Raad v. Kerken achter soberder levensstijl "IK BEN GEEN RODE BISSCHOP Israel in jaar 2000 in Palestijnse staat Britse landheren verliezen benoemingsrecht priesters Nieuwe psalmen opeens twistpunt NAVO tegen voorstel het Warschaupact van VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 «jjmjimi'muj.'i» PAOINA 19 om Helder Camara MADRID (EFE) Wie is Dom Helder Camara? Is hij de verdediger van de armen en de vervolgden of is hij een volks- enner, een reiziger in vrede of een gecamoufleerde bood- appenjongen van Fidel Castro en Mao? Is hij een heilige of een bedrieger? Deze vragen stelt de schijver j.L Gonzalez Balado in zijn boek 'Zij noemen mij de rode bisschop.' "Hat aartsbisschop Helder Camara van blinda en Recife bij de een geliefd Is, bij de ander gehaat. Hij heeft pjn boek dan ook niet geschreven kis een biografie en evenmin vanuit He Braziliaanse polemiek, maar als ken sereen kritisch werkstuk, docu mentair opgezet, maar op zichzelf reeds voldoende om heftige debat- in Brazilië uit te lokken. terview, waarin Dom Helder Cama ra zich verdedigt tegen de betiteling van 'rode bisschop'. Deze beschul digingen van rechtse zijde aan het adres van de biscchop is herhaalde malen overvallen door de 'comando de caza a los comunistas', het anti communistisch Jachtcommando. Zijn medewerker Enrique Pereira Neto werd door diezelfde organisatie ver moord. Helder Camara verklaart in het interview, dat het boek publiceert: 'In Brazilië, in Latijns Amerika eni min of meer in de hele wereld, kan men zich niet bezig houden met hulp verlening of met de strijd voor ge rechtigheid zonder daarmee meteen de verdenking op zich te laden van staatsondermijnende aktiviteiten of van communistische sympathieeën". Hij wijst er op, dat in werkelijkheid de beste propagandisten voor het communisme diegenen zijn, die er niet toe kunnen komen van hun ei gen onjuiste en onmenselijke voor rechten afstand te doen'. Aan degenen, die door hun anti- communisme geobsedeerd worden, geeft Helder Camara het advies, dat 'wanneer men de werkelijke oorza ken van het communisme wil bestrij den, men niet beter kan doen dan de massa uit hun marginale levens omstandigheden te halen. En hij vervolgt: 'Miljoenen Zuid-amerika- en leven in onmenselijke omstandig LONDEN (ANP) Britse landheren, de kroon en een bekende chipsfabrikant hebben binnen kort geen beslissende stem meer bij de benoeming van Anglikaanse parochiegeestelijken. Met dit besluit heeft de synode van de Anglikaanse kerk van Engeland zonder een traan te laten een eind gemaakt aan wat een bisschop noemde 'een overblijfsel uit de feodale tijd,' toen landheren de baas waren en ook beslisten over de aanstelling van de priester voor hun streek en hun ondergeschikten. Voor zijn onderhoud kreeg de priester het vruchtgebruik van een stuk grond, de zogeheten 'prebende'. Voortaan mag degene die deze prebende verleent, gerust nog een kan didaat voordragen, maar dan altijd in overleg met parochie en bisschop. Bovendien heeft de kerk voortaan vetorecht en ook mag een parochie het hele systeem aan de dijk zetten. Alle ongeveer 10.000 Anglikaanse priesters ontvangen nog een deel van hun inkomen uit de opbrengst van onroerend goed, dat echter slechts voor 20 procent in handen is van particulieren, meestal landeigenaren en enkele fabrikanten. Vijftien procent wordt geleid door beheersmaat- schappijen, 30 procent door bisschoppen en ruim 6 procent door de kroon. Ook de universiteiten van Cambridge en Oxford hebben talrijke prebendes in beheer. Overigens zal nog enige tijd verstrijken, voordat het besluit wordt uitgevoerd. Eerst worden de bisdommen geraadpleegd en moet het parlement zijn goedkeuring verlenen. BEVRIJDINGSBEWEGING PLO: AMERSFOORT De Raad van Kerken heeft op zijn vergadering ton Amersfoort besloten de leden-ker- feen op te roepen zich, ieder naar eigen aard, ten volle in de strengan (te werpen voor een nieuwe levens stijl. De Raad schaarde zich ook (achter een serie concrete adviezen :van een werkgroep ad hoe. Deze opereert in het voetspoor van de jbeleidsconferentie van de kerken in iNederland (25 en 26 november in iLunteren), die krachtig heeft ge- jpleit voor een nieuwe levensstijl, jwaarin aller verantwoordelijkheids gevoel voor de huidige en toekom stige generaties, hier en vooral in 'de Derde Wereld, tot uitdrukking komt. I Zoals bekend, is de werkgroep ge- jporteerd voor een soort wekelijkse vastendag. Dit mag volgens haar niet tot misverstanden leiden. De boventoon moet niet worden gevoerd (WENEN AP) Het Warschaupact (heeft gisteren in Wenen voorgesteld Ide sterkte van de oostelijke en wester- 6e strijdkrachten in Centraal-Euro- pa "te bevriezen" zolang de bespre- kingen over dit onderwerp nog voort duren. De NAVO heeft daarop ogenblik kelijk laten weten hiermee niet ak koord te gaan omdat dit handha ving van de oostelijke militaire su perioriteit in Centraal-Europa zou betekenen. Het voorstel werd op de 57ste zit- ting van de onderhandelingen tussen [de NAVO en het Warschaupact in gediend. Het was afkomstig van de Tsjechoslowaakse afgevaardigde Ra- doslav Klein. Een NAVO-woordvoerder heeft ge zegd dat het westers bondgenoot- I 6chap in principe niet tegen "bevrie zing" van de troepen in Centraal- Meer schepen vergaan dan ooit tevoren LONDEN (AP) In 1974 zijn er meer schepen verloren gegaan in vredestijd dan ooit tevoren, aldus is gisteren door Lloyd's meegedeeld. Er vergingen 71 schepen, totaal tonnage 681.706 verzekerde waarde 280.8 miljoen dollar. Voor 1973 waren die getallen res pectievelijk geweest: 54, 711.142, 217.6 miljoen. Onder schepen is ook te ver- I «taan: oliebooreilanden. Veertig procent van de in 1974 I vergane schepen voeren onder goedkope vlag (Panama, Liberia, Groot Bribtannië en Noorwegen die zeer scherpe veiligheidsmaatre gelen aanhouden verloren ieder zes schepen. Dit Jaar was slecht begonnen, al- I dus Lloyd's, met verliezen die kon- l den oplopen tot een totaal van 81.6 miljoen dollar. door de woorden "vasten" en "ver soberen" maar door "nieuwe levens stijl", welk laatste begrip niet alleen slaat op consumptie maar ook op het omspringen met tijd en op het klaar staan voor andere mensen. "Bovendien houdt "nieuwe levens stijl", aldus de werkgroep, ook evan gelische bezinning, meditatie en ver nieuwing van menselijke relaties in." 1 Het eerste voorstel van de werk groep geldt een rijk geschakeerde,, gemeenschappelijke aanpak van de kerken en ook van niet-christenen gedurende het Jaar september 1975- september 1976. Niet dat het daar na afgelopen moet zijn: het Jaar is bedoeld als krachtige impuls. De werkgroep denkt aan een ge coördineerde actie rond Pinksteren met de verspreiding op grote schaal van een bullitin. Hierin zal worden opgeroepen tot de vorming van klei ne plaatselijke actiecomité's, die idee- Europa is. Zo'n stap moet, aldus de woordvoerder, worden voorafgegaan door troepenvermindering. De NAVO heeft al eerder laten weten dat de Oostbloklanden naar verhouding de meeste troepen moe ten terugtrekken. Het oostblok zou 4n Centraal-Europa over 150.000 manschappen en 9500 tanks meer ibeschikken dan het westers bondge nootschap. De 11 landen die direct aan de be sprekingen in Wenen deelnemen zijn de Verenigde Staten, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Canada. België, Ne derland, Luxemburg, de Sowjet-Unle, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland en Polen. "Aantjes te gemakkelijk langs CHU- voorwaarden" DEN HAAG Fractievoorzitter Aantjes glijdt volgens zijn PvdA-col- lega Van Thijn wat te gemakkelijk heen langs de voorwaarden die de CHU gesteld heeft aan de totstand koming van het CDA. In het eerste nummer van het gisteren versche nen PvdA- kaderblad 'Roos in de vuist' heeft drs. Van Thijn, gerea geerd op een artikel van mr Aantjes in het ARP- blad 'Nederlandse ge dachten', waarin deze schreef dat hij voorstander blijft van samen werking met de socialisten, ook na de tweede-kamerverkiezingen in 1977. "Als Aantjes het belang bepleit van samenwerking tussen socialisten en christen- democraten zal toch ook hij zich gerealiseerd hebben dat de CHU van enigerlei uitspraak in deze richting voor de verkiezin gen niets moet hebben," aldus Van Thijn. "Zo'n uitspraak van een par tij die het kabinet- Den Uyl te vuur en te zwaard bestrijdt zou voor de PvdA ook weinig geloofwaardig zijn". en voor het komende seizoen moe ten uitwerken. Voor de ochtend van Prinsjesdag is een bijeenkomst voorzien, waarop de kerken het werken aan een nieu we levensstijl presenteren als een bijdrage aan een klimaat waarin po litieke beslissingen kunnen worden genomen overeenkomstig de nood van de nationale en internationale samenleving. De parochies en ge meenten zullen worden uitgenodigd op de vooravond van Prinsjesdag, liefst in oecumenisch verband, op basis van de voorstellen van de ac tiecomités hun strategie uit te stip pelen. De Raad van Kerken zal binnen afzienbare tijd een hoorzitting van landelijke actiegroepen en het seni orenconvent van de in het parle ment zittende politieke partijen or ganiseren. heden als gevolg van het interne ko lonialisme van ons continent: klei ne groepen van bevoorrechte fa milies, welker rijkdom in stand wordt gehouden ten kosten van de ellende van miljoenen kinderen gods'. Die bevoorrechte leidende klasse is volgens Helder Camara 'de eerst en meest verantwoordelijke voor het geweld, dat ons continent bezig is binnen te dringen'. Hij gelooft, dat de bewustwording van de problemen reeds een stap is in de richting van de oplossing ervan. "Het is niet ge noeg te strijden voor de onderdruk ten, zelfs is het niet genoeg voor hen te sterven. Men moet in hen het be sef wakker schudden van hun rech ten en van hun levenssituatie. Het is noodzakelijk, dat de massa's zich bewust worden door een paar idea listen, die oog in oog staan met de marteling zoals de christenen der BEIROET (anp) In het Jaar 2000 zal Israël zijn opgegaan in een Pa lestijnse staat, waarin Moslims, jo den en christenen gelijkberechtigd zullen leven. Dit verklaarde prof. dr. Nabil Sja'at, hoofd van de afdeling planning van de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO. .Maar dit toekomstbeeld zal niet in eens kunnen worden verwezenlijkt. Volgens prof. Sja'at is de PLO be reid om nog geruime tijd genoegen te nemen met een gedeeltelijke oplos- eerste tijden geconfronteerd werden met de wilde dieren in het romein- se amfitheater, terwijl de massa moest toekijken hoe zij door de leeuwen verslonden werden", aldus Helder Camara. De Braziliaanse aartsbisschop zegt in het interview, dat in Zuid-Amerika de befoorrech ting van kleine groepen enerzijds en de onderdrukking van de massa's anderzijds een explosie voorberei den, welke erger is dan die van de atoombom, namelijk de uitbarsting van de e-bom, de ellende-bom. Op de vraag of de Zuidamerikaan- se landen dan geen politici kunnen opbrengen, die in staat zijn alles toch nog in goede banen te leiden, antwoordde Helder Camara, dat hij daarvoor zijn hoop stelt op de Jeugd, Juist omdat deze de ellende ten diep ste heeft ondergaan. sing, namelijk met de stichting van een palestij nse staat in Oost-Palesti- na, het door Israël bezette deel van West-Jordanië, de zogenoemde wes telijke jordaanoever. Volgens Sja'at staat de PLO een democratische staat voor ogen. Wij hebben een staat voor ogen met ab soluut zelfbeslissingsrecht en zonder dienst of sexe'. Prof. Sja'at ver klaarde, dat ook in de voorlopige Palestijnse staat geen Jood het land Nederlandse filmproduktie ontwikkelt zich krachtig DEN HAAG De Nederlandse film produktie heeft zich het afgelopen jaar krachtig ontwikkeld. Het pro- duktiefonds stelde voor bijna vier miljoen gulden aan producenten be schikbaar. De totale produktiekosten beliepen acht miljoen gulden, waar van het rijk dertig procent subsidie verleende. In de bioscopen werden wat Nederlandse films omzetten be haald, die negen procent van het totaal bedroegen. De Stichting Produktiefonds voor Nederlandse Films heeft dit bekend gemaakt. Financiële bijdragen wer den vorig Jaar verstrekt voor de volgende films, die voor een deel al in première zijn gegaan: 'Manken van Nieumeghen' van Jos Stelling, De vijf van de Vierdaagse' en 'Een kind van de zon' van Rene van Nie, 'Rufus' van Samuel Meyerimg, 'Rooie Sien' van Frans Weisz en de Belgisch-Nederlandse oo-produktie 'Dood van een non' van Collet en Drouot. Jeugdfilms waren 'Oom Fer dinand'' van Karst van der Keulen en "Pim Pandoer' van H.J. van der Linden. 'Keetje Tippel' van Paul Ver hoeven kwam ook voor een deel ten laste van het budget voor "74 van het produktiefonds. Dokter Pulder zaait papavers* van Bert Haanstra naar een boek van Anton Koolhaas, 'Flanagan' van A- driaan Ditvoorst en "Elkerlyc' van Jos Stelling zijn of worden binnen kort in produktie genomen met fi nanciële medewerking van het fonds. Voorschotten waren er ter voor bereiding van de produktie van "Max Havelaar' van Fons Rademakers, 'Voor niks gaat de zou op' van Frans Weisz, 'Blokpost van Eric van Zuy- len en 'Sharlock Jones' van Nicolai van der Heyde. Tien schrijvers en cineasten wer den financieel in de gelegenheid ge steld een scenario te schrijven. In tussen bestuurt het produktiefonds een groot aantal plannen, die geheel of gedeeltelijk dit Jaar zullen wor den uitgevoerd. Behalve d# vier zal behoeven te verlaten, wanneer hij dat niet wil. Van Israëlische zijde worden de ze suggesties van de PLO afgewezen. Naar aanleiding van Sja'ats verkla ringen heeft de Israëlische minister van Binnenlandse Zaken, dr. J. Burg meegedeeld, dat de PLO de huidige staat Israël niet erkent. Israël is wel bereid met elke ara- bische staat, waar en wanneer dan ook te onderhandelen. P.P. IJSHOCKEY De resultaten van de ijshockeywedstrijden die gister avond voor de eerste divisie van de Nederlandse competitie werden gespeeld, zijn: kampioensgroepOrwo - Tilburg Trappers 3-9, promotie-degradatiegroep: Trintha - Gijs 2-4, Duyvestein W. - Kemphanen 4-11. Strijd rond verplichte autokeuringen Den Haag In de Stichting Periodieke Veiligheidskeuringen Mo torvoertuigen is men het nog steeds niet een over de vraag wie de toekomstige verplichte keuring van auto's en motorfietsen moet uitvoe- De raad van bestuur van de stichting geeft er de voorkeur aan om oudere auto's alleen te laten keuren in onafhankelijke nog te bouwen keuringsstations. Pas later, als een erkenningsbeleid is uitge stippeld zouden daarbij garagebe drijven ingeschakeld kunnen wor den. De raad van advies zegt in een commentaar op het gisteren vrijge geven rapport van de raad van bestuur: eerst een erkenningsbeleid en dan pas beginnen met de verplichte keuring in keuringssta tions zowel als garagebedrijven. In de raad van bestuur gereal worden. Het voorstel dat minister Westerterp in september vorig jaar aanbood ging uit van exclusieve keuring door ANWB-stations. Dat bleek voor de Tweede Kamer onaanvaardbaar. laatstgenoemde films kunnen nog ge noemd worden: 'Het jaar van de kreeft' van Herbert Curiel en -Mu sics' van Herman van der Horst in co-produktie met België. De moge lijkheden voor meer co-produkties met België worden nagegaan. In Amsterdam vormt het „Nieuwe" psalmboek opeens een twistpunt. De predikanten W. G. J. van der Sluys uit Amsterdam-West en C. Vos (Centrum) hebben de kerkeraad van Centrum laten weten dat zij in diensten waar zij voorgaan geen gebruik zullen maken van de nieuwe psalmberijming. De Centrale Kerkeraad had voor heel de gemeente met algemene stemmen het nieuwe liedboek, waarin ook de nieuwe psalmberijming, die al weer tien Jaar oud is) ingevoerd. Ds. Vos, die lid is van de Gereformeerde Bond, had voor zijn komst laten weten dat hij van de nieuwe psalmen geen halszaak zou maken. Dat hij dit nu opeens wel doet, vond de kerkeraad een „starre houding". Bovendien staat het predikanten niet vrij, de eredienst te regelen naar hun smaak; dat is de taak van de (wijk-) kerker ad en. Toen ds. Vos naar Amsterdam kwam, was er wel iets anders waarvan hij een halszaak maakte: de vrouw in het ambt. Vandaar dat de vrouwelijke ambtsdragers van de Noorderkerk zich vrijwillig hebben teruggetrokken om het beroep naar die wijk mogelijk te maken. Men wil in Amsterdam de Bond best ter wille zijn, maar hoopt van hen hetzelfde. Ook uitkering ex-Nederlanders lijdend onder vervolging DEN HAAG Ook Nederlanders die buiten Nederland wonen en tij dens de Tweede Wereldoorlog hier of in Indië zijn vervolgd en daar psychisch onder lijden, krijgen staks een uitkering. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft hiertoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Hij wil de nu bestaande wet uitkeringen ver volgingsslachtoffers ook voor Neder land laten gelden die inmiddels een andere nationaliteit hebben aange- "Deze ex-Nederlanders", vindt de staatssecretaris, "worden ln dezelf de mate getroffen door de vaak ver late gevolgen van de vervolging. Daardoor kunnen zij vaak geheel of deels niet langer deel nemen aan het arbeidsproces en voorzien in hun levensonderhoud". De meesten van hen hebben ons land na de oorlog verlaten om elders een nieuw bestaan op te bou- Ook nabestaanden van de mensen die aan de gevolgen van de oorlog zijn overleden kunnen op deze wet èen beroep doen. De staatssecretaris wil dat de wet op 1 Juli van kracht wordt. Voordien zijn de ex-Nederlanders nog uitere- sloten van een uitkering en heeft het voor hen geen zin om een aan vraag in te dienen. Nieuwe premier Koningin Marga- retha van Denemarken heeft gister middag de sociaaldemocratische par tijvoorzitter Anker Jgrgensen tot pre mier benoemd. Hij zal uit zijn eigen partij een minderheidsregering vor men. De regeringscrisis ontstong op 28 Januari, toen de liberale minder heidsregiering van Poul Harding door het parlement tot aftreden werd ge dwongen "om vrije onderhandelingen over een meerderheidsregering op brede grondslag mogelijk te maken." Zo'n regering is echter niet tot stand gekomen. Een avondcombinatie van parelgrijze zijde met wijde plisé-rok van de Romeinse mode-ontwerper Valentino, die onlangs zijn voorjaars- en zomercollectie liet showen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19