'Ik weet hoe de mensen over me denken' Jazz-trio treedt op in Alphen vandaag tgegeljcht I ...en gisteren TVmorgen\ Brigitte Bardot wil haar memoires gaan schrijven Ria Valk blijft de lollige meid Vanavond 1BM (S) WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 PARIJS Brigitte Bardot, het voormalige Franse filmidool, heeft meegedeeld dat zij haar memoires gaat schrijven. In een vraaggesprek met het Franse blad "Le Figaro" verklaarde zy"Ik leef een ongewoon leven, waarover men zoveel domme dingen geschreven heefit dat ik het graag ook eens op mijn eigen ma nier zou willen vertellen." De ster, die vorig jaar augustus 40 jaar werd, vertelde dat zij nog niet aan haar autobiografie begon nen is. Zij is niet van plan er iemand voor in dienst te nemen, zodat het nog wel enige tijd kan duren. De eigenzinnige filmactrice "Ik zou nooit met Brigitte Bardot ge trouwd willen zijn" verklaarde graag voor de televisie te willen werken, maar dan niet als actrice maar om de aandacht te vestigen op "vergeten groepen", zoals bejaar den .zieken, gevangenen en geestes zieken. Zy heeft al veel gedaan op het gebied van de dierenbescherming. Voor de naar haar mening vaak geforceerde pogingen voor de gelijk gerechtigdheid van de vrouw voelt zij niet veel. "De vrouw is in de eerste plaats er voor geschapen te zorgen voor een aangenaam tehuis voor de man." Ook over de voorge nomen wijziging in de echtschei dingswetgeving in Frankrijk heeft zij haar eigen oordeel: "Goed, maar men kan beter eerst nadenken voordat men trouwt. Na drie mislukte hu welijken kan ik hierover wel meepra ten." 1 Ria Valk is een schatje. Het klinkt weinig objectief, maar het is de enig mogelijke conclusie na een wat rommelig inter view tijdens de generale repetitie van TROS-hitparade „Op losse groeven". Door Paul van Beckum Ria Valk is j de vertolkster van de geinige I meedeiner, de dijenkletser, het hallekidee-lied. Ria Valk trapt lol op het podium, brengt de mensen aan het lachen en draaft om die reden door de vaderlandse showbu siness als de „ge^kke meid". Wij zouden haar onrecht doen om het daarbij te laten. Ria Valk is niet dom, zij heeft zeker meer kwaliteiten, als er maar iemand bereid was dat te zien en er iets I mee te doen. Onder een vakbewame regisseur zou zij bijvoorbeeld geschikt zijn voor een rol iiv een musical. Ria wil dat zelf ook wel, maar de kans dat het ooit gebeurt is uiterst klein. Musicals worden er in Nederland vanwege de hoge kosten weinig meer gemaakt. Bovendien heeft zij zichzelf zo het etiket opgeplakt van oppervlakkige lolbroekerij dat haar nauwelijks grotere artistieke kwaliteiten worden toegekend. En als Je in Nederland eenmaal een ADVERTENTIE bepaald imago hebt komt je er moasiyk meer van aJ. Ria Valk is populair onder de artiesten. Niemand heeft een hekel aan haar. Niet alle omhelzingen in de showbusiness dragen de elementen in zich van warme vriendschap, maar de bejegeningen aan het adres van Ria zijn oprecht gemeend. Veflan komen Ria Valk feliciteren met haar eensite plaats. Oe topper „De liefde van d-e man" is van de vyf ui'bverikiorein hits als de best ver kochte uiiit deb us gekomen. Ria is niet ongevoelig voor dit succes. Zij straalt want het betekent dat het Nederflanilse volk haar op handen draagt. In haar groentejurk, zoals zijzelf de van levensmiddelen overladen japon noemt, reist zij avond aan avond het hele land door, met nimmer aflatende geestdrift getuigend over de worstjes op haar borstjes, de preitjes op haar dijtjes en de bietjes op haar knietjes, waarop het publiek inmiddels meer erotisch getinte variaties heeft gevonden. Dat was kennelijk ook de bedoeling toen de oorspronkelijke tekst van Marijke Philips werd aangepast. Ria: „Ik weet hoe de mij denken. Ik doe niet meer waar ik vijftien jaar geleden mee begon. Het meisje met de gitaar. Maar ik breng wel stampers waar de mensen om lachen. Ik zoek het in typetjes waar je wat mee kunt doen. Ik heb nu eenmaal een komisch talent meegekregen en daar kan ik nog best twintig, dertig Jaar mee door gaan. Dat betekent overigens niet dat ik thuis ook altijd zo lollig ben". Waaneer is dflt gek doem begonnen en „Ik werd altijd lelijk gevonden door de mensen. Ik dacht ook dat ik lelijk was. Ik ging dus die lelijkheid gebruiken op het toneel". Hoe kom je aan de liedjes? „De ideeen draag ik zelf aan, Peter Koelewijn schrijft de teksten meestal, ik heb zelf ook veel liedjes geschreven. Ernstige liedjes." Waarover? „Over de liefde natuurlijk, over weggaan en zo". Zou je ernatiige liedjes kunnen zingen?" „Ik heb het gedaan in de Rob de Nijsshow. Maar de mensen lachen zich dood. Ze denken, direct gebeurt er iets geks of ze denken dat ik in het hele lied gek doe." „Heb je altijd succes?" „Meestal wel. Toch moet Je het iedere keer weer bevechten. Als ik twee, drie keer per avond optreed dan kan het gebeuren dat ik tijdens het eerste optreden de hele zaal meekrijg. Dan denk je: op naar de volgende schnabbel, daar gaan we het opnieuw maken. Dan blijkt dat je het publiek ineens niet meekrijgt. Dan moet Je vechten". Ria Valk spreekt over haar twijfels, over de grotere eisen die zij aan het vak stelt. zeggen dan dat ik ineens lastig ben geworden. Dat is niet waar, maar wel kritischer. Ik heb een goed trio nodig, dat mij uitstekend bcgeleétft". Inzinkingen? „Hefo ik gehad, twee Jaar geleden. Ik zag het niet meer zitten. Altijd een gek wijf te spelen. Avond aan avond de zalen inroepen: „Moeder, wat ben ik bang." Nu houd ik alle zondagen vrij. Lekker aan de plas met mijn man en dochter Monique van negen jaar. Ik moet altijd wel mensen om mij heen hebben. Zonder mensen kan ik niet leven. Als ze er niet zijn schrijf ik droevige liedjes, weet je wel? Ik vind het zalig om bij de teevee te zitten met een fles wijn en Franse kaas, lekker onderuit of Monopoly spelend". RARE MOEDER Hoe vindt je düdhitier dat vak? „O, die is erg standvastig. Ik n haar vaak mee. Ze vindt het leuk. haar zeggen: „jij hebt een rare moeder, maar daar trekt ze zich niets van aan." „Ga Je zelf ook naar theater?" „Ik ben naar Slippers geweest. Ik wil ook wel eens lachen". We praten over het succes van haar laatste hit. Maandenlang is er een hard gevecht geleverd, want Ria Valk was er van onvertuigd dat ze met de groentejurk groot succes zou hebben. „Pas de laatste tijd zijn ze me daarin gaan begeleiden door het maken van posters en gerichte publiciteit. Dat is het in Nederland, Je hebt geen mensen om je heen die je steunen, coachen, risico's durven nemen met geld. Joop van der Ende is eigenlijk de enige. Die durft nu rond te trekken met de revue waarin Andre van Duyn zit en Frans van Dusschoten." Wel eeme in heit buitenland gewerkt? „In Duitsland. Maar ik maakte een fout door de hele familie mee te nemen. Die Duitsers vonden het niet leuk dat ik m'n vader en moeder bij me had. „Ach die Valk", zeiden ze. „die kommt mit der ganze Familie." „Krijg je veel teksten toegestuurd?" „Jawel, maar allemaal in de trant van „pak me hïer en pak me daar. Het nog mindere genre dus". Wie op „Losse groeven" komt verdient geld. Niet via het programma zelf, want dat levert nauwelijks iets op. Honderd gulden en de reiskosten. De makers zeggen: „Het is een plugprogramma." Ria Valk: „Steeds Hilversum zeggen 1 (1) Marietje, Hydra 2 (4) Sambaballensamba, André van Duin 3 (7) 100 Years, Joye Dyser 4 (2) Voulez-vous coucher avec moi ce soir, La belle. 5 (16) Rosamunde, Dennie Chris tian 6 (6) Shout, The Tramps 7 (11) Sugar candy kisses, Mac and Katie Kissoon 8 (8) Never can say goodbye, Gloria Gaynor 9 (22) Sailor, Sailor 10 (3) I can help, Billy Swan 11 (5) De lfefde van een man, Ria Valk 12 (25) Down down, Status Quo 13 (17) Cheri Babe, Hot Chocolate 14 (9) Zak es lekker door, FC Den Bosch 15 (18) Dancin' fool, Guess Who 16 (10) Boogie woogie women, Li vin' Blues 17 (13) Lou d'r legt een lyster in de la, Adèle Bloemendaal 18 (23) Do it, B. T. Express 19 (12) Malle Babbe, Rob de Nys 20 (26) Magic, Pilot 21 Listen tot the music, Doobie Brothers 22 (28) Pappa Peppone, Classics 23 (15) My Boy, Elvis Presley 24 (20) Hé Monique, Frans en Mo nique 25 (19) I'm down, The Hollies 26 (14) Kïller queen, Queen 27 Purely by coincidence, Sweet Sonseation 28 (24) Get Dancin'. Disco Tex and his Sex o Lettes 29 Let the bouzoukis play. Andre Moss 30 (29) Vaders Fanfare, Johnny en RADIOPROGRAMMA'S WOENSDAG 12 FEBRUARI Hilversum 1 18.00 (8) Marinlerskapel der Ko ninklijke Marine. 18.30 Nieuws. 18.41 Kunst- en vliegwerk: Informatie over Met uw instemming lied i (8) Populaire klassieken 21.15 Uit de pers. 21.30 (S) kinderen die tegen dat iets een plugprogramma i: Tété MontoliuAlbert Heath en Niels Pedersen sftacfa ALPHEN AAN DEN RIJN In het intieme amfi-theatertje van De Bron in de Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld treedt as. zaterdagavond een befaamd Jazz-trio op. De Spaan se pianist Tété Montoliu werkt voor een kortstondige Nederlandse tour nee weer samen met drummer Al- bert ("Tootie") Heath en bassist Niels Henning 0rsted Pedersen. Het concert in Alphen is het enige in Zuid-Holland, gedurende he»t één week durende bezoek aan ons land. Het is niet de eerste maal dat bo venstaand drietal als één formatie opkomt. In '63 gaf dit trio ook al concerten. Een ander resultaat van deze samenwerking valt te beluiste ren op een in Denemarken opgeno men elpee: "Catalonian Fire". De blinde Tété vertelde tijdens een persconferentie in Alphen dat zijn jazz-carrière op 12-jarige leeftijd een aanvang nam, Toen raakte hij op die leeftijd al leerling op het conser vatorium in de ban van Charley Parker. Later speelde hij o.a. met Don Byas, Ben Webster, Lionel Hampton. Behalve dat er volgende week tv- opnamen (TROS' Music-all-in) van dit trio worden gemaakt, zal er ook een elpee in Nederland worden op genomen van Tété Montoliu solo, met Rogier van Otterloo. Bij het gesprek in Alphen was ook aanwezig drummer Albert Heath eens slagwerker by Miles Davis. Albert over dit laatste: "dat is overigens geen garantie voor Je verdere muzi kale toekomst. Natuurlijk scheelt het, als Je bij Miles hebt gespeeld. L N<U. (gr.), met 8.00 Nieuws NEDERLAND I 17.10 Bibelebons (AVRO) 18.15 Duitse les. les 0 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt (IKOR) 19.30 Kenmerk, informatie over kerk en samenleving iIKOB- KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Wereld op wielen op de RAI '75 (AVRO) 21.00 De verlossing, tv-serie (slot) 22.25 Televizier Magazine (AVRO) 22.40 Mar jol Flore, showprogramma (AVRO) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Groesbeekse Tehuizen (SOCUTERA) 20 00 Journaal (NOS) 20.20 Anti Revolutionaire Partij (POLITIEKE PARTIJEN) 20.30 Trekking Staatsloterij (NOS) 20.35 Warmte, tv-füm (NOS) 21.25 Werkwinkel (NOS) 2J.50 Panoramiek (NOS) 22.05 Studio Sport (NOS) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.45 Journaal (NOS) Marjol Flore deed bij haar debuut alle critici naar de pen grijpen om in lovende bewoordingen haar grote talent te prijzen. Dat Marjol begaafd is kunt u vanavond (22.40 uur, Nederland I) zelf constateren via de AVRO-televisie. Voor dit optreden deed ze een keuze uit haar eerste one-woman (theater)-show van twee jaar geleden en uit haar huidige repertoire. Ze wordt muzikaal bijgestaan door het trio Nico van der Linden jr (piano), René Mesritz (gitaar) en Robert Meinema (drums). Marjol Flore zingt haar liedjes zowel in het Nederlands ('De oude wolf'), in het Engels ('Les blouses blanchesen in het Frans ('Mister Segal'). 20.00 (S) Cloee-up: licht muziekpro gramma. 21.1f |n Specialiteiten woensdagavondmagaelne. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum H 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen i bekende violist 18.55 (S) Brassband Magazine. NOS: 19.40 Openbaar Kunstbezoek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Woensdagavond Muziekmagaeine. 28.10 Posrtliudium: klassiek muziekprogram ma. 23 55-24.00 Nieuws. Hilversum UI NOS: 18.0C Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter, met om 19,30 Paordékoersen. 20.02 Woensdagavond- show: spoilt en aiktualltelten. 0.02 (S) Metro's Midnight Music met diverse solisten. 1.02 Take it easy. 2.08 De Meurders Methode. TROS: 6.08-7.00 Drie op Je boterham. DONDERDAG 13 FEBRUARI Hilversum 1 NCRV:'7.00 Nieuws 7.08 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (8) Hier en Nu. 7.55 (S) Aangestipt: programma, overzicht. 8.00 (S) Te Deum Lauda- m&tie over gezin en samenleving. 9.45 (8) Onder de hoogtezon: programma voor de zieken. 10.30 Nieuws. 1023 (S) Orkeetpalet: klassieke werken. 12.00 i Mono en S) Bel Canto. 12-26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.56 (S) Mddagpauzedienst13.15 (S) Lich te koorzang. 13.30 (S) Globaal: mu ziek, reportages en meningen. (16.30 Nieuws). 17.30 Nieuws. 17.38 (6) Hier Hilversum H AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (8) Dag met ar® zuidier ren. 9.36 Waterstanden. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luis ter. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma een. met om 11.55 Beursberichten. 13.30 Zelfstandig zijn en blijven, praatje. 12.35 (S) Wekelijkse sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Alert! op het vlak van muz. en maat schappij. 13.50 (S) Tenor, luit: oude Franse liederen. 14.10 (S) In de we tenschap: datnieuws uit de we- redd der wetenschappen. 14.30 (S) De Kopermijn, hoorspel. 15.05 (6) Aspec ten kunstrubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Kindermaga zine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.56 Mededelingen. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. TROS: 7.02 Drie op jé boterham. 9.08 Pep op drie. 11.03 Drie draait op verzoek. 12.08 Drie draait tussen de middag: Boter, Klaas en Prijzen. 14.03 Pop-Kontakt: de Hugo van Gel- Een probleem waar je als tv-criticus wel eens tegenaan hikt, zijn de giro- en telefoonnummers die je tussen zeven en elf uur via twee zenders opzamelt. Moet je ze doorgeven aan de lezers (die ook kijkers zijn) of niet? Ze hebben ze tenslotte zelf ook kunnen zien. Maar dat geldt natuurlijk ook voor de programma's waar je over schrijft, zult u zeggen. Inderdaad, maar over die program ma's geef ik een (liefst gefundeerd) oordeel: ik vind ze mooi of ik vind ze lelijk. Die neiging om een waarde-oordeel over een gironum mer te geven (gisteren werd mijn oog aangenaam getroffen door een van de fraaiste gironummers van de laatste tijd, te weten giro 39483, zoals u weet het getal dat je krijgt als je 123 met 321 vermenigvuldigt) bekruipt me zelden, maar ik voel wel dikwijls de aandrang om een gironummer of postbusnummer te vermelden!. Men wekt via een reportage de belangstelling van het publiek voor een bepaald probleem over bepaalde organisaties op, die gekweekte interesse kan dan via zo n gironummer of adres of telefoon nummer worden bevredigd, maar het gebeurt herhaaldelijk dat zo'n getal, met of zonder het adres, lang genoeg op het scherm blijft om het te kunnen lezen, maar niet lang genoeg om de kijkers de gelegenheid te geven op te staan, en pen en papier te pakken, en het dan nog eens op te schrijven. Gisteren speelde dat probleem, voorzover ik het heb bijgehouden, maar een keer: door storting van 6 gulden op giro 2941638 ten name van Bob Driessen kun je een grammofoonplaat van „de Volhar ding" bestellen. Dit orkest moet beschouwd worden als een rriuzi- kaal-politiek experiment. Hoofddoel is om het publiek te bereiken. Niet de traditionele concertganger of de culturele elite, maar de gewone man op straat. Pieter Verhoeff liet ons zien aan welke innerlijke worstelingen de elf apostelen van de muziek voor de gewone man onderhevig zijn. Ik kan me dat ook wel voorstellen als je terug grijpt op Eisler en Weill, in een tijd dat het toch meer dan duidelijk is dat „de gewone man" het meest van carnavalsliedjes houdt, of anders wel van operette en opera. En als ik nou echt aan muziek denk die het volk raakt, en die het volk wd Zingen (muziek voor het volk moet gezongen kunnen worden, ik hoorde alleen maar orkestmuziek), dan denk ik aan Mikis Theodorakis, en niet aan Kurt Weill. Want Weill maakte samen met Brecht een prachtige film, „Die Dreigroscheno- per", die wel Gefundenes Fressen is voor de filmliga's en De Uitkijk, maar niet voor Tuschinski of Royal, - om me even te beperken tot de Amsterdamse bioscopen. Tot mijn verbazing bleek de tekst, die ik al luisterende met steeds groter zekerheid aan een dominee daöhtt oe moeten toeechiryvem, van Jan Blokker te zijn. Geen cliche over de kleine elite die het Concertgebouw bevolkt werd ons bespaard, en terwijl die kleine elite er voor zorgt dat de Beethoven-con certen en wat dies meer zij altijd uitverkocht zijn, zagen we nu de half lege zaaltjes waarvoor De Volharding musiceerde, zonder dat je de grote blijdschap of de vastberaden strijdvaardigheid van de gezichten kon afscheppen. Dat is geen kritiek op „De Volharding". Het zijn zonder twijfel goede musici, die iets anders proberen, al grijpt dat dan terug op muziek van een halve eeuw geleden. Mijn kritiek geldt de vijf kwartier durende film over, waaruit je absoluut niet te weten kwam of die gewone man op straat nu eigenlijk gediend is van dit soort muziek, en of de muziek die gespeeld werd wel aansluiting vindt bij het publiek dat men wil bereiken. NICO SCHEEPMAKER programma: NDR: 9.30-10.00 (K) Se- 18.00 (K) Aus erster Hand. 18.30 (K) Aktualiteiten. 18.46 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordschau Magazine. 19.26 (K) In allerletzter mmte, tv-spel. 19.59 (Z W) Program- maoverziclit. WDR: 820-11.45 (K) School televisie. (9.30-10.00 (K) Se- samstrasse). 18.06 (K) Michel aus Lonneberga. tv-serie. 18.40 (K) Ak- tualiteiten. 1920 (K) Sle baiuten ein Abbild des Himmels, tv-füm. 19.35 (K) Kranen liegen lm Staub. tv-füm). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.16 (K) Europa ln vergelijk, repor tage. 21.00 (K) Sonderdezeraat K 1, tv-spel. 22.05 (K) Talk-show. 23.05- Dultsland II rade. 16.03 De Hltmeeetera: de Neder- derprogramma. 17.40 (K) Het geeft Je een grotere muzikale die bedrijven door maakt hij graag Een jazz-avondje van formaat dus. reikwijdte. Maar velen die met Miles ruimte voor een revival met zijn Kaarten kosten f 7 (CJP-prys f5). heben samen gespeeld, lijden nu vriend Tété Montoliu, en met Pe- Voorbestellen raadzaam gezien de honger in New York." dersen die omdat Tété dat prefe- beperkte ruimte in De Bron kan Albert Heath in nu bezig met de reert in Alphen de akoestische bij bureau culturele zaken in Al- vorming van een eigen groep. Tussen bas zal hanteren. phen. derenshow met de Nederlandse tl] rade. 16.08 D« landse top-40. DUITSE TV 17.00 (K) Journaal. 17.10 WOENSDAG 12 FEBRUARI Duitsland I 17.56-18.00 (K) Journaal. (Regionaal muziek. 18.20 (K) lm Auftraa von Madame, tv-serie. 18.55 (K) Herakles verhalen. 19X10 (K) Journaal. 1930 (K) Gevarieerd programma over die ren. 20.15 (K) Informaties en menin gen uit het economische leven. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Kuituurmaga zine 22.00(K) Josef Lang k.uJc. Scherf richter, tv-spel. 23 05 (K) Journaal. televisie. TELEAC: 18.15 (K) Flexi bele school les 1. NOS: 18 45 (K) Paulus de Boskabouter. 18.55 (K) Jour naai. TROS: 19.05 (K) Levende wil dernis. natuurserie. 1935 (K) Even bij rijders.' PNOS: 20.00 (K) Journaal. TROS: 20.1 (K) Tatort, politieserie. 21.40 (K) TV-Prlvé: interview. 22.40 (K) Het Heilig Vuur: kunstkroniek. NOS: 23.00-23.05 (K) Jburnaal. Nederland n NOS: 18.45 (K Paulus de Boska bouter. 18.56 (K) Journaail. VARA: NOS: 20.00 (K) Journaal. Ria Valk: „Als ik ernstig ben lachen de mensen zich dood"

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5