Renovatie deel Kooi te duur VERBITTERDE VAN DER WILK: IK BEN BEDROGEN Elisabeth Ziekenhuis Z%Z stoot 45 bedden af Vakbondsman loog meer dan twee jaar lang Gezamenlijke leden vergadering over de huidige samenwerking Appartementen voor de werkende jongeren WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 [joop Maat I LEIDEN "Ze hebben me ge- n belazerd. Twee en een half ben ik aan het lijntje gehou- En al die tijd hebben ze tegen gelogen". De 66-jarige C.J. v.d. yilk is erg boos. Boos op de Bouw- Houtbond van het Nederlands atholiek Vakverbond (NKV). vooral boos op de plaatselijke Vertegenwoordiger van die bond in meiden. I De verontwaardiging van Van der |ftlk is niet voor niets. Zijn zaak door de Leidse bondsvertegen- jordiger op een kwalijke manier fehandeld. Zo kwalijk, dat de wei ght met een kleine onachtzaamheid igonnen affaire uitgelopen is op dat sterk lijkt op valsheid in ichrifte. f Tot november 1969 was Van der fViik nog werkzaam als stucadoor bedrijf in Langeraar. Toen rérd hij ziek. Nadat zijn ziekte een r had geduurd, ging Van der Wilk de Ziektewet over naar de Wet Lrbeidsowgesohiktlheid. (wao). De be- jijfsvereniging voor de bouwnijver leid, het orgaan dat met de uitvoe- i de sociale verzekeringen Is belast, stelde de hoogte van zijn wao- uitkering vast. BIJ de bepaling van dat bedrag ging de bedrijfsvereni ging uit van een bruto dagloon van f 48,58 per dag. Beroep Van der Wilk was echter van me ning dat dit bedrag te laag was ge steld. Hij had bij het bedrijf in Lan geraar een loon verdiend van 288,- bruto per week. En dat is 57,60 per dag. Hij stapte dan ook naar het Leidse kantoor van de Bouw en Houtbond NKV om te vragen of het mogelijk was om tegen de be slissing van de bedrijfsvereniging in beroep te gaan. Met behulp van de plaatselijke vertegenwoordiger en de toenmaflll.gie diisMctetoestuuridler van die bond stelde hij een klaag schrift op, en ging tegen de beslis sing in beroep bij de Raad van Be roep in den Haag. Op 25 mei 1971 stelde de Raad van Beroep zich in haar uitspraak 'achter de bedrijfsvereniging. Van der Wilk kreeg geen hogere uitke ring. De Raad van Beroep hield vast aan een bnuito dagloon van f 48.56 omdat de werkgever van Van der Wilk o.m. verzuimd had om bepaal de vergunningen aan te vragen. Bij de vaststelling van het door Van der Wilk verdiende loon werd zodoen de een aantal toeslagen (die wel aan hem waren betaald) niet als wette lijk loon aangemerkt. Van der Wilk voelde zich uiter aard niet erg gelukkig met de uit spraak van de Raad van Beroep. Hij ging dus weer naar het kantoor tje van de Bouw- en Houtbond om te informeren naar verdere beroeps mogelijkheden. Hem werd gezegd, dat dat alleen nog maar kon bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Als hij een concept zout opstellen, zouden de plaatselijke vertegenwoor diger en de districtsbestuurder van de bond de zaak verder in orde ma ken. Vain der Witlik leiverdie kort daarna een concept voor het beroepschrift bij het bondslkainitoortje in. Sinds die tijd (juni 1971) nam Van der Wilk regelmatig contact op met de vakbondsvertegenwoordiger om te vragen of er al iets bekend was uit Utredht. Steeds kreeg hij echter een negatief antwoord. Van der Wilk, die tot die tijd geen lid van de vakbond was, meldde zich in oktober van dat jaar als lid aan. liet wachten, werd Van der Wilk ongerust. Volgens hem antwoordde de vakbondsvertegenwoordiger op zijn vragen telkens, dat dit soort geval len in Utrecht altijd vreselijk lang duurden. Van der Wilk: "Pas in oktober of november 1973 (dus na ruim twee jaar) werd me gezegd dat er be richt uit Utrecht was. De vakbonds vertegenwoordiger zei me, dat de districtóbestuurder de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep had ontvangen. Ook in Utrecht was mijn beroep afgewezen. Hij liet me echter niet de schriftelijke uitspraak zien, omdat die bij de districtsbe- stuurder in Alphen thuis lag. Ik vroeg hem of hij er voor kon zongen dat de bevestiging van de uitspraak in Leiden kwam, omdat ik die wel eens wilde lezen". „Uitspraak" Pas in februari van het vorig Jaar kreeg de inmiddels gepensioneer de Van der Wilk een papier ter hand gesteld, daifc die uitspraak van de Centrale Raad van Beroep moest voorstellen. Van der Wilk vertrouwde de zaak echter niet. De "uitspraak" was getikt op een doorslagvelletje en de motivering week af van die bij de uitspraak van de Raad van Beroep. De uitspraak was echter wel hetzelfde: het beroep van Van der Wilk werd afgewezen. De in Baarn wonende zoon van Van der Wilk trok de zaak na bij de beide beroepsinstanties. De grif fier van de Raad van Beroep ant woordde in een brief, dat tegen de uitspraak in de zaak- Van der Wilk geen hoger beroep was ingesteld. Ook de griffier van de Centrale Raad van Beroep gaf dat antwoord aan de heer Van der Wilk jr. Bo vendien deelde hij mee, dat het pa pier, dat Van der Wilk ter hand was gesteld in het vakbondskantoortje, géén uitspraak van de Centrale Raad van Beroep was. Toen Van der Wilk hoorde, dat hij bedrogen was, startte hij een verhitte briefwisseling met het be stuur vam de Bouw- en Houtbond NKV in Woerden. In zijn brieven drong Van der Wilk aan op strenge maatregelen tegen de vakbonds man, die hem naar zijn zeggen "be lazerd" heeft. Waardoor de zaak zo veriopen is, kan niet meer precies achterhaald worden. De betrokken vakbondsver tegenwoordiger deelt desgevraagd mee, dat het beroepschrift van Van der Wilk in de grote drukte is ver geten. Het is volgens hem gewoon blijven liggen. Voor wat het ver volg van de affaire betreft, geeft hij toe dat hij fout is geweest. "Maar ik ben ook maar een mens", aldus de vakbondsman, "en ieder mens maakt wel eens fouten". De tweede betrokkene, de dds- trictsbestuurder van de NKV-4x>nd heeft de bond inmiddels verlaten. Hij werkt al ongeveer een Jaar er gens anders. De behandeling van de zaak-Van der Wilk is, nadat deze aan de bel had getrokken, in handen gekomen van de tweede penningmeester van ht dagelijks bestuur van de Bouw en Houtbond, de heer L. F. Heijdra. Desgevraagd antwoordt de heer Heijdra dat de vertegenwoordiger van de bond in Leiden een grove fout heeft gemaakt. "Onze man daar is hardstikke fout geweest. Dat staat als een paal bo ven water", aldus de bondsbestuur- der. "Maar ik wil er dan wel op wijzen dat Van der Wilk geen lid van de bond was op het moment dat hij in beroep wilde gaan. En hij wist heel goed dat hij aan onze ver tegenwoordiger vroeg om een stuk service, waar hij als niet-lid geen recht op had". De heer Heijdra legt er de -nadruk op, dat Van der Wilk in ieder ge val geen financiële schade heeft ge leden door de handelwijze van de Leidse vakbondsvertegenwoordiger. Heijdra: "Ik heb het dossier over deze zaak van voor naar achter door genomen. Ik heb ook de gegevens van de bedrijfsvereniging mg aaien. Uit de stukken blijkt dat er geen en kele kans op een beter resultaat zou zijn geweest, ook al zou het beroep bij de Centrale Raad van Beroep ingesteld zijn. Persoonlijk ben ik van mening, dat wanneer er ook maar een kleine kans had bestaan, dat Van der Wilk financiële schade zou hebben geleden, de bond een schade loosstelling had moeten uitkeren. Maar in dit geval was van financiële schade geen sprake", aldus de heer Heijdra. "Het is Jammer", aldus de heer Heijdra, "maar er is aan deze zaak niets meer te doen. Het is allemaal al te lang geleden. Nogmaals, onze man in Leiden heeft een grote fout gemaakt, dat staat vast. Maar daar voor hoef Je hem toch niet zijn hele leven te veroordelen? Het wordt natuurlijk anders wanneer het nog eens zou voorkomen. Maar daar is niet veel kans op. Hij weet precies waar hij aan toe is. En hoewel ik over de details daarvan geen uit spraak wil doen, kan ik verzekeren dat er intern de nodige maatregelen tegen hem genomen zijn." Van Werkmanswoningen en Eensgezindheid LEIDEN De renovatieplannen voor een tweetal woning complexen in De Kooi gaan niet door. Het betreft hier onge veer veertig woningen van de woningbouwvereniging Werk manswoningen in de Kooilaan, Ringkade en Bilitonstraat, als mede een zelfde aantal woningen van de woningbouwvereni ging Eensgezindheid in de Formosastraat, Javastraat, Lombok straat en Driftstraat. Wethouder Verboom maakte dit gisteravond bekend in de vergade ring van de raadscommissie voor volkshuisvesting. De provincie heeft in beide gevallen de kosten van re novatie per woning als te hoog be oordeeld. In het plan van Werk manswoningen zou het om ruim 50 000 gulden per woning gaan, ter- wil' het plan van Eensgezindheid 65.000 gulden per woning zou ver gen "Ik kan me voorstellen dat de provincie daar nee tegen heeft ge zegd", aldus Verboom. Hij meende dat de woningbouwverenigingen ge waarschuwd hadden kunnen zijn door de verontruste woorden, die staatssecretaris Schaefer destijds heeft geuit naar aanleiding van de renovatieplannen voor de LWS-wo- ningen in de Van Hogendorpstraat omgeving. Werkmanswoningen zou er, aldus de wethouder nu goed aan doen om r met nieuwbouwplannen voor het desbetreffende gebied te komen. 0.a. door hun te lage ligging zou den de woningen in deze straten moeilijk tegen een redelijk bedrag te vernieuwen zijn. Voor De Eens gezindheid zag hij nog wel moge lijkheden. 'Ik zou die woningen de Jongen (11) gewond bij explosie van doos LEIDEN Een 11-Jarige Jongen uit de De Genestet- straat ls gistermiddag gewond geraakt bij een explosie, waar van de oorzaak volgens de po litie (nog) niet duidelijk is. De jongen Sou in de Borgersüraat een kartonnen doos hebben ge vonden. die met touw en ko perdraad was omwikkeld. Toen het ventje met de doos aan het spelen was is de tot nog toe onbekend gebleven inhoud tot ontploffing gekomen. De Jon gen kreeg behalve een diepe vleeswond aan de linkerpols verwondingen aan die linkerpols den en het gezicht. De politie is bezig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ontploffing. PvdA, PSP, PPR, LEIDEN De leden van de Leidse afdelingen van PvdA, PSP, PPR en D'66 gaan in mei geza menlijk vergaderen. Dat is gister avond besloten in een gezamenlij ke vergadering van de afdelingsbe sturen van deze partijen. Tijdens de vergadering zullen de leden zich ondier meer kunnen uitspreken over de samenwerking van de partijen in de Leidse gemeenteraad en het programcoMege. Zoals bekend heb ben de leden van de PSP tijdens de laatste ledenvergadering diverse grieven over de samenwerking ge uit. LEIDENJa, Leiden heeft er weer een café hij. In de Musschenbroekstraat, vlakbij de Gr oenoordhal, waarop maandag en dinsdag menige nuchtere kcUf, varekoe of drachtige zeug zich van zijn beste kant laat zien, is een nieuw etablissement geopend. Naam? Natuurlijk ,,'t Kalfje". Wim Rijsbergen, columnist van deze krant (en in de tijd die hem daarnaast rest voetballer van Feyenoord en het Nederlands elf tal) zette de officiële opening luister bij. Hij tapte het eerste pilsje. Als het horeca-wezen in Leiden nu maar genoeg uitdijt, wordt Ajax of PSV vanzelf wel kampioen dus. van Rapenburg 100. Op de agenda staat o.m. de ontwikkeling met be trekking tot de samenwerking met PSP en de PvdA. De vergadering begint om acht uur. In het bestuur heeft een mutatie plaats gehad. Nol Duindam heeft zich teruggetrokken. Michiel van de Kasteele heeft zich bereid ver klaard zijn plaats in te nemen. Ook de PvdA heeft voor vrijdag avond een ledenvergadering uitge schreven (De Burcht, aanvang acht uur). Er zal ojm. gesproken worden over Amnesty International en het beginselprogramma "Socialisme tus sen nu en morgen". Diefstal en eerste tien Jaar zeker niet afbreken. Je kan er achterstallig onderhoud plegen, een douchecel ln bouwen, kortom een beperkte renovatie ple gen", aldus Verboom. Dat betekent dat de bouw van een schuur voor de bovenwoningen, het bouwen van brandgangen ed. zouden moeten vervallen. "Ik denk aan een herstel in de orde van grootte van zo'n 20 k 25 000 gulden", zei Verboom, die overigens vaststelde dat het maken van andere plannen een zaak van de woningbouwverenigingen zelf is. De Goede Woinding Bij een bouwplan van een ande re woningbouwcorporatie, nl. De Goede Woning in het centrum van de Merenwijk, plaatste een aantal commissieleden wat kritische kant tekeningen. Met name de transac tie waarbij de bouwonderneming Mevo (die ook het winkelcentrum in de Merenwijk en eventueel het wijkcentrum bouwt) de uitvoering van de plannen heeft overgedaan aan De Goede Woning, riep vraag tekens op. "Waarom is Mevo niet naar de gemeente gestapt"?, vroeg Duivesteijn (PvdA) zich af. Wet houder Verboom "ik weet pas sinds vorige week van deze plannen" kon hem daarop geen antwoord geven, maar volgens CDA-raadslid Ham (oud-wethouder) heeft de gemeente destijds zelf druk op Me- von uitgeoefend om in het centrum van de Merenwijk geen premie-, maar woningwetwoningen te bou- LEIDEN/LEIDERDORP Het St. Elisabeth Ziekenhuis gaat 45 bed den afstoten. Hierdoor komt het to tale beddenbestand van dit zieken huis op 455. Volgens de economisch directeur mr. J. G. Bergmeijer heeft het bestuur van het ziekenhuis hier toe in principe besloten omdat de kinderafdeling te groot is. Een situa tie die overigens twee jaar geleden al bestond toen 100 van de 500 bedden leegstonden als gevolg van onvoorzie ne ontwikkelingen in de bevolkings groei, die zich met name wreekten bij de katholieke ziekenhuizen (an- ti-conceptiva). Wat de maatregel financieel voor het ziekenhuis gaat betekenen, valt volgens mr. Bergmeijer nog niet te overzien omdat het bestuursbesluit nog nader uitgewerkt moet worden. Mr. Bergmeijer verwacht echter dat het financieel "niet zo heel veel" zal gaan betekenen, o.m. omdat de vrij komende ruimte benut zal kunnen worden voor poliklinische activiteiten (die zioh nog steeds uitbreiden) en voor affiliatie (waarbij het zieken huis volgens een overeenkomst met de medische faculteit van de Leidse universiteit de praktische opleiding verzorgt van medische studenten en daar ook voor betaald wordt). Boven dien zou de maatregel soelaas bieden aan enkele nieuwe specialismen die het ziekenhuis van plan is aan te trekken. LEIDEN/DEN HAAG Een 29 Jarige loswerkman uit Voorschoten en 23 Jarige voeger uit Leiden, heb ben zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens ple gen van ontucht met een vrouw, van wie zij bovendien 25 gulden heb ben gestolen. Het feit werd gepleegd in een au to op een parkeerterrein te Voor schoten. De rechtbank heeft de 29 arige vjendaohite veroordeeld tot een boete van 2500 gulden en voorwaar delijk drie maanden gevangenisstraf en de voeger tot 500 gulden boete en eveneens voorwaardelijke drie maanden gevangenisstraf met proef tijd van 2 Jaar. _Lr 1 "Waarom is er dan niet eerst de Leidse Woningstichting gedacht", wilde Duivesteijn weten. Hij vreesde met name dat Bureau Huisvesting te weinig invloed zou hebben op het huisvestingsbeleid van De Goede Woning. Volgens mr. Hins, chef ambtenaar openbare werken wordt met de toewijzing van de woningen aan De Goede Woning gestand ge daan aan de toezegging die destijds aan de woningbouwvereniging is ge daan, toen ze een drietal complexen in Leiden-noord aan de gemeente verkocht. De oommissie ging ten slotte wel akkoord met het bouwplan. Er aal in ieder geval overleg op gang worden gebracht tussen Bu reau Huisvesting en De Goede Wo ning, zo beloofde wethouder Ver boom. Het gaat hier overigens om een bouwplan van 263 flatwoningen, verspreid over vier blokken in de nabijheid van het winkelcentrum en het wijkparic. Ze zijn bestemd voor alleenstaanden en kleine gezin nen. De gemiddelde huur wordt op 240 gulden geraamd. LEIDEN Als de plannen van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren doorgang vinden, zal dit gebouw langs de Rijnsburgersingel, aan de achterzijde van bioscoop Luxor en tegenover molen De Valk, verrijzen. Een woonflat van 17.80 meter hoog, met in totaal 51 appartementen (een ka mer met kitchonette, een w.c. en een douche) voor werkende jongeren. Op de begane grond is plaats gemaakt voor een showroom en een kantoor. De Adviesraad voor de Binnenstad is momenteel doende een advies voor de gemeenteraad te fabriceren. De bewoners van de Rijnsburgersingel zijn schriftelijk uitgenodigd om hun oordeel te geven. Vanavond kunnen ze dat doen in een ver gadering van de Adviesraad (die in het pand Morsweg 10 gehuisvest is).Het ziet er niet naar uit dat het advies van deze raad in vrolijke bewoordingen over dit bouwplan zal rep pen. Men is bepaald niet enthousiast over de hoogte en vorm van het gebouw op deze plaats en vreest daarnaast parkeer problemen. De gemeenteraad behoeft overigens geen beslis sing over dit probleem te nemen. Vorig jaar al is besloten tot het geven van garantie voor de lening, die de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren heeft afgesloten, niet alleen voor de bouw van deze flat, maar ook voor complexen aan de Waardkerksteeg en de hoek Middelweg/Hooglandse Kerk- choorsteeg. De afgifte van een bouwvergunning is een bevoegheid van het college van B. en W. Wethouder Waal heeft in een ver gadering van de commissie voor ruimtelijke ordening enige tijd geleden al laten blijken wel heil in de plannen te zien. Het bouwplan voldoet aan het bestemmingsplan alsmede aan de eis, dat de goothoogte (14.80 m) niet hoger mag zijn dan vijftien meter en wordt bovendien gerealiseerd op grond, die niet in eigendom is van de gemeente. Roel van Duyn in Augustinus LEIDEN De studentenvereniging Augustinus organiseert volgende week woensdag 19 februari een avond waarop de Amsterdamse wet houder en ex-Provo Roel van Duyn zal komen spreken. Het thema van deze avond zal zijn: alternatieve energievormen. Roel van Duyn is een van de voorvechters van "schone energie" en kreeg in de jaren zestig bekenldhetid door zijn Provo-acti viteiten en later in de kaïbouiterfoe- weging. Sinds september 1974 is hij wethouder in Amsterdam en be heert de portefeuille Gemeen'te- drijven. Een tweede avond met als thema energie wordt een week la ter (26 feb.) gehouden. Dan zal de speelfilm '11 caso Matthei" van Fran cesco Rosi vertoond worden. De toe gang voor beide avonden, die gehou den worden in de mensa Augusti nus aan het Rapenburg 24 zijn gra- .tis. Aanvang 20 uur. Farce Majeur naar Leiden LEIDEN Morgenochtend komt het team van Farce Majeur, bestaan de uit Fred Benevente, Ted de Braak, Jan Fillekers, Henk van der Horst en Alexander Pola, naar Leiden voor het maken van televisie-opnamen. De NCRV-ploeg lost daarmee een belofte in die werd gedaan aan de roeivereniging Asopos/De Vliet. Far ce Majeur zou reeds bij de opening van het nieuwe clubhuis aanwezig zijn. De opnamen worden gemaakt in het Pieterskerkhof en beginnen rond elf uur. De beelden worden za terdagavond uitgezonden tussen kwart over tien en kwart voor elf op Nederland L

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3