PvdA-fractie dreigt 'eigen' minister Nog 146 dagen... NAAST HET NIEUWS "Niet de macht maar de mens" Eis van acht maanden tegen ex-Sufadirecteur Albert B. ISPECIALE AANBIEDING! Vredeling: Starfighter-vervanging nog niet rond Den Uyl: Waken voor eenheid n JlluLshofT inuisnon wonen WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 DEN HAAG De vervanging van de Starfighter door een nieuwe jager is nog niet rond. Met dit antwoord van defensie minister Vredeling zal de Tweede Kamer morgen genoegen moeten nemen. Oók de PvdA-fractie, die de "eigen" bewinds man tijdens de eerste ronde van de behandeling van zijn begro ting had gedreigd te zullen ingrijpen, als zijn keus op de dure, ultra-moderne Amerikaanse F-16 zou vallen. Een aanval, die op het Binnenhof werd ondersteund door verschillende actiegroe pen met spandoeken die niets van "atoomstraaljagers" willen weten. Aanstaande maandag komen de defensieministers van België, Hoorwegen, Denemarken en Nederland bijeen. Zij bespreken dan het rapport dat experts uit de vier landen hebben opgemaakt over de jagers die na. langdurige studie als kandidaat zijn overgebleven, eigenlijk maar twee: de Amerikaanse F-16 en de Franse Mirage F-IE. Aües wijst er op dat F-16 er in dat rapport zowel op vliegtechnisch als taktisch gebied het beste afkomt. In de ogen van de PvdA is de F-16 de opnieuw de Northrop 'F5-E een echter een te veelzijdig en dus te goedkopere oplossing. Experts van duur (circa 15 miljoen) toestel voor de Rand Corporation, de organisatie het voornaamste doel: grondsteun die oü. de Amerikaanse ïegering aan het leger. "De neiging tot in- adviseert op defensiegebied, zouden grijpen is bij mijn fractie zeker aan- hem bovendien verzekerd hebben wezfc," waarschuwde PvdA-woord- dat er geen aanwijzingen zijn dat voerder Dankert. De PvdA zal vol- de Sovjet-Unie bezig is met de ont- gens hem slechts aan een "mini- wikkeling van een tegenhanger van de F-16. Een zienswijze die absoluut niet wordt gedeeld door de KVP-expert voor defensie, oud-generaal Van Eisen. Hij wees juist op de grote na druk die de Sovjet-Unie op het mo ment legt op de bouw van jacht vliegtuigen, zoals de MIG-23 en de MIG-25. "De huidige MIG-21", zei Van Eisen, "was in vliegbereik be perkt tot ongeveer onze oostgrens. De nieuwe jagers zullen het lucht gevecht kunnen voeren tot boven Noordzee en Londen". Hij vond dan ook dat de prijs en de andere econo mische aspecten bij de Jagerkeuze niet de doorslag mogen geven. "De jager mag niet tezeer beperkt zijn in zijn mogelijkheden. Hij zou daar door bij verandering van taktische opvattingen in de toekomst al te gauw minder bruikbaar zijn". Deze opvatting werd ook gedeeld Ploeg, een oud-le- 11 Minister Vredeling (links) tijdens de begrotingsbehandeling van Defensie in de Tweede Kamer in gesprek met zijn voorganger, De Koster van de VVD. DEN HAAG t ANP "Voor de -door de VVD- minister-president is essentieel het geroverste. "Het vervangende" vlieg- bewaken van de eenheid bij het re- tuJg m<jerdaad van een nieuwe geringsbeleid en van de homogeniteit generatie moeten aijn, wil het zich naar buiten." Met deze woorden rea- voor 15 M 20 Jaar kunnen handha- geerde premier Den üyl gistermiddag hlJ ARP-woordvoereter in de Eerste Kamer tijdens het be- mevrouw Van Leeuwen beloofde leidsdebet over algemene taken, op minister vredeling "bij de door de kritiek van KVP-senator Tejjssen hem te maken keuze voor de aan- dat de premier de individuele mi- schal Van een zo complex en ge- nlsters te weinig op hun eigen ter- avanceerd wapensysteem niet voor re;n zou vrij laten. de voeten te zullen lopen". Haar par- Drs. Den Uyl zei, dat hij volledig tij gaat er ook mee akkoord dat het aanvaardt dat de zestien bewindslie- vliegtuig ook atoomtaken moet kuil den een eigen primaire verantwoor- nen uitvoeren. delijkheid hebben tegenover het par- De CHU liet zich gisteren in 't ge- lement. Maar tegelijker beklemtoon- heel niet uit over de Starfighter- de hij zijn eigen coördinerende func- kwestie. Namens de PPR diende de tie welke "onvermijdelijk en relatief heer Waltmans een motie in, die be- in gewicht is toegenomen". oogt de post van 60 miljoen gulden Premier Den Dyl wees de door de dJ® "f"®* °P ARP-senator Boukema gelanceerde plMtÏÏ;ate schrappen. Nederland gedachte om een instrument te ma- Kan, f0* ff va-oorloven om straks ken voor het tijdens de kabinetspe- toUal 2;4 ™UJ.?rd Ult «ode verwisselen van minister of ï„|eïen- lmdt de radlcale motlve" staatssecretaris van de hand. "Zo'n instrument is niet nodig." Tot duideliJke uitspraak over ent »s met noaig. voorgenomen van twee mi- De minister-president bestreed de htaire oefenterreinen In Lauwers- opvatting van de KVP-er Tetfaseu, meer kwam het niet. WD en CHU dat de nationale emancipatie-com- Ueten alvast weten geen bezwaar te missie eenzijdig is samengesteld. Van hebben. de 14 leden behoren er 6 niet tot een progressieve party en de 8 andere zyn vast niet allemaal progressief. Het Tsjechisch muziek- en Veel tyd is nodig om het wetsont- dansgezelschap Broln maakt van werp te maken met de bepaling, wie 26 februari tot 20 maart zijn tien precies lid is van het koninkiyk huis. de tournee door ons land. In het kader van de voorbereiding Broln telt 28 leden. Het orkest is wordt bekeken of bepaalde wettelijke verbonden aan Radio Brno. De regelingen voor de leden van het ko- groep telt twaalf dansers en danse- ninklyk huis (zoals belastingvrydom, ressen. Het repertoire van Broln geen gerechteiyke vervolging) gewij- bestaat uit folkloristische muziek zigd moeten worden. en dans. (ADVERTENTIE) en dan scheept dit be voorrechte echtpaar zich in voor een adembenemende Rijn cruise naar Straatsburg zich al verheugend op het konings maal dat elk moment in het sfeervolle restaurant kan worden geserveerd. Als u over 146 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.do Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. ROTTERDAM Het zal wel nooit duidelijk worden waarom Albert B. zyn financiële goocheltoeren, met inzet van bijna negen ton, heeft uit gehaald. Zelf ontkende de ex-sufadirecteur gistermorgen voor de Rotterdamse rechtbank dat hij zich had willen verrijken. Ook zijn raadsman be streed in een spraakwaterval dat het te doen was geweest om eigen ge- wind. Officier van justitie mr. L. Jans sen wenste daar echter een groot vraagteken achter te zetten. Hij vond: "B. is veel te intelligent om het slachtoffer van zijn eigen goed heid te worden. We hebben hier ge woon te maken met de zogenaamde witte-boorden-criminaliteit, die dag in, dag uit wordt bedreven, maar zeer moeilijk is te bewijzen". Rechtbankpresident mr. J.L.M. El ders suggereerde: "Wilde u zich wel licht tenover uw Spaanse kennis sen groot voordoen door ze een half miljoen te lenen? Als een sinterklaas die deze keer eens van Holland naar Spanje was gekomen?". Maar ook dat ontkende de uitvin der van de Algemene Loterij Neder land. De officier van justitie kwam, na een vrij korte behandeling van de zaak door de rechtbank, met een eis van acht maanden gevangenis straf, met aftrek van de drie maan den die B. in Nederland in voorar rest heeft gezeten. De ruim vijf maanden die hij in de Spaanse ge vangenissen doorbracht komen niet voor aftrek in aanmerking. Ze vallen niet onder de preventieve hechtenis, maar zijn een gevolg van de uitle veringsprocedure. Volgens de dagvaarding moest B. terechtstaan voor drie feiten, bedrog van de drukkerij Vada in Wagenin- gen voor een bedrag van een half miljoen gulden, het afgeven van een valse machtiging daartoe, en ver duistering van 79.000 gulden ten na dele van de Stichting Uitvoeringsor gaan Financiële Akties (Sufa). Mr. L. Janssen liet echter weten: „Behalve deze drie feiten is er nog sprake van vier andere malversa ties. Die heb ik niet opgenomen we gens de zogeheten proces-economie. Dan hebben we minder werk op het parket. Maar de rechtbank zal met de strafoplegging daar wel rekening mee moeten houden". De vier feiten behelzen samen een bedrag van bijna drie ton. De uit spraak is over veertien dagen. In de loop van 1973 kwamen B's geldelijke bokkesprongen uit. Half oktober stapte het Sufa-bestuur naar de politie en 3 januari werd Albert B. gearresteerd. Half maart werd hij uit voorlopige hechtenis ontslagen. HIJ heeft moeten beloven dat hij zich niet aan berechting zou onttrekken. Op de dag van de zitting, 16 mei, verscheen hij niet. Hij ver bleef bij zijn vrouw en drie kinderen op Ibiza. De zaak werd aangehouden tot 13 juni. Bovendien beval de rechtbank de onmiddellijke gevan genneming van B. Ook die dag verscheen B. niet. De rechtbankpre sident besloot de zaak bij verstek te behandelen, maar tijdens het voor lezen van de dagvaarding werd offi cier van Justitie mr. Janssen onwel. Ruim een maand later werd B. door de politie op Ibiza gearresteerd. Na enige tijd werd hij overgebracht naar de gevangenis op Mallorca. Op 18 december ging hij op transpot naar Nederland waar hij 6 januari aankwam. De reis ging per auto en per trein, via Barcelona, Perpignan, Toulouse e nParijs. Het betrof een zwaar bewaakt transport van diver se gevangenen. Toen B. in het Rot terdamse Huis van Bewaring aan kwam, waar hij nu koffie rond brengt, was hij een gebroken man. Vragen over atletiekcentrum DEN HAAG De KVP'ers Van Zeil en Du Chatinier achten het gewenst dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid tot inrichting van een nationaal atle tiekcentrum in Utrecht. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben in beginsel beslo tot de aanleg van een tweede atle tiekcentrum in die stad, zo merken deze leden in schriftelijke vragen aan de minister van CRM op. Ge let op de behoefte aan een natio naal atletiekcentrum dat tevens aan internationale eisen kan voldoen en gezien dé centrale ligging van Utrecht zou bezien moeten worden of met gebruikmaking van de geld middelen van Utrecht en van de voor sportdoeleinden bestemde na tionale middelen tot een nationaal centrum kan worden gekomen. VIER MOORDEN PER DAG In de stad New York zyn vorig jaar elke dag vier moorden, elf verkrachtingen, 213 roofovervallen 433 inbraken gepleegd, zo heeft de politie van die stad bekend gemaakt. In totaal werden er in New York het vorig jaar 519.825 ernstfge misdryven gepleegd oftewel 9,2 prócent meer dan in 1973. DORP DER HONDERDJARIGEN Tikiaband, in het zuiden van de Sowjet-Unie gelegen, staat be kend als het "dorp der honderdjarigen". Dezer dagen werd de heer Mejid Agajew 140 jaar. Uit het hele land waren gelukwensen aan gekomen en een ervan was afkomstig van "zyn 75-jarige kleinzoon uit Toela". De oude heer zou nog steeds zyn beroep, dat van hout bewerker, uitvoeren. Volgens een plaatselyke arts verkeerde hy in uitstekende vorm. Op de vraag wanneer Agajew voor het laatst ziek was geweest, antwoordde hy dat hy zich dat niet kon herinneren. In 1973 was de oudste man van de wereld overleden in het dorp Barzavoe in de Kaukasus. Dat was Sjirali Mislomow en zou 168 jaar zyn gewor den. Westerse deskundigen betwyfelden dit, ook al omdat omtrent de geboortedatum van de man niets officieel vaststaat. w-ijspaar in de Amerikaanse plaats Richmond j maar een korte romance beschoren. Ook in Richmond s de vorst van korte duur. ADVERTENTIE Zeer komplete slaapkamer in zonnig blank grenen. Ledikant 140 x 200 cm,2 nachtkastjes met klep,opzetkastje met klep, spiegel kommode en achterwand met praktische_ boekenplanken. Eenvoudig zelf f te monteren. 1 Bij u thuis f gebracht Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag. Rijswijk. Rotterdam. Leidschendam. Eindhoven. Zwolle. Meppel: Door Peter Riemersma Dr. Sicco Mansholt heeft na zijn aftreden als landbouwcommissaris van de Europese Gemeenschap niet stilgezeten. Enkele jaken geleden kwam onder zijn leiding het „rapport-Mansholt" tot stand, een Nederlandse bewerking van het beroemde rapport van de Club van Rome „Grenzen aan de groei". Het was een werkstuk van de „progres sieve drie", PvdA, D'6 6 en PPR. Partijen die toen oppositie voerden tegen het beleid van het kabinet- Biesheuvel. Thans partijen die de meerderheid vormen van het kabinet-Den Uyl. Vandaag is een boek ten doop gehouden, waarin Mansholt een meer persoonlijke vertaling geeft van de crisis waarin de wereld (heus Europa niet alleen naar zijn mening verkeert. „De crisis" heet het dan ook. Het is tot stand gekomen na gesprekken sieve drie", PvdA, D'66 en PPR saise- Jaoine Delaunay en de Nederlander Frits Visser. Het Franse deel van het boek is eerst afzonderlijk verschenen. Het ging uitsluitend over de crisis in Europa - vooral over de enigszins vastgelo pen machinerie van de Europese Gemeenschap. De „aankleding" tot een in Nederland verkoopbaar boek verzorgde Frits Visser. Het op Nederland gerichte deel gaat dan ook vooral over de crisis in de hele wereld. „De wedloop tussen de arts en de boer," zoals Mansholt ergens zegt. Waarmee hij wil aangeven, dat de ontwikkeling van de medische wetenschap er niet alleen toe heeft geleid, dat een mens langer leeft, maar ook dat meer mensen blijven leven. En de boer maar zorgen, dat al die monden worden gevuld. Nou, wat dat betreft is Mansholt knap somber. Als dat zo doorgaat met de economische groei.... in Mansholts zienswijze de groei van de industriële productie. Enfin, dan volgt het hele, erg begrijpelijk vertelde, verhaal over de weerzin wekkende gevolgen van steeds maar meer groei. De rijken rijker, de armen armer. Tenslotte een fatale botsing, de ondergang van de wereld... Van de Nederlandse politici is het vooral de D'66-er Hans van Mierlo geweest die het verhaal ook na de verkiezingen met volle overtuiging is blijven brengen. Hij mocht (misschien daarom:) vandaag optreden als Mansholts profeet door het boek te presenteren. Het Europese deel van het boek laat een wat snoeverige Mansholt zien - misschien ook wel, omdat het voor een Frans publiek was bestemd. Juist in Frankrijk heeft Mansholt zijn grootste bondgenoot gehad bij het van de grond tillen van een Europese landbouwpolitiek. Men ontkomt niet aan de indruk, dat hij zich een tikkeltje de grandeur van een de Gaulle toedicht, als hij zo losjesweg meedeelt welke regerings leiders of ministers het wel goed zagen en welke niet. Maar Mansholt openhartigheid maakt veel goed. Hij slaagt er in het ingewikkelde gedoe in Brussel met zijn onbegrijpelijk lange marathonvergaderingen een menselijk gezicht te geven. De Mansholt van de wereldcrisis heeft duidelijk een stap opzij gezet. Hier geen enkele maal de aanduiding dat hij het liefst zelf de hand aan de ploeg zou slaan. Hij legt uit, dat er niet een nieuwe Marx nodig is om de wereld van de ondergang t? redden, meer een heel stel. Mannen van het formaat Mao in China, die Mansholt zegt te bewonderen. De Europeaan in Mansholt verloochent zich in zijn nieuwe wereldbeschou wing niet. Hij ziet Europa voor zich als een socialistisch Europa, waar multinationale ondernemingen slechts bestaan onder arbeiderszelf bestuur. Want: „De ongebonden kapitalistische produktiemaatschap- pij, gebaseerd op expansie, voert ons regelrecht naar crisissen." Hoe zo'n socialistisch Europa er zonder geweld moet komen, weet Mansholt niet. Maar hij heeft hoop, dat dé wetenschap de weg aangeeft (zoals de wetenschap ons de „grenzen van de groei" heeft laten zien). Hij verwijst naar het onderzoekproject aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam onder leiding van de hoogleraren Linnemann en Tinber gen, dat de regering-Den Uyl Dr. Sicco Mansholt: „Wedloop tussen de arts en de boer". financiert. Het onderzoek is gericht Sowjet-Unie. Daar is ook het op de vraag hoe zeven miljard parool: opvoeren van de groei, de mensen zich in het jaar 2000 of 2010 produktie „als middel tot meer kunnen voeden. macht". Mansholts boodschap luidt Bij een socialistisch Europa denkt kort en goed: niet de macht, maar Mansholt overigens niet aan de de mens, daar gaat 't om.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7