Margaret Thatcher leidster van Engelse Conservatieven Kissinger verzacht de druk op Israel Tot 8/4% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN PUUR STAAL IN MOOI VELLETJE Proces tegen de "10 van Carabanchel" is begonnen Verrassend forse zege over Whitelaw Moorden gaat door in Ulster Hoofdstad Eritrea volledig omsingeld een goede grote bank WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 LONDEN Mevrouw Margaret Thatcher is gistermiddag gekozen als de nieuwe leidster van de Britse Conservatieve Partij. Tot ieders verrassing kwam zij in de tweede ronde met 146 van de 276 stemmen uit de bus. Haar belangrijkste tegen stander, partijvoorzitter William Whitelaw, kreeg 79 stemmen van de Conservatieve parlementsleden, die de nieuwe partij leider aanwijzen. De andere kandidaten, sir Geoffrey Howe en James Prior kregen ieder 19 stemmen en John Peyton elf. De 49-Jarige Margaret Thatcher der partij, die een terugkeer wil volgt Edward Heath op, die zich naar het Comservatisme-oude stijl, vorige week dinsdag na de eerste dat is gebaseerd op het vrije markt- Btemronde terug had getrokken uit stelsel. De uitslag van de tweede de strijd om de leiding van de Con- stemronde toont duidelijk aan dat servatieve Partij. Van de 265 uitge- de meerderheid van de partij van brachte stemmen kreeg hij er toen oordeel is dat het tijd is geworden 119 en Margaret Thatcher 130. de koers van de partij geheel te wij- Mevrouw Thatcher is de eerste zigen. Men wil af van de door vrouw die de leiding over een van Heath gevolgde centrumkoers, die de grote Britse politieke partijen waarschijnlijk ook door Whitelaw heeft weten te verwerven. Zij be- zou zijn gevolgd, hoort tot de conservatieve vleugel Mevrouw Thatcher ziet als Ihaar eerste taak als partijleidster weer eenheid in de partij te bren gen na het bittere gevecht om het leiderschap en de partij uit het po litieke defaitisme te halen waarin de Conservatieven na de nederla gen van de laatste algemene ver kiezingen zijn geraakt. Zij wil, zo ze heeft gezegd, proberen het vorig Jaar onder de arbeiders geleden stemmenverlies terug te winnen. Wij hebben als partij een te smal- Basis in Zuidwest-Engelana, daarom moeten het verloren ter rein in de industriële gebieden van de Midlands, het Noorden, Schot land en Wales terug zien te krij gen, aldus mevrouw Thatcher. Nadat de uitslag van de tweede BELFAST (AP)' Na het in gaan van het door het Ierse repu- I blikeinae leger afgekondigde bestand stemronde bekend was geworden - jrijn in Noord-ïerland alweer drie zei mevrouw Thatcher "zeer, zeer mensen vermoord. ontroerd" te zijn. Ze deelde mee In het graafschap Tyrone werd haar voorganger Edward Heath te gisteren in het plaatsje Galvally zullen vragen tot haar "schaduwka- een protestantse melkbezorger door binet" toe te treden .Ze wilde er i twee terroristen vermoord. Kort na- ook nieuwe mensen in halen zodat dat het bestand maandag om 19 uur het een betere afspiegeling van de was ingegaan werden in een katho- stromingen in de partij zou gaan lieke bar in Pomeroy, dat eveneens vormen. Er zullen in het "schaduw- ta Tyrone ligt, twee katholieke"*be- kabinet" onvermijdelijk veranderin- zoekers door schoten om het leven moeten worden aangebracht, gebracht. maar ik wil trachten dat deze wij- De plitie vermoedt dat de moord zigingen de continuïteit zullen op de melkbezorger een wraakoe- waarborgen, aldus de nieuwe par- fening voor de moord op de twee tijleldster. bekendgemaakt die beogen het Op vrije voeten Nog geen etmaal [tere bestand in Noord-ïerland te nadat de Italiaanse politie aan het [beschermen. Er zullen dag en nacht Comomeer de 20-jarige zoon van een bemande contaotcentrums in het le- Milanese industrieel uit de handen ven worden geroepen waar inciden- van zijn ontvoerders had bevrijd, is gen die het bestand in gevaar zou- de 19-jarige zoon van een bekende den kunnen brengen gemeld worden, arts uit Casale teruggevonden, die 23 waarna beide partijen samen zullen dagen geleden was ontvoerd. Fabio weken om explosieve situaties uit Broglia werd maandagnacht in de de weg te ruimen. buurt van Vercelli, tussen Turijn en Deze regeling is geboren tijdens Milaan, door zijn ontvoerders vrij- geheime besprekingen tussen Britse gelaten. Zijn vader heeft verklaard Zaken Henry Kissinger heeft giste- regeringsfunctionariSsen en af gevaar- géén losprijs te hebben betaald. digden van de Sinn Fein, de legale politieke afdeling van het Ierse re- *,?.we*r J een orkaan op het sie op Ispaëi zouden uitoefenen puhlikeinse leger Arabische schiereiland zijn zeker vijf in te stemmen met een eenzijdige De staatssecretaris voor Noord- Personen omgekomen. Tal Wat meewarig kijkend onderhoudt Whitelaw zich met Margaret Thatcher in Eastbourne aan de Engelse zuidkust. Maar dat was vóórdat hij gisteren een gevoelige nederlaag leed en het leider schap over de Conservatieve Partij zijn neus voorbij zag gaan door de zege van de eerste vrouw, die een grote Engelse partij gaat leiden en naar het zich laat aanzien mettertijd de eerste vrou welijke ministerpresident van Engeland zal worden. LONDEN Margaret That- gen en die eindeloos doorgingen, cher, die is verkozen tot opvolg- Na te Oxford te zijn afgestu- ster van Edward Heath, is ervan deerd (scheikunde) ging Marga- overtuigd dat zij haar partij zo ret meer en meer de politieke sterk kan maken dat die het kant op en voor het eerst stel- weer eens van de socialisten kan de men haar kandidaat in 1950 winnen. De volgende algemene in het overwegend "rode" kies- verkiezingen moeten plaatsvin- district Dartford, een zuid-oos- den over een kleine vijf jaren. telijke Londense buitenwijk. Zij Gelukt haar dit dan zal zij de verloor. eerste Britse vrouwelijke premier warden e de eerste vrouw lm Europa die het tot gekozen rege ringshoofd heeft gebracht. Dat het haar aan politiek in zicht en een ijzersterke vastbe-* radenheid niet ontbreekt is vriend en vijand overduidelijk. Sinds 1959 is zij lid van het parlement en zij heeft daarbij Na haar huwelijk met Denis, kort daarop, glixig Margaret rechten studeren en in 1963 pro moveerde zij als specialiste in oe oeöaatinigwetgevlinig. In 1959 werd zij Conservatief parlementslid voor het district Finchley (Noord-London). Premier Harold MacMillan be noemde haar tot parlemem-tad. haar vrouwelijke charmes nooit secretaris in het ministerie verloren. "Maar kijk uit", zei een colle- ga eens, "puur staal gestoken in ve~rkiëzinge"n~verloör. een mooi velletje". Margaret Thatcher werd ge boren op 22 oktober 1926 als dochter van een kruidenier in Grantham in Lincolnshire. Daarna werd zij in het la gerhuis woordvoerder van de par tij op de terreinen van vervoer, financiële zaken en woningbouw, Over haar vada- pleegt zij te Heath in 1970 de zeggen: "Over die niets benoemde hi) dan goeds, ik ben hem alles ^ar tot minister van Onderwijs, schuldig, hij heeft mij gemaakt tot wat ik ben. Hij was gek op leren. Pleziertjes kwamen ach teraan. Totdat ik naar de uni- strekken versiteit ging was ik nog nooit naar een dansfuifje geweest". Over haar moeder: "een lieve vrouw maar na mijn 15de jaar hadden we geen boodschap meer aan elkaar. Dat was haar schuld niet, het huis en het huishouden wa§ voor haar dat Een van de opzienbarendste daden van haar als minister was een einde maken aan het ver gratis melk op de lagere» cfholen. Zij redeneerde dat er voor de ouders die paar pennies best afkonden, en dat maatregel de belastingbe taler over de jaren een formi dabele som geld uitspaarde. Sinds de Tories van de socia- alles listen Verloren, minder dan een Jaar geleden, is mevrouw That cher in het parlement voor haar "Peggy" is getrouwd met De- partij opgetreden als deskundi- nis Thatcher die lid van directie ge in economische zaken, is van de oliemaatschappij Bur- Zij wil, heeft zij een mah. Zij heeft twee kinderen, tweelingen thans 21 Jaar oud. Mark alle en Carol studeert rechten. Mevrouw Thatcher was al vast van plan "in de politiek te gaan" vertelde zij, begaf zij zich na een feestje of zo met haar vrien den in politieke debatten in een Britse volk leren op eigen benen te boekhouder die al gaan staan in plaats van over- achter de rug heeft, eind te worden gehouden door alle mogelijke riegeringssutosi- dies. Dat is ook de manier waar naar zij altijd heeft geleefd: "zelf iets bereiken, alleen maar iets aanpakken als het niet an- bij vaak de vonken eraf spron- ders kan." Ierland, Merlyu Rees, die dit r Lagerhuis bekendmaakte, zei dat de maatregel slechts een eetrsbe stap Js naar een permanente vrede. "Er de landwegen. Alle verkeersverbindin- zijn nog veel problemen op te los- ^n tussen de hoofdsteden Beiroet sen in een situatie die nog verre van Libanon), Damascus Syrië), Am- JERUZALEM (ap( De Ame- prijs' een overeenkomst af te dwin- met hem eens zouden moeten zijn', rikaanse minister van Buitenlandse gen "Het rpoces van de totstandko- Wel zei Kissinger dat de Israëli- ming van de vrede kan niet zo snel getracht de indruk weg te ne- sche regering zal worden gevraagd worden volbracht als het zetten van dat de Verenigde Staten pres- 'opnieuw een daad- van vertrouwen een kopje instant koffie", aldus te stellen'. Allon. Kissingere opmerkingen bevestig- Kissinger is vandaag naar overleg met vredesovereenkomst met Egypte. Kis- den berichten van Amerikaanse zij- vertrokken werden gewond. Bruggen, huizen de mogelijkheid van Is- de dat het Israëlische standpunt Egyptische president Anwar Sadat taI militairen gedood telefoonleidingen werden 4J— J4 «nmnfln. BEIROET Het bevrijdings- Overval Drie gemaskerde gang front van Eritrea heeft op drie sters, gewapend met pistolen van punten aan de rand van de provin- zwaar kaliber, hebben gifeteren een ciale hoofdstad Asmara de Ethiopi- overval gedaan op La Samaritaine Cairo 80116 troepen tot de teroetocirt ge- een van de grootste warenhuizen van dwongen en daarbij een groot aan- Parijs. zlj ontkwamen met een buit raëlische territoriale concessies eetrsbe stap Sneeuwmassa's blokkeerden der dat daar tastbare concessies Egypte tegenover zouden t luut uit. dan strakker is geworden en dat de mi- en"zal vrijdag in Jeruzalem terug- s!enomeI1' nister aan het begin van zijn vre- keren. T%M' "jtm abeo- desmissie in het midden oosten op President Ford aanzienlijke tegenstand is gestuit. schuwd dat de kans op be- Ook de Israëlische minister gevangen Van 1.600.000 francs. Volgens de po litie, die de overval beschreef als een Dit staat in een communique dat van de grootste die ooit in een hoofd- heeft gewaar- gisteren door het bevrijdingsfront stedelijk warenhuis is bedreven, wa- i. ..1.1. J— ■- de misdadigers zeer goed op nieuwe is uitgegeven. Er wordt verder to duidelijk is", zei Rees. Jordanië) en Bagdad Irak) sprekingen met de Israëlische lei- Buitenlandse Zaken, Yigal Allon, liet nieuw olie-embargo dat de troepen van het be- hoogte geweest met de veiligheids- Rees beloofde dat bij een voortdu- zUn verbroken. In de Libanese win- ders verklaarde Kissinger tijdens rend achterwege blijven van geweld- tersportplaats Faraja borgen red- daden de Britse troepen zich hoe dingsploegen vier doden en werden langer hoe meer op de achtergrond vjjf gewonden uitgegraven die dat daar iets tegenover staat, ondenk «uilen gaan houden. Controles kun- door een lawine bedolven waren. Vier oen dan achterwege blijven en Rees automobilisten die op de weg tussen «ou geen bevelen tot internering Beiroet en Damascus door een «onder vorm van proces meer teke- sneeuwstorm werden getroffen, wor- ywn, den vermist. geen doorschemeren dat wellicht moeilijk- uitean£r wordt eebopkt naar diner dat "het idee dat Israël heden zijn ontstaan in het Ameri- JJhet Midden-OoSen worden teruggedrongen zonder kaans-Israëlische overleg. Hij zei dat regeüng m net ^aden-Oosten. vrijdtogsfront Asmara hermetisch maatregelen in het gebouw, hebben omsingeld. yioot vertrokken Spanje heeft de Bij de Ethiopische troepen over- tien oorlogsschepen teruggetrokken baar is", De Amerikaanse bewindsman doel- bereikt sinds Kissinger minister de met deze opmerking op berich- Buitenlandse Zaken werd, maar ten to de Israëlische kranten als voegde zou hij van plan zijn 'tot iedere betekent dat we het op alle punten de betrekkingen met de Vereniede De President 201 °P ®en persoon- heersen uitputting en vertwijfeling die het in het afgelopen weekeinde Staten 'nlemre hoorteminten' hebben 'erentie in Topeka (Kansas) dat nadat hun herhaalde pogingen het naar de enclaves Ceuta en Melilla «„h. Kissingers missie zeer moeilijk is de enclaves Ceuta en Melilla beleg te doorbreken zijn mislukt, op de kust van Noord-Afrika had het aldus het communique, waarin gestuurd in verband met de Marok- voorts melding wordt gemaakt van kaanse aanspraken op deze gebie- De Sowjet Unie heeft opnieuw bij het buitmaken van grote hoeveel- dea volgens het Spaanse bureau 'de volle steun verdient toe dat vSTWS 7r?len h6t Constres'' de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heden wapens op de Ethiopiërs. die 'Europa Press' had de Spaanse ADVERTENTIE aangedrongen op de vorming "voortgaan zich op onschuldige bur- gering deze schepen met twee batal- Palestijnse regering in balling- gers te wreken in een poging hun jons mariniers gezonden om te laten Algemene Bank Nederland Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, meteenlooptijdvancirca2jaar, 4jaar of5jaaren 6 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of10.000 gulden, rente inbegrepea Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: KasbQjet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbijjet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiljet met einddatum 1-9-1980:854% Op 13 februari 1975 betaaltuvoor: Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 870,49 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f8.704,90 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 732,21 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f7.322,10 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 635,87 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: f6.358,70 Na 13 februari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Minister van Buitenlandse Za- Egypte heeft gisteren een beroep ken Andei Gomyko heeft volgens sedaan op de militaire junta in het blad de PLO voorgesteld op Ethipië de strijd in Eritrea te sta- korte termijn deze stap te zetten ken. opdat de PLO zal kunnen deelne- Kurt WaJdheim, de secretaris ge inen aan komende besprekingen neraal van de Verenigde Naties, tussen Israël en de Arabische lan- heeft de organisatie van Afrikaan den in Genève. se eenheid verzocht te helpen een Van officiële PLO-zijde is geen einde te maken aam het bloedver- SNEL GELD NODIG BEL 01820—22222 Leeflang kredietplan Cronestein 45, Gouda MADRID Hot hooggerechtshof meegenomen voor een r van Madrid is gisteren begonnen met zoek van him papderen, de behandeling van het beroep van De advocate van Mare Carabanchel' die al oho - de bekendste voorvechter twee-en-een-half jaar gevangen zit- vrije Spaanse vakbeweging ten op beschuldiging van deelneming vrouw Joauin Ruiz Vimenez, zei bij aan een onwettige bijeenkomst en het begin van het proces dat het be- het bedrijven In eerste aanleg werden zij to april van het niet aanvaarden 1973 veroordeeld tot gevangenisstraf- paalde bewijsmiddelen fen variërend van 12 tot 20 jaar. De 10 w; kleine zaal 20-tal buitenlandse misiones obreras' in de Spaanse be dreven. Op 24 juni 1972 werden zij Maroelino Cama- aangehouden toen zij in het klooster van de paters Oblaten m Pozuelo de Alarcon, een voorstad van Madrid, een bijeenkomst hielden. Na het proces in april 1973 werd ring zekere getuigen op te roepen, niet aanwezig in de Voorts waren de overwegingen van het gerechtshof waar het vonnis onduidelijk en verward. nissen werden toen bevestigd. Mar- celiiiO Camaoho en Eduardo Sabo- indo kregen elk 20 jaar. brief die uit de Caraban- Mevrouw Vimenez bracht in her- chel-gevangenis in Madrid is gesmok nog ca 100 personen waren toe- innering dot het proces in hoger be- keld zeggen de negen van de tien gedetineerden, dat zü een honger staking zijn begonnen voor een am- verscheideme groepen studenten zich Bianco op enkele hónderden meters nestie van alle politieke gevangenen te veaamelen op de wegen in omgeving van het gerechtsgebouw maar zij werden snel door de politie Bij het gebouw controleerden poli- het gerechtsgebouw bij een bom aanslag werd vermoord. Zij sprak van een procesvoering ander buiten- priester-arbeider die gewone omstandigheden. De verdochten behoren volgens de ballingen. Het tiende lid van de groep, een straf negentien jaar in de gevangenis voor geestelijken in Zarnora, to het noor den van Spanje, ondergaat, was ken nelijk niet op de hoogte van de gangers, meest jongeren, werden nemersvertegenwoordigingen, de 'co- actie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9