft wat uiteraard van invloed is op de prij- VEILINGNOTERENGENAristo crat 7.60- 7.40, Artist 8.95-9.55, B*n Trovato 7.75-7.15, Carmen 6.55-6 Flowersong 10.20-10.25, Friendship 11.55-10.65, Groene Specht 11.80-11.60, Life Flame 7.00-6.30, Morning Kiss 8.95-8.10, My Love 9.50-6.95, Oscar 7.00-6.60, Peter Pears 7.25-6.30, Pres. de Gaulle 7.80-7.10, Spotlight 10.00- 10.35, White Friendship 8.00-7.10. VOORHOUT De gemeenteraad van Voorhout gaat zich donderdag 20 februari buigen over een 20-tal punten tellende agenda. B en W vinden het gewenst dat er nu al, in het najaar beginnen de echte werkzaamheden, verkeers maatregelen moeten worden geno men voor de Boekhorstlaan. Vooruit lopende op de reconstructie willen zij een gedeelte van de Boekhorst laan in één richting afsluiten voor alle verkeer behalve voetgangers, fiet sers en bromfietsers. B. en W. stellen voor een krediet beschikbaar te stel len in verband met de voorbereidin gen van het reconstructie plan van deze veel omstreden laan. B en W willen verder dat de raad kredieten beschikbaar stelt voor: plaatsing van een steunzender voor brandmeldingen, aankoop van tegels voor parkeerverboden; aankoop van brandblus- en reddingsmiddelen (persluchtmaskers)bestrating en herbestrating; papiermanden op sportvelden; aanbrengen van be schoeiingen voor de bestaande vij vers; en technische hulpmiddelen voor gemeentewerken. Hiermee is in het totaal een be drag van f 124.000 gemoeid. De raad zal zich ook buigen over een voorstel tot vaststelling van een verordening voor het schoolgeld voor kleuteronderwijs. Voor het publiek bestaat ook nu weer de gelegenheid tot het stellen van vragen. Zijn echtgenote zal terstond daar na een nieuw gekweekte tulp de naam "Amsterdam" geven. De kleur van deze nieuwe tulp is socialistisch rood. "De lente begint ln Bovenkars- pel" Zo luidt het motto van deze nu voor de 42e maal georganiseerde bloe mententoonstelling, waarop een veer tigtal inzenders samen meer dan honderdduizend bolgewassen in de grote Bovenkarspelse veilinghal ten toonstellen. Het zijn tulpen, hya cinthen, narcissen irissen en nog vele andere bijgoedgewassen, waarmee de Westfriese kwekers ditmaal een len- tebloemhulde brengen aan de stad Amsterdam. Bovenkarspel draagt de hoofdstad een goed hart toe, al was het alleen al omdat er evenveel Amsterdam mers ln dit snelgroeiende plaatsje vlakbij Enkhuizen wonen als autoch tone Westfriezen. Om het Amsterdamse accent aan de expositie te verhogen, is een aantal requisieten uit de Engelse Kerk van het Amsterdamse Begijnhof geleend. Ook is midden in het gras tussen de bolgewassen een kopie opgetrokken van de St. Olofskapel. Behalve de bolbloemen-tentoon- stelling zullen in de veilinghallen van Bovenkarspel ook dit Jaar andere evenementen kunnen worden bezocht, zoals en florabeurs, een veestal met Noordhollandse beste stamboekvee en een mechanisatietentoonstelling. Vanaf dinsdag tot en met zondag zal dagelijks tweemaal een mode show worden gehouden. De West friese Flora duurt tot en met zondag 23 februari. BOVENKARSPEL Om te on derstrepen, dat de Westfriese Flora ditmaal geheel in het teken staat van de viering van Amsterdams 700-jarig bestaan, zal burgemeester Samkal- den van de hoofdstad maandagmid dag in Bovenkarspel deze Jaarlijkse bloemenexpositie openen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4