'Jubilate' op concertreis naar Amerika en Canada Omschakeling BB: van oorlog naar ramp in vredestijd Katwijks christelijk mannenkoor in oktober op toernee WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 NEW YORK/KATWIJK Het Katwijks Christelijk Man nenkoor "Jubilate" gaat van 9 tot en met 26 oktober een con certreis maken naar Amerika en Canada. Het is de bedoeling, dat in verschillende steden wordt opgetreden. Niet alleen voor Amerikanen en Canadezen, maar in het bijzonder voor de Ne derlanders, die zo'n twintig, vijfentwintig jaar geleden en vaak nog veel eerder naar deze landen zijn geëmigreerd en daar nu hun tweede vaderland hebben gevonden. Het Katwijks Christelijk Man- nenkoor "Jubilate" in vol ornaat tijdens een concert in de sporthal, Er wordt over de komst van „Juibi- bilate" in Amerika al druk gesproken. Momenteel Is men bezig met hat sa menstellen van de tournee, d&e ge maakt zal worden in de States en Canada. Hoewel dait programma nog niet helemaal vast staat, is reeds wed bekend, dot de Katwijkse mannen- zangers zullen optreden in New York Grand Rapids, Philadelphia. Detroit en Toronto. „Jubilate" heeft deze uitnodiging rechtstreeks vanuit Amerika ontvan gen. Het New Yorkse kantoor van het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft in deze .^goodwlld-reds" een zeer belangrijk aandeel en het Inter, nationale Cultureel Contact in Ame rika doet eveneens al het mogelijke die komst van de Kart wijkers te rea liseren. In Amerika en Canada is de organisatie van de concerttournee van de „Jubiilate"-zangers nagenoeg rond. Het verblijf daar komt geheel voor rekening van de organisatoren van deze concertreis. Propaganda Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft er by het door de economische omstandigheden teruglopende bezoek van Amerikanen aan Nederland veel belang by alle .public-relations-ka - naden" open te zetten om de aan dacht te vestigen op het veie beziens waardige, dat ons land de Ameri kaanse vakantiegangers biedt. Niet vreemd aan de uitnodiging is het Tulip Time International Music Fes tival, dat van 30 maart tot en met 6 april voor de derde keer in Katwyk wordt gehouden. Henry Fisher van het New Yorkse kantoor van het Nationaal Bureau voor Toerisme weet heel goed, dart met het laten overkomen van het Ka.iwykse Ohristelyke Mannenkoor „Jubilate" een uitermate goede pro paganda voor ons land kan worden gemaakt. Hy had daarby een niet te versmaden medestander In Paul Lavalle, dirigent van het wereldver maarde Radio City Music Hall-or kest Lavalle is in Katwyk geen on- Door Cees Combee bekende. Hy fungeert tydens Tulip Time International Music Festival dit Jaar ad voor de derde keer ads „grand fesrtivalmeister". Op zyn beurt kent Lavalle „Jubilate" en dirigent Sawder van Marion dtoor zyn vertdtff in Katwyk en door het op treden van deze mannenzangers ui termate goed. Men heeft zeker by hem geïnformeerd. Ook Joop Strijkers, directeur van het N.B.T., heeft „zyn" New Yookse ves tiging niets dan goeds over dót 130 leden tellende koor kunnen melden. Het dient gezegd te worden, dat de „Jubdlabe"-zangers op het gebied van de zang een uitzondertijke positie in nemen, maar ook dat zij wait presen tatie betreft afwisselend wyntrode Jasjes met zwarte pantalons en witte colberts eveneens met zwarte panta lons een zeer verzorgde indruk maken. Veel te regelen Er moet nog wel het één en ander worden geregeld, zo vernamen wy vanuit New York. Zo maat nog een beslissing vallen over het reosvoor- stal ails door de zamgeTS eenmaal iin New York op Kennedy Airport voet op Amerikaanse bodem wordlt gezet. Bovendien zal het zestiendaagse reis programma bepaald néet alleen in beslag mogen worden genomen door uitsluitend zingen en reizen en trek ken van de ene naar de andere stad. Er wordt nu van Amerikaanse zyde getracht voldoende ruimte te vinden voor het maken van excursies. Zo is het al wel zeker, dart de beroemde Niagara-watervallen zullen wondien bezooht. Wel staat al vaat, dart van de 130 leden er 110 de trip mee zullen ma ken. De meesten vergezeld van hun echtgenoten. Dus al mat al heeft men nu al een gezelschap van zo'n 220 personen. Teveel voor een Boring 707, zodat naar een groter type ohax. tertoestal zal moeten worden uitge. zien, omdat het. niet omwaaTBdhyn- lyk is, dat het gezelschap nog uit breiding zafl ondergaan. De reis wordt door de deelnemers zief betaald. De kosten daarvan zul len rond de f 900.— per persoon ko men te liggen. Het schynt, dat „Ju bilate" in d;e komende maanden ver. schillende acties wil gaan organise ren om de kosten te drukken en bo vendien hoopt men op een extra subsidiie van gemeentelijke zyde en bedragen van organisaties omda/t naar wordt aangenomen door deze trip over de Atlantische Oceaan veefl goodwill voor Katwyk wordlt ge kweekt. Extra verlof Het bestuur scaynt hot niet gemak kelijk te hebben gehad de uitnodiging te accepteren, wamt men heeft te maken met een groot aamtaa leden die niet zo maar im oktober vakantie kunnen nemen. In sommige geval len kamt het er op meer, dat leden zelfs extra verlof hebben moeten op- nomen. Uit het aantal meegaande zangers valt wel op te merken, dart het plan voor het maken van deze concertreis byzonder ingeslagen is. VV V-directeur Chris Verplanctoe heeft tijdens het bezoek, dart hy eind vorig jaar met de toekomstige VVV-secretariis G. Verheule aan New York en Chicago brachit, een belang rijke lans by de Amerikaanse orga nisatoren gebroken in het belang van „Jubilate". Men komt met een speciaal program ma uit. dat bestaat uit voor de nu ln Amerika en Canada wonende Ne derlanders bekende en vertrouwde gaesteiyke liederen. Voorts zullen gospels, negro-splirituaiLs. volksliede ren en klasdeke zangnummers 'ten gehore wonden gébracht. De befaam de Kamper organist en pianist Klaas Jan Mulder gaat zo goed als zeker mee als begeleider en voorts zal de bekende operette-tenor Wim Koop man uit Amsterdam, diie grote in ternationale vermaardheid geniet als soliao de reis meemaken. Een uitnodiging dus, waarop hert Katwijks Ohrustelyk Mannenkoor „Jubilate" terecht trots mag zyn. Dit koor heeft zich de laatste vyf jaar onder leading van de Haagse diri gent Sander van Marlon ontwikkeld tot een mannenzangvereniging, die beslist wel tot de top op dit gebied in ons land mag worden gerekend. Het heeft ad veie concerten in bin nen- en buitenland gegeven. Wanneer alles 'lukt zal hat program ma of althans een deel daarvan dat in Amerika en Canada wordt gebracht gezongen wonden tydens het zomerooncerlt, dat .Jubilate" ie der Jaar geeft. Met recht kan men dus zeggen dat dit een afscheids concert wordt. Die Amerikaans-Canadese toernee to ook de kroon op het werk door ac tieve voorzitter Dirk Varkeviaser en Door Ged .Staten van Zuid-Holland Is goedkeuring verleend aan de bouwplannen van de Stichting Leget in de nieuwe woonwijk Elsbroek ln HUlegom, welk bericht in Hille- gom, gezien de grote woningnood, met vreugde is ontvangen. secretaris Jan Minmee en de overige bestuursleden in die afgelopen jaren verricht, zy hebben er, toen .Jubila te" dreigde te zinken, hard aan ge trokken om het koor weer nieuw le ven in te blazen. Dat to in alle op zichten gelukt. De ontelbaar vele uren daaraan besteedt zyn niet te vergeefs geweest. N.P.B.-Noordwijk in nieuwe aula NOORD WIJK Meer dan zestig Jaar geleden is het lokaal aan het Lindenplein de plaats geweest waar de diensten van d" afdeling Noord- wljk van de Nederlandse Protestan tenbond werden gehouden. Eind no vember 1972 zijn deze diensten ver- pdaatst naar een lokaal van de depen dance van de Duinoordschool aan de Huis ter Duinstraat. Dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur mag de afdeling voor het hou den van haar diensten nu gebruik maken van het fraaie kerkje (aula) dat op het voorterrein van de Al gemene Begraafplaats aan de Oude Zeeweg is gebouwd. Met een bijzondere dienst, welke s-middags om drie uur zal aanvan gen. wo»dt het kerkje op zondag 16 februari as. in gebruik genomen. Het bestuur hoopt dat niet alleen le den en belangstellenden van de NP.B. maar ook anderen deze dienst, waarin ds. D.A. Werner van de afdeling Wassenaar zal voorgaan, zullen bijwonen. Ds. Biesma kreeg bij afscheid tv LISSE Voor het persoonlijk afscheid van zijn gemeenteleden als predikant werd ds. Biesma een af scheidsavond aangeboden, welke ge houden zou worden in de vergader zaal van de Pauluskerk. De belang stelling van de zijde der gemeente was echter zo groot, dat men naar de kerkzaal moest verhuizen. Daar werden door de kerkeraad en afgevaardigden van het vereni gingsleven bijzondere woorden van waardering uitgesproken voor de ar beid van ds. Biesma tijdens zijn Lissese periode. Namens de gemeenteleden werd hem een kleuren-tv aangeboden, ter wijl voorts allerlei geschenken in an dere vorm zyn deel werden als blij- vende herinnering aan zyn ambteiyke periode te Lisse. Het heeft ds. Bies ma goed gedaan zich van zoveel me deleven overtuigd te mogen weten. Woensdag 19 februari is de regeling ophalen grof huisvuil in Lisse als volgt: 's-morgens in de Dinsdagwijk zonder de Poelpolder en de Vrij- dagwijk met flats Meer en Duin 's middags in de Danderdagwyk. Werkloosheid in Bollenstreek niet ongunstig BOLLENSTREEK Bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lisse ston den eind Januari 445 werkzoekenden ingeschreven. Dit was op 31 Janu ari 1974 538. Een niet onbelangrijk gunstig verschil voor de Bollenstreek. Bij eind december 1974 vergeleken is de werkeloosheid (433) nagenoeg ge lijk gebleven en slechts met 12 ge stegen. Wat de bouw betreft staan nooia- zakeaijk nieuwbouwschilders inge schreven. Men verwacht, dat het aantal werkzoekende bouwvakarbei ders nog zal dalen, gezien de vele bouwactiviteiten, die al begonnen zijn en binnenkort zullen beginnen. In de metaalsector is de situatie gun stig te noemen: er is een aanbod van 12 en een vraag naar 110 werkne- Wat de vrouwelijke sector betreft is het aanbod van 139 tegen 110 in januari 1974 wat ongunstiger te noe men, alhoewel het aanbod per eind Januari met 144 belangrijk minder is dan eind december 1974 met 227. De vraag om vrouwelijke krachten is gestegen tot 149. Nieuwe Uitgaven Het aanzien van 1974. Twaalf maanden wereldnieuws in beeld door Gerard Vermeulen en Johan Jong- ma. Uitgeverij Amsterdam Boek, i Amsterdam, f 9.95. Facetten. Nieuwe buitelingen I, door Godfried Bomans. Uitgeverij Elsevier. Amsterdam, f 9.90 Een zak vol knikkers, door J. Jof- fo. Elsevier, f 13 90. Twee vliegen in één klap, door Hiddema. Elsevier, f 11.90. Een dode rups is een vlinder min der. Wees wijs met "onkruid" en „ongedierte", door Jaap Willems. Uitgeverij Z.omer en Keuning, Wa- geningen. f 4.90. Motieven uit Peru. Om te bordu ren, te weven, te breien of te haken, door Margit ReiJ. Ariadne biblio- theek. Zomer en Keuring f 19.50. Tapisserie technieken. Borduren op stramien, door Elsa S. Williams. Uitgeverij Kosmos, Amsterdam. f23.50. Florentijns tapisserie. Borduren op stramien, door Elsa S. Williams. Kosmos, f23.50. Mijn mes is mijn vriend, door Jo sé V. Ortuno. Uitgeverij Ele*- vler. Amsterdam, f 13.90. Vuurwater, door W. Tenn. Scien ce fiction. Uitgeverij Meulenhoff Am sterdam. f 8.90. Laatste en eerste mensen, door Olaf Stapledon. Science fiction Meu lenhoff. f8.90. Sekse en macht, door Kate Mil- lebt. Meulenhoff. f 32.50. Feiten over prostitutie, door Kate Millett. Meulenhoff. f 17.50. I Inwoners van LISSE. van wie be kend is dat men in 1974 een hond had en daarvoor belasting betaal de wordt meegedeeld, dat men zon der verdere kennisgeving van de be zitters van honden, ook voor 1975 een aanslag thuisgestuurd krijgt en f 35,— heeft te storten op de Ge meente-rekening. Heeft men geen hond meer, dan moet men hiervan kennis geven. gemeen wat vervaagde, hep ook het aantal BB-leden sterk terug. "De instelling BB is", vervolgt Huisken, "toch een erg trendge voelige instelling. Toen in de begin jaren '60 de toestand op Cuba vol ledig uit de hand dreigde te lopen, stond de telefoon hier niet stil. Maar zo gauw als die zaak was op gelost hoorde je niets meer van al die vrijwilligers. „Redder" De nu op stapel staande veran dering heeft overigens ook een wij ziging gebracht in de opleiding van de BB. Vroeger werd de cursus blok- wachter gegeven, nu bijvoorbeeld een cursus redder. Huisken: "In die cursus wordt de jongens geleerd hoe en op welke manieren een gewonde uit een huis kan worden gehaald. Een belangrijk onderdeel voor de BB, omdat dat een van de taken zal zijn in de nieuwe vredesrampenre- geling. Eerder hebben we al een cur sus huizen stutten gehad en we zijn voor komend seizoen (van septem ber tot april G.O.) bezig met het organiseren van een cursus ge vaarlijke, brandbare en explosieve stoffen. Ook een essentieel on derdeel als er eens echt een ramp in die vorm zou plaatsvinden. Zo als ook de nu lopende cursus EHBO 'er vanzelfsprekend bijzonder be langrijk is". Overigens blijft er voor Huisken nog wel wat te wensen over. Voor naamste punt: de aanwas van vrij willigers: "Ik zou graag zien dat de BB nieuwe vorm meer aanslaat bij de bevolking. Dat de mensen zien dat de BB echt wel nuttig werk kan doen. Dat is voor onze taakverdeling ook erg belangrijk. Zo streven we er naar in elk blok in Katwijk een blok is in dit geval een kiesdistrict G.O. iemand te hebben zitten. Iemand die zich op de hoogte stelt van de situatie in zijn omgeving, die ook weet waar de moeilijkheden liggen bij het reddingswerk, als er iets gebeurt". Getuigend van een realistische zienswijze geeft Huisken direct het antwoord: "Maar dat zal voorlopig nog wel een utopie blijken te zijn. Toch moet je dat als doel zien, om dat het eenvoudig nodig is". Zoals ook de BB nodig is. Huis ken: "Als Je niets, geen instelling als deze hebt, kom je zeker te laat. Heb je wel wat en je redt ook maar een leven, dan kan Je eigen lijk al zeggen dat de BB z'n nut heeft bewezen". Actie tijdens een cursusavond reddervan de Katwijkse Be scherming Bevolking. KATWIJK Het eind van de BB (Bescherming Bevolking) in de hui dige vorm lijkt in zicht. De BB, in tijden van grote internationale span ningen opgericht, is met de jaren minder functioneel geworden dan wel wenselijk zou zijn en in "Den Haag" is men dan ook druk doende de Zelfbescherming in andere sche ma's in te passen. Ook in Katwijk Is deze ontwikke ling de laatste maanden op gang ge bracht. Zo vond de Zelfbescherming in dit dorp reeds een plaatsje in de in oktober "74 wereldkundig gemaak te Vredesrampenregeling voor Kat wijk.' Door Gort-Jan Onvlee Een ontwikkeling ook, waarin de heer Huisken, hoofd van de Katwijk se zelfbescherming wel heil ziet: "Die omschakeling is gewoon nood zakelijk geworden. De kans op een oorlogsramp wotrdt steeds kleiner, terwijl juist de kans op een ramp in •vredestyd geleidéiyk aan groter wordt Zeker hier, met dat vliegveld van Valkenburg in de buurt. Wat er allemaal niet kan gebeuren als er eens een vliegtuig op het dorp zou neerstorten-." Huisken. hoofd zelfbescher ming Katwijk: "Misplaatste anti pathie tegen BB". Huisken ziet nog een bijkomend gun stig aspect als de omschakeling in derdaad een feit wordt: "Misschien dat we dan ook eens die naam van semi-militaire instelling zullen kwijt raken. Een etiket dat zeker in Kat wijk ten onrechte is opgeplakt. Ten slotte werken we hier met vrijwilli gers dde enthousiast meewerken." Overigens kunnen die vrijwilligers in Katwyk beslist niet by bos jes, als rijpe appelen van de diver se bomen worden geplukt. Huisken, oud-zeeman, in de oorlog brandweer commandant ("Maar een goede..."), twaalf Jaar leraar aan de Scheve- ningse visserijschool en vanaf 1962 bij de BB: "Het is vooral erg moei lijk om Jongere vrijwilligers te krij gen. Ook een gevolg van de mis plaatste antipathie die de mensen nu eenmaal tegen de BB schijnen te hebben. En misschien ook een ge volg van het feit dat er bij ons - op een gezellige manier - toch af en toe lekker hard moet worden aan gepakt". De Katwijkse BB telt op dit mo ment eenenveertig leden. Een even terugblikkende Huisken: Het aantal is in de loop der jaren aan zienlijk gedaald, hoewel we het diep tepunt zo'n twee jaar geleden toch wel zijn gepasseerd. Op het mo ment dat de BB werd opgericht (in 1953) was de animo ervoor erg groot. Maar toen de herinnering aan het bombardement op Rotterdam, waar mensen zijn omgekomen die als de BB er was geweest zouden kunnen sdjn gered, en de oorlog in het al

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4