LEIDSCH DAGBLAD Leven 0,5 pet duurder door akkoord landbouw mijnders Geen ruimte voor verbetering inkomens' vandaag „Jaar van de vrouw begonnen Boer'n Rookworst 198 179 LEIDSCH f-V DAGBLAD Vijf Leidse kinderen door twee meisjes van 14 uit zee gered PvdA voor het blok DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34552 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINISTER BOERSMA (SOCIALE ZAKEN): ALMELO „Er zal de komende jaren praktisch geen ruimte zijn voor verbetering van de inko mens. Dat geldt ook voor de col lectieve sector". Minister Boers - ma van Sociale Zaken zei dit gis teren tydens een bijeenkomst van de Maatschappij van Nijver heid en Handel in Almelo. De minister baseerde zijn uit spraak op de verwachting dat de groei van de nationale econo mie de komende jaren niet meer zal bedragen dan 2,5 a 3 procent De visie van minister Boersma zal een belangrijke plaats krijgen in de nota inkomensbeleid, die eind maart zal verschijnen. In de nota zal veel aandacht worden geschonken aan de posi tie van de laagstbetaalden en de herverdeling van inkomens. De openbaarheid van inkomens zal slechts „verkennend" worden be handeld. Over de werkloosheid zei de be windsman dat het nog te vroeg is om te zeggen dat het keerpunt is bereikt. De minister spreekt hiermee zijn eigen directeur-ge neraal van de arbeidsvoorziening, mr. Renardel de Lavalette, tegen. „De stijging van de werkloos heidscijfers is weliswaar vermin derd, maar berichten uit alle re gio's geven aan dat de moeilijk heden nog steeds groot zijn. Dat zal in de toekomst zo blijven", aldus de minister. In de vervolgnota werkgelegen heid. die eind volgende week zal verschijnen, komen geen complete oplossingen voor. „We zullen po gen de kwaal te bestrijden. We kunnen dat als overheid echter niet alleen". Minister Boersma zei voorts dat nieuwe wegen zullen moeten wor den gevonden om de structurele werkloosheid aan te pakken. „Het bestaande instrumentarium schiet tekort". 24 PAGINA'S Koningin Juliana was vanonkMag eregaste bij het officiële begin varn het „Jaar van de vrouw" in de Haag- Ridderzaal. Tijdens de bijeen komst. die werd bijgewoond door ver tegenwoordigsters van de belang rijkste Nederlandse vrouwenorgani saties. drong de vice-secr.-generaal k-an de Verenigde Naties, de Fïn- ke diplomate Helvi Sipila er tijdens iniet alleen op papier, maar ook in de praktijk dezelfde opleküngs- en pro motiekansen ais manoen te bieden Na de vertoning van een film over de ervaringen van drie vrouwen, die hun enitree in de maatschappij ma- ken. wend er uitvoerig gediscussieerd over de manier waarop vrouwen zich beter zouden kunnen ontplooien. Daarbij kwamen vóór- en tegen standsters van het Jaar van d» vrouw aan het woord. Volgens mevrouw Sipila is het jaar van de vrouw vooral bedoeld om de emancipatie te versnellen. En kun- er nu zeiken onder de aandach t regering worden gebracht die aniens jaren zouden blijven liggen, De Dolle Mina's spraken zich echter fel tegen de bevoogding van de Ver enigde Naties uit omdat volgens haar werkelijke emancipatie er niet in één Jaar kan komen aangezien daar een mentaliteitsontwikkeling voor nodig Plaatselijk regen vier graden, maxima (Opgemaakt te 11.15 uur) Oceaandepressies met hun bijbehorende frontensystemen bepalen in vrijwel geheel West- IEuropa het weer. Zij voeren rela tief zachte lucht aan waardoor vorst van enige betekenis vrijwel nergens meer op het continent I voorkomt. Streng vriest het nog \wel in Noord-Scandinavië, waar op veel plaatsen 'snachês het I kwik daalt tot zo'n 20 a 25 graden onder nul. i Bij ons blijven de temperaturen lboven de voor de tijd van het jaar normale waarden liggen. \Morgen zal een front dat van \morgen boven de Britse eilanden \lag opnieuw voor veel bewolking zorgen waaruit plaatselijk regen \zal vallen. 14 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.51 uur. Maan op: 8.35 uur; onder: 21.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.11 en 17.17 uur, laagwater te 1.07 en 13.25 uur. BRUSSEL De landbouwministers van de Europese Gemeenschap hebben vanmorgen overeenstemming bereikt over de nieuwe prijzen voor landbouwprodukten. Zij kwamen overeen de garantieprijzen voor de Europese landbouwers voor het seizoen 1975-1976 gemiddeld met iets minder dan tien procent te verhogen. Voor de Nederlandse consument betekent dat een verhoging van de kosten van levensonderhoud met 0,5 tot 0,6 procent. De Europese landbouwministers rig jaar werkte dat mechanisme vol- Marijnen afzuigkap Adviesprijs f 289, nu f 189,— Marijnenpremie f 50. Uw prijs f 139,- Haarlemmerstraat 250 Tel. 07123168—41826 Het team van Farce Ma jeure trekt inderdaad erg veel bekijks van goedgeluimde mensen. Vanochtend hadden ze hun kar neergezet op het Pieterskerk hof om op uitnodiging van de roeivereniging Asopos/De Vliet een optreden te verzorgen. Dat betekende dus het 'lied', de vra gen aan hetgeacht Farce-forum en veel gejuich. Nu te zien op foto Jan Holvast. Zaterdagavond op Nederland I van kwart over tien tot kwart voor elf. ^«homburgT tiff 225 gram terintroduktie Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 28 feb. 1975 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Eigen staat uitgeroepen door Turken op Cyprus NIKOSIA (AP) De lefildere van de Turkse bevolkingsgroepen op Cyprus hebben vandaag een aparte Turkse- Cyprische federatie uitgeroepen. De staat werd uitgeroepen door minis terraad en wetgevende vergadering van de „autonome Turks-Cyprische regering" die tijdens een gezamen lijke zitting in Nicosia bijeen waren. De proclamatie komt zeven maanden na de Turkse invasie op Cyprus. Veertig procent van het grondge bied is door het Turkse leger bezet en de splitsing was in feite reeds een bestaande situatie. Rauf Denktash, de Turks-Cyprische leider en vice-president van de on verdeelde republiek Cyprus, is door de ministerraad en de wetgevende vergadering met algemene stemmen uitgeroepen tot staatshoofd van de nieuwe federatie. "Straaljager is Europese zaak' DEN HAAG Minister Vredeling meent dat het noodzakelijk is dat de vier Europese NAVO-temden die een vervanger voor hun Starfighters zoe ken eerst terdege overwegen wat die keus voor de toekomst van de Euro pese luchtvaartindustrie betekent. Vredeling bevestigde dat de Ameri kaanse Northrop F-17 (Cobra) defi nitief ails kandidaat is afgevallen. Nu de keus van de Amerikaanse lucht macht op de F-16 van General Dy namics is gevallen is het volgens hem begrijpelijk dat, ails de vier Europese landen een Amerikaans toestel van die klasse zouden kiezen, zij hetzelfde type nemen als dat waarmee de Ame rikaanse luchtmacht in Europa zal worden uitgerust. hebben in totaal vier meerdaagse vergaderingen nodig gehad om tot dit prijsbesluit te komen. Ze verga derden al een keer in december, ver volgens twee maal twee dagen in Januari en deze keer vanaf maandag avond tot vanmorgen. Vorig Jaar ok tober kwamen de ministers, ook al na lang touwtrekken, overeen de landbouwprijzen tussentijds met vijf procent te verhogen. Die tussentijdse prijsverhoging kwam er nadat in heel Europa de boeren de straat op waren gegaan om meer geld voor hun pro- dutoten te eisen. De nu bereikte prijsafspraak komt overigens slechts ten dele tegemoet aan de wensen van de boeren. De Copa, de Europese boerenorganisatie, had ongeveer 15 procent prijsverho ging geëist. "Het geheel overziende ben ik te vreden", aldus de Nederlandse land bouwminister Van der Stee. "De boeren krijgen de kostenontwikkeling meer dan voldoende vergoed zodat van de genomen besluiten een rede lijke invloed kan uitgaan op het boe- reninkomen." Het priJzendebat werd vannacht tijdens een langdurige zitting merk waardig genoeg niet opgehouden door grote meningsverschillen over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie, maar door de kwestie van de steunregeling voor boeren in bergachtige en achtergebleven ge bieden. Landbouwcommissaris Lardinois was van mening dat ook over deze zaak nu een beslissing van de raad moest vallen. De drie belanghebben de landen, Engeland, Ierland en Italië, waren het hiermee natuurlijk eens, maar de Duitse minister Ertl had grote bezwaren tegen de finan ciële consequenties van deze rege ling. Tenslotte werd als compromis aanvaard dat in 1975 een kwart van de kosten zal worden betaald uit de gezamenlijke Europese pot en dat de zaak volgende maand opnieuw in discussie zal komen. De landbouw krijgt met de nieuwe, EG-prijzetn te wedmig. Die mening zün zowel een woordvoerder van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité KNLC alls voorzitter Klaas Olieman van het „Landelijk actiecomité boe ren en tuinders' toegedaan. Een soortgelijk geduid komt, wat de tuin bouw betreft, van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen De heer K. Olieman, aanvoerder van de voomnamiélijk uit leden van de landbouworganisaties bestaande maar buiten die organisaties om wer kende actiecomité's, vreest soortge lijke moeilijkheden alls in de afgelo pen zomer els het marktmechanisme weer niet zou blijken te werken. Vo- gens hem ook niet, waardoor de hogingen van de EG-prijzen ir en najaar niet in de zakken boeren terechtkwamen. Henry Kissinger davert weer heen en weer in het Midden-Oosten. Hij is nu weer in Egypte aange komen om Sadat te vertellen, wat Israël heeft gezegd. HU zelf blijft optimist door dik en dun. Niet iedereen deelt zUn visie. Abba Eban, eens zUn collega in Israël, heeft al gezegd, dat Israël geen andere keus heeft dan maar weer in Genève te gaan praten. „In weerwil van de stap-bü-stap-on- derhandelingen van Kissinger. Het doet er niet toe of hU een geheel of gedeeltelijk akkoord met Egypte tot stand brengt, er zal nog dit jaar in Genève moeten worden gepraat" PAGINA 9 De NOS zal zendtijd moeten af staan PAGINA 5 Ook de WD heeft nu een wets voorstel over abortus op tafel ge legd, waarin vrouw en arts tot op zekere hoogte vrg worden gelaten PAGINA 7 De UEFA-jeugd voetbalde maar matig in Noordwijk PAGINA 13 Eppie Bleeker, sprinter tegen wil en dank PAGINA 15 „Werken en sparen wordt gestraft PAGINA 17 Een pagina vol muziek PAGINA 19 NOORDWIJK/LEIDEN Vtff kinderen van het Leidse gezin De Roo uit de Anna van Burenhof hebben hun leven te danken aan het dappere optreden van twee 14-ja/rage meisjes uit Noordwljker- hout en Lisse. Gerard (14), Sandra (12), Lia (11), Joham (10) en de 5 Jaar oude Barry maakten gisteren op nun laatste vakantiedag een fiets tochtje naar het strand bij de DuindamseSlag. Daar aangekomen waadden zU door een zogenaamd .zwinnetje" naar een drooggevallen zandbank. Al spellend hadden zij niet in de gaten dat 4e vloed opkwam. Op een gegeven ogenblik stond het water reeds zo hoog, dat zij niet meer naar het strand terugkon den. Gelukkig trok hun benarde si tuatie de aandacht van verschei dene straiqdbezoekers. onder wie Joanne Hulsbos wanend aan de Delfweg in Noordwükerhöut en Katimka Grimsbergen wonend aan de Herenweg in Lisse. De meisjes bedachten zich geen ogen blik en sprongen de zee in. Tot de halte in het ijskoude water wa dend en zwemmend, slaagden zU erin de Jeugdige Leidenaartjes naar het strand te brengen. De inmiddels gewaarschuwde Noordwij kse politie hielp de door natte en verkleumde redsters en drenkelingen in een politie Jeep en bracht ze in een snelle rit naar het politiebureau. Joanne en Ka- tinka kregen daar om weer wat op temperatuur te komen een kop warme koffie en werden vervolgens door de politie naar huis gebracht. De kinderen De Roo, van wie er één in shocktoestand verkeerde, kregen een douche en kwamen in dekens gewikkeld weer wat op verhaal. De inmiddels opgehaalde fietsen werden in een aanhang wagen geladen, waarna het vijftal door een politiepatrouille b« de ouders in Leiden werd afgeleverd. KLEUREN T.V. 67 CM GROOTBEELD van bekend merk. .«Heen bij ons f 1498,- «raag demonstratie. OVERGAAUW Hi-Fi CENTRUM 6REESTRAAT 148 - LEIDEN U MCI IDCI ETKI MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein LEIDEN (4000 m Lange Gracht 5*(aan de City-Ring). Tel. 01710-21645* t bij molen De Valk; Parkeerplaats voor 1000 auto's. DEN HAAG De PvdA heeft het vandaag moeiiyk b« het defensie debat in de Tweede Kamer. Dat komt door „een streek" die de PPR haar heeft geleverd. Het PPR-kamerlid W altmans heeft namelijk een wijzi gingsvoorstel op de begroting inge diend, dat dezelfde strekking heeft ate een voorste! uit 1972 van de hui dige PvdA-staatssecretaris Stemer- dink. Het voorstel van Waltmans houdt in dat een urtgavepost van 60 mil joen gulden wordt geschrapt. Dat geld is opgevoerd als „aanloopkosten" bjj de vervanging van de Sbarfigh- ter. In 1972 stelde het toenmalige PvdA-kamerhd Stemerdink ook voor de post voor dit doe! op de begro ting van de WD-minister De Koster te schrappen. De motivering die hU in dit byna vergeten amendement gaf. is nu letterlijk overgenomen door w altmans en komt er op neer dat Nederland zich geen atoomstraalja gers voor een totaalbedrag van 2,4 miljard gulden kan permitteren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1