VVDM: situatie kazernes treurig Verlich tingscon trole Leiden: 149 bonnen "Zebrapad met stoplichten op hoek bij Marnixstraat" BESLISSING OVER OVERPLAATSING KOKSCHOOL BLIJFT UIT lealu&fl Middenstanders van Doezastraat boos op gemeente Leiden iJ (O VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 Biljart alleen voor heren Onlangs is enkele mensen in café Van Den Bos het genieten van het biljartspel geweigerd; let wel het waren redelijk tot zeer geoefende stoters. Maar: het waren vrouwen. Dit schijnt bij meer cafés voor te komen. Heel gewoon, heel begrijpe lijk zullen velen zeggen. Dat is juist het probleem van elke discriminatie, dat 't zo begrijpelijk is. Maar het is ook begrijpelijk, dat sommige mensen die voorheen onbe kommerd de keu ter hand namen in dergelijke cafés, dit voortaan liever maar zullen laten, nu ze weten dat het een privilege is en niet zomaar een leuk spelletje in een leuk sfeertje Namens de werkgroep 60791 Henneke Lelieveld Wouter Backx Kennedylaan 90 Leiden LEIDEN Aan de Rijksuniversi teit in Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis me vrouw R. Hoeben-Kruisinga (Alphen aan den Rijn), voor het doctoraal examen opvoedkunde mejuffr. E. A. Latham (Leiden) en voor het arts examen J. W. Cirkel (Bodegraven). Frontale botsing LEIDEN Op het fietspad langs de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Van Hogen dorpstraat kwa men gistermiddag een brommer en een fietser frontaal met elkaar in botsing. De fietser, een 68-jarige Lei- denaar, kreeg een hoofdwond en een beenbreuk. Het ongeluk gebeurde kort nadat de bromfietser, een 17- jarige jongen uit deze stad, moest uitwijken voor een geparkeerde wa gen De fietser moest voor behande ling naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht, de bromfietser kreeg geen letsel. Een 17-jarige Leidenaar kreeg een vleeswond aan het rechterbeen, toen hij met zijn brommer komende van de Nieuwsteegbrug en rijdende in de richting van de Doezastraat in bot sing kwam met een van het Rapen burg naderende auto. LEIDEN Op de kop af 149 wiel rijders en bromfietsers zijn gister avond in Leiden "op de bon" gegaan, omdat de verlichting niet deugde. De Leidse politie hield die actie tij dens de koopavond, nadat in de voor afgaande dagen advertenties in de dagbladen waren geplaatst waarin het publiek op de controle werd ge wezen. De politie koesterde daarmee de stille hoop, dat de advertenties preventief zouden werken en men uit eigener beweging de verlichting in orde zou laten maken. De controle of die waarschuwingen inderdaad effect hebben gehad werd op een achttal plaatsen in de stad uitgeoefend. Tussen zeven uur en half tien wérd er gecontroleerd op de Herenstraat tussen Koninginnelaan en overweg), Havenplein, Molenwerf- bjj de Valkbrug, Langegracht (tus sen Verversbrug en Pelikaanstraat), bij de Morspoort (later op de avond naar de Breestraat), Rapenburg (la ter naar Kaiserstraat)Levendaal (tussen Pakhuisstraat en Korevaar- straat) en Hooigracht (bij Ir. Dries- sens traat) In totaal werden honderd wielrij ders aangehouden, die op een karre tje' reden waarvan het voorlicht niet brandde. In 31 gevallen reed men zonder achterlicht en in 12 gevallen was er zelfs geen dynamo od de fiets aanwezig. Onder de bromfietsers was de oogst wat geringer: in vijf gevallen werd een niet brandend voorlicht gecon stateerd, in vier gevallen een niet brandend achterlicht, terwijl in één geval helemaal geen verlichting aan wezig was. Bij andere voertuigen werd in acht gevallen dioor de po litie geconstateerd dat de verlichting niet deugde. Hoofdinspecteur Erenst vertelde vanochtend dat de ervaringen op de diverse controlepunten geheel ver schillend waren geweest. Er waren posten die niets te doen hadden en later op de avond maar ergens an ders zijn gaan controleren. Het drukst was het op de Kaiserstraat. Daar konden drie politiemensen het werk niet aan. Links en rechts pas seerden fietsen waarvan de lampies niet brandden. In de meeste gevallen werd de zaak afgedaan met een transactie (de ge- verbaliseerden betaalden direct). De politie heeft plannen dergelijke voor af aangekondigde controle in de toe komst te herhalen. Een telefonische steekproef onder een aantal Leidse rijwielreparateurs leerde vanochtend dat de meesten weinig hebben kunnen merken van de verlichtingsactie. De werkplaats van Van Zijp meldde: niet meer re paraties aan verlichting dan ander4» en ook bij Walenkamp was er geen stormloop op lampjes, snoertjes en dynamo's. Bij Zandbergen op d© He renstraat was het gisteravond wel merkbaar dat er controle in de buurt was. "Een aantal mensen bleek een boete van zes gulden te hebben 5e- had", aldus mevrouw Zandbergen, "en een mevrouw kwam binnen om dat ze van de poltie het advies ha t gekregen een nieuw dopje op haar dynamo te kopen." Ook bij Van Dam is weinig van de actie te merger* geweest. Hij schrijft dat voor een deel toe aan de uitlatingen van mi nister Westerterp, die onlangs twij fel uitsprak over het nut van het. achterlicht. "Maar zonder licht rijden is en blijft levensgevaarlijk", aidua Gjjs van Dam. Veranderingen zonder inspraak LEIDEN De winkeliers van de Doezastraat hebben gisteravond tij dens een vergadering besloten aan het college van B en W, de gemeenteraad en de verkeerscommissie een brief te schrijven, waarin ze niet akkoord zeggen te gaan met de veranderin gen aan het straatbeeld. Gemeente werken zijn begin deze week begon nen met het verwijderen van trot toirbanden. De winkeliers zijn boos. Begin vo rig jaar is hun namelijk beloofd dat ze konden meepraten over hun straat, nadat de Italiaanse populieren wa ren verdwenen. Dat meepraten is er niet van gekomen. Eergisteren werd een begin gemaakt met de werk zaamheden, die ertoe moeten leiden dat er zestien uitstulpingen komen waartussen hooguit twee auto's kun nen worden geparkeerd. Op de uit stulpingen komen dan bomen te staan, afkomstig van de strook bij de bushaltes nabij het station. In de kleine "parkeereilandjes" komen parkeermeters. Bomen en meters mogen er best ko men van de winkeliers, maar de uit stulpingen moeten weg. Het straat beeld mag niet worden veranderden de parkeermogelijkheden mogen niet met 40 tot 50 procent verminderen. Het nieuwe plan zorgt er ook voor dat de stoep wordt versmald, zodat het voor sommige winkeliers niet meer mogelijk zal zijn hun goederen bui ten te zetten. "Het is een koppelverkoop: de bo men komen, maar dan! moeten we ook de uitstulpingen nemen. Dat nemen we niet". Verder zijn de winkeliers ver baasd dat de bomen nu overgeplaatst worden. Volgens hen kan dat alleen in de winter gebeuren, als het goed koud is. De kans is groot dat wan-' neer de bomen nu worden overge plaatst ze dood zullen gaan. En dan vergeten de winkeliers nog maar dat ze in de keuze van de nieuwe bomen zouden worden gekend. "De gemeente zei dat voordat een spa in de grond zou worden gestoken er met ons zou worden overlegd. Dat is niet gebeurd. Wij zijn een unieke winkelstraat met voldoende parkeer gelegenheid voor onze klanten.En- dat willen we zo houden". Lezing over LEIDEN Er is, met als basis het Tweede Vaticaans Concilie, veel veranderd in de Rooms Katholieke Kerk. Ook in de liturgische geoofs- beleving deden zich wijzigingen voor en kwamen er nieuwe vormen, zan der dat daarmee de essentiële inhoud van het rooms-katholieke geloof werd gewijzigd. In het kader van de lezin gencyclus "voor stad en universiteit" is er op dinsdag 18 februari weer een lezing. Deze wordt gehouden door de heer A. J. M. Hendriks, (theologisch kandidaat van de Theologische Ho geschool te Amsterdam) met als ti tel: "de Romeinse liturgie na Vati- canum II". Plaats: Academiegebouw, Rapenburg 73. Tijd: 20.15 uur. Toe gang gratis. Lezers schrijven Wijkcomité houdt vast aan eis: LEIDEN Het wijkcomité "Plan plaats is volgens de heer Van Dron- dan ook voor om de eis, zoals die ln Noord" houdt vast aan de eis dat keiaar. dat de voor het verkeers- december aan het gemeentebestuur is er op de hoek Marnixstraat-Willem licht wachtende auto's zich precies gesteld, te handhaven. Het comité de Zwijgerlaan een zebrapad met op de kruising van de twee straten heeft per slot van rekening handte- stoplichten moet komen. Dit on- gaan opstellen. keningen verzameld voor een over- danks de bezwaren die van gemeen- Verder bracht hij naar voren, dat steekplaats bij de Marnixstraat, en tewege tegen dat plan zijn aange- het afslaande verkeer vanuit de 500 mensen hebben getekend. Dan voerd. te veel "aktiepunten" zou worden moeten we daar nu niet van afwij- Dat bleek gisteravond tijdens een geconfronteerd. De automobilist zou ken. aldus de heer Van der Blom. bijeenkomst van buurtbewoners in dus op teveel dingen tegelijk moe- Hij legde er bovendien de nadruk het dienstencentrum in de Van Ho- ten letten. "De duidelijkheid van de op, dat de zebra met stoplichten nog gendorpstraat, waar ook vertegen- verkeerssituatie wordt geschaad maar een noodoplossing is. In feite woordigers van het gemeentebestuur door het plaatsen van een oversteek zou het hele kruispunt met verkeers- aanwezig waren om de plannen voor bij de Marnixstraat". aldus de heer lichten beveiligd moeten worden, een met voetgangerslichten bevei- Van Dronkelaar. De heer C. F. van der Weijden, ook ligd zebrapad te bespreken. Volgens hem kan de oversteekplaats verkeersdeskundige van de gemeen- De gemeentelijke verkeersdeskundi- voor voetgangers en fietsers beter te, had daarvoor echter al meege- ge Ir. W. van Dronkelaar liet blij- bij de Julianakade gemaakt worden, deeld, dat er voor de oversteekplaats ken dat hij niet erg voelt voor zo'n De bezwaren die gelden tegen de niet meer dan 60.000 gulden beschik- oversteek op de hoek Marnixstraat- Marnixstraat. zouden daar volgens baar is. Dat geld is "over" van het Willem de Zwijgerlaan. Volgens hem niet opgaan. vorig jaar en bestemd voor voorzie- hem ligt de oversteek te dicht bij Maar de aanwezigen konden zich met ningen ten behoeve van voetgangers de kruising om goed te kunnen vol- dat plan niet verenigen. Er moet een en fietsers. doen. Met name de fietsers biedt voorziening komen, waar er de mees- Met dat geld is slechts een vrij een een dergelijke oplossing weinig be- te behoefte aan is. En dat is het ge- voudige installatie te realiseren. Een scherming omdat het zeer waar- val op de hoek van Marnixstraat, zo volledige verkeerslichteninstallatie voo schijnlijk is dat die op de kruising werd opgemerkt. het hele kruispunt zou volgens de zelf blijven oversteken. Een tweede Voorzitter J. v.d. Blom, vertegen- heer Van der Weijden zeker twee bezwaar van een oversteek op die woordiger van het wijkcomité. stelde ton gaan kosten. OEGSTGEEST Het grofvuil wordt 20 februari opgehaald in: Sumatrastraat, Curacaostraat, Su- rinamestraat, Borneostraat, Celebes- straat, Balistraat, Soembastraat, Javastraat, Floresstraat, Rijnsbur- gerweg, Rijnzichtweg, Rhijnhofweg, Apolloplein, Apollolaan, de Voscuyl, Homeruslaan, Berlicumstraat, Carte- siuslaan, Wilthoeflaan, van Houd- ringelaan. LEIDEN Al vele jaren lang willen de ge ruchten dat de militaire kokschool Leiden gaat rerlaten en dat daarmee de Morschpoortkazerne en de Doelenkazerne leegkomen. Die geruchten rijn niet onjuist: in de vorig jaar door minister Vredeling gepresenteerde defensienota wordt i liet nog eens expliciet gesteld: de Doelenkazerne en de Morschpoortkazerne zullen op korte lermijn verdwijnen. Maar wanneer? Niemand blijkt dat te weten. Bet uitblijven van een definitieve be- slissiinig heeft op mot name de jlorschpoontkazerein tot onhoudbare situaties geleid. Dait fe de mening Jaap Gladberigen, plaatsefljjk be- Ituurder van de WDM (Verenging Dienstplichtige Militairen). „Al |aren wordt gezegd dat een hoop be roepsmensen in onzekerheid verke- Ze weten niet of ze moeten verhuizen of mist. Heit zou gezond! tón als er eindelijk een beslissing wordt genomen. Waait helt eerste walt Defensie nu heeft gedaan is het dichtdraaien van de gelidkraan. Al- het aUernoodzafcel ijlkste onder houd wordt verricht. Mem vergeet dat wanneer er nu een beslissing wondt genomen heit mag wed vijf jaar kan aanlopen voordat we weggaan. Want hoe lang kam het wed niiet du ren voordat een bouwplan is uitge voerd? Maar ik geloof dat'de kazer- tiel aiding er hier ook weinig aan kan doen. Dein Haag houdt de be slissing tegen". Vervuild „In de Morschpoortkazerne zijn za len waar d'er.tfig mam op moeten Sla pen, terwijl overai het streven erop gericht is om dat te beperken tot vier acht. Terwyi er wei. zoals elders, n die wedde yam ellke soldaat vijf tig guUdem voor huisvesting wondt in gehouden. Vain dat geld moet toch gealaan kunnen worden? Het sanitair verkeert in eem treurige toe stand. We moeten ons wassen bil grote fonteinen, waarbij je net niet kunit worden waar je dat wilt worden. De toiletten zijn ook erg slecht. De w.c.'s binnen stinken 's zo als de hel. Ails er drie man ach ter elkaar geweest zijn, moet jfr een half uur wachten omdat het wa ter dan bijna niet meer wegloopt. De buitan zijn zo vervuild, 'dat ze n:et af nauwelijks gebruikt worden. Er zijn geen douches voor de dienst plichtigen (ongeveer honderd man in de Morschpoort- en nog eens hon derd in de Doelenkazerne), ze kun nen alleen naar de sportzaal tegen- de Morschpoortkazerne. Maar dat aüleen overdag en maar twee maal in de week 's avonds. En alls je overdag kookles in de duinen hebt gehad, is dait lastig", zegt Glasber gen. HU schets de situatie in de Doe- lenkaeeme alls over het algemeen wait beter, aa ontbreken daar dou ches voor dienstplichtigen. in het ge heel. Voor beildle kazernes geldt, dait de kantines „grote hokken" zün, ai- dus de VvDM - bestuurder„In die op de Morschpoort staan alleen een paar auibomaiten, het buffet worldit niet meer bediend. De kantinedlienat vond dat niet langer nodig. Het buf fet in de Doelenkazerne ds wed be diend., maar daar is een akelige zaal, waar geen lol aan is. De füpperbak en het voethalspel zUn weggehaald. Voor je ontspanning kan je op do kazernes ndet terecht. De WZZ <WZZ welzijnszorg; soldaten kun. nen zo op goedkope wijze aan boeken, kranten, alsmede aan studiemoge- lükhedien komen) is minder tUd thuis kunnen doorbren gen en van 'de wedde wordt nog een groter bedrag aan reiskosten opge slokt, aldus de brief. De beide WD- kamerleden worden uitgenodigd voor een gesprek over de omstandigheden waarin de soldaten ih Leiden verke ren. Zij hebben op de brief, die be gin februari is verstuurd, nog niet gereageerd. Overigens Wijkt de WDM niet alleen te staan in haar oordeel over de situatie in ide Ledidse kazernes. Ka pitein Mol, die bü absentie van over ste Van Buurem de leiding over de kazernes heeft, verklaarde d«sge- vraagt het met de klachten eens te zUn. „Zolang men ndet weet kok- school ja of kokschool nee, bUjft het hier een doffe ellende". Dat er voor de beadle .kazernes, wanneer ze leeg komen wel belangstelling is, staat gen in de week geopend; op andere vast. De uniiveraiibeiit heeft het Doe- kazernes in het land kan je dage- lUks terecht". De WDM-afdeling Leiden heeft zich nogal kwaad gemaakt over de vragen, die de WD-tWeede kamerle den Keja en Scherpemhuizen onlangs aan de minister van Defensie heto- be gesteld. Deze betroffen overplaat sing van de Intendance Kokschool naar het noorden van het land, in heit kader van de spreading van over heidsdiensten. Inmiddels heeft staatssecretaris Sterner dink laten weten weinig in een overplaatsing van die kokschool naar het noorden te zien, maar dat heeft de veront waardiging van de WDM ndet weg genomen. „Waar we ons vooral kwaad over hebben gemaakt is. dait die kamerleden, zonder enig overleg met de betrokkenen, zomaar vragen gaan stellen en 'Zich niet verdiept lentanrein nocfig om naar nieuw- bouwpiannen te kunnen uitvoeren en voor de Morschpoortkazerne weet de gemeente (die bUv. altU'd nog naar een betere huisvesting voor de dienst gemeentewerken zoekt) onigetqwUfeflld een eveneens passende bestemming te vinden. Beginselbesluit parkeergarage aan Hooigracht LEIDEN Binnenkort zal de raad van Leiden een beslissing ne men over de bebouwing van de hoek Ir. Drlessenstraat-Hooigracht.dienu hebben to de situatie hier. En dat gebruikt wordt als parkeerplaats. In allemaal onder het gelegenheid. Alsof er in Lelden geen werkloosheid iis". zegt Jaap Glasber gen. De WDM heeft Keja en Scher- penhuizen, na overleg met overste Van Buuren van de beide kazernes een brief gestuurd, waarin er op wondit gewezen, dait verplaatsing van de kokschool naar het noorden voor da meeste militairen zou betekenen dat de redstUden aanzienlijk zouden toenemen. De dienstplichtige zou w_erk_" het beginselbesluit dat de raad zal worden voorgelegd zijn vervat de plannen voor de bouw van een par keergarage, met daarboven wonin gen. Voorts zou ter plaatse ruimte ge- sch8,pen kunnen worden voor een bi bliotheek en enkele winkel- en kantoorruimten. Het aantal par keerplaatsen dat in de parkeergara ge beschikbaar zal zUn komt ongeveer met de nu beschikbaar ruim de Ir. Driessensfcraat. Morschpoortkazerne: slaapzaal voor dertig man.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3